c Militairen in El Salvador muiten Nederlanders benijden nu Deense vissers Forse boete Deense visser Eurobarometer: Nederland vloeit over van geluk Nieuw op het postkantoor: buitenlands geld. Bondspresident motiveert uitschrijven verkiezingen Bouterse bij steun erkent dat ontbeert Israëlische soldaten in hinderlaag Op de knieën voor EG Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. Buitenland ZATERDAG 8 JANUARI 1983 BRUSSEL (GPD) - Ondanks alle sombere economische vooruitzichten is Neder land nog steeds het gelukkigste land in Europa. Dat althans blijkt uit de zgn. Eu robarometer uit oktober 1982. een onder zoek onder 9000 mensen naar de publieke opinie in de tien landen van de Europese Gemeenschap. Op de vraag of men werkelijk gelukkig is. antwoordde 44 pro cent van de Nederlandse ondervraagden met ,janog eens 47 pet zei „gelukkig genoeg" te zijn. Het geluksgevoel is wel wat gedaald sinds de vorige Eurobarometer in 1979, toen 3 procent der ondervraagden zei „niet erg gelukkig te zijn". Dit aantal is nu geste gen naar 8 procent. Desondanks vloeit Nederland nog steeds van geluk over, vergeleken bij andere landen. Werkelijk gelukkig waren in 1982 in Italië slechts 9 pet van de ondervraagden, in Frankrijk 15 pet, in Engeland 16 pet en in Duitsland 13 pet. Het Nederlandse geluk hangt niet direct sa men met de manier waarop Nederland geregeerd wordt. In Nederland was na melijk maar de helft van de ondervraag den tevreden over het functioneren van de democratie in ons land, in Duitsland was dat 66 pet en in Engeland 58 pet., maar in Italië was het bar en boos met slechts 19 pet. Voor Europa zelf geeft de Eurobarometer gemengde resultaten. -Er is gemiddeld nog steeds een ruime meerderheid van zo'n 70 pet in de lidstaten vóór de Europe se eenwording, maar de tevredenheid over het inmiddels bereikte is niet zo groot. In alle landen hadden de onder vraagden merkwaardig genoeg het idee dat hun land minder van Europa profi teert dan andere lidstaten. In Nederland, dat objectief met zijn zuivel flink aan de Europese samenwerking verdient, had 22 pet van de ondervraagden desondanks de indruk dat we minder dan andere landen profiteren, terwijl 20 pet het tegendeel ge looft. In Groot-Brittannië is die verhou ding ronduit dramatisch: 75 pet van de ondervraagden meent dat Groot-Brittan nië te kort wordt gedaan, slechts 5 pet had de indruk dat Engeland wèl van Eu ropa profiteert. Somber ronduit zijn de meningen over het Europese Parlement. Van de mensen die wel eens iets lazen over het Parlement, en dat waren heus niet alle ondervraagden, had 27 pet gemiddeld daar een goede in druk aan overgehouden, 33 pet een slech te en maar liefst 40 pet had geen enkele indruk eraan bewaard. En dat laatste is weinig opwekkend voor het Parlement, dat het komend jaar de Europese kiezers moet zien te interesseren voor de in 1984 te houden nieuwe Europese verkiezin gen. MEXICO-STAD (GPD) - In El Salvador is een militaire muiterij uitgebroken. Kolonel Sigfrido Ochoa, de militai re commandant van de noordelijke provincie Cabanas, heeft via een commerciële radiozender de oorlog ver klaard aan generaal José Guillermo Garcia, de minister van defensie, die volgens veel waarnemers de sterke man van de Salvadoriaanse regering is. De directe oorzaak van de opstand is een donderdag door generaal Garcia uitgevaardigde order waarbij kolonel Ochoa wordt weggepromoveerd tot militair af gevaardigde op de Salvadoriaan se ambassade in Uruguay. Ochoa reageerde fel via de radio. Hij verklaarde dat zijn soldaten en officieren, in totaal op zo'n 1200 man geschat, hem hadden ge vraagd in opstand te komen te gen het overplaatsingsbevel. De muitende kolonel noemde Gar cia „een kleine dictator", en „een verrader van de principes van de staatsgreep van 15 oktober", daarmee refererend aan de door jonge officieren in 1979 gepleeg de coup die bedoeld was als een poging om El Salvador via socia le hervormingen te verbeteren. Maar ook maakte kolonel Ochoa duidelijk dat het hem niet gaat om de omverwerping van de re gering van interim-president Al- varo Magana, maar slechts om het aftreden van Garcia. Geen reactie DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse legerleider Desi Bouter se is zich ervan bewust dat hij niet kan rekenen op de steun van de meerderheid van de Suri naamse bevolking. Op de vraag naar de steun van de meerder heid erkent de Surinaamse leger leider dat "de oude partijen, na tuurlijk, in staat zijn meer men sen te mobiliseren dan wij", maar hij voegt eraan toe dat "on ze strijders veel zelfbewuster zyn. Zij weten waarom ze strij den en ze zijn bereid voor de re volutie te vechten. Onze tegen standers denken slechts aan hun privileges, de belangen van het volk raken hen niet". Naar al eerder uit Paramaribo is Geen gevaar De Russische satelliet die deze maand op de aarde dreigt te rug te vallen heeft dan geen kernlading meer. Het Russi sche persbureau Tass ver klaarde gisteren dat de kern lading, zoals ook de bedoe ling was, bij het binnengaan van de dampkring al is ver brand. Ook de satelliet is, bij neerstorten op de aarde, al in gruzelementen. Bhagwan Ruim 4.000 leden van de Bhag- wan-bcweging hebben giste ren bij de Amerikaanse am bassade in Bonn geprotes teerd tegen het weigeren van een woon- en werkvergun ning aan hun geestelijk lei der. "De VS is doorgaans een land dat vrijheid van gods dienst voorstaat, we begrij pen het besluit niet", aldus een woordvoerder van de be weging. Energie Ongeveer tien dollar kostte een reis dwars door Australië heen aan de coureur Larry Perkins. Hij voltooide de trip in een op zonne-energie aan gedreven vehikel. De kosten maakte hy, toen hy onder weg twee nieuwe fietsbanden voor zijn energiebesparende voertuig moest kopen. Terug De veerboot Norland van North Sea Ferries, die tijdens de Falkland-oorlog door de Britse regering was geconfis queerd, zal waarschijnlijk in april weer gewoon tussen Hull en Rotterdam gaan va ren. Eerst moet hij nog het dok in om in de oorspronke lijke staat te worden terugge bracht. staat met name het grootste deel van de dienstplich tigen niet achter legerleider Bou terse. Echter ook een aantal offi cieren zouden hem niet steunen. De Surinaamse legerleider bi vakkeert met een aantal zwaar gewapende hem trouwe elite troepen in Fort Zeelandia. In de Memre Boekoekazerne, waar de dienstplichtigen zitten, is slechts lichte bewapening aanwezig. Gisteren werd bekend dat de Suri naamse garnizoenscommandant Roy Horb ontslag heeft genomen uit de legerleiding. Hij blijkt het oneens te zijn geweest met de executies van vijftien vooraan staande Surinamers op 8 decem ber vorig jaar. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft, naar aanleiding van uitlatingen van Bouterse in het Franse dagblad Le Monde gezegd niet van plan te zijn met Bouterse te spreken via de media. tot nu toe niemand publiekelijk gereageerd op de provocerende woorden van kolonel Ochoa. En uit Cabanas komen berichten dat de daar gestationeerde militairen zich in hun kazernes hebben te ruggetrokken en dat er bevelen zijn om het vuur te openen op elk niet van tevoren aangekondigd voertuig. In andere kazernes langs het front, met name in de provincies Chalatanango, Mora- zan en San Miguel, zouden offi cieren en soldaten geheime ver gaderingen beleggen om een standpunt te bepalen. Verdere steun voor kolonel Ochoa lijkt heel wel mogelijk. Ochoa heeft in het Salvadoriaanse leger de naam een van de meest succesvolle strijders te zijn. Een doorbijtende vechtjas die echter ook oog heeft voor het lyden van de frontsoldaten, van wie het me rendeel het al bijna een jaar lang vrijwel voortdurend zonder licht en water heeft moeten stellen. De afgelopen maanden hebben steeds meer fronttroepen open lijk geklaagd over de slechte le vensomstandigheden en kolonel Ochoa zou onlangs aan generaal Garcia hebben gemeld dat zijn troepen uitgeput zijn en vinden dat het bloedvergieten tot niets heeft geleid en dat er eens met de guerrilla zou kunnen worden ge praat. En volgens sommige waar nemers zou hij juist daarom nu plotseling naar de Salvadoriaan se ambassade in Uruguay moe ten. Ondertussen zijn er deze week in de arme wijken van de hoofdstad San Salvador en directe omge ving meer dan 700 jongeren van 14 tot 17 jaar voor het leger gere- cruteerd. In Ayutuxtepeque bij voorbeeld, een door misère ge teisterde (krotten)wijk in het noorden van de hoofdstad wer den alle jongeren door militairen opgetrommeld. Hun papieren werden gecontroleerd en ieder een die 14 jaar of ouder was, werd per vrachtwagen afgevoerd naar de San Carlos-kazerne. Militaire woordvoerders in San Salvador bevestigden donderdag het voornemen om de Salvado riaanse strijdkrachten dit jaar uit te breiden van 33.000 tot 43.000 manschappen. Het Salvado riaanse leger zou daarmee het omvangrijkste van heel Midden- Amerika worden. Goed geluimd loopt de Deense schipper en Europarlementariër, Kent Kirk, naar de rechtbank in het Britse North Shields, waar hij een forse boete tegen zich hoorde eisen. (Foto AP) LONDEN (GPD) - Een rechter in het Noordengelse havenstadje North Shields heeft de Deense visser en Europarlementariër Kent Kirk gisteren veroordeeld tot een boete van 30.000 pond (130.000 gulden), omdat hij bin nen de Britse 12-mijlszone heeft gevist. Kirk liet zich donderdag moedwil lig arresteren, terwijl hij vlak bij de Britse kust pogingen deed sprot te vangen. Het bleek voor de rechter niet eens nodig te be wijzen dat de Deen zich aan een strafbaar feit schuldig had ge maakt: Kirk gaf grif toe binnen de 12-mijlszone zijn netten te hebben uitgeworpen. Kirk beschouwt deze zone, waar binnen alleen Britse vissers hun werk mogen doen, als illegaal. Engeland kondigde de zone af nadat eind vorig jaar de poging om tot een EG-visserijbeleid te komen, stuk liep op de halsstar Op 415 postkantoren kunt u nu ook terecht voor buitenlands geld. U betaalt contant of met uw girobetaalkaarten. Natuurlijk kunt u op dezelfde postkantoren óók uw buitenlands geld weer inwisselen rige houding van de. Denen, die meer vis willen vangen dan hen is toegewezen. Volgens de Deense Europarlemen tariër heeft Groot-Brittannië niet het recht, maatregelen af te kon digen die discriminerend werken ten opzichte van vissers van andere EG-lidstaten. De rechter in North Shields was het niet met hem eens, en wees Kirk erop, dat de Europese Commis sie de zone heeft goedgekeurd. De Britse rechter weigerde dan ook Kirks verzoek, de zaak naar het Europese Hof door te verwij zen, zelfs maar in overweging te nemen, en veroordeelde hem tot de boete, subsidiair twaalf maan den gevangenis. JERUZALEM (AFP) - Achttien Israëlische militairen zijn giste ren gewond toen de autobus waarin zij zaten zuidelijk van Beiroet in een hinderlaag liep. De autobus en de inzittenden wer den getroffen door schoten uit lichte wapens en anti-tankraket ten. Het merendeel van de soldaten heeft lichte verwondingen opge lopen. Israëlische troepen heb ben de beschieting van de auto bus beantwoord en daarbij een van de daders van de aanslag ge dood. Sommige Nederlandse vissers zijn op het ogenblik in staat hun pet op te eten van spijt. Spijt dat zij verleden jaar het nieuwe Europese visserijbe leid hebben aanvaard, dat nu met zoveel rumoer bevoch ten wordt door de Deense vissers. Hoe graag hadden de Nederlanders momenteel niet de woeste stormen rond de Britse kusten willen trot seren in de strijd om een vrije visserij en tegen het Britse visverbod. Ook de Nederlandse vissers hebben zich namelijk lang verzet tegen het strakke keurslijf waarin de vrije zee visserij door de EG-regels wordt gegoten, maar ze zijn uiteindelijk wèl door de knieën gegaan. Secretaris Langstraat van het Produktschap voor de Visse rij zegt: „We hebben ons lang verzet tegen het Europese visserijbeleid, onder het mom van: liever geen beleid dan dit beleid. Uiteindelijk hebben we ons laten overtui gen door de minister (toen tertijd minister De Koning van landbouw en visserij). Die zei: deze Europese rege ling heeft wel nadelen, maar als je die niet aanvaardt, ben je nog veel slechter af. Dan sluiten de andere Europese landen hun viswateren voor je". „Nu Denemarken Europa ech ter uitdaagt dat waar te ma ken, blijken er plotseling al lerlei juridische problemen rond zo'n uitsluiting te be staan. Daardoor is het nog maar de vraag of Denemar ken een eventuele klacht voor het Europese Hof van Justitie tegen het Britse ver bod wel zou verliezen. We volgen daarom nu met spijt, wantrouwen en zeer grote be langstelling wat er verder gaat gebeuren en zullen de nieuwe minister daar in onze ontmoeting op 20 januari ook wel over aan de tand voelen", aldus de heer Langstraat. door Ferry Mingelen Knoop De visserijoorlog tussen Dene marken en Groot-Brittannië heeft in Brussel inderdaad tot een schier onontwarbare juridische knoop geleid. De nemarken beroept zich op de afspraken uit 1973, dat dit jaar de Europese viswateren geheel vry zouden worden. De Europese Gemeenschap benadrukt echter de door de negen andere Europese lan den aanvaarde regeling en noodzaak om de visserij strak te reglementeren teneinde overbevissing te voorkomen, de visvangsten eerlijk ter land te verdelen en ervoor te zorgen dat de bevolking in kustgebieden die zeer afhan kelijk is van de visvangst, niet door buitenlandse con currentie in de hoek wordt gedreven. Om die redenen heeft de Euro pese Commissie deze week de nationale Britse maatrege len tegen de Deense vissers ook goedgekeurd. Hierdoor zal de Britse positie in een eventueel door Denemarken aan te spannen klachtenpro cedure worden versterkt Die Europese goedkeuring is snel verleend, om chaos in de vis serij te voorkomen. De Com missie was het echter niet zo eens met de vorm waarin Groot-Brittannië de maatre gelen tegen Denemarken heeft gegoten. Met deze vorm kunnen later vissers uit ande re landen ook nog getroffen worden. Daarom heeft de Eu ropese Commissie de goed keuring voor de Britse maat regelen beperkt tot 26 janua- Indien de pogingen die de hui dige voorzitter van de EG-mi- nisterraad, de Westduitse mi nister van buitenlandse za ken Genscher, nu onder neemt om alsnog een com promis tussen Denemarken en de Europese Gemeen schap uit te werken misluk ken, zal de druk toenemen vanuit andere visserylanden om de Europese visserijrege ling maar in de ijskast te zet ten. Dat zal zeker ook vanuit de Nederlandse zeevisserij gebeuren, want daar voorziet men grote problemen met de huidige regeling. Volgens de EG-afspraken mo gen de Nederlandse vissers in 1983 zo'n 26.900 ton kabel jauw vangen, 15.900 ton ha ring, 50.000 ton schol en 35.000 ton makreel, cijfers die niet zoveel afwijken van vori ge jaren. In feite zyn deze hoeveelheden echter te klein om voor de gehele, deels sterk gemoderniseerde Ne derlandse vissersvloot een goed belegde boterham op te leveren. Stiekum In de afgelopen jaren werd er daarom in het geniep veel meer gevist Visserij-inspec tie en veilingpersoneel in de Nederlandse havens kneep een stevig oogje dicht wan neer deze extra hoeveelhe den vis aan de wal werden ge bracht. Zo werd bijvoorbeeld aan makreel vorig jaar in plaats van 35.000 officieel al 89.000 ton aangevoerd en offi cieus nog meer. Dat was mo gelijk omdat de Europese af spraken over de vangstverde ling toen nog niet dwingend waren. Met een officieel nieuw Euro pees visserijbeleid worden die afspraken wel dwingend. De ruimte die er tot nu toe al tijd heeft bestaan tussen de praktijk op zee en de papie ren wereld van de Europese visserijdeskundigen in Brus sel, zal daardoor sterk ver kleinen. De controle op de vissers op zee wordt namelijk veel strakker. „De pest is, dat een duidelijk Europees visserijbeleid zo lang op zich heeft laten wach ten, dat veel vissers in de tus sentijd hun schepen hebben gemoderniseerd. Ze moeten om er financieel uit te sprin gen nu erg veel vis vangen, veel meer dan volgens de nieuwe vangstverdeling wordt toegestaan. Wat ons betreft mag die hele Europe se regeling daarom liever vandaag dan morgen in el kaar storten", aldus een vis serswoordvoerder. L BONN (GPD) - Alle politieke par tijen in de Duitse Bondsdag zijn er tevreden over dat bondspresi- derft Carstens de Bondsdag gis teren heeft ontbonden en nieuwe algemene verkiezingen heeft uit geschreven voor 6 maart. Het parlement zal voor de verkie zingsdatum nog één keer bijeen komen. Op 20 januari spreekt de Franse president Franflois Mitte- rand de Bondsdag toe naar aan leiding van de twintigste verjaar dag van het op 22 januari 1963 door Konrad Adenauer en Char les de Gaulle ondertekende vriendschapsverdrag tussen de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk. Het Westduitse staatshoofd heeft in een korte verklaring voor ra dio en televisie zijn motieven ge noemd om de huidige Bondsdag te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. De weg hiertoe was overigens door het parlement vrijgemaakt op 17 de cember van het vorig jaar, toen de regeringsmeerderheid van CDU-CSU en FDP besloot be wust het vertrouwen in bonds kanselier Helmut Kohl op te zeg gen. Carstens zei dat hij na diepgaand onderzoek tot de conclusie was gekomen dat de huidige bondsregering niet meer over een voldoende parlementaire meerderheid beschikt. De frac tievoorzitter van de CDU-CSU en een woordvoerder van de FDP hadden hem verzekerd dat zij van het begin af aan de nieu we regering alleen maar een za kelijke en tijdelijk begrensde steun hadden toegezegd, tenein de de begroting voor 1983 op te stellen en parlementair te laten goedkeuren. Verder herinnerde de bondspresident eraan dat alle partijen nieuwe verkiezingen wilden, zij het dat de SPD liever had gezien dat de bondskanse lier zou zijn teruggetreden in plaats van de vertrouwenskwes tie te stellen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10