"Ik probeer titel te pakken" FC Den Haag op rand van afgrond 'Semi-profs in olympisch team' Skispringer Nykaenen triomfeert -C Wim van Hanegem stopt Amateurbestuur KNVB hakt knoop door: Yep Kramer wil uit schaduw Van der Duim treden Arbiters staken niet meer Ykema snel in Inzeil Startverbod Verstappen RCL - PPSC VRIJDAG 7 JANUARI 1983 BISCHOFSHOFEN (DPA) - De negentienjarige Matti Ny- keanen heeft gisteren de eindzege in de 31ste editie van het Vierschansen-toer- nooi behaald. De Finse ski springer bepaalde zich bij de afsluitende proeven op de schans van Bischofshofen in Oostenrijk tot het consolide ren van zijn toppositie. Op fikse afstand van de Oost- duitse winnaar Jens Weisflog veroverde de als zevende ein digende Nykaenen voldoen de punten om tot triomfator van het zwaarste evenement in het skispringen gekroond te worden. Nykaenen, die vo rig jaar al de wereldtitel ver overde, werd door alle con currenten aangewezen als de sterkste skispringer van het moment. „Een uniek talent", aldus de Westduitse coach Roscher. „Zo'n springer komt eens in de tien jaar naar voren." Ny kaenen werd de op één na jongste winnaar van het Vier- schansen-evenement. Alleen de Oostenrijker Hubert Neu- per was in 1980 twee maan den jonger dan Nykaenen, toen hij de serie sprongen Sport 3" De Fin Matti Nykaenen was de sterkste skispringer van het Vier schansen-toernooi, dat in Zuid-Duitsland en Oostenrijk werd afgewerkt. Hij verzamelde 989,8 punten. van de schansen van Oberst- dorf, Garmisch-Partenkir- chen, Innsbrück en Bischofs hofen winnend afsloot. Ny kaenen scoorde het beste to taal uit de geschiedenis van het „vier-schansen 989,8 puntnen. De Oostduitser Aschenbach was sinds 1974 recordhouder met 970,8. Uitslag afsluitende proef Bischofs hofen: 1. Weisflog (Odl) 257,2 punten; 2. Hansson (Noo) 249,7; 3. Schallert (Oos) 248,4; 4. Ostwald (Odl) 245,0; 5. Kokkonen (Fin) 242,4; 6. Bergerud (Noo) 241,2; 7. Nykaenen (fin) 240,0. Eindstand: 1. Nykaenen 989,8; 2. Weisflog 972,2; 3. Bulau (Can) 960,9; 4. Bergerud 959,5; 5. Braaten (Noo) 955,1. DEN HAAG (GPD) - FC Den Haag balanceert op de rand van de afgrond. Levert de tweede helft van deze competitie geen periodekampioenschap of directe promotie naar de eredivisie op, dan zal een faillissement welhaast onvermijdelijk zijn. De club, die schuldenvrij aan de competitie kon beginnen doordat de gemeente 's-Gravenhage de kortlopende leningen tot een bedrag van 1,4 miljoen gulden saneerde, blijkt op de helft van het seizoen alweer een schuld van enkele tonnen te hebben opgebouwd. Directe aanleiding hiertoe vormen de tegenvallende recettes in de eerste divisie en naar ver luidt het te laag inschatten van de lopende schulden die de gemeente zou saneren. De totale schuldenlast van FC Den Haag zou aanmerkelijk hoger liggen als het bedrag dat de gemeente uiteindelijk voor haar rekening nam. „Vandaar", aldus manager Eddy Hartmann van FC Den Haag, „is het pure noodzaak geworden om in de tweede helft van deze com petitie een periodetitel te verove ren of misschien wel een directe promotie naar de eredivisie te ROTTERDAM (GPD) - Willem van Hanegem gaat Feyenoord aan het einde van het seizoen definitief verlaten. De bijna 39-jarige voetballer krijgt van een comité in de Maasstad na afloop van de competitie een afscheidswedstrijd. In het comité dat die wedstrijd organiseert hebben zitting de oud-voorzitter van de KNVB Meuleman, Feyenoords oefen- meester Hans Kraay en bestuurslid Piet Steenbergen. bewerkstelligen. Gebeurt dat niet en blijft het pubhek het Zuiderpark dus mijden, dan ziet het er inderdaad allemaal erg somber uit voor het voortbestaan van FC Den Haag". Hoewel de eerste wedstrijden van dit seizoen nog wel reden gaven tot optimisme, bleek de beruchte uitwedstrijd tegen SC Cambuur (Haagse supporters richtten een schade van enkele tonnen aan) welhaast funest voor het toe- schouwersbezoek tijdens thuis wedstrijden van FC Den Haag. Het in de begroting opgenomen aantal (3.000 toeschouwers per wedstrijd, 17.500 gulden) werd ZEIST (GPD) - Bondscoach Ger Blok heeft van het bestuur amateurvoetbal van de KNVB toestemming gekregen om voortaan semi-professionals op te stellen in het Ne derlands Olympisch elftal. Volgens het ama teurbestuur dient „het Olympisch Project met maximale gebruikmaking van de bepa lingen van het Internationaal Olympisch Co mité te worden voortgezet". Zoals bekend kwamen het IOC en de FIFA (wereldvoetbalorganisatie) enkele weken ge leden al overeen dat de kwalificatiewedstrij den voor de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles volgens FIFA-regels (met semi- profs) gespeeld zullen worden. Uitgezon derd zijn spelers met WK-ervaring en full- profs. De KNVB verbond hier gisteravond nog de voorwaarde aan dat voetballers die een persoonlijke sponsorovereenkomst zijn aangegaan ook niet in aanmerking kunnen komen voor het olympisch elftal. Ger Blok zal zo spoedig mogelijk zijn nieuwe selectie bekend maken. Binnen veertien da gen zal reeds een eerste oefenduel worden afgewerkt ter voorbereiding op de beslis singswedstrijd tegen Liechtenstein (2 maart). Blok houdt overigens vast aan zijn eerdere toezegging om het 'nieuwe' uit semi- profs bestaande olympische elftal een wed strijd te laten spelen tegen het 'oude' team. Het bestuur amateurvoetbal van de KNVB zal voor de semi-profs dezelfde vergoedingsnor men hanteren als bij de amateurs het geval was. Dit houdt in dat de semi-profs het be drag krijgen uitgekeerd dat zij door hun ver richtingen ten behoeve van het olympisch elftal bij hun club derven. Het amateurbe stuur zal bovendien op korte termijn ge sprekken arrangeren met de betaald voetbal organisaties die spelers aan het olympisch elftal afstaan. HOLTEN (ANP) - Yep Kramer heeft altijd in de schaduw gestaan van zijn provincie- en leeftijdgenoot Hilbert van der Duim. Beide Friezen zijn al zeven jaar lid van de schaats kernploeg. In die zeven jaar veroverde Van der Duim vier keer het nationale kampioen schap en werd hij twee keer gekroond tot wereldkampioen. Kramer moest het die jaren doen met een plaats op het tweede plan. Hij kwalificeerde zich de afgelopen vier jaar wel voor de belangrijkste internationale titeltoernooien, maar een opvallende rol - in positieve zin - was voor hem niet weggelegd. Aan de vooravond van de nationale titelstrijd 1983 heeft de bedeesde schaatser uit Oudeschoot afgerekend met het verle den. "Met een vierde plaats neem ik voor mezelf geen genoegen meer. Ik probeer de titel te pakken en ik heb daar vertrouwen in", meende Kramer gisteren in Holten. verde niet het gewenste resultaat Dat vertrouwen in eigen kunnen heeft de 25-jarige Kramer de af gelopen twee seizoenen niet ge had. Hy zag met lede ogen aan dat Frits Schalij steeds meer vooruitgang boekte en dat het gat met Van der Duim alleen maar groeide. Een hardnekkige blessure aan een bilspier was er de oorzaak van dat Kramer geestelijk steeds meer in de put raakte. Op de momenten dat het niet nodig was, schaatste Kramer als vanouds, maar bij de interna tionale toernooien ging er steeds iets mis. Kramer: "Het is een sneeuwbaleffect. Schalij en Van der Duim maakten zich waar, terwijl ik steeds slechter ging rij den. Ik heb toen vaak gedacht te stoppen. De grote investering le- ZEIST (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Voetbal bond (KNVB) en de Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters (CO VS) heb ben de handen ineen gesla gen met betrekking tot ver betering van de positie van de scheidsrechter. De in het laatste weekeinde van no vember van bet vorig jaar door de Haagse scheidsrecb- tersvereniging gevoerde "stakingsactie" vormde gis teravond de directe aanlei ding. Afgesproken werd om een ge zamenlijk begin te maken met het tegengaan van psy chisch en fysiek geweld te gen de scheidsrechter. Het ligt in de bedoeling om alle geledingen van de KNVB in een uitputtende discussie over dit thema te betrekken. Beide organisaties stelden zich op bet standpunt dat ge durende het overleg geen nieuwe stakingsacties doQr scheidsrechters zullen moe ten worden gevoerd. Bij de laatste wereldtitelstrijd, in Assen, kwam Kramer op de 500 meter ten val. Hij kon alle illusies verder vergeten. Op het moment dat zijn collega Van der Duim door de uitzinnige menigte en thousiast werd toegejuicht, werd Kramer na beëindiging van zijn 10.000 meter omver gelopen. Het was tekenend voor de kloof die gaapt tussen roem en ondergang. Met de moed der wanhoop krab belde Kramer letterlijk en fi guurlijk overeind en begon aan een nieuw seizoen. Het seizoen van de waarheid, omdat hij bij opnieuw falen een punt zal zet ten achter zijn loopbaan als schaatser. Constant De situatie is voor Kramer pal voor het toernooi om het Nederlands kampioenschap zeker niet on gunstig. Gedurende het voorsei zoen liet hij een constante vorm zien, hetgeen resulteerde in de goede reeks tijden van 39,18 - 7.07,99 - 1.58,95 - 15.47,79. Dat was hem de afgelopen twee jaar niet gelukt. Pas in het naseizoen vestigde Kramer steeds de aan dacht op zich. Veel bevrediging heeft hij daar nooit van onder vonden. De affaire met Van der Duim heeft ook Kramers voorbe reiding op het nationale titeltoer- nooi enigszins geschaad. De nuchtere Fries heeft snel afstand genomen van de hele zaak. Kra mer: "In Inzeil was het een melig geheel, toen de heren de KNSB Van der Duim hadden verteld dat hij was geschorst. Van schaatsen kwam niets meer, maar bij aankomst in Nederland heb ik de draad gewoon opge pakt". Kramer heeft niet lang stilgestaan bij de perikelen rond zijn colle ga-kernploeglid. Hij maakt zijn trainingspartner ook geen ver wijten. Hij stelde zich wel op het standpunt dat er fouten zijn be gaan. Ook door Van der Duim, die volgens Kramer te snel heeft gehandeld. Kramer: "Piet Keizer had uiteraard goede bedoelin gen, maar volgens mij heeft Van der Duim zich te snel het hoofd gek laten maken. Ik zou ook op zo'n aanbod zijn ingegaan. Ik had het spel echter anders ge speeld". Kramer maakte zich gis teren verder niet druk en consta- HOLTEN - Schaatscoach Henk Boer heeft een aanvraag voor een schaatsvierkamp in Seraje- vo gedaan. Boer wil met zijn all- rounders na de wedstrijden om de 'Gouden Schaats' in Inzeil begin maart doorreizen naar de Joegoslavische plaats, waar volgend jaar de Olympische Winterspelen plaatshebben. Daarmee reageerde de trai ningscoördinator positief op het voorstel, dat de KNSB-spon- sor eerder had gedaan. Het is de bedoeling dat de gehele kern ploeg het tweede weekeinde in maart in Serajevo aan de start verschijnt. teerde dat de schaatssport een individuele sport is en blijft. De kansen op een goede klassering zijn gestegen, ook door de men tale inzinking van Van der Duim. Niettemin ziet Kramer meer con currenten dan voorheen. Behal ve Schalij en Van der Duim, die hij ondanks alles een voorname rol toebedeelt, rekent Kramer de Stayers Rolf Sibrandy en Rob Vunderink tot zijn voornaamste rivalen. Hij heeft, in tegenstel ling tot voorgaande seizoen, ech ter bij het opnoemen van zijn concurrenten een speelse glim lach op het gezicht. Het nationale kampioenschap in Deventer, op 8 en 9 januari 1983, zou wel eens een kentering in de Nederlandse schaatssport kunnen zijn. Van INZELL (DPA) - Jan Ykema, de Nederlandse sprintkam pioen, heeft in het eerste toernooi van de Vierbanen- toernee in Inzeil de sprint wedstrijden op zijn naam geschreven. De negentienja rige Harlinger kwam tot een eindtotaal van 155.470. Op de 500 meter moest Ykema zijn provinciegenoot Lieuwe de Boer met klein verschil voor laten gaan: 38,49 om 38,25 seconden. Op de 1000 meter was Ykema iedereen te snel af. Hij liet op de Zuid- duitse piste een tijd van 1.17,26 seconden voor zich af drukken. Bij de dames, die een drie kamp afwerkten, kwam de pas van een liesblessure her stelde Monika Holzner na een geslaagde eerste dag gis teren niet meer aan de start. De Oostduitse Carola Bur ger kon zodoende de winst voor zich opeisen. Bij de he ren all-rounders bleek de Oostenrijker Werner Jager de sterkste. bij lange na niet meer gehaald. Mocht deze negatieve lijn zich voortzetten, dan verwacht men aan het eind van het seizoen ruim 100.000 gulden minder aan recettes ontvangen te hebben dan was begroot Door het wegvallen van de ge meente 's-Gravenhage als voor naamste sponsor - de voorwaar de om de totale schuldenlast te saneren - ontvangt FC Den Haag jaarlijks 475.000 gulden minder aan inkomsten. Als enige com pensatie voor het wegvallen van de gemeentesubsidie (600.000 gulden per jaar) dient namelijk het shirtreclamecontract met het bednjf Daihatsu, dat FC Den Haag in ruil voor het dragen van de merknaam jaarlijks 125.000 gulden toestopt. "Wantoestanden" „Toch is het wegvallen van de ge meente niet de voornaamste oor zaak voor de huidige situatie", meent Hartmann. „Na die wantoestanden in Leeuwarden bleef niet alleen het Haagse pu bliek massaal weg, maar lieten ook enkele sponsors weten er geen prijs meer op te stellen hun contracten met ons te verlengen. Ook dat heeft een aanzienlijke verliespost opgeleverd". Aangezien FC Den Haag een van de eerste verenigingen was die zich volledig aan de begrotings richtlijnen van het Budget Bewa- kings Instituut hield en als voor beeld daarvan de uitgaven in de afgelopen vier jaar van 2,8 mil joen terugbracht tot 1,2 miljoen gulden, kan bijvoorbeeld op de spelerssalarissen niets meer wor den bezuinigd. Er blijkt overi gens op geen enkele post meer bezuinigd te kunnen worden, aangezien het bedrijf FC Den Haag momenteel slechts in leven kan blijven door de meest krap pe normen te hanteren die er in het betaalde voetbal bestaan. „Het is dus aan het Haagse publiek om te bepalen hoe de toekomst van FC Den Haag er uit gaat zien", aldus Hartmann. „Wij doen er in ieder geval nog van al les aan (FC Den Haag onderhan delt momenteel met de transfer vrije Ko Pot, ex-speler van Fort Lauderdale Strikers, red.) om een periodetitel te pakken. Kan het publiek echter in de tweede competitiehelft geen waardering opbrengen voor onze inspannin gen, dan denk ik dat wij onze conclusies trekken en serieus zullen overwegen er een eind aan te maken. Als anderen ons al niet voor zijn". NULAND (GPD) - Annemarie Ver stappen. de wereldkampioene op de 200 meter vrije slag, mag van de zwembond niet meedoen aan de 24-uursmarathon van Nuland die op zaterdag 15 januari wordt gehouden. Tijdens die marathon wordt een aanval ondernomen op het Nederlands record. Vol gens de zwembond voldoet het bad van Nuland niet aan de ver eiste i ADVERTENTIE In afwachting van de Nederlandse schaatskampioenschappen heeft de kernploeg onderdak gekozen in Holten. Achterste rij v.l.n.r. Rolf Sybran- dy, Yep Kramer, Frits Schalij en chef d'équipe Olympische ploeg Dick de Vroome. Voorste rij: Harm v.d. Pal, Hein Vergeer en coach Henk Boer Hilbert van der Duim ontbrak gisteren. Hij mocht van coach Boer op verhaal komen na de sponsorperikelen van afgelopen week. der Duim, die vier jaar lang on aangetast nummer één van Ne derland was, zal veel moeite krij gen de titel te prolongeren. Kra mer heeft tot nu toe gezwegen, zaterdag en zondag zal hij spre ken. Met de gladde ijzers dan wel te verstaan. We gaan opnieuw beginnen. Uitgehuild waren we al. En in plaats van een winterslaap te houden, hebben we de afgelopen weken gebruikt om het zelfvertrouwen weer op te krikken en het vizier scherp te stellen. We verwachten u om half drie, dan gaan we gelijk aan de slag. Advertentie aangeboden door Houtvezelbedrljf v.d. Zwan bv, Achthovenerweg 17, tel. 894814.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9