Fietsende jeugd hard aangepakt C Controverse over onafhankelijkheid Aruba toegespitst AbvaKabo polst achterban over 3 roostervrije dagen Testrijders bij ongeluk met bus ernstig gewond Bisschoppen praten over abortus Bij overtredingen in Amersfoort WDM-voorzitter stapt op na conflict Demonstratie tegen "opeten" eigen huis STAAT DER NEDERLANDEN VRIJDAG 7 JANUARI 1983 Binnenland ST. OEDENRODE (ANP) Drie testrijders van DAF-trucks zijn gistermorgen ernstig gewond geraakt op de testbaan van het bedrijf in St. Oedenrode. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie bevestigd. De bus waarin de drie mannen reden, kwam in een zogenoemde highspeed-bocht in de berm terecht. Het voertuig rolde daarna enkele malen over de lengte-as. Twee van de drie inzittenden werden uit de bus geslingerd. De drie mannen, afkomstig uit Eindhoven, Budel en Heesch, zijn opgenomen in het Cathannaziekenhuis in Eindhoven. De rijks politie stelt samen met de arbeidsinspectie een onderzoek in. De bus werd door het ongeval geheel vernield. UTRECHT (GPD) - De Vereniging van Katholieke Ziekeninrichtin- gen en de Vereniging van Katho lieke Geestelijke Verzorgers in Ziekenhuizen hebben de Neder landse bisschoppen aangeraden over de nieuwe abortuswet te gaan praten met de besturen van katholieke ziekenhuizen in hun bisdommen. Bij die gesprekken moeten zo mogelijk vrouwen artsen aanwezig zijn. Beide verenigingen hebben dit naar voren gebracht tijdens ge sprekken met een delegatie van de Nederlandse bisschoppen in Utrecht. Namens de bisschop pen waren kardinaal Willebrands en de bisschoppen De Kok (Utrecht), Moller (Groningen) en Simonis (Rotterdam) bij het ge sprek aanwezig. De gesprekken werden gehouden naar aanleiding van de brieven die kardinaal Willebrands en de bisschoppen Simonis en Gijsen (Roermond) afgelopen najaar stuurden naar besturen van ka tholieke ziekeninnchtingen in hun bisdommen. In die brief be nadrukten de bisschoppen nog eens dat de katholieke leer abor tus verbiedt en dat dus een in greep die deze naam draagt in geen enkel geval gerechtvaar digd kan worden. Volgens de bisschoppen is alleen een zogenaamde indirecte abor tus gerechtvaardigd. Dat is een noodzakelijke medische ingreep die, zonder dat dit door de be trokken personen wordt beoogd, leidt tot de dood van de vrucht De bisschoppen schreven de brief omdat de nieuwe abortus wet binnenkort van kracht wordt en ziekenhuizen in het kader daarvan een vergunning tot het verrichten van abortus moeten aanvragen. AMERSFOORT (ANP) - De politie van Amersfoort gaat in het vervolg hard optreden tegen scholieren die de verkeersregels aan hun laars lappen. Waarschuwen is er niet meer bij, de jeugd krijgt onmiddellijk een bekeuring aan de broek. Daartoe is een sterk vereenvoudigd proces-verbaal ontworpen dat een snelle afwerking mogelijk maakt. De politie heeft dit gisteren laten weten. Als reden voor deze andere behan deling noemt de Amersfoortse politie de verbijsterende schaal en wijze waarop tijdens de scho- len-spitsuren de zich overwe gend per fiets verplaatsende jeugd zichzelf en anderen in ge vaar brengt. Uit een onderzoek in 1982 is gebleken dat in de kei- stad tijdens deze spitsen tussen de 15.000 en 18.000 scholieren per fiets het verkeersbeeld bepë- len. Geen voorrang Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat deze groep zich dan schuldig maakt aan zo'n beetje alles wat verboden is. De schooljeugd verleent geen voor rang, rijdt door rood, in verbo den richting, met z'n drieën naast elkaar, zonder licht, over voetpaden en wat dies meer zij. De overtredingen blijken voor veel verkeersdeelnemers de doodge woonste zaak van de wereld, al dus de politie. Bovendien zijn zij al lang immuun geworden voor poli tie-waarschuwingen. De politie zal overigens alles in het werk stellen om ook maar de schijn van een heksenjacht te vermijden en zeker ook niet op alle slakken zout leggen. De middelbare en hogere scholen in Amersfoort zijn ingelicht over de nieuwe aanpak en hebben het verzoek gekregen de leerlingen te waarschuwen. DEN HAA(ANP) Minister Brink man (WVC) blijft erbij de subidie voor de toneelgroepen Proloog in Eindhoven en Nieuwe Kome die in Den Haag-Scheveningen te beëindigen, wat opheffing van de gezelschappen inhoudt. Dit blijkt uit de brief die de bewinds man gisteren aan de Raad voor de kunst heeft gestuurd, die zich het komende weekeinde beraadt over de integrale toneeladvise- ring voor '83-'84. De raad kan dan rekening houden met de opvattingen van Brink man. Die betekenen dat dit jaar voor toneel 3,2 miljoen gulden beschikbaar is. De raad had daags vóór kerst ingestemd met Minister blijft bij opheffing Proloog en Nieuwe Komedie beëindiging van het experiment met Amsteltoneel en stelde een reeks maatregelen voor opdat er voor Proloog en Nieuwe Kome die nog kans was op voortbe staan. Van dit advies zegt Brinkman dat de raad wel grote bezwaren heeft tegen de motivering van het mi nisteriële plan tot opheffing. maar dat hij geen artistiek-in- houdelijk oordeel geeft over het voornemen zelf. Verder levert wat de raad wil niet de vereiste 3,2 miljoen gulden op. Overigens zijn de aanbevelingen van de raad zeer globaal en niet of nau welijks met cijfers onderbouwd. Brinkman verbindt er de conclusie aan dat hem geen andere weg openstaat dan over te gaan tot uitvoering van de minsiteriële plannen. Een definitief besluit hierover neemt hij uiterlijk 17 ja nuari. Hij moet tijdig de Tweede- Kamercommissie inlichten, waarna de volksvertegenwoordi ging zich er op 2 februari over zal uitspreken. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg E 5> onbewolkt 12 licht bew. 12 licht bew 11 onbewolkt 12 onbewolkt 13 licht bew. 10 half bew. 12 onbewolkt 12 onbewolkt 11 onbewolkt 12 onbewolkt 4 half bew. 14 onbewolkt 16 regen 14 licht bew. 13 onbewolkt 11 regen 13 onbewolkt 10 4 03 mist 14 - 04 mist 5 10 regenbui 13 3 3 regen 9 3 3 VELSEN (ANP) - Naar schatting honderd demonstranten hebben gister middag gedurende vijftig minuten een van de rijbanen door de Velser- tunnel geblokkeerd. De actie was gericht tegen het plan van de regering om radio-actief afval op te slaan op een terrein in Velsen. De blokkade veroorzaakte files aan beide zijden van de tunnel. De meeste demonstranten beëindigden vrijwillig hun actie. Een aantal werd door politieagenten weggesleept. Er werden geen aanhoudingen verricht. (Foto ANP) Mallorca Malta MOnchen Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen ZQrich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. 15 5 half bew. 13 3 zwaar bew. 16 11 licht bew 7 2 onbewolkt 11 4 mist 16 - licht bew. 11 3 geheel bew. 14 3 onbewolkt 11 2 geheel bew. 15 12 mist 8 1 zwaar bew. 19 13 zwaar bew - 12 zwaar bew. 16 8 onbewolkt 18 7 UTRECHT (ANP) - De voorzitter van de soldatenvakbond WDM, Kees de Kort, heeft zijn functie voortijdig neergelegd na een conflict met de rest van het WDM-hoofdbestuur over de toekomst van de solatenvak- bond. Als belangrijkste reden voor zijn vertrek noemt De Kort de weigering van de overige be stuursleden om over veranderin gen, zoals meer samenwerking met de concurrerende soldaten- vakbond AVNM te praten. "Het gaat al jaren langzaam slech ter in de WDM, en toch blijft men werken en denken zoals in de gouden jaren", aldus de te leurgestelde ex-voorzitter. De gedachte van meer samenwer king met de meer behoudende AVNM is vooral voor de oudge dienden in het WDM-bestuur taboe. Zoiets wordt niet zakelijk bekeken, maar uit persoonlijk Drestige afgewezen, aldus De Korte. De AVNM (Algemene Vereniging van Nederlandse Mi litairen) is een afsplitsing van de WDM, die destijds opentstond uit onvrede met de te hard geachte aanpak van de WDM. De afgesplitste soldatenbond is de afgelopen jaren in ledental steeds dichter bij de WDM ge komen. Beide organisaties heb ben nu tussen de 7000 en 8000 le den, terwijl de WDM in haar hoogtijdagen ongeveer het dub bele aantal dienstplichtigen or ganiseerde. De huidige situatie is dat de WDM en AVNM elkaar fel be concurreren tijdens de ledenslag die zij elke drie maanden op de kazernes moeten voeren wan neer een nieuwe lichting dienst plichtigen opkomt. Allemaal ver spilde energie, die beter had kunnen worden gebruikt voor echte belangenbehartiging voor soldaten, vindt De Kort. keningen aan te bieden. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft gisteren op zijn departement in Den Haag acht plastic zakken met 56.750 handtekeningen in ontvangst ge nomen van ernstig verontruste werklozen, die, willen zij in aan merking komen voor de rww-uit- kering, eerst hun eigen huis moe ten verkopen. Vakbondsbestuur der J. van der Linden van de Bouw- en Houtbond FNV bood de handtekeningen aan en drong bij de bewindsman aan op het nemen van een noodmaatregel voor deze mensen. Werknemers die onvrijwillig lan ger dan twee en een half jaar werkloos zijn, moeten een be roep doen op de rijksgroepsrege ling werkloze werknemers (rww), een onderdeel van de al gemene bijstandswet. Een werk nemer die echter een eigen huis heeft met een groter vermogen dan het vrijgestelde (voor een ge huwde man 15.200 gulden), moet in dat geval eerst zyn eigen huis "opeten". "Deze maatregel is ten enenmale onaanvaardbaar. Het eigen wo- ningbezit is in het verleden door verschillende regeringen bevor derd en werknemers die zich vaak ten koste van grote inspan ningen en spaarzaamheid een ei gen huis hebben verworven, worden indien zij het ongeluk hebben langdurig werkloos te Bezitters zwart geld in Rabobank vervolgd ARNHEM (ANP) - Enkele tiental len huurders van bankkluisjes in de Rabobank in het Gelderse Beek worden mogelijk strafrech telijk vervolgd wegens belastin gontduiking. In het kader van een onderzoek naar een omvangrijke koppclba- zenaffaire werden de kluisjes be gin oktober door de politie en ambtenaren van de Fiscale In lichtingen en Oporings Dienst (FIOD) geopend, waarbij enorme bedragen aan zwart geld tevoor schijn kwamen. De directeur van het bankfiliaal zal. wegens zyn hulp aan de zwart-geldbezitters, mogelijk worden vervolgd we gens medeplichtigheid. Dit heeft de Arnhemse officier van justitie mr P Tideman gisteren bevestigd. Een eerste onderzoek van FIOD en Rijksaccountants- dienst naar de zwart-geldafTaire is inmiddels afgerond Volgens Tideman zal uit een ge rechtelijk vooronderzoek moe ten blijken of het inderdaad tot strafvervolging komt. Hij zei de kans daarop zelf vrij groot te ach ten. zijn nu gedwongen hun eigen huis op te eten", aldus het stand punt van de Bouw- en Houtbond FNV. Staatssecretaris De Graaf had be grip voor de kwestie en zei dat hiervoor op korte termijn een op lossing nodig is. "Dit is een ern stig probleem, maar iedere tege moetkoming zal miljoenen gul dens kosten Op dit moment kan ik er nog niets over zeggen. De ministerraad zal hierover deze maand een beslissing nemen waarop ik thans niet vooruit kan lopen", aldus de bewindsman ..Een hecht en duurzaam sa menwerkingsverband tussen Aruba en de overige Antil liaanse eilanden". Dat was het doel dat de commissie- Biesheuvel voor ogen had toen zij in april vorig jaar startte met de besprekingen over de onafhankelijkheid van Aruba. Een diplomatieke formule die de onenigheid en het schaamteloze gekonkel van de Antilliaanse politici moest verbloemen Terecht stelde een van de leden van de commissie, prof. dr. A. Kobben, dat de Antillianen pas onafhankelijk willen worden „als de kip tanden krijgt" (dus nooit). Betico Croes heeft inmiddels wel met succes duidelijk ge maakt dat de Arubanen af willen van de „overheersing en onderdrukking door Cura- door Elly Wempe cao". Maar ook de Arubanen willen de staatsrechtelijke banden met Nederland in fei te niet verbreken. Zij willen slechts onafhankelijk wor den van Curacao. Melkkoe De controverse tussen Aruba en Curacao kent een lange geschiedenis. De basis ervan is het feit dat de Arubanen vinden dat hun eiland als een melkkoe fungeert voor de overige eilanden. De harde cijfers wijzen echter uit dat de bijdrage van Aruba en Cu racao aan 's lands kas gedu rende de laatste tien jaar rela tief ongeveer gelyk is ge weest. Kort geleden deelde Betico Croes zelfs mee dat Aruba in de toekomst zal wei geren belastinggelden aan de centrale overheid af te dra gen. De fanatiekste aanhangers van Croes voelen zich Arubaan en geen Antilliaan. Wat dat betreft hebben ze duidelijk geen boodschap aan de wet van de centrale overheid. Daarnaast zijn er op Aruba hooggestemde verwachtin gen over mogeUjke olievond sten in het continentale plat dat Aruba met Venezuela verbindt Of deze olie op ex- ploiteerbare diepte zit, is nog maar de vraag. De Arubaanse overheid zal vermoedelijk pas toestemming geven voor uitgebreide proefboringen na de onafhankelijkheid. Dan bestaat de zekerheid dat eventuele belastingopbreng sten geheel ten goede komen aan het eiland zelf. Onregeerbaar Onzekerheid over de staatkun dige structuur van Aruba heeft het land gedurende de laatste tien jaar vrijwel onre geerbaar gemaakt De minis terspost van staatkundige structuur was al die tijd in handen van een Arubaan De ze minister had de taak om de overheidsdiensten te decen traliseren, zodat de nadruk meer zou komen te liggen op een eigen bestuur per eiland. In feite heeft men hiermee nog nauwelijks een begin ge maakt. Decentralisatie blijkt een kostbare aangelegenheid en gaat ten koste van veel ar beidsplaatsen. De komende ronde-tafelconfe rentie zal dan ook voorname lijk gaan over de centen. Ne derland heeft al laten weten dat zij niet van plan is mee te betalen aan een onafhanke lijk Aruba. Betico Croes heeft nu de keuze: wel of niet onaf hankelijk worden, noch van Nederland en noch van Cura cao met alle risico's die daar aan verbonden zijn. De con clusie van de commissie- Biesheuvel loog er met om: „Aruba is met bereid in te vullen wat verstaan moet worden onder een hecht en duurzaam samenwerkings verband met de overige eilan den". Het Arubaanse commissielid Hendnk Croes vond dat er wel douanegrenzen moesten komen tussen Aruba en Cu racao. Van eenheid in het economische beleid voor bei de eilanden, die elkaar dan sterk zouden beconcurreren, kon volgens hem geen sprake zijn. Voor de overige leden van de commissie was de eni ge oplossing dat Aruba op korte termijn - bijvoorbeeld over vner jaar - onafhankelijk zal worden. Maar tegen een zo snelle onafhankelykheid had Betico Croes weer be zwaren: hij vond dat Aruba zijn eigen tempo moest bepa len en ook zelf moest beslis sen op welke wijze het zijn onafhankelijkheid wil voor bereiden. Ook Aruba reali seert zich nu dat het Neder land en de overige Antilliaan se eilanden nodig heeft UTRECHT (GPD/ANP) - De amb tenarenbond AbvaKabo gaat zijn leden raadplegen over de vraag of de bond het voorstel van mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) voor de arbeidsvoorwaar den in 1983 moet aanvaarden Dat heeft de bondsraad van de AbvaKabo (de gekozen ledenver tegenwoordiging) gisteren una niem besloten. Het hoofdbestuur van de bond is het met de beslis sing eens Minister Rietkerk had de ambtena ren woensdag drie roostervrije dagen en vijfduizend nieuwe ba nen aangeboden in ruil voor de prijscompensatie. De nieuwe ba nen kosten de overheid 315 mil joen gulden, de inhouding van de prijscompensatie levert 1,3 mijjard gulden op. De bonden hadden vier roostervrije dagen A§va-Kaf)o-voorzitter Jaap van de Scheur liet woensdagavond we ten niet negatief tegenover het onderhandelingsresultaat met minister Rietkerk te staan. Nu de bondsraad zich wat terughou dender heeft opgesteld, gaat hy volledig met die terughoudend heid akkoord. Na afloop van de bondsraad ver klaarde Van de Scheur gisteren nogal wat prikacties te verwach ten tussen nu en 17 januari, de datum waarop alle leden geraad pleegd moeten zijn en de bonds raad opnieuw over de kwestie gaat praten „Er komen gigan tisch veel aanmeldingen voor zulke acties binnen Ik had er maar zo'n drieduizend d vierdui zend verwacht, maar het zyn er veel meer", aldus Van de Scheur Het akkoord tussen minister RM kerk en de ambtenarenbonden is erg teleurstellend. De werkgele genheidseffcctcn zijn te schamel Tot die uitspraak kwamen giste ren op een actievergadenng 80 kaderleden van de Vervoers bond FNV by de Nederlandse Spoorwegen. De kaderleden, die bij de spoor wegstaking van november tegen de bevnezingsplannen de actie- leiding vormden, vinden het on aanvaardbaar als er straks by het overleg met minister De Koning over de salarissen van de trend volgers (waar de NS'ers ook toe behoren) eenzelfde resultaat uit de bus rolt ADVERTENTIE 7y^% LENING 1983 PER 1987/199Q open bedrag (vaststelling na de inschri|ving) de koers wordt op 10 januari vóór beurs bekendgemaakt jaarlijks op 1 februari in 4 jaarlijkse termijnen van 1 februari 1987 af 11 januari a.s. van 9 tot 15 uurvia banken en commissionairs 1 februari 1983 bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7