Britse wijzigt premier kabinet OORIOG DiGROl 1499 haal het bij DIGROS 'Nederland mag lijken schouwen Grote reserve in West-Europa C Legerleider Bouterse in Le Monde: Nott (defensie) vervangen Twee doden in Ulster Arrestatie Deense klacht bij het Europese Hof India: Fors verlies voor Gandhi Deense visser door Britten aangehouden Surinaamse president niet meer in functie Voorzorgen VS tegen satelliet Voorstel Warschau-pact: Sneeuwberichten in Katwijk en omgeving 7T7f" Buitenland DEN HAAG (GPD) - „Als Neder land wil, kunnen ze dokters stu ren om hier lijkschouwingen te verrichten". Dat zegt de Suri naamse legerbevelhebber Desi Bouterse in een interview dat vandaag in het Franse dagblad Le Monde staat afgedrukt. Bou terse herhaalt dat de vijftien vooraanstaande Surinamers die op 8 december werden gedood „op de vlucht zijn neergescho ten", en dat er sprake was van een voor Kerstmis geplande coup. Als „belangrijkste bewij zen" noemt hij de verklaringen van de (later gedode) gearresteer den. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken rea geerde gisteravond zeer afhou dend op het „aanbod" van Bou terse om artsen te sturen. „Hij heeft dat tegenover ons nooit ge- opperd", aldus de woordvoerder, die benadrukt dat niets Bouterse in de weg staat om het zelf te la ten doen. Overigens is de vraag of een lijkschouwing na een maand in de tropen nog veel ge gevens kan opleveren. De verslaggever van Le Monde sprak Bouterse op zijn kantoor in Fort Zeelandia, waar hij zich al maanden heeft verschanst. De vraag of hij denkt te kunnen re kenen op de steun van de meer derheid van de bevolking, ont wijkt hij: „Het is zeker waar dat de oude partijen in staat zijn meer mensen op te trommelen dan wij, maar wij militanten we ten veel beter wat wij aan het doen zijn... Onze tegenstanders denken alleen maar aan hun voorrechten, de belangen van het volk interesseren hen niet. Toen we met de revolutie begon nen, waren we maar met zijn zes- „Tot 8 december hebben we een rustige revolutie geleid, zonder machtsvertoon. Wat ons ontbrak, was een centrum die de politieke activiteiten coördineerde en richting gaf. We hebben onze te genstanders te veel vrijheid gela ten, en zij hebben daarvan gepro fiteerd om te proberen het verlo ren terrein terug te winnen. Daarom is het leger op het ogen blik ook veel meer op zijn hoede en is het erop uit de volksmobili satie voor te bereiden. Er zal plaats zijn voor iedereen die deel wil nemen aan de revolutie, maar in het belang van het volk dienen de bevoorrechten zich daar verre van te houden". Ovpr het Nederlandse besluit om de ontwikkelingshulp op te schorten zegt Bouterse: „Onze economie is zozeer afhankelijk van het buitenland, dat sommige landen zich van deze afhanke lijkheid bedienen om onze poli tieke plannen te dwarsbomen. Het zou voor een land als Neder land voldoende zijn wanneer ik beloofde het parlementaire sys teem weer te herstellen. Maar wij willen niet meer aan de lijn lo pen. Dat moet heel duidelijk worden gezegd". Op de vraag waarom hy het ge bouw van de Moederbond heeft vernietigd, antwoordt Bouterse: „Het was het knooppunt van de contra-revolutie. We weten dat de werkers daar niet verantwoor delijk voor waren. Maar het was een symbool en moest worden vernietigd. Het is een symboli sche overwinning van de revolu tie. En de mensen zijn gevoelig voor symbolen". In de olie Op de kust van Bretagne die herhaaldelijk is vervuild door olie uit tankers, is ditmaal aangenamer waar aange spoeld: flessen en vaten met whisky, afkomstig van de Pa namese vrachtboot Lina. Het schip heeft in totaal 4200 li ter whisky verloren. Paniek Een ijsbeer, die uit zijn circus- kooi wist te ontsnappen, heeft gisteren in het Italiaan se Florence voor paniek ge zorgd. Nanook, zoals het beest heet, verscheen op een markt, waar hij zich tegoed deed aan het uitgestalde fruit. Verkopers en klanten maakten zich daarop uit de voeten. Zijn trainer wist hem tenslotte te overmeesteren en bracht hem weer terug naar zijn kooi. Mars Ongeveer 600 Corsicanen heb ben gisteren een protestmars gehouden tegen het toene mende terrorisme op hun ei land Op spandoeken ver klaarden zij dat zij Fransen zijn en willen blijven. Dit in tegenstelling tot de separatis ten die zo snel mogelijk Cor sica onafhankelijk van Parijs willen maken. Daartoe ne men zij steeds meer de wa pens ter hand. Foutje De Zwitserse posterijen heb ben gisteren met rood hoofd moeten toegeven dat zij een fout hebben gemaakt op een nieuwe postzegel. Daarop waaiert de gletscher Aletsch van links naar rechts uit over de Jungfrau in de Alpen. Dit moet echter precies ander som zijn. Het is nu te laat om de postzegel aan de circulatie te onttrekken. Verzamelaars wrijven in hun handen. LONDEN (GPD) - De Britse premier mevrouw Thatcher heeft gisteren enkele wijzigingen in haar kabinet be kendgemaakt. De belangrijkste daarvan is dat minister John Nott (defensie) zal worden vervangen door minister Michael Heseltine, die thans onder meer gemeentefinan- ciën en huisvesting onder zijn hoede heeft. Michael Heseltine op defensie. (foto ANP) BELFAST (UPI) - Onbekende ge wapende mannen hebben giste ren in Rostrevor in het zuiden van Noord-Ierland twee politie mannen doodgeschoten. Een derde politicfunctionaris raakte gewond, aldus een officiële woordvoerder. De agenten waren in hun patrouil lewagen op weg naar het cen trum van Rostrevor, nadat ze een valse melding over een beroving hadden binnengekregen. Na de aanslag werd de plek van de aan slag afgesloten. Restrevor ligt op ca. 65 kilometer ten zuiden van Belfast. Het vertrek van John Nott (50), die wereldwijde bekendheid kreeg ten tijde van de oorlog om de Falkland-eilanden, is geen ver rassing. Nott kondigde op 1 sep tember al aan, dat hij uit de poli tiek wilde en zich daarom bij de volgende algemene verkiezingen niet herverkiesbaar zou stellen. Het is nooit duidelijk geworden, in hoeverre de Falkland-oorlog heeft meegespeeld bij zijn be sluit de politiek vaarwel te zeg gen. Zelf zei Nott destijds, dat hij altijd al slechts een beperkte pe riode in de politiek wilde en dat die periode nu voorbij was. Maar in brede kring wordt aange nomen dat de uiterst vijandige behandeling van zowel de oppo sitie als zijn eigen partij, die Nott begin april in het Lagerhuis kreeg, één dag nadat de Argentij nen de Falkland-eilanden waren binnengevallen, hem voorgoed van het politieke bedrijf heeft vervreemd. Nott zei in september al dat hij na zijn vertrek uit de politiek zich zou willen wijden aan het beheer van zijn omvangrijke boerderij in Cornwall. Bovendien wil hij zijn oude beroep (Nott komt uit de bankierswereld) weer opvat ten. John Nott zal voor zijn werk als defensie-minister binnenkort geridderd worden, zo is gister avond nog bekendgemaakt. Voor Michael Heseltine (49) is de wisseling van ministerie een mooie promotie. Heseltine maakte als minister voor milieu zaken (daaronder valt onder meer ruimtelijke ordening, na tuurbehoud, sport en recreatie, huisvesting en gemeentefinan- ciën) naam door de effectieve manier waarop hij op zijn depar tement grote bezuinigingen doorvoerde. Heseltine heeft niet alleen een naam als bezuiniger, maar ook als manager. Deze kwaliteiten hebben by mevrouw Thatcher, bij wie de ambitieuze (hij heeft meermalen laten doorschemeren uiteindelijk het premierschap te willen) en steenrijke Heseltine niet bijzonder populair is, de doorslag gegeven bij zijn benoe ming tot minister van defensie. Volgens het Engelse zondagsblad The Sunday Telegraph van 19 december hebben hoge functio narissen op het ministerie van defensie al van tevoren geprotes teerd tegen de toen nog eventue le komst van Heseltine. Met na me vreest de defensietop dat de nieuwe bewindsman zijn reputa tie als bezuiniger zal willen waar maken. Heseltine, tegen wiens nogal lange haar menige conservatieve mili tair grote bezwaren moet koeste- PRAAG (AFP) - Ladislav Lis, woordvoerder van de Tsjecho- slowaakse dissidente beweging Charta '77, is gearresteerd in zijn woning in Ceska Lipa, 80 km ten noorden van Praag. De 56-jarige Lis bekleedde een ho ge functie in de communistische partij tot hij in 1969 na het mis lukken van de Praagse lente werd weggezuiverd. Hij organi seerde in het geheim een partij congres toen de troepen van het Warschau pact al in Praag ston den. In juni 1982 verklaarde hy dat de geheime politie hem trachtte te intimideren met dreigbrieven naar zijn kinderen. ren, wordt als minister van mi lieuzaken opgevolgd door de man die tot dusver zijn staatsse cretaris, speciaal belast met de lokale overheden was, Tom King. Een lachende Kent Kirk maakt het V-teken, nadat hij door de Britse marine was aangehouden. BRUSSEL (GPD) - De Deense re gering heeft besloten een klacht bij het Europese Hof van Justitie in te dienen tegen Groot-Brittan- nië wegens het verbod voor Deense vissers om binnen de Bntse 12-mijlszone te vissen. De ze klacht is volgens de Deense minister van buitenlandse zaken, Ellemann Jensen, bedoeld om een echte confrontatie tussen de Denen en de Éritten te voorko- NIEUW DELHI (Reuter) - In de woensdag gehouden verkiezin gen in drie Indiase deelstaten te kenden zich gisteravond neder lagen af voor de Congres-partij van premier Indira Gandhi. De Congres-partij lag in alle drie sta ten achter op haar concurrenten. Vooral in de zuidelijke deelstaat Andhra Pradesh, een bolwerk van mevrouw Gandhi, dreigt de nederlaag rampzalige vormen aan te nemen. De negen maan den oude Telugu Desam partij (TDP) van filmidool Rama Rao veroverde tot nog toe 106 zetels tegen de regerende Congres-par tij 39 in het 294 zetesl tellende deelstaatparlement. In de andere zuidelijke deelstaat, Karnataka, lag de Congres-partij op 73 zetels tegen 86 zetels voor een regionale coalitie die banden heeft met de Janata-partij. Deze laatste regeerde India van 1977 tot 1980. Het parlement in Karna taka, het vroegere Mysore, telt 224 zetels. Onder de verslagen kandidaten bevond zich hier pre mier Gundu Rao, die reeds het ontslag van zijn regering indien de. In het noordoostelijke Tnpura lijkt de marxistische CPI-M, die aan de regering is, zoals verwacht haar machtspositie te behouden. Van de 60 zetels in het deelstaat parlement waren er gisteravond 33 beslist. De CPI-M haalde er 21 en de Congrespartij die hier nog niet in het parlement vertegen woordigd was 7. Karnataka en Andhra Pradesh wa ren de enige twee staten die in 1977 bij de algemene verkiezin gen congres-kandidaten kozen in het parlement. De Deense minister heeft dit giste ren in Brussel meegedeeld aan de voorzitter van de EG-minis- terraad, de Westduitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher. Genscher had een gesprek georganiseerd met de Deen en de vice-voorzitter van de Europese Commissie, Ortoli, om te probe ren een oplossing te vinden voor het visserijconflict tussen Dene marken en Groot-Brittannië. Genscher zei na afloop van het be raad in Brussel „gematigd opti mistisch te zijn" over een oplos sing van het visserijconflict. Vol gens hem zal er echter geen spra ke van zijn dat er opnieuw onder handelingen zullen beginnen over het Europese visserij-ak koord dat in december vorig jaar door alle landen van de Europese Gemeenschap met uitzondering van Denemarken werd aanvaard. De besprekingen over het visserij geschil zullen dinsdag worden voortgezet in Straatsburg, waar Genscher de zitting van het Eu ropese Parlement zal bijwonen. LONDEN (GPD) - De eerste confrontatie in de 'visserij-oorlog' tussen Engeland en Denemarken heeft gisteren plaatsgehad. De Deense visser en Europarlementariër Kent Kirk werd door ma riniers tegengehouden terwijl hij binnen de Britse 12-mijlszone een poging deed sprot te vangen. Kirk werd verzocht zijn netten binnen te halen en de Britse mari neboot te volgen naar het Noordengelse havenstadje North Shields. Daar zal worden onderzocht of de Europarlementariër zich aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. Dit alles is precies de bedoeling van Kirk, die, na een veroordeling door een Britse rechter, de zaak van de Deense vissers wil voor leggen aan het Europese Hof. Hij denkt voor dit hof te kunnen bewijzen dat de door Engeland afgekondigde 12-mijlszone ille gaal is. De Britten kondigden die zone af, nadat de pogingen om tot een EG-visserijverdrag te komen waren mislukt. Denemarken wilde als enige lidstaat het verdrag niet ondertekenen, omdat de De nen menen dat zij recht hebben op de vangst van 20.000 ton makreel in een gebied vlak bij de Shetland-eilanden. De overige EG-landen zijn het daar niet mee eens. De Deense visser en Europarlementariër heeft van zijn aanhou ding even buiten de Britse kust in de eerste plaats een publici teitsstunt gemaakt. Aan boord van zijn trawler bevonden zich 12 Deense en Britse journalisten, die de confrontatie op de Noord zee van minuut tot minuut hebben gerapporteerd. De aanhouding zelf gebeurde op de meest hartelijke wijze. Kirk hielp zelf de mariniers van het patrouillevaartuig Dumbortan Castle aan boord, haalde direct zijn netten binnen toen hem dat werd gevraagd (hij bleek geen enkele vis te hebben gevangen) en nuttigde later samen met de Britten genoeglijk de lunch in de kéy uit. VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PARAMARIBO (ANP) - De waar nemend president van Surina me, mr. Ramdat Misier, oefent al enige tijd zijn functie niet meer uit. Dat is' uit diverse betrouwba re bronnen in Paramaribo verno men. De vlag voor het presiden tieel paleis wordt al enkele we ken niet meer gehesen. Boven dien houdt Ramdat Misier geen kantoor meer in het paleis. Ramdat Misier gaf na de gebeurte nissen van 8 december te kennen zijn functie te willen neerleggen. Op aandrang van de militairen zou hij echter tot 1 januari aan blijven. Volgens genoemde bron nen in Paramaribo beschouwt hij zich echter niet meer als pre sident, zodat Suriname in feite geen staatshoofd meer heeft. Een extra aanwijzing daarvoor is het feit dat voor de woning van Ram dat Misier niet langer de Suri naamse vlag wappert. Onduide lijk is of hij nog wel die functie vervult. Ramdat Misier werd in februari van het vorig jaar by een decreet van het militair gezag be noemd tot waarnemend presi dent op grond van zijn functie van vice-president van het ge rechtshof. In het decreet is be paald dat de president van het gerechtshof als zodanig wordt benoemd tot president van Suri name. De president van het hof, mr. O. van der Geld, weigerde echter de benoeming tot waarne mend president, waardoor Ram dat Misier als vice-president van het hof de taak van waarnemend president van Suriname moest gaan vervullen. Het militair gezag heeft Ramdat Misier, aldus de bronnen, laten weten dat hij ook na 1 januari nog steeds waarnemend presi dent is op grond van het ge noemd decreet. Volgens kringen rond Ramdat Misier heeft het mi litair gezag gedreigd hem zijn functie van vice-president van het gerechtshof te ontnemen, in dien hij zijn functie van waarne mend staatshoofd zou neerleg gen. WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten hebben gisteren met het oog op het mogelijk op de aarde neerkomen van de Sow- jet-spionagesatelliet "Kosmos- 1402" hun speciaal team voor nu cleaire ongelukken in staat van paraatheid gebracht. Washing ton staat in contact met de Sow- jet-Unie over deze zaak. Moskou sprak overigens gisteren tegen dat de Kosmos-1402 in moeilijk heden zou zijn en op de aarde dreigde te storten. Volgens Amerikaanse berekenin gen is de kans dat de satelliet in zee stort 70 procent. Als de satel liet door de dampkring gaat zal de nucleaire brandstof vermoe delijk verbranden, aldus Ameri kaanse deskundigen, maar de kans is groot dat andere radio-ac tieve deeltjes op de aarde te rechtkomen. ADVERTENTIE LONDEN (UPI) - West-Europa bestudeerde gisteren met grote reserve het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag van het War schau w-pact met NAVO-landen. "Frankrijk wenst opheldering over wat precies wordt bedoeld in de voorstellen", zo zei een' Franse regeringswoordvoerder. "Er zijn al eerder van dit soort ver dragen geweest, maar zij hebben agressieve actie niet voorko men", aldus de Britse minister van buitenlandse zaken, Francis Pym. "De bittere ervaring tussen twee oorlogen heeft ons geleerd, dat simpele verklaringen van vreed zame bedoelingen niet voldoen de zijn", zo verklaarde een Ame rikaanse NAVO-woordvoerder in Brussel. "Wij willen concrete resultaten en geen loze kreten". Evenals de Amerikaanse president Reagan zei Pym, dat de voorstel len studie waard zijn, maar geen doorbraak betekenen. Engeland zou een echt akkoord voor wa penbeheersing willen, waarbij de bewapening aan beide zijden van In het Alpengebied is de sneeuwtoestand nog meer ver slechterd en zijn de wintersport- mogelijkheden over het algemeen slechts matig tot goed op de hoger gelegen pistes. Dicht bij huis zijn er nagenoeg geen ski-mogelijkhe den meer. Hieronder volgt een kort overzicht per land. De vermelde sneeuw hoogten zyn gemiddelden in centi meters Linker kolom: lage pistes; rechter kolom: hoge pistes. BELGIË Ardennengeen mogelijkheden DUITSLAND Harzgeen mogelijkheden Sauerlandgeen mogelijkheden Eifelgeen mogelijkheden Duitse Alpen 10 tot 48 beperkte mogelijkheden FRANKRIJK SavoieHaute Savoie24 Alpes du Sud33 OOSTENRIJK Vorarlberg 20 88 25 71 Salzburgerland 28 92 Karinthië 30 80 ZWITSERLAND Berner Oberland 3 28 92 82 NOORD-ITALIÉ 1 Zuid-Tirol 23 108 het IJzeren Gordijn wordt ver minderd. Evenals zijn Westduitse ambtge noot, Hans-Dietrich Genscher, woensdag zei hij dat een nul-op tie oneindig veel beter zou zyn dan een niet-aanvalsverdrag. "Niet-aanvalsverdragen zijn niet nieuw en voegen in feite niets toe aan wat al in het handvest van de Verenigde Naties is bepaald", zo zei de Franse regeringswoord voerder. Naar onze mening is de beste manier waarop staten de vrede kunnen dienen niet nieu we verplichtingen opnemen in het handvest, maar de verplich tingen die daar al in staan nako men en zich in het bijzonder van agressie te onthouden", zo zei hij. "Het voorstel biedt niets nieuws", maar vergeleken daarmee heb ben het Westen in zijn geheel in Wenen en de Amerikanen in Ge- nève juist voorstellen te bieden, die ten doel hebben echte be langrijke inkrimping van de ar senalen aan beide zijden te berei ken", zo zei de Amerikaanse NA- VO-woordvoerder. In Wenen sle pen zich al jaren onderhandelin gen tussen Oost en West voort in het zogenaamde MBFR-overleg over wederzijdse en evenwichti ge troepenvermindering in Cen- traal-Europa, maar men komt daarin tot dusverre weinig ver der. In Genève onderhandelen VS en Sowjet-Unie direct over vermindering van de kernwa pens voor de middellange af stand. Maar het overleg over ver mindering van strategische wa pens ligt stil. Digros verlaagt tijdelijk de benzine prijs - per J P=benzinestation en parkeerterrein voor 150 auto's

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6