LEIDSCH DAGBLAD 'Geen sprake van fraude' Premie koopwoningen daalt niet met rente Roy Horb legerleiding rnt Bende stal half miljoen Een nieuwe wereld gaat voor je open Oliebrand in Newark Chomeini "slechtste leider" Onderwijsorganisaties boos op minister Deetman: GREENPEACESCfflP WEGGESLEEPT Oneens met executies Leidse sporter is duurder uit VRIJDAG 7 JANUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36979 Directeur. G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 ABLwJen Voor M.nrs. zcototon BREDA (ANP) Een 45-jarige "spookrijder" uit Breda is van ochtend vroeg om het leven geko men op de zuidelijke rondweg van Breda. Hij botste frontaal te gen een ongeladen tankwagen aan waarvan de bestuurder met de schrik vrij kwam. De personenauto reed in de rich ting Tilburg over de rijbaan richting Antwerpen/Rotterdam. Na de botsing vormden zich files waarbij zich ook enkele kleine botsingen voordeden. Bij die aanrijdingen bleef het beperkt tot materiële schade. NEWARK (AP/UPI) - Bij een ex plosie in een olieraffinaderij in de Amerikaanse stad Newark is één dode gevallen en zijn 19 mensen gewond geraakt. De schok van de ontploffing was tot 120 km in de omtrek te voe len. Grote delen van het noord oosten van New Jersey en New York hadden last van de dikke zwarte rook, die na de explosie ontstond. Volgens de brandweer zijn tot op heden drie grote opslagtanks van de Texaco raffinaderij de lucht in gegaan, maar doen zich steeds explosies voor. Honderden brandweerlieden po gen het vuur op het complex, dat is gelegen op een groot industrie terrein, onder controle te krijgen. De raffinaderij ligt aan de baai van Newark, die van de haven van New York wordt gescheiden door een schiereiland, waarop de plaatsen Jersey City en Bayonne liggen. NEW YORK (UPI) - De Iraan- se leider ajatollah Chomeini is tot slechtste leider in de wereld uitgeroepen in het Amerikaanse tijdschrift Pa rade. Ruim 50 deskundigen in de buitenlandse politiek werd om hun mening ge vraagd. Tweede werd de Libische lei der Gaddafi gevolgd door Moboetoe uit Zaïre. Begin (Israël) werd vijfde, Pi nochet (Chili) zevende, Brezjnjev (Rusland) negen de en de complete Argentij- se junta sluit de top tien af. Ook daders gijzeling in Oegstgeest (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST/UTRECHT - Een speciaal gevormd rechercheteam uit Oegstgeest, het politiedistrict Den Haag en Utrecht heeft een veertigtal inbraken opgelost waarbij in totaal 550.000 gulden werd buitgemaakt. In verband hiermee worden zeven verdach ten in verzekerde bewaring ge houden. Van de buit is nog niets teruggevonden. Een van de tien kluisinbraken die het zevental op zijn geweten heeft is de gewapende roofover val op het postagentschap in de Geversstraat in Oegstgeest. Hier werd op 8 oktober van het vorige jaar voor ruim 100.000 gulden aan geld en postzegels ont vreemd en het beheerdersecht paar elf uur in gijzeling gehou den. De daders hiervan zijn een 28- en een 25-jange Utrechter en een 32-jarige Hilversummer. De laatste heeft afgelopen woensdag zijn aandeel in overval en gijze ling toegegeven. De daders zijn getipt door een 34-jarige Hilver summer, voor het Oegstgeester echtpaar geen onbekende. Het recherche-onderzoek na de overval op het postagentschap in Oegstgeest is de sleutel tot de op lossing van de inbrakenreeks ge weest. zo deelde de Oegstgeestse groepscommandant Gelderblom vanmorgen mee. Doordat uit ver klaringen van het echtpaar over het dialect van de daders kon worden opgemaakt dat zy Utrech ters moesten zijn, verplaatste het onderzoek zich naar die stad. Er kwam vaart in het oplossen van de zaak toen de politic van Nieuw Beijerland in de nacht van 23 op 24 november van het vorige jaar op heterdaad drie kluiskrakers betrapte. Zij bleken eveneens uit de Domstad afkom stig. Via hen en andere aanwij zingen konden de overige ver dachten worden aangehouden. (Van onze verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN/BOLLENSTREEK - De onderwijsor ganisaties hebben boos gereageerd op de beschuldiging van minister Deetman dat scholen zich schuldig maken aan fraude. De bewindsman liet woensdag via een circulaire aan zijn ambtenaren en de inspectie weten dat er in het onderwijs wordt gerommeld met aantallen leerlingen en dat er geld en goederen worden ontvreemd. De organisaties ontken nen dit en vragen de minister met duidelijke bewijzen te komen. DEN HAAG (GPD) - De rijkspremies op koopwo ningen blijven per 1 ja nuari gelijk, ondanks de dalende hypotheekrente. De hoogte van de premies is in de tijd van sterk stij gende hypotheekrente eenmalig verhoogd om die lastenstijging op te vangen. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) zal de premies niet verla gen omdat hij zo het ei gen woningbezit wil sti muleren. In een brief aan de gemeenten schrijft de bewindsman dat de dalende rente en de ongewijzigd hoge premies koopwoningen nu meer woningen "bereikbaar ma ken voor mensen met lagere in komens. Er zijn twee verschillende premie- regelingen. Regeling A geldt Perioden met zon In de nacht en vroege ochtend enkele buien met een minimumtemperatuur omstreeks drie graden. Overdag vrij wel overal droog en perioden met ron. Middagtemperatuur ongeveer zes gra den. Krachtige, aan de kust nu en dan harde westelijke wind. 8 januari 1983 Zon op: 08,46 uur, onder: 16,47 uur. Maan op: 03,04 uur, onder: 13,19 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10,30 en 23,19 uur, laagwater 06,08 en 18,49 uur. voor koopwoningen die maxi maal f 142.000 (of f 152.000 in de Randstad) mogen kosten. De ma ximale premie aan de koper is in het eerste jaar van bewoning 10.900 gulden, de laagste (al naar gelang het inkomen) 5500 gul den. Voor de premie B-regeling komen in aanmerking de duur dere woningen waarvan de maxi male stichtingskosten f 177.000 (of f187.000) mogen bedragen. De maximale eerste jaarpremie is in die B-regeling 5500 gulden. De laagste premie is f 2700 in het eerste jaar. De premies dalen elk verder jaar van bewoning met steeds f 500 gulden. Woningwetwoning Een woningwetwoning waarvoor vanaf 1 januari 1983 een beschik king wordt gevraagd aan het rijk, mag niet meer kosten dan 118.000 gulden. Het bedrag is een streefgemiddelde dat kan varië ren per provincie. Volgend jaar is er financiële ruimte gereserveerd voor totaal 33.000 woningwetwo ningen. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting aan de pro vincies meegedeeld. De streefgemiddelden per provin cie zijn: Groningen f 110.600, Friesland f 110.100, Drenthe f109.400, Overijssel f112.800, Gelderland f 109.400, Utrecht f 120.600, Noord-Holland f123.800, Zuid-Holland (exclu sief Rijnmond) f121.900, Rijn mond f 128.600, Zeeland f112.800, Noord-Brabant f 110.400, Limburg f 111.700, Zuidelijke IJsselmeerpolders f116.800. Per bouwplan en per provincie mag van de streefbedragen wor den afgeweken als het totaal per provincie maar op het gemiddel de uitkomt. Zie de advertentie op pag. 12 CHERBOURG (ANP/UPI) - In een regen van traangasgranaten heeft de Franse oproerpolitie gisteren het Greenpeaceschip "Sirius" in de haven Cherbourg ontvangen en daarna wegge sleept. Het schip lag afgemeerd voor de kade waar schepen met brandstofstaven van kerncen trales afmeren. De Sirius was daar voor anker ge gaan om de aankomst van een Japans schip, de Pacific Crane, dat radio-actief afval uit Japan naar de opwerkingsfabriek van het nabijgelegen La Hague brengt, te verhinderen. De Fran se autoriteiten hebben het ac tieschip van de milieuorganisa tie verboden in de Franse terri toriale wateren te komen, maar omdat het gisteren stormde, mocht het in de monding van de haven schuilen. Ondanks het verbod liep de Sirius gisteren de haven binnen en ging vlak voor de kade voor an ker. Daarop schoot de Franse oproerpolitie traangasgranaten af. Een brand die hierdoor aan boord ontstond, werd snel be dwongen. Twee sleepboten zetten een groep gewapende leden van de kust wacht aan boord van de Sirius (foto), lieten marinemensen de twee ankerkettingen van het schip met lasapparaten door branden en sleepten het vervol gens naar de marinehaven van Cherbourg. Niemand raakte gewond en er werden geen arrestaties ver richt. Verwacht werd dat de Sirius na dat de Pacific Crane is gelost, zal worden vrijgelaten. Woordvoerders van het onderwijs in Leiden, de Bollenstreek en Al phen reageerden vanochtend in het algemeen negatief op de vraag of zij in hun gebied wel eens frauduleuze handelingen hebben geconstateerd. Alleen N. Ober van de directie onderwijs bij de gemeente Leiden zei dat dergelijke handelingen ander half tot twee jaar geleden wel eens zijn voorgekomen, maar uit sluitend op scholen voor bijzon der onderwijs. Inzicht Zowel de onderwijsvakorganisa ties als de besturenorganisaties hebben er bij Deetman op aange drongen op de kortst mogelijke termijn inzicht te verschaffen over de vermeende fraude. Aan de hand daarvan zou dan duide lijk moeten worden in hoeverre scholen opzettelijk het aantal leerlingen kunstmatig verhogen om op die manier voor meer sub sidie in aanmerking te komen. De Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) heeft al aangekondigd de beschuldi ging van de minister woensdag ter sprake te zullen brengen tij dens een vergadering met de be windsman in de zg. bijzondere der door het rijk vergoed, in plaats van een leerkracht voor één middag. Daarom, vindt Ober, moet de huidige leerlin- genschaal verdwijnen, "want die maakt het wel heel verleidelijk om die een-derde leerling te smokkelen". 20 PAGINA'S Margaret Thatcher Britse premier wijzigt kabinet PAGINA 6 Fietsende jeugd hard aangepakt PAGINA 7 Geen actie meer voor Breytenbach PAGINA 13 ABP: pensioenen nog niet in gevaar PAGINA 17 Geen cijfers Een woordvoerder van het minis terie van onderwijs en weten schappen verklaarde vanoch tend niet over cijfers te beschik ken die een strengere aanpak van vermeende fraude zouden moeten rechtvaardigen. De cir culaire van Deetman wordt daar beschouwd als een waarschu wing en een verdere verscher ping van de controle. Leiden Onderwijsambtenaar N. Ober van de gemeente Leiden verklaarde vanochtend dat er bij de openba re scholen geen fraude is gecon stateerd. "De gemeente contro leert die scholen streng en omdat ze onder verantwoordelijkheid van de gemeenteraad vallen, lo pen ze grote kans dat zoiets ont dekt wordt". Dat er op enkele bijzondere scholen wel van frau duleuze handelingen sprake is geweest, wijt Ober aan de leerlin- genschaal. Wanneer een school een-derde leerling tekort komt, krygt zij een hele leerkracht min- PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse garnizoenscommandant Roy Horb heeft ontslag genomen uit de legerleiding. Hg blijkt het oneens te zijn geweest met het doodschieten van vijftien voor aanstaande Surinamers op 8 de cember vorig jaar. Na de execu ties heeft hij zijn ontslag aange kondigd in een brief aan legerlei der Desi Bouterse. Deze bnef wordt in Paramaribo angstvallig geheim gehouden. Het ANP heeft een en ander uit zeer betrouwbare bron verno men. Horb heeft zich in zyn ont slagbrief gedistantieerd van de executies op 8 december. Kort vóór de schietpartij verscheen hij nog met de journalist Jozef Slagveer op de Surinaamse tele visie om hem - vermoedelijk on der dwang - een verklaring te la ten afleggen. Slagveer werd ver volgens met veertien anderen doodgeschoten. Volgens de bron van het ANP is Horb nu gewoon militair, maar verricht hij geen militair werk meer Naar verluidt houdt hy zich bezig met grondbeleid, een taak die hij al eerder heeft uit geoefend. Uit diverse bronnen in Paramaribo is inmiddels vernomen dat er binnen het Surinaamse leger grote onenigheid bestaat over het optreden van legerleider Bouterse. Bondsdag ontbonden BONN (DPA) De Duitse bonds president Carstens heeft van daag de Bondsdag ontbonden en bepaald dat nieuwe verkiezingen voor de Westduitse Tweede Ka mer op 6 maart worden gehou den. De twee besluiten van het West duitse staatshoofd zijn afgedrukt in het staatsblad van de Bondsre publiek en daarmee zijn rechtsgeldig. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse sporter zal voor het uitoefenen van zijn hob by in de periode 1983 - 1987 ge middeld twee gulden per jaar meer moeten betalen. Tenminste als de verenigingen hun goed keuring geven aan het voorstel van de Leidse Sport Federatie die in het kader van de gemeen telijke bezuinigingen de komen de vijf jaar 244.150 gulden meer aan veld- en zaalhuur bijeen moet garen. Wethouder Tesselaar bood de LSF, het nieuwe orgaan dat de Sport stichting vervangt, in tweede in stantie de kans om een voorstel aan de Leidse clubs te doen na dat zijn eigen bezuingingsplan geen genade kon vinden in de ogen van de sportwereld. In het plan van de Federatie is een cor rectie doorgevoerd in verband met de onredelyke verschillen die eerder door een speciale commissie zijn geconstateerd in het huidige zaal- en veldhuuurta- Het betekent dat de veldsporters (voetbal, rugby, korfbal, hockey) straks meer moeten bydragen dan de zaalsportcrs of tcnnislief hebbers die in het verleden toch al veel duurder uit waren. Een voetballer bijvoorbeeld betaalt 2,50 meer. een zwemmer 2.30, een basketballer 1,80 en een tennisspeler 1,40 Op het voor stel. dat de LSF half december aan de clubs heeft gedaan, is tot nu toe nauwelyks gereageerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1