Ajax nonchalant tegen 'de Boys' -c Leegstand dreigt te ontstaan in Leidse nieuwbouw Rechter: columnist niet over schreef Milieudefensie opent winkeltje Michel Laurent naar ploeg van Zoetemelk Jong Oranje speelt later Kleine nederlaag Alphenaren: 4-2 Leids team verslaat Randstad Westduitse judoploeg 'sneller dan geluid' Spartaan tweemaal in actie Rahier voelt zich thuis in woestijn Cadeau voor voorzitter Kamer van Koophandel Hoogleraar verliest geding VRIJDAG 7 JANUARI 1983 Sport PARIJS (ANP) - De Franse wielerploeg van Joop Zoetemelk is voor het komende seizoen behoorlijk versterkt met de komst van Pierre Bazzo en Michel Laurent, twee van de betere renners in Frankrijk. Laurent won vorig jaar nog de Dauphiné Libéré. Zoetemelk raakte Christian Levavasseur als knecht kwijt. De ploeg Coop-Mercier ziet er als volgt uit: Joop Zoetemelk (Ned), Kim Andersen (Den), John Herety (Gbr), Hakan Jensen (Zwe- neoprof), Pierre Bazzo, Yvon Bertin, Regis Clere, Jean-Louis Gauthier, Michel Laurent, Raymond Martin, Pierre-Henri Men- theour, Jacques Michaud, Claude Moreau, Etienne Neant, Jean- Francois Rault en Frederic Vichot (allen Fra). ZEIST (ANP) De wedstrijd Jong Oranje-Jong Spanje, die aanvankelijk op dinsdag 15 februari in het stadion Gal genwaard te Utrecht zou wor den gespeeld, is verplaatst naar woensdag 16 februari. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft hiertoe beslo ten nadat de Spaanse voet balbond bezwaar had ge maakt tegen spelen op dins dag. De Spargaarden wilden vol gens secretaris betaald voet bal Jan Huybregts niet met een nationale selectie twee dagen na een competitieron de uitkomen in een kwalifica- tiewedstrijd voor het Europe se kampioenschap voor teams onder de 21 jaar. De UEFA had begrip voor het standpunt van de Spaanse voetbalbond en daarop was de KNVB genoodzaakt de wedstrijd te verschuiven. De wedstrijd in Galgenwaard zal om 17.30 uur beginnen. Dit aanvangsuur is gekozen om de directe tv-uitzending van Spanje-Nederland op dezelfde dag in Sevilla niet in gevaar te brengen. In Zoetermeer zegevierde eerste-divisieclub FC Den Haag met 15-0 over FC Zoe termeer, dat uitkomt in de tweede klasse van de Haagse voetbalbond. Bij rust was de stand 7-0 voor de semi-profs. De doelpunten werden ge maakt door Rontberg (3), Pen (3), De Roode (2), Treling (2), Purvis, Bouwens, Van Delft, Van der Mark en Groenen dijk. AMSTERDAM - Alphense Boys heeft zich gistermiddag in een vriendschappelijke wed strijd tegen Ajax prima geweerd. Een voltallige Amsterdamse hoofdmacht, gewend aan ruime overwinningen op amateursclubs, kwam tegen de Alphense tweedeklasser niet verder dan een magere 4-2 zege. "En dat kun je best een leuk resul taat noemen", oordeelde Boys trainer Rien Tamerus na afloop bescheiden. Trots was hij zeker op de onverwachte prestatie (Ni co Verwoerd, vooraf de gevoe lens van de hele ploeg vertol kend: "Ik hoop dat we Ajax be neden de tien goals kunnen hou den, maar dat zal wel niet luk ken") van zijn ploeg. "Maar je wilt toch meer tegenstand bie den. Eer je je echter aangepast hebt aan de snelheid van die jon gens, ben je al een half uur weg. Individueel heeft Ajax er deson danks niet uit kunnen halen wat er in zit. Dat komt omdat we con sequent voor rugdekking heb ben gezorgd", voegde Tamerus er aan toe. Hij verwees daarmee naar de on fortuinlijke opening van Ajax, dat met deze wedstrijd een trai- ningsweek afsloot na voorname lijk in de zaal geopereerd te heb ben. En ook naar de gewenning, die Alphense Boys gaandeweg tot uitstekend tegenspel bracht. Want Ajax opende voor bijna tweehonderd, enthousiast mee levende Alphense supporters, sterk in De Meer. Het doel van de vlekkeloos keepende Herman Rombouts kreeg een spervuur van Ajax-schoten te verwerken, waarbij de lat zeker drie treffers in de weg stond. Behalve door pech kwam Ajax ook door non chalance (Kieft, Rijkaard) niet aan een snelle afwerking toe. Toch kwam de gastvrije thuis club in de 20ste minuut aan de leiding toen een vloeiende com binatie tussen Cruijff, Lerby en Kieft door de Europese topsco rer werd afgerond: 1-0. VOORSCHOTEN - Het Leids KNVB-elftal heeft zon dagvierdeklasser Randstad Sport gisteravond met 4-0 verslagen. De oefenwedstrijd omlijstte de inge bruikneming van de lichtinstallatie op sportpark Adegeest. Beschenen door de helle lampen, ontstoken door de Voorschotense wethouder Marcelis, hield Randstad Sport de technisch superieure tegenstander aanvan kelijk redelijk in toom. Niettemin kwam de jeugdige keuze van Freek Filippo voor rust op 1-0 door een treffer van Marcel van der Blom. Na het thee-intermezzo trof diezelfde speler opnieuw de roos, waarna het zo goed begonnen Randstad Sport de draad kwijtraakte. Lugdunum-aanvaller Henry van der Weyden drukte de suprematie van de Leidse bondsvertegenwoordigers uit in twee tref fers. Scheidsrechter Overkleeft liet de score niet hogerop lopen, twintig minuten voor tijd dirigeerde hij beide ploegen richting kleedkamer. De arbiter achtte ver der spelen gezien de veldomstandigheden niet ver antwoord. Ajax bleef vanzelfsprekend de be tere ploeg, maar Alphense Boys kwam langzamerhand tot enkele goed opgezette tegenaanvallen. Uit één daarvan kwam Nico Ver woerd vrij voor doelman Schrij vers, die zijn reputatie als schier onneembare veste waarmaakte. Kieft kreeg voor Ajax een nog betere kans toen hij van elf meter (overtreding Van Raay) doelman Rombouts mocht passeren. De Ajax-spits schoot naast- In de tweede helft was Molenaar voor Boeve in de plaats gekomen en zouden Cruijff en Schrijvers door Mölby en Galjé vervangen worden. Dat laatste gebeurde bij een 2-1 voorsprong voor Ajax. Een voorzet van Cruijff, bedoeld voor Kieft, werd door Boys-voor stopper Paul Bahlmann in de 54ste minuut ongelukkig in ei gen doel gekopt. Met nog een half uur voor de boeg pikte Jan Verwoerd een fraaie dieptepass van Frank Bakker op, waarna Ton van der Laan eenvoudig kon scoren. Mölby beloonde vervolgens zijn KARTOEM (ANP) - De Westduitse judoploeg heeft in Kartoem tegen Soedan de snelste overwinning uit zijn geschiedenis be haald. De zeven partijen vergden in totaal niet meer dan zes minuten. "Wij hadden verwacht", vertelde trainer Han Ho San. "dat het ons veel moeilijker zou vallen, zeker na de ervaringen die wij met de Egyptische ploeg hadden opgedaan. In Kartoem echter werden de partijen eigenlijk al in de eerste echte aanval beslist". Roland Schell was de snelste Westduitse winnaar. Hij scoorde in de zesde seconde van zijn partij een vol punt Wylcnzek, Buben, Stranz, Meiling, Muller en Plate, stonden gemiddeld bijna een hele minuut op de tatami. LEIDEN - De Leidse krachtsport vereniging De Spartaan komt morgen en zondag in uitwedstrij den in actie. De powerlifters van de Leidse club treden morgen in sportschool van Eek in Amster dam aan. Het team bestaat uit Sam Holswilder, Sjaak Wijn gaard, Herman Flippo, Jan de Graaf en Johan Hoekstra. De ge- wichtheffers van De Spartaan komen zondag uit tegen BGV uit Den Haag. Dio Deegenaars, Hen- nie Boom, Jan Kluivers, Hein v.d. Putten, Adri Bentvelzen en Jacob van Looy vertegenwoordi gen De Spartaan. EL GOLEA (ANP7 - Drievoudig wereldkampioen motorcross Gaston Rahier heeft in de eerste etappes van de monsterrally Pa rijs-Dakar de meeste indruk ge maakt. De kleine Belg, die geen enkele ervaring heeft met het woestijnrijden, kan tot nu toe slechts gevolgd worden door de Fransman Philippe Vassard. De overige rijders, waaronder drie voudig winnaar Cyril Neveu, zijn door Rahier al op fikse afstand gereden. In de auto-categorie nam de Belg Jackie Ickx, met zyn Franse bij rijder Claude Brasseur, in de 239 kilometer lange proef van Ouargla naar El Golca de leiding in handen. overtuigende invallerswerk in de 78ste minuut met de derde Ajax- treffer (3-1) en Jesper Olsen, die een sterke Peter de Rijk tegen over zich wist, bepaalde in de 89ste minuut de stand op 4-1. Geen eindstand, want direct na de aftrap schoof Van der Laan de bal heel leep door de onattente Ajax-defensie heen, waardoor de juist enkele minuten in het veld staande Stef Asbai de Alphense supporters nog eenmaal kon la ten juichen: 4-2. WIM VAN WANROOY LEIDEN - In de gemeente Leiden dreigen nieuwe woningwetwo ningen, bestemd voor grote ge zinnen, leeg te blijven staan om dat de mensen met lage inko mens de huur niet kunnen beta len. Het betreft voornamelijk vijfka merwoningen in de Leidse bin nenstad waarvan de huur rond de 500 gulden per maand schom melt. Tot voor kort leverde het geen probleem op de woningen kwijt te raken. De laatste maan den verloopt de verhuur van vijf- kamerwoningen echter steeds moeizamer. Huizen die thans worden opgeleverd, zoals op het Van Wijk en Zaalbergterrein tus sen Uiterstegracht en Veste- straat, moeten wel drie of vier maal worden aangeboden voor dat ze worden geaccepteerd. Volgens de gemeente is de moeiza me verhuur van grote woningen een aanwijzing dat mensen met een laag inkomen het niet meer aandurven te verhuizen naar een betere woning met een hogere huur. De onzekerheid over de continuering van de huursubsi die en de verslechterde inko menspositie zouden de belang rijkste oorzaak zijn van de drei gende leegstand. Maar ook de la gere huren van nieuwe wonin gen in de Stevenshofpolder ma ken dat de verhuur van wonin gen in de binnenstad moeilijker wordt. De gemeente zegt vooralsnog niet van plan te zijn woningen leeg te laten staan. Zonodig wordt afge weken van de regels ten aanzien van de woonruimteverdeling. De nieuwe huizen komen dan wel terecht bij mensen voor wie ze niet in de eerste plaats zijn be doeld. Ook in het woningbouw programma van de gemeente zal mogelijk rekening worden ge houden met de verminderde be langstelling voor grotere wonin gen. LEIDEN - Voorzitter Ton Ko ningsveld van de Kamer van Koophandel kreeg gisteren uit handen van onder-voor zitter Van Waveren twee fles sen wijn en een boek uitge reikt. De wijn was van 1969, het jaar waarin de nu 62-jari- ge Koningsveld voor het eerst zijn nieuwjaarsrede hield. Gisteren was het de vijftiende keer dat de KvK- voorzitter deze rede uitsprak. LEIDEN - De vereniging Milieude fensie is in de Zonneveldstraat in Leiden, een winkeltje begonnen. Elke donderdagavond kunnen mensen daar van half zeven tot half tien terecht met vragen en allerlei informatie krijgen over de milieuproblematiek in Leiden en omgeving. Ook zal de vereni ging geruchten natrekken over mogelijke bodemverontreini ging in de buurt. De kerngroep Leiden en omgeving van de Vereniging Milieudefen sie wil natuur en milieu bescher men tegen allerlei maatregelen en ingrepen die dat milieu be dreigen. "De mensen hebben daarover steeds meer vragen maar zijn nauwelijks in staat de weg te vinden in de wir-war van regels en wetgeving", aldus de initiatiefnemers. "De bedoeling van het winkeltje is om de mensen beter wegwijs te maken in de warwinkel van in formatie. Men kan er mondelin ge informatie krijgen maar er zijn ook stapels boeken, brochu res en folders. Het wordt vry breed opgezet. Behalve met vra gen kan men er ook terecht met eventuele kennis over mogelijke bodemverontreiniging in de om geving van Leiden". Voor geruchten over bodem- verontreining is ook een tele foonnummer beschikbaar: de giflijn (123459). De kerngroep is momenteel bezig geruchten te verzamelen en te onderzoeken op hun waarheidsgehalte. AMSTERDAM/LEIDEN - De wij ze waarop columnist Boudewijn Büch zich in zijn artikel van 27 november 1982 in het dagblad Het Parool over de Leidse hoog leraar en psychotherapeut R.F. Diekstra heeft uitgelaten, is "niet beledigend of anderszins on rechtmatig". Het artikel hoeft niet te worden gerectificeerd. Aldus het oordeel dat de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Borgerhoff Mulder, gisteren, een week eerder dan aanvanke lijk de bedoeling was, uitsprak in het kort geding dat Diekstra te gen de hoofdredacteur van Het Parool, Wouter Gortzak, had aan gespannen. De psychotherapeut, specialist in suicideproblemen en bekend voorstander van hulp bij zelfdo ding wanneer "voortleven een groter lijden betekent dan op houden met leven", achtte zijn reputatie aangetast door een pas sage waarin Büch hem beschreef als "iemand die grof gezegd geen hulpverlening meer geeft, maar zelfmoordadviezen". Volgens Diekstra zou daardoor de indruk gewekt zijn dat hij "zonder on derscheid aan zijn cliënten de dood voorschrijft en aanzet tot zelfdoding". Mr. Borgerhoff Mulder meent dat de psychotherapeut door dat te veronderstellen aan de werkelij ke bedoeling van het artikel voorbijgaat.Büch moet namelijk worden gezien als "een veront waardigd tegenstander van ei sers opvattingen in deze, die als columnist op de hem eigen wijze met sterke overdrijving de con sequenties schildert waartoe zijns inziens de opvattingen van eiser voeren". Dat Büch zelf ook niet letterlijk bedoelt wat hg heeft geschreven, maar slechts door zijn woordgebruik extra aandacht probeert te krijgen, leidt de rechtbankpresident af uit de aanduiding "grof gezegd" in de betreffende passage. Geen dansavond De dansavond in buurthuis 'Op eigen wieken' aan het Valken pad gaat 8 januari niet door Folk In Aniba's Muziekkamer hoek Witte Singel-Herenstraat) treedt vrijdagavond de groep Kees Ouwejan en Makkers op. Een groep die zeer nauw ver bonden is met de Leidse folkwe- reld. Ouwejan is oprichter van de folkclub Horus. Vrijdag avond zullen behalve de Mak kers waarmee hij nu optreedt ook velen ex-Makkers op het po dium staan (onder wie Yvonne Jacobs). Zij brengen Ierse en Nederlandse nummers, waar van sommigen regelrecht stam men uit het Leidse studentenle ven van enkele tientallen jaren terug. Het optreden begint om half negen. Drenkelingen In het Vijf Me-.bad aan de Bos- huizerlaan worden zaterdag de Nederlandse kampioen schappen Eerste Hulp aan Drenkelingen gehouden. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen (KNBRD) organiseert deze wedstrijden ter gelegenheid van het dertiende lustrum van de Leidse Reddingsbrigade. De Eerste Leidse EHBO en de LO TUS Brigade, duikers van de Voorschotense brandweer en de Leidse Reddingsbrigade verle nen medewerking. Er nemen 23 brigadiers uit het hele land aan de kampioenschappen deel, waaronder die uit Leiden en Leiderdorp. Een jury beoor deelt of het reddend zwemmen goed wordt uitgevoerd. De wedstrijden duren van tien tot vijf uur. Modellen De Leidse Luchtvaart Club (LLC) houdt zondag samen met een nog op te richten boten- groep een uitgebreide tentoon stelling op het gebied van per radio bestuurde modelvliegtui gen, helicopters en boten. Te zien zijn modellen van zwe vers, lijnbestuurde vliegtuigen, grote en kleine motoren (vier- tact en tweetact) en radiobe stuurde boten. Deskundigen zijn aanwezig om desgewenst uitleg te geven. De show wordt van elf tot vijf uur gehouden in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert zaterdag een nieuwjaarswandeltocht. Deel nemers kunnen kiezen uit vijf, tien of vijftien kilometer. De start is bij café-restaurant In de Bierdeghel 2 aan de Nieuwe Rijn, tussen negen en tien uur. Inlichtingen: 071-132596. Postduiven Postduivenverening De Blauw- kras houdt zaterdag en zondag een postduivententoonstelling in haar clubhuis naast zwem bad De Vliet aan de Voorscho- terweg. Openingstijden: zater dag van vier tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. Pop (1) De Engelse groep Anti Pasti treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66. Deze groep was in september 1981 ook in Neder land en bezocht daarna de Ver enigde Staten. De elpee "Four Score Points" handhaafde zich 64 weken in de zogeheten onaf hankelijke hitlijsten tesamen met de opvolger "Let them free". Het Engelse muziekblad Sounds rangschikt Anti Pasti in dezeflde categorie als een groep als The Clash. De bezet ting: Martin Roper (zang), Dougie Bell (gitaar), Will Hoon (bas) en Kevin Mixon (drums). De zaal gaat om negen uur open. Pop (2) Leiden heeft een nieuwe groep, Fuse, die zich na drie jaar van componeren, arrangeren en studio-opnamen maken, zater dagavond aan het Leidse pu bliek presenteert. Fuse geeft een gratis concert in het Waag gebouw, aanvang tien uur. De groep bestaat uit Edwin van der Schrier (zang en gitaar), Pieter van der Drift (key boards), Robert Bloemhoff (drums), Agnes Brokerhof (bas en zang), Tatjana Maschkow (zang en percussie) en Arnoud van der Schrier (geluidstech niek). Edwin van der Schrier en Pieter van der Drift, beiden afkomstig van de t>oormalige formatie Milestone, hebben de groep opgericht. Fuse bracht overigens vorig jaar de single Fooling You uit, maar noemde zich toen nog Volunteers Fu sion Band. Jazz (1) Saxofonist Gijs Hendriks speelt zaterdagavond met zijn kwin tet op jazz-zolder Hot House. Dat kwintet bestaat uit. Stan Tracey (van 1960 tot 1968 huis pianist van de Londense jazz club van Ronnie Scott), bassist Bert van Erk die evenals drum mer Michael Baird al zeven jaar met Hendriks speelt en trompettist Henry Lowther, af komstig uit de Eurosyncopa- ters. Het kwintet speelt compo sities van Gijs Hendriks en Stan Tracey. Aanvang tien uur, op de zolder van het LVC, Breestraat 66. Jazz (2) Bij Jazz on Sunday treedt, aan de voor'avond' van de Leidse jazzweek, zondagmiddag het Rob Agerbeek Trio op. Pianist Agerbeek wordt begeleid door zijn vaste bassist en drummer. Harry Emmery en Eric Ineke. ALs speciale gast treedt verder saxofonist Herman Schoonder- walt op, die wekelijks maan dagavond op de radio te horen is in Avro's Swingtime. Het concert bepinf om kwart over drie in het bowlingcentrum Hans Menken aan de Boshui- zerlaan. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zondagavond de eerste volks- dansinstuif van het nieuwe jaar gehouden. Het program ma is samengesteld en wordt gepresenteerd door Yvonne Knijnenburg. Aanvang zeven Trimloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een strand- loop aan de Wassenaar se Slag. De start is om elf uur en de te lopen afstanden zijn naar keu ze twee, vier, acht of twaalf ki lometer. Inschrijven is van tien uur af ter plaatse mogelijk. ZLC Voetbalvereniging ZLC houdt zaterdagavond in haar kanti ne een nieuwjaarsbal met me dewerking van de J mg Iers. Aanvang half negen; om negen uur begint er bovendien een modeshow en verder is er een loterij. Schoonrijden Het district Sassenheim van de KNSB organiseert in de Us- baan Leiden aan de Vondel laan de schaatscursus 'schoon rijden en zwieren' op maan dagavonden van negen tot tien uur. De cursus begint aan staande maandag met enkele demonstraties van een schoon- njafdeling van de KNSB. Voor nadere informatie: H.M. Zaal berg, Kerklaan 97 in Koude kerk, tei 01714-2155.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11