Den Bosch 'ingepakt': 61-63 voor mij al bedorven" Van der Duim "maar het NK berispt; is Bettine Vriesekoop blijft eerste Blessure speelt Mitch Plaat parten Nieuwe voorstellen om Den Bosch te redden Ket tweede en derde in Inzeil INZELL (ANP) - Ron Ket is giste ren tijdens internationale schaatswedstrijden in Inzeil, de start van de vierbanentoernee, als tweede geëindigd op de 500 meter voor sprinters. De 25-jari- ge rijder uit Amstelveen maakte een tijd van 38,70 seconden en bleef daarmee 0,08 seconden achter de Sowjetrus Igor Widja- kin. Lieuwe de Boer werd in 38,92 seconden vierde, voor Geert Kuiper en Jan Ykema. Jan Ykema eindigde op de 1000 meter als tweede in 1.18,60. Ook hier was de Sowjetrus Widjakin de snelste: 1.18,30. Ket werd der de in 1.18,82. Bij de dames zegevierde de winna res op de 500 meter, Monika Hol- zer, ook op de dubbele afstand. Haar tijd stak scherp af bij die van haar concurrenten, die geen van allen onder de 1.28,0 kwa men. De Westduitse, die net is hersteld van een knieblessure, en haar trainer, de Nederlander Ab Krook, waren uitermate te vreden over haar tijd: 1.26,97. Bij de all-rounders, waarbij slechts rijders van het tweede garnituur aan de start kwamen, greep de Roemeen Tibor Kopacz verras send de zege op de 1500 meter in 2.02,02. Hij was ruim anderhalve seconde sneller dan Jukka Alo- Louko uit Finland, die in 2.03,64 seconden finishte. De Fin bezet, door zijn eerste plaats op de 500 meter, de eerste positie in het klassement na twee afstanden. De Noor Amund Sjöbrend, die op zijn weg terug na een langdurige blessure had afgezien van de nieuwjaarswedstrijden op Valle Hovin, kwam op beide afstanden niet bij de beste zes voor, een plaats die hij wel in de algemene rangschikking bezet. der Duim (midden): Het zal wel even duren voor ik dit allemaal heb AMSTERDAM - Nadat de affaire-Van der Duim als een sneeuwbal in de zomer was weggesmolten, brak er heel even een lachje door op het vermoeide gelaat van de in opspraak geraakte schaatser. „Ik ben berispt", klonk het met een doffe grijns. „Maar het zal nog wel even duren voordat ik dit allemaal heb verwerkt". "Ik ben niet iemand die hier zo maar overheen kan stappen. Het Nederlands kampioenschap is voor mij bedorven. Sportief zal ik dit weekeinde in Deventer nog wel een prestatie leveren, maar op dit moment is het plezier weg". Mocht Van der Duim zondag naast de nationale titel grijpen, waar van hij er al vijf op zak heeft, de confrontatie met de tuchtcom- missie eindigde gisteravond in Amsterdam in een triomf die voor hem veel waardevoller is. Aan zijn voorlopige schorsing, hem opgelegd wegens het dra gen van ongeoorloofde reclame kwam een eind en de berisping werd nauwelijks als een straf ge voeld. Van der Duim wist zich voor de tuchtcommissie gesteund door de advocaten B. Bertels en M. van Vonderen, terwijl ook Piet Keizer, de zaakwaarnemer van de wereldkampioen, bij de zit ting aanwezig was. De KNSB- BOEDAPEST (ANP) - Bettine Vriesekoop voert bij de dames andermaal de ranglijst aan, die de Europe se Tafeltennis Unie gisteren in Boedapest heeft vrij gegeven. Ook in 1982 stond de Europese kampioene uit Hazerswoude het hoogst genoteerd in Europa. De Britse Jill Hammersley is opnieuw tweede, voor Valentina Popova (Sow), die haar positie eveneens niet gewijzigd zag. Een grote sprong maakte Flioera Boelatova, die van de zeventiende naar de zevende plaats steeg. Bij de heren behield de Zweed Mikael Appelgren de eerste plaats, voor zijn landgenoot Jan-Ove Wald- ner, die vorig jaar nog zesde was. De Joegoslaaf Zo- ran Kalinic steeg van de elfde naar de derde plaats. De eerste twaalf spelers en speelsters van deze rang lijsten komen van 4 tot 6 februari in Cleveland (Gbr) uit in het top twaalftoernooi. inglyst). koop (Ned) (1); 2. JiU Hammersley (Gbr) (2); 3 Valentin 5); 5. Zsuzsa01ah(Hon)(8 Boelatova (Sow) (17). 8 Edit -Iranka Batinic (12); ll.Olga Nei Popova (Sow) (3); 4. Marie Hrachova (Tsj) (5); 5. Z; 6. Gabnelle Szabo (Hon) (7 Urban (Hon) (11); 9 Branl 1. Mikael Appelgren (Zwe) (1); 2. Jan-Ove Waldner (Zwe) (6); 3 Zoran Kalinic (Jsl) (11); 4. Desmond Douglas (Gbr) (4); 5 Istvan Jonyer (Hon) (8); 6. Dragutin Surbek (Jsl) (3); 7 Milan Orlowski (Tsj) (7). 8. Stellan Bengtsson (Zwe) (5); 9 Enk Lindh (Zwe) (16). 10 Jindnch Pansky (Tsj) (14); 11. Andrzcj Gruba (Pol) (12); 12. Ulf Bengtsson DEN BOSCH - Voor de wedstrijd mocht, toevalligerwijs, heel de Maaspoort nog even aanschouwen dat het eigenlijk niet kon. Mitch Plaat wisselde pal voor aanvang van het duel tegen zijn oude club Elmex Lei den nog even snel van shirtje. Waarbij aan het licht kwam dat het boven lichaam van de Bossche spelmaker en schutter geheel ingetapted was als gevolg van een sleutelbeenblessure, opgelopen in een wedstrijd tegen Groningen. Bovendien zag zijn rechterenkel er verdacht dik uit, ook die kwetsuur bleek nog maar nauwelijks genezen. Plaat en Nashua Den Bosch vroegen eigenlijk gewoon om moeilijkheden. En zouden die dus krijgen ook. Want de vanwege Bossche Europa Cup verplichtingen vooruitge schoven partij, met als inzet de toppositie in de eredivisie bas ketbal, ging onverwacht met 61- 63 verloren en de voormalige Leiden-vedette speelde hierin een sleutelrol, zij het in negatieve zin. Plaat, een man die nooit van opgeven wil weten en altijd alles wil winnen - desnoods koste wat kost - overschatte zijn mogelijk heden in dit stadium van het ge nezingsproces. Lopen ging nog wel, maar passen en schieten kostten hem zichtbaar teveel moeite. Toch stond hij het groot ste gedeelte van de speeltijd in het veld. De pijn verbijtend. Des te merkwaardiger was het dat uitgerekend hij het gewicht van de wedstrijd moest dragen toen het er 28 seconden voor tijd op aan kwam om een eventuele ver lenging voor Den Bosch uit het vuur te slepen. Waarom kreeg Dan Cramer, in de tweede helft loepzuiver schietend, die rol niet toebedeeld Nee, juist de gebles seerde Plaat moest dat cruciale schot nemen. De bal was veel te hard en kaatste via de achterzij de van de ring precies in handen van Mike Wiley. Waarmee de wedstrijd was gespeeld, want Hagens, de dribbelaar bij uitstek, weet met zulke situaties wel raad. Wanprestatie Mitch Plaat was trouwens ook voor een goed deel verantwoordelijk voor de wanprestatie die de thuisclub voor rust het uitgedun de en morrende legioen voor schotelde. Hoewel hij feitelijk niet kon, schoot hij toch en van de acht geforceerde pogingen was er slechts één raak. Hij droeg daarom een flink steentje bij aan het abominabele teampercenta ge van 25 waarmee Den Bosch welgeteld 22 punten verzamelde. Nu de topschutter zo faalde zak te bij de rest blijkbaar de moed in de schoenen, want zelf de meest eenvoudige kansen wer den verprutst. Leiden, zonder de geblesseerde Randy Wiel en met Ronald van den Bergh en Wilson Washing ton als uitblinkers onder de bor den, profiteerde gretig. Kwam zelf ook niet tot gestroomlijnd basketbal, maar speelde onder leiding van Hagens wel gecon troleerd en verdedigde daarbij goed. Vrij gemakkelijk liep de Kinsbergen-formatie naar een voorsprong van 16 punten en pas vlak voor rust pakte de eerst ho peloos missende Dave Lawrence nog wat terug. Maar 22-35 leek een goed uitgangspunt vóór een Leidse zege. De gemakzucht in het Leidse kamp sloeg evenwel weer toe. Slechter spelen dan in de eerste helft het geval was kon Den Bosch nooit, tenzij Leiden on middellijk de duimschroeven weer zou aandraaien om het laat- Scores LEIDEN Washington 30 (12), Van den Bergh 14 (11), Kragtwijk 7 (8), Wiley 6 (9), Hagens 6. Schot percentage 46, rebounds 40, bal verlies 14. DEN BOSCH - Cramer 22, Law rence 16, Plaat 10, Barker 7, Es- veldt 4, Dekker 2, Kuiper 2. Schotpercentage 42, rebounds 30, balverlies 6 ste restje zelfvertrouwen er uit te persen. Maar in de Leidse verde diging vielen gaten en daarenbo ven leed men acht keer achter een nochalant maar dom balver lies. Cramer en Lawrence grepen direct daarop hun kans. Spanning ZEIST - Een delegatie van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteren in Zeist de BVG (bedrijfsver eniging) en vertegenwoordi gers van de fiscus nieuwe voorstellen gedaan inzake de betalingsproblemen waar mee FC Den Boself momen teel worstelt. Deze nieuwe voorstellen, die de delegatie mede namens de eerste-divisieclub indiende, zullen door de fiscus en de BVG worden bestudeerd. De afvaardiging bestond uit Dé Stoop, Gillis Kruysveldt, Ka- rel Jansen en tweede secreta ris Gerard Schoenmakers. KNVB-penningmeester Gillis Kruysveldt zei na afloop van de bijeenkomst: "Er is van daag geen datum vastgesteld voor een eventueel nieuw ge sprek- De KNVB verwacht uiterlijk volgende week ant woord". Beide partijen zijn overeenge komen dat, zolang deze voor stellen worden bestudeerd, geen nadere mededelingen over de inhoud naar buiten zullen worden gebracht. Oberacher weg Klagenfurt en AZ'67 zijn woensdag tot overeenstem ming gekomen over de over gang van de Oostenrijkse voetballer Franz Oberacher. Oberacher, die halverwege het seizoen 1981/ 82 van FC Nürnberg naar Alkmaar kwam, was al enkele weken in onderhandeling met Kla genfurt. De Oostenrijkse voetbalbond moet zijn goed keuring nog geven aan de transfer. Eer de Leidenaars beseften wat er aan de hand was, was de span ning terug bij 39-41. Weliswaar sloeg Kragtwijk met twee knap pe acties meteen weer een gaatje, maar luid aangemoedigd over brugde Den Bosch ook dat om bij 55-54 voor het eerst een voor sprong te nemen. Teruggekomen vanuit schier hopeloze positie en zoiets geeft uiteraard een kick. Er waren nog drie minuten te spelen en nu was opeens Den Bosch, schietend na rust tegen 66%, de favoriete ploeg. Maar opvallend genoeg kwam Lei den juist op het moment dat het water de ploeg adn de lippen was gestegen weer tot zijn positieven. Dankzij krachtig rebounden, een paar snelle scores en een drie punter van Washington kreeg de ze kwalitatief zeer matige wed strijd een ongemeen spannend slot (via 55-59, 61-63) waarin Den liefst dertig punten. Leiden won, zij het op het Bosch met nog 50 seconden voor de boeg meer dan de helft van die tijd mocht benutten om om gelijke hoogte te komen. Na 20 seconden al drukte Mitch Plaat af. Gezien zijn lichamelijke ge steldheid had hij dat dus beter aan een ander kunnen overlaten. AD VAN KAAM vertegenwoordiging bestond uit vice-voorzitter J J Graas en di recteur W. Comello. Nauwelijks anderhalf uur had de tuchtcom missie nodig om tot dc conclusie te komen dat Van der Duim wel tegen de regels had gezondigd, iets wat zijn verdedigers toega ven (ze spraken van „een vergis sing"), maar de overtreding werd met een berisping afgedaan. De tuchtcommissie is er bij het op leggen van de „straf namelijk van uit gegaan dat Van der Duim voortaan de overeenkomst die de KNSB met de Kaasunie heeft ge sloten, loyaal zal naleven. „Daar bij doet het er niets aan af dat Van der Duim het ploegencon- tract niet heeft getekend", ver meldde de toelichting. „Als hu zich er toch niet aan houdt is het erg met hem gesteld", voegde vi- ce-voorzitter Graas daar nog aan toe. Graas wilde er niet van weten dat het dagelijks bestuur van de schaatsbond door de milde uit spraak door de tuchtcommissie in zijn hemd is gezet, want sprak de gisteren verhinderde bonds president Quarles van UfTord im mers niet van „onweegbare scha de die Van der Duim de schaats sport had toegebracht9" Graas: „De uitspraak houdt niet in dat de klacht ongegrond was. De aanklacht is wel degefijk ge grond verklaard. De tuchtcom missie heeft alleen de strafmaat bepaald, iets wat het dagelijks bestuur niet kon doen. Wu had den alleen een ordemaatregel ge nomen, omdat de geloofwaardig heid van de KNSB als organisa tie in het geding was. Alles met elkaar was het natuurlijk wel een trieste zaak". „Ons belang", benadrukte Graas, „is ploegsponsoring. Zonder die vorm van sponsoring kunnen dertig van de 35 kernploeg- schaatsers het wel vergeten. Maar hij hield wel degelijk de mogelijkheid open van co-spon- soring van afzonderluke leden van de nationale selecties en daar is het Van der Duim-Keizer nu juist om te doen. „Tot op he den is er van Keizer nog geen concreet voorstel bu ons op tafel te komen", aldus Graas, die er voor waarschuwde dat niets bui ten de KNSB om geregeld kan worden. Van der Duim laat Keizer onver minderd verder zoeken naar een afzonderlijke sponsor, zij het dat dan meer zorgvuldigheid in acht zal worden genomen en waarbij ook de sponsor van de bond wordt betrokken. „De deuren waren door de hele affaire geslo ten, maar ze zijn nu weer open gegaan. Misschien zijn er wel meer gegadigden bugekomen voor co-sponsonng", opperde Van der Duim. Sponsorpool De opzet van Keizer is een spon sorpool te vormen. Keizer „De KNSB zullen we vragen een fonds te vormen waann de gel den worden gestort van de be drijven die als sponsor optreden. De bond moet dan maar voorzie ningen treffen om daar de sport mensen later van te laten profite ren. Het gaat daarbij met alleen om Van der Duim". En zijn verklaring was: „Ik veron derstelde dat het met de bespre kingen over die aparte sponso ring voor mij wel goed zou ko men. Het is daarna ook nooit meer bij me opgekomen om er over te pr.it.ti M) IMUS, ik snap niet dat het zo is gelopen". De reacties die hu de afgelopen da gen km g, mm naar Zijn zeg gen talrijker dan na het behalen van de wereldtitel. Van der Duim "Ik kreeg niet alleen steun, ook reageerden sommigen alsof ik een misdadiger was Daar ben ik toch wel van ge schrokken". Van trainen is dc afgelopen dagen met veel gekomen. Slechts twee rondes stond hu op het us Hoe groot voor hem in prcstatief op zicht dc schade is uitgevallen zal bluken als hu de eerstvolgende rondjes m wcdstnjdverband af legt, want de gebeurtenissen zijn hem allesbehalve in de al of met met sponsornamen bedrukte kouwe kleren gaan zitten. DONDERDAG 6 JANUARI 1983

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9