Drie vrije dagen voor ambtenaren Gerechtshof overweegt klacht tegen advocaat Taiwan staat niet te trappelen Gebruikt Taiwan kernenergie voor wapenindustrie? mfMfp' C Bezuiniging gevangeniswezen wekt verzet op Coornhertliga In ruil voor prijscompensatie 5000 arbeidsplaatsen erbij Ja-woord kost 40.000 gulden Verrijking uranium door Urenco op zijspoor? Wachtgeld mogelijk beperkt li Fraude met kinderbijslag in Groningen VERBOUWINGS OPRUIMING PERZEN EN BERBERS DONDERDAG 6 JANUARI 1983 Binnenland DEN HAAG (ANP) - Het Hoog Militair Gerechtshof (HMG) in Den Haag overweegt een klacht in te dienen bij de deken van de Orde van Advokaten van het ar rondissement Den Haag tegen de Amsterdamse advocaat mr. J.G. Donk. Tijdens de behandeling gisteren in hoger beroep tegen de 24-jarige totaalweigeraar S.G. uit Heer- jansdam bleef zijn advocaat, mr. Donk, zo lang aan het woord en was zijn pleidooi op een dusdani ge wijze doorspekt van cynische opmerkingen, dat de president, prof. jhr. mr. Th.W. v.d. Bosch, hem het woord ontnam. De advocaat vroeg daarop schor sing van de zaak, om met zijn cliënt te kunnen overleggen. Na de hervatting deelde de presi dent mee, dat het hof een Wacht tegen de advocaat overweegt we gens zijn optreden. Mr. Donk stelde onder meer dat bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid ten aanzien van de toepassing van de Wet ge wetensbezwaarden een falend beleid wordt gevoerd, omdat is gebleken dat deze wet alleen in vredestijd wordt gehanteerd. Hij toonde zich sterk gekant tegen het militarisme. Volgens hem schakelen legers de mogelijk heid uit om conflicten geweld loos op te lossen. Mr. Donk meende dat door de aan wezigheid van militairen in de samenstelling van het hof zijn cliënt zou worden berecht door mensen die hij juist wil bestrij den. Deze verklaring werd door het hof afgewezen, maar de advo caat hield vol dat op die manier geen sprake kon zijn van een eer lijk proces. De eerste getuige, een 26-jarige vrouw uit Amsterdam, las een verklaring voor over vrouwenon- derduiking en militarisme. "Het militarisme moet dood. Het leger maakt van mannen walgelijke mensen", aldus de vrouw. Een 22-jarige getuige uit Amsterdam zei, dat de vredesbewegingen in ons land dit jaar massale wer vingsacties zullen gaan houden. In zijn laatste woord gaf beklaagde overduidelijk blijk er "rechtse" denkbeelden op na te houden, waarvan ook zijn advocaat - zo verWaarde mr. Donk desge vraagd niets had geweten. De keurig (met vlinderdas) geklede G. zei reeds op 20-jarige leeftijd ernstig te zijn teleurgesteld door gepropageerde linkse literatuur en het optreden van krakers. Hij was eerst lid geweest van het Oud Strijders Legioen en had daarna contact gekregen met de BVD. Als infiltrant bewoog hij zich veelvuldig in Onkruit-krin- gen. Volgens G. zouden door zijn thans gedane verklaring plannen kun nen worden verijdeld NAVO-se- cretaris-generaal Luns te ontvoe ren. Hij had medio dit jaar plot seling moeten "verdwijnen" na zijn gepleegde strafbare feit in militaire dienst, doch dat was naar zijn zeggen mislukt. Vol gens hem kon hij zijn ware iden titeit pas op dit moment uiteen zetten. De president bepaalde, dat hij op 19 januari uitspraak in deze zaak zal doen. DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren en trendvolgers krijgen dit jaar. 3 roostervrije dagen extra in ruil voor de per 1 januari ingeleverde prijscompensatie. Deze operatie kost de overheid 315 miljoen gulden tegen een opbrengst van 1,3 miljard gulden als gevolg van de bevriezing van de overheidssalarissen en de inkomens van de trendvolgers. Volgens minister Rietkerk van bin nenlandse zaken was dit het ui terste waartoe hij kon gaan. Aan vankelijk wilde hij tijdens de on derhandelingen over het arbeids voorwaardenbeleid voor 1983 met de ambtenarenbonden niet verder gaan dan 2 roostervrije dagen. Volgens de minister leve ren de 3 roostervrije dagen in de gehele secundaire sector 5000 ar beidsplaatsen op. Bonden en minister hebben met el kaar afgesproken dat nog over leg gevoerd zal gaan worden over een arbeidstijdverkorting tot 32 of 36 uur per week voor nieuw te benoemen ambtenaren. Met na me de bonden hadden bij de mi nister aangedrongen om door middel van deze werktijdverkor ting zoveel mogelijk schoolverla ters in dienst te nemen. De ambtenarenbonden zijn het niet eens met de stelling van de minister dat de drie roostervrije dagen gelden voor het gehele jaar. Jaap van der Scheur, de voorzitter van de Abva/Kabo kondigde aan, dat als er per 1 juli dit jaar weer een prijscompensa tie uitvalt de bond de minister zal benaderen met voorstellen om dat opnieuw te gaan gebrui ken voor extra werkgelegenheid. De minister kondigde ook aan, dat hij dit jaar een begin wil maken met het volgens het regeerak koord terugschroeven van de werkgelegenheid bij de overheid met 1 procent per jaar. Dat zou dan voor dit jaar betekenen dat er 1700 1800 banen niet kunnen worden opgevuld. De bonden wijzen erop, dat in het regeerakkoord de beperking van de werkgelegenheid bij de over heid niet voor 1983 geldt, maar pas voor 1984 is aangekondigd. „We zullen eerst nauwkeurig be studeren waartoe dit alles leidt", aldus de bonden. Het terug schroeven van de werkgelegen heid met 1 procent per jaar zou er na vier jaar op neer kunnen ko men dat de overheid via de inge leverde prijscompensatie wel 5000 banen heeft geschapen, maar meer zal moeten inleveren. Minister Rietkerk wilde zich hierover niet uitlaten. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken (rechts op de foto) schudt de hand van Abva/Kabo voorzitter Jaap van der Scheur na het overleg tus sen ambtenarenbonden en minister. GRONINGEN (GPD) - Een 35- jarige Duitser raakte enkele weken geleden nogal onder de indruk van de charme van de Groninger prostituée V. (32) en vroeg haar ten huwe lijk. De vrouw voelde daar wel iets voor, maar dan moest de Duitser eerst 40.000 gul den betalen. De Duitser trok zijn portefeuil le en overhandigde de ver bouwereerde mevrouw V. het gevraagde bedrag. „Ik ben over veertien' dagen te rug voor het huwelijk", kon digde de Duitser aan. Deze week meldde hij zich in derdaad, maar mevrouw V. zag intussen niet zoveel meer in het avontuur. De Duitser wilde toen zijn geld terug, maar daar herinnerde de vrouw zich niets meer van. De man schakelde daarop de Groninger politie in, die in de kwestie bemiddelde. Me vrouw V. wist weer waar het geld was en de man kreeg zijn huwelijksgeschenk te rug. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft het verzoek van Urenco om eventueel uranium voor Taiwan te mogen verrijken voorlopig naast zich neergelegd. Eerst wil het ministerie duidelijkheid heb ben over de vraag of Taiwan nu wel of geen belangstelling heeft. Een woordvoerder van de Taiwan Power Company, waarvoor het verrijkte uranium bedoeld zou zijn, heeft gisteren ontkend dat zijn bedrijf daaraan behoefte heeft. Een woordvoerder van Ul tra Centrifuge Nederland (de Ne derlandse poot van Urenco) noemde Taiwan gisteren een mo gelijke klant. Binnen Urenco werken Nederland, Engeland en West-Duitsland sa men bij de verrijking van ura nium. Dat gebeurt onder meer in de ultracentrifuge-fabriek in Al melo, die voor het merendeel in handen is van de Nederlandse staat. Urenco levert momenteel behalve aan de lidstaten zelf, aan Brazilië en Zwitserland. De staatselektriciteitsmaatschap- pij in Taiwan, die twee kerncan- trales in dienst heeft en een der de in aanbouw, verklaarde giste ren dat de reserve aan uranium groot genoeg is voor de komende tien jaar. Ondanks dit feit houdt het Nederlandse bedrijf in Alme lo staande dat Taiwan een be langrijke klant zou kunnen wor den, en dat men vooruitlopend daarop van de regering wil weten of dat in principe zou kunnen. DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) overweegt een beperking van het recht op wachtgeld voor bewindslieden die slechts een blauwe maandag minister of staatssecretaris zijn geweest. Hij antwoordt dit op vragen van PvdA-kamerleden over de kwestie- Schwietert. Schwietert legde zijn functie van staatssecretaris van de fensie na 72 uur neer. Rietkerk heeft er begrip voor dat de bestaande wachtgeldregeling „in bepaalde situaties als te ruim wordt ervaren". Hij probeert in die geval len het recht op wachtgeld te beperken, zonder daarmee het politieke risico voor kandidaat-bewindslieden te groot te maken. De minister voelt niets voor de suggestie van de kamerleden Stoffelen en Knol om bewindslieden in de wachtgeldregeling gelijk te stellen aan kamerleden, wethouders en gedeputeerden. Die krijgen, als ze korter dan drie maanden in functie waren, maar een halfjaar wachtgeld. Be windslieden hebben in de huidige regeling altijd recht op twee jaar wachtgeld. Een positief principebesluit zou een verdere verslechtering van de betrekkingen met de Volksre publiek China veroorzaken, na de problemen die zijn gerezen rond de bouw van twee onder zeeërs voor Taiwan. Peking heeft als reactie daarop de diplomatie ke betrekkingen tot het laagste niveau teruggebracht. Ook zou de Nederlandse steun voor het non-proliferatiebeleid tegen de verdere verspreiding van kern wapens aan geloofwaardigheid inboeten. Taiwan is geen onder tekenaar van het non-prolifera tieverdrag, dat het aantal kern- wapenstaten beperkt wil houden tot de huidige vijf. Als de regering eventueel instemt met levering, dan zou ook het parlement er nog mee akkoord moeten gaan. Dat is bepaald bij de oprichting van Urenco voor het geval van levering aan lan den die het non-proliferatiever drag tegen de verspreiding van kernwapens niet hebben onder tekend. De eerste reacties van de grote kamerfracties geven echter nog weinig houvast. De PvdA is falikant tegen de leve ring van verrijkt uranium aan Taiwan dat het non-proliferatie verdrag niet heeft ondertekend. WD en CDA willen zich nog niet definitief vastleggen. WD- kamerlid Braams vindt dat er aan eventuele levering hoge ei sen moeten worden gesteld. CDA-collega Van Iersel spreekt WEERRAPPORTEN Q. a e c 2 1? t IE 6 Amsterdam zwaar bew. 12 11 4 De Bilt geheel bew. 12 11 2 Deelen geheel bew. 12 12 5 Eelde geheel bew. 12 11 1 Eindhoven geheel bew. 12 12 2 Den Helder 10 9 3 Rotterdam geheel bew. 12 11 2 Twente 12 12 2 Vlissingen geheel bew. 11 10 0.2 Zd.-Limburg geheel bew. 12 12 3 Aberdeen 13 4 0 Athene licht bew. 15 5 0 Berlijn 7 6 1 Frankfort 13 11 12 Genève 9 1 3 Innsbruck 3 1 9 Klagenfurt mist 0 -7 0 Locarno licht bew. 9 -1 0 Londen zwaar bew. 14 11 0 Luxemburg motregen 11 0 3 München licht bew, 10 9 9 Parijs geheel bew. 14 11 Zürich zwaar bew. 10 6 4 Istanbul geheel bew. 6 6 2 Tel-Aviv zwaar bew. 14 9 9 UTRECHT (ANP) - De Coornhert liga, vereniging voor strafrech thervorming. maakt ernstig be zwaar tegen de bezuinigings plannen van de staatssecretaris van justitie, mevrouw Korte-Van Hemel, die erop neerkomen dat de bewegingsvrijheid van gedeti neerden wordt beperkt. Dit noemt de vereniging in strijd met de bescheiden verbeterin gen die de staatssecretaris van justitie in september vorig jaar in de beleidsnota "Taak en toe komst van het Nederlandse -ge vangeniswezen" aan de gedeti neerden had toegezegd. Het be zuinigingsargument van de staatssecretaris wijst de Coorn hertliga van de hand. De liga meent dat gevangeniswe zen op grond van een eigen ver antwoordelijkheid moet stoppen met het opnemen van verdach ten en veroordeelden, wanneer bepaalde minimumnormen voor de behandeling van gedetineer den niet meer kunnen worden gehaald. Ook de CFO (CNV-bond van perso neel bij overheid, gezondheid, welzijn en sociale werkvoorzie ning) is tegen de aangekondigde bezuinigingen op het gevange niswezen. De bond vreest een verslechtering van het arbeids klimaat en een hoger ziektever zuim bij het gevangenisperso neel. De CFO stelt vast dat de be staande inrichtingen hetzelfde werk moeten blijven doen met 10 tot 15 procent minder personeel. De gedetineerden krijgen daar door minder bewegingsvrijheid, wat volgens de bond tot grote spanning zal leiden. over grote hindernissen, zoals het feit dat Nederland Taiwan niet heeft erkend en ook de vast stelling dat de geleverde brand stof absoluut alleen voor vreed zame doeleinden kan worden ge bruikt is niet eenvoudig. Bij het gebruik van verrijkt ura nium komt plutonium vrij, en dat is bij uitstek geschikt voor de aanmaak van kernwapens. Van Taiwan wordt aangenomen dat het in staat zijn op korte termijn atoomwapens te produceren. Taiwan werkt op het gebied van de nucleaire technologie nauw samen met Zuid-Afrika en Israël. GRONINGEN (GPD) - De 47-jarige Groninger ambtenaar M. P. heeft zijn werkgever, de Raad van Ar beid te Groningen, in de afgelo pen jaren voor bijna f50.000 aan kinderbijslaggeld opgelicht. De man zorgde er in zes gevallen voor dat vriendinnen en kennis sen op grond van mede door hem verzorgde valse verklaringen meer kinderbijslag kregen dan waar ze recht op hadden. Op deze wijze kregen alleen al twee kennissen in de afgelopen drie jaar bijna f 40.000 te veel. P. stak van dat bedrag, volgens een van tevoren gemaakte afspraak, on geveer f 25.000 in eigen zak. De fraude kwam vorige week woensdag aan het licht, toen P. die al 30 jaar bij de Raad van Ar beid werkt, betrapt werd op het knoeien met een persoonsgege- venskaart. Hij is gisteren in veze- kerde bewaring gesteld op ver denking van valsheid in geschrif te. verduistering in dienstbetrek king dan wel oplichting. De accountantsdienst van de Raad van Arbeid gaat de komende we ken uitgebreid onderzoeken of P. zich aan nog meer fraude heeft schuldig gemaakt. Taiwan, dat 4000 ton uranium door het Nederlands- Engels- Duitse bedrijf Urenco zou willen laten verryken om het bruikbaar te maken als brandstof voor zijn vier kern centrales. heeft indertijd wel het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens ondertekend en geratifi ceerd. Maar de daarbij behorende overeenkomst over veilig heidsmaatregelen (om te voorkomen dat een kernreac tor toch wordt gebruikt voor het maken van plutonium voor wapens) en het non-pro liferatieverdrag zelf, zijn niet door Taiwan bekrachtigd. Het land wordt bovendien ver dacht van een geheime sa menwerking met Zuid-Afri- ka en Israël, waarbij Taiwan beide van het bezit van kern wapens verdachte landen aan plutonium helpt. En Israël steunt Taiwan bij de ontwik keling van een kruisraket waarvoor Zuid-Afrika het na tuurlek uranium levert, dat vooral aan Namibië wordt ontstolen. door Kees Wiese De uranium, die Taiwan door Urenco opgewerkt wil zien, is vermoedelijk afkomstig uit de. in strijd met een uit spraak van het Internationale Hof, door Zuidafrikaanse, Engelse, Canadese, Franse en Westduitse maatschappijen geëxploiteerde Roessingmijn (de grootste uraniummijn ter wereld) in Namibië. Het blad Asian Wall Street Journal Weekly meldde op 30 juni 1980 dat Zuid-Afrika in april van dat jaar een contract sloot voor de levering van 4000 ton uranium aan Taiwan voor 400 miljoen dollar. Ook de Verenigde Staten (1000 ton) en Australië hebben overeenkomsten met Taiwan voor levering van uranium; eerder geleverd uranium werd in de Verenigde Staten verrijkt. Het staatselektriciteitsbedrijf Taipower van Taiwan heeft op 19 km afstand van de hoofdstad Taipie (2,5 miljoen inwoners) vier kokend-water kerncentrales, alle gebouwd door General Electric. Chin- san 1 (636 MegaWqtt) is in be drijf sinds 1978, Chinsan 2 sinds 1979, Kuosheng 1 (986 MegaWatt) sinds 1981 en Kuosheng 2 sinds vorig jaar. Het Amerikaanse bedrijf Westinghouse moet in 1984 de drukwaterkerncentrale Manshaan 1 (950 MegaWatt) afleveren en in 1985 Mans haan 2. De Amerikaanse bedrijven Ge neral Electric, Westinghouse en Combusting Engineering, het Engelse bedrijf NEI Par son en het Franse Vramato me zijn in de race voor de bouw van de volgende twee kerncentrales, de Yen Liao 1 en de Yen Liao 2, beide met kokend water-reactoren en een vermogen van 984 Mega Watt. De vier kernreactoren die in be drijf zgn staan op een uiterst gevaarlijke plaats: op de Ta- Tun-vulkaan groep, die blij kens vulkanische openingen waaruit zwavelig gas stroomt, nog altijd actief is. Er zijn sinds 1900 in Taiwan 11 zware aardbevingen ge weest De vijfde en zesde kerncentrale zijn gepland op het zuidelijk deel van het ei land, waar een geologische breuk zich vertakt over het hele eiland. Tussen 1897 en 1976 werd Tai wan getroffen door niet min der dan 283 tyfoons. Het grootste gevaar daarvan is dat de koelwaterinlaat van de kerncentrales verstopt raakt door afval, dat door de tyfoon wordt aangevoerd. Dat ge beurde op 19 augustus en op 27 augustus 1980 toen de ty foon Noms de koelwaterin laat van Chinsan 1 met afval en zeewier blokkeerde Behalve dit ambitieuze kerne nergieprogramma - al voor ruim 1 miljard dollar gefinan cierd door de Amerikaanse Export Import Bank met door de VS gegarandeerde le ningen - heeft Taiwan vijf on derzoeksreactoren waarmee eveneens plutonium kan worden geproduceerd. Drie ervan, Thor (1 MegaWatt), ZPRL (10 kiloWatt), Thar (10 kiloWatt) en de vervoerbare trainingsreactor MER wer den geleverd door de Ver enigde Staten, de 40 Mega Watt reactor TRR door Cana da. In 1975 kwam in Taiwan een kleine opwerkingsfabriek klaar. Die werd, volgens Theodor Winkler in zijn in 1980 verschenen studie over de verspreiding van kernwa pens in de landen van de Der de Wereld, in 1977 onder de druk van de Verenigde Sta ten ontmanteld, omdat ver moed werd dat daar pluto nium werd gehaald uit de in de TRR gebruikte brandstof staven. Taiwan bezit een klei ne proeffabriek voor ura- niumbrandstofstaven en be studeert de mogelijkheden voor de bouw van een grote re. Het Chung Shan Instituut experimenteert er met verrij king van natuurlijk uranium met lasers. ADVERTENTIE '-'•"o'1 Van Meeuwen's Perzische en Marok- kaanse tapijtzaak wordt binnenkort verbouwd. De fundering onder de zware stapels Berbers is verzakt en moet vernieuwd Die ruimte moet helemaal leeg. Daarom nu: Verbouwingsopruiming. ONZE TOTALE VOORRAAD IS STERK AFGEPRIJSD. Zowel die prachtige, stuk voor stuk geselecteerde Oosterse tapijten, als de originele handgeknoopte Marokkaanse Berbers, waarvan wij de grootste voorraad hebben, al vanaf 115,-/mJ. Laat deze kans niet voorbijgaan. VAN MEEUWEN PERZISCHE TAPIJTEN DEN HAAG (ANP) - Als de rege ring alsnog besluit om het schil derwerk aan de eigen woning af trekbaar te maken voor de belas ting, dan kunnen er op jaarbasis 3000 werklozen aan de slag, al dus voorzitter Hafkamp van het Bedrijfschap van de schilders Bovendien zou aftrekbaarheid de overheid een besparing van 150 miljoen gulden per jaar opleve ren, meent Hafkamp Als drie duizend werkloze schilders de kwast weer ter hand nemen, scheelt dat de overheid volgens hem ruim 62 miljoen gulden aan uitkeringen. Aftrekbaarheid scliilderwerk: 3000 banen erbij Door de omzetstgging bij de schil dersbedrijven zou aan btw, loon- en inkomstenbelasting en pre mies volksverzekering per saldo voorts een kleine 100 miljoen gulden extra in de schatkist vloeien In de laatste week van het vorige jaar heeft de regering bekendge maakt dat alleen groot onder houd aan de woning voor fiscale aftrek in aanmerking komt Daar valt schilderwerk buiten Vol gons Hafkamp heeft het ministe rie van financiën als argument aangevoerd, dat aftrek van schil dcrwerk moeilijk te verrekenen is met de belastingdienst Op het ogenblik is ongeveer een derde van alle schilders m Ne derland (33.700 man) werkloos In het noorden van het land heeft ruim de helft van hen geen baan meer, zo zei een vertegenwoordi ger van de Bouw- en Houtbond- FNV gisteren

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7