Vredesvoorstel Oostblok Brusselse steun voor Londen ■c Londen ontvangt PLO-man toch "Geritsel" met EG-geld minder Satelliet valt terug naar aarde Paus benoem i Pool Glemp tot kardinaal Niet-aanvalsverdrag met NAVO Parijs verklaart verzetsbeweging op Corsica voor ontbonden Bonn eist meer import door Japan In visserij geschil met Denemarken Buitenland DONDERDAG 6 JANUARI 1983 VATIKAANSTAD (AP/GPD/Reuter) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren aangekondigd dat hij op 2 februari 18 kardinalen zal benoemen. De paus zei tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie dat aarts bisschop Jozef Glemp, de leider van de rooms-katholieke kerk in Polen, één van de nieuwe kardinalen zal zijn. Onder de nieuwe kardinalen bevindt zich mgr Godfried Dan- neels, aartsbisschop van Mechelen-Brussel. en een aantal ande re residerende aartsbisschoppen, als mgr. Jean-Marie Lustiger van Parijs, mgr. Carlo Maria Martini van Milaan, mgr. Joachim Mcisner van Berlijn, mgr. Joseph Bernardin van Chicago en ver schillende Afrikaanse bisschoppen. Ook de aartsbisschop van Medellin (Colombia), mgr. Alfonso Lopez Trujillo, die als voor zitter van de Latijns-Amerikaanse bisschoppenconferentie (Ce- lam) de behoudende lijn van de paus in dat werelddeel vertegen woordigt, wordt tot kardinaal benoemd. Ook de Russische 87-jarige apostolische administrateur van Riga (Letland) mgr Julijan Svaivods. wordt tot kardinaal benoemd. Verder wordt de aandacht getrokken door de benoeming van de wereldberoemde Franse theoloog Henri de Lubac. De benoeming van de Poolse primaat Glemp tot kardinaal is in Warschau door kerkelijke functionarissen met vreugde en door de minister van godsdienstzaken met tevredenheid begroet. Glemp zou "zeer blij" zijn met zijn benoeming, aldus een woord voerder van de bisschoppenconferentie. De nieuwe kardinaal was zelf niet bereikbaar voor commentaar. LONDEN - Een Arabische delega tie, met inbegrip van een verte genwoordiger van de PLO, zal eind februari toch een bezoek aan Londen brengen, ondanks een eerdere weigering van de Britse regering zo'n delegatie te ontvangen. Dat heeft de Marok kaanse minister Boucetta (bui tenlandse zaken) gisteren ver klaard. Boucetta zei in in de Marokkaanse hoofdstad Rabat dat dit met het Britse ministerie van buitenland se zaken is overeengekomen. Een woordvoerder van dit minis terie in Londen wilde gister avond niet verder gaan dan te verklaren dat er onderhandeld wordt met Marokko over het be zoek en dat er door de Britten 'zekere voorstellen' zijn gedaan. Als het bezoek aan Londen van de Arabische delegatie onder lei ding van de Marokkaanse ko ning Hassan inderdaad doorgaat, dan betekent dat een gevoelig gezichtsverlies voor de Britse re gering. Deze liet onlangs weten niet bereid te zijn PLO-minister Kaddoumi (buitenlandse zaken), die deel uitmaakt van de delega tie. te ontvangen. De delegatie is de afgelopen weken langs de vaste leden van de Vei ligheidsraad gereisd. Frankrijk, China en de Sowjet-Unie waren bereid de Arabieren, inclusief Kaddoumi, te ontvangen. Enge land volgde dezelfde lijn als de Verenigde Staten; geen officiële ontvangst van PLO-mensen als deze organisatie niet eerst Israël erkent, of stopt met de vijande lijkheden. door Henk Dam Maar de afgelopen dagen werd de Britse regering onder grote druk gezet. Begin deze week werd be kend dat Saoedi-Arabië de Britse minister Pym (buitenlandse za ken), die van plan was het ko mende weekeinde een bezoek aan dat land en andere Arabische Golfstaten te brengen, had laten weten geen prijs te stellen op diens bezoek. Pym was tot gisteravond niettemin van plan het komende weekein de naar de Golf af te reizen, om dat de drie andere staten waar aan hij een bezoek zou brengen - Oman, Quatar en de Verenigde Arabische Emiraten - aanvanke lijk lieten weten het voorbeeld van de Saoedi's niet te zullen vol gen. Dat kwam deze Golfstaten op protesten uit de Arabische we reld te staan, met als gevolg dat Quatar en Oman voor de druk zwichtten en het Britse ministe rie van buitenlandse zaken be richtten, dat Pym ook bij hen niet langer welkom zou zijn. Daarop maakte het Britse ministe rie van buitenlandse zaken gis termiddag bekend, dat Pyms reis definitief van de baan was. Het was gisteravond nog njet duide lijk of de Britse minister nu als nog zijn bezoek aan de vier Golf staten zal afleggen. WENEN - De landen van het Warschau-pact hebben giste ren na afloop van de topconferentie van de Oostblok- leiders in Praag aan de NAVO-landen een niet-aanvals verdrag voorgesteld. opent elkaar te controleren. Ook staat niet precies vast wat het antwoord is van het Warschau pact op het tweevoudige besluit van de NAVO om voor het eind van het jaar in Europa kruis- en Pershing-raketten te stationeren als er geen schot komt in de SALT-onderhandelingen in Ge- nève. Tsjechoslowakije zal de politieke verklaring als officieel document overbrengen aan de Verenigde Naties en de deelnemers van de veiligheidsconferentie in Euro pa. In het Westen wordt het aan bod als een propagandazet van het Oostblok beschouwd, en het is onwaarschijnlijk dat het se rieus zal worden genomen. De Warschaupact-landen zelf spre ken van een „nieuw groot vre desvoorstel", dat ook door lan- door Anton Koene den buiten de NAVO onderte kend kan worden. NAVO-diplo- maten wilden de precieze tekst van de documenten die in Praag zijn aangenomen bestuderen, al vorens een definitief commen taar te geven. Maar een Britse functionaris zei dat hij het resul taat van deze eerste top van het Warschaupact met de nieuwe Sowjet-leider Oeri Andropov „nogal mager" vond als inder daad het voorstel van een niet- aanvalsverdrag het belangrijkste idee zou zijn. Al eerder zijn van de zijde van het Warschau pact dergelijke voor stellen gedaan. De eerste maal in mei 1958, en dat werd later her haald in 1963 tijdens ontwape ningsonderhandelingen in Genè- ve. Beide keren is het voorstel door de NAVO-landen afgewe- In het Westen wordt nog afge wacht in hoeverre het jongste voorstel om wederzijds af te zien van geweld gebonden is aan ont wapening in Europa en of er in de verklaring een clausule wordt opgenomen die de mogelijkheid Teleurstelling De Amerikaanse Tomahawk- raketten stellen bij proeven teleur. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie beves tigde gisteren dat er vertra ging is opgetreden bij de plaatsing van deze wapens op onderzeeërs en oppervlakte- schepen. Tevens zei het mi nisterie dat er nu meer geld nodig is om het Tomahawk programma, dat als afschrik king moet dienen tegen de Sowjet-Unie, voort te zetten. Vrij Nazli Ilieak, een bekende Turk se dagbladcolumniste, is gis teren uit de gevangenis ont slagen. Ilieak, die werkte voor het rechtse dagblad Ter- cuman, heeft twee van de drie maanden straf uitgeze ten. Zij had dc straf gekregen omdat zij uitlatingen had ge daan over politieke aangele genheden. Een Turks decreet verbiedt dat. Gevlucht Een Oostduitse man en zijn vriendin zijn er gisteren in geslaagd uit Oost-Duitsland naar het Westen te vluchten. De twee vluchtelingen, 23 en 19 jaar oud, moesten eerst over een drie meter hoge ijze ren afscheiding klimmen, die op de Oostduitse oever van de Elbe staat. Zij zwommen vervolgens de rivier over en werden door een patrouille boot vón de Westduitse grenspolitie opgepikt. Illegaal De regering van de Ierse repu bliek heeft gisteren het Iers Nationaal Bevrijdingsleger il legaal verklaard. Dit houdt in dat leden van dit leger voor ten hoogste zeven jaar kun nen worden gevangengezet. Reden voor de maatregel is een bomaanslag in Noord- Ierland, waarbij 18 werden gedood. Het Tsjechoslowaakse partij-or gaan Rude Pravo ging in de uit gave van dinsdag zo ver om te schrijven, dat als de voorstellen van het Warschau-pact een posi tieve echo in het Westen zouden krijgen, het Warschau-pact be reid zou zijn zichzelf op te heffen. Het ligt voor de hand dat de bedoe ling van het nieuwe vredesvoor stel is het stationeren van een nieuwe generatie atoomwapens in Europa tegen te houden en te gelijkertijd de Europese vredes bewegingen te versterken, waar van het laatste een duidelijk pro pagandistische achtergrond heeft. PARIJS (AFP) - Dc Franse rege ring heeft gisteren het 'nationale front voor de bevrijding van Cor sica' (FLNC) voor ontbonden verklaard. Deze ondergrondse beweging voor een onafhanke lijk Corsica heeft, naar eigen zeg gen. in 1982 300 aanslagen ge pleegd. Eind vorig jaar stelde het front een 'revolutionaire belas ting' in die van de 'rijken' wordt geheven. Het FLNC dat in mei 1976 uit een samengaan van twee groeperin gen, "Justizia Paolina" en het "boerenfront voor het vrije Cor sica", ontstond, heeft vaak verze kerd dat "de gewapende strijd het enige middel is om een poli tiek doel te bereiken". Het front telt naar schatting ongeveer 200 militante leden. Het kabinet nam zijn besluit op grond van een wet van 10 januari 1936 tegen strijdgroepen. In juli 1981 werd op dezelfde grond de SAC (Service d'Action Civique), een neo-gaullistische groepering, verboden. Op 18 augustus van het vorig jaar werd de uiterst linkse stadsguerrillagroep 'Ac tion Directe' voor ontbonden verklaard. Het Franse kabinet benoemde gis teren de 46-jarige Robert Brous- sard, voormalig hoofd van de speciale anti-misdaadbrigade, tot zijn gedelegeerde op het ge bied van de politic bij het be stuur op Corsica. Hij zal daar nauw samenwerken met de twee politieleiders die maandag wer den aangewezen. Dat zijn Ber nard Comandon, die hoofd van de centrale recherche op het ei land is geworden, en Claude Laurie die nu hoofdcommissaris is in Ajaccio. BONN (UPI) - Dc Westduitse gering verwacht van Japan dat het meer zal doen voor de open stelling van zijn markt Westeuropese exportprodukten Dit heeft de Westduitse ministe van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, gisteren mee gedeeld aan zijn Japanse ambt genoot, Shintaro Abe, di Bonn vertoeft om er het import- beleid van de regering-Nakasone uit te leggen. Genscher vertelde Abe dat de maatregelen die Japan tot dus ver heeft genomen op het gebied van verlaging van invoerrechten en afschaffing van andere im portbelemmeringen in de Bondsrepubliek onvoldoende worden genoemd. Het is noodza kelijk dat Japan meer doet om te voorkomen dat de vrijheid van de handel in gevaar komt, aldus de Westduitse minister. Minister Genscher heeft met Abe ook gesproken over de betrek kingen tussen Oost en West en in dat verband opgemerkt dat het van belang is dat de nieuwe ont wapeningsvoorstellen van de (Foto AP) Russische leider Joeri Andropov serieus worden bestudeerd en tot onderdeel van constructieve onderhandelingen worden ge maakt. Wat de handelsbetrekkin gen tussen Oost en West betreft werden de twee bewindslieden het er over eens dat Japan moet worden betrokken bij Westerse beraadslagingen daarover. Abe is bezig aan een reis langs di verse Europese hoofdsteden om te proberen daar duidelijk te ma ken dat Japan echt niets meer kan doen ter bevordering van zijn invoer. Overal heeft men hem echter te verstaan gegeven dat het standpunt van de Japan se regering erg onbevredigend is gelet op de grote tekorten aan Europese kant op de balansen van de handel met Japan. Met kernaandrijving De Russische satelliet Kosmos- 1402 valt volgens de Ameri kaanse autoriteiten terug naar de aarde. De kunstmaan zou zijn uitgerust met een radioactieve energievoorzie ning, waardoor er besmet tingsgevaar kan ontstaan als gevolg van de verbranding van de satelliet in de aardat mosfeer. De Kosmos-1402 werd op 13 au gustus 1982 gelanceerd. Als doel gaven de Russische au toriteiten op het verrichten van wetenschappelijke waar nemingen. Volgens ruimte vaartkringen betrof het ech ter een kunstmaan die be doeld was om de oceanen te verkennen. Met behulp van een krachtige radar zou de sa telliet de positie van schepen door Chriet Titulaer op de oceanen kunnen vast stellen. Voor de krachtige ra dar is een fikse energiebron nodig die wordt gevonden in de miniatuurkernreactor aan boord van de Kosmos 1402. Net als alle Amerikaanse en Russische spionagesatellie- ten werd de Kosmos-1402 in een relatief lage baan boven de aarde gebracht. Het hoog ste punt was 279 kilometer en het laagste punt 254 kilome ter. De oorspronkelijke baan werd eenmaal in de 89,6 mi nuten doorlopen. Satellieten in zo'n lage baan vallen relatief snel terug naar de aarde. Om dit te voorko men worden ze regelmatig opgekrikt met behulp van een ingebouwde raketmotor. Waarschijnlijk lukt het de Russen nu niet meer deze motor te gebruiken. De Kos- mos-1402 is daarom onbe stuurbaar geworden en valt ongecontroleerd terug naar de aarde. De Amerikaanse Norad (North American Defense Com mand) houdt voortdurend al le satellieten en alle ruimte schroot dat om de aarde draait in de gaten. Norad heeft nu opgemerkt dat de baan van de Kosmos-1402 snel verandert en heeft bere kend dat de satelliet over en kele weken zal terugvallen. De kunstmaan heeft een baanhelling van 65 graden en zal daarom ergens tussen 65 graden noorderbreedte en 65 graden zuiderbreedte neer komen. Nederland ligt dus ook in de potentiële gevarenzone. Het is niet mogelijk nu al te voor spellen in welke baan de te rugkeer zal plaatsvinden. Dat kan pas ongeveer een dag voor de terugval. Een soortgelijk incident deed zich in januari 1978 voor toen de Russische Kosmos-954 in het noorden van Canada uit eenviel. Deze satelliet was op 18 september 1977 gelan ceerd en had eveneens een radioactieve energiebron aan boord. Na de terugval van de Kosmos- 954 zette de Canadese over heid een gigantische zoekac tie op touw, maar die leverde geen radioactief materiaal op. De Canadese overheid claim de de kosten van deze zoekactie bij de Russische overheid. In mei 1981 besloot de Russische regering Cana da een schadeloosstelling te betalen van 6 miljoen gulden voor de kosten, gemaakt voor de zoekactie. BRUSSEL - De Europese Ge meenschap met al zijn verschil lende subsidieregelingen biedt voor slimme jongens nog steeds ruime mogelijkheden tot finan cieel misbruik. De organen van de Gemeenschap lijken echter langzaam enige greep te krijgen op deze praktijken, gezien ten minste het stijgende aantal ge constateerde fraudegevallen. Zo blijkt uit het pas verschenen ver slag van de Europese Rekenka mer over 1981, dat er toen in de landbouwsector 242 gevallen van fraude werden ontdekt; in 1980 waren dat er 239, terwijl voor dien dat aantal slechts rond de 100 schommelde. In 1982 werden er in de tien landen van de Europese Gemeenschap voor in totaal ruim 41 miljoen gulden aan onregelmatigheden in de landbouw-garantiesector BRUSSEL - De Europese Com missie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese Gemeenschap, heeft nadrukkelijk de zijde van Groot-Brittannië gekozen in het Brits-Deense visserijconflict. De Commissie heeft tot 26 januari als voorlopige maatregel de na tionale visserijbesluiten van de EG-lidstaten goedgekeurd. Daar onder valt de Britse regeling die het Deense vissers verbiedt in de Britse viswateren binnen de 12- mijlszone te vissen. Met deze EG-goedkeuring zullen de Britten juridisch sterker staan Beiroet wil uitbreiding Unifil NEW YORK (AFP/ANP) - De Libanese regering heeft de Verenigde Na ties laten weten dat zij de rol en de sterkte van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, Unifil, graag ziet uitgebreid. Dit is gisteren vernomen in diplomatieke kringen bij de VN. Het huidige mandaat van Unifil loopt op 19 januari af. De secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, heeft éen van zyn naaste medewerkers, Brian Urquhart, gisteren opdracht gegeven onmiddellijk naar Beiroet te gaan om deze zaak te bespreken met de Libanese leiders. Volgens diplomatieke bronnen wil Libanon dat het Unifil-mandaat met zes maanden wordt verlengd en dat het gebied dat de vredesmacht onder controle heeft wordt uitgebreid. Ook zouden de machthebbers in Beiroet versterking van het aantal manschappen wen sen. Dit moet de Libanese overheid helpen bij het herstellen van haar gezag in het hele land. indien Denemarken bij het Euro pese Hof van Justitie een klacht indient tegen dit verbod. De Europese Commissie heeft ove rigens besloten Denemarken zelf eventueel ook voor het Europese door Ferry Mingelen Hof te dagen indien dit land zich niet vóór 10 januari alsnog neer legt bij het Gemeenschappelijke visserijakkoord waarover de ne gen andere landen het in princi pe wel eens zijn. De visserijoorlog tussen Groot- Brittannië en Denemarken vloeit voort uit de weigering van Dene marken akkoord te gaan met dit visserijbeleid van de EG, waar over de andere lidstaten in de cember 1982 overeenstemming bereikten. De Europese Com missie hoopt overigens vóór 26 januari alsnog de Denen over de streep te trekken ten aanzien van de visserij. De juridische basis voor een werkelijke krachtme ting tussen de EG en Denemar ken is namelijk niet geheel vei lig Denemarken beroept zich erop dat de Europese viswateren vanaf 1 januari dit jaar geheel vrij zijn volgens de afspraken die bij de Deense toetreding tot de Europe se Gemeenschap in 1973 werden gemaakt. De Deense vissers wil len ongehinderd kunnen vissen, ook binnen de door Groot-Brit tannië gesloten 12-miilszone. De andere EG-landen aanvaarden de beperkende toegangsregeling voor deze exclusieve Britse vis serijzone waarvan Denemarken nu wordt uitgesloten. Denemar ken meent juridisch echter sterk te staan, omdat volgens de af spraak in 1973 er tussen de ver schillende visserijstaten niet ge discrimineerd mag worden. De Europese Commissie daarente gen hoopt juridisch te kunnen aantonen, dat beperking van de toegang tot de Britse viswateren noodzakelijk is teneinde de vis stand te beschermen en de plaat selijke kustbevolking, die veelal van de visserij moet leven, niet het brood uit de mond te stoten door overbevissing vanuit ande re landen. geconstateerd, waarvan overi gens slechts 4 miljoen weer te ruggekregen werd. Nederland lijkt met slechts vijf fraudegeval len, waarbij 145.000 gulden be trokken was en slechts 2600 gul den werd teruggevonden, een eerlijk land vergeleken bijvoor beeld met West-Dujtsland. Daar werden 114 gevallen van fraude aangetroffen voor een totaal van ruim 35 miljoen gulden. Dit verschil kan evenwel bein- vloed zijn door een betere con trole in West-Duitsland. Die in druk dringt zich met name op ge zien het feit dat typische „ritsel- landen" als België en Italië wel heel eerlijk lijken met respectie velijk één en twee geconstateer de fraudegevallen. Met de recen te berichten over de gigantische verduisteringen via mafia-kana- len in Zuid-Italië bij de olijfolie- produktie, lijkt Italië nu niet de eerste kandidaat voor het eerlijk ste land van Europa. De Europese Rekenkamer waar schuwt zoals gebruikelijk ook op andere terreinen tegen al te ge makkelijke uitgaven uit de beurs van de Europese belastingbeta lers. Zo kritiseert zij herhaalde lijk de hoge kosten van de Euro pese vertaaldienst, die in 1981 295.000 pagina's vertaalwerk le verde voor 236 gulden kosten per pagina. De totale kosten van de vertaaldienst van ruim 216 mil joen gulden zouden dringend omlaag moeten door meer auto matisering en door niet alles in de zeven officiële Europese talen te vertalen. De Europese Commissie, het dage-- lijks bestuur, vindt dit laatste echter geen goed idee, omdat dit het Europese karakter van de sa menwerking zou kunnen aantas ten. Elk land heeft recht op stuk ken in zijn eigen taal, meent <}e Commissie. Suriname wijst Amerikaanse diplomaten uit PARAMARIBO (ANP) Twee Amerikaanse diplo maten moeten vóór 15 januari Suriname verlaten. Naar de nationale voorlichtingsdienst gisteren mee deelde, heeft het militaire gezag dit maandag aan ambassadeur Deumling laten weten. Het gaat om de diplomaten Donovan en La Roche die "zich niet volgens de diplomatieke regels hebben gedragen". De nationale voorlichtingsdienst meldde dat Donovan en La Roche openlijk kritiek geuit hebben op het revolutionair proces. Ook zouden zij zich voorstan ders hebben getoond van activiteiten tegen de lei ding van Suriname. Een van de uitgewezen diplo maten zou zelfs getracht hebben een hoge functio naris van het ministerie van buitenlandse zaken op te zetten tegen de minister. De nationale voorlichtingsdienst meldde voorts dat de Amerikaanse regering gereageerd heeft met de uit wijzing van de Surinaamse vertegenwoordiger in Washington Van Bochove. Suriname heeft daarte gen geprotesteerd omdat deze diplomaat zich op geen enkele wijze schuldig zou hebben gemaakt aan inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Staten. Rudy van Bochove heeft veertien dagen de tijd om de Verenigde Staten te verlaten. Het militaire gezag in Paramaribo wil dat Edward Donovan en Richard La Roche vóór 15 januari uit Suriname zijn vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6