Bedrijfsleven Rijnland beter af Steeds c Uitdaging om de zaak draaiende te CDA laakt uitspraken burgemeester Goekoop Verlies 34 arbeidsplaatsen Dreigend vertrek van onderdeel belasting verontrust gemeente J Speuractie naar bankbiljetten Onderwijzer Versluijs hoofd Gunningschool: In vergelijking met landelijk gemiddelde Over gemeentelijke ongehoorzaamheid Vechtpartij na diefstal Twee grote zenders uit de lucht gehaald Man poogt ex-vrouw te overrijden Sen mei ho/mnj jlachleeld DONDERDAG 6 JANUARI 1983 Leiden LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een brief schrijven aan het ministerie van financiën, waarin haar verontrusting wordt uitge sproken over de dreigende op heffing van de inspectie registra tie en successie in Leiden. Opheffing van dit onderdeel van de belastingsdienst zou voor Lei den het verlies van 34 arbeids plaatsen en een vermindering van de dienstverlening inhou den. De raadscommissie voor economi sche zaken was gisteravond una niem van mening dat het onwen selijk zou zijn als de inspectie uit Leiden zou verdwijnen. Het werd onder meer in strijd geacht met het economisch beleidsplan, waarin juist het vestigen van rijksdiensten in Leiden van be lang wordt genoemd voor de werkgelegenheid. Wethouder Fase (WD) van econo mische zaken zal binnenkort een gesprek hebben met het perso neel van de inspectie. Zij zal ver der informeren of de vrees van het personeel - dat de Leidse in spectie als gevolg van een lande lijke centralisatie zal worden op geheven - gegrond is. Ook is de wethouder van plan con tact op te nemen met het genoot schap van advocaten, omdat de advocaten veel met deze belas tingsdienst te maken hebben. LEIDEN - Een autocontrole op de kruising Stationsplein en Schutters veld heeft gisteren geleid tot een intensieve speuractie naar bankbiljet ten. Twee agenten hadden een automobilist staande gehouden en ge vraagd naar het rijbewijs. Toen de man zijn portefeuille trok en aan de agenten overhandigde, vergat hij echter te vertellen dat zich bankbiljet ten in de portefeuille bevonden. Door de harde wind vlogen de biljetten weg: een uitgebreide zoekactie volgde. Volgens de Leiderdorpse auto mobilist werden niet alle bankbiljetten teruggevonden. LEIDEN - Moet je een idealist zijn om in deze tijd nog hoofd van een school te worden? Onderwij zer Versluijs haalt zijn schouders op. Hij ziet het meer als een uit daging. "Je moet in deze tijd zeer inventief zijn om een school draaiende te houden en dat trekt mij aan". Na een korte stilte voegt hij er aan toe: "Voor het geld kun je het beter laten". De 34-jarige onderwijzer is net voor de kerstvakantie benoemd als hoofd van de lagere Gunning- school aan de Driftstraat Daar voor was hij onderwijzer op de Rembrandtschool in Hillegom. In velerlei opzichten is het hoofdschap voor hem een uitda ging; naast leiding geven wordt er ook van hem verwacht - zoals dat in vakjargon heet - twee teams op één lijn te krijgen en in de toekomst met de kleuter school een basisschool te vor- 1983 opgaat in de naby gelegen kleuterschool de Zonnehoek en dat de Karei Doorman wordt sa mengevoegd met de Gunning- school. Tot dit besluit is de ge- meent gekomen omdat de vier openbare scholen te weinig leer lingen hebben om zelfstandig te blijven voortbestaan. Als deze fusie rond is. zullen de overgebleven kleuter- en lagere school voorbereidingen treffen voor de totstandkoming van een basisschool voor vier- tot twaalf- jangen. Deze basisschool zal te gen die tijd ook een nieuwe naam krijgen. In welk gebouw (Karei Doorman of Gunning) de twee lagere scholen en later de openbare basisschool precies ko men te zitten, wordt nog door de gemeente bekeken. In elke geval staat al vast dat Versluijs ook de leiding zal krijgen over de nog te vormen basisschool. Volgend schooljaar wordt de Karei Gezond Doorman lagere school en de kleuterschool De Wigwam, beide aan de Sumatrastraat gelegen, opgeheven. Het is de bedoeling dat de Wigwam per 1 augustus De gemeente Leiden heeft deze fu sieplannen gemaakt om in 1985 - het jaar dat de basisschool moet worden ingevoerd - 'gezonde' openbare scholen te hebben. P.G. Peters van de directie on- derwjjs van de gemeente: "Als de basisschool definitief een feit is, moeten de scholen geen ver dere zorgen meer hebben. De in voering ervan vergt al genoeg in spanning". Terug naar de Gunningschool. De komende maanden zal er nog hard moeten worden gewerkt aan de totstandkoming van de fusie van de twee lagere scholen. In tijden van bezuiniging komt dat volgens het nieuwe school hoofd neer op veel kunst- en vliegwerk. Geld is er nauwelijks Versluys: "Beide scholen zitten by voorbeeld met verschillende on derwijsmethodes opgezadeld. Daar moet eenheid in worden ge bracht. Voorts moet een school werkplan worden opgesteld, waar alle leerkrachten zich in kunnen vinden en klassen moe ten worden samengevoegd en herverdeeld. In al deze zaken stop je verschrik kelijk veel tijd en energie in. Ge lukkig is iedereen in deze wijk ervan overtuigd dat deze samen werking noodzakelijk is". Koningsveld, voorzitter Kamer van Koophandel en fabrieken: "Contacten tussen overheid en be drijven vaak gebrekkig en moei zaam". LEIDEN - De terugloop in de economische ontwik keling van Rijnland heeft zich vorig jaar voortgezet. Maar in vergelijking met het landelijk gemiddelde steekt het bedrijfsleven in de Leidse regio gunstig af. Dat zei voorzitter Ko ningsveld van de Rijn landse Kamer van Koop handel en Fabrieken van middag in de Lakenhal tij dens zijn (vijftiende) nieuwjaarsrede. Met name de export gaf in 1982 een positieve ontwikkeling te zien. In Rijnland steeg de exportsom met zeven procent, vier procent mee: dan het landelijk gemiddel- ue. Wat betreft de omvang van de export was er dus zelfs sprake van een reële, voor prijsontwik keling gecorrigeerde, verbete ring. Ronduit slecht ging het met de be drijfsresultaten. Ruim twintig procent van de ondernemingen leed verlies en dat is meer dan de ondernemers zelf hadden ver wacht. Bedrijven die failliet zijn gegèan, zijn hierbij nog buiten beschouwing gebleven. Lande lijk ging het evenwel nog slech ter. De ontwikkeling van de omzet was ook negatief, maar in vergelij king met het landelijk gemiddel de en in vergelijking met vorig jaar stak Rijnland gunstig af. Er was in Rijnland een omzetgroei van twee procent (landelijk nul), maar dus onvoldoende om de in flatie te compenseren. In feite was er een werkelijke daling van ongeveer drie procent. De werkelijke daling van de omzet was vorig jaar groter. Met het investeren was het ook slecht gesteld. Slechts 36 procent van de bedrijven deed investe ringen; vijf procent minder dan vorig jaar. De totale omvang van de investeringen daalde zelfs met dertig procent. De werkgelegenheid by de be staande bedrijven in Rijnland is het afgelopen jaar met twee pro cent gedaald. Het aantal nieuw gevestigde bedrijven overtreft echter het aantal faillissementen en het saldo aan arbeidsplaatsen in dit verband is positief. Rijn land komt volgens Koningsveld ook wat betreft werkgelegenheid beter uit de bus dan het landelijk gemiddelde. De voorzitter van de KvK baseert zich op de jaarlijkse enquête on der de Rijnlandse ondernemers. Hieruit blijkt ook dat de onder nemers iets minder somber ge stemd zijn in hun verwachtingen voor de toekomst, maar ook nog Koningsveld constateerde dat het bedrijfsleven op een drietal ter reinen met problemen van bui tenaf te maken heeft. De knel punten zouden liggen op het ge bied van de bereikbaarheid, de huisvesting van de bedrijven en de contacten met de overheid. Het aantal bedrijven dat infrastruc turele problemen meldt is dit jaar opvallend toegenomen, al dus Koningsveld. In Leiden zegt bijna de helft van de onderne mers problemen te hebben met de bereikbaarheid en parkeren. De problemen met de bedrijfshuis vesting vindt de Kamer dermate van belang dat er in maart hier over een voorlichtingsbijeen komst gehouden wordt. Ko ningsveld maakte ook melding van vaak gebrekkige en moeiza me contacten tussen bedrijfsle ven en overheid. Met name de toepassing van de 'saneringsre geling milieuhinderUjke bedrij ven in de woonomgeving' zou vaak zonder overleg met de be drijven plaats hebben. Koningsveld adviseerde ten slotte de gemeentebesturen om zich ui terst gereserveerd op te stellen tegenover het verschijnsel van zwarte of snuffelmarkten. Een vorm van concurrentieverval sing ligt volgens de voorzitter voor de hand. LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad is ont stemd over uitspraken die burge meester Goekoop tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente deed. De gewraakte uit spraken gingen over de 'burger lijke ongehoorzaamheid' door de gemeente tegenover het rijk als antwoord op het afwentelen van de bezuinigingen op de lagere overheden. Goekoop zei dat het gevaar van on gehoorzaamheid door de lagere overheid niet zonder meer als on werkelijk aan de kant moet wor den geschoven. "Als met name de grote steden in deze hun zin krijgen, dan zullen de overige ge meenten daaraan niet voorbij gaan", aldus Goekoop. Het CDA vreest voor een bestuur lijke verlamming als de gemeen te dit voorbeeld geeft. De burger zou dan ook niet nalaten maatre gelen van de overheid zoveel mo gelijk te dwarsbomen. Het zou volgens de christen-democraten beter zijn dat juist het hoofd van de politie zich in niet mis te ver stane bewoordingen uitspreekt tegen gemeentelijke ongehoor zaamheid. Het CDA vindt dat Goekoop op zijn zachtst gezegd voor gemeen telijke ongehoorzaamheid een zeker begrip liet doorklinken. "Wij hebben uit uw toespraak onmiskenbaar geproefd de be reidheid, ja, de aankondiging om onder bepaalde voorwaarden over te gaan tot gemeentelijke LEIDEN - Een 22-jarige Hagenaar heeft zich gistermiddag niet al leen schuldig gemaakt aan de diefstal van drie colberts en een tas bij een warenhuis aan de Breestraat, ook verwondde hij een bednjfsrechercheur toen de ze hem wilde aanhouden. De Ha genaar was samen met een vriend op het dievenpad. Toen zij zich betrapt voelden namen ze de benen richting uitgang. Een van hen lukte het te vluchten, de ander echter werd door een be- drijfsrechercheur in de kraag ge vat. Het verzet van de dief lever de de rechercheur een wond in het gezicht op ongehoorzaamheid", schrijft CDA-fractieleider Walenkamp aan de burgemeester. "Een dergelijk standpunt wijzen wij met kracht af. De CDA-frac- tie kiest ondubbelzinnig voor het overleg, de dialoog en de kracht van argumenten". Walenkamp herinnert de burgemeester aan de raadsuitspraak over het re geerakkoord. De oorspronkelijk (PvdA-)tekst van die uitspraak werd door toe doen van het CDA afgezwakt. Het woord actie werd vervangen door overleg. Gemeentelijke on gehoorzaamheid kan niet anders dan als actie worden bestempeld en is dus in strijd met de uit spraak van de gemeenteraad, meent Walenkamp. Hij vraagt de burgemeester of deze een nadere toelichting wil geven op dit gedeelte van zijn toe spraak (Walenkamp sluit niet uit dat de woorden verkeerd zijn be grepen) en of het college van B en W een standpunt wil innemen over gemeentelijke ongehoor zaamheid. LEIDEN - Twee illegale zenders, die tot de grootste van Leiden behoorden, zijn gisteren door de politie, in samenwerking met de radio controle dienst, uit de lucht gehaald. Een 40-jarige bewoner van de Kraaienhorst, eigenaar van radio Atlantis, kon gister ochtend op heterdaad worden betrapt. Zijn apparatuur, die een waarde van ongeveer tiendui zend gulden heeft, is in beslag genomen. De tweede zender, radio Leiden, werd 's middags in beslag geno- LEIDEN - De gemeente Leiden houdt dinsdag een informatie avond over de bebouwing van het voormalig Sjardincomplex aan de Uiterstegracht. Bij de ge meente ligt een bouwplan voor 37 woningen ter inzage. Twee ambtenaren geven er op de infor matie-avond een nadere toelich ting op. De bijeenkomst begint om half acht in De Pancras op het ir. Driessenplein. LEIDEN - Een 30-jarige bromfiet ser moest gisteren worden over gebracht naar het Diaconessen- huis na een aanrijding op de Vijf Meilaan. De man had daar geen voorrang gegeven aan een au- toomobilist en kwam onder de auto terecht. Hij liep een gebro ken schouder, heup en ribben op en kreeg een hersenschudding. men. Tegen de eigenaar, bewo ner van het Charlotte de Bour bonhof, is proces-verbaal opge maakt. Beide zenders waren on derwerp van vele klachten die de laatste tijd bij de Leidse politie binnenkwamen. Ook vliegveld Valkenburg had vaak overlast van de illegale zenders. LEIDEN - Een 28-jarige Leide- naar is gistermiddag aangehou den wegens een poging tot dood slag op zijn ex-vrouw. De man had getracht de 20-jarige vrouw op de kruising Uilenhorst en Smellekenhorst met de auto te overrijden. De vrouw kon echter nog net op tijd terugspringen. Vier uur na deze poging tot doodslag kon de man in zijn wo ning worden aangehouden. De Leidenaar had vorige week ook al geprobeerd zijn ex-vrouw op straat aan te vliegen. Dat gebeur de op het Rapenburg, juist nadat de kantonrechter het kind van het gescheiden paar aan de moe der had toegewezen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Vitrine-ruzie (1) Bouwambtenaar J. Wildervanck reageert alsof zojuist compro mitterende foto's op zijn bu reau zijn neergedwarreld. "Oh hemel", klinkt het verschrikt aan de andere kant van de lijn. Beheerder Harders van de let terenfaculteit lijkt op zijn beurt ook even met stomheid geslagen. "Hoe weet u dat en wat wilt u daar mee doen", zegt hij dan, enigszins aarzelend. Wat is er loos op de universiteit? Corruptie, een bouwschandaal misschien? Nee, tenzij een vi trine-conflict in die laatste ca tegorie valt. Wat is er aan de hand? De Amsterdamse archi tect J. van Sticht zou met me dewerkers van de faculteit in de spiksplinternieuwe gebou wen aan de Witte Singel in de clinch liggen. Zij willen iets leuks in de vitrines en hij zou dat een belediging van zijn ont werp vinden. Een beetje be hoorlijke etalage van 'zijn' let terenfaculteit. "In wezen een onbenullige zaak", beseft Wildervanck weer van de schrik bekomen. "Die mensen willen iets leuks voor de ramen en dat staat niet in het zogenaamde programma van uitvoering. Zo simpel ligt dat. Of het dan pas mag als de officiële opening is verricht? Nee hoor, daar is geen sprake van. Die opening valt ook pas in de loop van 1984. Dus dan zijn we al een heel stuk ver der". Harders is als beheerder zo onge veer de baas van de Leidse let teren. "Voor dit soort zaakjes moeten ze by mij zijn". Hij zit tussen twee vuren. "De archi tect zegt: architectuur komt beter uit als die vitrines een beetje fatsoenlijke worden in gevuld en de gebruiker zegt: zo is het voor mij wel makkelijk". Vitrine-ruzie (2) Harders gunt beide partijen een deel van het gelijk. Architect Van Sticht heeft gelijk "omdat de mensen het altijd direct he lemaal vol willen hangen en dan hangt het weer niet goed en moet het weer ergens an ders hangen". De gebruikers hebben gelijk "omdat meneer Van Sticht wel erg zijn stempel op het ontwerp wil drukken". De letterenfaculteit aan de Witte Singel een kale boel. Hij schetst de architect als een wat lastig mens. "Die man wil nogal wat inbreng hebben. Hij kan niet zo goed afstand ne men van. zijn geesteskind en vergeet dat het toch vooral een gebruikersdoel heeft". Harders weet zich in een lastig parket "Ik moet er een beetje tussendoor laveren. Ik heb ge zegd: laten we nu maar even wachten. Als ze weg zijn, kij ken we wel weer verder" Architect Van Sticht zegt zich van geen vitrine-conflict be wust te zijn. "Daar weet ik mets van. Echt met, ik hoor dat voor het eerst Het is natuurlijk wel zo dat je niet te hooi en te gras bijvoorbeeld een groot aquarium neer kan zetten". En even later zegt hy: "Misschien waren die mensen een bepaal de vnjheid gewend en dat kan hier met Hier zyn bepaalde re gels" Dat hij een lastig mens zou zyn, hoort hij ook voor het eerst. "Daar zal ik meneer Harders eens even over bellen". En wat de vitrines betreft: "Daar moe ten we een eenheidsoplossing voor zien te vinden". Dus toch een conflict? "Nee hoor, beslist niet". BJ. Bot Botten, beenderen, schedelres*- ten. Het stukje grond tussen molen De Valk en de Rynsbur gersingel biedt dezer dagen een nogal lugubere aanblik. De werkzaamheden rond De Valk hebben de restanten van oude plaatsgenoten naar boven ge woeld. Bewoners uit de buurt vinden het niet zo'n fris gezicht en vragen zich wat daar nu mee gaat gebeuren. Botten langs het aan te leggen voet- en fietspad, leuk voor de zondag middagwandeling. "Wat moet je er anders mee doen dan gewoon laten liggen", denkt ir. H.H. Vos hardop. De voorzitter van dc archeologe sche commissie: "Je kunt al die botten nu wel verzamelen en in een kist stoppen, maar wat moet je er dan mee doen?". Hy voegt er direct aan toe er niets mee te maken te hebben: "Bel even met Barendregt, di recteur civiele werken. Die gaat er over" Barendregt desgevraagd: "Lig gen daar botten, daar weet ik mets van. Wel ten oo.sten van molen De Valk. Daar was vroe ger de Israëlitische begraaf plaats. Maar dus ook aan de an dere kant" Hy zit met hetzelf de dilemma als Vos "Je kunt het toch moeilijk naar een be graafplaats brengen of naar een crematorium Op «Ml plaatsen in dc stad zyn beende ren gevonden, het is beslist geen nieuw probleem. Als het met weg moet, dan laten wc het gewoon liggen. Wat moetje er anders mee doen? Er groeit wi l weer wat over heen of we asfalteren het Dat komt ook overeen met onze principes" Botte<n)pnncipes dus eigenlyk B J

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3