"Alles wat niet mag is hier gebeurd" Relatieproblemen vaak gevolg van geldgebrek L eidse agenda Er komt weer vis in de Voorschotense parkvijvers Jaarverslag sociale dienst wijst uit: Zoeterwoudenaar Versluis vecht al jaren tegen varkensfokkerij Nieuw fietspad Warmond-Merenwijk Wassenaar stelt bouw gemeentekantoor veilig Wassenaarse jeugdbende aangehouden Stichting ZOEK eist pergola's VOORSCHOTEN - Een kleine baggerzuiger is gisteren begon nen met het opzuigen van blub ber en bagger uit de vijvers van het burgemeester Berkhoutpark in het centrum van Voorschoten. De Wassenaarse baggerfirma hoopt einde volgende week de vijvers op de gewenste diepte van één meter te hebben. De gemeente wil de vijvers op die diepte hebben omdat vissen dan weer een overlevingskans in de vijvers maken. Daarom is aan de Voorschotense sportvisser Teske toestemming gegeven om in de parkvijvers, die nu bijna geen vis bevatten, karpers uit te zetten. De gemeente is het namelijk met Teske eens dat de vijvers in vroe ger dagen veel attractiever waren omdat er veel vis in zat. "Het was een leuk gezicht om van één van de bruggetjes de karpers met hun kop boven het water uit te zien komen happend naar een stukje brood", zo legt Teske uit. Overigens zal het verboden zijn om in de vijvers op de karpers of eni ge andere vissoort te vissen. De walkanten in het park zijn name lijk niet bestand tegen veelvul dig geloop met visserslaarzen. Teske weet nog niet wanneer hij de vissen zal uitzetten. Evenmin zegt hij te weten hoeveel vissen het zullen worden en welke soor ten. Hij laat die keuze afbangen van een rapport dat de landelijke organisatie "Verbetering binnen visserij" na het uitbaggeren van de vijvers hierover zal uitbren gen. Hij verwacht dat dit rapport nog enkele weken op zich zal la ten wachten. Teske is ervan overtuigd dat de vis het erg goed zal doen in de park- vijvers. Baggerzuiger Van San ten onderschrijft dit met de ver klaring dat hij naast puin en bag ger ook veel algen naar boven zuigt. Dit alles wordt door mid del van een twee kilometer lange pijpleiding getransporteerd naar een terrein achter sportpark Adegeest. Hier is een kuil gegra ven van honderd bij vijftig meter en twee meter diep. De bagge raar verwacht dat de kuil eind volgende week geheel vol zal zijn. DONDERDAG 6 JANUARI 1983 De baggerzuiger c i de Voorschotense parkvijver. VOORSCHOTEN Steeds meer mensen worden in de huiselijke kring geconfronteerd met moei lijkheden als gevolg van finan ciële problemen. De sociale dienst van Voorschoten krijgt als gevolg hiervan steeds vaker rela tieproblemen te behandelen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de sociale dienst over het jaar 1981 dat kortgeleden aan het college van B en W is aangeboden. Veel mensen hebben geen geld meer voor grote uitgaven zoals voor de vervanging van huishou delijke apparaten en kunnen vas te lasten als huren en energieno ta's niet meer opbrengen. "Steeds vaker komen mensen fi nancieel in de knel doordat zij gedwongen zijn op afbetaling te kopen bij bijvoorbeeld postor derbedrijven. Zeker wanneer de looptijd van de aflossing lang is, is er geen ruimte om te reserve ren voor nieuwe kosten of tegen- vallers. Dan opnieuw op afbeta ling kopen of met een nieuwe (hogere) lening bestaande schul den aflossen, kan leiden tot een neerwaartse spiraal, waarbij fi nanciële gaten worden gevuld door nieuwe gaten". Als gevolg hier komen er ook meer moeilijkheden thuis. "Het komt steeds vaker voor dat de wrange vruchten worden geplukt door die personen die zeer forse lenin gen hebben lopen en bij de ge ringste terugval in grote finan ciële problemen komen. Wan neer de kredietnemers door bij voorbeeld werkloosheid in beta lingsmoeilijkheden komen dan volgt al vrij spoedig een deur- waardersexploit, hetgeen de no dige spanningen in het gezin te weeg brengt". Huisvesting Steeds vaker ook krijgt de sociale dienst te maken met de nog im mer stijgende woningnood. Eind 1981 stonden er ruim 1.100 men sen in Voorschoten op de wacht lijst voor een (nieuwe) woning. Bijna duizend van hen waren nog niet in het bezit van woon ruimte. De anderen wilden ver huizen. Het grootste deel van de nieuwe woningzoekenden zijn alleen staanden en tweepersoonshuis houdens, in het bijzonder jonge ren tot dertig jaar. Er werden 223 woningen toegewezen maar veel mensen (130) weigerden één van deze aangeboden woningen. Te hoge huren in relatie tot de gebo den woonruimte of de vrees dat de (hoge) huren niet konden wor den opgebracht, waren de meest- gehoorde argumenten om de wo ning te weigeren. Veel bejaarden vragen om woon ruimte op de begane grond en dan ook nog in of nabij het dorpscentrum. "Omdat dergelij ke woningen er nauwelijks zijn moet hier gesproken worden van een droomwens die niet te ver vullen is", schrijft chef sociale- dienst J. Dool in het jaarverslag. ZOETERWOUDE - "Alles wat niet mag is hier ge beurd. Er wordt illegaal gier geloosd, er lagen da genlang dode varkens te stinken, er schijnen dode biggetjes te zijn verbrand en er wordt een bedrijf ge rund terwijl daar op geen enkele wijze vergunning voor is. Intussen zitten wij al meer dan tweeënhalf jaar in de stank. Ik vraag me af waarom het zo lang moet duren voor dit be drijf wordt gesloten", al dus Zoeterwoudenaar F. Versluis. Hij woont ongeveer twintig meter van een varkensfokkerij op de grens van Benthuizen en Zoeter- woude, gerund door A.L. Bolle- boom uit Zoetermeer. Voor de varkensfokkerij is geen hinder wetvergunning afgegeven. Wel is er een vergunning gegeven voor een klein gemengd agrarisch be drijf, zoals dat tot 1980 op het ter rein is geweest. Toen werden wat koeien en een enkel varken ge houden. Versluis maakte wegens stan koverlast bezwaar tegen de var kensfokkerij. "We werden kots misselijk van de stank. Als we 's zomers buiten zaten was het niet te harden. Direct achter ons huis loopt een sloot waarop de var- kensgier werd geloosd. In een mum van tijd zat er geen vis meer in het water. Wanneer mijn vrouw de was buiten hing stonk alles naar gier. Een onhoudbare situatie. Je kroop 's nachts tus sen lakens met een misselijkma kende varkenslucht", aldus Ver sluis. Gier Voor een goed begrip van de zaak "Varkensfokkerij Zoeterwou- de", onder welke naam deze kwestie bij de Raad van State be kend is, volgt hier een chronolo gisch overzicht. Wanneer A. J. Bolleboom in februa ri 1980 de voorlopige koop van de stal sluit begint hij volgens Versluis direct met het dempen van de sloot achter de schuur waar de fokkerij komt. Tevens begint Bolleboom met het uit breiden en intern verbouwen van de schuur. Een bouwvergun ning ontbreekt. Binnen korte tijd staat de schuur voor een deel vol met varkens en neemt de gier- produktie een aanvang. De gier wordt geloosd in de sloot die op enkele meters van de woning van Versluis loopt. Omdat deze lozing steeds ernstiger vormen aanneemt stelt Versluis zich in september '80 in verbinding met de gemeente Zoeterwoude. Daar blijkt niets bekend te zijn van een varkensfokkerij. Verder kent men op het Zoeterwoudse ge meentehuis de heer Bolleboom niet en is er geen bouwvergun ning aangevraagd, laat staan een hinderwetvergunning. Volgens Versluis is toen schriftelijk aan Bolleboom meegedeeld dat de bouwactiviteiten moeten wor den gestaakt. Varkens Januari '81 wordt bekend dat de varkensfokkerij een aanvraag in dient voor een hinderwetvergun ning. Er worden onder meer door de gemeente Benthuizen en omwonenden bezwaren inge diend tegen het verlenen van de vergunning. De aard van de be zwaren is dat het bedrijf stank en geluidsoverlast zal veroorza ken, dat er vervuiling zal optre den door de afvoer van varkens- gier in nabij gelegen sloten, dat er gevaar voor de gezondheid valt te duchten en dat de afstand tussen de fokkerij en de woning te gering is. Deze afstand be draagt 19 meter terwijl volgens de brochure "veehouderij en hin derwet" een afstand van 50 me ter nodig is. Deze afstand kan soepeler worden gehanteerd wanneer sprake is van een be staand bedrijf. Hier zijn we aan gekomen bij het kardinale punt. Is de varkensfokkerii een be- uit Noordwijk, heeft verklarin gen verzameld waarin de eige naars van de schuur zeggen sinds 1970 aan 40 tot 45 zeugen onderdak te hebben geboden. Een aantal dat ervoor zou pleiten dat hier een bestaand bedrijf wordt voortgezet. "Die getallen zijn pertinent niet waar", zegt Versluis. "In ieder geval sinds wij hier wonen hebben er nooit meer dan een stuk of vijf varkens in de schuur gestaan. De schuur stond altijd open en we liepen er vaak een keer binnen, dan weet je toch wat er wel en niet staat?" Beroep Hoe de Noordwijkse zaakgelastig de aan de verklaringen is geko men is voor Versluis dan ook een raadsel. Uit tellingen van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) blijkt het tegendeel van de verklaringen die me vrouw Van der Poort verzamel de. Volgens gegevens van de STULM blijkt dat er pas in 1980 toen Bolleboom het bedrijf over nam) een duidelijke karakterve randering van het bedrijf is waar te nemen. Van een gemengd be drijf met verschillende soorten vee verandert het bedrijf in een 'kleinschalig dierveredelingsbe- drijf. Geen vuiltje aan de lucht voor Ver sluis zou je zo denken. Toch draait het bedrijf nog steeds ge woon door. Voor Versluis een onbegrijpelijke zaak. "Op 17 au gustus 1981 weigerde het college van Zoeterwoude een hinderwet vergunning te verlenen. Bolle boom ging hiertegen in beroep. Wat ik niet begrijp is dat de ge meente Zoeterwoude geen enke le actie tot sluiting heeft onder- Een dikke stapel paperassen getuigt van de langdurige en complexe strijd die Versluis voert om de varkensfokkerij te laten sluiten. staand bedrijf? Bolleboom beweert van wel, de overige bezwaarden menen dat dit geenszins het geval is. De zaakgelastigde van de heer Bol leboom, mevrouw Van der Poort Versluis verwijt het gemeentebe stuur een vertragingspolitiek te voeren. Hij onderbouwt dat door te wijzen op de trage beantwoor ding door het gemeentebestuur van brieven die Versluis' advo caat heeft verzonden. Ook aan een verzoek van de Raad van State (1 oktober '81) om een reac tie op het beroepschrift wordt volgens Versluis pas zeer laat (13 april '82) voldaan. Verder vindt Versluis dat vertragingspolitiek blijkt uit het feit dat het gemeen tebestuur de fokkerij niet direct heeft gesloten na het weigeren van de hinderwetvergunning. Advies De gemeente Zoeterwoude wil niets weten van de suggestie dat er bewust vertraagd zou zijn. Voor een goede afweging van de voors en tegens wachtte de ge meente met een weigering van de hinderwetaanvraag. Een amb tenaar van de gemeente liet gis teren desgevraagd weten dat men op het gemeentehuis nog niet volledig overtuigd was dat er zoveel hinder voor Versluis bestond dat tot sluiting moest worden besloten. "Als je naar een plattelandsgemeente ver huisd weet je dat je last van een agrarisch bedrijf kunt ondervin den". Tevens wilde men Bolle boom niet meteen de grond in boren maar wachten op de uit spraak van een hogere instantie. Het advies dat de directeur-gene raal van milieuhygiëne aan de Raad van State zou geven was voor de Stellingname van Zoeter woude van groot belang. Toen dat advies positief bleek te zijn (Zoeterwoude heeft terecht de hinderwetvergunning gewei gerd) voelde men zich gesteund in de rug en werd een dwang somprocedure bij de Raad van State in gang gezet. De varkens fokker moet iedere dag dat hij daar blijft boeren duizend gul den betalen wanneer de afwij zing van de hinderwetvergun ning wordt goedgekeurd door de Raad van State. Aangezien de Raad van State het hoogste be roepsorgaan is in Nederland kan Versluis dan niet verder in be roep gaan. Volgens de woord voerder van de gemeente Zoeter woude is de kans echter zeer klein dat de Raad van State een advies van de directeur-generaal van Milieuhygiëne niet opvolgt. Dit zou betekenen dat Versluis na bijna drie jaar procederen het gelijk aan zijn zijde krijgt en de varkensfokkerij zijn zaak moet sluiten. WARMOND - Het fietspad van Warmond naar de Leidse Meren- wijk zal nu toch eindelijk een feit worden. Met de aanleg zal ko mend voorjaar een begin worden gemaakt. Het fietspad heeft de diverse be trokkenen heel wat hoofdbre kens gekost. Nadat het War- mondse gemeentebestuur erin was geslaagd de benodigde grond te kopen doemden er nieu we problemen op. Warmond en het provinciebestuur slaagden er namelijk niet in overeenstem ming te bereiken over de vraag wie van de twee voor de onder- houdkosten van het fietspad zou moeten opdraaien. Beide hielden aanvankelijk voet bij stuk, "maar", zo vertelde wet houder Van Schagen (CDA) tij dens de vergadering van de raadscommissie financiën gister avond, "wij kwamen voor de po litieke keuze te staan of we nu wel of geen fietspad wilden". De rest van het verhaal laat zich bij na raden: Warmond betaalt het onderhoud. De hieraan verbon den kosten bedragen ruim 8200 (exclusief btw) per jaar. De pro vincie betaalt de aanlegkosten alsmede de aankoopkosten van de grond. In totaal gaat het hier om een bediag van een dikke drie ton. In feite zijn sommige gedeelten van het fietspad al gereed. Het begint bij het reeds begaanbare pad naast de hoofdrijbaan van de Padoxlaan en ook ligt er al een klein stuk in Plan Zuid. Het is de bedoeling deze twee gedeelten met elkaar te verbinden. De rou te zal verder langs de spoorlijn voeren om uiteindelijk uit te ko men op de Leidse Veluwemeer- laan. Vanaf hier moet er dan nog een verbinding worden gelegd met het Stadspolderpad, ter hoogte van de brandweerkazer ne. Dit gedeelte komt echter on der de verantwoordelijkheid van de gemeente Leiden te vallen. De raadscommissie financiën die zich uiterst verheugd toonde met het goede nieuws drong er bij wethouder Van Schagen op aan zowel het Leidse gedeelte als het Warmondse gedeelte van het fietspad door één aannemer te la ten uitvoeren. Volgens de com missie is dat een stuk goedkoper dan dat Warmond en Leiden ie der voor zich met een aannemer in zee gaan. Van Schagen be schouwde dit voorstel als een prima tip maar voegde eraan toe dat veel zal afhangen van het hierover te voeren overleg met Leiden. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar heeft met de aanne mer van de bouw van het ge meentekantoor een regeling ge troffen om de realisering van het projekt te garanderen. De reden van deze overeenkomst is dat aannemer MAB in financiële problemen is gekomen en leve ranciers hierdoor vrezen dat zij niet betaald zouden krijgen. Dit heeft er zelfs al toe geleid dat men enkele weken geleden ma terialen van het bouwterrein heeft teruggenomen. Om tot ver- zekering van betaling aan deze leveranciers te komen en dus af bouwen van het kantoor te verze keren, heeft de gemeente overleg gepleegd met het bouwbedrijf. Het bereikte compromis bestaat hieruit dat de gemeente haar maandelijkse betalingen op een geblokkeerde rekening gaat stor ten. Uit dit fonds kunnen de le veranciers dan hun tegoeden uit gekeerd krijgen. Een en ander maakte wethouder Dijkstal gis teravond bekend. Voorschotense dief vijftien maanden in cel DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Een 20-jarige Voorschotenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf. De Voorschotenaar stond terecht voor diefstal van 43.000 gulden uit een woning in Wassenaar, een videorecorder uit een wo ning in Voorschoten en een serie mislukte overvallen, gepleegd tussen september 1981 en maart 1982. Ook moest verdachte zich verant woorden voor verboden vuur wapenbezit en afpersing van een inwoner van Noordwijk. DONDERDAG In de Vroolijcke Are - Pieterskerkchoor- steeg, vergadering comité Leiden tegen fascisme, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Roomservice' van The Marx Bro thers. do. vrenza om 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrfi advies, 20-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren - tel. 149324 of 216180. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 10-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging tel. 149180, rechtsspreekuur v wen, 9.30-11.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, vergade ring van de raadscommissie voor finan ciën, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, vergade ring van de raadcommissie voor finan ciën, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 31 dec tot vr 7 jan door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, teL 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kniis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft gisteren vier jonge lui, in leeftijd variërend van 17 tot 19 jaar, aangehouden die heb ben bekend op oudejaarsavond een telefooncel aan de Ter Weer- laan in Wassenaar in brand te hebben gestoken. Naar nu is ge bleken bedraagt de schade 5.000 gulden. Bij enigen van het viertal zijn thuis bovendien drie vuurwapens aan getroffen en munitie. Aanstaan de vrijdag worden de Wassenaar se jongelui, één hoofdverdachte en drie medeplichtigen, voor de Haagse officier van justitie ge leid. LEIDERDORP - De stichting ZOEK (Zeven Onder Een Kap), die in de wijk Buitenhof in eigen beheer een blokje woningen heeft gebouwd, is boos op het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp. De reden daarvoor is, dat er volgens de bewoners "falikant voorbijge gaan is aan onze belangen", zoals bewoner Zuidervaart het gister avond uitdrukte tijdens de be handeling van een bezwaar schrift in de commissie beroep en bezwaarschriften. Het college heeft aannemersbedrijf Nagtegaal namelijk midden vo rig jaar toestemming gegeven om een blokje woningen, dat achter de ZOEK-woningen in aanbouw is, om te draaien en tien meter dichterbij te zetten. Door die ingreep zouden de wo ningen beter kunnen worden verkocht, omdat nu de tuinen op het zuiden komen te liggen. Volgens de bewoners van de be staande zeven woningen bete kent de ingreep echter minder uitzicht, privacy en bezonning. Hoewel zij inzien, dat de bouw niet meer kan worden gestopt, pleiten zij voor de medewerking van de gemeente om door mid del van pergola's in ieder geval de privacy zeker te stellen. Wethouder Meerburg van ruimte lijke ordening bestreed de opvat tingen van de bewoners. Volgens hem konden zij op de hoogte zijn van de wijziging, omdat die is ge publiceerd in mei 1982. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83.60 Maandabonnement 20.5 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Quakernaat Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) W F J Wirtz (bin/buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PM P J de Tombe (sport) A van Kaam (ptv) Plv Alg. redactiechef Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Pari|S. Washington. tel. 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2