LEIDSCH DAGBLAD 'Aanbod Oostblok bekijken' Minder vakantiegeld, maar geen halvering Markerwaardplan is veel duurder dan werd geraamd NZH pakt zwartrijden aan met bekeuringen Vier doden bij poging hond uit zee te redden Spoedoverleg in Brussel over visserijconflict Reagan over niet-aanvalsverdrag voor Europa: Fouten in berekening Unie BLHP Beschoten kraker eist 50.000,- Gratie voor weduwe Mao 11| III I i! DONDERDAG 6 JANUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36978 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A8 leden Voor MM 2« cotofon (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De NZH gaat passagiers die zonder te betalen met de bus meerijden, harder aanpakken. In Leiden en Alkmaar (ande re plaatsen volgen nog) is gisteren de eerste groep controleurs beèdigd. Zij hebben voortaan opsporingsbevoegdheid en mogen bekeurin gen uitdelen aan zwartrijders en grijsrijders (dat zijn mensen die te weinig strippen hebben afgestempeld). Wie wordt betrapt krijgt een boete van 25 gulden en moet alsnog de kosten van de rit betalen. Het is mogelijk meteen te betalen of anders via de normale weg die moet worden gevolgd bij het betalen van een bekeuring wegens een overtreding. Op grond van de controles die tot nu toe zijn gehouden, vermoedt de NZH dat ongeveer tien procent van haar reizigers uit wanbetalers be staat. Controleurs konden dergelijke passagiers tot nu toe alleen maar verzoeken alsnog te betalen dan wel de bus te verlaten, of de politie inschakelen. De NZH heeft straks in totaal 39 beëdigde controleurs in dienst Tragedie in badplaats Blackpool Alistair Antony en zijn hondje. LONDEN (GPD) - Bij een poging een hond te redden die bij de Westengelse badplaats Black pool in zee was terecht geko men, zijn vier mensen, onder wie drie politieagenten, om het leven gekomen. Twee agenten raakten gewond, van wie een er gisteravond nog zeer ernstig aan toe was. Deze tragedie vond gistermiddag plaats, toen de hond door me tershoge golven van de boule vard in zee werd geslagen. Zijn baas, de 25-jarige Alistair Anto ny uit Glasgow, aarzelde geen moment en dook het dier ach terna. Enkele metera buiten de boulevard kwam hij echter in moeilijkheden. Daarop sprongen zes politiemen sen in de golven, in een poging Antony aan wal te brengen. Het mocht niet baten. Slechts een van de agenten slaagde erin, zonder kleerscheuren weer aan land te komen. Twee van zijn collega's raakten gewond. Antony en drie agenten onder wie één vrouw haalden het niet en verdwenen in de razende zee. BONN (ANP) - De West- duitse minister van bui tenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, vloog vanmiddag voor spoed overleg met zijn Deense ambtgenoot Uffe Elle- mann-Jensen over het Brits-Deense Visserijcon flict naar Brussel. Ellemann-Jensen heeft Genscher als voorzitter van de Europese ministerraad gisteren telefonisch gevraagd een spoedbijeenkomst te beleggen waaraan ook de Brit se minister van buitenlandse za ken, Francis Pym, zou moeten deelnemen. In een vanochtend uitgegeven verklaring van het Westduitse ministerie wordt Pym echter niet genoemd. Het visserij geschil wordt "een con flict tussen Denemarken en de Europese Gemeenschap" ge noemd, waarmee duidelijk wordt gemaakt dat de EG het Britse standpunt onderschrijft. In de in Bonn uitgegeven verkla ring wordt wel gezegd dat Gen scher ook een vertegenwoordi ger van de Europese commissie heeft uitgenodigd aan het spoed overleg deel te nemen. WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft vannacht tijdens een persconferen tie gezegd, dat een niet-aanvalsverdrag tussen de NA VO en het Warschau-pact zeker moet worden overwo gen. Hij wil er de overige bondgenoten, die het voorstel van het Oostblok als een propagandazet beschouwen, over raadplegen. Het Warschau-pact heeft gisteren, na zijn topconferentie in Praag, gezegd tot zo'n overeenkomst bereid te zijn. Reagan verklaarde zich ook in beginsel voorstander van een topconferentie met de Russische leider Andropov, mits zo'n ontmoeting tot resultaten leidt, (zie hierover pagi na 6) Vandaag heeft het Warschau-pact een lange lijst gepubliceerd met voorstellen ter beperking van een groot aantal soorten wapens. In de verklaring wordt opgeroepen het aantal kernproeven terug te brengen en chemische wapens en neutronengranaten geheel af BURGSINN - Bij de aanleg van een nieuwe spoorwegtunnel door de Spessart ten oosten i gisteren een mijlpaal bereikt. De laatste barrière zou met springstoffen worden verwijderd e i de explosie was echter z r dat de veiligheidshelmen van de Kopstuk Franse onderwereld doodgeschoten GRENOBLE (DPA) - De 41-jarige gangsterleider van Grenoble, Ga vin Coppolani, is gisteravond door onbekende mannen dood geschoten. Ze omringden zijn auto en schoten hem neer. De vrouw die naast hem zat bleef ongedeerd. De 41-jarige Coppolani was sinds een jaar of twintig een begrip in het "milieu" op Corsica, aan de Cóte d'Azur en in Grenoble. Zijn naam is meer dan eens genoemd in verband met de brandstich ting in een danslokaal in Saint- Laurent-du-Pont op 1 november 1970 waarbij 146 mensen om het leven kwamen. In 1973 en 1975 werden mislukte moordaanslagen op Coppolani gepleegd. Wisselend bewolkt vier graden, middagtemperatuur onge veer zes graden, matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestenwind. 7 januari 1983 Zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.46 uur. Maan op: 01.52 uur, maan onder: 13.00 Waterstanden Katwijk: hoogwater 09.22 en 21.59 uur, laagwater 04.59 en 17.40 uur. UTRECHT (GPD/ANP) - De vakantietoeslag zal dit jaar lager uitvallen dan vorig jaar, maar lang niet zoveel als de Unie voor Beambten, Leidinggevend en Hoger Perso neel heeft berekend. Volgens de Unie raken middenin komens tussen de f 36.000 en f 60.000 een derde tot bijna de helft van de vakantieslagen (vergeleken met vorig jaar) kwijt. De Unie heeft geen rekening ge houden met een wijziging in de belastingheffing: belasting wordt niet langer geheven over de volledige bruto-vakantietoe- slag, maar over de bruto-toeslag na aftrek van sociale premies. Volgens de juiste berekeningen, bevestigd door de belasting dienst, zullen de dalingen veel minder sterk zijn. Ook het minis terie van sociale zaken zegt al leen de trend te hebben beves tigd, maar niet de berekeningen van de Unie te hebben gecontro leerd. Het ministerie was van daag nog bezig met eigen bereke ningen. Mensen met een bruto-inkomen van f 36.000 krijgen een vakantie toeslag van bruto f2700. Netto bleef daar vorig jaar f1341 van over; dat wordt nu f1270, vol gens de door de belastingdienst bevestigde berekening. Bij een bruto-inkomen van f 48.000 is de vakantietoeslag bruto f4000; dat was vorig jaar netto f 2053 en dat wordt dit jaar f 1848. Voor een bruto-inkomen van f 60.000 geldt een bruto-vakantie- slag van f 4500. Dat was vorig jaar netto f2040; dat wordt dit jaar f1833. Volgens de berekeningen van de Unie zou bij een bruto-vakantie toeslag van f 2700 dit jaar netto f861 worden betaald. Bij f4000 bruto f1323 netto en bij f4500 bruto f1114 netto. AMSTERDAM (ANP) - Kra ker Theo van de Giessen uit Amsterdam eist 50.000 gul den schadevergoeding van de 64-jarige hotelhouder H. van V., die hem op 23 decem ber bij de ontruiming van een kraakpand in de Amsterdam se Vondelstraat in het been schoot. De raadsman van de kraker, mr. H. G. Kersting, heeft daartoe beslag laten leggen op het hotel van Van Het kraakpand ligt naast dat hotel. Beide percelen zijn vol gens mr. Kersting eigendom van de schutter. De schade vergoeding wordt geëist we gens „geleden materiële en immateriële schade". Mr. Kersting sluit niet uit, dat de kraker blij vend geheel of ge deeltelijk invalide wordt. Hij loopt nog steeds mank en heeft pijn. De kogel kan niet operatief worden verwijderd. Zegslieden van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken bestempelden het voorstel van het Warschau-pact als niet nieuw en onpraktisch. Het Oost blok echter blijft de voorzetten geven in een propaganda-offen- sief dat ten doel heeft de VS ver antwoordelijk te maken voor het uitblijven van betere betrekkin gen en vermindering van bewa pening. Geen voorstellen De VS zijn nauwelijks in staat om te reageren met eigen voorstellen in die richting, omdat de direc teur van het Bureau voor Wapen beheersing en Ontwapening, Eu gene V. Rostow, het doelwit is geworden van een kleine groep Republikeinse conservatieven in de Senaat. Zij hebben de benoe ming van zijn tweede man onge daan gemaakt en achten deze conservatieve Democraat te libe raal in zijn benadering van de on derhandelingen die in Genève tussen de VS en de Sowjet Unie over strategische en andere kern wapens worden gevoerd. Rostows kantoor is ernstig onder- bemand. In Washington verluidt dat het Witte Huis om redenen van binnenlandse politiek Ros tow tot vertrekken zou willen no pen. Voor de Amerikaanse on derhandelaars Rowny en Nitze, die eind januari de gesprekken in Genève moeten hervatten, zouden nog geen nieuwe instruc ties zijn geformuleerd, waarmee zij recente Russische initiatieven tegemoet kunnen treden. Begrotingstekort De economische situatie in de VS en vooral het vooruitzicht van een begrotingstekort, dat in 1984 tot 220 miljard dollar dreigt op te lopen, hebben Reagan er nog niet toe gebracht zijn beleid te wijzigen. Hij wil geen belasting verhogingen en blijft volhouden dat beperking van de enorme de fensie-uitgaven geen uitweg biedt. Niettemin zei hij dat op de begroting van het Pentagon zal worden bezuinigd, als dat kan. Reagan, die aanvankelijk tegen 1984 een begrotingsevenwicht had beloofd, komt op zijn begro ting voor 1983 naar schatting al 200 miljard te kort, een raming die verre uitgaat boven een ge schat tekort van 115 miljard, waarmee nog in juli van het vorig jaar werd gewerkt (De Ameri kaanse begrotingsjaren lopen van oktober tot oktober). Door verzakkingen 20 PAGINA'S Poolse primaat wordt kardinaal Ambtenaren: drie vrije dagen extra PAGINA 7 Ontvoering Friese koopman mysterie PAGINA II Hoe Thatcher vak bonden lam legt PAGINA 17 Jeugdbenden aangehouden Doodvonnis wordt niet voltrokken plaatselijke jeugdbenden opge rold, die in het afgelopen half jaar tenminste twintig inbraken hebben gepleegd in Oude Wete ring en omgeving. Uit jeugdsociëteiten, bouwketen, scholen en auto's werden spullen weggenomen met een totale waarde van ongeveer 15.000 gul den. De politie heeft het grootste deel van de buit, waaronder ge luidsapparatuur, bouwmateria len en koffie, al achterhaald. De vijftien leden van beide ben den, allen jongens, zijn afkom stig uit de gemeente Alkemade. De jongste van hen is dertien, de oudste is eenentwintig jaar oud. De politie heeft tegen hen pro- ces-verbaal opgemaakt PEKING (DPA) - De weduwe van Mao Zedong, Jiang Qing, die twee jaar geleden als leidster van de "bende van vier" ter dood werd veroordeeld, wordt volgens het Chinese ministerie van justitie niet terechtgesteld. Ook haar medeplichtige, ex-vice-premier Zhang Chunqiao, kan op gra tie rekenen. Een hoge ambtenares van het ministerie van justitie verklaarde vandaag in Peking: "Mijns inziens zullen de twee niet sterven. De betrokken instanties zullen een aan de omstandigheden van de veroordeelden aangepaste beslissing nemen". De voltrekking van de vonnissen aan de in januari 1981 wegens "contra revolutionaire misdaden" ten tijde van de culturele revolutie (1966- 1976) ter dood veroordeelde Jiang Qing en Zhang Chunqiao was voor twee jaar voorwaardelijk. Deze termijn loopt volgens de woordvoerster van het ministerie op 25 januari af. DEN HAAG (GPD) - Nog voor het eind van de win ter zal de minister van ver keer en waterstaat de Tweede Kamer een nota overleggen over de gevol gen van aanleg van de Markerwaard. Indien de polder volgens de be staande plannen wordt aangelegd, ontstaan grote verzakkingen op het oude land van Noord-Holland. Met maatregelen om dit te voorkomen, is 200 0 300 miljoen gulden gemoeid. Deze kosten komen boven op de bouwkosten van de Marker waard zelf, die in 1980 werden geschat op 1250 miljoen gulden. De Noordoostpolder, die direct aan het oude land werd vastgemaakt, veroorzaakte grote uitdrogingen op het oude land. Bij Flevopol- der kon door de aanleg van rand meren uitdroging van de Veluwe worden voorkomen. Het blijkt dat bij aanleg van de Markerwaard de bodem, een zeer harde kleilaag, beduidend zal zakken indien het waterpeil met vier meter wordt verlaagd. Daar door wordt de grondwaterstand op het oude land eveneens ver laagd en treden ernstige verzak kingen op. Op grond van dat vooruitzicht heeft de gemeente Hoorn zich in 1980 tegen de inpoldering van de Markerwaard uitgesproken. Hoorn vreesde na voltooiing van de polder gedurende een reeks van jaren grote bedragen te moe ten uitgeven om verzakte stra ten, funderingen en (opgespoten) terreinen weer op peil te bren gen, nog afgezien van schade aan rioleringen en andere onder grondse verbindingen. Rijkswaterstaat heeft nu berekend dat gevolgen voor het oude land vermeden kunnen worden als 200 tot 300 miljoen gulden meer wordt uitgegeven bij de aanleg van de Markerwaard, om verzak kingen te voorkomen. Zouden zulke maatregelen achterwege blijven, dan moét erop worden gerekend dat aan het oude land schade wordt toegebracht waar mee aanzienlijk grotere bedra gen zijn gemoeid. Twee* ttr r**""* li! 8 jjgjBSJES*323

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1