'Inleveren loon werkt' C Hoe Thatcher de vakbond lamlegt Beurs Amsterdam Kort zakelijK marktberichten Ziektekosten lopen terug Philips met AT T in telecommunicatie Mobil weg uit Libië Topambtenaar: 300.000 banen erbij mogelijk Beursoverzicht DONDERDAG 6 JANUARI 1983 Feijenoord Het totale aantal bezoekers van het Feyenoord-stadion is in het op 30 juni afgesloten boekjaar 1981-82 met bijna 150.000 gestegen tot 698.465. Dit komt neer op een stijging van het gemiddelde aan tal bezoekers per evenement van 20.612 tot 24.085. Een belangrijke bijdrage aan de toeneming lever den de concerten van de Rolling Stones en van Simon and Gar- funkel, met resp. 144.800 en 53.000 bezoekers, aldus het jaarverslag. De belangstelling voor de competi tiewedstrijden van Feijenoord liep daarentegen terug. Bij de on veranderd 17 competitiewed strijden kwamen 262.837 mensen kijken tegen 370.167 in het voor gaande jaar. Het gemiddelde aantal bezoekers per wedstrijd zakte hierdoor van 21.775 tot 15.461. De financiële resultaten waren door dit alles zeer bevredigend, aldus de stadiondirectie. Er werd een nettowinst geboekt van f 473.000 tegen een verlies van f 425.000 in het voorgaande jaar. OPEC Het marktcomité van de Organisa tie van Olie Exporterende Lan den (OPEC) komt op 4 februari in Djakarta bijeen om te bezien of er verandering moet komen in de omvang van de olieproduktie van de dertien aangesloten lan den, zo heeft de Indonesische minister van olie, Soebroto, mee gedeeld. In de vorige vergadering van de ministers van olie van de OPEC in Wenen werd besloten het pro- duktieplafond te verhogen van 17,5 miljoen tot 18,5 miljoen va ten per dag en de basisprijs van olie uit de OPEC-landen te hand haven op 34 dollar per vat (159 liter). Er viel geen overeenstem ming te bereiken over een nieu we verdeling van de produktie- contingenten over de dertien lan den. Volgens Soebroto zal dat op 4 ja nuari opnieuw worden gepro beerd. Indonesië heeft de OPEC al om een vergroting van zijn toe wijzing van 1,3 miljoen tot 1,5 miljoen vaten per dag gevraagd. Philips-Thomson De presidenten van Philips en Thomson-Brandt bespreken aan staande zaterdag in Parijs moge lijkheden om de Nederlandse en de Franse elektronische indus trie te beschermen tegen de Ja panse concurrentie. De topmensen van de twee con cerns, Wisse Dekker en Alain Gomez, gaan volgens de zegslie den in Parijs proberen de Japan se concurrentie het hoofd te bie den door samenwerking bij de ontwikkeling van nieuwe pro- dukten en aanpassing van de technische normen. Ook het plan van Thomson-Brandt voor overneming van Grundig in West-Duitsland, waarin Philips een belang van 24,5 procent heeft, zal ter sprake komen. De zegslieden in Parijs wisten te vertellen dat Philips positief te genover het plan staat. Holec Bij Coq BV, behorend tot de scha- kelaargroep van Holec, is een vermindering van het perso neelsbestand op til. De directie is van plan circa 60 arbeidsplaatsen op te heffen, zo heeft zij woens dag bekendgemaakt. Oorzaak is de afneming van het elektriciteitsverbruik en de alge mene economische teruggang, waardoor er belangrijk minder wordt geïnvesteerd in elektrisch schakelmaterieel Vakverenigingen en personeel zijn over de maatregelen geïnfor meerd. In de tweede helft van fe bruari zal het gesprek met de vakverenigingen worden voort gezet. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 5 januari. Boerenkool 60-98, rode kool 17-50, waspeen AI 5,50-9,70, All 3,50-7,50, BI 7,80-11,20, Bil 3,20-3.80, Cl 4,60-5,50, CII 1,90-4,70 per kist. Aan voer 205 ton, prei A per kg 43-76, uien per kg 18-41, knolselderij 15-42. UTRECHT (ANP) - De bedrijven die lid zijn van de bij het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) aangesloten be drijfsverenigingen hoeven dank zij het teruglopende ziektever zuim dit jaar 225 miljoen gulden minder op te brengen aan pre mie. De president-directeur van het GAK, mr. H.B.M.H. Boitelle, heeft dit gisteren in zijn nieuw jaarsrede meegedeeld. Per bedrijf wordt vastgesteld hoe veel de werknemers bijdragen aan de af te dragen premie. Hun bijdrage mag echter nooit hoger zijn dan één procent, wat onge veer neerkomt op bijna eenderde deel van de af te dragen premie. Het GAK (dat ongeveer tweederde van alle werknemers bestrijkt) keerde in 1981 een bedrag van 2,77 miljard gulden aan zieken geld uit en vorig jaar 2,75 miljard. Hoewel de stijging van het aantal mensen dat een arbeidsonge schiktheidsuitkering krijgt, af neemt, keerde het GAK vorig jaar in deze sector 6,8 procent meer uit (ruim 10 miljard gulden) dan in 1981. Het bedrag aan werkloosheidsuitkeringen steeg met 25 procent van ruim 1,2 tot 1,5 miljard gulden. Economie EINDHOVEN (GPD) - Philips gaat samen met AT T Interna tional een joint-venture vormen, die zich zal toeleggen op de ontwikkeling, produktie en verkoop van digitale telefooncentra les. Dat zijn computergestuurde telefooncentrales, waarin naast het normale telefoonverkeer een groot aantal andere voorzienin gen ondergebracht kunnen worden. Philips was al geruime tijd in gesprek met American Telephone and Telegraph, waarvan AT T een dochter is. American Tele phone is een door de uitvinder van de telefoon. Alexander Gra ham Bell, gesticht concern, dat met ruim 160 miljard gulden omzet in de telecommunicatie het grootste in de wereld is. Het Philipsconcern boekte in 1981 een omzet van ruim 42 miljard gulden, maar daarvan had maar drie miljard gulden betrekking op telecommunicatie. Volgens het lid van de Raad van Bestuur van Philips, G. Jeelof, moet de samenwerking met AT Sc T gezien worden als een idea le combinatie van het grote draagvlak en de technologie van AT T en de internationale spreiding (bedrijven in 63 landen) van Philips. In de eerste fase zullen studies worden uitgevoerd voor een uitge breide gezamenlijke activiteit voor ontwikkeling, fabricage en verkoop van digitale telefooncentrales en mogelijk andere tele- communicatieapparatuur, zoals transmissiesystemen. Afhanke lijk van het resultaat van die studies - de verwachting is dat die in de herfst van dit jaar afgerond zullen worden - zal de joint- venture, waarbij de bedrijven ieder voor 50 procent in deelne men, omgezet worden in een internationale onderneming die buiten de Verenigde Staten actief zal zijn op het gebied van telecommunicatie via openbare netten. Die onderneming zal dan in Nederland gevestigd worden. NEW YORK (Reuter/UPI) - De Amerikaanse oliemaatschappij Mobil heeft meegedeeld dat zij zich definitief heeft teruggetrok ken uit alle exploratie- en pro- duktie-activiteiten in Libië en dat zy een juridische procedure tegen de regering van dat land op gang heeft gebracht om schade vergoeding te krijgen. Daartoe is besloten nadat jarenlang was ge probeerd met de Libische rege ring tot overeenstemming te ko men over de voorwaarden voor de terugtrekking. In de bekendmaking van de maat schappij staat dat Mobil schade heeft geleden doordat de Libi sche regering de concessie-over eenkomst uit 1955 de afgelopen jaren op allerlei manieren heeft geschonden, onder meer door geknoei met prijzen, belastingen en royalty's. Daardoor is de eco nomische waarde van de conces sies nihil geworden, wat voor Mobil reden was om de banden met Libië te verbreken, aldus de bekendmaking. Een woordvoerder van Mobil zei nog niet te kunnen aangeven hoe groot de schade is. In de Utrechtse jaarbeurs worden in de weken van 17-24 en 24-30 januari achtereenvolgens de beurzen "Kar wei" en "Creatief" gehouden. De eerste voor de doe-het-zelver, die onder meer de alleszaag kan bewonderen; De tweede voor de ontspan-je-zelver, zoals de mobiele golfbaan illustreert. (Foto's anp^ Hypotheekrente per 6 jan. 1983 Naam bank: Annuïteiten hypotheken ABN AMRO Bouwfonds Ned. Gem. Leidsche Spaarbank Nationale Nederlanden Postgiro en Rij kspostspaarbank Rabobank Leiden Westland Utrecht standaard Leven hypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden 1 jaar 3 jaar 5 jaar var. 2 jaar 5 jaar Rente Rust 5/10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar rentepercentages met Gem. garantie opgave bank werkelijk 8,41 8,74 9,27 8,47 zonder Gem. garantie opg bank werkelijk 8,63 8,95 9,49 8,69 8,85 9,38 9,77 9,07 9,07 9,71 9,94 Copyright 'Vereniging Eigen Huis' te Amersfoort. DEN HAAG (ANP/GPD) - Per procent ingeleverd loon groeit de werkgele genheid met een half tot één procent. Een reële ma tiging van tien procent zou zo'n 300.000 banen op leveren. Dat stelt prof. dr. F.W. Rutten, se cretaris-generaal van het minis terie van economische zaken, in het economcnblad Economisch Statistische berichten. Naar zijn oordeel is loonmatiging van cru ciale betekenis voor de werkge legenheid en zijn de jongste, veel minder optimistische, bereke ningen van het Centraal Planbu reau niet juist. Het CPB-reken- model 'Freia' onderschat volgens hem de soepelheid van de markt economie en daarmee de effec ten van matiging. Arbeidstijdverkorting kan volgens Rutten eveneens alleen een be hoorlijke bijdrage leveren aan de werkloosheidsbestrijding als die gepaard gaat met een evenredig inleveren van loon. Daarmee neemt hij afstand van de deze week verschenen FNV-no- ta, waarin de vakbeweging meldt dat evenredig inleveren niet no dig zou zijn vanwege gunstige neveneffecten: lagere premies door minder werkloosheid en ziekteverzuim, de mogelijkheid om tot efficiëntere bedrijfsvoe ring door flexibele invulling van arbeidstijdverkorting. Voor Rutten is de voornaamste vraag hoe een reële matiging van lonen in de praktijk kan worden bereikt, al dan niet bij verkorting van de arbeidstijd. Er bestaat naar zijn oordeel te weinig kijk op de organisatorische proble men van daat laatste, terwijl vooral voor de laagste inkomens extra koopkrachtvermindering moeilijk te verwerken zal zijn. Rutten acht het allerminst vanzelf sprekend dat de voorkeur korter werken de voorkeur blijft genie ten boven handhaving van loon, nu van een gevoelige koop krachtdaling sprake is. Lasten verlichting voor de bedrijven is naar zijn mening echter van we zenlijke betekenis voor behoud en versterking van de economi sche structuur. Een tweede drin gende voorwaarde is afslanking van het stelsel van vergunnin gen, wetten en subsidies die op het bedrijfsleven van toepassing zijn. Volgens Rutten lijkt het, als men terugdenkt aan de tweede helft van de jaren veertig, reëel te ver onderstellen dat in de huidige so ciaal-economische noodsituatie een veel grotere saamhorigheid kan worden bereikt dan nu be staat. Als kabinet en parlement de hokjesgeest terugdringen die in de afgelopen 30 jaar is ge vormd, zal de ambtenarij spoe dig volgen. Het zijn zorgelijke tijden voor de eens zo machtige Britse vak bonden. Het afgelopen jaar was er al niet eentje om in het 'Gouden Boek der Vakbewe ging' te worden opgetekend, en het nu net begonnen jaar belooft eigenlek alleen nog maar slechter te worden. Dit jaar zullen in Engeland vrij wel zeker algemene verkiezin gen worden gehouden Stel nu eens dat de invloedryke co lumnist Ronald Butt van de Sunday Times (en hij met al leen) gelijk krijgt met zijn deze maand gedane voorspelling: „Ik denk dat mevrouw That cher wint". Als er inderdaad een regering-Thatcher-II aan komt (en de opiniepeilingen wijzen vooralsnog in die rich ting). dan betekent dit dat de Britse vakbeweging (totaal 11 miljoen leden) de komende ja ren opnieuw niets te vertellen zal hebben, en ongetwijfeld in een nog grotere staat van ont reddering zal terechtkomen dan zij nu al is. De woorden van vakbondsbons David Basnett, vonge maand uitgesproken, spreken boekde len: „Weer vijf jaar uitsluiting van de vakbeweging van enige invloed op 's lands economie kan van ons een opstandige vakbeweging maken, die zich gaat bezighouden met burger lijke ongehoorzaamheid". Dat is niet mis, dit uit wanhoop voortspruitende dreigement van de secretaris-generaal van een ambtenarenbond met bij na een miljoen leden. De bij het overkoepelende Trade Union Congress (TUC) aange sloten bonden hebben dan ook massa's redenen tot klagen, van de 1,7 miljoen leden van de transportvakbond TGWU tot de 30 vakbondsleden die sa men de nietige Cloth Pressers' Society vormen. Onder Labour was het allemaal anders. De laatste socialisti sche premier, James Callag- han, nodigde de bazen van de grote vakbonden geregeld uit voor een hapje en een slok op Downing Street 10. Bij die bij eenkomsten konden er zaken worden gedaan, en kon er, in feite, worden meegeregeerd. door Henk Dam Toen mevrouw Thatcher in 1979 Callaghan opvolgde, was het met deze coterietjes gelijk ge daan. Men houde daarbij in het oog dat de Conservatieven in dat jaar met grote meerderheid de verkiezingen wonnen, om dat de gemiddelde Brit schoon genoeg had van de chaos die door de bonden in de winter van '79, de beruchte 'winter of discontent' was aangericht. Thatcher was de verkiezingen in gegaan met onder meer de be lofte dat de bonden zouden worden aangepakt, en ze hield woord. Geen mee-geregeer dus meer, een buigen-of-barsten politiek bij confrontaties met arbeidsonrust, en een wetge ving die de naar Nederlandse begrippen onevenredig grote macht van de bonden geleide lijk aan beknot Om met die wetgeving te begin nen: vorig jaar introduceerde de als een straatvechter be kend staande minister Norman Tebbit (werkgelegenheid) een wet die de mogelijkheid van bonden om stakingen uit te roepen zeer beknot Onder de nieuwe wetgeving is het bij voorbeeld niet langer toege staan solidanteitsstakingen uit te roepen. Deze maand zal Tebbit nieuwe wetten in het parlement intro duceren, die verdere inperking van de macht en vrijheid tot handelen van de vakbonden zullen betekenen. Uitgelekt is, dat deze wetten onder meer de mocratische procedures bij de benoeming van vakbondsfunc tionarissen verplicht zullen stellen. Bovendien zullen stakingen al leen kunnen worden uitgeroe pen, als de werknemers bij een geheime stemming (waarbij ze zich dus vrij kunnen uitspre ken) daarmee akkoord gaan, zo zal er in de nieuwe wet komen te staan. Dat betekent nogal wat voor de Britse bonden die (alweer naar Nederlandse maatstaven gerekend) opval lend ondemocratische trekjes hebben. Het bestuur van de grootste vak bond in de westerse wereld, de transportvakbond TGWU. is bijvoorbeeld voor het leven ge kozen. Andere bonden kiezen hun leiders na een 'representa tieve' steekproef onder de le den, waarbij nog geen 2,5 pro cent van die leden zijn voor keur kan uitspreken. Districtsbestuurders worden ge kozen door het in de verkie zing geïnteresseerde werkvolk in rokerige ruimten een hand te laten opsteken. Dat zelfde gebeurt in sommige gevallen bg stakingen Daarbij kan dus de belachelijke situatie dat 5000 man door handopsteking 'ja' of 'nee' tegen een staking moeten zeggen. De beoordeling van het resultaat van zo'n verkiezing wordt dan aan de plaatselijke bondsbe- stuurders overgelaten, die bo vendien de vraagstelling be denken en daarmee alleen al naar hartelust kunnen manipu leren. Aan dit soort praktijken wil de regering-Thatcher dus een eind maken. Erger nog voor de vakbonden is, dat de huidige regering meermalen heeft la ten blijken absoluut niet ner veus te worden van stakingen, laat staan stakingsdreigingen Aan de acht maanden durende acties in de gezondheidszorg kwam half december een ein de. De leden verplichtten de betrokken bonden uiteindelijk akkoord te gaan met de loon- voorstellen van minister Fow ler (gezondheidszorg), hoewel die bijna gelijkluidend waren aan de allereerste voorstellen van de minister, waarmee het conflict dus begon De stakingen bg de spoorwegen, begin en halverwege dit jaar, kwamen voor de bonden al evenzeer tot een roemloos ein de Wat verder terug in de geschie denis liggen de stakingen by de genationaliseerde auto-in dustrie, British Leyland, die ook op een nederlaag voor de bonden uitdraaiden. In alle ge vallen hanteerde de regering, of de voor haar optredende on derhandelaars by de staatsbe drijven, dezelfde argumenten. „Willen jullie staken? Je doet maar, maar houdt er dan wel rekening mee dat het bedryf waar jullie werken, al slecht draait, dat wij geen extra steun geven, en wy niet zullen aarze len desnoods de tent te slui ten". De keiharde aanpak dus. Men kan het chantage noemen. Men kan zeggen dat er mis bruik wordt gemaakt van de angst voor werkloosheid. Dat neemt niet weg dat de rege- nng-Thatcher een van de minst door staking.-n grtn.ii'. D Britse regeringen sinds de oor log is. En dat neemt ook niet weg dat de Britse vakbewe ging nog nooit zo aangeslagen is geweest als op dit moment Brut Bot ld.ee rt Bmvul Coland Holl ld 6% eert. DONDERDAG 6 JANUARI 1983 ACTIEVE AANDELEN 24.50 27.00 DortMbf Pt tr. 304.50 309.00 149.20 150.50 104.00 100.10 126.00 127.50 18.80 1840 BINNENLANDSE AANDELEN Hoek'» Mach. 395,00 395.00 HVA Myeo eert. 142.00 140,00 47,50 47.50 222,00 219,50 80.00 80,00 24.00 25.00e 26.30 26.00 65.00f 64.80 56.00 57.50e 175.00e 180.00e 139.00 142.00 56.00 57.50 Salvenb. Bank VRG Gem. Be*. 58.00 58.90 87.00 88.50 175.00b 181,50 160.00 166.00 7380 73.00 66.50 66.50 88,00 89.30 108,00 108.00 342.00 342.0 Col. Growth BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud onbew 37 600 38 400 BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2,55 1250.00 1260.00 Portujtrw e*c 100) Can dollar Fran* franc (1001 2.30 2.06 37.50 Zwita fTanc (100) Zweed* kroon 1100) Noor* kroon (100) 34.50 36.00 Deen* kroon <100) Ooal thiUinf (100) Spaan* pe*ta 100) Griek* drac hmt 100) Fin* mark (100) Joef duur 29.75 15.64 1.92 300 46 00 2.90 352 AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs is de notering van Hoogovens van daag ruim 1 omhoog gegaan op 16,40. Een opvallende tendens, w ant de koers van het staalfonds is het afgelopen jaar cigenlyk al leen maar gedaald. De omzet werd ruim genoemd. Een en an der hield verband met de nieuw jaarsrede van Hoogovens-top man Hooglandt, die naast wat somberheid ook enige positieve geluiden bevatte. Vast was ook weer Ahold, die 3 steeg op 132 by een matige om zet Gist-Brocades werd zelfs 4 hoger geprijsd op 123 By de in ternationals lag Philips ge vraagd De samenwerking met het Amerikaanse concern AT Se T werd door de beurs gunstig beoordeeld. Hierin was Wall Street al voorge gaan, want hier lagen zowel de aandelen Philips als AT Se T ge wild. De Amerikaanse beurs was overigens met een klein verbes gesloten, zodat er van de over kant van de oceaan weinig im pulsen tot handel kwamen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17