Levendige expositie in sombere tijden AUTO C >- Caravan +Camping rai DE TIJD EISEVIERS DONDERDAG 6 JANUARI 1983 Varia Samengesteld door Koos Post Caravanbedrijven willen van 20 tot en met 24 ja nuari op de Caravan en Camping RAI proberen alsnog iets te verbete ren aan de magere re sultaten die zij de laat ste jaren hebben be haald. Bereikten zij in 1979 te zamen nog een verkoop van bijna 40.000 cara vans in ons land, daar na is het snel bergaf waarts gegaan. Vorig jaar bleef de verkoop zelfs op ongeveer 20.000 stuks steken. Alles wordt daarom gedaan om de mogelijke klant te beha gen en tot kopen te bewegen. Daarom ook hebben de orga nisatoren deze RAI-tentoon- stelling van december naar januari verplaatst. De consu ment - zo is uit onderzoekin gen gebleken oriënteert zich uitgebreid, maar meestal pas kort voor de aankoop. Daar in deze branche het vooijaar natuurlijk domi neert werd de expositie zo veel als mogelijk was naar die tijd verschoven. Bovendien hebben de organi satoren de tenten aan boord gehaald. Ook dat is een ge volg van de verandering in het gedrag van de consu ment, die in deze tijd van eco nomische achteruitgang zoekt naar een zo goedkoop mogelijk vorm van recreatie. En daarbij natuurlijk gemak- 20/21/22/23/24 januari AMSTERDAM kelijk bij de tent terecht komt Maar liefst 24 van de 155 stand houders brengen tenten naar de RAI. In alle soorten en ma ten. Met als opvallende novi teit het Amerikaanse tent doek "Evolution 3", dat door Coleman Benelux (Zoeter- woude) in de vorm van enke le futurisch ogende tenten wordt aangedragen. Lichter dan katoen, schimmelt niet, brandt moeilijk, ademt goed, enfin, het lijkt ideaal. Cijfers De caravanafdeling van de RAI is duidelijk bezeten van cij fers. Er gaat geen persconfe rentie voorbij zonder dat we de resultaten van een onder zoek of enquête onder de neus krijgen geschoven. Die steevast bewijzen hoe be langrijk de caravan in het vakantiepatroon is. Dat ge loof ik ook zonder die cijfers, maar als gevolg van de eco nomische recessie komt dat in de verkoopcijfers op dit moment niet tot uiting. Voorzitter Frans Witte van die caravanafdeling verwacht echter wel dat het dieptepunt is bereikt, misschien zelfs ge passeerd. De vervanging kan volgens hem niet meer uit blijven. De handel in ge bruikte caravans loopt bo vendien goed en daarin ziet hij een belangrijke basis voor de nieuw verkoop. Van cara vans, die meer en meer de zuinigheid gaan dienen. Lichter in gewicht en meer stroomlijning. Voorts is er op de show een voortdurende verbetering van de aankleding te zien (ook licht als-het-effe-kan). Het is duidelijk dat de ten- denzen die zich al jaren afte kenen, doorzetten. Lichter, luchtiger, handiger, prakti scher en in elke gevallen toch ook luxueuzer. Kampeerauto's Maar niet in de sector van de kampeerauto's. Daarmee is geen eer meer te behalen. Niet omdat het gebruik van zo'n kampeerauto niet leuk zou zijn, maar door de fiscale druk is zo'n auto bijna niet meer te betalen. Daarom wor den er maar weinig verkocht. Ze worden nog wel gehuurd tegen fikse betalingen of in het buitenland gekocht en daar blijvend gestationeerd. Spelen Maar de sombere tijden waar de branche zich doorheen worstelt zullen zich niet weerspiegelen in de Caravan en Camping RAI van 20 tot In deze tijd van inleveren gaat het niet zo best in de caravanbran che. Zeker de grote caravans lopen niet meer zo hard. Er is meer belangstelling voor de kleinere en meestal ook beter betaalbare typen. Dat zal men heel duidelijk op de komende ten toonstelling in het RAI-complex kunnen zien. Onder meer op de stand van Kip. Deze grote caravanfabrikant heeft zich heel sterk gemaakt voor de kleinere toerwagens, zoals de hierboven getoonde Mini-Kip, die door vrijwel elke auto kan wor den getrokken. Met een forse zij tent (foto onder) is er ook van ruim tegebrek geen sprake. De verplaatsbare keuken kan zo nodig bui ten worden opgesteld. en met 24 januari aanstaande. De expositie zal niet alleen completer dan vroeger maar ook levendiger zijn. Spelen, demonstraties en wed strijden op het centraal gele gen zogenaamde "Actie plein". Het publiek zal daar actief kunnen meedoen aan bijvoorbeeld het beladen van een caravan en bij de demon straties bergklimmen. Voor kinderen zullen er eveneens tal van activiteiten zijn. Ook deze jonge klantjes worden zoveel mogelijk behaagd. I UtO \llegaar Weer stadsgids van Esso Esso is weer met een nieuwe stadsgids verschenen. Voor de elfde maal dat handige wegwijzertje te koop gelegd bij de Esso- verkooppunten en in de ANWB-kantoren. De gids heeft enkele uitbreidingen en verbeteringen ondergaan. In de eerste plaats hebben de samenstellers het aantal opgenomen gemeenten uitgebreid van 75 tot 100. Voorts hebben zij de wijk- nummers in de plattegronden opgenomen. Deze door mij veelgebruikte gids is geen stratenplan, maar een eenvoudige wijze om in bepaalde gemeenten texxjren de weg op te zoeken die men moet volgen om ergens te komen. Verbeterde wasstraat De wassstraat van het Motorhuis aan de Leidse Vondellaan heeft er sinds kort een vooral tn deze tijd van het jaar (pekel op de weg) prettige voorziening bij. Bij een wasbeurt wordt namelijk ook de onderkant van de wagen grondig schoongespoten. Dat gebeurt onder hoge druk. Vlerentwintig sproeiers knallen het water met een kracht van tien atmosfeer tegen de bodem van de auto. En mochten er dan nog resten van straatvuil over zijn, enkele meters verderop wordt deze handeling nog eens dunnetjes overgedaan. De anti-roestlaag die bij een ML-behandeling is opgebracht wordt door deze krachtige spuiterij niet aangetast. Twintig miljoen VW's in Wolfsburg Onlangs is de twintigmiljoenste auto die sinds het begin van de produktie in de Volkswagen fabriek in Wolfsburg is geprodu ceerd, van de eindmontage band gelopen. Natuurlijk was het een Golf. Toch is de kever nog altijd houder van het produktierecord. Tot 1974 toerden in deze fabriek bijna elf miljoen kevers gebouwd. Op de tweede plaats komt de Golf, waarvan er sinds de introduc tie in 1974 meer dan 3Vi miljoen werden gemaakt. Dit model maakt vandaag de dag met 2300 t>an de dagelijks gepro duceerde 3500 stuks verreweg het grootste deel van de produktie uit. Het resterende deel van de dagproduktie in Wolfsburg be staat uit 400 Jetta's en 800 Polo's. ZUINIGE EXPERIMENTELE BRITSE AUTO Dit is niet een Britse versie van de Ford Sierra maar een experimentele personenauto voor vijf personen van British Leyland. De wagen heeft een motor van 1100 cc, tou onder normale om standigheden 1 op 22 kunnen halen en een top snelheid van 185 kilometer. De wagen is ongeveer eenderde lichter dan verge lijkbare auto's, onder meer door het veelvuldig gebruik van plastic en aluminium. Het is niet de bedoeling de auto in produktie te brengen, maar de ervaringen ermee te gebrui ken voor andere BL-produkten. RIJ- IMPRESSIE Er is al verschrikkelijk veel ge praat en geschreven over de grote terugval van de Japan se automerken in ons land. Maar nog steeds staat de vraag levensgroot overeind: waarom eigenlijk? Daar komt nog bij dat Nissan en Toyota niet of nauwelijks hebben moeten inleveren ter wijl merken als Honda, Maz da en vooral Mitsubishi diepe duikelingen maakten. Nog maals: hoe komt dat? Bij de Sassenheimse importeur Hart Nibbrig en Greeve (Mit subishi) weten ze althans één oorzaak voor die trieste te ruggang aan te wijzen: de nieuwe modellen zijn te lang uitgebleven. Vlak achter el kaar een paar nieuwtjes en dan jarenlang niets is funest voor de verkoop, menen ze in Sassenheim. Om in de markt te blijven is het zeker in Eu ropa zaak om vrijwel elk jaar met een nieuw model te ko- Daarom was Hart Nibbrig en Greeve zo gelukkig met de komst van het middenklas- duo Tredia-Cordia. Maar ei genlijk was men nog blijer met de Japanse belofte dat de nieuwtjes voortaan niet meer zo lang op zich zouden wach ten. Want of men in Sassenheim nu echt zo gelukkig kan zijn met die Tredia moet worden be twijfeld. Die wagen snijdt wel diep in eigen vlees. Het is gezien de specificaties een lijnrechte concurrent van de bloedeigen Lancer-serie. En die zou volgens de bewe ringen gewoon in produktie blijven. Wat echter weer twijfelachtiger is geworden door de aange kondigde komst van de Lan- cer-F, die ik hier kortgeleden een Cólt-met-een-kontje heb genoemd. Hoe het allemaal precies zal uitpakken weet ik niet, maar het ligt voor de hand dat dit plotseling erg dicht begroeide bos wat zal worden uitgedund. En dan lijkt het logisch dat die overi gens leuke Lancer-serie toch het slachtoffer zal worden. Maar we hebben nu te maken met de Tredia. Om te zien een wagen als vele andere. Lo gisch, de windtunnel schrijft i wigvormige car- 2 met lage neus en wat hogere achterkant voor. Dan blijft de luchtweerstand laag, bij deze Tredia niet meer dan Cw 0.39. Met een lengte van 4,28 meter is de wagen zes centimeter lan ger dan de Lancer. De wagen weegt ruim 900 kilo en heeft een kofferbak met een res pectabele inhoud van 600 li ter. Jammer, dat de rechtop achterin staande reserveband nogal wat ruimte in beslag neemt anders was die bak he lemaal grandioos geweest. Er zijn zeven uitvoeringen van de Tredia verkrijgbaar waar van vier met een 1400 cc mo tor en drie voorzien van een 1600 cc motor, inclusief auto maat en turbo versie. Men kan bij Mitsubishi tegen woordig van elk model voor veel geld meer een turbover sie kopen. De motoren in de Tredia zijn niet nieuw maar afkomstig van de Colt en de Lancer. Ik heb een tijdje de Tredia 1400 GL met een handgeschakel- de vierbak ter beschikking gehad. Die kost 18.225. De 1600 met de super lichte tur bolader kost bijna tien mille meer. Dat is dan wel de duur ste uit de serie die begint bij 17Vi mille voor de simpelste 1400 EL. De door mij gereden Tredia 1400 GL bleek een heel ge makkelijk te hanteren wa gen. Geen uitschieter, maar een goed en degelijk vervoer middel. De wagen heeft voor wielaandrijving, een heel soe pel functionerende tandheu gelbesturing (zelfcorrige rend) en onafhankelijke wiel ophanging rondom. De ve ring is wat aan de slappe kant. waardoor nog veel wegonef- fenheden naar boven kunnen komen. De instap van de Tredia is nog al krap. De stoelen zitten niet slecht zonder goed te zijn. De aankleding van het interieur is prettig sober en goed afge werkt. Op het nette, eenvou dige dashboard is alles over zichtelijk gerangschikt. De benodigde knoppen en hen dels zitten gemakkelijk bin nen handbereik. Ook het pookje - dat een ui terst gladde versnellingsbak dirigeert - is uitstekend gesi tueerd. Door de voorwielaan drijving (geen card anas tun nel) kon de ruimte binnenin voor een auto van zulke af metingen aangenaam royaal worden gehouden. Jammer dat aan dat alleszins redelijke zitcomfort afbreuk wordt gedaan door het ru moer dat de motor produ ceert en het niet weg te cijfe ren windgeruis. De prestaties van die toch wat rauwe 1400 cc krachtbron zijn niet onverdienstelyk. De wagen wordt vlot naar een snelheid van zo'n 120 km per uur gejaagd. Maar daarboven gaat het veel trager, pas na langdurig doordrukken gaat de naald over de 150 heen om de buurt van de 160 te stop pen Even ter vergelijking: met de 1600 cc turboversie zit men volgens fabrieksopgave in lOMi seconden op een snel heid van 100 km per uur en zou men een topsnelheid van dik 180 km per uur kunnen halen. Ook het verbruik ligt tussen en thousiasme en teleurstelling. Een score van om en naby de één op elf is vandaag de dag niet opvallend gunstig maar kan toch ook geen afbreuk doen aan mijn waardering voor deze wagen, die onge twijfeld goed zal vallen by de mensen die een gemakkelijk en gedegen vervoermiddel zoeken. Met de Tredia kopen zy een auto die beslist niet zal tegenvallen. Het omslagartikel van HP is ge wijd aan "Het gezag van de toe komst". Dat wil zeggen: aan de Koninklijke Militaire Academie, de Nederlandse Politie Acade mie, Nijenrode en de RAIO-op- leiding (rechters en officieren van justitie). De studenten van de twee eerstegenoemde opplei- dingen scoren volgens, het blad hoog op de "James Bond-schaal" van de beroepentest die de inte ressen van middelbare scholie ren aangeeft. "Mondaine en eventueel gevaarlijke activitei ten, bewegen in een modieuze wereld, losbandig en avontuur lijk leven, stoerheid en uiterlijk vertoon, de studenten van beide academies kunnen zich daar vol gens de test goed in vinden." Langs heimelijke weg - het colle ge van bestuur voelt er niets voor om "weer in de rechtse hoek ge drukt te worden" - benadert HP een aantal studenten van Nijen rode, de opleiding voor mana gers: "Je moet een beetje opti mistisch blijven. De werkloos heid zal nog wel toenemen, maar wij krijgen toch wel een baan. Dat is het voordeel van dat je in het hoog management zit". Het zwarte geld en de bijbehoren de circuits worden in HP uitge sponnen aan de hand van ge sprekken met ex-staatssecretaris Nooteboom (financiën) en de Leidse hoogleraar belastingrecht Giele: de Cyprus- en Antillen- route, en de Nederlandse belas- tingmoraal. Columnist Hofland vergelijkt de si tuatie van de Surinamers in Ne derland met die van de Zuid-Mo- lukkers: Bouterse en de regering in Den Haag maken samen een einde een de illusie van de terug keer. Verder in HP een interview met de schrijver van "Kabinets formaties 1959-1973", dr. P. Maas, die toegeeft dat zijn onder zoeksmethode niet waterdicht was, en in de filmbijlage een vraaggesprek met producer/re gisseur Menahem Golan (Lady Chatterly's lover, The Wicked Lady, Private Popsicle) over het grote geld en de behoefte van de "Ach, vaderlands, als je door de textielfabrieken in Twente loopt zijn het allemaal Turken en Ma rokkanen die daar werken". Textielkoning Jan Zeeman deze week in de Tijd. Cees van der Wel gaat uitgebreid in op de han del en wandel van deze telg uit een Alphens zakengeslacht, dat naam maakte door zeer goedko pe (en dus niet-Nederlandse) confectie aan de man/vrouw te brengen in een steeds uitgebrei dere keten van winkels. Inmid dels heeft Zeeman een forse greep op het economisch gebeu ren in Alphen aan den Rijn, waar hij met de plaatselijke overheid een voortdurende schermutse ling opvoert over vergunningen en bestemmingsplannen. Zijn benoeming op Landbouw had wat 'lacherige' commentaren in de pers tot gevolg. Maar staatsse cretaris Ad Ploeg laat weten zich uitstekend te vermaken met landschapsbeheer, zuivelkwali- teit en legkippen. De (voormali ge) WD-defensie-specialist: "Als je niet historisch belast bent met een uitgebreide feitenken nis, kun je domme vragen stel len". Helmuth Schmidt - SPD-politi- cus, zij het inmiddels tussen de schuifdeuren - vindt de gedach te om de Sowjet-Unie 'dood te bewapenen' een dronkemansi dee. "Russen zullen elke wapen wedloop bijbenen, koste wat het kost. Russen zijn sinds genera ties gewend ontberingen te on dergaan". De Utrechtse (voorheen Leidse) psycholoog Piet Vroon pakt in de Tyd uit over intelligentie en erfelijkheid. Een speciale inrich ting van de dienstkeuring stelde hem in staat onderzoek te ver richten. Peter Kampschuur meldt dat al leen minister Gardeniers nog schijnt te geloven in de heilzame werking van de, voor psychiatri sche patiënten vooral angstwek kende, shocktherapie. Voorts in de Tijd interviews met Bram Vermeulen en Gerrit Kom- rij: "Op een dag dat ik mij vol wassen voel, ga ik mij verhan gen". view met Bernard Rogers, opper bevelhebber van de NAVO. Joop van Tijn en Max van Weezei spra ken met hem op de NAVO-basis in het Belgische Shape. Zij pra ten met hem over een kernwa penoorlog. Want als het zover is, is het Rogers die de "sleutel" in Europa in handen heeft. In tijden van oorlog zal de NAVO-landen worden gevraagd om hun advies omtrent het gebruik van kernwa pens. Maar het is uiteindelijkde Amerikaanse president, samen met de minister-president van Engeland, die de "codes" door geeft. Want alleen met een sim pele druk op de knop komt er geen kernkop tevoorschijn. De besluitvorming loopt over vele schijven, aldus Rogers, en kan wel de nodige tijd in beslag ne men. Hij is als het ware de laatste schakel. Hy beslist niet, hy draait alleen de knop om. Om de training er in de houden wordt de situatie (het gebruik van een kernwapen) door de troepen na gespeeld. "Sommige landen spe len dat er goed", zegt Rogers, "De Duitsers bijvoorbeeld". Verder in VN: In de serie Vroom en Dreesmann worden weerbar stig familieleden gedreigd met het dichtdraaien van de geld kraan. Een gesprek met schrij ver/slavist Kees Verheul, die uit de anonimiteit trad met zijn boek "Een jongen met vier benen", over een pedofiele relatie. Naar aanleiding van zyn laatste lp "Trouble in Paradise" en zyn toernee door Nederland in fe bruari praat Elly de Waard met Randy Newman, Verder het af scheid van de gepensioneerde gynaecoloog Kloosterman, die begon als tegenstander van abor tus en eindigde als voorvechter. Elseviers Magazine presenteert een vakantie-special met "droomreizen". Reizen door de Egyptische woestijn, met de Orient-Express naar Venetië, "een paar weken leven als een fimster". of de wildernissen van Canada. Nu het vakantiegeld van de meeste mensen flink is ge kort, is het handig dat er ook wat suggesties voor minder geldver slindende vakantiebestemmin gen worden gegeven: peddelen over de rivier de Linge, of ge woon een fietsvakantie. De voorplaat van dit eerste num mer in het nieuwe jaar voorspelt weinig optimisme "1983, ver zwakte hartslag economie". Bin nenin geeft een aantal economen zijn visie op mogelijk herstel. "Helaas nog zeer fors toenemen de werkloosheid, een schraal jaa in termen van koopkracht, dras tische saneringen", meldt rr ter van economie Van Aardenne De overigen laten eveneens nig twijfel bestaan over wat ons te wachten staat: er moet - nog meer - worden ingeleverd. WD-voorzitter Kamminga doet een poging het gebutste Image van de liberalen weer wat uit te deuken. Hij maakt zich geen zor gen over de vele affaires die zyn partij de laatste tyd hebben ge teisterd. De zaak-Ploeg by voor beeld. Kamerlid Ploeg moest en zou in het kabinet. "De geschie denis van 5 jaar geleden verdien de hy niet nogmaals mee te ma ken". En het landsbelang? "Jaze ker, ook in het landsbelang" Hoogendijk, Schwietert, Terpstra, Van Aardenne, Metz, de echtge noot van Smit-Kroes, Kamminga legt het nog eens haarfijn uit. Over Metz: die is inmiddels uit gerangeerd. meldt EM Hij mag nu "visserij doen' Verder wordt een sterk oprukkend offensief gesignaleerd van voor standers van kernenergie. Deze "atoomlobby" wil "misverstan den" uit de weg ruimen. Voorlo pig worden deze voorstanders nog overstemd door de vele te- gensstanders van kernenergie. Maar EM biedt troost IU 1 I stand tegen de stoommachine werd destyds ook spoedig uit de weg geruimd". beweging, onthult in Hervormd Nederland dat in de Bondsrepu bliek een meerderheid tegen de plaatsing van kernraketten is. Ook concludeert hy. na onlangs een reis naar de Verenigde Sta ten te hebben gemaakt, dat presi dent Reagan denkt een kernoor log te kunnen i hervormd nederland Erhard Eppler, vroeger minister van ontwikkelingssamenwer king voor de Westduitse sociaal democraten en nu een van de lei ders van de Westduitse vredes Eppler toont zich somber gestemd over de uitkomst van de onder handelingen in Genève "Ik ging naar Amenka in de veronderstel ling dat de kans op mislukking in Genéve negentig proem! m en ik kwam terug uit Amerika met de overtuiging dat die kans vyfennegentig procent is". Voor de Palestynen in het Midden- Oosten bestaat er uitzicht op er kenning en daardoor op onaf hankelykheid in een eigen staat Voor de Druzen ligt dat anders Die spelen in het conflict de bij rol en dreigen daardoor de ge ruisloze slachtoffers te worden. Het weekblad beschryft hun ge schiedenis en problemen. Gedetineerden aan het werk zetten in plaats van in de gevangenis werd anderhalf jaar lang als ex periment voor jonge criminelen toegepast Deze proef mag. vol gens HN, redclyk geslaagd wor den genoemd. Of het experiment ook an dtAntttew vom krijgt, zal echter van veel factoren af hangen Politiek en strafrecht zullen derhalve nog een stevig partijtje moeten bakkeleien Verder in Hervormd Nederland een interview met Simon Car- miggelt over Willem Elschot en een gesprek met de topvioliste Ida Haendel.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13