Israël heeft antwoord op raketten in Syrië Justitie gaat fraude scholen snel aanpakken Vrije vestiging voor bejaarden en anderen Volgens defensieminister Sharon Unie BLHP: marine-order groot belang voor RSV Inruilen prijscompensatie leidt niet tot meer werk Apparatuur ontvreemd Volledige informatie over het weer kan veiligheid van vliegen bevorderen Extraatje voor manege TEL AVIV (Reuter) Israël heeft een antwoord op de nieuwe Russische luchtafweerra- ketten van het type SA-5, waarvoor volgens de Israëliërs in Syrië twee bases worden ingericht. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, gisteren gezegd in een vraaggesprek voor de televisie. Sharon zei dat de hypermoderne raketten, die nog nooit buiten de l Sowjet-Unie zijn opgesteld, de Israëliërs niet bang hoeven te maken. Volgens de bewindsman moet Israël de ontdekking van de lanceerbases wel serieus ne men. maar "met kalmte behan delen". "Aan de ene kant moeten wij alle noodzakelijke voorberei dingen treffen, maar aan de an dere kant gewoon ons eigen le ven blijven leiden", aldus de mi nister. De lanceerbases moeten volgens Sharon worden gezien als een ge baar van de Sowjet-Unie om het prestige terug te winnen, dat zij verloor toen Israël tijdens de oor log in Libanon vrij gemakkelijk de Syrische SAM-6 luchtdoelra ketten van Russische makelij uitschakelde. De minister ver klaarde dat ook in Mongolië en Oost-Duitsland voorbereidingen worden getroffen voor de aanleg van dezelfde bases. Het Israëlische opperbevel meldde gisteren dat Syrië op zijn grond gebied twee bases bouwt voor de nieuwe Russische luchtdoelra ket. Elke SA-5 heeft een eigen vuurgeleidingssysteem en is niet afhankelijk van een op de grond gestationeerde centrale radar- eenheid. Bij Israëls invasie in Li banon kon de Israëlische lucht macht de SAM-6 tamelijk pro bleemloos uitschakelen door af te gaan op de signalen van de ra dareenheden op de grond. DEN HAAG (GPD) Het ministe rie van onderwijs gaat harder op treden tegen het de laatste tijd sterk toegenomen aantal strafba re feiten op scholen. Het gaat hierbij om het voor eigen ge bruik aanwenden van door de overheid verstrekte gelden en goederen. Daarnaast komt het steeds meer voor dat scholen op zettelijk onjuiste gegevens ver strekken om meer subsidie te ontvangen. De Algemene Rekenkamer drong onlangs ook al aan op een stren gere controle van de aantallen leerlingen die door scholen wor den opgegeven. Ook de Tweede Kamer heeft dergelijke geluiden laten horen. Het ministerie zal de onderwijs-instellingen per circu laire wijzen op de financiële ge volgen van het verstrekken van een onjuiste opgave van het aan tal leerlingen. In deze circulaire wordt tevens meegedeeld dat in geval van (vermoeden van) opzet, in het vervolg Justitie zal worden inge schakeld. Omdat het opleggen van financiële sancties en het eventueel overgaan tot aangifte bij de officier van justitie binnen het departement de nodige coör dinatie vereist, heeft de secreta ris-generaal van het ministerie, dr. G. H. Scholten, zijn ambtena ren eenduidige instructies gege ven. In het vervolg moeten departe- ments-ambtenaren en inspec teurs binnen 24 uur de geconsta teerde ofwel vermoede onregel matigheid melden. Vervolgens zal een snelle beslissing worden genomen over het al dan met doen van aangifte. Ook als een schoolbestuur, na in kennis te zijn gesteld van het ver moeden dat er onregelmatighe den zijn gepleegd, intern maatre gelen gaat nemen of regelingen gaat treffen om de schade voor de school zo veel mogelijk te be perken, zal volgens het ministe rie nader onderzoek nodig zijn. Ook in die gevallen zijn er name lijk soms gronden aanwezig om over te gaan tot strafvervolging. ROTTERDAM (ANP) - De Unie BLHP vindt dat het ka binet, vooruitlopend op de uitkomsten van een onder zoek van een projectgroep naar de mogelijkheden voor het voortbestaan van Rijn- Schelde-Verolme een princi petoezegging moet doen over het na voren halen van een bouwprogramma voor de marine. Het nieuwbouwprogramma voor onderzeeboten en fre gatten is nu voorgenomen voor de periode 1985-1986. Voorwaarde voor het naar vo ren halen van dit programma moet echter wel zijn dat de projectgroep inderdaad tot de conclusie komt dat de ma- rinebouw bij RSV levensvat baar is. De Unie schrijft dit een nota aan haar 1200 leden bij RSV, waar nu nog ruim 17.000 mensen in Nederland werken. Districtsbestuurder Bram Speijer vindt dat het eerder uit laten voeren van dit nieuwbouwprogramma op dit moment de onrust by RSV-personeel kan wegne men en de geloofwaardigheid van het concern naar buiten toe zal kunnen herstellen. Havenwerkgevers ROTTERDAM (ANP) - De werkgevers in de Rotterdamse haven zien weimg heil in het inleveren van prijscompensatie voor werkgelegen heid. Volgens hen leidt inlevering van prijscompensatie in ruil voor arbeidstijdverkorting tot verhoging van arbeidskosten en daarmee tot verslechtering van de bedrijfsresultaten. Die bedrijfsresultaten zullen er de komende jaren toch al niet te rooskleu rig uitzien. "In de haven moeten wij er ernstig rekening mee houden dat zelfs bij gelijkblijvende loonkosten de winsten verder zullen afne men en de verliezen zullen toenemen", zo zei de voorzitter van de Rot terdamse havenwerkgeversorganisatie SVZ, P. Meyer Swantee giste ren in zijn jaarrede. Volgens hem zijn er drastischer maatregelen nodig om meer werkgele genheid te scheppen. De SVZ-voorzitter denkt dan aan lagere lonen met een ruim winstaandeel voor de werknemers en toeslagen voor ex tra prestaties. Op basis van deze gegevens zouden de havenwerkgevers met de bonden willen praten over het afsluiten van arbeidsplaatsen overeenkomsten in de Rotterdamse haven. President Israël bezoekt Reagan WASHINGTON (ANP/GPD) - De Amerikaanse president Reagan sprak gisteren met zijn Israëlische ambtgenoot Navon, die op het ogenblik een bezoek aan de VS brengt. De president heeft in Israël een representatieve functie, maar Navons bezoek trekt grote aandacht omdat zijn ambts termijn in het voorjaar af loopt en er een goede kans is dat hij een leidende rol gaat spelen in de Israëlische poli tiek. Navon wordt genoemd als een mogelijk nieuwe leider voor de Arbeiderspartij, die het moegestreden duo Peres-Ra bin zou kunnen vervangen en die ook in staat geacht wordt in verkiezingen Begin te ver slaan. DONDERDAG 6 JANUARI 1983 Fraude huisarts LEEUWARDEN (ANP) - De ma rechaussee en de politie van Leeuwarden hebben een 47-jari- ge huisarts uit de Friese hoofd stad aangehouden, die ervan wordt verdacht het ministerie van defensie voor 20.000 gulden te hebben opgelicht. De man zou bij het departement een groot aantal rekeningen heb ben ingediend voor bezoeken aan zieke militairen, terwijl hij die visites in het geheel niet af legde. De man heeft inmiddels bekend. Dronken ROTTERDAM De Rotterdamse rivierpolitie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in de Rot terdamse haven tot drie keer toe moeten optreden tegen een dron ken Westduitse kapitein. De politie zag zich uiteindelijk ge noodzaakt de kapitein van de brug van diens kustvaarder "An tilope" te verwijderen, toen het schip zigzaggend op weg was naar open zee. De Antilope doorkruiste op dat moment de routes van binnenko mende schepen. Aanvaringen konden ternauwernood worden voorkomen, aldus de politie. LEIMUIDEN - Bij een fotohandel aan de Dorpsstraat in Leimuiden is in de nacht van dinsdag op woensdag voor ruim tienduizend gulden apparatuur gestolen. De inbreker(s) verschaften zich toe gang tot de winkel met behulp van een stoeprand, waarmee de voordeur werd ingegooid. De buit bestond uit vier videorecor ders en een kleurentelevisie. De politie heeft wat sporen aange troffen in de winkel, maar heeft de dader(s)'nog niet kunnen ach terhalen. DEN HAAG (ANP) - De samen werking tussen verkeersleiders en luchtvaart-meteorologische diensten moet worden verbe terd. Het weerradarbeeld op Schiphol moet zonder vertraging worden doorgeseind aan de daar voor in aanmerking komende luchthavens en verkeersleidings centra. Deze uitspraak heeft de Raad voor de Luchtvaart vanochtend ge daan naar aanleiding van het on derzoek naar het verongelukken van de Fokker F-28 Fellowship van de NLM op 16 oktober 1981. De Cityhopper van de NLM kwam die dag tijdens een vlucht van Zestienhoven naar Eindho ven boven het Hollands Diep in een windhoos terecht. De rech tervleugel brak af en het toestel stortte neer bij het plaatsje Moer dijk op slechts enkele honderden meters afstand van het chemie- complex van Shell. Alle zeven tien inzittenden, onder wie vier bemanningsleden, kwamen om het leven. Net als eerder de plaatsvervangend directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, ing. H.H. Wol- leswinkel, komt de raad tot de conclusie dat het ongeluk met de huidige stand van de techniek niet had kunnen worden voorko men. Ongelukken als met de Ci tyhopper zullen zich in Europa voorlopig nog eens in de drie tot vijf jaar blijven voordoen. Er is niet gebleken dat het vliegtuig kort vöör de start niet in orde was of dat de bemanning op een of andere manier in gebreke is gebleven, aldus de raad. Door het weerradarbeeld van Schiphol sneller door te seinen zou volgens de raad beter kun nen worden gereageerd op lokale onweersbuien. Tot nog toe kun nen vliegers nog wel eens door onweersbuien worden overval- Rechtsspreekuur In het L eidse Volkshuis wordt el ke vi ijdagochtend van half tien tot half twaalf een rechts spreekuur voor vrouwen ge houden. Vrouwen kunnen te recht met vragen over bijstand, werken, huwelijksproblemen of wonen. Het spreekuur is gratis. Fascisme Het comité Leiden tegen Fascis me komt vanavond weer bijeen om te spreken over de activitei ten van subgroepen. De verga dering begint om acht uur in buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke aan de Pieterskerkchoor- steeg. Inlichtingen bij Jurjen Jacobs (214654) of Cornells Blankensteyn (154428). Blokfluit Optreden De band 'De echte minima' treedt zaterdag op in het 'Open Café' van het Leids Vrijetijds Cen trum. Het café is open van twee tot vijf uur. Breestraat 66. Telefonische Hulpdienst De Telefonische Hulpdienst zoekt op korte termijn nieuwe, man nelijke vrijwilligers die vooral ook nachtdiensten willen doen, zich vor tenminste twee jaar aan de dienst willen binden en een training willen volgen die gericht is op dit soort hulpver lening. Melden via Postbus 495, 2300 AL Leiden. In scholengemeenschap De Vliet- schans aan de Apollolaan is vrijdagavond een optreden van het Amsterdamse blok fluitkwartet Loeki Stardust. Na de pauze treedt gitarist Bert Maas op. Aanvang acht Meidenpop In het Leids Vrijetijds Centrum treedt vrijdagavond de Leidse band Miami Beach Girls op. Deze meidengroep brengt zang. orgel, percussie, drum en bas. Breestraat 66. Kookcursus Eethuis Repelsteel aan de Bree straat W organiseert weer een alternatieve kookcursus waar in 'verantwoord vegetarisch koken' wordt geleerd. De lessen omvatten ook voedingsleer en warenkennis en enkele alterna tieve voedingssystemen. Er zijn acht lessen op dinsdagochtend van tien tot twaalf uur. Eerste les is dinsdag 18 februari. Op geven: 071-132214. Leren lezen schrijven In clubhuis Groenoord wordt weer elke maandagavond een alfabetiseringscursus gegeven voor vrouwen. Belangstellen den kunnen op maandag avond langskomen en meer in formatie krijgen. Speciaal voor de buitenlandse wijkbe woners een vertaalde uitnodi ging: Okuma-yazma bilmeyen bayanlara verilmekte olan okuma-yazma kursu yaz tati- linden sonra tekrar baslamis- tir. Kurs pazartesi günleri saat 19.30 - 21.30 arasi klubhuis Groenoord, Pasteurstraat 23, Leiden adresinde verilmekte- dir. Kursa katilmak isteyen bayanlar bu konuda dahafaz- la bilgi edinebilmek icin pa zartesi aksamlari belirtilen adrese gelebilirler. Ruilbeurs Verzamelaars van postzegels, mun ten, lucifermerken, sigarenban- den, ansichtkaarten en dergelij ke kunnen morgenavond weer terecht bij de Ruilclub "Ko- ningskerk". In de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan 44 is men van 19.00 uur af welkom. LEIDEN - De manege Moedig Voorwaarts is gistermiddag vijf duizend gulden rijker geworden. In het kader van de kinderpostze gelactie kreeg het bestuur van de manege gistermiddag aan de V/assenaarseweg een cheque ter waaarde van vijf mille overhan- digd. In uitbreiding van de ma nege heeft het geld al een bestem ming gevonden. Via dezelfde actie kreeg peuter speelzaal Meerkoet in de Meren- wijk vorige maand een bedrag van tweeduizend gulden over handigd. Dat geld wordt ge bruikt om zogenaamd duurzaam speelgoed aan te schaffen. In bijna heel Nederland (in elk geval in de hele Randstad) zijn de Woonruimtewet en de Woonruimtebeschikking van toepassing. De gemeenten zijn aan deze landelijke wetgeving gebonden bij het verdelen van woningen. We hebben in deze rubriek al vaker geschreven, dat de betekenis van de lande lijke regels op een aantal be langrijke punten voor veel ge meenten onduidelijk was. De laatste jaren is door recht spraak en uitspraken van het ministerie van volkshuisves ting geleidelijk duidelijk ge worden dat veel gemeenten in strijd met de landelijke regels handelen. Helaas heeft dat in zicht nog lang niet alle ge meenten ertoe gebracht hun regelingen op het gebied van de woonruimteverdeling aan de wet aan te passen. Te ver wachten is dat de gemeente Leiden haar verordening per 1 januari 1983 in overeenstem ming met de wet zal hebben gebracht. Van de gemeenten in de regio zijn we minder zeker Daarom willen we hier opnieuw wyzen op de positie van de mensen, die niet of niet meer duurzaam aan het arbeidspro ces deelnemen. In de Woon- ruimtebcschikking staat, dat aan hen de eis van economi sche gebondenheid niet mag worden gesteld. Dat geldt voor de afgifte van woonvergunnin gen, maar praktisch precies zo voor de inschrijving bij de ge meente als woningzoekende. Gemeenten die zich van deze re geling bewust werden, gingen er soms toe over andere eisen te stellen. Aan een gepensio neerde werd dan bijvoorbeeld registratie als woningzoekende geweigerd, niet omdat hy niet economisch gebonden was, maar omdat hij met de ge meente in kwestie geen histori sche of andere sociale binding had. Het was tot nu toe niet zonder meer duidelijk of deze nadere eisen wel of niet mochten wor den gesteld. Gelukkig is die onduidelijkheid nu weggeno men. Ter gelegenheid van de wijziging van de Woonruimte- beschikking, die per 1 januari 1983 ingaat, heeft de staatsse cretaris van volkshuisvesting de gemeenten er met nadruk op gewezen, dat nadere eisen in strijd zijn met de wet. Dat betekent dus zonder meer vrije vestiging in heel Neder land voor hen, die niet (meer) duurzaam aan het arbeidspro ces deelnemen. De gemeenten moeten deze mensen dus zon der nadere voorwaarden een woonvergunning geven of in schrijven als woningzoekende. De enige eis, die mag worden gesteld, is, dat de woning qua grootte passend is, gelet op de grootte van het gezin. Langdurig werkloos Wie zyn nu die mensen, die niet of niet meer duurzaam aan het arbeidsproces deelnemen? Volgens de Woonruimtebcschik- king zijn dat in elk geval: ge pensioneerden, ernstige invali- Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Telefoon 071 254142. den, langdurig werklozen, re migranten en uit het buiten land terugkerende militairen. In de praktijk blijkt vooral de vraag wie nu geacht wordt "langdurig werkloos" te zijn. De rechter verstaat onder "werkloos" het tegen je wil of buiten je toedoen niet aan het arbeidsproces deelnemen. Wie dus bijvoorbeeld een tijdlang niet in het arbeidsproces is in geschakeld om zich te kunnen wijden aan de verzorging van het gezin en/of de huishou ding. is naar het oordeel van de rechter niet "werkloos". De werkloosheid moet boven dien "langdurig" zijn. Vorig jaar heeft de minister van volkshuisvesting aangegeven het acceptabel te vinden, als gemeenten langdurigheid van de werkloosheid aannemen, wanneer de werkloosheid ten minste tweeëneenhalf jaar heeft geduurd. Een kortere pe riode kan onder omstandighe den echter ook voldoende zijn voor het aannemen van lang durige werkloosheid, terwijl een langere periode volgens de minister niet aanvaardbaar is. De gemeente Leiden neemt "langdurigheid" van de werk loosheid aan, wanneer men tenminste twee jaar werkloos Echtscheiding ruimte zoeken, geldt een soort gelijke regeling als voor dege nen, die niet (meer) duurzaam aan het arbeidsproces deelne men. Ook zij mogen zich in heel Nederland vrij vestigen. Voorwaarde is wèl, dat zij aan tonen, dat hun behoefte te ver huizen verband houdt met de echtscheiding. Mensen, die nog niet gescheiden zijn, maar wèl een zg. voorlopige voorzie ning hebben gekregen, moeten bovendien aantonen, dat zij "gewichtige redenen" hebben om andere woonruimte te zoe ken. Geen van beide groepen (ge scheiden mensen en mensen, die nog met echtscheiding be zig zijn) hoeven echter duide lijk te maken, speciaal naar de gemeente in kwestie willen verhuizen. Dat doet niet terzake. Dagopleiding Jongeren, die in Leiden een dag opleiding volgen, kunnen al leen als woningzoekenden worden ingeschreven/een woonvergunning krijgen, als ze "langdurig ingezetenen" zijn van Leiden. Dat betekent ofwel minimaal twee jaar inge schreven staan in het Leidse bevolkingsregister (als ze af komstig zijn uit een Leids ge zin) ofwel minimaal vyf jaar (als dat niet het geval is). Na tuurlijk kunnen ze ook op grond van economische ge bondenheid worden inge schreven/een woonvergunning krijgen, maar dan is vereist dat ze tenminste 20 uur in Leiden werken en het werk een "conti nu karakter" draagt. Studenten Voor studenten aan de Rijksuni versiteit geldt een bijzondere regeling. Zij kunnen alleen worden ingeschreven of voor een woonvergunning in aan merking komen, als ze afkom stig zijn uit een Leids gezin en tenminste twee jaar in het be volkingsregister zyn inge schreven. Studenten die van buiten Leiden komen, kunnen niet worden ingeschreven en kunnen even min in aanmerking komen voor een woonvergunning, zo lang ze studeren en jonger zijn dan 30 jaar. Gedurende die pe riode doet namelijk niet terza ke hoelang ze in Leiden wo nen. Alleen in geval zij naast hun studie "in voldoende ma te" werken om economisch ge bonden te zijn, zijn inschrij ving/een woonvergunning wèl mogelijk. Studenten hebben ons regelma tig gevraagd of deze in hun ogen - discriminatie juridisch geoorloofd is. Dat blijkt het ge val. De rechter accepteert dat studenten op het gebied van de woonruimteverdeling anders (slechter) behandeld worden dan andere inwoners van Lei den. Zij nemen volgens de rechter namelijk een bijzonde re positie in doordat hun ver blijf in Leiden in het algemeen een vooropgezet tijdelijk ka rakter draagt, terwijl er boven dien een specifieke voorzie ning op het gebied van de stu dentenhuisvesting bestaat (de Stichting Studentenhuisves ting). Over deze en andere kwesties op het terrein van de gemeentelij ke woonruimteverdeling is het laatste woord zeker nog niet gesproken, al is dan geleidelijk op een aantal omstreden pun ten meer duidelijkheid bereikt. Wie denkt, dat een gemeente hem ten onrechte een woon vergunning of registratie wei gert, kan bezwaar maken op grond van de Wet Administra tieve Rechtspraak Overheids beschikkingen (AROB). Hij kan het best tevoren (bijvoor beeld by ons) juridisch advies vragen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12