Raadsels rond ontvoering Friese bloemenkoopman Predikanten moeten af van te volle agenda's t Dramatisch telefoongesprek Reportag© laatste levensteken Varia Op zondagmiddag 19 december om 15.00 uur heeft Johan Speelman in aanwezigheid van tenminste één persoon, die naar zijn accent te oordelen wellicht van Nederlandse afkomst is, het volgende telefoon gesprek gevoerd met zijn vrouw Karin in Itens (Friesland). Dit dramatische telefoontje, opgenomen door de Rijkspolitie, is het laatste levensteken van de verdwenen Friese bloemenhandelaar. Vrouw: "Hallo, mit Speelman". Man: "Bormann". Stilte, de telefoon wordt aan Johan Speelman gegeven. Man: "Augenblick". Man op achtergrond: "Keine Einzelheiten" (geen bijzonderheden). Vrouw: "Hallo, was sagen Sie?". Speelman: "Hallo. Hè, ik ben het, Johan". Vrouw: "Waar ben je?". Speelman: "Geen idee, ik word vastgehouden". Vrouw: "Waar word je vastgehouden?". Speelman: "Ik mag niets zeggen, dat weet ik nog niet. Ze hebben gezegd dat ze verdovende middelen aan mijn auto hebben gedaan en dat die weg zijn. Dat ik die gepikt heb. Ze hebben me uit het pakhuis i Man: "Keine Einzelheiten". Speelman: "Ik kan niet zoveel meer zeggen, dat gaat niet zo best". Vrouw: "En wat willen zij?". Speelman: "Dat weet ik nog niet. Ik moet voor hen nog wat doen, maar wat, dat weet ik nog niet". Vrouw (bezorgd): "Maar ze laten je toch wel leven?". Stilte. Speelman: "Ja. God, wees niet bang, schat. Echt niet. Stom hè?". Vrouw: "Oh, wat ben ik blij dat je er nog bent". Man: "Kurz!" (hou het kort). Vrouw: "Moet ik nog met die mannen praten?". Speelman: "Ik weet het niet, ik zal het hem vragen. Als ik niet meer met je kan praten, sterkte". Vrouw: "Johan, ik hou van je". Speelman: "Sterkte met de kinderen. Ik hou van je". Man: "Halt!". Speelman: "Dag schat". Vrouw: "Dag schat". De verbinding wordt verbroken. gefluisterd dat Hollandse bloe menhandelaren drugs naar Duitsland brengen. Dat ver haal hoor je overal, vanaf de grens tot in Hamburg. Maar we hebben daar nooit ook maar één bewijs voor gevonden. De douanecontrole is scherp. Maar het kan natuurlijk zyn dat Speelman wél drugs heeft gesmokkeld of het slachtoffer is geworden van mensen die iets in zijn auto hebben ver stopt". De 38-jarige verdwenen bloemenkoopman Johannes Speelman. DONDERDAG 6 JANUARI 1983 U hebt zich misschien wat te oud gevoeld om naar de vijf afleve ringen van „Alleen op de wereld" te kijken, maar ik werd er door familieomstandigheden min of meer toe gedwongen, en heb toen geconstateerd dat deze kin derklassieker nog niets van zijn oorspronkelijke kracht verloren heeft. Wie was die Hector Malot nu eigenlijk, vroeg ik mij af. Wanneer schreef hij dat boek? Hoe oud was hij toen? Wat had hij nog meer geschreven? Werd „Sans familie" (zoals de oor spronkelijke titel luidt) meteen door zijn uitgever geaccepteerd, of moest hij ermee leuren? Zoals ,M A.S.H." van Richard Hooker, dat pas door de 22ste uitgever goed genoeg voor uitgave werd bevonden. Of „Kon-Tiki" van Thor Heyer- dahl, dat door twintig uitgevers werd afgewezen voordat het bij de éénentwintigste een oplage van vele miljoenen bereikte. Of Jonathan Livingstone Seagull" van Richard Bach, waarvan in 1975 alleen al in de Verenigde Staten zeven miljoen exemplaren verkocht werden, maar dat door achttien uitgevers werd afgewe zen. Of „Lust for Life" van Irving Stone, het verhaal over Vincent van Gogh, dat door zeventien uit gevers werd geweigerd, maar waarvan 24 miljoen exemplaren in 70 verschillende edities wer den verkocht toen een uitgever het eenmaal had aangedurfd. Ik kom op die gedachte van de aan vankelijke weigering doordat Nescio, wiens verhalen „De Ti taantjes" en „De uitvreter" deze week in een tv-serie van Hugo Heinen en Jan Keja te zien zijn geweest, ook niet, ondanks hun latere roem en heiligverklaring, onmiddellijk als literaire mees terwerkjes herkend zijn. „De uit vreter" werd eerst geweigerd door „De Notenkraker" voordat het door De Gids geaccepteerd werd. En toen in 1918 de eerste druk van „Dichtertje, De uitvre ter, Titaantjes" als boek ver scheen in een oplage van 500 ex emplaren waren er vier jaar later, in 1922, pas driehonderd verkocht, inclusief de veertig pre sentexemplaren. En weer vijf jaar later, in 1927, waren er 321 exemplaren verkocht: niet meer dan zo'n twintig exemplaren in vijf jaar! En pas in 1933 was er reden om na de eerste druk van 500 exemplaren een tweede druk te maken! (ik ontleen een en an der aan de Synthese-uitgave over Nescio van Rob Bindels). Naspeuringen in de Universiteits bibliotheek in Amsterdam naar gegevens over Hector Malot, le verden weinig meer op dan wat simpele autobiografische feiten: hij leefde van 1830 tot 1907, was literair criticus, werd tot de rea listische romanciers gerekend, verwierf zijn eerste bekendheid met de serie „Victimes d'Amour", schreef zijn grote succes „Sans fa milie" in 1878 (hij was toen dus 48 jaar), en had tenslotte een oeu vre van 70 romans op zijn naam staan. De UB beschikte echter niet over enigerlei biografie, of zelfs maar een tijdschriftartikel over het leven en werken van Hector Malot. Het enige interessante leek het 400 pagina's dikke boek van de jour nalist en- schrijver Jules Vallés, „Correspondance avec Hector Malot". Alle brieven van Vallés (die in 1870 als lid van de Com mune Parijs op het nippertje kon ontvluchten naar Londen, waar de over hem uitgesproken dood straf niet kon worden voltrok ken) aan Malot staan erin, niet één brief van Malot van Vallés. En omdat Vallés voornamelijk over zijn eigen sores schrijft, zijn eigen boeken en artikelen en de honoraria die hij daarvoor krijgt, krijgen we vrijwel niets te horen over hét grote succes van ^Alleen op de wereld", ook al ver scheen dat (zoals een voetnoot preciseert) op 19 april en voltrok de correspondentie zich tussen 1862 en 1884. Wanneer is uw roman klaar?", vraagt Vallés een keer, en een jaar later schrijft hij in een tijd schriftartikel dat hij de recente romans van Hector Malot helaas nog niet gelezen heeft In een brief aan Malot schrijft hij ech ter: „Ik heb de naam van „Sans familie" niet genoemd. Het is weliswaar een gewild werk, maar ik ben onbevoegd erover te oordelen. Ik kan helaas niet met plezier een kinderboek lezen dat op een zoetelijke toon geschreven is, mijn smartelijke herinnerin gen komen tegen deze toon in op stand". Dat is alles wat Vallés er in al die brieven aan zijn geëerde vriend over uiil loslaten. Er blijkt in ie der geval wel uit dat „Sans fa milie" al acht maanden na zijn verschijning een gewild boek was geworden. Een tweede bewijs daarvan is dat de Nederlandse vertaling, JWeen op de wereld" (een van de weinige voorbeelden waarbij de titel in vertaling be ter, mooier en welsprekender is dan de origineU titel), al in 1880 verscheen, twee jaar na de eerste uitgave! OLDENBURG - Hoofdcommis saris G. Bögeholz van de re cherche in Oldenburg laat het bandje horen waarop het dra matische telefoongesprek is vastgelegd, dat de op vrijdag 17 december in Oldenburg ver dwenen Friese bloemenhande laar Johan Speelman met zijn vrouw heeft gevoerd. Er is een schriftelijke Duitse vertaling bij. Het valt op, dat Speelman op een gegeven moment zegt: „Stom, hè?", terwijl deze uit spraak niet in de vertaling is opgenomen. Hoofdcommissa ris Bögeholz en zijn collega E. Wegemund tonen zich zeer geïnteresseerd in deze ontdek king. Wat betekent stom?, willen ze weten. We leggen de Duitse po litiemannen uit dat, binnen de context van het verhaal van Speelman, het woordje 'stom' zeer waarschijnlijk moet wor den verklaard als: „Ik heb een stommiteit begaan". Maar het kan ook zijn dat Speelman het woord heeft gebruikt zoals kin deren dat doen, wanneer hen iets niet aanstaat. Beide verkla ringen zijn mogelijk. Dat bete kent dus dat Johan Speelman óf bewust heeft meegedaan aan transport van of handel in drugs, óf het slachtoffer is ge worden van onbekenden die hem misschien wel als koerier hebben misbruikt. Spelletje Dat Speelman een spelletje met zijn vrouw in het Friese dorp Itens en met de politie heeft gespeeld, en ergens is onderge doken. acht de politie onwaar schijnlijk. Al 16 dagen is taal noch teken vernomen van de 38-jarige bloemenhandelaar noch van diens mogelijke ont voerders. .Alles is nog mogelijk", zegt Bö geholz, „maar we zijn er niet van overtuigd dat het een ech te ontvoering is geweest, ook al lijkt het er wel op. Het vreem de is namelijk dat de mogelijke ontvoerders nog nooit iets van zich hebben laten horen. Er is maar één levensteken geweest. "Predikanten binnen de Gere formeerde Bond hebben vaak te volle agenda's. Ze zouden ei genlijk een aantal taken moe ten afstoten. Dat kan ook, want veel van hun werkzaamheden heeft slechts zijdelings met hun ambt te maken". Dat zei de voorzitter van de Bond, ds. L. J. Geluk (Woer den), gisteren in Zeist op de jaarlijkse predikantenconfe rentie. In het werk van de predikant moeten, volgens dominee Ge luk, centraal staan de bedie ning van het Woord en de sa cramenten, het voorgaan in de gebeden en het bestuur van de gemeente. Een te volle agenda kan ook ernstige gevolgen heb ben voor de predikant zelf: ver waarlozing van zijn gezin en fa milie en van zijn gezondheid. Pasklare oplossingen kon domi nee Geluk niet aandragen. Maar hy was er Wel van over tuigd, dat veel nevenwerk door anderen - al dan niet ambts dragers - kan worden gedaan. Hij adviseerde overbelaste pre dikanten, dit probleem met kerkeraad en gezinsleden te bespreken. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Groot-Ammers A. namelijk het telefoontje dat Speelman op zondag 19 de cember vanaf een onbekende plek met zijn vrouw heeft ge voerd en dat door de Friese Rijkspolitie met een taperecor der is opgenomen" Schoonouders Johan Speelman is op vrijdag 17 december naar de markt in Nordenham geweest. Volgens Bögeholz heeft hij daar niet zo'n beste dag gehad. Hij zou zijn schoonouders die in Ol denburg wonen, geleend geld terugbetalen, maar dat heeft hij niet gedaan. Wel heeft hij hen die vrijdag bezocht. Tegen 5 uur 's middagsis hij bij zijn schoonouders weggegaan. Daarbij zou Speelman gezegd hebben: „Ik heb straks een af spraak met een zakenrelatie. Het gaat om een grote zaak". De schoonvader van Speelman heeft uit deze woorden begre pen, dat Johan een grote partij bloemen kon verkopen. Maar het woord bloemen is niet ge vallen, ook niet het woord drugs. Nadat hij zijn schoonouders had bezocht is Johan Speelman naar de Aldimarkt aan de Bre- merstrasse gegaan, vlak bij zijn flatje aan de Bremer Heerstras- se. Tussen 17 en 18 uur moet dat zijn geweest, herinnert een verkoopster zich. Speelman heeft, zoals meestal, een paar typisch Duitse broden gekocht voor zijn gezin in Friesland, een fles brandewijn en cola. Of Speelman vervolgens nog in Visser Nieuwland-Oosterwijk, te Nunspeet G. C. Kunz Dor drecht. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Nieuw-Amsterdam J. van der Ploeg Westerbork. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Stadska naal, te Berkum en te Schild- wolde H. Geertsma Nijverdal, te Haulerwijk H. J. Siegers Uit huizen. Freek In 'Centraal Weekblad' van de Gereformeerde Kerken in Ne derland van deze week troffen we een eerste commentaar van kerkelijke kant aan op de ou dejaarsavond-voorstelling van Freek de Jonge. Met Freek zelf heeft de predikan t-redacteur J. H. Kwast - die er een heel artikel aan wijdt - geen moeite. "Maar ik heb ook geen boodschap aan hem. Met de IKON is het anders Deze nam de verantwoordelijkheid op zich om de oudejaarsavond zo af te sluiten. We hebben niet gelachen. We werden alleen maar moe van een uur lang de monstratie van gebrek aan fijn gevoeligheid Was dit nu zo verschrikkelijk nodig? Met fa rizeïsme de spot drijven is nog zijn flat is geweest, weet de po litie niet. Zeker is wel dat hij zijn aanhanger (kenteken 18- 24-TB) in zijn pakhuis aan de Nadorsterstrasse heeft gezet. Alles wijst erop dat Speelman van plan is geweest de volgen de dag (zaterdag) zoals altijd naar de markt in Oldenburg te gaan, want de gehele bloemen- voorraad voor die dag lag al keurig klaar. Johan Speelman is dus voor het laatst in de Aldimarkt gezien. De volgende dag zou zijn schoonvader hem, zoals ge woonlijk, koffie brengen op de markt. Maar de plek op de markt was leeg, de collega's hadden Speelman niet gezien. Zaterdagmiddags heeft de schoonvader aangifte gedaan bij de Kriminalpolizei van Ol denburg. Drie dagen later werd in Osnabruck de beige Renault Traffic-bestel (kente ken BD-45-SH) aangetroffen, keurig op slot, geen directe aanwijzing voor een misdrijf. De boodschappan lagen er nog Geldtas was leeg Met hulp van de brandweer heeft de politie vervolgens de flat woning van Speelman openge broken. Volgens hoofdcom missaris Bögeholz was daar da nig huisgehouden. Kasten en bed bleken grondig doorzocht te zijn. De geldtas van Speel man werd er gevonden, er zat niets meer in. Ook is er een on derzoek gedaan in het pakhuis, waar zich alleen de aanhang wagen met de bloemen be vond. Bruikbare vingerafdruk ken op de bestelwagen heeft de politie niet kunnen vinden. Wel waren er in de auto afdruk- iets anders dan geloof en ge bed in het belachelijke trek ken. En dat laatste gebeurde in deze conference bij herhaling". Ds. Kwast had nog wel iets an ders dan deze 'galgenhumor' van de IKON verwacht "Wie de pretentie heeft, tot de avant- garde van het Koninkrijk Gods te behoren, kan de tuniek van het Rijk niet verwisselen voor de plunje van het cynisme. Op het laatste zijn we trouwens al lang uitgekeken en uitgeluis- terd. Daar hebben mensen de buik van vol. Misschien zal dat nog eens tot de IKON door dringen. Maar dan zal er wel een heel andere geest moeten gaan waaien". ken van schoenen die volgens mevrouw Speelman niet de schoenen van Johan geweest kunnen zijn. Omdat de politie ervan overtuigd was (en is) dat de verdwijning van Speelman iets met verdo vende middelen te maken heeft, is er ook een hasjhond van de douane ingeschakeld. Het dier heeft in of aan de be stelwagen niets geroken dat op drugs zou kunnen wijzen. Alle sporen worden op dit moment nog eens door specialisten van het Landeskriminalamt in Hannover onderzocht, maar er is weinig hoop dat er nog wat bruikbaars uitkomt. Dood spoor De hoofdcommissarissen Böge holz en Wegemund geven gnf toe dat de politie op een dood spoor zit. „Er worden nog wel mensen aan de tand gevoeld die iets met verdovende mid delen te maken kunnen heb ben of hebben gehad", zegt Bö geholz. „We zijn bijvoorbeeld op zoek naar een zekere Pe ter". Als wij vragen hoe hij aan deze naam komt, blijft Böge holz het antwoord schuldig. Hij wil bevestigen noch ont kennen dat er in de bestelwa gen van Johan Speelman een geheimzinnig briefje is gevon den, dat als een soort nood kreet van Speelman zou kun nen worden uitgelegd en waar in de naam voorkomt. Omdat het briefje met blokletters is geschreven, heeft het weinig zin om een handschriftdeskun- dige in te schakelen. Ook kan het zyn dat het briefje door een ontvoerder in de auto is achter gelaten om de politie op een dwaalspoor te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN- De Nederlands Gereformeerde Kerk in Alphen aan den Rijn krijgt zondag voor het eerst een eigen predikant. Het is kandidaat M. de Jong uit Zwol le (26). 's Morgens om half 10 zal ds W. H. Louwerse van Langerak hem bevestigen en 's middags om half 4 doet ds. De Jong intrede. Beide diensten zijn in de aula van de christelij ke scholengemeenschap aan de Willemstraat. Ds. De Jong. die heeft gestu deerd aan de theologische ho geschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn, is in Alphen beroe pen op parttime-basis, hy zal De hoofdcommissarissen geven in elk geval toe dat ze belang stelling voor die Peter hebben. „Misschien is het wel iemand uit Friesland, Groningen of Drenthe, die ons verder zou kunnen helpen. Er worden ver schillende figuren die Peter heten ondervraagd, maar daar is bijna geen beginnen aan om dat zoveel mannen Peter he ten", zegt de heer Wegemund. Meer wil hy er niet over zeggen omdat het natuurlijk ook mo gelijk is dat Speelman het briefje inderdaad als een soort noodsignaal heeft achtergela ten en dat Peter een dader is Teveel publiciteit rond dat briefje zou het leven van Speel man in gevaar kunnen bren gen. Het politieonderzoek zit nu muurvast. „We hebben, nadat de Duitse kranten over de zaak-Speelman hadden ge schreven, wel een aantal tips van de bevolking gehad, maar die bleken allemaal waarde loos", zegt hoofdcommisssaris Wegemund. „Zo kreeg de poli tie van Osnabruck een tele foontje van een onbekende die vertelde dat het lijk van Speel man gevonden kon worden in een steengroeve. De politie heeft toen een helikopter inge zet, alle steengroeven zyn ge controleerd, maar er is niets gevonden". Geruchten Geruchten in Oldenburg en om geving zijn er wel De meeste daarvan zyn het vermelden niet waard Behalve misschien die ene, die volgens Wege mund al jaren de ronde doet. „Steeds maar weer wordt er zijn studie in Apeldoorn nog voortzetten. De Nederlands Gereformeerde Kerk in Alphen was aanvanke lijk verbonden met de kerk van Oegstgeest In 1976 werd zij zelfstandig. Ontmoetingsdag. De Evangeli sche Alliantie houdt op zater dag 5 februari een ontmoe tingsdag in 'De Doelen' te Rot terdam. Het thema is: 'Ver nieuwing van de gemeente' Dat valt in dne onderwerpen uiteen: hoe zijn we samen plaatselijke gemeente, hoe kunnen we onb< r«-ikt«- gTOfr pen benaderen en wat is onze sociale verantwoordelijkheid als gemeente* Medewerkers aan deze dag zyn: prof dr. J P Versteeg, hoogle raar aan de theologische hoge school in Apeldoorn, ds. Geor ge Brucks, directeur Europa van 'Youth for Christ', Evert van der Poll, redacteur van 'Reveil', en de vang.'Ie-1 H- nk Binnendyk Respect Paus. In een Pools gebed tot Maria, aan het eind van zyn eerste audiéntie in het nieuwe jaar, zei de paus, dat respect Er is nog een minieme aanwij zing voor handel in drugs. Aan iemand in Oldenburg heeft Jo han Speelman ooit eens ver teld dat hij in Groningen door iemand is benaderd die hem vroeg: „Ken jy in Oldenburg een zekere...?". Welke naam toen is genoemd, is niet be kend. Wel heeft degene aan die Johan Speelman dit verteld heeft, begrepen dat het om handel in of transport van drugs ging. Daar staat tegen over dat Speelman van onbe sproken gedrag is en nooit iets met de politie te maken heeft gehad. Met een rechercheur gaan we naar het pakhuis van Speel man aan de Nadorsterstrasse. Buiten in de regen staat de aanhangwagen. De bloemen zijn er inmiddels uit, die heeft schoonvader verkocht. In de wagen staat een bord met de tekst: Speelman Bloemen. Sneek, Holland. Er liggen lege emmers, een paar pryskraar- tjes, een bosje droogbloemen, pakpapier en een pakje Drum shag. Onderweg naar de flat woning van Speelman aan de Bremer Heerstrassc wyst de politieman ons de Aldimarkt waar de Friese bloemenhande laar voor het laatst is gezien. Het bezoekje aan de woning le vert mets op. Speelman ge bruikte de woning een paar keer per week als hy naar de markten van Nordenham en Oldenburg was geweest. Con tact met de buren had hij niet. De woning is verzegeld. Voor het geval Speelman er toch nog terug zou keren, heeft de Kriminalpolizei een briefje aan de deur geprikt met het ver zoek zich direct by de politie te melden. In de garage van het politiebu reau staat de bestelwagen van Speelman. Achter de voorruit liggen een paar gele tennisbal len en een pakje Drum vloei. De cassettebandjes met onder meer countrymuziek bevinden zich ook nog in de auto, even als een paar kapstokjes en een paraplu. Het zijn stille getui gen van een drama waarvan nauwelyks bijzonderheden be kend zyn. De politie weet het met meer. Daarom hebben de hoofdcom missarissen Bögeholz en Weg emund zich in arren moede maar tot de redactie van het in Duitsland veelbekeken (en omstreden) televisieprogram ma 'X, Y, ungclöst' gewend, waann het publiek wordt ge vraagd de politie tips te geven. In Oldenburg en Osnabrück verspreide aanplakbiljetten met gegevens en een foto van Speelman hebben mets opge leverd De vrouw van Speelman, de 29- jange uit Oldenburg afkomsti ge Kann Speelman, heeft in haar wanhoop advertenties la ten plaatsen in Duitse kranten Ook dat heeft mets opgeleverd. Hoofdcommissaris Bögeholz: „Ik hoop op een wonder, maar ik begin het ergste te vrezen" voor alle mensenrechten en rechten van de natie een nood zakelijke voorwaarde is voor vrede in Polen. Hy sprak de wens uit. dat de Polen in staat worden gesteld hun eigen le ven te bepalen Lesotho. Aartsbisschop Hur ley. voorzitter van de Zuidafn- k aan se bisschoppenconferen tie, heeft alla gelovigen opge roepen om geld in te zamelen voor de familieleden van de slachtoffers van de recente Zuidafnkaanse inval in Leso tho "Soriirnu" /mm n heb ben misschien veel onkosten moeten maken voor de begra fenis of medische verzorging van familieleden Het is onze chnstelyke plicht, alle mogely- ke steun aan deze mensen te geven" Hurley had al eerder gezegd, ge schokt te zyn door de inval in Lesotho. Volgens hem is de zwarte bevrijdingsbeweging door dergelyke gebeurtenissen uit wanhoop de weg van ge welddadig verzet opgegaan. Hy verwyt de Zuidafnkaanse regenng. dat zy de zwarte be volking geen rechtvaardig aan deel in het landsbestuur wil ge ven en de mensenrechten voortdurend schendt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11