Vredesoffensief Oostblok "Monddood maken van oppositie goed voorbereid" C Chin a Sen wordt leider beviijdingsraad Suriname Parijs gaat hard optreden tegen geweld Corsica Labour akkoord met Botha Vooral gericht op West-Europa Omstreden benoemingen door Reagan Uitgeweken Surinamers: WOENSDAG 5 JANUARI 1983 Buitenland DEN HAAG (ANP) Naar Neder land uitgeweken Surinamers hebben gisteren "de raad voor de bevrijding van Suriname" opge richt. De raad zal worden geleid door de Surinaamse ex-presi dent en ex-premier Chin a Sen. De raad is opgericht in samenwer king met Surinaamse organisa ties in Nederland en in Neder land woonachtige Surinamers, aldus een woordvoerder van de raad. De officiële presentatie van de bevrijd ingsraad zal waar schijnlijk in de loop van volgen de week plaats hebben. Pas dan zullen ook namen van bestuurs leden worden bekendgemaakt. Een aantal bestuursleden van de raad zal nog worden aangezocht. Een aantal bestuursleden van de raad zal nog worden aangezocht. I Het gaat om een "breed" samen gestelde raad, waarin verschil lende politieke stromingen zijn vertegenwoordigd. De raad zal vooral activiteiten gaan ontplooien op het gebied van pu bliciteit en het leggen van inter nationale politieke contacten. Wat betreft de publiciteit wordt ook gedacht aan voorlichtingsac tiviteiten voor Surinamers in Su riname zelf, bijvoorbeeld via een eigen radiozender. Verder wil de raad politieke contacten gaan leggen met internationale orga nisaties als de VN en de ILO (de internationale arbeidsorganisa tie van de VN) en regeringen. Chin a Sen, die in Pittsburgh woont, zal zich mogelijk in Ne derland vestigen om van hieruit de activiteiten te leiden. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft de Suri- namse ex-president Chin a Sen er op gewezen dat activiteiten van groeperingen in Nederland die tegen het regime-Bouterse zijn gekant, zich binnen het ka der van de Nederlandse rechtsor de dienen af te spelen. Hoewel de regering geen aanwijzi- gingen heeft dat het leven van Chin a Sen - die als "een voor aanstaand Surinamer" werd ont vangen - gevaar loopt, is zijn be zoek mede met het oog op zijn veiligheid geheim gehouden. Op het ministerie worden, op ver schillende niveaus, meerdere Su rinamers ontvangen wier namen, eveneens om veiligheidsrede nen, niet worden bekendge maakt. PRAAG (UPI/Reuter) - Het Warschau-pact wil een 'vre desoffensief inzetten dat zich vooral op de Westeuropea nen richt en waarbij de bewapeningspolitiek van presi dent Reagan fel wordt veroordeeld. Daarnaast wil het een ontwapeningsinitiatief bekendmaken dat gebaseerd is op de jongste voorstellen van de Russische leider Joeri Andropov. Dit werd gisteren vernomen in Praag, waar de partij- en rege ringsleiders van de Sowjet-Unie, de DDR, Tsjechoslowakije, Po len, Hongarije, Roemenië en Bul garije zijn samengekomen voor een tweedaags beraad. Zoals het Tsjechoslowaakse persbureau CTK het formuleerde, moet het 'vredesoffensief de Europese veiligheid zeker stellen en het oorlogsgevaar verkleinen. CTK repte echter tegelijk van een 'ge meenschappelijke inspanning tot versterking van de verdedi gingsbereidheid'. Het Russische partijblad Prawda had geschreven dat alle landen van het Warschau-pact het eens waren met de voorstellen van Andropov. Die behelzen onder meer het aanbod het aantal Euro- raketten terug te brengen tot het niveau van dat van Groot-Brit- tannië en Frankrijk. In ruil daar voor moest de voorgenomen plaatsing van nieuwe Ameri kaanse middellange-afstandsra- ketten in West-Europa dan niet doorgaan. De bewindslieden waren in de loop van maandag in Praag gearri veerd. Bij de begroeting van de gasten door de Tsjechoslowaak se president en partijleider Gus- tav Husak viel op dat de Poolse leider generaal Wojchich Jaru- zelski in burger was gekomen. De burcht van Praag, waar de lei ders spraken, werd streng be waakt. Voor de weinige westerse journalisten was er geen pers centrum. Omdat ze geen infor matie kregen aangereikt, waren ze aangewezen op de berichten van de officiële persbureaus van het Oostblok. WASHINGTON (AFP) - President Reagan zal de Senaat opnieuw vragen de benoeming te be krachtigen van Richard Burt tot onderminister voor Europese za ken ondanks de oppositie van ul tra-conservatieve zijde van de Republikeinse partij. Jonge koning Een vijftien jaar jonge prins zal de vorig jaar overleden ko ning van Swaziland opvol gen. De oudste van de ruim honderd weduwen die de ko ning achterliet, zal als regen tes optreden tot de jongen 21 jaar is. Aanvaring Een met kernenergie aangedre ven Amerikaanse kruiser is tussen Italië en Sicilië in aan varing gekomen met een Ita liaans koopvaardijschip. Nie mand werd gewond. Nadat de averij voorlopig was ver holpen, kon het schip op ei gen kracht naar Napels va- Sterilisatie In India zijn vorig jaar bijna 3,5 miljoen mensen gesterili seerd, merendeels vrouwen. Dat is bijna de helft meer dan in 1981. Maar het ministerie van gezins zaken vindt dat nog veel meer mensen tot deze in greep zouden moeten over gaan. Terugbetalen Spiro Agnew, die vice-presi dent was onder Richard Ni xon, heeft zijn smeergeld moeten terugbetalen. Het gaat om een bedrag van onge veer 700.000 gulden. Het smeergeld zou afkomstig zijn van een onderneming voor wegenaanleg. Agnew werd in 1973 ontslagen als vice-president en veroor deeld tot drie jaar voorwaar delijke gevangenisstraf. Hij moest toen ook 10.000 dollar boete betalen wegens belas tingontduiking. Niet welkom Prins Sihanouk, de voorzitter van de anti-Vietnamese coali tie van Cambodja, is niet uit genodigd voor de topconfe rentie van niet-gebonden lan den. Deze wordt over drie maanden in Nieuw Delhi ge houden. Ook een vertegenwoordiger van de pro-Vietnamese rege ring van Cambodja is niet welkom. De niet-gebonden landen hebbeh grote me ningsverschillen over de kwestie-Cambodja. Reagan lijkt tot een compromis te zijn gekomen met de republi keinse senatoren onder leiding van Jesse Helms die herhaalde lijk de bevestigingen van Burt hebben geblokkeerd. Ze twijfel den eraan of zijn opstelling te genover de Sowjet-Unie wel hard genoeg is. Reagan zal voorts zijn eerder voor stel aan de Senaat intrekken om Robert Grey te benoemen tot on derdirecteur van het bureau voor wapenbeheersing en ontwape ning (Acda). Dit is blijkbaar het gevolg van pressie van conserva tieve senatoren die Grey, die be gin 1981 kandidaat werd gesteld, te vooruitstrevend vonden. Woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis zei dat de presi dent het vplle vertrouwen in Grey had maar besloten had de kandidatuur in te trekken. Een en ander kan tot gevolg hebben dat Acda-directeur Eugene Ros- tow zijn ontslag zal nemen. Hij had hiermee gedreigd als Grey niet zou worden benoemd. Mitterrand te laat voor tv: personeel de laan uit PARIJS (AFP) De voorzitter van de raad van beheer en de algemeen directeur van de Franse staatsomroepdienst zijn van het toneel verdwe nen. Dit gebeurde na het mis lukken van een rechtstreekse televisietoespraak van presi dent Franpois Mitterrand vanuit diens buitenverblijf te Latche in Zuidwest-Frank rijk. Het socialistische staatshoofd zou zich zaterdagavond tij dens het journaal van het tweede net rechtstreeks tot de Franse kijkers richten. De uitzending kon echter niet doorgaan, doordat de specia le auto van de TDF die voor het doorzenden van de rede moest zorgen, niet ter plaatse was. Het voertuig bleek in Nancy, in Noordoost-Frank rijk, te staan. De twee betrok ken technici meenden dat zij pas zondag in Latche moes ten zijn. Als gevolg van het misverstand kon de rede van Mitterrand pas zondag wor den uitgezonden. AJACCIO, PARIJS (AFP) - Een enorme ravage in een hotelka mer, waar afgelopen zondag Co- riscaanse separatisten een aan slag pleegden. De Franse regering heeft met het oog op het sterk toenemende po litieke geweld op Corsica beslo ten de politie op het eiland te ver sterken. Na overleg van president Francois Mitterrand en de staatssecretaris voor de staatsveiligheid. Joseph Francheschi, werd bekendge maakt dat het hoofd van de cen trale recherche versterking krijgt. De nieuwe politieleiders zijn voorstanders van een harde lijn. De autoriteiten in Parijs zijn ken nelijk van hun op verzoeningsge zindheid gebaseerde politiek af- GENEVE - Koning Juan Carlos van Spanje wordt op een brancard naar een Spaans legervliegtuig gedragen De koning is bij het skiën in Gstaad gevallen en scheurde zijn bekken. (foto ANP/U PI). Omstreden hervormingen Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - De Zuidafrikaanse La- bourpartij heeft gisteren met grote meerderheid het plan van de regering-Botha aanvaard om beperkte politieke macht te verlenen aan kleurlingen en Azia ten, maar niet aan zwarten. De Labourpartij, onder leiding van dominee Allan Hendricksc, vertegenwoordigt de meerderheid van de kleurlingen in Zuid-Afrika. Het aanvaarden van het regeringsplan wordt gezien als een belangrijke overwinning voor premier Pieter Botha. De rege ringsplannen voorzien in een parlement, bestaande uit drie kamers, voor de 4,5 miljoen blanken, de 2.5 miljoen kleurlingen en de 850.000 Aziaten die Zuid- Afrika telt. De meerderheid van 17 miljoen zwarten blijft echter geheel uitgesloten van het politieke le- Hendrickse had zijn partij eerder opgeroepen het re geringsplan te steunen omdat volgens hem "de tijd van de politiek van alléén protesteren voorbij is" Waarnemers menen dat de steun van de Labourpar tij van doorslaggevend belang is voor het slagen van Botha's omstreden hervormingen. gestapt. Deze leidde het afgelo pen jaar tot de aanvaarding van een speciaal statuut voor Corsica en de verkiezing, in augustus, van een regionaal parlement. Af gelopen zondag verklaarde presi dent Mitterrand voor de televisie nog eens nadrukkelijk dat Corsi ca een deel van Frankrijk is en blijft. De Corsicaanse separatisten, die de concessies van Parijs niet ver genoeg vinden gaan, hebben het afgelopen jaar meer dan 800 aan slagen gepleegd. Het aantal ge- weldacties is vooral de laatste tijd sterk toegenomen. De afgelo pen dagen werden voor het eerst aanslagen gepleegd op personen die geweigerd hadden een "revo lutionaire belasting" te betalen aan het 'nationale front voor de bevrijding van Corsica' (FLNC). Daarvoor waren de acties steeds gericht tegen instellingen en in stanties. De gewelddaden zijn unaniem afgekeurd door de Cor sicaanse politici. Bij de bevol king neemt de onrust toe. Veel uit Frankrijk afkomstige bewo ners zouden overwegen naar het vasteland terug te keren. Arrestatie ISLAMABAD (DPA/UPI) - De Pakistaanse militaire regering heeft Afzal Sindhu, een leider van de verboden "Pakistaanse volkspartij" (PPP), gisteren gear resteerd. Hem wordt ten laste ge legd dat hij deelnam aan een po litieke bijeenkomst. Deze zijn verboden volgens het in Pakis tan van kracht zijnde militaire recht. Afzal wordt tevens beschuldigd van poging tot moord. Bijzonder heden hierover zijn niet bekend. TEL AVIV (UPI/AFP) - Syrië is bezig op zijn grondgebied twee bases te bouwen voor de hyper moderne Russische luchtdoelra- ket van het type Sam-5. Dit meldde het Israëlische opperbe vel gisteren. Waar de bases worden aangelegd, wilde de woordvoerder van het opperbevel niet zeggen. Wel wil de hij verklaren dat de raketten nog niet operationeel zijn. De bekendmaking heeft kennelijk te maken met de opmerkingen van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jitzhak Sja- mir, maandag voor een parlc mentaire commissie, Sjamir liet de commissie voor buitenlandse zaken en defensie weten dat Is rael en de Verenigde Staten een onderzoek doen naar mogelijke verschepingen van Russisch mi- Er is in Suriname achter de schermen al lange tijd aange stuurd op het monddood ma ken van de oppositie en het uitschakelen van de vrge pers. Vooral de Revolutionai re Volkspartij (RVP). een klein groepje gedisciplineer de pro-Cuba-communisten, heeft zich sinds de staatgreep in februari 1980 stelselmatig toegelegd op het infiltreren van de media, de universitei ten en enkele sleutelministe- nes. Dat blijkt uit verklarin gen van een aantal na 8 de cember uitgeweken Surina mers, die daarvoor met het regime samenwerkten. De eerste reacties van mensen uit de kring van de RVP op de executie van vijftien voor aanstaande landgenoten spreekt ook boekdelen. Er heerste onder hen een „fee stroes" in de week erna. en hoewel nog wel met de mond „spijt" werd beleden over de gebeurtenissen, werd ook ge zegd dat „de revolutie nu ein delijk goed op gang kan ko- De RVP bediende zich van een aantal mantelorganisaties, waarvan de bekendste zijn de VOIS (Vereniging voor ont wikkelingswetenschappers in Suriname) en de Vereni ging van Progressieve Media werkers (VPM). De VOIS had de universiteit als werkterrein en stelde zich ten doel het revolutionair proces als intellectuelen te onder steunen en beleidsideeën aan te dragen, aldus een voorma lig lid. RVP-ideoloog Arthur ten Berge heeft er de touw tjes stevig in handen. Hij speelde ook een hoofdrol by de conflicten op de universi teit, waar hij de tegenspeler was van de later vermoorde dr. Leckie. De VPM wierp zich onder aan voering van Edward Naaren- dorp, een veelvuldig bezoe ker van Cuba. op het winnen van sleutelfiguren bij de pers. De voornaamste aandacht ging daarbij uit naar de staatsmedia (SRS-radio, STVS-televisie en het pers bureau SNA), en Surinames grootste dagblad. De Ware Tijd. Dat zijn ook precies de enige persmedia die na het bloedbad op 8 december jl. nog zijn toegestaan. door Ruud Kreutzer Onverdraagzaam Edward Naarendorp wist zich na het vertrek van Chin a Sen begin 1982 op te werken tot adjunct-directeur van het SNA, het Surinaamse ANP. In feite maakte hij daar sinds dien de dienst uit. Voor men sen die hem in de VPM en de voorloper daarvan hebben meegemaakt is hij het proto type van de onverdraagzame communist die geen middel schuwt om zijn doel te berei ken. Voor de buitenwacht bleek dat uit het door de VPM uitgege ven blaadje Opo (Sta op) en toen de VPM, tijdens de sta kingen van de Moederbond begin november 1982, het ra diostation SRS voor bijna twee weken had overgeno men. Het SRS-personeel staakte ook mee. de VPM sprong in het gat en doopte het station meteen om tot „Stem van de Revolutie", die de meest grove propaganda spuide tegen de „contrarevo lutionairen" die achter de sta kingen zouden zitten. Een pas gevluchte Surinaamse journalist: „De VPM heeft het idee van de totale vijand geïntroduceerd, het bestem pelen van mensen tot tegen standers die uitgeschakeld moesten worden". Dezelfde zegsman: „De leider van Grenada, Maurice Bi shop, heeft tijdens zijn be zoek eind oktober politieke lessen gegeven aan de aan hangers van de RVP. Hg heeft daarbg onder meer ge zegd dat hij niet begreep dat er in Suriname nog media in particuliere handen waren. In Grenada was dat niet meer zo". Twee maanden na deze lessen waren zij er niet meer. Deze activiteiten speelden zich nog min of meer in de open heid af. Achter de schermen werkte de VPM aan de liqui datie van de Surinaamse Journalisten Knng (SJK). een onafhankelijke belangen organisatie zonder ideologi sche doelstelling. Het idee was, de SJK zodanig uit te hollen dat alleen de .reactio nairen" daar nog lid van zou den blijven. De linkse journa list Leslie Rahman van De Ware Tgd, die ook nog een tijdje met de (voorloper van) de VPM had meegedaan, was daar zeer fel tegen. Hg is met ruzie weggegaan, en op 8 de cember werd ook hij ver moord. Invloed De invloed die de VPM heeft weten op te bouwen, staat in geen enkele verhouding tot het aantal leden, dat rond de tien ligt, die nog met eens al lemaal journalist zgn Maar binnen de kleine Sunnaamse gemeenschap zijn zij er met een ijzeren discipline en een grote werkkracht toch in ge slaagd grote invloed te ver werven. De staatsmedia zgn nooit echt onaihankelgk geweest, maar het laatste jaar is de invloed van de militairen veel sterker geworden. Via de controle op het SNA wordt in feite ook de inhoud van het radionieuws bepaald. En de teksten van het televisienieuws, althans het binnenlandse nieuws, worden aangeleverd door de Nationale Voorlichtings Dienst. De NVD werd tot voor kort gerund door Dick de Bie, kabinetschef van Bouterse, ook een commu nist, maar geen aanhanger van de RVP. Volgens sommi ge berichten is ook hij nu min of meer aan de kant gezet, en is de NVD in handen van Si- tal. Het keerpunt in de ontwikke lingen in Suriname leggen de meesten rond de vrijlating van de door Bouterse in au gustus '81 gearresteerde ser geanten Sital, Mijnals en Joe- man. Bouterse had hen laten vastzetten op beschuldiging van het beramen van een linkse coup, een aantijging die met geen enkel bewgs kon worden hardgemaakt Sital, in tegenstelling tot Bou terse een man met duidelijke opvattingen, heeft bij zgn vrglating gesteld, dat dit „consequenties" moest heb ben. Meteen na zgn vrglating eind 1981 begon hg over een „socialistische koers" te pra ten, waarmee hij niet alleen premier Chin a Sen, maar ook Bouterse zelf verraste. Er werd een Revolutionair Front opgericht, een idee uit de koker van de RVP, waar mee Sital en zgn groep sym- phatiseert Chin a Sen keerde zich fel te gen het Revolutionaire Front in een rede in Nickene. op de dag van de proclamatie van het front. Zgn rede werd door de officiële media genegeerd, en integraal afgedrukt in het nu ook verboden weekblad Sondre Spikri. Het pleit werd niet lang daarna beslecht met de afzetting van Chin a Sen als premier en president. Israël: Syrië krijgt moderne raketten van Sowjet-Unie litair materieel naar Synè De Is raëlische regering is bezorgd over berichten dat Syrië onlangs scheepsladingen hypermoderne Russische wapens heeft ontvan gen die nooit eerder aan landen buiten de Sowjet-Unie zgn gele verd, aldus Sjarrur De Sam-5 is een van de laatste en modernste luchtdoelraketten van Russische makelg. In tegen stelling tot de Sam-fl, die door de Israëlische luchtmacht gemak kelijk werd vernietigd in de Li banese oorlog, heeft elke Sam-5 haar eigen vuurleidingssystecm en is ze niet afhankelgk van een op de grond gestationeerde cen trale radareenheid, zo berichtte de Israeliche radio De buitenlandse pers meldde in dertijd dat de Israëlische lucht macht de Sam-6 tamelijk pro bleemloos kon uitschakelen door af te gaan op de signalen van de radareenheden op de grond Het Israëlische parlement heeft gisteren met grote meerderheid een motie van de oppositie afgc stemd waarin het aftreden werd geëist van minister Sharon van defensie wegens zgn gedrag tg- dens de oorlog in Libanon.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9