Taiwan wil van Urenco uranium ISOLATIE-TOETS C "Nooit één mens mishandeld" Minder bewegingsvrijheid gevangenen wekt protest Noordzeecommissie: meer aandacht voor problemen Van oorlogsmisdaden verdachte: Bond wil zelfmoord patiënten onderzocht Nederland in lastig parket Stormschade Minister in conflict met onderwijsbonden Rechercheurs Amsterdam weigeren over te werken Paling besmet met PCB - - WOENSDAG 5 JANUARI 1983 MAASTRICHT (GPD) - ..Ik heb in mijn hele leven geen mens mis handeld, ik ben onschuldig aan hetgeen mij is ten laste gelegd". Zo luidde het verweer, dat de 63- jarige in Heerlen gearresteerde en van misdrijven tegen de men selijkheid verdachte Albert T. gistermiddag voerde voor een bijzondere strafkamer van de rechtbank in Maastricht. Officier van justitie mr. J. Nabben had hem gedagvaard, omdat een wettelijk voorgeschreven ter mijn van 106 dagen voorarrest daartoe had verplicht. Op uit drukkelijk verzoek van dezelfde officier besloot de rechtbank echter het gerechtelijk vooron derzoek nog drie maanden te verlengen teneinde de rechter commissaris in de gelegenheid te stellen alsnog getuigen te horen Binnenland in de Verenigde Staten. Canada en West-Duitsland. Dergelijke verhoren hebben reeds plaatsge vonden in Israël. Op verontwaardigde toon toog de van oorlogsmisdaden beschul digde Albert T. gistermiddag voor de rechtbank in Maastricht ten strijde tegen de officier van justitie mr. J. Nabben, die hem primair moord op een aantal joodse gevangenen in het kamp Kaufbeuren ten laste had gelegd. De 63-jange m het Groningse Ha ren geboren T. maakte een mili tante en vitale indruk. Op de re vers van zijn onberispelijk grijs kostuum droeg hij een veelkleu rige, maar ondefinieerbare deco ratie. Nadat de officier van justitie de vooralsnog „algemeen" geredi geerde dagvaardiging had voor gedragen besteed de raadsman van T., mr. A. Pfeil, de gronden voor gevangenhouding. Hy sprak de beschuldiging tegen dat T. in staats- of publieke dienst van de vijand is geweest. Pfeil stelde dat de man zelf vervol gingsslachtoffer is geweest en als zodanig drie jaar lang in kampen heeft verbleven Ten aanzien van de aan T. verwe ten feiten merkte de raadsman op. dat zy niet zijn te kwalifice ren als oorlogsmisdaden, maar hoogstens als gewone delicten waarvoor het vervolgingsrecht inmiddels is verjaard. Onder verwijzing naar het Verdrag van Rome sprak de raadsman van een onmenselijke gevangen houding, indien uiteindelijk de schuld niet komt vast te staan. „Deze man zat zelf jaren in een kamp en zit thans weer tussen vier muren. Het zal schrijnend zijn, indien later zal blijken dat hij zonder schuld is", zo voerde hij aan. Na intern beraad besloot de recht bank de voorlopige hechtenis in stand te houden op grond van de overweging, dat er ernstige ver denkingen tegen T. blijven be staan. „Zy zijn zodanig ernstig, dat de rechtbank er niet aan kan voorbijgaan", aldus president mr. H. Pijls. De rechtszitting wordt eind maart voortgezet. ARNHEM (ANP) - De Cliënten bond, een vereniging van psy chiatrische patiënten en ex-pa- tiénten, heeft bij de inspectie geestelijke volksgezondheid van de provincie Gelderland ge vraagd om een onderzoek naar de achtergronden van twee re cente gevallen van zelfmoord DEN HAAG (GPD) - Taiwan wil dat Urenco 4000 ton uranium gaat verrijken ten behoeve van Taiwanese kerncentrales. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken bevestigde dit gisteren, maar hij voegde eraan toe dat er nog geen beslissing was genomen. Het zou gaan om een hoeveelheid van vierduizend ton. Binnen Urenco werken Nederland, Engeland en West-Duitsland sa men bij de verrijking van ura nium. Dat gebeurt onder meer in de ultracentrifuge-fabriek in Al melo. Urenco levert op het ogen blik behalve aan de lidstaten zelf, aan Brazilië en Zwitserland. De beslissing ligt voor Nederland in eerste instantie bij de minis ters Van Aardenne van economi sche zaken en Van den Broek van buitenlandse zaken. Als de regering eventueel instemt met levering, dan zal ook het parle ment er nog mee akkoord moe ten gaan. Dat is bepaald bij de oprichting van Urenco voor het geval van levering aan landen die het non-proliferatieverdrag te gen de verspreiding van kernwa pens niet hebben ondertekend. Het is niet uitgelsoten dat zich een herhaling zal voordoen van de problemen en de felle debatten rond de levering van twee onder zeeërs aan Taiwan. Minister van Aardenne was daar toen om eco nomische redenen sterk voor, terwijl de toenmalige minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw tegen was. Uiteindelijk won Van Aardenne het pleit, het geen leidde tot een verslechte ring van de Nederlands-Chinese betrekingen. Ook nu weer zou Van Aardenne voorstander zijn van levering, te gen de achtergrond van de grote afzetproblemen voor de fabriek in Almelo, terwijl minister Van den Broek er naar verluidt grote bezwaren tegen heeft. Een van de bezwaren is dat Taiwan door Nederland, noch door de twee Urenco-partners, als land wordt erkend. Een tweede bezwaar is dat Taiwan het non-proliferatie verdrag nooit heeft ondertekend. Dat verdrag verplicht de deelne mende landen af te zien van het aanmaken van kernwapens. Karate Bob: 5 jaar ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren de 34-jarige Joegoslaaf S.M., be ter bekend als "Karate Bob", ver oordeeld tot vijfjaar gevangenis straf. De rechtbank achtte bewezen dat "Karate Bob" tijdens een stra fonderbreking - hij zit dertien jaar uit wegens een politieke moord op drie landgenoten - drie verkrachtingen pleegde. De straf die hem nu is opgelegd is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De raadsman van "Karate Bob", mr. H. Meijer, heeft al aangekon digd dat hij tegen het vonnis in hoger beroep gaat. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis motregen half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen 10 6 2 half bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. half bew. 19 16 0 Nederland heeft in het verleden al tijd zeer grote waarde gehecht aan het non-proliferatiebeleid, dat beoogt het aantal kernwa- penlanden beperkt te houden tot de huidige vijf (Amerika, Rus land, China, Frankrijk en Enge land). Het besluit tot levering aan Brazilië, dat het non-proliferatie verdrag evenmin heeft onderte kend, is in 1978 door de Tweede Kamer met zeer veel aarzeling goedgekeurd, onder de voor waarde dat Brazilië niet vrij kan beschikken over het plutonium, dat bij het gebruik van verrijkt Meteropnemer "spion" voor hondenbelasting KAMPEN (ANP) - Onder de hondenbezitters in Kampen is onrust ontstaan over het besluit van de gemeente om de meteropnemers van het energiebedrijf ook te belas ten met de controle op de hondenbelasting. Vlak vóór de jaarwisseling wer den de meters in Kampen op genomen. De parttime-mete- ropnemers moesten daarbij op het formulier ook een aan tekening maken wanneer ze op de adressen een hond za gen of hoorden blaffen. Een hondenbezitter vindt deze vorm van controle een regel rechte aantasting van zijn pri vacy. "Als ik dit van te voren had geweten, was de mete ropnemer bij mij niet in huis gekomen. Ik betaal keurig hondenbelasting, daar niet van, maar controle op deze manier vind ik beneden peil". Wethouder J.D. Bossink noemt de controle niet onrechtma tig. "De meteropnemers stel len geen vragen. Ze gaan niet in huis zoeken. Als ze een hond horen of zien, zetten ze alleen een kruisje op de kaart. Daarna gaat een be voegde ambtenaar controle ren of de inwoner echt een hond heeft en belasting be taalt", aldus de wethouder. Overigens is er ten minste één meteropnemer die weigert het "hondenkruisje" op de kaart te zetten. "Ik ben ge machtigd om meters op te ne men en niet om spionnetje te spelen". uranium vrijkomt. Plutonium is geschikt voor de aanmaak van atoomwapens. Kernwapens Taiwan behoort tot de groep lan den waaarvan algemeen wordt aangenomen dat zij in staat zijn op korte termijn kernwapens te produceren. Taiwan werkt op het gebied van de nucleaire tech nologie nauw samen met Zuid- Afrika en Israël, die ook geacht worden over de technologie te beschikken voor het aanmaken van atoomwapens. De Verenigde Staten hebben on langs besloten strengere voor waarden te stellen aan Taiwan voor de levering van verrijkt ura nium. De Amerikaanse eisen ko men in grote lijnen overeen met de veiligheidsnormen die door het Internationale Atoom Bu reau zijn vastgelegd, en die ook niet door Taiwan zijn aanvaard. Dat bureau in Wenen houdt toe zicht op de kernenergiecyclus van aangesloten landen, om te voorkomen dat er militair ge bruik van wordt gemaakt. Het is niet bekend of er enig ver band bestaat tussen de strengere Amerikaanse eisen en de Taiwa nese pogingen in Europa ura nium te laten verrijken. De Tai wan Power Company heeft on langs reeds contracten getekend met het Franse bedrijf Cogéma en met de Engelse Rio Tinto Zinc Company. DEN HAAG (ANP) - De scha de die is veroorzaakt door de storm die gisteren over ons land raasde, valt nogal mee. Op veel plaatsen moesten bo men het afleggen tegen met name windstoten die soms erg hard waren, tot wind kracht negen. Geparkeerde auto's werden door de vallende bomen en takken beschadigd terwijl in Arnhem een vrachtwagen combinatie van de weg werd geblazen. In die stad had ook het openbaar vervoer last van de wind doordat de bovenlei ding van de trolleybussen werd beschadigd. Verder werden door het gehele land dakbedekkingen de lucht ingeblazen, begaven antennes het en waaiden dak goten van hoge flatgebou- Bij de foto: In Amsterdam be landde een ontwortelde boom op een woonboot, die zware schade opliep. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. van psychiatrische patiënten, waarbij ziekenhuispersoneel vol gens de bond een dubieuze rol heeft gespeeld De Cliëntenbond wil met name uit gezocht zien of dat personeel me disch oryuist heeft gehandeld door bureaucratisch op te treden en geen rekening te houden met de gemoedstoestand van de pa tiënten. Volgens woordvoerder Van Gaal van de Cliëntenbond deed het ene geval van zelfmoord van een psychiatrische patiënt zich enige maanden geleden voor Ken vrouw, die al enige keren ver pleegd was geweest in het psy chiatrisch ziekenhuis Wolfheze. had over die behandeling en de bejegening door het personeel nogal wat klachten. Ondanks die klachten meende de behandelend psychiater van een Arnhems ziekenhuis volgens Van Gaal dat de vrouw toch voor langere tijd naar Wolfheze dien de te gaan. Na een hierover ont stane ruzie sprong de vrouw in emotioneel ontredderde toe stand van drie hoog uit een raam. Zy was op slag dood. Het tweede geval van zelftnoord deed zich half december voor toen een patiënt, die volgens Van Gaal eveneens in een emotioneel ontredderde toestand verkeerde, zich na een ruzie met personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Wolfheze voor de trein wierp. DEN HAAG (GPD) - De drie grote onderwijsbonden hebben het overleg met minister Deetman over de bezuinigingsvoorstellen voor het bui tengewoon onderwijs afgebroken. Volgens de bonden zal door de voor gestelde bezuinigingen in de nabije toekomst voor grote groepen leer lingen geen aangepast onderwys meer gegeven kunnen worden. Gisteren zou over de voorstellen op het ministerie vertrouwelijk overleg worden gevoerd. De bonden hebben dat overleg echter verlaten, omdat naar hun mening de voorstellen de „nekslag" betekenen voor het bui tengewoon onderwijs. In het buitengewoon onderwijs wordt het onder wijs verzorgd voor kinderen die om de een of andere reden geen plaats vinden in het gewone onderwijs. De door minister Deetman bij de begroting ingediende maatregelen heb ben vooral betrekking op scholen of afdelingen voor voortgezet buiten gewoon onderwijs. Volgens Deetman is de groei van deze sector in het onderwijs zo snel gegaan, dat, ook als er geen sprake zou zijn van mati ging van kosten, er iets aan gedaan zou moeten worden. De minister stelt onder meer maatregelen voor die uitgaat van grotere scholen met een breder onderwijsaanbod en dus lagere kosten. Daar naast wordt gezocht naar maatregelen in de personele sfeer die niet onmiddellijk arbeidsplaatsen hoeven te kosten. De minister denkt daarbij aan natuurlijk verloop. DEN HAAG (GPD) - Gevangenen krijgen minder bewegingsvrij heid omdat door bezuinigingen op justitie minder toezichthou dend personeel kan worden aan gesteld. Dat is gisteren bekend geworden. De ambtenarenbond Abva-Kabo noemt de bezuini ging op Justitie onaanvaardbaar en heeft reeds acties van gevan genisbewaarders aangekondigd. De bezuiniging van 40 miljoen gul den op justitie valt samen met de uitbreiding van het aantal cellen in ons land. Door versnelde nieuwbouw en het opknappen van oude huizen van bewaring is justitie tegemoet gekomen aan de roep van vooral het openbaar ministerie om meer cellen. Door het opvoeren van de cellencapa citeit zouden 700 extra bewaar ders nodig zijn. Er is echter voor maar 350 nieuwe personeelsle den geld beschikbaar. AbvaKa bo verwacht dat de druk op het toch al zwaar belaste gevangenis personeel onaanvaarbaar groot wordt. Staatssecretaris van justitie, me vrouw Korte-van Hemel, zei gis teren in het NOS-journaal dat de consequentie van de bezuiniging is dat „gedetineerden in een wat strakker leefklimaat zullen moe ten verblijven". Dit betekent concreet dat de gevangene meer in zijn cel opgesloten blijft en minder gelegenheid krijgt zyn dag in te richten voor werk, spor ten of andere zaken. Niet langer zal op iedere plek in de inrichting bewakend personeel aanwezig zijn, zegt de bewinds vrouw. Op bepaalde plaatsen binnen de gevangenissen en hui zen van bewaring zal personeel wel of niet gedwongen worden overgeplaatst naar rueuwe cel lencomplexen. De bezuiniging is een gevolg van de in het voorjaar 1982 uitge brachte heroverwegingsnota. Daarin staat dat gevangenissen en huizen van bewaring tussen de 12 en 20 procent moeten gaan bezuinigen. Dat levert in totaal zo'n 40 miljoen gulden op. AMSTERDAM Het recherche- personeel van een aantal dis trictsbureaus in Amsterdam werkt met ingang van gisteren niet meer over uit protest tegen de inkrimping van het aantal overuren met 30 uur per recher cheur per maand. Tot 1 januari mocht een recher cheur vijftig uren per maand overwerken buiten de normale werktyd van veertig uur per week. In een telexbericht aan de ROERMOND (ANP) - Limburgse sportvissers hebben gisteren la ten weten in hoge mate veront rust te zijn over de resultaten van een door het Rivo (Rijksinstituut voor visserijonderzoek) inge steld onderzoek naar de veront reiniging van het water van de ri vier de Roer. Onder meer zou bij de Westduitse autoriteiten aangedrongen moe ten worden op een verbod tot lo zing van de kankerverwekkende stof PCB (polychloorbifenylen) door Westduitse industrieën in de Roer. Het Rivo schrijft aan deze lozingen het ontoelaatbare PCB-gehalte in Roerpaling toe. In deze paling is 36 milligram per kilo aange troffen. Het zevenvoud van het maximaal toelaatbare gehalte. Volgens het Rivo is de situatie thans zeer verontrustend. hoofdcommissaris van de Am sterdamse politie en het hoofd van de recher. de mensen van het bureau Lyn- baansgracht dat het toen al bijna onmogelijk was de zaken af te handelen. "Een aantal recher cheurs overschreed dan ook het maximaal gestelde aantal overu ren en er bleven zaken liggen waarvoor geen tyd was", aldus de rechrr Met ingang van 1 januari is het aan tal overuren wegens geldgebrek beperkt tot twintig uur per maand Dit heeft tot gevolg dat er buiten de normale diensttijd niet overgewerkt mag worden aan een verdachte als het mis- dryf niet ernstig genoeg is. ook al wordt de verdachte wel in verze kering gesteld. Hoofdcommissaris J. Valken van de Amsterdamse politie be schouwt het weigeren om over werk uit te voeren als plichtsver zuim. Hy heeft de chefs van de diverse recherche-onderdelen dan ook opdracht gegeven in dc gevallen waar hier sprake van is dienovereenkomstig te hande len". ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie voor ontwikkelingssamen werking is het enige dat niet is betrokken bij de Noordzee. Er gebeurt zoveel op dit water, er zijn zoveel belangen, dat vrijwel iedere minister er mee te maken heeft: visserij, scheepsvaart, mijnbouw, milieubeheer, plano logie, defensie, internationale af spraken, zeerecht en noem maar op. Ondanks de zekerheid dat Neder land op alle mogelijke manieren gebruik maakt van de Noordzee, hebben opeenvolgende regerin gen dit gebied ernstig verwaar loosd. Iedereen kon daardoor ge woon aanrommelen. „Er wonen geen kiezers op de Noordzee. Daarom heeft de poli tiek nog steeds geen belangstel ling voor de enorme problema tiek die daar speelt", zegt voor zitter W. Schut van de Raad voor de Waterstaat. De oud-minister van volkshuisvesting werd giste ren benoemd tot voorzitter van de Noordzeecommissie, geïnstal leerd door minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). De Noordzeecommissie is een on afhankelijk' adviesorgaan voor de regering. Bedrijfsleven, vak bonden, milieu-organisaties, mijnbouw, gemeenten en plano logen hebben zitting in de com missie. Taak is om harmonie te brengen in het beleid voor de Noordzee. Gebleken is dat er tot op de dag van vandaag nauwelijks van een samenhangend beleid voor de Noordzee sprake kan zijn. Oplos singen voor problemen zijn vaak onmogelijk vanwege competen tiekwesties tussen de verschil lende ministeries. Schut zelf ge looft dat het meer een kwestie van langs elkaar heen werken is in plaats van elkaar dwarszitten. „Tot nu toe konden we ons ook fi guurlijk permitteren om langs de Noordzee heen te leven", zegt de eerste voorzitter van de Noord zeecommissie, „nu kan dat niet meer. Er komt zo'n verstrenge ling van belangen. De olie- en gasboringen nemen toe, terwijl de Noordzee de drukst bevaren zee ter wereld is. Dat geeft pro blemen met de veiligheid. Het zou me niet verbazen als het ook de meest vervuilde zee zou zijn, wanneer het niet in open verbin ding had gestaan met de Atlanti sche Oceaan. Men kan er niet meer om heen. Er moeten scher pe regels komen". Toch is harmonisatie van het be leid volgens Schut voorlopig het meest haalbare. Het is te betwij felen in hoeverre de Noordzee commissie oplossingen kan aan dragen of versnellen. De com missie adviseert slechts, want heeft geen macht. Bovendien moeten adviezen worden gege ven aan de hand van ambtelyke nota's, wat ook met altijd de snel heid van handelen bevordert. (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis!) Bekijk wat er in uw huis (nog) geïsoleerd kan worden en wat dat gemiddeld aan stookkosten bespaart Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe- het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stel len! soort isolatie b« ■sparing* per oppervlak aantal m dat tn uw woning (e isoie- totaal aantal m a.irdgas per jaar Spouwmuurisolatie 10 x Dakisolatie - verwarmde zolder - onverwarmde /older 10 Vfoeriaobtie Dubbelglas/ voor zetramen - woonkamer - slaapkamer 20 - - GeveÜsoUbe (binnen) 9 x Lrtdingisolatie per strekkende meter) 9 Totaal aantal m aardgas Besparing!-n m' aardgas per jaar a 58.6 cent f1 Deze bespanngsnjfers gelden voor woningen waari 3700 m1 aardgas per jaar wordt verbruikt 3500 tot

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7