Steeds Almanak rangschikt mogelijkheden om subsidie te krijgen Miljoen extra voor gemeente Kort geding tegen krakers van pand Scheepmakerssteeg Voor universitair onderzoek Schade door vuurwerk in buurthuis Haché in't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! Het mirakel van Leiden Sen vier da/w/u btadbteeld Woest trio slaat op familie in Nieuwjaarsbal De Hutspotten WOENSDAG 5 JANUARI 1983 LEIDEN - Leidse wetenschappers hebben het subsidie-oerwoud in kaart gebracht, dat wil zeggen: compleet zal-ie nooit worden, de subsidie-almanak voor sociale weten schappers, maar ze weten over een tijdje in elk geval welke paden ze moeten bewande len om hun onderzoek gefinancierd te krijgen. De Dienst Sociaal Wetenschappe lijk Onderzoek (DSWO) heeft de almanak samengesteld. Eén van de samenstellers, drs. P.C Noordzij, vertelt dat de dienst drie jaar heeft gewerkt aan de almanak. "Zo'n gids was er inderdaad nog niet. In de tijd dat wij er aan werkten waren er trouwens ook mensen van andere universitei ten bezig met iets dergelijks. Stop maar, want ze zijn in Leiden al bezig, werd hen gezegd". De almanak bevat een overzicht van ongeveer 240 subsidie- of op drachtgevers, onderverdeeld in centrale overheid, lagere overhe den, stichtingen en bedrijven. "Toch zal je een dergelijke gids nooit compleet krijgen", volgens Noordzij. "In sommige gevallen is het namelijk zeer moeilijk om gegevens los te krijgen van op drachtgevers. Er zijn er die hele maal geen behoefte hebben aan bekendheid". In het persbericht van de Leidse universiteit wordt gesteld dat de almanak een teken is dat de uni versitaire onderzoekers zich steeds meer gaan richten op de maatschappij. Kan Noordzij zich nader verklaren? Deze zegt: "Nou kijk, die almanak komt natuurlijk op het juiste mo ment. Er moet nu bezuinigd wor den, dus zullen onderzoekers hun geld in sommige gevallen el ders vandaan moeten halen. Dat betekent dat ze zich meer op de maatschappij moeten richten. Onderzoek doen dat maatschap pelijk dienstbaar is, omdat de op drachtgever anders zegt: daar voor geven we geen geld". We krijgen dus nu de situatie dat de wetenschapper, die de alma nak uit zijn hoofd heeft geleerd, op een dag denkt: kom laat ik DEN HAAG/LEIDEN - Wat een knokploeg vorige maand niet lukte, probeerde de Leidse me vrouw P. Leyenaar gistermiddag voor de Haagse rechtbank te be werkstelligen. Teneinde haar pand op de hoek Rapenburg/ Scheepmakerssteeg binnen 48 uur ontruimd te krijgen had ze een kort geding aangespannen tegen één van de acht jongelui, die dit huis op 13 november jl. hebben gekraakt. Toen was het pand nog eigendom van haar vader en stond het vol gens de krakers al negen maan den leeg. De raadsman van me vrouw Leyenaar, mr. Van Leeu wen bestreed dit. Volgens hem is het huis met acht ruime kamers tot juli van het vorig jaar ver huurd geweest aan twee bv's. Ook bracht Van Leeuwen naar vo ren dat de vader het pand korte lings aan zijn dochter had ver- LEIDEN - In het buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad is in de oudejaarsnacht twintigdui zend gulden schade toegebracht door vuurwerk. Vuurwerk, dat door de brievenbus naar binnen is gegooid, veroorzaakte een brandje. Daarbij is de meterkast en de bedrading van elektra, tele foon en alarminstallatie vernield. Van de schade werd gisteren aangifte gedaan bij de politie. ADVERTENTIE U weet wel, naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten en twee overheerlijke kindermenu's. Dat alles voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 14,50 per flinke portie in aardewerk potje. Alléén deze maand 'n verrukkelijke Haché Smulpot naar ouderwets Hollands recept: slechts f 7,50. kocht. De krakers plaatsten daar echter de nodige vraagtekens bij, Hun advocaat mr. Van der Pol zei afgelopen vrijdag nog van een makelaar te hebben vernomen dat het bewuste pand „te koop was en dat de krakers er spoedig zouden worden uitgezet." Mede daarom zei Van der Pol de indruk te hebben dat mevrouw Leyenaar de rol van stroman ver vulde voor haar vader. De kooptransactie tussen beiden noemde hij dan ook „een schijn- handeling". De reden waarom mevrouw Leye naar het pand zo spoedig moge lijk ontruimd wil zien, is dat zij bedrijfsruimte nodig heeft. In de Burgsteeg drijft ze een zaak in kunstnijverheid en volgens haar raadsman wil ze in het pand in de Scheepmakerssteeg kantoor gaan houden „en ook twee ka mers gebruiken als opslagruim te." Bij monde van mr. Van der Pol zei den de krakers echter te vrezen dat ze het pand volledig als pak huis zal gebruiken „en dat is", zo zei de advocaat, „in strijd met het bestemmingsplan". Volgens dat plan dient het pand een woon- of' kantoorbestemming te hebben. Een aanbod van de krakers om maandelijks 1750 gulden huur voor het huis te betalen is door mevrouw Leyenaar - en werd al eerder door haar vader van de hand gewezen. Rechtbankpresident mr. Wijnholt doet komende dinsdag uitspraak in dit kort geding, dat kon wor den aangespannen omdat de identiteit van één de krakers be kend was geworden door een per abuis bezorgde brief. eens een onderzoek doen naar..., want daarvoor geeft die instel ling vrij veel geld? Nee, ant woordt Noordzij. Foute voorstelling van zaken, want: "Een opdrachtgever weet precies wat hij wil. Dat betekent dat de sociale wetenschapper een goed plan zal moeten indie nen en een keurig rapport moet schrijven. Hij kan dus niet den ken: laat ik dat maar eens doen.." "En", vervolgt hij, "daar komt nog eens bij dat het onderzoek ook moet passen in de plannen van de vakgroep van de universiteit. Dat betekent dus dat de weten schapper niet zomaar een plan kan indienen, omdat hij denkt: voor dat plan geven ze wel veel geld. Het grote voordeel van werken voor een niet-universitai- re opdrachtgever is volgens mij overigens dat je je aan een strak schema moet houden. Op die wijzé kweek je natuurlijk goede onderzoekers". Is het eigenlijk geen teken aan de wand dat er zoveel subsidies zijn waar je als sociale wetenschap per gebruik van kunt maken; te bedenken dat de gids nog niet eens volledig is? "Nou nee..", vindt Noordzij, die op de vraag waar het geld valt te ha len antwoordt: "Laat ik maar zeggen dat sommige ministeries erg veel voorwaarden stellen. Die strooien het geld niet zo grif rond". De gids, die werd gedrukt in een oplage van 500, moet vijfenze ventig gulden kosten. Dat is niet goedkoop. "Maar", zegt Noord zij, "stel je nou voor: een onder zoeker kan dank zij de almanak geld krijgen, dan zijn die vijfen zeventig er toch in één keer uit!" LEIDEN - De bouw van 22 wonin gen in de Mirakelsteeg (Mare- dorp) is in volle gang. In de loop van dit jaar worden de woning wetwoningen opgeleverd. Het vullen van dit gat in de binnen stad heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Grote sta-in-de-weg was steeds het gebouw de Predi ker aan de Janvossensteeg, waarvan de achterkant in de Mi- rakelsteeg uitkomt. Het was de bedoeling van de gemeente dit gebouw te slopen, maar dan moest het wel gekocht worden van de aannemers De Bolster en Pasman. De aannemerscombina tie slaagde er vorig jaar na lang touwtrekken niet in dit door achttien mensen bewoonde com plex leeg te krijgen, waarna de gemeente afzag van de aankoop. Besloten werd de nieuwe wonin gen om de Prediker heen te bou wen. Wanneer dit gebouw wel ge sloopt had kunnen worden, zou den er vier woningen meer aan de Mirakelsteeg worden ge- bowwd, met alle financiële voor delen van dien. Met zeker een jaar vertraging is de bouw vorig jaar toch ter hand genomen. In het licht van alle problemen die er zijn geweest, wordt dat ook wel het 'mirakel van Leiden' ge noemd Door belasting op incourante onroerende goederen LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt jaarlijks ten minste één miljoen gulden extra inkomsten door het heffen van belasting op incourante onroerend goederen. Kort geleden heeft de Tweede Ka mer een voorstel aanvaard tot wijziging van de gemeentewet met betrekking tot de gemeente lijke belastingen. Hierdoor wordt het de gemeenten moge lijk gemaakt onroerend goed be lasting te heffen op zogenaamde incourante onroerende goede ren, zoals gebouwen van de uni versiteit, de Nederlandse Spoor wegen en van de PTT, waterzui veringsinstallaties, ziekenhui zen, laboratoria en scholen. De gemeente Leiden zal door deze nieuwe belasting structureel over meer inkomsten beschik ken. Door de afdeling financien van de gemeente wordt de op brengst geschat op ten minste één miljoen gulden. Het PPR-raadslid Van Oosten heeft het college van burgemees ter en wethouders om een over zicht gevraagd van alle incouran te onroerende goederen in de ge meente Leiden. Het raadslid wil ook weten of het college bereid is de raad voor te stellen om al in 1983 over te gaan tot heffing van onroerend goedbelasting op in courante onroerende goederen. Van Oosten vraagt het college ver der om de extra inkomsten voor de gemeente aan te wenden voor het behoud van arbeidsplaatsen die door bezuinigingen, waartoe de gemeenteraad onlangs be sloot, verloren dreigen te gaan. Volgens het PPR-raadslid zou den hiervoor met name enkele arbeidsplaatsen in het welzijns werk in aanmerking dienen te komen. Gemeenteambtenaar Seitzinger, van de afdeling belastingen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Leo Maat Wethouder Cees Waal - liever niet over palen praten. Kwelpalen Arme vuilnismannen. Draaien en keren zich in de Pieterswijk een ongeluk om het huisvuil te kunnen ophalen. Paaltjes en éénrichtingsverkeer, een heel gepuzzel met de reinigingswa gen. Chauffeur Johan Steen bergen klaagde bij de komst van de paaltjes op het Rapen burg al in Steeds zijn nood. Nu zijn er sinds kort ook paaltjes neergedaald op de Pieters kerkstraat. "Om het maar eens ondiplomatiek uit te drukken: het is een ongelofelijk gehan nes". Chef buitendienst Rie- mer van de reinigingsdienst valt chauffeur Steenbergen bij deze gelegenheid luid bij. "Je moet wel een paar keer op nieuw de Pieterswijk in om overal te kunnen komen. En soms word je ook wel gedwon gen tegen het éénrichtingsver keer in, zoals bijvoorbeeld in de Kloksteeg. Ja, wat moet je anders?". Nu blijken ze in de Pieterswijk zelf ook niet zo dol op de paal tjes te zijn. De middelste kwel geest op de Pieterskerkstraat is er al uit geramd. Ja, beseft ook ambtenaar Dirk Kuijper van verkeerszaken: "Met een zekere consequentie worden die palen weggehaald in de Pieterswijk". Heel raar, vindt hij. "Want op de inspraakavon den was iedereen voor het te rugdringen van het autover keer in de Pieterswijk". Kuijper verwijst boze automobi listen en vuilnismannen naar het in 1978 aangenomen ver keersplan, waarin besloten werd het sluipverkeer in de wijk aan te pakken. "En daar zijn we nu dus mee bezig. De Pieterswijk wordt als het ware in tweeën gehakt. Volgens plan". Voor de reiniging heeft hij dan nog een troost: "Het is de be doeling dat het in de toekomst sleutelpalen worden". Met de sleutel in de hand kan de chauffeur van de reinigings dienst zich dan toch nog enigs zins een weg banen door het Pieterswijkoerwoud. Mooie oplossing misschien die sleutelpalen, maar wellicht kan ook het palenbeleid nog eens onder dc loep worden ge nomen. Wordt het zo langza merhand niet een beetje teveel van het goede en heeft ieder een dat wel beseft bij de lance ring van dat verkeersplan des tijds? Wethouder Waal (zie de krant van maandag) heeft er blijk van gegeven dat niet zo'n interessant gespreksonder werp te vinden. Maar om altijd maar over het weer te praten, gaat ook zo vervelen. Paul Bordewijk - wat kost koffie uit de Derde Wereld? Roodmerk (1) Is dat wel zuivere koffie? De kof fie die ambtenaren en politici op het stadhuis drinken wordt afgenomen van de bekende Leidse koffie-onderneming Het Klaverblad. Het is de on derneming van Jan Lijten, de vroegere wethouder van eco nomische zaken. We hebben het over de jaren '70-'74. Lijten mocht ophoepelen, want er kwam in 1974 een links ge meentebestuur. Wat bleef, was zijn koffie. De rooien op het stadhuis waren kennelijk ge wend aan de smaak van katho lieke koffie. Als het maar rood merk was. Een andere bekende Leidse on dernemer is Willem Postma, veelal in PS P-kringen verke rend. Hij handelt niet zelf in koffie, maar heeft vorige maand een deel van zijn win kel in de Burchtsteeg hiervoor afgestaan. Vrijwilligers runden daar een handeltje in onder meer koffie en thee. Produkten uit de Der de Wereld. Uit landen als Nica ragua, Mozambique, Vietnam en Guinee Bissau. Afkomstig van de Amsterdamse Stichting Ideële Import. Een stichting die tot doel heeft be paalde landen in de Derde We reld economisch te steunen door tegen een redelijke prijs zo veel mogelijk produkten af te nemen. Hiermee hoopt men dat de politieke onafhankelyk- heid van die landen groter wordt. Het handeltje in de Burchtsteeg was maar tijdelijk. "Het ging er mij i om i de dacht te vestigen op deze stich ting. Veel mensen weten niet waar ze terecht moeten voor bijvoorbeeld Nicaragua-kof- fie", legt Willem Postma uit en hij schenkt nog eens in. Roodmerk (2) Dat smaakte PSP-raadslid Hans de la Mar naar meer en hij stel de vragen aan wethouder Paul Bordewijk. Bordewijk (PvdA) gaat over het geldgebrek van Leiden en dus ook over de in koop van koffie De la Mar bedacht dat Leiden wat voor de Derde Wereld kon doen zonder dat het njk daar moeilijk over kon doen. De ge meente mag geen geld geven aan projecten in de Derde We reld, alleen voorlichting geven aan de Leidse bevolking. Dus leek het De la Mar wel een goed idee om voortaan koffie in te kopen via de Stichting Ideële Import. Bordewijk wil de dat wel bespreken in de raadscommissie voor finan ciën. In de raadscommissie, het was inmiddels december, was de solidariteit met de Derde We reld ver te zoeken. CDA-raads- lid Piet Kranenburg zei dat zijn fractie tegen was, omdat het slecht was voor de Leidse werkgelegenheid. De werkge legenheid van zijn partijgenoot Lijten zal hij bedoeld hebben. Dc PvdA aarzelde. Raadslid Ro nald Plasterk zei: "Wy politici kunnen thuis nog een lekker bakkie drinken, voordat we naar een vergadenng gaan. Maar de ambtenaren, die léven van de koffie". Hy wilde dat de ambtenaren eerst zouden proe ven of de 'ideele' koffie net zo lekker is als de katholieke kof fie. Bordewijk keek natuurlijk - daar wordt hij voor betaald - eerst naar de centen. Dc wet houder wilde eerst laten uit zoeken of de ideele koffie niet te duur betaald wordt. Want solidariteit mag niet teveel kosten. Ambtenaar Wouter Deelen van de afdeling inkoop heeft het uitgezocht. De goedkoopste koffie van de stichting - de Suporta, een melange uit di- verse landen - kost voor groot verbruikers 13,32 per kilo Wat de gemeente nu precies be taalt, wil hy niet verklappen. Maar de koffie op het stadhuis is iets goedkoper en de koffie op het stadsbouwhuis (via een andere groothandel) iets duur der. In totaal, schat hy, worden er jaarlijks zo'n vijftienhon derd tot tweeduizend pakken koffie ingekocht. De ambtenaren die dat allemaal verwerken, willen eerst wel eens proeven of de nieuwe kof fie wel te pruimen is. En de raadsleden kyken samen met Bordewyk of het te betalen is. Maar dan lykt het ook echt ge daan met de katholieke koffie LM deelt desgevraagd mede dat de gemeente verplicht is de onroe rend goedbelasting op incouran te gebouwen dit jaar al in te voe ren. De gemeenteraad zou daar toe niet meer hoeven te beslui ten In de begroting voor 1983, die onlangs door de gemeente raad werd vastgesteld, is al reke ning gehouden met de verwacht te opbrengst van de nieuwe ge meentelijke belasting. Het PPR-raadslid zou er dus ten onrechte vanuit gaan dat er spra ke is van extra inkomsten die aangewend kunnen worden om een deel van de bezuinigingspyn te verlichten Als de wetswijzi ging niet per 1 januari 1983 zou zyn doorgegaan zou de gemeente één mihoen gulden minder ont vangen dan in de begroting voor 1983 is aangegeven. LEIDEN - Drie mannen zijn gis teravond in een woning in de Abraham Crynssenstraat aange houden wegens poging tot dood slag, vernieling en huisvrede breuk. Dc oudste (26) van hflt drietal had verkering met de dochter van de familie, maar de ze verkering verliep - aldus de politic - niet naar VPCDfl Hy zou daarom met twee vrienden, 23 en 19 jaar, naar dc fiat van het meisje zijn gegaan, gewapend met een honkbalknuppel, een koevoet en een stuk hout. De 52 jarige vader van de familie hield de deur gesloten, maar dat was geen probleem. De deur werd in geramd en het drietal drong de fiat binnen Daar vernielden zy de huisraad en sloegen de ruiten stuk. De vader kreeg klappen met de honkbalk nuppel en toen hij zich op het balkon verschanste, ging ook de balkondeur eruit en kreeg hij een klap met dc koevoet Een 12-jarige zoon kreeg ook een klap met de honkbalknuppel. De politie kwam ter plekke toen de vechtpartij nog aan de gang was. Het drietal bedreigde de agenten en verzette zich bij de aanhou ding Ken van de agenten raakte hierby licht gewond. Vader en zoon werden naar het Diaconessenzickcnhuis ge bracht De vader had een gapen de wond boven het rechteroog en I..n zijn hand De zoon had glas in zijn oog. LEIDEN - Carnavalvereniging De Hutspotten houdt zaterdag avond haar traditionele nieuw- jaar bal in dc n id< ntic aan d« Lange Mare 43. Cocktail- of avondkleding is daarby ver plicht Deze avond zal de jaarordc van de Hutspotten worden uitgereikt aan een persoon of instelling die zich verdienstelyk heeft ge maakt in of voor Leiden. Het bal begint om negen uur en wordt opgeluisterd door het Loos drecht Kwartet en de Sweet Wood Dixy Stompers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3