c Montessori- school zeker in 1985 weer terug in Oegstgeest Defensie wil Neptune voor Avenger inruilen ^eidse agenda Dit voorjaar valt besluit over NS- station De Vink >- Leids/Oegstgeestse stichting vastbesloten Onenigheid over inspraak bij aanschaf kunstwerken LEZERS SCHRIJVEN Fietsen Politie houdt twee mannen met gestolen cheques aan Mevrouw Van Griethuijsen onderscheiden Stad en rand Het toestel dat nu nog eigendon LEIDEN/VALKENBURG - De afdeling maritieme histo rie van het ministerie van de fensie in Den Haag is druk aan het onderhandelen met een Britse multi-miljonair om een van de twee Neptu nes die nog op het vliegkamp Valkenburg staan, te ruilen voor een Grumman Avenger TBM 3W2 Hunter. De Grumman Avenger is een i verzamelaar Doug Arnold. vliegtuig waarmee de iluumc tot het begin van de jaren zes tig heeft gevlogen. Het toe stel waar het hier om gaat is het enige in zijn soort en heeft onder meer nog dienst gedaan op het marinevlieg kamp Valkenburg. De Leidse student R.F.A.J. (Roger) Soupart heeft het ini tiatief genomen voor de ruil. De 23-jarige student Neder lands houdt zich al van jongs De Neptune 205 staat nu nog op het vliegkamp Valkenburg. De bedoeling is dat het toestel wordt geruild voor de Avenger. (Poto R Soup«rt) af aan bezig met alles wat vliegt. Hij publiceert in een aantal luchtvaartvakbladen en is ook regelmatig te vin den bij de startbanen van het vliegkamp Valkenburg. Op één van zijn reizen naar En geland kwam hij de Avenger op het spoor. "Het vliegtuig heeft jarenlang dienst gedaan op het vlieg kampschip de Karei Door man, in de West en op Val kenburg. Het laatst werd het toestel in Nederland gebruikt als sleuteltoestel op de Anto ny Fokkerschool in Amster dam. In 1976 werd het geruild voor een klein sportvliegtuig en een aantal vliegtuigmotoren. Het toestel belandde bij een verzamelaar in Schotland. Enige tijd terug werd het ge veild voor ruim dertigdui zend gulden en kwam in het bezit van de Engelse miljo nair. De marinevoorlichtingsdienst bevestigt dat er wordt ge werkt aan een eventuele ruil. "Maar het mag geen geld kos ten", aldus W. Geneste van de marinevoorlichting in Den Haag In het begin van de jaren zeven tig waren er nog vier Aven gers in het land. In totaal wa ren er in de jaren vijftig 73 van de 9834 gebouwde toe stellen in Nederland. Van de vier laatste Avengens zijn er drie in brand gevlogen. On der meer op het vliegkamp Valkenburg. De enige die overbleef is uiteindelijk op het vliegveld Blackbusae van de Engelse miljonair beland. Als de ruil doorgaat is het de bedoeling dat het vliegtuig naar het Militair Luchtvaart Museum in Soesterberg gaat. OEGSTGEEST - In 1985 keert het Montessori lager onderwijs weer terug in Oegstgeest. De stichting Montessori-onderwijs Leiden en omgeving heeft namelijk onlangs beslo ten de Montessorikleuterschool aan de Aert van Neslaan uit te laten groeien tot een basisschool. Tot 1978 was er in Oegstgeest een lagere school waar Montessori- onderwijs kon worden gevolgd. Door allerlei problemen en con flicten besloot de stichting de school aan de Louise de Coligny- laan in dat jaar te sluiten. De kleuterschool aan de Aert van Neslaan bleef echter bestaan en floreerde. Volgens de stichting blijkt daaruit dat er zeker be hoefte is aan Montessori-onder wijs in Oegstgeest. In 1980 werd een poging gedaan om weer een nieuwe lagere school op te rich ten. Gemeente en provincie werkten echter tegen en het plan ging niet door. Over die afwijzing loopt overigens nog steeds een beroepsprocedure bij de Raad van State. Tegenwerking van de gemeente Oegstgeest is nu niet meer moge lijk. Op het moment dat de wet op het Basisonderwijs in wer king treedt is een schoolbestuur vrij om bij een kleuterschool een lagere school te stichten en an dersom. Niet overdrijven De stichting heeft nog altijd de hoop niet opgegeven dat de ge meente Oegstgeest wil meewer ken aan de tot standkoming van een Montessoribasisschool. Voorwaarde voor de gemeente Oegstgeest is dan wel dat de Montessorikleuterschool in Lei den geen basisschool wordt. Die moet dan worden opgeheven. Wethouder Blom (onderwijs): "Misschien is er wel een markt voor het Montessori-onderwijs maar je moet het niet overdrij- Nieuw licht op Randstad Sport VOORSCHOTEN - Ter gelegen heid van het in gebruik nemen van een nieuwe lichtinstallatie speelt Randstad Sport morgen avond een wedstrijd tegen het LaldS KNVB elftal Plaats van handeling is sportpark Adegeest, waar de Voorschotense wethou der (van sport en cultuur) Marse- lis de nieuwe verlichting zal ont steken voor het duel om 20.00 uur begint. Gezien de hoge prijzen heeft Rand stad Sport afgezien van de afna me van energie van een energie bedrijf. De club heeft een eigen generator achter de zittribune geplaatst waardoor de kosten be langrijk lager zijn. Voor het Lcids elftal zijn de vol gende spelers uitgenodigd: Van der Heijden en Siera van RCL, Zuidhoek (SJC), Paul en Marcel van der Blom en Van Dijk (Rijns- burgse Boys), John Marijt en Gertjan Bakker (Noordwijk), Fa- ber (UVS), Van der Wcyden (Lugdunum), Lancel en Van Al phen (Roodenburg), Van der Kleij en Aandewiel (Quick Boys). ven. Je moet niet twee krakke mikkige scholen oprichten op nog geen kilometer afstand van elkaar". De stichting houdt ech ter vast aan twee scholen, één in Oegstgeest en één in de omge ving van de Leidse kleuterschool aan de Zoeterwoudsesingel. De gemeente Leiden en Oegstgeest hebben onlangs de stichting op nog een andere mogelijkheid ge wezen: de Boerhaavebuurt. Vol gens de twee gemeenten is er slechts plaats voor één Montes sorischool in de regio Oegst- geest/Leiden. De Boerhaave buurt zou de meest geschikte plaats zijn. De stichting heeft die plaats echter onmiddellijk afgewezen en be sloot toen de Oegstgeester kleu terschool te laten uitgroeien tot een basisschool. Er is echter nog een mogelijkheid, die vooral de gemeente Oegst geest aanspreekt. Die mogelijk heid de samenvoeging van de Montessorikleuterschool met een openbare lagere school (zeer waarschijnlijk de Floraschool). De gemeente heeft namelijk slechts drie openbare kleuter scholen en vier openbare lagere scholen. Voor één van de lagere scholen zal dus nog een kleuter school moeten worden gevon den. Wanneer die school het Montessori-onderwijs gaat ge ven, heeft dat twee grote voorde len: het Montessori-onderwijs is dan terug in Oegstgeest (alle po litieke partijen willen dat) en er zijn geen problemen meer om vier basisscholen te realiseren. Bezwaren Toch kleven hier ook nogal wat be zwaren aan. De stichting wil van de gemeente Oegstgeest garan ties dat het Montessori-onder wijs wordt behouden en wil ver der afspraken over de bestuurlij ke structuur en onderwijskundi ge opzet. Gedacht wordt dan aan een commissie artikel 61, die de school gaat besturen. Dat bete kent dat ouders en leerkrachten grote invloed krijgen op het rei len en zeilen van de school. De gemeente wijst dat echter af. Wethouder Blom: "De school zal dan net zo moeten worden be stuurd als alle andere openbare scholen. Een commissie artikel 61 is niet nodig en niet mogelijk, de raad wijst dat af. Het kunt overigens best anders. Je kan ge woon afspraken maken. Overi gens hebben ouders al veel te zeggen via de zogenaamde mede zeggenschapsraad". Voorlopig ziet het er niet naar uit Wethouder Blom: "Misschien is er wel een markt voor het Montessori- onderwijs maar je moet het niet overdrijven". dat gemeente en stichting elkaar zullen vinden. De opheffing van de Leidse kleuterschool en de wijze van besturen van een even tueel nieuwe Montessorischool (na samengaan van de kleuter school in Oegstgeest met een openbare lagere school) lijken te grote struikelblokken. Van avond is er een gesprek tussen de gemeente en het bestuur van de stichting. Als het overleg met de stichting niets oplevert, moet de gemeente wel een oplossing vinden voor de vierde openbare lagere school. "In feite worden we dan gedwon gen er een kleuterschool bij te maken. Er zijn nog te veel leer lingen voor drie scholen", aldus Blom, die opheffing van een openbare lagere school (dan wordt het drie om drie en zijn al le problemen uit de wereld) voor lopig uitsluit. VOORSCHOTEN - De Neder landse Spoorwegen willen dit voorjaar een beslissing nemen over de geplande N.S.-voorstad- halte "De Vink", maar dan moet snel overeenstemming bereikt worden tussen de gemeentebe sturen van Leiden en Voorscho ten over de ondertunneling van de spoorbaan. Station "De Vink" is speciaal be doeld voor de Voorschotense wijk Noord-Hofland en de Leid se wijken Stevenshoven en Lei- den-Zuidwest. Het station zal ook een NZH-busverbinding krijgen. Van de kant van de NZH is de wens geuit om een tunnel onder de spoorbaan aan te leggen, waardoor ook een doorgaande autobuslijn via het station "De Vink" kan rijden. De NZH denkt daarbij aan de lijn Leiden-Kat- wijk via Valkenburg. Deze lijn zal dan ook door Noord-Hofland en Stevenshoven gaan rijden. Ook de N.S. wil een tunnel onder de spoorbaan. De gemeente Voorschoten is echter steeds te gen een ondertunneling ge weest. Voorschoten vreest een doorgaande verkeersstroom via Ter Waddingerhoek II en daar naast minder klanten voor het winkelcentrum Noord-Hofland omdat aan de andere zijde van de spoorbaan het winkelcen trum voor de Leidse wijk Ste venshoven geprojekteerd is. Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten adviseert thans de commissies voor openbare werken en ver keer om het bezwaar tegen de tunnel te laten varen, ohidat de indruk bestaat dat niet alleen Leiden, de N.Z.H., de N.S. maar ook het ministerie van verkeer deze tunnel willen. Mocht de tunnel er komen, dan is Voor schoten niet bereid daaraan mee te betalen. Voor Voorschoten geldt slechts het grote belang van het station "De Vink" voor het noordelijk deel van het dorp. Hierbij wil de ENFB reageren op het interview met de Leiderdorp- se verkeersambtenaar M. van den Berg in het LD van 29 de cember jl. Dit interview ritselt nl. van de hele en halve onwaarhe den en wat erger is, er wordt stemming gekweekt alsof geen fietser zich aan de verkeersregels stoort, en daarna worden maatre gelen voorgesteld die averechts zuilen werken. Er zijn inderdaad fietsers die zon der op of omkijken door rood licht rijden. De ENFB kan hier voor geen begrip opbrengen. De ze fietsers brengen niet alleen zichzelf, maar ook anderen in ge vaar. Gelukkig vormen zij een vrij kleine groep. Veel meer fietsers die bij een rood licht komen, stoppen eerst, zien dat er geen verkeer aankomt en constateren dus dat ze voor niets staan te wachten. Als de fietser dan door rood rijdt, en een auto later moet wachten op een fietser die al vertrokken is, tja, dan staat de auto voor niets te wachten. Hij hoeft echter niet meer te wachten dan wanneer de fietser niet door rood was gere den! Men kan dan ook niet zeg gen dat de fietser het verkeersre gelsysteem verstoort, hij grijpt alleen voor z'n oversteek een eer dere realisatie aan dan het ver keersregelsysteem hem biedt. Wordt hierdoor de computer ver ziekt? Nee, alleen het beeld van de computer als heilig wonder dat alles het beste weet wordt aangetast. De computer is maar een automaat die alleen lussen en drukknoppen ziet en niet meer kan dan de programmeur erin stopt. Kennelijk ziet de fiet ser meer en is net even wat snel ler. Toen de gemeente Leiderdorp vo rig jaar maart met plannen kwam om de detectielussen bij het En- gelendaal te vervangen door drukknoppen, hebben wij al op deze gedachtenfout gewezen, en we hebben gewaarschuwd dat door deze maatregel het door rood rijden zou toenemen. De ge meente Leiderdorp vindt dit kennelijk niet erg, want zij schreef terug (schrijver onbe kend, maar ondertekend door de secretaris en de burgemeester): "Door de drukknop wordt bevorderd dat het systeem alleen wordt geactiveerd indien de fiet ser bereid is te stoppen voor een verkeerslicht". Wij kunnen dit niet anders lezen dan als een im pliciete aanbeveling om door rood licht te rijden. Gelukkig zegt Van den Berg: maar we moeten uitgaan van de wet". Ook m.b.t. de groene golf werden gedachtenfouten gemaakt. Wij voerden destijds als bezwaren te gen de groene golf aan dat deze de weg een snelwegkarakter geeft, dat het altijd een rode golf is voor langzaam verkeer, lange wachttijden geeft voor dwarsver- keer, en dat het openbaar ver voer er niet van kan profiteren. Het inbouwen van voorzienin gen om aan deze bezwaren tege moet te komen tast de groene golf aan. Daar is de gemeente Leiderdorp nu dus ook achter! Maar zij overschat de voordelen van de groene golf zodanig dat zij dan maar liever wat meer groene golf instelt, ten koste van fietsers en openbaar vervoer. Voordelen, die ook op andere wijze te ver krijgen zijn dan door instelling van een groene golf. Wij zijn bereid met de gemeente Leiderdorp in overleg te treden, teneinde tot een passende oplos sing voor het Engelendaal te ko men. Inmiddels verblijven wij, namens de ENFB hoogachtend, Wouter Bakker, Postbus 80. Leiden WASSENAAR - Tot twee maal toe heeft de Com missie Welzijn zich gister avond over kunstwerken gebogen. Eerst verleende zij enthousiast goedkeu ring aan een ontwerp voor in het in aanbouw zijnde gemeentekantoor. Het be treft hier een blauwe wand-spiegelcreatie. Voorts maakte men ken nis met de ontwerpen voor beeldende kunst bij de nieuwbouwwijk Spin- baan. De Adviescommissie Beeldende Kunst heeft reeds haar voorkeur laten vallen op één van de plas tieken, namelijk "Aanplanting" van F. Daals. Dit kunstwerk be staat uit een vijftal donkere me talen balken, die verspreid van elkaar opgesteld worden. De ma ximale hoogte hiervan is 9,5 me ter. De argumentatie voor de keuze be stond eruit dat "het ontwerp het best op deze ruime lokatie past, het is monumentaal en een ho mogeen iets", aldus één van de leden van de commissie. De buurtvereniging heeft tijdens de inspraak een geheel ander standpunt ingenomen. De voor zitter hiervan zei tijdens een ver gadering: "U kunt doen wat U wilt, wij willen liever een beeldje van de koningin". De Advies commissie was het hier unaniem mee oneens. De discussie over de inspraak van betrokken burgers kwam tijdens de vergadering gisteravond weer op gang. De behandeling van het procudureschema voor de aan schaf van kunst gaf hiertoe aan leiding. Wethouder Van der Wiel van de Flier was een duidelijk andere mening toegedaan dan de adviescommissie en zei dat het college de buurt wil blijven raad plegen: "onze gemeente heeft een relatief hoog opgeleide be volking, men weet hier in Wasse naar van wanten met betrekking tot kunst". Het commissielid Harting (Partij Wassenaar) was het hiermee eens: "is kunst al leen voor de kunstenaar of ook voor de buurt", vroeg hij zich af. Goulooze (PvdA) waarschuwde hierop voor "kunst van de grote gemeenschappelijke deler", want zij moet "een voortrekkers rol" hebben. Van liberale zijde werden ook twijfels geuit over verstrekkende inspraak van buurtbewoners bij de aanschaf van kunst. Een poging van de Wassenaarse kunstenaar Joop van Ulden om plaatselijke kunstenaars "in ge lijkwaardige gevallen de voor keur te geven" werd weinig en thousiast ontvangen. Ook vanuit de kunstenaarshoek zelf werd de voorkeur gegeven aan alleen een kwaliteitscriterium. WOENSDAG 5 JANUARI 1983 WOENSDAG Leiden - K&O-Gebouw, Oude Vest, kin derfilm 'Brontosaurus', 14.30 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, filmoch- tend voor vrouwen, 'Vrouwen van Suri name'. 10 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film "The Bank Dick en The Gold Dig gers' van W C. Fields. 20 en 22.15 uur. LVC - Breestraat 66, politieke film: Long shadow of the plantation; kulture- le film: The girl with the incredible fee ling; nieuwe speelfilm: Sofiko, vanaf 20.15 uur, woensdag en donderdag. Stadhuis - commissie personeelszaken, 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissie voor econo mische aangelegenheden, 19.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond. soos met films en informatieprogramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - O kosteloos advies, 17-18 11 Voorschoten - Ambachtszaal, Am bachtshuis, vergadering van de raads commissie voor welzijn, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, 20 uur. DONDERDAG In de Vroolijcke Are - Pieterskerkchoor- steeg, vergadering comité Leiden tegen fascisme, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Roomservice' van The Marx Bro thers. do. vr en za om 20 en 22.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 31 dec tot vr 7 jan door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, teL 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tr»L 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - Twee mannen zijn gis teravond in de Morsweg door de politie aangehouden. Het duo, 41 en 25 jaar oud, bleek in het bezit van eurocheques, een paspoort en driehonderd gulden, die eer der op de avond waren gestolen uit een woning in de Rijnzicht- straat. De twee mannen deden in de Mors weg ook pogingen om in te bre ken. Buurtbewoners waar schuwden daarop de politie. Van een woning in de Morsweg wa ren twee ruitjes vernield, maar er bleek verder niets te zijn gesto len. De politie vermoedt dat de man nen, Algerijnen zonder vaste woon- of verblijfplaats, illegaal in Nederland verblijven. Dat is nog in onderzoek. OEGSTGEEST - Als waarde ring voor het feit dat de Oegstgeestse mevrouw Van Griethuijsen zich meer dan een kwart eeuw heeft ingezet voor de geldwerving ten be hoeve van de kerkvoogdij van Oegstgeest werd haar vanmorgen de zilveren draaginsigne van de Vereni ging van Kerkvoogdijen uit gereikt. Mevrouw Van Griethuijsen on- plooide haar activiteiten in het kader van de Hervormde Vrouwen Dienst, waarvan zij voorzitster was en daarna - tot op heden - de drijvende kracht en het brein achter verschillende inzamelings acties. Zo organiseerde zij de verkoop van lepeltjes ten be hoeve van de restauratie van de Groene Kerk, de verkoop van Frieze koeken voor het orgelfonds van de Groene Kerk en het maken en verko pen van naai- en borduurwer ken. Deze activiteiten hebben in de loop der jaren bij elkaar bijna 57.000 gulden opgebracht. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur i incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Rubnekchefs J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (ptv) WF J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o tel. 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2