c Vakantiegeld sterk gekort "Gastarieven met olieprijs omlaag" CBS: groei investeringen 9 procent Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Frankrijk handhaaft invoerstop video's Unie blhp over middengroep: Indonesische groep koopt Hagemeyer op Dienstenbond wil beperking avondwinkels Miljarden verlies in luchtvaart "Verstrek bedrijven sneller vergunning" Ruim 5000 Turken opgelicht Vegin tegenover Gasunie: Beursoverzicht WOENSDAG 5 JANUARI 1983 Sphinx Voor Sphinx-Céramique in 1982 zoals al werd verwacht een zeer moeilijk jaar geweest. Bij een van 211 min tot 208 min ge daalde omzet leed het bedrijf (onderdeel van het Britse Reed- concern) een bedrijfseconomi sche verlies van 14 min voor belastingen, exclusief een voor ziening van 8 min voor her structureringskosten. Dit maak te president-directeur van Nieu- wenhuyzen bekend in een Nieuwsjaarsrede. Vrijwel alle Nederlandse en Euro pese bedrijven in de branche zit ten goed in de rode cijfers. De te ruggang in de bedrijfstak is van blijvende aard en dus niet uit sluitend coryunctureel. Dit zal enige jaren zo blijven. Daarom moest Sphinx een aantal activi teiten in omvang reduceren, met een navenant geringer aantal me dewerkers. Ontslagen konden niet worden vermeden, om de continuïteit van het overgrote deel van de onderneming zeker te stellen. Medici Italië Ongeveer 60.000 doktoren en ander medisch personeel zijn gisteren aan een vierdaagse staking be gonnen om hun wensen voor ho gere salarissen kracht bij te zet ten. Artsen, anesthesisten, rönt genologen en andere beroeps groepen werkzaam in staatsge- zondheidsdienst deden aan de werkonderbreking mee, waar door de meeste ziekenhuisafde lingen hun werkzaamheden moesten opschorten. Alleen voor spoedgevallen kwam men in ac tie. Dit hebben vertegenwoordi gers van de vakbonden in de ge zondheidsdienst gezegd. Oudere Russen In de Sowjet-Unie blijft een derde van de werknemers na het passe ren van de pensioengerechtigde leeftijd aan het werk. Dit percen tage zal in de komende jaren nog moeten stijgen, omdat het aantal schoolverlaters terugloopt. Volgens het partijblad Prawda is het aantal gepensioneerden dat in de mijnen, fabrieken, de land bouw en in winkels aan het werk blijft, de laatste driejaar sterk ge stegen. Het zijn er nu acht mil joen, of 32 procent van alle pen sioengerechtigden. In de Sowjet-Unie kunnen mannen met 60 en vrouwen met 55 jaar met pensioen. De Prawda is van oordeel dat mensen blijven werken omdat zij niet willen nietsdoen of omdat zij hun pen sioen willen aanvullen. Gemid deld zou men vijf jaar blijven doorwerken. Nutricia Nutricia verwacht over 1982 een iets hogere nettowinst dan over 1981 16,8 min). Ook de winst per aandeel van 20 zal, zij het minimaal, hoger uitkomen (1981: 9,49). Dit heeft president-direc teur E. J. van der Hagen medege deeld op een nieuwjaarsbijeen komst van het personeel. Van der Hagen verwacht dat in 1983 met name de consumenten- produkten van Nutricia onder zware druk zullen staan. Voor de specialiteiten van het be drijf (zuigelingenvoedingen en klinische en dieetprodukten) zijn de verwachtingen gunstiger, on danks een geringere groei van de export als gevolg van valutapro blemen en de verminderde koop kracht in buitenlandse markten. Voor klinische voedingen wordt een verdere groei verwacht. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 4 januari 1983. Boerekool per kg 0,51-0,89, waspeen Al- per kist 5,10-7,30, AII-3,20-4,70, BI-6,50- 11,40, CI-4,00-4.90. CII-1,70-4,10, breek- peen CI-per kist 6,00-6,30, prei A per kg 0,66, prei B per kg 0,43, schorseneren A 0.74-0,89, B 0,33-0,43, knolselderij (blad) 0,17-0.36. Economie Bij zuinigheid eerder premie voor tuinder DEN HAAG (ANP) - Per gein- vesteerde gulden moet per jaar minstens 0,4 kubieke meter aardgas worden be spaard wil een projekt in aan merking komen voor een energietoeslag krachtens de Wet Investeringsrekening. Dat was tot voor 1 januari nog een halve kubieke meter aardgas. In de glastuinbouw komen nu ook investeringen in energie- schermen die in nieuwe en kelwandige kassen worden geplaatst onder de energie toeslag te vallen. Voorts hoeft een aantal investe ringen in de glastuinbouw die onder de energietoeslag kan vallen niet meer vooraf bij de dienst investeringsre kening aangemeld te worden. PARIJS (Reuter) - Frankrijk heeft tegen de wens van de Europese Commissie in op 1 januari geen eind gemaakt aan de maatrege len die het verleden jaar heeft ge nomen om zijn invoer van video recorders aanzienlijk te bemoei lijken en is dat voorlopig ook niet van plan, zo is gisteren van ambtenaren van het Franse mi nisterie van handel vernomen. Ze zeiden dat de Franse regering de commissie vermoedelijk vóór het einde van de maand zal ant woorden maar voegden eraan toe dat de kans klein is dat Frankrijk op de eisen van de commissie zal ingaan, tenzij in Europees ver band bevredigende maatregelen worden genomen om een beter evenwicht te scheppen in de handel met Japan. In december bepaalde de sie dat Frankrijk het besluit om alle videorecorders in te klaren via Poitiers in het centrum van het land op 1 januari moest op heffen omdat ze in strijd zijn met de regels voor de vrijheid van de handel in de gemeenschap. Frankrijk heeft ook bepaald dat alle documenten die de appara tuur begeleiden in het Frans moeten zijn gesteld. In kringen van de Europese Com missie werd gisteren de ver wachting uitgesproken dat de zaak aan het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen in Luxemburg zal worden voor gelegd als Frankrijk bij zijn wei gering blijft. DEN HAAG (GPD) - De middeninkomens leveren dit jaar honderden guldens vakantie geld in. Dit wordt veroorzaakt door de voor deze middengroepen sterk gestegen belastingtarieven en de stijging van de te betalen sociale premies. Een en ander blijkt uit berekenin gen van de Unie voor Beambten Leidinggevend en Hoger Perso neel. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid be vestigt de berekeningen en zegt al eerder te hebben zien aanko men, dat de middeninkomens een derde tot de helft van het vakantiegeld kwijtraken. Bij de berekeningen van het vakantiegeld is de Unie BLHP uitgegaan van 7,5 procent van het bruto jaarsalaris. Een werk nemer met een bruto jaarinko men van f 36.000 kreeg vorig jaar NAARDEN (ANP) - Hagemeyer en de Indonesische Liem Inves tors voeren besprekingen over de verwerving door Liem van een belang van 51 pet in het Ne derlandse bedrijf. Het belang zal worden verworven door de Ne derlandse Liem-dochter Holland Pacific. Er zullen daartoe nieuwe aandelen Hagemeyer worden uitgegeven tegen een prijs, die boven de huidige beurskoers ligt. Maandag werden de aande len van 20 nominaal op de Am sterdamse beurs verhandeld te gen 29. Dinsdag was er op ver zoek van Hagemeyer geen han del. Het is de bedoeling, de identiteit en de operationele zelfstandig heid van Hagemeyer onder de huidige leiding in stand te hou den. Hagemeyer's strategie van concentratie op de handel en ver- UTRECHT (ANP) - In avondwin kels mogen alleen levensmidde len worden verkocht. Bovendien mag er per gemeente maar een avondwinkel per 30.000 inwo ners komen. Dat schrijft de Dien stenbond FNV aan staatssecreta ris Van Zeil (economische za ken). De Dienstenbond erkent dat een zekere uitbreiding van de avond winkels (nu buiten Amsterdam nog een zeldzaamheid) in het be lang van de consument kan zijn. Maar volgens de bond gaat de staatssecretaris, die niets wil we ten van een assortimentsbeper king en de gemeenten in het ver strekken van avond vergunnin gen vrij wil laten, veel te ver. De Dienstenbond staat huiverig te genover avondwinkels omdat die tot gedwongen overwerk zouden leiden. mindering van de betrokkenheid in industriële ondernemingen zal niet worden gewijzigd. De bon den zijn over de besprekingen geïnformeerd. Hagemeyer is van oorsprong zelf in feite een Indonesische onderne ming. Het bedrijf werd in 1920 in Amsterdam opgericht met als doel de export naar Nederlands- Indië en Malakka van alle soor ten artikelen, met uitzondering van technische. Er waren vesti gingen over de hele Indische ar chipel verspreid, alsmede in Sin gapore. Ook nu heeft men nog een vestiging in Indonesië, in Singapore en in Brunei, het vroe gere Britse deel van Borneo. De maatschappij groeide later uit tot een internationale groep, welis waar nog altijd vooral gericht op de handel, maar ook actief in de industrie (bijv. Indola). Deze in- dustriepoot is voortdurend een bron van zorg gebleken. Men werkt in de hele wereld. Eind vo rig jaar had men rond de 5000 mensen in dienst. Na Europa ligt het zwaartepunt op Azië. Na ette lijke jaren, waarin aandeelhou ders 6 divident ontvingen, trad in 1978 een verlies op van 12,8 min. De Liem Groep bestaat voorname lijk uit de familie Salim. De naam Liem is de oorspronkelijke Chinese achternaam van de fa milie. De heer Soedono Salim is de grondlegger van het familie kapitaal en is ook de leider van de Groep. Hij kwam op jonge leeftijd van China naar Indonesië en wist binnen korte tijd een for tuin te vergaren. De familie Sa lim is thans een van de rijkse in de archipel. De Liem Groep bestaat behalve uit de heer Soedono Salim uit vijf andere individuele investeerders onder wie de zoon van Soedono Salim. Het vermogen van de groep, dat via allerlei belangen in een groot aantal ondernemingen belegd is, wordt geschat op tus sen de 0,5 en 1 miljard dollar (tus sen de 1,3 en 2,6 miljard). aan vakantiegeld f1292. Dit jaar zal hij niet meer dan f861 ont vangen. Deze werknemer levert 33 procent in. Iemand met een jaarinkomen van f48.000 levert f524 extra in op zijn vakantie geld en krijgt nu f1323 in han den. Dit betekent een korting van 28 procent. De werknemer met f60.000 per jaar ontvangt f934 ofwel 46 procent minder aan vakantiegeld. Vorig jaar kreeg hij nog f 2048, nu nog maar f1114. Volgens de Unie BLHP zijn ook hier de sterk gestegen sociale premies de hoofdschuldige. Daarbij komt nog volgens de Unie BLHP dat juist deze groe pen die nu zoveel extra vakantie geld moeten inleveren, in hun maandsalaris ook al extra wor den gepakt. De bond vindt dan ook dat het vakantiegeld buiten dë inleveringsoperatie ten be hoeve van een te voeren werkge legenheidsbeleid moet blijven. Dit betekent, aldus de Unie, dat volgens de contracten 8 procent vakantiegeld moet worden uitbe taald. Gevreesd wordt dat deze uitkom sten voor velen een flinke streep door de vakantieplannen zullen betekenen. Als inmiddels al een vakantiereis is besproken, is er in ieder geval nog geen rekening gehouden met het tot bijna de helft gereduceerde vakantiegeld. Hypotheekrente verder omlaag DEN HAAG (ANP) - De in Neder- land werkzame levensverzeke ringmaatschappijen hebben met ingang van 5 januari hun renteta rieven voor nieuwe hypothecaire leningen met 0,2 pet verlaagd. De basisrente daalt hierdoor tot 8,5 pet, aldus het Bureau Voorlich ting Verzekering. De basisrente geldt in het alge meen voor hypothecaire lenin gen tot en met 75 pet van de exe- cutiewaarde of voor hypothecai re leningen met gemeentegaran tie. GENÉVE (UPI) - De interna tionale luchtvaartmaatschap pijen zullen dit jaar ondanks drastische kostenbesparin gen een gezamenlijk verlies lijden van 1,7 twee miljard dollar (4,4 5,2 miljard gul den). Dit heeft de algemeen directeur van de Internatio nal Air Transport Association (IATA). Knut Hammarskjold. verklaard. Het tekort zal volgens Ham marskjold voornamelijk te wijten zijn aan rentebetalin gen over leningen die zijn op genomen om de modernise ring van de luchtvloten te fi nancieren. 1983 zal het vijfde achtereenvolgende jaar zijn waarin de burgerluchtvaart verlies lijdt. DEN HAAG (ANP) - Het duurt te lang voordat de overheid een door het bedrijfsleven gevraagde vergunning verleent Bedrijven verkeren daar door te lang in onzekerheid over een voorgenomen investering. Dat zegt de werkgroep coördinatie vergunningenbeleid in het eindrap port dat gisteren in Den Haag door de voorzitter van de werkgroep, A.J. Kaland. is overhandigd aan minister J G Rietkerk van binnenlandse zaken. De werkgroep komt in het eindrapport tot de aanbeveling om de sterk detaillistische regelgeving te vervangen door een meer globale, waarbij meer ruimte moet worden gemaakt voor controle achteraf Ook vindt de werkgroep dat de normen en eisen die worden gesteld aan het verle nen van vergunningen, duidelijker moeten worden. In een eerste reaktie op het eindrapport zei minister Rietkerk dat het rapport zal worden betrokken bij het aktieprogramma dat de minister van economische zaken nog voor de zomer zal opstellen De werkgroep werd in mei 1980 geïnstalleerd en bestond uit vertegen woordigers van de departementen economische zaken, binnenlandse zaken, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, finan ciën, verkeer en waterstaat, sociale zaken, landbouw en visserij en ver tegenwoordigers van provincies, gemeenten en waterschappen Met de geboorte van een pony-veulen heeft de lente m Beusichem al toegeslagen voordat het echt winter i geworden. Het dier werd op Nieuwjaarsdag geboren bij de familie Laponder ANKARA (AFP) - Meer dan 5000 in Europa werkende Turken zijn voor omgere kend bijna 19 miljoen gulden opgelicht door een 'papieren' onderneming die hun werk in het Afrikaanse Guinee be loofde, zo maakte de Turkse krant Hurriyet gisteren be kend. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Ankara zei dat er onderzoek is inge steld. Het bedrijf zou in Engeland zijn gevestigd en een filiaal in München hebben. Het had in Westduitse verschijnende Turkse kranten de adverten tie geplaatst dat "de repu bliek Guinee 5000 mensen zocht voor bouwprojecten". Belangstellenden moesten 3300 mark vooruitbetalen voor de reis. Volgens Hur riyet hadden meer dan 5000 Turkse werknemers uit de bondsrepubliek en andere Europese landen gereageerd en de verlangde som geld op gestuurd. Op het adres in Londen, dat het bedrijf had opgegeven, bleek een particulier te wonen. De regering van Guinee heeft bovendien ontkend dat het bouwprojecten op stapel heeft staan waarvoor buiten landse werkkrachten nodig zijn. APELDOORN (ANP) - Als de olieprijzen verder dalen moet de aardgasprijs voor huishoudens ook naar beneden. Dat zei secre taris drs. G.G. Groenewegen van de Vegin, de exploitanten van gasbedrijven, in Apeldoorn. Groenewegen stelde zich met dit standpunt lijnrecht op tegenover Gasunie-directeur Kardaun, die maandag verklaarde dat de Ne derlandse gasprijs voor de klein verbruiker - thans ongeveer 59 cent per kubieke meter - inter nationaal gezien te laag is. De gasbedrijven willen eenzelfde prijs aan de Gasunie betalen als de andere grote gasinkopers in binnen- en buitenland. Deze in koopprijs volgt de prijs van zwa re stookolie, die momenteel een dalende tendens vertoont. De Gasunie wil de kleinverbruikers- prijs koppelen aan de veel duur dere huisbrandolie. Vegin-benadenng, dan zou het tarief enkele centen lager uitko men, aldus Groenewegen Hij vindt begrotingstekorten bij het njk geen argument om de gas prijs hoog te houden. Die tekor ten moeten door hogere belastin gen worden gedekt, m< nt hij Gasprijsbeleid mag niet door schatkistbeleid worden bepaald. aldUs Groenewegen. Hy betreurde het dan ook dat de Vegin niet betrokken is by de heroverweging van het aardgas- inzetbeleid tussen het ministerie van economische zaken en de Gasunie De Vegin vreest namelijk dat by deze overweging het schatkist beleid gaat overheersen boven het energiebeleid. Groenewegen bepleitte in dit verband nog eens de wenselijkheid de gasbedrij ven te laten participeren in de Gasunie. Dit is ook noodzakelyk in verband met de inpassing van aardgas met een afwykende kwaliteit DEN HAAG (ANP) - De investe ringen in vaste activa (gebou wen, machines, installaties) in de Nederlandse industrie zullen in 1983 ten opzichte van 1982 naar verwachting toenemen met ne gen procent Voor moet ech ter nog met een afneming met ze ven procent ten opzichte van 1981 worden gerekend. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Die zijn ontleend aan een in ok tober verrichte steekproef by be drijven in de nyverheid met tien of meer werknemers. Het effect van verwachte prysontwikkelin- gen is niet uitgeschakeld. De verwachte stijging in 1983 is voor een belangrijk deel terug te voeren op een toeneming van de investeringen door de aardolie industne (plus 69 procent), de chemische industrie (plus 21 pro cent) en de voedings- en genot middelenindustrie (plus 8 pro cent). WOENSDAG 5 JANUARI 1983 ACTIEVE AANDELEN Dorische Petr Pref. 197.50 200.00 115.00 118.70 8S.50 93.00 Nedlloyd («roep 104 Oi Robccco 243.80 246.40 BINNENLANDSE' AANDELEN 170.00b 190.00b 175 00b 100.00b 710.00 750.00 74.50 74.30 115.50 116,00 Boer Druk. Bols DvnumlJ 73.00 73,60 110.00 111.00 60.00 60,00 211.00 460.00 455.00 Telerr»«f Textiel Tw Tllb Hrp Bk Tw lUbelH TwIJnitr» en G 71.00 69.50 ui mm 86,00 87.00 98,00 99.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 123,00 123.50 1220 00 1250.00 120.00 121 50 552.00 558 00 86.20 88 00 45 50 4 5 50 161.00 162.00 227 00 230.00 107.50 108 00 102 00 106,00 114.20 114.60 342.00 342.00 GOUD EN ZILVER Goud (onbew 37.500 - 38 300 Zilver (onbew i 890 - 960 BUITENLANDS GELD AmcnkunM dollar 2.55 PnifrUr porid 4 Bel* franr 100) 5.25 Duit* mark (100) 109.00 1 lui Ure (10 000) 17 75 Portugese eac <1001 2 30 Can dollar 2 06 Pranse franc 1100) 1? 50 ZwiU franr (100' 130 25 I Z weed ac kroon (1001 34 50 Noor* kroon (100) VS.uO Deen* kroon (100) 29.75 Ooet »htiling (100) 5 6.1 Spaan* pr*ta( 100) 190 Griekse drarhme (100) 3 00 Dn* mark (100) 46.00 Joeg dinar2Jt Ier* pond 152 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ging vandaag byzonder goed van start. De handel werd druk ge noemd. tcrwyl de koersen hier en daar werkelijk omhoogscho ten. De voortekenen waren er dan ook naar Wall Street was zeer vast gesloten. Overigens gaf de dollar een klein beetje tegen wind omdat de koers onder de 2.60 lag Ook de aankondiging van een nieuwe staatslening met een ren te van 7,5 pel - de laagste sinds jaren werd als steun in de rug opgevat. De obligatiesector was 0.3 punt hoger, hoewel de handel nut uitgesproken druk was. maar eerder rommelig werd ge noemd Bovendien wordt een aanpassing van het rentepercentage van de nieuwe staatslening niet uitge sloten geacht zo kon op de beursvlocr worden gehoord, om dat dc rendementen in de markt thans al onder de 7.5 pet zyn ge zakt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17