Geloofwaardigheid zesdaagse zolang mogelijk bewaren Status vroeger onaantastbaar. sa 5 T Ingemar Stenmark net iets te snel Lotto Nieuwe elementen in Rotterdam Ploeg Post start in Tour Verzachtende omstandigheden èn baan voor Van der Duim Amersfoort traint weer NTTB wil per sé scheiding WOENSDAG 5 JANUARI 1983 PARPAN - Ingemar Stenmark is gisteren in de tweede manche van de slalom van Parpan te snel geweest. Hij sloeg een poortje over en werd net als de nummer twee, de Liechtensteiner Paul Frommelt, gediskwalificeerd. De overwinning van de eerste slalom voor de we reldbeker in het kleine Zwitserse wintersportplaatsje ging daardoor naar Steve Mahre. ROTTERDAM (GPD) - Sport en entertainment gaan van 14 tot en met 19 januari weer een week lang samen in de Zesdaagse van Rotterdam. De formule van wedstrijdleider Peter Post heeft al jaren zijn aantrekkingskracht op het publiek, maar toch probeert Post telkens door kleine ingrepen op het technische vlak de geloofwaardigheid van het evenement zolang mogelijk te bewaren. Steve Mahre glipt gecontroleerd langs een poortje in de slalom van Parpan. De Amerikaan werd eerste, omdat Stenmark een hindernis over sloeg en werd gediskwalificeerd. ROTTERDAM (ANP) - De ploeg van Peter Post start in de Ronde van Frankrijk en niet in de Ronde van Italië. Enkele weken geleden, toen de wereld wielerbond (UCI) akkoord ging met het openstellen van de Tour voor amateurs, riep de ploegleider uit dat hij met zijn groep de Tour zou boycotten en naar de Giro zou uitwijken. Daar is hij op teruggekomen. De sponsor en Post zelf geven, gezien de grotere publicitaire waarde, de voorkeur aan de Franse ronde. Post moest ook van een ander voornemen afzien. Hij wilde in maart met zijn renners tegelijkertijd in de etappekoersen Tirre- no-Adriatico in Italië en Parijs-Nice in Frankrijk starten. Parijs- Nice kwam te vervallen. Post heeft niet genoeg renners tot zijn beschikking. "In Italië ben ik verplicht met tien renners te star ten en in Parijs-Nice met acht, terwijl we maar zestien man heb ben". Van de directie van Raleigh kreeg Post de verzekering dat de fir ma ook na 1983 als (co)-sponsor in de wielersport wil blijven. DEN HAAG (ANP/GPD) Wereldkampioen Hilbert van der Duim heeft bij het aanvechten van de hem voorlopig opgelegde schorsing niet alleen zijn privé-sponsor, maar nu ook de officiële spon sor van de KNSB-kernploegen aan zijn zijde. Deze laatste, de Kaasunie, heeft zich gisteren recht streeks gewend tot de tuchtcommissie met het verzoek vanavond bij de behandeling van de zaak verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. "Van der Duim heeft de belangen van de schaatssport, van de bond alsmede die van de overige selectieleden ernstig ge schaad", aldus de KNSB. Vroeger praatte men anders. De Amerikaan was het snelst ge weest in de eerste manche, waar hij ruim zeven-tiende seconde won op het Zweedse fenomeen Stenmark. "Mijn bril zakte af', verklaarde de Zweed. "Daardoor besloegen de glazen. Ik kon wei nig meer zien, ik ben zelfs bijna ten val gekomen". Stenmark had in de tweede manche veel goed te maken. In tijd lukte het hem, hij was ruim een seconde sneller dan Steve Mahre, maar het mis sen van een poortje kostte hem de overwinning. De toeschouwers in het nietige bergdorpje Parpan, dat slechts 127 inwoners telt, kregen daar door een onverwachte ontkno ping van een wedstrijd waarin kanshebbers als Phil Mahre, Strand, Zurbriggen en Krizaj door valpartijen kansloos wer- HILVERSUM (GPD) - Het hoofdbestuur van de Neder landse Tafel Tennis Bond is niet van plan te zwichten voor de zeven afdelingen die zich verzetten tegen de invoe ring van een verplichte da mescompetitie met ingang van het seizoen '83-'84. In een brief aan de afdelingen laat het hoofdbestuur weten vast te houden aan zijn eerder in genomen standpunt, dat de scheiding van dames- en he rencompetitie onherroepelijk zal worden doorgevoerd. Wel wil de bond zich alsnog be raden over voorstellen die als aanvulling op deze regeling zouden kunnen gelden. Daar- Deze vijfde januari wordt voor Van der Duim een gedenkwaardige dag. Enkele uren voordat hij zich voor de tuchtcommissie van de KNSB moet verantwoorden, zal hij een contract tekenen met de exploitaite-maatschappij ijshal len BV te Lisse, waar hij per 1 mei in dienst treedt. Dit bedrijf exploiteert ijshallen in Leiden, Rotterdam, Dordrecht en En schede. Eén van de werkmaat schappijen houdt zich bezig met de vervaardiging en verkoop van schaatsen. Het is de bedoeling dat hier de specifieke kennis van de wereldkampioen wordt aan gewend. "Wij gaan niet zijn naam AMERSFOORT (ANP) - De volledige A- en B-selectie van de failliet verklaarde voetbalclub FC Amersfoort beeft de training hervat en kan weer onder de douche. De gemeente Amersfoort heeft de gas- en lichttoevoer naar Birkhoven, die na het faillissement op 15 decem ber was afgesneden, weer hersteld. Dat is gebeurd na dat SC Amersfoort besloot in hoger beroep te gaan. De ze beroepszaak dient op vrij dagmorgen 14 januari voor bet Amsterdamse gerechts- bof. De uitspraak is een week later op vrijdag 21 ja nuari. Mr. E.M. van Ze lm is namens de club in onderhan deling met de bedrijfsver eniging. De fiscus en enkele andere crediteuren. De be windvoerder mr. J. W.M. Pot hof wacht het resultaat af al vorens zijn standpunt tot het al of niet voorbestaan van de SC Amersfoort te be palen. Van Kooten De in degradatienood verke rende Zwolse eredivisieclub PEC heeft zich een spitsspe- ler aangeschaft. Het is de 34- jarigc Kees van Kooten, die de laatste zes en een half jaar voor Go Ahead Eagles heeft gespeeld. Van Kooten had bij de vereniging uit De venter een contract tot aan bet einde van het huidige seizoen. Bij PEC beeft hij een contract getekend voor twee en een halfjaar. Van Kooten maakt zijn debuut bij de wedstrijd van volgen de weck tegen FC Gronin gen. den. Er waren in totaal 6000 kij kers op deze eerste wereldbeker wedstrijd afgekomen. Meer dan de organisatie had verwacht. Er waren namelijk slechts 5000 toe- gangskaarten gedrukt. De uitslag van Parpan is: 1. Steve Mahre (VSt) 1 minuut 38,96 seconden (49,05 49,91), 2. Jacques Luthy (Zwi) 1.40,73 (49,55 51,18), 3. Andreas Went- zel (Lie) 1.40,92 (49,06 51,86), 4. Paolo de Chiesa (Ita) 1.41,27, 5. Franz Gruber (Oos) 1.41,38, 6. Hans Pieren (Zwi) 1.41,52. Het klassement in de strijd om de wereldbeker is: 1. Peter Muller (Zwi) 80 pnt., 2. Fir- min Zurbriggen (Zwi) 78,3. Harti Weirather (Oos) 74, 4. Franz Heinzer (Zwi) 72, 5. FYanz Klam mer (Oos) 60, 6. Ingemar Sten mark (Zwe) 53 pnt. bij wordt met name gedacht aan de invoering van een aparte recreatiecompetitie, waarin gemengd kan worden gespeeld. „Het hoofdbestuur staat daar in principe niet onwelwillend exploiteren", aldus directeur Beers. "Hij zal voor zijn geld moeten werken". Het contact tussen Van der Duim en zijn nieuwe werkgever is tot stand gekomen via KNSB-voor- zitter jhr. mr. W. D. H. Quarles van Ufford, die hem oudejaars dag in Inzeil een schorsing op legde nadat Van der Duim voor tv was verschenen met andere reclame dan die van de officiële KNSB-sponsor, de Kaasunie. "Hij heeft zijn excuses aangeboden en zich bereid verklaard het ploegen-reglement alsnog te on dertekenen", aldus publiciteits- man Piet Elsemulder. Op grond van die verklaring probeerde de Kaasunie het KNSB-bestuur te bewegen de schorsing ongedaan te maken. Het bestuur meende echter daaraan wegens de op het spel staande zwaarwegende be langen (de sponsoring van de kernploegen) niet te kunnen vol doen, waarna de Kaasunie zich rechtstreeks tot de tuchtcommis sie heeft gewend. Wat Van der Duim heeft "mis daan" is overigens slechts kin derwerk vergeleken bij de com merciële provocaties van de voormalige Nederlandse schaatsvorst Ard Schenk. En wat deed de KNSB toen? De bond nam Schenk in bescherming om internationale sancties (van ISU en IOC) in de kiem te smoren, dat alles onder leiding van de zelfde voorzitter die nu Van der Duim heeft aangeklaagd bij de tuchtcommissie, Quarles van Uf ford... In de succesjaren van Schenk was sponsoring in de schaatssport nog een taboe. Schenk had dus geen last van een contract dat de KNSB met een of ander bedrijf had gesloten. Maar de regels lie ten ook niets toe wat ook maar naar reclame riekte. Schenk had tegenover", aldus voorzitter Jaap Roeten. „Je zou bijvoor beeld de laagste competi tieklasse kunnen omdopen in een recreatieklasse, waarin men naar eigen keuze teams kan formeren. We wachten af welke voorstel len en suggesties naar voren komen en willen best praten, wanneer het gaat om een aan vulling op gescheiden com petities". De zeven afdelingen, die geza menlijk tegen de maatregel van het hoofdbestuur hadden geprotesteerd, gaan zich in tern beraden over de brief en zullen vervolgens de onder linge standpunten toetsen. GRENOBLE (GPD) - Hans van Helden is in Grenoble opnieuw all-round schaatskampioen van Frankrijk geworden. Niet zo zeer de titel alswel de manier waarop deze tot stand kwam sprak tot de verbeelding. Onder vrijwel ideale omstandigheden kwam de Nederlandse Frans man tot een imposante serie tij den, waarbij hij en passant zijn Franse record op de 5000 meter verbeterde en bracht op 7.13,06. daar op het toppunt van zijn roem maling aan en zijn macht op de ijsbaan en daarbuiten im poneerde blijkbaar zozeer dat niemand hem tot de orde durfde te roepen. Schenk sloeg overal waar hij kon zijn slag, al pakte het uiteindelijk verkeerd uit met het profschaatsen. In 1971, net als nu een voor-Olym pisch seizoen prees Schenk in opvallende advertenties thee aan van een Nederlandse fabrikant. Het Olympisch Comité kwam in het geweer, maar de ook nu nog in dienst zijnde KNSB-directeur Wim Comello was vindingrijk genoeg om het gevaar dat de amateur-status van Schenk be dreigde, af te wenden. "Wij heb ben goede argumenten om ons te kunnen verdedigen. De betrok ken firma heeft namelijk een be paald bedrag in ons trainings fonds gestort", luidde toen de kern van zijn verweer. Ook kon de KNSB op die manier de lasti ge ISU (Internationale Schaats Unie) afbluffen. Ook Schenk deed alsof zijn neus bloedde en ging door. Het meest openlijk trapte hij alle verdedi gers van de amateurregels op hun ziel door met een brede grijns en in een jack met de drie strepen in Bislett het podium op te stappen na het winnen van de wereldtitel in 1972. Schenk zat nergens meer mee en niemand durfde hem aan te pakken. Zijn status maakte hem onaantast baar, terwijl Hilbert van der Duim door een stommiteit in de val is gelopen. De KNSB kende voor hem geen enkel pardon en Ook dit jaar moeten enkele nieuwe elementen in het wedstrijdge- beuren de spanning zo lang mo gelijk bewaren. Op de eerste plaats heeft Post het winnende duo van vorig jaar (Pijnen-Sercu) weer uit elkaar gehaald om daar door meer evenwicht in de wed strijd te krijgen. Vervolgens is de koppelkoers op de voorlaatste avond met een kwartier verlengd en moeten op de slotdag de ren- dezelfde hand die Quarles van Ufford boven het hoofd' van Schenk had gehouden hield nu een brief vast met de mededeling dat de wereldkampioen voorlo pig was geschorst Meten met twee maten? Niet helemaal, want voor Van der Duim was er al een (ploeg-)sponsor en dus geld, ners van de tien best geklasseer de koppels 20 minuten achter de derny. De winst- en verliesron- den in die twee derny-wedstrij- den (vroeger één) worden door berekend in het algemeen klas sement. De slotavond staat verder in het te ken van het afscheid van Patrick Sercu, die evenals de bijna 40-ja- rige Westduitser Wilfried Peff- gen aan het eind van het winter- baanseizoen uit de blauwe trein stapt. Hij heeft dan byna 90 zes- daagse-overwinningen achter zijn naam staan. Het liefst had Post zijn vroegere concurrent een afscheid gegund aan de zijde van Rene Pijnen, maar van dat voornemen stapte hij uiteinde- waarvoor Schenk het baanbre kende werk had gedaan. Maar Schenk kreeg wel de protectie waarvoor Van der Duim niet in aanmerking kwam. Net als zijn illustere voorganger wilde de huidige wereldkam pioen munt slaan uit zijn schaat- striomfen. Hij kon dat niet zelf en riep de hulp in van Piet Kei zer, als "zaakwaarnemer" van de schaatser. Hij meldde in een brief aan de Kaasunie, de officië le sponsor van de schaatsbond, reclameactiviteiten te willen ont wikkelen waarbij Van der Duim betrokken zou worden. Eind november van het afgelopen jaar, tijdens de IJsselcup, maak te Piet Elsemulder, de publici- teitsman van de kaasfabrikant, daar gewag van. "Op zich heb ben we daar geen bezwaar tegen, mits onze naam er maar by ver meld wordt", was het standpunt van Elsemulder. Met andere woorden: Van der Duim mocht zich best voor reclame-doelein den lenen als hy maar zyn kaaskleding droeg. Plechtig Dat was vorige week in het jaar overzicht van Studio Sport niet het geval en de tuchtcommissie zit nu opgescheept met "een heel moeilijk geval", want de rei kwijdte van een eventuele straf is erg groot. Omdat de belang rijkste schaatsevencmenten voor de deur staan en Van der Duim daarin een centrale rol vervult, kan een verdere schorsing veel ingrijpender zijn dan de gemaak te overtreding, die zoals de KNSB plechtig meedeelde "de belangen van de schaatssport als van de bond. alsmede (Ut van de overige selectieleden ernstig heeft geschaad". In een radio-interview wees oud- bondscoach Leen Pfrommer gis teravond op het risico van een schorsing. "Als de Internationale Schaats Unie die schorsing over neemt en de motieven weet, loopt de amateur-status van Van der Duim gevaar en dat mag met de Olympische Spelen in het vooruitzicht natuurlyk nooit de bedoeling zyn". lijk af. Pijnen rijdt nu met de Westduitser Gregor Braun en Sercu is gekoppeld aan de jonge Italiaanse belofte, Maunzio Bidi- nost, met wie hy de onlangs de Zesdaagse van Berlyn won. Post: „Voor het totaal-gebeuren is het beter dat Sercu en Pynen niet samen ryden. Vooral omdat Sercu hier voor de laatste keer komt, zouden toch veel mensen gaan denken dat hy met Pynen mag winnen. Dat wol ik voorko men Nu heb ik een stuk of zes koppels kunnen vormen die kans maken op d overwinning. Bovendien moet je ook een beetje aan de toekomst gaan denken. Nu valt Sercu weg, over twee jaar Pynen. De mensen moeten hun opvolgers leren kennen. Bi- dinost is een hele goeie baanren ner, maar heeft nog te weinig be kendheid. Aan de zijde van een sterke koppelgenoot kan hy naam maken. Zo zyn Urs Freuler en Gert Frank er een paar jaar ge leden ook gekomen. Nu worden ze overal geaccepteerd als vol waardige zesdaagse-renners". De contracten van de renners zyn in vergelijking met vong jaar verlaagd. Post: „We werken wel iswaar met hetzelfde budget dan in 1982, maar de kosten zyn toch weer flink gestegen. De renners hebben net als vorige maand in Maastricht geaccepteerd dat ze met iets minder genoegen moe ten nemen". Dat laatste is er niet de oorzaak van dat onder andere wereldkam pioen Saronni, Moser, Freuler en Thurau in de zesdaagse ontbre ken. Post: „Ik heb ze allemaal be naderd, maar ze kregen van hun ploegleiders geen toestemming om in januari nog op de baan te ryden. Dan houdt alles op". Een extra aardigheidje voor het publiek is dat in Ahoy' tijdens de zesdaagse uit 1974 daterende baanrecords op verschillende onderdelen worden aangevallen. Op zaterdag 15 januari gaan twee viertallen (een buitenlandse equipe bestaande uit Sercu, Oer sted, Braun en Frank en een Ne derlandse ploeg met Knctc- mann. Oosterbosch. Pynen en Van Vliet) het record (4 52.80 mi nuten) van Leo Duyndam, Lijn Loevestyn. Gerard Koel en Jaap Oudkerk op de vier kilometer ploegenachtervolging proberen scherper te stellen. Rene Pynen, Rene Kos en Martin Venix doen op de maandagavond een aanval op het record van de Belg Theo Vcrschueren op de 1 IdlotMta achter de demy en op de voor laatste dag probeert de Austra liër Danny Clark de 11.29 secon ds van Lijn Loevestyn op de 200 meter vliegende start Is VI li ren. De deelnemende koppels aan de prof- zesdaagse van Rotterdam zyn Zoete- melk-Peffgen (Nedertand-West-Duits- land). Van VUet-Wiggins (Nederland- Austrahê). Sercu-Bidinost iBelgie-lta- bë). Raas-Frank (Nederland-Denemar- ken), Pynen-Braun (Nederland-Wcst- Duitsland). Schutz-Hermann (West- Duitsland-Liechtenstein). Knetemann- Fntx (Nederland-West-Duitsland). Clark-Allan (Australië). Verux-Knstcn (Nedcrland-Wcst-DuiLsland), Oottf bosch-Rinkkn (Nedcrland-Wcst-Duita- land), Priem-Kos (Nederland), Debos- scher-Sehumacher België-Wcst-Duits- land) en Oersted Bausagcr (Denemar ken). DEN HAAG (ANP) - De lotto van het nicuwjaarswcekeinde heeft zowel voor de eerste- als de tweede pnjs één win naar opgeleverd. De uitkering voor de hoofdprys is ruim 560 000 gulden bruto Do resultaten van dc sportprysvragen zijn: Lotto 52: Eerste prijs, é*n winnaar, bruto f563.352,10. tweede prys. ëën winnaar, bruto f 150 000.00, derde prys. 109 win naars. bruto f2150.40. vierde prys. 5092 winnaars, f46.00. vyfde prys. 82412 keer f5,00. Toto SI: Eerste prys. 58 winnaars, f438.80, twee de prys, 3586 wmnaarv f8.80. derde prys. 3130 winnaars, f8.80 Toto 52: Eerste prys, 4 winnaars, f6173.10. twee de prys. 193 winnaars, f85.20, derde prys. 1940 winnaars, f21.20 In Toto-gelijk 52 waren geen kandida ten voor de eerste- en de tweede prys. De uitkering voor de derde prys is f 151.90 en voor de vierde prys f 8.60 Cyferspel In het cyferspel 51 (53 38 43) is ëën win naar van de hoofdprys van 100 000 gul den Er zyn twee winnaars van dc twee de prys van 10.000 In cyferspel 52 (02 35 79) was geen winnaar van dc hoofdprys Dc tweede prys van 10.000 gulden wordt dne keer uitgereikt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13