KILO Nederland akkoord met meer taken voor Unifil textie Si inerc m>s'- Roemenië stelt aflossen schulden uit I Varla J Zwaar gewond bij vlucht Pool Urban: "Nog 1500 politieke gevangenen" Dolman: kamerleden in 2e Idas, dan ook ambtenaren kooijman UII 11 SCHOUDER- 7 CA IVILU KARBONADE /■JU KARBONADE 8.90i HCn~ SCHOUDER- lüUGR. HAM GEMEENTE NOORDWIJK SU»" WOENSDAG 5 JANUARI 1983 ARNHEM (GPD) - Een 17-jarige jongen uit Arnhem is gistermid dag ernstig gewond geraakt toen hij bij een poging uit het Arn hemse hoofdbureau van politie te vluchten een val van tien me ter maakte. De jongen is in zorg wekkende toestand opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. De jongen, die zondag was aange houden wegens een aantal brom fietsdiefstallen, wilde gisteren tijdens het verhoor naar het toi let. Hij is met de bedoeling langs de gladde gevel te klimmen uit het raam gegaan, is aan het kozijn gaan hangen en gevallen. BOEKAREST (UPI/Reuter) - Roemenië heeft bevestigd dat het negen grote banken in het Westen heeft laten weten dat het de aflossingen op de hoofdsom van buitenlandse leningen die dit jaar vervallen opschort tot met zijn buitenlandse schuldei sers overeenstemming is bereikt over uitstel van betaling. Dan Pascariu, directeur van de Roe meense Bank voor de Buiten landse Handel, heeft dit gisteren meegedeeld aan de pers. "We hebben ons besluit al op 28 de cember per telex aan de negen banken meegedeeld", aldus Pas cariu, die niet wilde zeggen om welk bedrag het ging. In bank- kringen in New York werd DO/ST DEN HAAG (GPD) - Nederland staat welwillend tegenover een uitbreiding van het taakgebied van de vredestroepen van de Verenigde Naties in Libanon (Unifil), waarvan achthonderd Nederlandse soldaten deel uit maken. De Libanese minister van buitenlandse zaken Salem heeft de VN om een dergelijke uitbreiding gevraagd. Als kers vers lid van de Veiligheidsraad beslist Nederland direct mee over dat verzoek. Minister De Ruiter (defensie) noemde gisteren een wijziging van het mandaat van Unifil no dig, om zinvol in Libanon aan wezig te kunnen zijn. Sinds de Israëlische inval in dat land valt aan de oorspronkelijke op dracht van het VN-legertje, het bewaren van de vrede in het maandag vernomen dat Roeme nië het bankwezen in het Westen om uitstel van betaling voor 1,45 miljard dollar heeft gevraagd. De totale buitenlandse schuld aan het Westen zou ongeveer tien miljard dollar bedragen. Volgens de zegslieden in New York wordt de rentebetaling wel voortgezet. Tsj echoslo wakij e De economische resultaten in Tsje- choslowakije zijn het afgelopen jaar beter geweest dan was ver wacht. De industriële produktie is ondanks een algemene ver slechtering van de produktie- voorwaarden met één procent toegenomen ten opzichte van 1981, zo heeft het officiële Tsje- zuiden, weinig eer te behalen. Door uitbreiding van het man daat zou Unifil elders nuttiger werk kunnen doen. Daarbij denkt De Ruiter louter aan vredebewarende taken en niet aan het optreden als poli- tie-agent tussen onderling strij- choslowaakse persbureau Cete- ka bekendgemaakt. De economie had volgens Ceteka vorig jaar te kampen met een vermindering van de brandstof- voorziening en met de gevolgen van de slechte oogst in 1981. De landbouwproduktie bleef dat jaar 5,7 procent achter bij de doelstelling. De olie-import uit de Sowjet-Unie, die ongeveer ne gentig procent van het verbruik in Tsjechoslowakije dekt, was vorig jaar 1,6 miljoen ton oftewel 17,6 procent kleiner dan in 1981. DDR De economische ontwikkeling van Oost-Duitsland is in het afgelo- dende groepen Libanezen. Ook overweegt hij geen uitbreiding van het aantal Nederlanders in Unifil. Daarover rees gisteren een misverstand bij de christe lijke militaire vakbond ACOM, die een commentaar uitgaf op „de principe-bereidheid de Ne pen jaar ver achtergebleven bij de doelstellingen, zo heeft partij leider Erich Honecker in zijn nieuwjaarsrede gezegd. Het na tionale inkomen van de DDR, vergelijkbaar met het bruto na tionaal produkt van een Westers land, is in 1982 met drie procent toegenomen bij een doelstelling van 4,8 procent. In 1981 bedroeg de groei vijf procent. Honecker merkt op dat de invoer van olie en andere brandstoffen uit de Sowjet-Unie voor de Oost- duitse economie van levensbe lang is en dat een vermindering van de Russische leveranties met tien procent voor een vertraging van de economische ontwikke ling heeft gezorgd. derlandse deelname aan Unifil uit te breiden". De ACOM liet zich daarover „voorzichtig positief' uit, maar waarschuwde voor extra druk op de parate eenheden van het leger in NAVO-verband, en voor DEN HAAG (GPD) - Het zou onaanvaardbaar zfjn als de reisvergoeding voor leden van de Tweede Kamer lager zou worden dan voor topambtena ren. De Kamer besloot vorig jaar zomer uit bezuinigings- overwegingen niet langer eer ste klas te reizen, maar dan moet minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) dezelfde maatregel nemen voor ambte naren. Dat zei kamervoorzitter dr. D. Dolman gisteren op een nieuwjaarsbijeenkomst met de parlementaire pers. nadelige materiële en financiële gevolgen. Uitbreiding van de Unifil-deelname zou buiten de defensie-begroting om betaald moeten worden. Een woord voerder van minister De Ruiter benadrukte echter desgevraagd dat van een misverstand sprake moet zijn: het gaat njet om meer mensen, maar om andere taken. Het huidige mandaat van Unifil loopt op 19 januari af. De Veilig heidsraad moet dan beslissen over verlenging en eventuele uitbreiding ervan. Voor die tijd zal minister Van den Broek (buitenlandse zaken) met de Tweede Kamer overleggen over de Nederlandse stellingname. Op Buitenlandse Zaken gaat men ervan uit, dat Nederland ook bij ongewijzigd mandaat voorlopig in Unifil blijft. Het tweede-klas reizen door Ka merleden betekent slechts een bezuiniging van enkele tien duizenden guldens, meent Dolman, maar „alle beetjes helpen". De kamerleden ne men echter alleen genoegen met een tweede-klassekaartje als dat ook voor ambtenaren zal gelden. Daarom is afgespro ken dat kamerleden in februari bij de behandeling van de be groting van binnenlandse za ken op het voorstel terug zul len komen, aldus Dolman. PAGINA 11 WARSCHAU (AFP) - In Polen zit ten op het ogenblik 1500 mensen om politieke redenen vast, zo heeft de regeringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren op een persconferentie in Warschau v«. r klaard. Berichten in de westelijke pers als zouden er 3500 politieke gevan genen in Polen zijn, noemde hy een "misverstand" Van degenen die wegens verboden vakbonds activiteit, het drukken en ver spreiden van vlugschriften of deelneming aan manifestaties in hechtenis zitten of al zijn veroor deeld. mag niet worden gezegd dat zij allen lange tijd gevangen zullen worden gehouden, aldus Urban. "Sommigen zullen moe ten terechtstaan, anderen zullen waarschijnlijk worden vrijge sproken en weer anderen kun nen een ander vonnis krijgen dan gevangenisstraf'. De woordvoerder zei voorts dat er "enkele honderden gratieverzoe ken" in behandeling zijn. Als ge volg van de opschorting van de staat van beleg zouden gevange nen voorwaardelijk op vrije voe ten kunnen worden gesteld. Het regeringsblad "Rzeczpospoü- ta" schreef onlangs dat ongeveer 700 personen die op grond van de bepalingen van de staat van beleg zijn veroordeeld, wellicht via een dergelijk gratieverzoek opschorting van hun straf of voorwaardelijke invrijheidstel ling kunnen krijgen. veot Wilt u een goed geldadvies? Vraag ons de op maat gesneden financiële rege ling welke precies bij u past. Ook voor 1e ert 2e hypotheken. Onderstaand enke le voorbeelden met onbeperkt boetevrij aflossen en opnemen. Voor elk doel te gebruiken, zoals aankoop auto, boot, caravan, woonhuis of woningverbetering PLANKREDIET (doorlopende lenin 3) (doorlo PLANP pende hy OTEEK* jothecaire lening) In handen Aflossing permnd per'mnd. tijd In In handen Aflossing excl.renle per maand Thaor. loop tijd f 5.000,- f 7.500,- f10.000,- f 15.000, f 20.000,- f 25.000,- 100,- 150,- 200,- 300,- 400,- 500,- 1,705% 1,548% 1,496% 1,426% 1,391% 1,370% 113 97 94 88 87 86 f15.000,- f 20.000,- f 25.000,- f 30.000,- f 40.000,- f 50.000,- 84,- 112,- 139,- 167, 223,- 278, 1,20% 1,20% 1,20% 1,20% 1,20% f,z0% 180 180 180 180 180 180 'totale* huidige r ooptijd b ante en m betal j opname Ineens, aandelijkse gelijke ngen Men dient hierbij een eigen huis te hebben. Notarlskosten voor eigen rekening. Hoge Rijndijk 264 - Leiden Tel. 071-89.54.00 l| donderdag t/mzaterdag a.s. LEIDEN: Rosmolen 30 Korte Raamsteeg 75 (in de Aldimarkt) Bevrijdingsplein 19 KATWIJK: Princestraat 37 Openingstijden: di. t/m vrij. 9-18 uur, zat. 8-16 uur. Openingstijden Aldimarkt: ma. 13-18 uur, di. t/m vrij. 9-18 uur, za. 8-17 uur en do. koopavond tot 21 uur. TER VISIE LIGGING BOUWPLAN De burgemeester van Noordwijk maakt bekend dat met ingang van 10 januari 1983 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling ruimtelijke ordening, ter inzage ligt een bouwplan van mevrouw R. Huppertz, Quarles van Uffordstraat 44 te Noordwijk, om vergunning voor het vergroten van het pension op het perceel plaatselijk gemerkt Koningin Astrid Boulevard 51, kadastraal bekend gemeente Noordwijk, sectie A nr. 1757. Het bouwplan is in strijd met het geldende bestem mingsplan UP 1937 doch past in het bestemmingsplan Zuidduinen 1982. Met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet zijn burgemeester en wethouders voornemens de gevraagde vergunning te verlenen. Gedurende genoemde termijn kan een ie der schriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wethouders. De afdeling ruimtelijke ordening is gevestigd in gebouw Sartorius (Doelensteeg) en is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Noordwijk. 6 januari 1982 Gemeente Voorhout De burgemeester van Voor hout maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, bekend dat de ge meenteraad in zijn vergade ring van 16 december 1982 heeft besloten te verklaren dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gedeelte van de Boekhorstpolder, welk gedeelte op de bij de stukken behorende en als zodanig ge waarmerkte tekening gear ceerd is aangegeven. Het betreffende raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt voor een ieder ter inzege ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. Voorhout, 5 januari 1983. De burgemeester voornoemd, loco rir D .I W IJdo VOORSCHOTEN. SC»-"1® K*TWUK. voort»"1 7 ZEEMAN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11