c Heroïne geven onder toezicht U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. "Hele patrijspoorten namen ze weg" Kerncentrale na lekkage ontruimd R'dam helpt Polen Burgemeester van; Renkum ontslaat kritische eigent MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Nederlandse kapitein Broekmeulen van leeggeplunderde "Johanna": "Borssele" verloor water Protest tegen verhoging van vervoerstarief Amsterdamse hoofdcommissaris: Man (28) in Den Haag doodgeschoten DINSDAG 4 JANUARI 1983 Binnenland DEN HAAG/BIDEFORD (ANP) "Kleren, koffers, hele patrijs poorten, je kunt het niet zo snel bedenken of de horde heeft het wel meegenomen. Ik heb nog geprobeerd ze tegen te houden, maar dat was onbe gonnen werk. Als je tegen twee van die mensen zei dat ze de spullen moesten neerleggen, liepen twee seconden later an deren er weer mee weg. Het was een onbegonnen zaak om er iets aan te doen" Dat vertelde de Nederlandse ka pitein Adriaan Broekmeulen (37) uit Maassluis gisteren in een telefoongesprek. Hij zat in zijn hotel in Bideford en ver haalde van de totale plunde ring die zijn schip, de kustvaar der "Johanna" (1425 ton), on derging nadat het op nieuw jaarsdag op de rotsen bij Hart- land Point in Devon (Groot- Brittannië) was gelopen. Hon derden streekbewoners roof den de 25 jaar oude kustvaar der leeg, brachten volgens Broekmeulen ook veel vernie lingen aan en stalen persoonlij ke eigendommen van de be manning. De "Johanna" was met een la ding consumptie-tarwe van Rotterdam op weg naar de ha ven Barry in Wales. Op de och tend van nieuwjaarsdag liep het schip tijdens niet al te zwa re wind rond vijf uur op de rot sen bij Hartland Point. Broek meulen wil niet veel kwijt over de oorzaak, behalve dat het een menselijke fout was. Het ge beurde tijdens de wacht van de Nederlandse stuurman. De be manning, drie Nederlanders en vier Aziaten, werd vervolgens onder niet al te moeilijke om standigheden met een helikop ter en een reddingboot van boord gehaald. Ladders Toen de bemanning op nieuw jaarsdag poolshoogte ging ne men bij het schip, bleek het droog te liggen en krioelde het er van de mensen, die met meegenomen ladders aan boord klommen en vervolgens touwladders naar beneden gooiden. Ook de dag erna, op 2 januari, waren streekbewoners in navolging van hun voorou ders ijverig bezig het schip van zijn kostbaarheden te ontdoen. De Engelse autoriteiten zouden op het standpunt staan dat de plunderaars zich niet schuldig hebben gemaakt aan illegaal handelen omdat niemand aan boord is gebleven. Broekmeu len stelt daartegenover dat de bemanning niet voor niets van boord is ging omdat het dood eenvoudig te gevaarlijk was daar te blijven. "De plaatelijke autoriteiten ga randeerden ons verder dat niets van boord zou worden ge haald. Nou, dat is wel geble ken. Maar nu zeggen ze weer dat ze precies weten waar alle spullen zich bevinden en dat ze die zullen opsporen. Nou, dat bestaat gewoon niet want er zijn ontzettend veel spullen meegenomen". Broekmeulen wijst er verder op dat de Engelse wet voorschrijft dat als mensen wat van boord halen, zij dat moeten aange ven. "En dat is ook niet ge beurd. Het is gewoon diefstal", aldus de kapitein, die daarvan aangifte heeft gedaan bij de Engelse politie. "Daarnaast hebben we gepro beerd die mensen tegen te hou den, maar ze hadden lak aan al les. Ze gedroegen zich zo van: als zij het ook doen, waarom ik dan niet?" Voedsel Sommige plunderaars hebben tegenover journalisten toege geven het nodige van boord te hebben gehaald. Zij zeiden dat de mensen in de streek van Cornwall en Devon hierin geen kwaad zien. Tenslotte zouden zij niet verantwoordelijk zijn voor de stranding van de kust vaarder. Dit in tegenstelling tot hun voorouders, die met grote vuren schepen naar de kust lokten. Die sloegen dan te plet ter op de rotsen, waarna de plaatselijke bevolking zich meester maakte van wat er nog te vinden was. Sommige plunderaars zeiden verder dat ze maar wat blij wa ren met het voedsel dat ze aan boord van de "Johanna" von den, omdat daar in deze tijd van het jaar nooit voldoende van is. De kustvaarder, die verschillen de gaten in de bodem heeft, valt iedere keer bij laag water droog. Kapitein Broekmeulen denkt dat eventuele berging niet makkelijk zal zijn. Aller eerst moet dan de lading wor den geborgen, anders zakt het schip als een baksteen naar de bodem als het wordt wegge sleept. "Maar de experts moe ten maar uitmaken of het ge borgen kan worden of niet. He schip is in ieder geval zekrd", aldus k ipitein Broek meulen. De "Johanna" op de rotsen van Hartland in het noorden van Devon. Zo'n 200 mensen zwermden over het schip op zoek naar kostbare waar. (Foto API BORSSELE (GPD/ANP) - De kerncentrale in Borssele is gisterochtend om elf uur stopgezet nadat ingebouwde meetapparatuur verlies van water in een van de hulpsystemen van de reactor had gesignaleerd. De uitschakeling ging automatisch. Het reactorgebouw werd uit voorzorg tijdelijk door het daar werkende personeel ontruimd. Gevaar voor de gezondheid van de omwonenden of van het personeel van de centrale is niet opgetreden, aldus de exploitanten van de kerncentrale, de NV PZEM. Nadat de druk in het primaire systeem waarvan de kernreactor het hart vormt was verlaagd, kon het personeel de situatie ter plaatse inspecte ren. Daarbij werd duidelijk dat een pakking in een van de reinigings- kringlopen die deel uitmaakt van de reactorhulpsystemen water door liet. Het water had op het moment waarop het uit het systeem hep een reinigingsproces ondergaan waardoor het slechts in geringe mate radioactief besmet was. Met het vervangen van de defecte pakking zou naar verwacht werd een dag gemoeid zijn. Volgens de PZEM is er geen water buiten het reactor gebouw terecht gekomen. Als de reparatie is voltooid kan het water weer in het proces worden gebruikt, aldus de PZEM. De kerncentrale zou vandaag in de loop van de dag weer volledig in bedrijf zijn De kerncentrale Borssele zal in februari voor de jaarlijkse sphjtstofwisse- ling, die vier tot zes weken gaat duren, opnieuw worden stilgelegd. ROTTERDAM (ANP) - Het gemeentebestuur van Rotterdam zal zich via contacten in Polen inzetten om pogingen van in Rotterdam woonachti ge Poolse zeelieden tot gezinshereniging te helpen slagen. De zeclic- dens stapten rond de kerstdagen in 1981 in Rotterdam wegens de poli tieke situatie in hun land van hun schepen en kregen nadien in os land humanitair asiel. Sindsdien hebben pogingen om hun directe familiele den uit Polen over te laten komen, nog geen resultaat opgeleverd In een brief aan het college van B en W van Rotterdam, waarvan de gemeente gisteren gewag heeft gemaakt, vragen de zeelieden of het gemeentebestuur in contacten met Poolse functionarissen kan helpen de in Polen lopende procedures te versnellen. Daarbij wordt aangete kend dat Rotterdam goede contacten heeft in de Noordpoolse haven steden Gdansk en Gdynia, waar de meeste familieleden van de Poolse zeeüeden wonen. HAARLEM (ANP) - De tarief- voorstellen van minister Smit- Kroes voor het openbaar vervoer betekenen een breuk met het huidige vervoersbeleid. Als het aan de minister ligt, zal het ge bruik van het openbaar vervoer niet langer worden bevorderd, maar juist worden afgeremd. De bus- en tramtarieven worden in vijf jaar verdubbeld, terwijl het voorzieningenniveau van het ge hele openbaar vervoer zal wor den verlaagd. Dit is de reactie van de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) op het meerjarenplan tarieven 1984- 1987 van de minister van verkeer en waterstaat, dat 30 december werd gepresenteerd. Volgens de vereniging maakt de regering zich bij uitvoering van de plannen schuldig aan een maatschappelijk onverantwoor de prijsopdrijving. "De buiten sporige tariefsverhoging in vijf opeenvolgende jaren (te begin nen 1 april met 13 procent voor tram en bus en 8 procent voor de trein) treft de bevolkingsgroepen met een laag inkomen het hardst. Een steeds groter aantal mensen zal zich het gebruik van trein, bus, tram en metro niet meer kunnen permitteren:. De auto is voor deze getroffenen geen alter natief', aldus Rover. Daarbij komt nog dat de dienstver lening van het openbaar vervoer er op achteruit zal gaan, onder meer als gevolg van de opheffing van 1200 arbeidsplaatsen bij de spoorwegen en het stadsvervoer. WEERRAPPORTEN AMSTERDAM (GPD) - Hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse politie is een voorstander van het onder medisch toezicht verstrekken van heroïne aan zwaar-ver- slaafden. Tijdens een toelichting op zijn nieuwjaarsrede zei de hoofdcommissaris giste ren dat hierdoor de uitzichtloze omstandigheden van deze verslaafden, die in een crimi neel milieu en onder zeer onhygiënische omstandigheden leven, kunnen worden ver licht. Ook het gemeentebestuur van Amsterdam wil bij wijze van experiment heroïne gaan verstrekken aan een beperkte groep gebruikers. De rijksoverheid moet hiervoor echter nog toestemming geven. AMSTERDAM - Wethouder Tine ke Klinkenberg (rechts) van Am sterdam nam gistermiddag in het met sluiting bedreigde Slotervaart- ziekenhuis 85.000 handtekeningen ontvangst die waren verzameld Valken omschrijft de problemen rond de hard drugs in Amster dam als een noodsituatie. „De in voer van heroine en cocaine ver toonde het afgelopen jaar een duidelijke toename. Het afgelo pen jaar is het trieste record van 3000 aanhoudingen op grond van de opiumwet bereikt", aldus de hoofdcommissaris. uit protest tegen de sluiting. De Normt)6S6f wethouder opende in het zieken- de heer Va]ken huis ook een tentoonstellmg over de inn dreigende sluiting. Links de ver pleegkundigen Frits Key en Mar- jon Barlag. (Foto ANP) d d 3- c c <E1> I Amsterdam 11 10 16 De Bilt 11 10 28 Deelen 10 10 32 Eelde 10 9 20 Eindhoven 11 11 Den Helder regen 9 9 14 Rotterdam 11 10 21 Twente 19 Vlissingen 11 9 7 Zd. Limburg regen 11 10 6 Aberdeen 8 2 0 Athene licht bew. 11 3 0 Barcelona onbewolkt 3 0 motregen 4 4 8 Bordeaux licht bew. 12 7 0 Brussel regen 11 10 3 Frankfort regen 7 7 7 Genève 4 -1 0 Helsinki geheel bew. 1 -4 0 Innsbruck 2 0 2 Klagenfurt -3 -6 0 Kopenhagen motregen 4 4 3 Locarno onbewolkt 7 -3 0 Londen regen 13 11 9 Luxemburg motregen 8 8 5 Madrid onbewolkt 10 -5 0 Malaga onbewolkt 15 3 0 Mall or ca 1 Malta licht bew. 16 6 0 München geheel bew. 7 6 6 onbewolkt 11 6 0 Oslo half bew. 2 -1 4 12 11 0.2 Rome 14 3 0 Split 14 4 0 Stockholm geheel bew, 1 0 0.4 Wenen 4 2 15 geheel bew. 4 4 2 Istanbul half bew. 6 2 1 Beiroet regenbui 8 Tel-Aviv 12 8 22 Tunis 14 10 0.7 gp0401 RENKUM (ANP) - De wegens voortdurende kritiek op politie- en ME-optreden sinds maart 1981 geschorste Renkumse hoofdagent van politie Jan de Goede (27) is per 1 januari door burgemeester mr. A. van Holthe tot Echten wegens onbekwaam heid eervol uit de politiedienst ontslagen. Hij krijgt gedurende 3,5 jaar wachtgeld. De Goede heeft gisteren aangekon digd onmiddellijk tegen het ont slag in beroep te zullen gaan bij het ambtenarengerecht in Arn- Rechtbank straft psycho-metriste' ALMELO (ANP) De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 60- jarige vrouw uit Hengelo in ho ger beroep veroordeeld tot een geldboete van 960 gulden en een maand voorwaardelijke hechte nis wegens het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst en het onbevoegd in bezit hebben en voorschrijven van geneesmidde len. De eis was 2500 gulden boete en een maand voorwaardelijk. De vrouw, die zichzelf psycho-me triste noemt, heeft gedurende vier jaar mensen voor allerlei kwalen behandeld. Ook ver strekte zij geneesmiddelen, die zij bij Duitse apothekers kocht. De vrouw, die een aow-uitkering kreeg, verdiende met haar prak tijk ongeveer drie vierduizend gulden per maand. Van deze bij verdiensten werd vrijwel niets aan de bedrijfsvereniging opge geven. De Almelose rechtbank heeft haar voor deze steunfraude in april 1982 veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. De vrouw is tegen dit vonnis in ho ger beroep gegaan bij het hof in Arnhem. hem. Volgens de kritische hoofd agent is er geen reden voor ont slag omdat hij ook als politieman recht op vrijheid van meningsui ting meent te hebben. De Goede, die acht jaar bij de Ren kumse politie heeft gewerkt, h per medio 1980 door de korpslei ding al met ontslag bedreigd gens zijn niet aflatende kritiek op het ME-optreden in de Von delstraat in Amsterdam, bij de kerncentrale in Borssele ei dens de troonswisseling. Burgemeester Van Holthe tot Ech ten beloofde hem toen een laai- ste kans in ruil voor de belofte dat De Goede zich in de toe komst van kritiek op de politie zou onthouden. De politieman weigerde dat echter. Hij werd geschorst nadat hij in maart 1981 opnieuw felle kritiek had geleverd op het ME-optre den bij de ontruiming van de kraakpanden in de Nijmeegse Piersonstraat, waarbij hij het ge drag van zijn collega's fascistisch noemde en hen ervan beschul digde "robotten zonder enig ge weten" te zijn. Burgemeester wil geen kus van mannen DEN HAAG (ANP) - Burge meester Schols van Den Haag is er niet van gediend dat mannen hem op de wang zoenen om hem een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Een jongeman die dat gister avond tijdens de nieuwjaars receptie van de gemeente toch deed, werd samen met een aantal medestanders met harde hand uit het stadhuis verwijderd. Hierbij trok een van de in burger aanwezige politiemensen zijn pistool. De jongeman zei na afloop van het incident dat hij de zoen niet als demonstratie had be doeld. "Alle vrouwen die de burgemeester gelukkig nieuwjaar toewensen vliegen hem toch ook om de hals. Waarom ik niet". projectgroep normbesef installe ren, die uit tien mensen bestaat. De projectgroep gaat met name de jonge politiemensen begelei den en beter wapenen tegen be paalde gevaren die zij kunnen te genkomen wanneer zij aan de zelfkant van de samenleving moeten optreden. Volgens de hoofdcommissaris is het moeilijk om de taboesfeer te doorbreken die rond het norm besef bestaat. „Bij alle districten wordt gezegd dat afglijdend normbesef bij hen niet aanwezig is. Ik denk dat iedereen donders goed weet waar het om gaat. Ik hoop dat de projectgroep succes heeft. Ik kan het niet regelen vanuit mijn positie". Nood-verordening Naar aanleiding van de noodveror dening die burgemeester Polak in oktober vorig jaar heeft uit gevaardigd tijdens de ontrui ming van het kraakpand Lucky Luyck, zegt de heer Valken dat een dergelijke verordening ver der gaat dan hij zelf ooit heeft aanbevolen. Hij heeft indertijd voorgesteld de gemeentewet zo danig te veranderen, dat tijdens rellen mensen met bepaalde wa pens in hun hand konden wor den aangehouden. De nu toege paste noodverordening gaf de politie veel meer macht. Ieder een die zich m de buurt van orde verstoringen bevond, kon wor den opgepakt. „In onze rechtsorde zal er zeer spaarzaam gebruik van een der gelijke noodverordening mogen worden gemaakt", aldus Valken. „Ondanks die noodverordening zijn wij er niet in geslaagd om voldoende grip op de rellen te krijgen. Het heeft wel effect ge had, maar ik denk dat we om meer bijstand hadden moeten vragen. Dat strookte echter met met de verrassingstactiek van de actie". Surinamers Er is nog steeds een tekort aan 145 man personeel bij de Amster damse politie. Hoofdcommissa ris Valken zegt dat hij graag goe de Surinaamse politiemannen in het korps wil opnemen Er werken op het ogenblik vyf Suri naamse Nederlanders en een Griekse politieman met de Ne derlandse nationaliteit binnen het korps. De actieve werving van meer vrouwen en meer leden van etnische minderheidsgroe peringen is in feite pas eind 1982 op gang gekomen en heeft tot nu toe ongeveer 25 mogelijke kandi daten opgeleverd. Op de vraag of er binnen het poli tiekorps weerstanden zijn tegen collega's die tot etnische minder heidsgroeperingen behoren, zegt de heer Valken: „Waar bestaan die niet? Maar dat is juist een re den om mogelijke weerstanden te doorbreken". Voor het kun nen aanstellen van Nederlanders met een Surinaamse achter grond zal het misschien nodig zijn om de selectie en de oplei ding aan te passen. DEN HAAG (ANP) - De 28 jarige I. Boejharat is m de nacht van zondag op maandag in zijn wo ning aan de Gahleistraat in Den Haag doodgeschoten door een nog onbekende man. Het slachtoffer hoorde om even voor half vier gestommel op de trap. De onbekende probeerde vervolgens de op slot gedraaide kamerdeur van de man te ope ncn. Zijn vriendin belde d:r.t de politie, terwijl het sla< ht<>!ï.t met zijn gewicht tegen de deur duwde om de indringer buiten te houden Op dat moment vuurde de onbe kende negen maal door de deur. Twee kogels troffen het slachtof fer ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie 070-46 9647.^^.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7