LEIDSCH Ül DAGBLAD Per bedrijf korter werken' Bevriezing atoom wapens in Congres "Politie kan grote misdaad niet aan" Trio slaat Alphense pompbediende neer Nota FNV gunstig ontvangen Flat stort in: zeker ^22^doden_ DINSDAG 4 JANUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36976 Directeur:G. Koopman wnd-hootdredacteur:RDPaauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jonge cheetahs in Wassenaarse dierentuin WASSENAAR - In het Wasse naars dierenpark zijn op Nieuwjaarsdag zes jonge cheetahs geboren. Op de foto de trotse cheetahmoeder Moja met haar kleintjes. Een ander jachtluipaard, Ilse genaamd, bracht dezelfde dag vier jon gen ter wereld. Jachtluipaarden behoren tot de diersoorten die met uitster ving worden bedreigd. In het met sluiting bedreigde die renpark is men bijzonder op getogen over de geboorten, omdat voortplanting van cheetahs in gevangenschap niet vaak voorkomt. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een benzinepompstation aan de Euro pasingel in Alphen is gisteravond omstreeks negen uur een overval gepleegd. De pompbediende werd met een Ijzeren staaf neergeslagen. De man liep ernstig hoofdletsel op. Bij de komst van een motorrijder vluchtten de dne overvallers het Bos- park in. Het trio zag door de overhaaste aftocht geen kans de geldtas van de pompbediende mee te nemen. Het benzinestation sluit 's avonds om negen uur. Even voor die tijd hoor de de pompbediende, J.J. Kleijn uit Aarlanderveen, achter het gebouw tje gestommel. Toen hij ging kijken werd hij, naar wordt aangenomen met een ijzeren staaf neergeslagen. Op dat moment arriveerde een motorrijder, die benzine kwam tanken. De man overzag de situatie snel en zette per motor de achtervolging in van drie jongelui, die zich uit de voeten maakten. In het Bospark raakte de motorrijder de overvallers kwijt en ging terug om de pompbediende bij te staan en alarm te slaan. De inwoner van Aarlanderveen ligt in het ziekenhuis Rijnoord en kon nog niet door de politie worden gehoord. AMSTERDAM De storm die over ons land raast heeft op diverse plaatsen grote vernielingen aangericht. Met name in Amsterdam kwamen vele schademeldingen binnen bij politie en brandweer. In Amsterdam-West waaide het dak van een bedrijfspand aan het Willem Mulierhofl zie foto boven). Aan de Van Karnebeekstraat in Geuzenveld blies de storm het dak van een woning. Elders in de stad waaiden bomen om die soms op auto's terecht kwamen. Twee resoluties ingediend AMSTERDAM (GPD/ANP) - De FNV wil per bedrijf of bedrijfstak werken aan arbeidstijdverkorting. Uit gangspunt is een vierdaagse werkweek van 36 uur. Daarvoor hoeft niet een evenredige hoeveelheid loon - tien procent - te worden ingeleverd, aldus de Federa tie Nederlandse Vakbeweging in een gisteren gepresen teerde nota "korter werken voor meer banen". De nota is in een eerste reactie positief beoordeeld door voorzitter C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO). In Turkije ANKARA (Reuter) - Het aantal doden als gevolg van het instor ten van een afgekeurd flatge bouw gisteren in Diyarbakir (zuidoost Turkije) is gestegen tot ten minste 22, zo heeft het officieuze anatolische persbu reau vanochtend gemeld. Het zeven verdiepingen hoge flat gebouw zakte gisterochtend in elkaar. Het was pas enkele maanden geleden gereedgeko men. Omdat er ernstige con structiefouten waren ontdekt, was al opdracht gegeven het ge bouw te slopen, wat echter niet gebeurde. De eigenaar, die de 28 appartementen verkocht of ver huurde, is aangehouden. Toen het gebouw instortte lag het merendeel van de 150 bewoners, voornamelijk vrouwen en kin deren (veel mannen hadden el ders een baan), nog in bed. Het aantal gewonden bedraagt ze ker 30. WASHINGTON/PRAAG (UPI) - Enkele leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heb ben gisteren een aantal resolu ties ingediend, waarin wordt op geroepen tot het bevriezen van de produktie van kernwapens. In de resoluties staan doelstellin gen voor de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie over de beperking van strategische wapens. Voorgesteld wordt een tweezijdige en controleerbare bevriezing van het aantal kernwapens, en het in- stand houden van de bestaande overeenkomsten voor wapenbe perking. Verder moeten de be sprekingen in Genève zich rich ten op het uitschakelen van wa pens. die de kans op een kern oorlog vergroten. In augustus vorig jaar werd in het Huis van Afgevaardigden een soortgelijke motie op het nipper tje weggestemd. Volgens de in dieners van de resoluties zijn er Buien Eerst opklaringen, later zullen de tem peraturen dalen tot omstreeks 3 gra den. Later in de nacht draait de wind naar zuidwest en neemt geleidelijk in kracht toe tot krachtig of hard, wind kracht 6 of 7. Overdag zal het langdu rig gaan regenen. 5 JANUARI 1983 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.43 uur. Maan op maan onder: 12.25 Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.36 en 19.49 uur, laag water 03.07 en 15.42 uur. nu meer voorstanders dan vorig jaar. Vandaag is in Praag de twee daagse top begonnen van landen aangesloten bij het Warschau- Massagraven ontdekt in W.-Cambodja BANGKOK (Reuter) - In de West- cambodjaanse provincie Battam- bang zijn massagraven gevonden waarin bijna 10.000 slachtoffers van het regime van de Rode Khmers waren bijgezet. Dit heeft de door Vietnam gesteunde rege ring in Phnom Penh vanochtend bekendgemaakt. Volgens het huidige bewind, onder Heng Samrin, zijn in het district Songke bij een vernietigings kamp 20 massagraven ontdekt. Volgens overlevenden zouden in deze streek 40.000 tot 50.000 Cambodjanen zijn vermoord. De Rode Khmers zouden in vier jaar tijd meer dan een miljoen men sen hebben gedood. Begin 1979 werd aan hun bewind een einde gemaakt door een in val van Vietnam. Niettemin er kennen de Verenigde Naties de Rode Khmers nog steeds als wet tige regering van Cambodja. De ze beweging heeft zich intussen aangesloten bij de twee niet- communistische Cambodjaanse groeperingen die zich verzetten tegen de Vietnamese bezetting van hun land. pact. De leiders van de Sowjet- Unie, Polen, Roemeniè, Bulga rije, Hongarije, Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije zullen zich beraden over de militaire strate gie van het Oostblok. Het is tevens het eerste officiële buitenlandse bezoek van de Rus sische partijleider Andropov na diens benoeming in november vorig jaar. Verwacht wordt dat de landen on der meer zullen praten over het voorstel van Andropov om de op West-Europa gerichte raketten terug te trekken, als het Westen afziet van plaatsing van nieuwe kernraketten. De Russische par tijleider deed dit voorstel on langs in het kader van de onder handelingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten over de beperking van de kern wapens. Zeventien sleepboten trekken olie tanker vlot VLISSINGEN (ANP) - Zeven tien sleepboten uit Belgiè en Nederland hebben vanoch tend omstreeks half vijf op de Westerschelde bij Borssele de met 55.000 ton stookolie geladen Liberiaanse tanker "Sterling" vlot getrokken. Het schip was gisteravond van zijn ankers geslagen toen het lag te bunkeren in een zij- vaarwater van de Wester schelde. Het schip kwam op een zandbank terecht en di rect daarop kwam een groot scheepse reddingsactie op gang. Een eerste poging om de "Ster ling" vlot te trekken, moest gisteravond worden gestaakt omdat het schip muurvast zat. Afgelopen nacht pomp ten bergers iets minder dan de helft van de lading stooko lie over in lichters. Om half drie waagden sleepboten van Smit Internationale, de Nieu we Vlissingse Sleepdienst en de Unie voor Reddings- en Sleepdiensten uit Antwerpen een nieuwe poging en die slaagde. Verkorting van de arbeidstijd moet per werknemer extra werkgele genheid opleveren, aldus de FNV, die het voorkomen van ontslagen daarmee gelijk stelt. Het inleveren van de prijscom pensatie acht de federatie vol doende, maar dat hoeft niet te betekenen dat de bedrijven op hogere kosten komen te zitten. Door de bedrijfstijd te verlengen kan, indien er voldoende afzet mogelijkheden zijn, een deel van de extra kosten worden terug verdiend. Daarnaast zullen met de werkloosheid ook de premie- kosten worden gedrukt. Doordat bij inlevering van de prijscom pensatie de brutolonen niet stij gen, zullen bovendien de mini mumlonen en de daaraan gekop pelde uitkeringen niet omhoog gaan. De FNV schat de winst aan werk op ongeveer 250.000 arbeids plaatsen. Waar bedrijven thans als regel open zijn tussen half acht en vijf uur, zouden straks bedrijfstijden denkbaar zijn van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. De invulling daar van zou kunnen geschieden door het invoeren van ploegendien sten (twee maal zes uur) of deel tijdarbeid. Ook ziet de FNV mogelijkheden voor werkweken van afwisse lend vier en vijf dagen, waarbij de extra vrije dag volgens vaste roosters wordt opgenomen. Als dat nodig is om korter werken betaalbaar te houden, kan wat de FNV betreft werken op zaterdag weer gewoon worden. De werk dag zou ook - maar dan bij voor keur tijdelijk - langer kunnen worden. Genoemd wordt de mo gelijkheid van een arbeidsdag van 9 uur, bij een vierdaagse werkweek. De FNV geeft in de nota geen richt lijnen. Wel zijn bij het aanreiken van de mogelijkheden de organi satorische en technishe haal baarheid, de sociale aanvaard baarheid en de financiële gevol gen min of meer in kaart ge bracht. Per bedrijfstak of bedrijf zal moeten worden nagegaan welke de beste vorm van ar beidstijdverkorting is en hoe de extra kosten ervan kunnen wor den gedekt. De vakcentrale acht het onvermij delijk dat ook de jeugdlonen en de laagste inkomens niet buiten Zwart jaar voor Akzo- Zout Chemie HENGELO (GPD) - Het jaar 1982 is voor Akzo-Zout Chemie Neder land het slechtste geweest in de geschiedenis van het concern. De Nederlandse bedrijven, met onder andere als uitzondering de lokatie in Hengelo, boekten aan zienlijke verliezen. Dat het be drijf »n zijn geheel vorig jaar niet in de rode cijfers kwam, is louter te danken aan de positieve resul taten van de buitenlandse doch terondernemingen en door de in komsten uit de Nederlandse en buitenlandse deelnemingen. Ook voor 1983 worden negatieve resultaten verwacht bij deze AZC-bedryven. beschouwing kunnen blijven. Wel zullen hogere inkomens meer moeten inleveren om de laagste te sparen en zal er moge lijk door middel van lagere belas tingen iets van de pijn voor de laagstbetaalden weggenomen kunnen worden. De FNV komt over enige weken met een aparte nota over deze problematiek. DEN HAAG (GPD) - De grote cri minaliteit, die zich nationaal en internationaal voordoet, kan met de huidige politie-organisatie niet meer afdoende worden be streden Dat zei vandaag hoofd commissaris J. van Straten, hoofd van de Centrale Recher che Informatiedienst, in zijn nieuwjaarstoespraak tot het per soneel van de dienst. In internationaal verband functio neert Interpol niet goed meer. Volgens Van Straten is deze in ternationale misdaadbestrij- dingsorganisatie in Parijs te log en te bureaucratisch geworden Nationaal schort er volgens Van Straten ook veel aan omdat de politie nu te lokaal is georgani seerd. Het ontwerp Politiewet maakt aan die per gemeente georganiseerde politie een einde, maar is juist daarom omstreden. Volgens Van Straten geeft elk verder uitstel van die nieuwe wet betere kansen aan de internatio naal georganiseerde misdaad. Interpol faalt volgens van Straten Bij strijd in Tripoli zeker dertig doden BEIROET (AP) - De nog steeds voortdurende strijd tussen pro- en anti-Synsche moslimmilities in de noord-Libanese stad Tripo li heeft het afgelopen etmaal ze ker 30 levens geeist. In totaal zijn ten minste 133 slachtofTers geval len in de nu al elf weken durende machtsstrijd tussen alawieten en soenni-moslims, die door Palc- stijnen worden gesteund. Vrijwel niemand durft zich in de havenstad, zo'n 80 kilometer ten noorden van Beiroet, op straat te begeven. Duizenden inwoners verblijven al vijf dagen in schuil kelders en bunkers, terwijl de ar tillerie-, mortier en raketbe- schietingcn steeds voortduren Door de aanhoudende strijd loopt de voedselvoorziening in MpoB «natie lavnar in de meeste wijken is ook geen elck triciteit of stromend water meer. 16 PAGINA'S Hans van Willigen- burg: Hoe kunnen mensen mij aardig vinden? PAGINA S Japanse markt toegankelijker PAGINA 6 "Zelfs patrijspoort werd meegenomen.." PAGINA 7 FNV wijst plan voor ADM af PAGINA M vooral >n de bestrijding van de drugssmokkel Steeds meer lan den gaan. mede door het in ge breke blijvende Interpol, eigen politiefunctionarissen uitsturen naar bekende drugssmokkelge- bieden. Nederland doet dat ook Nadat ervaring is opgedaan met een eigen rechercheur in Thai land heeft de Centrale Recher che Informatiedienst ook twee eigen mensen in Peru en op de Nederlandse Antillen gestatio neerd De CRI is nog in onder handeling met de autoriteiten in Islamabad en Karachi (Pakistan) om ook daar eigen politierecher- cheurs te kunnen plaatsen. De Centrale Recherche Informatie dienst houdt zich vooral bezig met informatie-uitwisseling tus sen de diverse politiekorpsen en instellingen van zaken die uit stijgen boven lokaal belang. Amerikaan (23) bekent moord op toeriste uit Nederland TAVARES, Florida (AP) - Een 23-jarige Amerikaan heeft bekend de Ne derlandse toeriste Geertje Kuiken (32) uit het Friese Drachten te heb ben verkracht en vervolgens om het leven te hebben gebracht. Ook heeft hij tegenover de politie van Tavares in Florida verklaard een tweede moord op zijn geweten te hebben. De man bekende dat hij een 19-jarige lifter, Greg Seymour, langs een weg in de stad Wellington (Colorado) had doodgeschoten. Vorige week werd de dader officieel in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op Geertje Kuiken. Haar stoffelijk overschot werd op 29 decem ber gevonden op een sinaasappelplantage in Lake County, Florida. Sectie wees uit dat zij is verkracht, mishandeld en gewurgd. Een ande re Nederlandse toeriste, de 28-jarige Ruurtje Offnnga, verblijft nog in Tavares als belangrijke getuige. Stroomstoring: patiënten met hand beademen GRONINGEN (ANP) - Doordat vannacht de stroom in het academisch ziekenhuis van Groningen uitviel, moesten ten minste tien patiënten met de hand worden beademd. Het elektriciteitsnet was stil gevallen door kortsluiting in het transformatorstation, waardoor ook de noodaggre- gaten niet konden worden in geschakeld. Ook de apparatuur op de inten sive care-afdeling was buiten werking gesteld, zodat het medisch personeel de patiën ten nauwlettend in de gaten moest houden. Tijdens de storing, die twee uur duurde, werd gebruik gemaakt van acculampen. Een woordvoer der van het ziekenhuis ver klaarde dat de stroomstoring geen nadelige gevolgen heeft gehad voor de patiënten. Hoofdcommissaris CRI:

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1