"Alle lust om te schaatsen en trainen is weg 5®J Ramat Gan overklast Leiden Hughes naar FC Utrecht Voorzitter Den Bosch stapt op Danilin sterkste sprinter Voorlopige schorsing Van der Duiin Haarlemse basketbalweek geslaagd Scores en eindstand MAANDAG 3 JANUARI 1983 OSLO - Alexander Danilin heeft tijdens de nieuwjaars wedstrijden in Oslo aange toond de ware opvolger te kunnen worden van de ster ke Sowjet-sprintgeneratie Klebnikov-Medennikov-Lo- banov. Bij afwezigheid van dit drietal en de Noorse crack Frode Rönning ver tolkte de 21-jarige Danilin in het nieuwjaarsweekeinde de hoofdrol op de kunstijsbaan van Valle Hovin. Via drie af standszeges veroverde de Moskoviet de eindoverwin ning in de sprinterscatego rie. Vooral op de tweede dag maakte Danilin indruk door van de goede omstandighe den in Oslo te profiteren en twee baanrecords te verbe teren. De scores van 37,90 en 1.16,87 waren voor laagland se begrippen te vergelijken met de verrichtingen van Danilin in Medeo. Daar be reikte hij het vorige week einde met de toptijden van 37,01 en 1.13,23 het prestatie platform dat aan wereld kampioen Sergej Klebnikov leek voorbehouden. Slechts op de eerste 500 meter kwam de jonge Danilin moeilijk uit de startblok ken. Waar zijn landgenoot Sergej Fokitsjev de Noorse en Zweedse tegenstand im poneerde met een flitsende 38,27 bleef Danilin moeilijk op de been en kwam slechts tot 39,52: goed voor de zesde plaats. Danilin, die vorig seizoen bij de titelstrijd van de Sowjet-Unie door een val niet meer dan 22e werd, her stelde zich in het verloop van het toernooi uitstekend. Op de gewonnen kilometer van nieuwjaarsdag bleef hij als enige onder de 1.20- grens: 1.19.60. GRONINGEN (GPD) - Een week voor de nationale titelstrijd in Deventer is regerend wereldkampioen Hilbert van der Duim in een ernstig conflict met de KNSB (Koninklij ke Nederlandse Schaatsenrijdersbond) verzeild geraakt. Het dagelijks bestuur van de bond heeft Van der Duim een voorlopige schorsing opgelegd naar aanleiding van zijn optreden in het jaaroverzicht van Studio Sport, dat afgelopen woensdag werd uitgezon den. Hilbert van der Duim weigerde als enige kernploeglid zijn handtekening onder het ploegenreglement te zetten. "Formeel kunnen ze hem niets doen", meent zijn zaakwaarnemer Piet Keizer. De tweevoudige wereldkampioen verscheen met een truitje waar op de naam Labello was te lezen voor de televisiecamera en ne geerde daarmee het sponsor- reglement waaraan de kern ploegschaatsers zich moeten Toen op de tweede dag de om standigheden verbeterden, flitste Danilin naar uitste kende sprinttijden. Met zijn tijd van 37,90 op de 500 me ter belandde hij in de buurt van het "wereldrecord" voor laaglandbanen, dat Vladimir Koslov tijdens het WK-toernooi in Alkmaar op 37,80 bepaalde. De dubbele sprint in 1.16,87 was ook van voortreffelijk gehalte. In het eindklassement schoof hij zijn landgenoot Fokitsjev op meer dan een punt achter stand: 155.610 om 156.670. Engelstad (156.990) was op de derde plaats de beste Noor in het klassement. houden. De leden van de natio nale selecties mogen hun kle ding uitsluitend voorzien van re clame van de Kaasunie, die als sponsor van alle ploegen op treedt Het KNSB-bestuur heeft de overtreding van Van der Duim gemeld bij de tuchtcom- missie van de bond. die onder voorzitterschap van de Amster damse junst mr J. van Slooten nog vandaag de klacht in behan deling neemt. Op het moment van de uitzending UTRECHT (GPD) - Barry Hughes volgt Han Berger het komende seizoen op als trainer van FC Utrecht. De huidige oefenmeester van Sparta heeft een twee jarig contract met de Utrechtse eredivisieclub gete kend die Han Berger aan het einde van deze compe titie ziet vertrekken naar FC Groningen. Zowel het bestuur van FC Utrecht als dat van Sparta was gisteren nogal ontstemd over het bekend wor den van Hughes' vertrek bij Sparta en zijn komst naar de Domstad. Wim Kernkamp, ad-interimvoor zitter van FC Utrecht: „Wij hadden het nieuws liever na 1 februari willen prijsgeven. Dan hebben FC Utrecht en Sparta voor de tweede keer dit seizoen tegen elkaar gespeeld. Tegenover de buitenwereld zou dat correcter zijn geweest. Het is niet leuk dat dit bericht nü in de openbaarheid is gekomen. Zoals het ook vervelend was dat Bergers overgang naar FC Groningen zo snel bekend werd. Het kan een prettig competitieverloop in de weg staan". Bestuurslid Floor Bouwer van Sparta: „Je contrac teert een trainer voor een seizoen. Wij hebben 16 duels gespeeld, we zijn nog met eens op de helft omdat we nog een achterstallige wedstrijd moeten spelen tegen Willem II. En dan weet je al dat het volgend seizoen je trainer werkzaam is bij een ande re club. En dan nog wel een concurrent voor Euro pees voetbal. De man op de tribune zegt over 14 dagen als FC Utrecht van Sparta wint: logisch, die Hughes traint hier volgend jaar niet meer. Die gaat Utrecht toch niet de das om doen". HAARLEM - De Haarlemse basketbalweek liep uiteindelijk toch nog op een teleurstel ling uit. Niet voor de organisatoren want die wreven zich in de handen. De publieke belangstelling voor dit evenement overtrof de stoutste vermoedens - 3000 man zelfs op de slotdag - zodat Frank Voskuilen in zijn afscheidsspeech het enthousiaste publiek stante pede een tweede versie kon toezeggen. Wat evenwel beneden de verwachtingen bleef was de 'eindstrijd' tussen Hapoel Ramat Gan en Elmex Leiden. Dat werd een zeer eenzijdige vertoning. Slechts tien minuten was het sluit stuk een echte wedstrijd. Daarna namen de Isaeli's, bokaalverde digers van het veel keinere toer- nooitje van vorig jaar, in rap tem po afstand. Het verbouwereerde Leiden keek binnen een paar mi nuten tegen een onoverbrugbare achterstand van 15 punten op (17-32) en vanuit Italiè, waar gis teravond alweer een competitie wedstrijd op het programma prijkte, kon je de heren van Ber- loni Torino horen lachen. Zij zouden immers, bij een neder laag van Leiden, alsnog tot toer- nooi-winnaar worden uitgeroe pen. Eerder in de week kreeg de nummer twee van Italië een enorm pak slaag van Washington en de zijnen, maar dit opmerke lijke gebeuren bleek toch niet maatgevend te zijn voor de ware krachtsverhouding. Aanhet eind kon namelijk worden geconsta teerd dat Torino in die partij on der zijn kunnen had geacteerd en Leiden, voor dat moment al- Jhans, daar een stuk boven. Klapper Want waar de Azurri's zich in het verdere verloop van dit uitste kende toernooi rehabiliteerden met als klapper de zege op Ha- poel, daar ging het met Leiden bergafwaarts. Weliswaar kon de ploeg van Kinsbergen Stars er nog wel onder houden, maar het Haaksbergen van Maarten van Gent maakte een vieze veeg op het zo opgepoetste blazoen. Te gen Osnabruck, de zwakste deel nemer, kreeg Leiden daarop geeh kans zich te herstellen. De Duitsers keerden na vier neder lagen niet terug, dit tot ongenoe gen van de organisatie die be sloot in de komende jaren geen Atleten gaan hand in hand over de meet SOEST Hans Koeleman en Stijn Jaspers hebben vrijdag een veldloop over 8400 meter hand in hand op de eerste plaats beëindigd. De twee at leten, samen studerend in de Verenigde Staten, hadden er na een goed gelopen race geen zin tn de eer voor zichzelf op te eisen. Beide lopers finish ten in 28 minuten en 6,40 se conden. Bij de dames, die 3100 meter lie pen, zegevierde Tineke Kluft van Thor Rozendaal in 11.53,78. Ze had een. ruime voorsprong op de nummer twee, Wilma Russman: 12.05,26. vertegenwoordiger uit het buur land uit te nodigen. Waardoor Leiden het publiek op nieuw aan zich kon verplichten tegen Ramat Gan. Winnen bete kende eerste worden, verliezen een vierde plaats. Voor de Israe li's restte uitsluitend nog de eer. Zelfs een overwinning zou ze niet meer opleveren dan een tweede plaats, dit in verband met het onderlinge duel tegen Torino dat verloren ging. Maar dat op zich betekende voor de toekomstige Europa Cup te genstander van Den Bosch geen beletsel om tot de bodem te gaan. Wat dat inhoudt heeft de slecht geprepareerde ploeg van Leiden moeten ondervinden. Kinsbergen dacht namelijk een zelfde spelletje te kunnen spelen als tegen Torino. Man-to-man, beuken onder de borden en dan maar op de fast-break. Het kan, maar dan moet je van goede hui ze komen om de Israeli's, specia listen op dit gebied, op eigen wa penen te kunnen kloppen. In elk geval zal je keihard moeten werken in de verdediging en niet teveel fouten mogen maken in de aanval. Dunk En na een hectische openingsfase, met een snoeiharde dunk van Washington en chaotische tafere len onder de borden, was dat laatste dus wat er gebeurde. Na 15-16 permiteerde Leiden (Wiley, Van den Bergh) zich een paar slordigheden en spelverdeler Moskovisch had plotseling alle ruimte om te rennen en steeds weer afspeelmogelijkheden naar schutter Goren, dunker Pondex- ter of de rebounders Nelson en Malovich. Een gaatje (15-22) was direct daar, een zöne-verdedi- ging van Leiden bleef uit en daarom stoomde Hapoel meteen maar door naar 17-32. Elke fout werd afgestraft, elke kans benut. Na rust (31-48) liep het verschil aanvankelijk op tot twintig pun ten (37-57) aleer Kinsbergen be sloot de matig op dreef zijnde Wi ley te verwisselen voor Jan Oos terhuis. Opvallend genoeg werk te dat goed uit. Oosterhuis bleek bereid zich in de verdediging he lemaal kapot te lopen en ge steund door Hagens, Wiel (goed op schot ook), Kragtwijk en Van den Bergh kwam Leiden op pure. kracht terug tot tien punten: 69- 79. Toen evenwel, met nog zes minuten te gaan en dus nog mo gelijkheden, vond Wilson Was hington het nodig om een ob sceen gebaar tegen arbiter Van Dishoeck te maken. Dat bete kende meteen uitsluiting en daarmee vervloog de hoop op wellicht nog een spannende slot- Scores Ramat Gan - Goren 26, Pon- dexter 20, Schlachter 14, Ma lovich 13, Kaplan 12, Nesion 10. Leiden - Wiel 25, Washington 15, Van den Berg 13, Hagens 12, Wiley 10. Eindstand Berloni Torino 5-8 Hapoel Ramat Gan 5-8 Haaksbergen 5-6 Elmex Leiden 5-6 Stars Haarlem 5-2 Osnabruck 5-0 Topscorer: Gene Richardson (Haaksbergen) 130 Toprebounder: Wilson Was hington (Leiden) 63 Topguard: Rene Ridderhof (Haaksbergen) Beste speler: Don Ford (Tori no) Spectaculairste speler: Cliff Pondexter (Hapoel) fase. Want onmiddellijk daarop demareerde Ramat Gan opnieuw om met 85-101 de puntjes op de i te zetten. Jammer voor het talrij ke publiek dat op een spannen der slotstuk had gerekend. Opwarmertje Voorafgaande aan dit duel werd een wedstrijd gespeeld tussen de eredivisie-toppers van tien jaar geleden, Levi's en Fiat Stars. Een aardig opwarmertje waarbij de speciaal voor deze gelegenheid uit Amerika teruggehaalde vroe gere vedetten als Rowland, Ches- nut en Moore voor vermaak zorg den. Saillant detail was dat de sponsors van destijds geen me dewerking wensten te verlenen. Het kan verkeren... AD VAN KAAM Mike Wiley gaat omhoog voor de rebound met Steve Slachter e blijven aan de grond. i Steve Malovich. Washington (18) en Pondexter DEN BOSCH - Rinus de Jong. voorzitter van de basketbalclub Den Bosch, heeft vlak voor het begin van het nieuwe jaar aangekondigd zijn functie neer te leggen. De Jong, zelf oud- international, is naast voorzitter ook weldoe ner van de club, die gesponsord wordt door Nashua. Hoewel De Jong geen motieven gaf voor zijn emotionele besluit, is de achtergrond vrijwel zeker een meningsverschil met coach Ton Boot, die één van de spelers uit zijn groep, Maurice Covers, niet goed genoeg acht om in zijn ploeg te spelen. Govers echter is de toekomstige schoonzoon van de stille spon sor van de club. In de tijd dat Bill Sheridan nog coachte in Den Bosch kreeg Govers af en toe enkele minu ten speeltijd. Boot echter maakte daar rigou reus een einde aan. De coach wijzigde zijn standpunt zelfs niet nadat Den Bosch door blessures erg krap in zijn spelers kwam te zitten. Dat leidde er toe dat de Bossche ploeg bij zijn Europacupwedstrijd in Barcelona de laatste minuten met vier man moest spelen. Een ongekend gebeuren in het top-basket- bal. De Jong stelde toen, "had Govers maar meege nomen, dan was dit tenminste niet ge beurd". Bij het toernooi in Oostende vond deze weck echter iets vergelijkbaars plaats. Govers was dit keer wel by de groep, maar toen Boot, onder andere door de ncusblossu- re van Kuipers weer in spelersnood kwam. werd Govers opnieuw niet ingezet, maar wel de jeugdspelers Cuppen en Van Dmthen. Die beslissingen zyn vermoedelijk voor De Jong aanleiding geweest zgn vertrek by de club aan te kondigen. bevond Hilbert van der Duim zich met de allround-kernploeg voor een trainingskamp en enke le wedstrijden in Inzeil. Daar stelden KNSB-voorzitter jhr. mr. W H D Quarles van Uffurd in vi- ce-voorzitter J.J Graas hem op oudejaarsdag persoonlijk in ken nis van de voorlopige schorsing. „We waren er allemaal kapot van. Wij net zo goed als Hilbert", aldus Quarles van Ufford, „maar in dit geval hadden we geen an dere keus. Na die televisie-uit zending heeft de Kaasunie ons zeer terecht gewezen op de over eenkomst die er met de KNSB bestaat. Door het duidelyk dra gen van een ander merk heeft Hilbert van der Duim indirect het contract geschonden. We hadden daarom geen andere keus dan een ordemaatregel te nemen, want we willen nu en in de toekomst geloofwaardig zyn voor onze sponsor. Het is nu aan de tuchtcomissie om te bepalen of er een straf komt en welke De situatie waarin Van der Duim verzeild is geraakt vloeit voort uit de commerciële activiteiten die zijn zaakwaarnemer Piet Kei zer heeft ontwikkeld. De voor malige voetballer vindt evenwel dat de schaatser, die het komen de weekeinde voor de vyfde achtereenvolgende keer Neder lands kampioen zou kunnen worden, in het geheel niet in overtreding is geweest. „Als eni ge heeft Van der Duim gewei gerd zijn handtekening onder het ploegenreglement te zetten. Formeel kunnen ze hem daarom niets doen", is zijn standpunt. Dat wordt door Quarles van Uf ford bestreden. „Er zijn huisre gels vastgesteld, waarin ook een sponsorovereenkomst is betrok ken en daaraan dienen al onze le den zich te houden", zegt de KNSB-voorzitter. Voor Hilbert van der Duim kwam de uiterst vervelende mededeling van het KNSB-bestuur als een complete verrassing Op 9 november was het programma-onderdeel met hem in Heerenveen opgenomen. Sindsdien zijn er diverse ge sprekken gevoerd tussen de KNSB en Piet Keizer over een ruimere opzet van reclamemoge lijkheden en deze zijn nu volle dig doorkruist door de Studio Sport-uitzending van woensdag. Spuugzat Volgens bondscoach Henk Boer heeft Van der Duim zich geen moment gerealiseerd dat hij met een verboden reclametekst op het televisiescherm zou verschij nen Boer: „Hg heeft het er ten minste nooit over gehad. Dat he le gedoe over die reclame was hg gewoon spuugzat. Het begon in Utrecht met de Domtrofce en daarna is hij er steeds mee ge confronteerd. De laatste weken zijn er goede gesprekken ge weest tussen de KNSB. Kaasu nie en Keizer en dan krijg jc dit Hilbert was er echt door verrast Hij was die opnames al helemaal vergeten. Het is niet alleen voor hem, maar voor de hele ploeg zeer vervelend zo vlak voor het Nederlands kampioenschap. Het houdt iedereen bezig en is dus slecht voor de voorbereiding" Henk Boer wil geen oordeel uit spreken over de handelwijze van zijn grootste troef, maar wyst er wel op dat Van der Duim tydens de tv-opname ook het trainings jack van de KNSB-sponsor heeft gedragen. „Die had hg aange trokken voor het buitengebeu- reh. maar daarvan is helaas niets uitgezonden Dat is pech voor Hilbert, want anders zou de Kaasunie waarschynlyk niet zo gepikeerd hebben gereageerd", vertelt Boer. Verweer Aan de trieste boodschap van de KNSB-bestuurdcrcn had Van der Duim weirug toe te voegen. „Ik had helemaal geen verweer. Wat moest je er ook van zeggen, ik was geschorst Wc hebben de laatste tyd getracht oplossingen te vinden. Wc kwamen tot goede gesprekken en die televisie-uit- zending kwam er eigcnlyk wat slecht tussendoor. Wat er nu gaat gebeuren weet ik niet Misschien kan ik niet aan het Nederlands kampioenschap deelnemen Nu ik me dat realiseer is alle lust om te schaatsen en trainen weg". Piet Keizer wil hoe dan ook voor komen dat Van der Duim wordt uitgeschakeld voor de nationale titclstryd, die tegelyk als selectie geldt voor de Europese- en we reldkampioenschappen Hg wil juridische stappen ondernemen indien de tuchtcommissic van de KNSB belet dat Van der Duim in Deventer aan te start kan vcr- schynen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9