Oudej aarsnacht weer relletjes 'Academische ziekenhuizen onder ontoelaatbare druk' Elf Haagse agenten gewond Herindeling ministerie niet alom bevredigend Vuurwerk fabrikant dupeert veel mensen Drie doden door schoten en messteken MAANDAG 3 JANUARI 1983 Binnenland "Gips vluchten weer op gang SCHIPHOL (ANP) De repatrië ring van tijdens hun wintersport vakantie gewond geraakte Ne derlanders is weer op gang geko men. Op oudejaarsdag arriveer den op Schiphol met een lijn- vlucht van de KLM uit München elf gewonden voor wie de SOS-- centrale en de ANWB, de twee grootste hulpverleners op dit ge bied, gezamenlijk de thuisreis hadden geregeld. Een aantal van hen maakte de reis op een bran card. Op nieuwjaarsdag arriveerde het eerste daarvoor door de SOS- centrale gecharterde toestel met twaalf gewonde wintersporters op Schiphol. De eerste "gips"- ofwel "kneuzenvlucht" van dit seizoen. Volgens mr. J. Kooren, directeur van de SOS-centrale, bedroeg het aantal gerepatrieerde Neder landers dat via zijn hulpdienst naar huis terug is gebracht op oudejaarsdag veertig. Negentig mensen wachtten toen nog op transport. Tot nu toe is tien pro cent minder Nederlanders via de SOS-centrale naar huis terug ge bracht dan vorig jaar om deze tijd. Volgens Kooren ligt de piek Directeur van VU-ziekenhuis: De één op krukken, de ander op een brancard, maar één ding hadden deze gewonde Nederlanders gemeen: hun wintersportvakantie was voor tijdig afgebroken. Dank zij de zg. "gipsvlucht" konden zij hun jaarwisse ling in eigen land doorbrengen. (Foto anp». van de wintersportvakantie later dan in vorige jaren. In de periode van 15 december 1981 tot en met 31 maart 1982 kwamen er bij de SOS-centrale in Amsterdam en bij het steun punt in Innsbrück 650 verzoeken om hulpverlening binnen van Nederlandse wintersportgan- gers. Een stijging van 32 procent ten opzichte van dezelfde perio de in het seizoen '80-'81. Met zes speciale gipsvluchten vervoerde de SOS-centrale het vorige sei zoen 109 Nederlanders naar huis. Verder regelde de centrale voor 250 anderen het vervoer per lijn- vlucht. Vijfendertig "slachtoffers van de sneeuw" werden door de SOS-centrale per ambulance naar Nederland teruggebracht. AMSTERDAM (ANP) - "Ook in 1983 zal de druk van de patiën tenzorg verder toenemen, terwijl anderzijds van ons verwacht wordt dat wij deze toenemende druk met minder personeel en minder geld opvangen. Dat kan niet meer". Dit constateerde de algemeen directeur van het aca demisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam, prof. dr. ir. P. Ros, vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak Hij zei dat de overheid bij verdere bezuinigingen op de academi sche ziekenhuizen zal moeten gaan aangeven welke patiënten niet behandeld mogen worden. Het enige wat dan hout snijdt, is het beperken van arbeidsinten sieve behandelingen. Dat ge beurt trouwens al. Het AZVU heeft nieuwe intensive care-faci- liteiten, maar in 1983 zullen nog meer beademingspatiënten dan in 1982 niet kunnen worden op genomen omdat er onvoldoende personeel op deze afdelingen is. Prof. Ros voorspelde ook dat de wachtlijsten voor de net ver nieuwde operatiekamers van zijn ziekenhuis eerder langer dan korter zullen worden door een te kort aan anesthesisten en opera tieverpleegkundigen. De academische ziekenhuizen kos ten in 1983 ongeveer 2250 mil joen gulden. Van de inkomsten komt 1400 miljoen van de ziekte kostenverzekeraars en 850 mil joen uit rijksbijdragen voor ex ploitatie en investeringen. Glo baal geldt echter dat 70 procent van de activiteiten van een aca demisch ziekenhuis is gericht op patiëntenzorg en 30 procent op onderwijs en onderzoek. In feite zijn de uitgaven voor patiënten- DEN HAAG (GPD) - In de oudejaarsnacht zijn elf Haagse agenten licht gewond geraakt tijdens charges die onder meer gericht waren tegen jongeren die brandweerlieden met stenen bekogelden. Bij de ongeregeldheden in de residentie werd voor miljoenen gul dens schade aangericht. Zaterdag en zondag zijn in totaal 20 arrestaties verricht. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. De nieuwjaarsviering in Den Haag is volgens de politie veel romme liger geweest dan in voorgaande jaren. De ME moest vijf keer worden ingezet. Er kwamen bij de politie 570 meldingen binnen van branden, baldadigheid en vernielingen. Tien auto's (geen sloopwagens) gingen in vlammen op, telefoon cellen werden vernield en win kels geplunderd nadat de ruiten waren ingegooid; slooppanden, bouwketen en loodsen werden in brand gestoken. Twintig politie wagens en drie brandweerauto's liepen schade op doordat jonge lui de voertuigen met stenen be kogelden. Hitte Ook in Tilburg moest de brand weer het ontgelden. De spuitgas ten die waren uitgerukt om enke le vuurtjes te doven werden met stenen ontvangen. Twee mensen werden wegens openlijke ge weldpleging aangehouden. In Groningen is het lange tijd on rustig geweest. Veel winkelrui ten gingen aan diggelen. De poli tie voerde enkele charges uit na dat jongeren een groot aantal vernielingen had aangericht. bestand tegen de hitte van een groot vuur. Toen de politie het vuur uit wilde maken ontstond een vechtpartij met de jongeren. Er werden vijf mensen gearres teerd, ook vanwege het ingooien van ruiten van scholen en bedrij ven. De politie van Leeuwarden arresteerde zes mensen na het plunderen van een winkel. In de Brabantse gemeenten Hel mond en Geldrop moest de poli tie in actie komen toen feestgan gers op straat met elkaar op de vuist gingen. Zes mensen zijn naar het politiebureau meegeno- Op het dak van een al brandend autowrak lieten jongeren in de nieuwjaarsnacht op de Hoofdweg in Amster dam wat vuurwerk tot ontbranding komen. (Foto anp). Rietkerk schrijft Kamer: De politiekorpsen van Rotterdam en Amsterdam spraken van een rustige jaarwisseling. DEN HAAG (ANP) - Het uiteinde lijke resultaat van de departe mentale herindeling van het voormalige ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne zal niet iedereen in alle opzichten bevredigen. Het is niet mogelijk gebleken om in kort tijdsbestek een scheiding aan te brengen die aan alle aspecten, verbonden aan de reorganisatie recht doet. Dit schrijft minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) in een brief aan de Tweede Kamer over de orga- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo motregen 6 regen 5 regen 4 regen 6 regen 4 regen 7 regen 5 regen 3 onbewolkt 3 onbewolkt - licht bew. 10 geheel bew. 4 licht bew. 12 regen 4 motregen 2 zwaar bew. 1 zwaar bew. 2 zwaar bew. 1 mist -2 onbewolkt - half bew. 5 regen 9 mist 1 onbewolkt 11 onbewolkt 16 onbewolkt 16 zwaar bew. 15 nisatorische afwikkeling van de verdeling van het voormalige V en M over de huidige departe menten van welzijn, volksge zondheid en milieu (VROM). Tot de opheffing van V en M werd bij de kabinetsformatie besloten. De splitsingsoperatie beoogt het tot stand brengen van een nau were samenhang tussen, dan wel intergratie van, de beleidsgebie den ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne enerzijds en volks gezondheid en maatschappelijke dienstverlening anderzijds. Van de ruim 3.400 personeelsleden van het voormalige V en M zijn er ruim duizend toebedeeld aan VROM. De overige gaan, aldus de brief van Rietkerk, naar WVC. Voor zestien functionarissen is geen sprake meer van een pas sende functie. Vijf van hen zijn inmiddels naar elders geplaatst. De andere elf functionarissen ga ven er de voorkeur aan in aan merking te komen voor reorgani satie-ontslag of de vut-regeling. Rietkerk schrijft verder dat bij de operatie is gekozen voor oplos singen die waarborgen bieden voor een goede werkwijze in de toekomst en die eventueel nood zakelijke aanpassingen en wijzi gingen niet belemmeren. Zo acht de minister het niet uitgesloten dat de uitkomsten van het pro ject integratieplan milieubeleid aanleiding zullen geven tot aan passingen van de per 1 januari ingevoerde nieuwe departemen tale organisatie. MEERSSEN (ANP) - In het Zuid limburgse Geulle (gem. Meers- sen) is een baby van twee maan den op oudejaarsavond vermoe delijk door verstikking om het leven gekomen. Rond half twaalf 's-avonds kwam in haar wiegje op de eerste etage een brandende prop papier terecht, afkomstig uit een rooktunnel van de open haard op de bene denverdieping. Haar moeder bevond zich toen beneden waar zij samen met familieleden en kennissen oudejaarsavond aan het LEEUWARDEN (GPD) - De Leeuwarder vuurwerkfabri kant Bouma blijkt duizenden mensen in Nederland en Bel gië voor in totaal enkele ton nen te hebben opgelicht. De man, die spoorloos is, inde het geld voor de opgegeven bestellingen maar leverde in de meeste gevallen niets af. Vorige week zegden verschil lende banken de rekeningen van de vuurwerkhandelaar op. Bouma had namelijk in advertenties in een groot aan tal kranten gesuggereerd dat de banken garant zouden staan voor eventuele terugbe taling van overgemaakt geld. De banken lieten snel weten dat van geen enkele garantie sprake kon zijn. De politie van Leeuwarden kreeg vrijdag al zo'n tweedui zend telefoontjes te verwer ken van verontruste klanten van Bouma. In de provincie Groningen en Drente ontving een aantal mensen hun be stelde vuurwerk wel. Veron dersteld wordt dat het daar bij gaat om klanten die in de buurt wonen van het distri butiecentrum van Bouma in Beilen. Elders in het land bleef aflevering uit. Omdat de vuurwerkfabrikant in zijn advertenties de bepa ling had opgenomen dat voor niet-geleverd vuurwerk het geld zou worden terugge stort. is de politie nog niet tot actie overgegaan. Aan de goe de bedoelingen van de Friese koopman wordt echter, ook door de politie, sterk getwij feld. Gisteravond was Bouma spoorloos verdwenen. Vrij- 1 vs/. 't -■/*, SCHEVENINGEN (ANP) - Ook dit Scheveningen om zo het nieuwe jaar ater bij de pier t Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tel-Aviv Tunis regen 4 onbewolkt 14 half bew. - - regen 7 licht bew. 15 onbewolkt 12 onbewolkt 5 half bew 7 mist 1 licht bew. 16 half bew. 5 geheel bew. 19 regen 13 zwaar bew. 13 Esso verlaagt benzineprijzen DEN HAAG (GPD) - Esso verlaagt de benzineprijzen morgen met 1,6 cent per liter. Shell gaat nog met direct mee met een prijsda ling voor benzine maar zal in de loop van de week mogelijk volgen. Wat de andere oliemaatschappijen met de prijzen gaan doen is nog niet bekend. Esso heefl zich aangesloten bij de prijsdalingen die eerder vorige week zijn aangekondigd voor dieselolie en LPG. De dieselolie gaat bij deze maatschappij* morgen 2,4 cent omlaag, nadat Shell en BP al een prijsverlaging van 2 cent hadden aangekondigd. LPG wordt 1,5 cent goedkoper. Een liter normale benzine kost vanaf morgen bij Esso f 1,56 (zelf- tank). Super is zes cent duurder. Diesel gaat 1,17 kosten en LPG 0,60 gulden per liter. De dalende dollarkoers en de dalende note ringen op de vrije oliemarkt maakten volgens Esso de benzine prijsverlaging mogelijk. Moeder en kind verdronken SCHAGEN (ANP) - Een vrouw en haar kind zijn gisteren rond het middaguur in het kanaal Schagen Kolhorn verdronken Zij zaten in een auto die volgens de politie door nog onbekende oorzaak ter hoogte van Schagen van de (provinciale) weg Stol- pen-Kolhorn raakte. De echtgenoot en vader, die de auto be stuurde. overleefde het ongeval. Hij trachtte tevergeefs zijn vrouw en kind te redden, aldus de politie. De slachtoffers zijn de 21-jarige mevrouw C. Tesselaar-Roos uit Tuitjenhorn en haar anderhalfjaar oude zoontje Mark. De politie vermoedt dat de heer Tesselaar is geschrokken van een wagen, die voorgesorteerd stond om af te slaan. In Dordrecht raakte eveneens een auto te water, maar deze werd ondanks een uitgebreide speuractie niet gevonden. Niet bekend is hoeveel inzittenden de wagen had zorg dus 1575 miljoen gulden zo dat ziekenfondsen en ziektekos tenverzekeraars eigenlijk 12.5 procent meer zouden moeten be talen voor verpleegkosten en verrichtingen De verzekeraars vinden echter, dat ze nu al te veel betalen. Prof. Ros bestreed dat. In dit ver band maakte hij een vergelijking tussen de kosten per opname in verschillende ziekenhuizen. Daaruit blijkt dat de academi sche ziekenhuizen lang niet het duurst zijn. Zelfs bij een tariefs verhoging van 12,5 procent zou den de kosten, vergeleken met die van andere ziekenhuizen, volgens prof. Ros nog alleszins redelijk blijven. Dit temeer, om dat in academische ziekenhuizen naar verhouding veel zeer gespe cialiseerde en dure behandelin gen voorkomen. dag zijn tegen hem vele tele fonische bedreigingen geuit De politie sluit niet uit dat Bou ma het vuurwerkgeld over een tijdje toch zal terugbeta len. Zijn „winst" vormt in dat geval de rente over een paar honderduizend gulden. Bouma Fireworks werd pas drie maanden geleden opge richt. In landelijke dagbladen bood het bedrijf vuurwerk- pakketten aan. Door overma king van 20, 25 of 35 gulden zouden de liefhebbers van knal- en siervuurwerk hun spullen nog vóór de jaarwis seling thuis bezorgd krygen. Inmiddels is duidelijk gewor den dat hij geen vergunning voor vuurwerkvervoer had. Nadat de banken ABN, AMRO en de Friesland Bank de re keningen van Bouma hadden geblokkeerd verzocht de vuurwerkhandelaar zijn klanten by de bestelling een ingevulde en getekende che que in te sluiten. Vorige week woensdag zei Bouma al acht duizend bestellingen binnen te hebben. Kwart pensioen fondsen geeft op enquête niet thuis DEN HAAG (ANP) - Van de 057 aangeschreven pensioenfondsen hebben er 283 (26,77 procent) niet gereageerd op verzoeken van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid mee te werken aan een enquête die in zicht moet verschaffen in de mo gelijkheid de "pensioenbreuk" gedeeltelijk ongedaan te maken. Op 3 mei 1982 werden de enquête formulieren verstuurd, op 14 juni en op 5 november werd "gerap- peleerd". Inmiddels hebben de ambtenaren op het ministerie van sociale zaken het hoofd in de schoot gelegd, zo blijkt uit MB brief van het departement aan de Tweede Kamer De gegevens van de pensioenfond sen zyn nodig om aan de Sociaal- Economische Raad advies te vra gen over de mogelykheid pen sioenaanspraken by bedryfs- en bedrijfstak poensioenfondsen van mensen die van baan veran deren, niet langer te "bevriezen", maar te indexeren In de rege- nngsverkanng werd die advies aanvrage reeds aangekondigd Om vertraging by die adviesaan vrage te ontlopen zal niet alleen worden afgezien van verwerking van gegevens van het kwart van de pensioenfondsen dat het for mulier nog niet heeft geretour neerd. Ook onvolledige financie- le van voornamelijk bedrijfspensioenfondsen en klei nere ondcrnemingspensiocn fondsen kunnen waarschynlijk niet binnen afzienbare tyd volle dig worden aangevuld door tele fonische navraag van ambtena LEIDEN (ANP/GPD) - De 31-jan ge J. Dahmen uit Roermond is zaterdagavond rond elf uur m Helmond doordgeschoten In verband daarmee heeft de politie een 20-jange man uit Helmond aangehouden De verdachte heeft met bekend. Dat heeft een woordvoerder van de Helmond se gemeentepolitie gisteravond meegedeeld. Het slachtoffer werd door de poli tie op nieuwjaarsavond badend in het bloed aangetroffen Hij overleed korte tyd later in een ziekenhuis. Het slachtoffer zou kort voor de schietpartij ruzie hebben gehad met een Helmond- se familie. Daarby zyn ruiten ge sneuveld van de woning van die familie. Een schietpartij in een café aan de Amsterdamsestraatweg in Utrecht heeft in de Nieuwjaars nacht het leven gekost aan de 37- jarige Fahrettin Ergul uit Utrecht Volgens getuigen is hij in de borst geschoten door een 26-jarige man uit Utrecht met wie hy ruzie kreeg over een zake lijke kwestie, aldus een woord voerder van de Utrechtse politie. De dader vuurde diverse schoten af in het volle café, waardoor ook een andere bezoeker geraakt werd. Deze man, die een kogel in de long kreeg, verkeert buiten le vensgevaar. By een schietpartij in een Turks restaurant in de Witte de With- straat in Amsterdam zyn in de nacht van zaterdag op zondag een 42-jarige Turk en een 23-jari- ge landgenoot gewond geraakt De dader, die de twee van achte ren neerschoot, is voortvluchtig. Het ene slachtoffer werd door een schot in de buik ernstig gewond Hy moest in het ziekenhuis een spoedoperatie ondergaan. De an der, die in de schouder werd ge schoten, kon na behandeling weer naar huis gaan. Bij een familie in Gaanderen liep op oudejaarsavond een ruzie tus sen twee broers zo hoog op dat de jongste (18) zijn twee jaar ou dere broer met een gekarteld mes in de borst stak. De oudere broer bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. De broers leefden al geruime tijd in onmin met elkaar. Haagse Post vraagt steun van vier ton AMSTERDAM (ANP) - Het week blad Haagse Post heeft bij het Bedrijfsfonds voor de Pers een bedrag van ongeveer vier ton aangevraagd voor de verlichting van de kosten die zyn ontstaan door het betalen van rente en af lossing van een eerder door het bedrijfsfonds verstrekt krediet HP kreg in 1974 een lening met een looptyd van zestien jaar van 1.8 miljoen gulden en de uitgever, de Weekbladpers bv, van 450.000 gulden Over die bedragen meet een rente van negen procent worden betaald Met de betaling van de rente is in 1978 begonnen en met die van de aflossingen in 1981. Volgens een woordvoerder van de Weekbladpers is nu voor twee jaar negen procent van het totale bedrag gevraagd, wat neerkomt op ongeveer twee ton per jaar Het bedrag is aangevraagd op ba sis van een project, waardoor HP de exploitatiekosten in de ko mendejaren hoopt te verl>< t. r. n Peugeot moet dealer sparen UTRECHT (ANP) - Peugeot Tal bot Nederland n.v. moet haar contract met Peugeot-dealer Cappendyk c.v. in Terneuzen de nog resterende looptyd tot eind 1983 nakomen. By de verbreking van het contract in augustus 1982 heeft Peugeot Talbot Nederland ongeoorloofd gebruik gemaakt van een daarin voorkomend arti kel. Dat was de uitspraak in een kort geding dat Cappendyk voor de president van de rechtbank in Utrecht, mr V J A van Dyk. te gen het autobcdryf had aangc spannen Na de overneming van de Neder landse Peugeot importeur Nef kens door de nieuwe onderne ming Peugeot Talbot Nederland kondigde het bedryf aan dat in verband met een reorganisatie van het Franse moederbedryf (overneming Chrysler Europa) het aantal dealers in Nederland zou worden verminderd van 300 tot 220. Er zou alleen nog plaats zyn voor dealers die zowel Peu geot- als Talbotauto's (de nieuwe naam van Chrysler) verkopen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7