VS schuld van impasse Genève" Doden bij Brits Nieuwjaarsfeest Arafat: "PLO geeft militarisme niet op' Ontvoerde boer in Zimbabwe gedood Reeks bomaanslagen Aantijging Moskou: 11 Politieke kraak bij bank Iran in Londen Thatcher niet naar Falldands Aartsbisschop van El Salvador uit kritiek op politieke leiders Vrede centraal in nieuwjaarswensen Strijd in Tripoli duurt nog HARARE (UPI) - In Matabeleland in het zuiden van Zimbabwe is zaterdag het lijk gevonden van een 74-jarige boer, die vrijdag ontvoerd was door aanhangers van Joshua Nkomo, de Zimbab- wese ex-minister die in onmin leeft met premier Robert Moega- be. Het aantal personen dat in het onrustige Matabeleland in 48 uur gedood is, steeg hiermee tot Benjie Williams en zijn 22-jarige kleinzoon David Bilang waren in het gebied Nyamandhlovu ont voerd door gewapende mensen Buitenland MAANDAG 3 JANUARI 1983 zuidelijke stad Bulawayo, waren vrijdag vijf blanken, onder wie kinderen van twee en vier jaar, en een zwarte bewaker in een hinderlaag gevallen en gedood. Sinds maart vorig jaar zijn in Mata beleland meer dan 100 personen gestorven. In die maand werd Nkomo uit het kabinet gezet na dat de verdenking op hem was gevallen dat hij een poging be raamde de regering van Robert Mygabe ten val te brengen. die de teruggave eisten van 11 boerderijen die eigendom waren van Nkomo en diens partij Zapu. Ze waren vorig jaar onteigend nadat er grote wapenvoorraden ,;j"j Y?n? i?** ,zljn waren gevonden. Over het lot van Bilang is niets bekend. In hetzelfde gebied, niet ver van de Matabele- land zes Amerikaanse, Britse en Australische toeristen ontvoerd. Zij worden nog altijd vermist. In New York: NEW YORK (Reuter) - Bij een reeks bomaanslagen zijn rond de jaarwis seling in New York zeker vier politiemannen gewond en is schade aan regeringsgebouwen aangericht. Volgens een plaatselijk radiostation heeft een Portoricaanse afscheidingsbeweging, de FALN, de verant woordelijkheid opgeëist voor ten minste twee van de aanslagen. Drie van de bommen explodeerden op het hoofdbureau van politie, een regeringskantoor en een huis van bewaring in Manhattan. De vierde ontplofte in Brooklyn in een gebouw waar een belastingkantoor is ge vestigd. Volgens politiekringen zijn er nog meer explosieven gevonden maar deze konden onschadelijk worden gemaakt. Mitterrand: "Geen enkel kernwapen Frankrijk uit" PARIJS (AFP) - Er is geen sprake van dat Frankrijk de omvang van zijn nucleaire af schrikkingsmacht zal ver minderen. "Deze vormt een garantie voor onze onafhan kelijkheid". Dit heeft presi dent Francois Mitterrand gis teren voor de Franse televisie verklaard. Het recente voorstel van de Russische partijleider Joeri Andropov, het Russische ar senaal van raketten voor de middellange afstand tot op gelijke sterkte van die van Engeland en Frankrijk terug te brengen als de Amerika nen van plaatsing van zulke raketten in Europa afzien, wees Mitterrand van de hand. Volgens de president staat Frankrijk buiten deze zaak aangezien het niet betrokken is bij de Russisch-Ameri- kaanse onderhandelingen in Genève over een verminde ring van strategische kernwa pens. Terwijl de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie een zodanige overmacht op het gebied van kernwapens hebben dat zij in staat zijn een tegenstander meerdere malen te vernieti gen ligt de kernmacht van Frankrijk met boven het peil dat onmisbaar is om een eventuele aanvaller werkelijk af te schrikken. "Wij zullen met geen enkele raket ver minderen", verklaarde de president, die eraan herinner de dat hij juist opdracht had gegeven het militaire poten tieel te versterken, met name met het op stapel zetten van een zevende kernonderzeeër. Bomexplosie in Haïti PORT-AU-PRINCE (AFP) - Een auto waarin een bom verborgen was, is zaterdag morgen in het centrum van Port-au-Prince ontploft. Hierbij zijn vier personen om het leven gekomen en zijn verscheidene mensen licht gewond geraakt, zo is uit ge zaghebbende bron in de Hai- tiaanse hoofdstad vernomen. WASHINGTON (GPD) - De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten verantwoordelijk gesteld voor de impasse bij de onderhandelingen over vermindering van strategische kernwapens (START) in Genève. De Amerikaanse onderhandelaar, ex-generaal Edward Rowny, die vorige week verklaarde dat de kans om in een akkoord te berei ken fifty-fïfty is, beschouwt dit als een onderhandelingsmanoeu vre. Hü zei gisteren voorzichtig optimistisch te blijven, dat ,,met goede wil aan Russische zijde in dit jaar iets kan worden bereikt". Ook Paul Warnke, die namens pre sident Carter het nooit geratifi ceerde SALT-akkoord tot stand bracht en Carters voormalige ad viseur voor nationale veiligheid Zbigniev Brzezinski bestempe len de Russische aantijging als een manoeuvre, aan de voor avond van de hervatting van de onderhandelingen, eind januari. Met Rowny menen zij dat de Russen op deze manier proberen de openbare mening in het Wes ten verder onder druk te zetten. Brezinski zei, dat de Sowjet-Unie poogt de Verenigde Staten te iso leren, de betrekkingen met Chi na te verbeteren en angst en ver deeldheid tracht te zaaien. De NAVO, aldus Brzezinski, is dui delijk in verwarring. De Sowjet Unie is een wereldmacht en dat zijn de VS ook, maar de Europe se NAVO-landen willen dit in een Europese context afdoen. Volgens Carters adviseur is het nieuwe Russische leiderschap „sinister en intelligent. De nieu we Russische leider is voor het eerst gekozen met steun van de geheime politie en het leger, in weerwil van het partij-apparaat. Zowel Beria als (maarschalk) Zjoekov is dat niet gelukt". Feestvierders staan in de oudejaarsnacht schouder-aan-schouder op Trafalgar Square. Twee vrouwen werden onder de voet gelopen, een man overleed aan een hartverlamming. (Foto A NP/UPI) LONDEN (DPA) - De Iraanse "Sepah"-bank in Londen is op vrijdag 3 december beroofd van waardepapieren en baar geld ter waarde van meer dan negen miljoen pond sterling. Dit heeft de Londense politie zaterdag bekendgemaakt. De roof is de grootste in de Britse geschiedenis en heefl mogelijk politie ke achtergronden. Bijna een maand na het voorval bevestigde Scotland Yard dat onbekende dieven zich in het weekeinde van 3, 4 en 5 december toegang hebben verschaft tot het gebouw van de "Sepah-Iran bank". De bank is een overheidsinstelling in dienst van de Iraanse krijgsmacht en is gevestigd vlakbij de Bank of England midden in Londen. De onbekenden heb ben zeker twee dagen de tijd genomen om in alle rust de safes en brandkasten te kraken. Oostduitser bij vlucht gewond HANNOVER (DPA) - Een 22-jari- ge schaapherder uit de DDR is in de nacht van zaterdag op zondag zwaar gewond geraakt tijdens een vlucht naar de Westduitse deelstaat Nedersaksen. Volgens de politie in Hannover werd de vluchteling in beide benen ge raakt door zeven schoten uit een wapen dat automatisch afgaat, toen hij probeerde over de Oost- duitse grensversperringen heen te komen. Ondanks zijn verwondingen slaag de de schaapherder erin de Bondsrepubliek te bereiken. LONDEN (GPD) - Bij de traditio nele festiviteiten rond de jaar wisseling op het Londense Tra falgar Square zijn twee vrouwen om het leven gekomen toen zij door een grote menigte onder de voet werden gelopen. Meer dan 500 mensen liepen verwondin gen op. Het was gisteravond nog niet dui delijk wat er precies op Trafalgar Square is gebeurd, enkele minu ten nadat de Big Ben met twaalf slagen het nieuwe jaar had inge luid. Op dat moment waren ze ker 30.000 mensen op het plein verzameld, en waren er nog eens 35.000 feestvierders in de straten rond Trafalgar Square te vinden. Zij waren daar om getuige te zijn van de grote jaarlijkse happe ning op dit centrale plein van Londen, waar de jaarwisseling gewoonlijk zeer luidruchtig wordt gevierd. Halfdronken Brit ten die in de fonteinen op Trafal gar Square rondspringen, dat hoort bij een Engelse jaarwisse ling zoals plumpudding bij kerst feest. Rond tien over twaalf ontstond er ineens een begin van paniek in de menigte, aldus ooggetuigen. De twee vrouwen kwamen om het leven, toen dranghekken bij de zuidoostelijke hoek van Tra falgar Square omvielen onder het gewicht van honderden val lende en duwende mensen. Waarom juist daar de chaos ont stond, is niet zeker. Sommige ooggetuigen zeggen, dat mensen die het plein wilden verlaten, botsten op een grote groep feest vierders die nog naar Trafalgar Square toe wilden. Anderen hou den het erop dat een groepje stomdronken jongeren de com motie begon door te gaan duwen. Behalve de twee vrouwen, kwam elders op Trafalgar Suqare ook nog een jongeman om het leven die een astma-aanval kreeg en niet snel genoeg geholpen kon worden. Van de 500 gewonden moesten er 141 in een ziekenhuis worden behandeld. Scotland Yard heeft inmiddels aangekondigd, een onderzoek naar de gebeurtenissen op Tra falgar Square te zullen houden. Dat zou, aldus een woordvoerder van de politie, kunnen leiden tot 'andere methoden om menigten onder controle te houden'. Times De Londense Times is vandaag weer verschenen. De krant was acht dagen lang niet uit gekomen door een staking van 92 elektriciens. De lei ding van de krant wilde niet ingaan op de looneisen van de stakers. De krant lijdt per jaar een verlies van miljoe nen guldens. En de directie is bang dat het dit jaar finan cieel niet veel beter zal gaan. Weinig aanhang De Poolse regering heeft 2500 kleine vakbondsorganisaties in het leven geroepen die de plaats moeten innemen van de verboden vakbond Solida riteit. De werknemers lopen echter nog niet zo hard om zich bij deze bonden aan te melden. "De stemming van terughoudendheid en af wachting is nog aanwezig on der het personeel van veel be drijven", deelden de officiële media vandaag dan ook mee. Vrij Ontvoerders in Italië hebben na elf maanden hun slachtof fer, een 56 jarige apotheker vrijgelaten. Zijn familie heeft een losgeld van ruim twee miljoen gulden betaald. Za terdag trof een schaapherder du uitgeputte man op een landweg aan. Koude Een koudegolf teistert noord- India. Daardoor zijn al 85 mensen omgekomen. In het hele gebied ligt een dik pak sneeuw, waardoor het zeer moeilijk bereikbaar is. Ook vliegtuigen kunnen er niet landen. Peking-pop Mits het niet al te uitdagend is, moeten Chinese popzangers kunnen dansen terwijl zij hun songs ten gehore bren gen. Dit pleidooi hield het Chinese tijdschrift Muziekle ven. Ook bepleitte het blad het gebruik van handmicro foons. LONDEN (AFP) - Premier Marga ret Thatcher van Engeland heeft afgezien van haar voorgenomen bezoek aan de Falklandeilanden nadat men er haar van had over tuigd dat zo'n bezoek diploma tiek riskant zou zijn. Gisteren was het 150 jaar geleden dat de Britse koninklijke marine in 1833 de Argentijnen van de Falklandeilanden verjoeg. Hoe wel nooit officieel bekendge maakt, circuleerde in de herfst in Whitehall het bericht dat That cher ter gelegenheid daarvan naar Port Stanley wilde gaan. Om praktische redenen - de ren baan waar de feestelijkheden zouden plaatshebben was door de vijandelijkheden onbruikbaar geworden - werd de viering uit gesteld tot eind februari. "De ware reden voor de annulering van het bezoek van mevrouw Thatcher", aldus het blad de Ob server, is dat men niet verdacht wil worden van kolonialistisch optreden". MIAMI - Leden i de Ku Klux Klan delen in Miami folders uit. Vorige week was deze Amerikaanse stad het toneel van rellen, waarbij vooral negers waren betrokken. In hun pamflet protesteren de leden van de Klan tegen de 'vriendelijkheid' van de politie tegen de relmakers. CAIRO (UPI/Reuter) - De PLO geen afstand doen van haar "mi litaire optie" omdat zij geen illu sies heeft over de bereidwillig heid van de Amerikaanse rege ring om Israël onder druk te zet ten. Dat zei PLO-leider Jasser Arafat in een vraaggesprek het Egyptische politieke week DEN HAAG (AFP/Reuter) - Politici en anderen hebben in nieuwjaars boodschappen gesproken over vrede en veiligheid. De leiders in het Kremlin schandvlekten "de agressieve kringen van het imperialisme", maar zeiden ervan overtuigd te zijn dat de moeilijkheden en de span ning in de internationale situatie kunnen en moeten worden overwon- President Ronald Reagan wenste dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie in 1983 in de onderhandelingen over wapenbeheersing in Genève vorderingen maken en tenslotte "beginnen met het inkrimpen van het enorme kernwapcnarsenaal dat elk van ons bedreigt". Paus Johannes Paulus bad op nieuwjaarsdag voor vrede en zei dat het streven naar kernontwapening niet eenzijdig kan zijn. "Er is een gelijke betrokkenheid van alle zijden vereist". blad "Rose el-Youssef', dat gis teren werd gepubliceerd. Arafat bevestigde tegenover het blad wel de nieuwe opstelling van de PLO met betrekking tot de problematiek van vrede in het Midden-Oosten. Hij zei: "Wij steunen elk positief punt in de vredesvoorstellen die naar voren zijn gebracht". Het interview met Arafat was het tweede in vier dagen dat door een Egyptisch periodiek werd gepubliceerd. Waarnemers me nen hierin de wens van Arafat te zien om in de gunst te komen van de publieke opinie in Egypte en haar over te halen de kant van de Palestijnen te kiezen. Dit na een periode van kritiek van PLO- zijde, die volgde op de vredes missie van wijlen president Sa- dat en de afzonderlijke vrede van Egypte met Israël. "Terwijl wij alleen staan in deze wrede strijd kijkt ons volk uit naar zijn grote broer, het volk van Egypte, in de hoop dat het aan onze kant zal staan in deze confrontatie", zo zei Arafat. Hij zei "geheel klaar te zijn" voor een bezoek aan Egypte en er geen enkele voorwaarde aan te verbinden. Hij voegde eraan toe vertrouwen te hebben in het "pa triottisme" van de president van Egypte, Hosni Moebarak. In een eerder vraaggesprek met het Egyptische weekblad Al- Mussawar liet Arafat doorsche meren dat hij wenste dat Egypte zijn diplomatieke invloed zou ge bruiken om Israël en de Verenig de Staten ertoe te brengen het Palestijnse recht op zelfbescher ming te erkennen. Jasser Arafat heeft zaterdag een beroep op alle joden gedaan hun steun te geven aan een rechtvaar dige vrede in het Midden-Oos ten. In een nieuwjaarsbood schap, die gepubliceerd werd door het Tunesische persbureau TAP, richtte hij een oproep tot "onze vrienden en bondgenoten en alle joden, in Israël zowel als in de Verenigde Staten en Oost en West-Europa", opdat de Pale stijnen "dezelfde rechten zouden krijgen als andere volken heb ben". Hij noemde als "de doelen van de Palestijnse revolutie de erken ning van het recht op zelfbe schikking en vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat met Jeruzalem als hoofdstad en onder gezag van de PLO". SAN SALVADOR (Reuter/UPI) - Het hoofd van de rooms-katho- lieke kerk in El Salvador, aarts- bischop Arturo Rivera Y Damas, heeft de politieke leiders in zijn land ervan beschuldigd dat hun persoonlijke ambities er niets toe hebben bijgedragen om de door het voortdurende binnenlandse geweld geteisterde volk te hel pen. In zijn wekelijkse preek in de ka thedraal van San Salvador zei de prelaat dat de discussies tussen de politieke partijen na de in maart gehouden verkiezingen voor een grondwetgevende ver gadering slechts tot verder ge twist tussen hun leiders hebben geleid. De aartsbisschop, die in politiek opzicht als conservatief werd be schouwd toen hij in 1980 de ver moorde aartsbischop Romero opvolgde, zei dat de politici slechts geïnteresseerd zijn in het verstevigen van hun macht, dat zijn streven naar voordelen, voorrechten en betere baantjes, "een houding die niet in het be lang van het volk is". Bij de verkiezingen van maart, die geboycot werden door de linkse guerrillabeweging en haar sym pathisanten, bleven de tot het politieke centrum gerekende christen-democraten de grootste partij. De uitslag stelde evenwel een coalitie van rechtse partijen in staat het parlement te beheer sen. Rivera waarschuwde dat de bur geroorlog zich over Midden- Amerika en het.Caribisch gebied zou kunnen verspreiden. Hij ver oordeelde het geweld van zowel links en rechts als van de rege ringsstrijdkrachten. "In zekere zin valt het onderdrukkende ge weld (door de veiligheidstroe pen) nog meer te laken, omdat het gericht is tegen mensen die zich niet kunnen verdedigen en wordt uitgeoefend door hen die het gezag gekregen hebben om de mensenrechten te bescher men", zei hij. Maar de kerkleider kapittelde ook de guerrillastrijders, vragend welk doel ermee wordt gediend als men bruggen vernielt, pa trouilles in een hinderlaag lokt, autobussen in brand steekt en te lefoon- en elektriciteitsvoorzie ningen aanvalt. Het jaar 1982 heeft een alarmerende stijging te zien gegeven in het aantal slacht offers van het poilitieke geweld in El Salvador, aldus de aartsbi schop, die herhaalde dat de kerk vrede wenst en de Salvadorianen opriep hun geschillen via een vreedzame dialoog op te lossen. BEIROET (Reufer/UPI) - Be schietingen met zwaar geschut tussen pro- en anti-Syrische groepen in de Noordlibanese ha venstad Tripoli zijn dit weekein de uitgelopen op straatgevech ten die aan tenminste 15 mensen het leven hebben gekost. Dit is uit veiligheidsbronnen in de Li banese hoofdstad Beiroet verno men. De hernieuwde gevechten tussen militie-groepen van alawi- tische en soennitische moslims braken uit terwijl Libanon voor bereidingen treft voor de derde gespreksronde van de onderhan delingen met Israël over de te rugtocht van de Israëlische troe pen. In kringen van de Libanese veilig heidsdienst werd vernomen dat de gevechten vrijdagavond uit braken nadat er in de plaats Ak- kar, even ten noorden van Tripo li, vijf pro-Syrische communis ten waren vermoord. Zij behoor den volgens verslaggevers ter plaatse tot de door sjiieten gedo mineerde "organisatie voor com munistische actie in Libanon". De strijd liep zaterdag uit op bloe dige man-tot-man gevechten in een aantal arme wijken van Tri poli. Sporadische artillerie-be schietingen duurden ook giste ren de hele dag nog voort. De straten van de tweede stad van Libanon waren het gehele week einde verlaten op de auto's die de slachtoffers vervoerden en de strijdende militieleden na.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6