Ik zou het aan mijn hart krijgen van auto rijden' Veel brandjes; toch vrij rustige jaarwisseling Wethouder Waal: Auto-pester of een stuwende politicus? Dief gooit buit naar politiewagen MAANDAG 27 DECEMBER 1982 "Er zijn in de politiek vier verschillende redenen waarom iets moet: er moet iets meer omdat het slecht gaat; er moet maar iets minder, want het gaat toch al slecht; het gaat goed, dus dat moe ten we extra stimuleren; het gaat zo goed, dat kan wel wat minder." "Als je verhalen in de poli tiek goed analyseert, zijn ze meestal op een van de ze redeneringen terug te brengen". Zoals wel vaker wanneer hij meent dat hij nog iets meer gelijk heeft dan normaal al het geval is, spreekt Cees Waal bovenstaande woorden op docerende toon uit. Hij zet het toerental van zijn stem dan wat lager. Zijn ogen glinsteren vaak; alsof er een permanente binnenpret ach ter schuil gaat. Tegenstanders die er nog niet aan gewend zijn, kunnen zich wel eens ergeren aan de wat arrogant overkomen de wethouder, die zich graag van het understatement bedient en wiens woordspelingen vaak al leen door de insiders te volgen zijn. Is hij er een van het slag biefstuk-socialist? "Ik ben van christelijke huize, geen socialist van huis uit. Maar ik zat op een Kees Boeke-achtige school; dat heeft zeker meege holpen. Op de middelbare school was er een klimaat, waarin laten te PvdA-sympathieën aanwezig waren. Op de universiteit was ik vrij actief in de studentenbewe ging". Het dramatische moment waarop hij definitief besloot zich tot het socialisme te bekeren, ontbreekt in het leven van Cees Waal. "Het is een heel ontwikkelingsproces geweest", zegt hij. Nochtans was hij in de jaren 1970-1974 als raadslid voor de PvdA één der militantste leden van de opposi tie. Over die periode zegt hij nu: "Ik ben later pas goed gaan be grijpen dat veel problemen terug te voeren waren op de ambtelijke organisatie die er toen was. Niet temin was het met uitzondering van Elly de Haan en Kret toch een zwak college. Het bleek een fictie om te denken dat B en W allerlei dingen zelf bedachten. Een van de wezenlijke zaken die zijn veranderd is dat het ambte lijk apparaat is verbeterd; het is veel meer produktie-gericht gaan werken; het gaat op een veel normalere manier met de bestuurders om". De naam Kret is gevallen; Waals voorganger op wie hij als raads lid veel kritiek had. De huidige burgemeester van Sassenheim maakte van de zomer in deze krant nog een aantal honende opmerkingen over Waal en diens 'paaltjes-diarhee*. Waal, schou derophalend: "Moet ik daar nu weer op gaan reageren?" Milder Cees Waal voelt zich gelouterd door acht jaar wethouderschap. Terugkijkend op zijn politieke verleden: "Als je ouder wordt, ga je toch weer wat genuanceer der denken, wat soms als rechts wordt versleten. Je wordt mil der in je oordeel. Je begrijpt wat meer van de mensen. Ik heb door mijn wethouderschap veel over het leven en mensen ge leerd; dat is ook de charme er van, dat je met allerlei mensen in contact komt. Al is het niet zo dat je daar altijd optimistisch van wordt". door John Kroon en Jan Rijsdam Eind 1981 zag het er naar uit dat Waal Leiden vaarwel zou zeggen. Hij stond hoog genoteerd voor het voorzitterschap van de Ge westraad Gooi- en Vechtstreek, een volledige functie. In dezelfde periode maakte hij in het binnen stadsblad van de gemeente een aantal badinerende opmerkin gen over de kwaliteit van de ge meenteraad. Hij zei onder meer: "Soms zeg ik iets dat volstrekte onzin is en dan wordt er hele maal niet op gereageerd door de raadsleden". De benoeming in het Gooi ketste af en een zeker verband met Waals even eerlijke als tactloze opmer king ligt voor de hand. Spijt? "Ik heb vaak van mensen gehoord dat ik het niet had mogen zeg gen, maar dat mijn opmerkingen wel juist waren. Ach, misschien had ik het anders moeten formu leren. Maar het is best prettig om te zeggen wat je van iets vindt. Dat betekent dat je af en toe iets zegt dat niet iedereen bevalt". "Ik vind het heel essentieel dat er vanuit de raad voldoende tegen spel tegen het college is. Ik vond het overwicht van het college in de afgelopen periode te groot. Een wethouder heeft oppositie nodig. Voor je eigen denken is dat goed en ook voor je positie ten opzichte van het ambtelijk apparaat. Niet elk antwoord dat ik aan raadsleden geef is even briljant, zoals ook niet elke vraag even goed is. Het is niet een voor opgezet plan van mij om laatdun kend te doen tegenover raadsle den. Ik zal een raadslid altijd se rieus antwoord geven als die iets zinnigs heeft gezegd. Politiek ge zien zou het dom zijn als ik dat niet deed. Dat wreekt zich een keer. De raad heeft namelijk niet alleen de functie kritisch te zijn, maar is uiteindelijk ook je bond genoot". Betrekkelijk Erg te lijden lijkt Waal niet nu hij andermaal is 'veroordeeld' tot een bestuursfunctie in Leiden. Hoewel, in 1980 zei hij in een in terview met deze krant: "Ik zie mij na mijn veertigste geen wet houder van ruimtelijke ordening meer zijn". Geconfronteerd met dit citaat zegt de 39-jarige Waal: "Zo zie je maar weer hoe betrek kelijk alle uitspraken zijn. Ik zei dat in de tijd dat de partij op de lijn zat: acht jaar wethouder schap is wel genoeg. Daar hoor je nu niets meer over. Op zich zijn het onzinnige discussies, over termijnen". "Ik ben nu net weer benoemd. Ik had zelf niet gedacht dat ik ooit nog aan een derde periode zou beginnen, maar ik heb er best zin in. Ik ben niet uitgekeken op mijn werk, maar ik was, aan het begin van deze periode, ook best in geweest voor een andere post, onderwijs of financiën. Eigenlijk durf ik niet meer te zeggen hoe lang ik nog blijf zitten. Ik heb niet per se een voortgezette poli tieke carrière op het oog. Ik dacht dat het in de politiek een onzeker bestaan was, maar als ik het nu zo aankijk, zie ik meer ambtenaren verdwijnen dan po litici". De wethouder zegt het op een montere toon, die hij gedurende het hele gesprek volhoudt. Ont spannen lijkt hij zijn derde perio de tegemoet te zien. "Ik vind dat ik als wethouder goed bezig ben. Ik zit er om te zorgen dat er iets tot stand komt in de stad. Dat is behoor lijk gelukt, hoewel ik dingen zat kan bedenken die nog moeten gebeuren. We moeten niet de idee post laten vatten dat we klaar zijn. Zeker in Leiden niet". Stadsvernieuwing "Ik ben niet zo pessimistisch. Het blijft mogelijk om geldbronnen aan te boren, al is het wel moeilij ker dan drie, vier jaar geleden. We hebben een ambtenarenap paraat, dat daar erg kien op ge worden is. In de eerdere periodes waren we eigenlijk bezig het be leid vast te stellen. Nu is er voor al veel overleg met externe rela ties. Als wethouder ben ik nu steeds meer bezig met manage ment". en ze af en toe te verven. Dat is eigenlijk waanzinnig. Verkeers lichten helpen, ze zorgen ervoor dat er minder ongelukken ge beuren. Ga eens kijken hoeveel dat scheelt. Hetzelfde verhaal krijg je straks ook met het onder houd van de straten. In de poli tiek zie je helaas het mechanisme dat pas aandacht aan problemen van de mensen wordt besteed, als ze op de stoep staan, brieven schrijven of m de krant staan. Straatmakers zie je niet demon streren als er op de post onder houd bestratingen drastiscch wordt bezuinigd. Welzijnswer kers zie je wel, waarmee ik niet wil zeggen dat de ene groep beter of slechter is dan de ander, maar verbaal wel beter begaafd" Paaltjes Mr. C.J.D. Waal (39) is geboren in Soestdijk. Hij ging in Amersfoort op de lagere school en verhuisde op middelbare-schoolleeftijd naar Leiden, waar hij het Stedelijk Gymnasium bezocht. Vervolgens studeerde hij aan de Leidse universiteit, waar hij later wetenschappelijk medewerker Romeins recht werd. In 1970 werd hij gemeenteraadslid voor de PvdA. Vier jaar later werd hij tot wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer gekozen, evenals in 1978 en in 1982. (foto Holvast) niet mijn grootste liefde is om over parkeren te praten. Ik heb wel eens gezegd: het zou veel er ger zijn als er geen parkeerpro bleem zou zijn, want dat bete kent dat er geen zak in je stad te doen is. Ik wil niet ontkennen dat je het parkeren beter moet reguleren. Maar op zich is bet niet verontrustend dat het pro bleem bestaat. Er wordt vaak vergeten dat die paaltjes op ver zoek van mensen worden ge plaatst. Ik vind het zelf ook ern stig als er op stoepen wordt ge parkeerd. Er moet een betere or dening komen". "In een tijd van economische te ruggang zullen steeds meer mensen de auto laten staan. Het is dus van belang meer te doen voor voetgangers en fietsers. En er zijn nog altijd meer mensen die geen auto kunnen rijden dan wel. Je hoort steeds vaker van oudere mensen dat ze niet meer durven te fietsen omdat het op straat zo gevaarlijk is". "Degenen die auto rijden zijn meestal uitstekend in staat hun belang naar voren te brengen. Maar de mensen hebben te veel de neiging om te denken dat ie dereen zich verplaatst op de wijze waarop zij dat zelf doen". - Rijst de vraag of de wethouder die zelden achter het stuur van een auto wordt aangetroffen niet diezelfde neiging vertoont. "Dat is ook zo n misverstand. Ik heb wel een njbewijs. Ik kan me ook wel indenken dat de mensen kankeren. Als ik vaak met de au to zou gaan, zou ik het waar schijnlijk aan mijn hart krijgen. Want ik kan er niet goed tegen als ik ergens lang moet wach ten". "Maar het is een belangenafwe ging. Ik kies voor de zwakkere verkeersdeelnemer. Het is "Als gemeente Leiden hebben we het beeld opgebouwd dat we be paalde taken aankunnen en met geld om kunnen gaan. Wij krij gen veel geld in het vertrouwen dat we het wel weten te beste den. Dat is iets dat fundamenteel verbeterd is in Leiden. Vroeger dachten ze in Den Haag: het is een hopeloze toestand daar in Leiden". "Ik kan me er wel aan ergeren dat er nog zoveel werk in de steden te doen is, terwijl er anderzijds zoveel mensen geen werk heb ben. Zie wat er aan sociale uitke ringen moet worden uitgegeven en hoe weinig geld er nog is voor monumentensubsidies. Daar zie je aan hoe verkokerd er bij het rijk gedacht wordt". 'Ik ben niet somber, over de toe komst. Je kunt beter zeggen: erg bezorgd. Als je alleen maar met elkaar praat hoe slecht het gaat, kan dat er toe leiden dat alle acti viteiten worden stopgezet Ik denk dat het met de economi sche crisis net zo gaat. Ik bedoel: je kunt elkaar ook een crisis aan praten. Het stomste wat je als overheid kunt doen is ophouden met investeren". "Eigenlijk ben ik het meest som ber over het woonlastenpro bleem. De leegstand van de wo ningen in Rijnmond is sympto matisch voor de problemen van de mensen. Ze durven het niet meer aan te verhuizen naar een huis met een hogere huur. Het is een schandelijke suggestie van het kabinet om te zeggen dat er woningen blijven leegstaan, om dat de mensen goed wonen". "Mijn ambitie voor de komende ja ren is het bezuinigingsproces zo goed mogelijk te laten verlopen. Je ziet datje nu aan de grens zit. We hebben we geld om verkeers lichten neer te zetten, helaas is er geen geld om ze ook aan te zetten "Ach, dat is net als met het weer. De mensen vinden het prettig om over het parkeren te kanke ren". Het is duidelijk: we zijn op een meer omstreden onderdeel van de wethoudersportefeuille aangeland: verkeer. Het straat- meubilair dat auto's van onge wenste parkeeractiviteiten moet afhouden wordt in brede knng al 'Waal-paaltjes' genoemd. Zover heeft de wethouder het in elk ge val geschopt. "Er is nu een echte kans om een parkeergarage te bouwen: op de plek van Sanders aan het Leven daal. Als het nu niet lukt, lukt het misschien nooit meer. Het pro bleem is dat het rijk geen subsi dieregeling voor parkeren kent. Wij zijn als gemeente gewoon niet in de positie, afgezien van wat je er theoretisch van vindt, om een parkeergarage te finan cieren. Vroeger voelde de mid denstand er niets voor om mee te betalen. Nu begint men er toch iets anders over te denken". "Het is overigens juist dat het LEIDEN - In 1974, toon hij nog geen wethouder was. nep hij op een verkiezingsbijeenkomst van de PvdA uit dat Leiden zich moest bevrijden van het rechtse college, net zoals het zich vier honderd jaar geleden aan het Spaanse juk had ontworsteld. Waarmee het raadslid-tn-opposi- tie blijk gaf van een op zyn minst wat scheef gegroeid gevoel voor verhoudingen. Tegenstanders van asfaltenngen vonden hem aan hun zijde. Maar nog nooit is er op de Leidse stra ten zo royaal pek gesmeerd als de laatste acht jaar De Bree- straat moest voor autoverkeer worden afgesloten, vond hij. Als wethouder was hij er verant woordelijk voor dat deze ver keersader in het hart van de stad auto's en bussen in beide richtin gen ging verwerken in plaats van in één richting, zoals voorheen. Terwijl iedereen eind 1981 dacht dat hij Leiden zou verlaten om voorzitter te worden van de Ge westraad Gooi- en Vechtstreek een verwachting die mede geba seerd was op het optimisme daaromtrent van de wethouder zelf - ketste de benoeming af en maakte hij zich op voor een der de periode als wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer. Is wethouder Cees Waal dus een permanent loochenaar van eigen woorden? Niets is minder waar. Wie terugkijkt op zijn beleid in de ruim acht jaar die hij als wet houder achter de rug heeft, ont dekt daann een grote mate van consistentie Tegenstanders zul len in hem de grote auto-pester herkennen; voorstanders als de man die begrijpt wat de moge lijkheden en beperkingen van een historische binnenstad zijn; als de stuwende politicus achter de stadsvernieuwing van Leiden. Dat deze stad zich al jarenlang in permanente staat van restauratie in plaats van verval bevindt, dat de stad zichtbaar is opgeknapt dank zij de vele herstelwerk zaamheden, memand zal het ont kennen. Gezeten achter het stuur blijft de vraag waarom er geen betere mogelijkheden zijn in die zelfde binnenstad, zowel om er te rijden als om er te parkeren. In dagen van december die, zoals een goed gebruik wil, donker wa ren, ging wethouder Cees (spreek uit Sees) Waal nader op zijn daden, zijn verleden, heden en toekomst in. schandelijk dat het openbaar vervoer zoveel duurder wordt. Daarmee tref je juist de mensen die geen keus meer hebben". Het lijkt er waarachtig even op als of de wethouder zich opwindt Is het niet de ergernis, dan is het gelukkig vindt hij zelf wel de verbazing die voor Waal het be sturen de moeite waard houdt. "Je raakt nooit uitgeleerd. Er ge beuren nog regelmatig dingen waar ik me over sta te verbazen. Omdat mijn taak veel meer de kant van de managing is uitge gaan, zie ik ook weer andere din gen. Misschien is dat ook wel een bezwaar, dat management een hoofddeel van je taak is gewor den, meer dan de politiek. Poli tiek, dat is bij mij iets voor de avonduren geworden Op zich een ontwikkeling die niet zonder bedenkingen is". LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar heeft weinig plezier beleefd van de boormachines die hij oude jaarsnacht had gestolen uit een winkel aan de Haarlemmer straat. De man wandelde rond kwart over vier over de Blauw- poortsbrug en nam plotseling de benen toen er een politiewagen passeerde. De surveillerende agenten zetten de achtervolging in waarbij hun dienstwagen be schadigd werd toen de in het nauw gedreven 'doe het zelver' een van de koffers in hun rich ting slingerde. In de koffers ble ken de prijzige boren te zitten. De man is aangehoudén. Brandweerlieden blussen een branje in de Mamixstraat. Hengelsport H.S.V. TOP viste in de Ring vaart. De uitslag. 1. J. Moenen 1234 cm.-6 stuks; 2. H. Schouten 999 cm-49; 3. G. Kokkedee 936cm.-48; 4. T. Hoppenbrou wer 872 cm-42; 5. D. Schouten 758 cm.-38; 6. H. Schlagwein 700 cm.-27; 7. J. van Rijn 661 cm.-34; 8. W. van Berkel 605 cm.-309. F. Oudshoorn 589 cm.-31; 10. C. Hoppenbrouwer 473 cm.-24. Film (1) Brontosaurus is de titel van de kinderfilm die woensdag om half drie wordt vertoond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Een film met spanning en humor, waarin kinderen wat gaan doen aan vuil dat in het bos wordt gedropt. Film (2) Op de maandelijkse filmochtend voor vrouwen wordt woens dagmorgen om tien uur in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk de film Vrouwen van Suri name gebracht. De film toont hoe vrouwen strijden voor hun situatie. Tentoonstelling In de kleine benedenzaal van De Lakenhal (Oude Singel) is een expositie met winterland schappen, schaatsen en sleetjes te zien. Uitgangspunt was de schaatsverzameling van Leide naar Aad van den Ouweelen. In vitrines wordt een overzicht gegeven van Hollandse schaat sen en diverse soorten sleetjes van de laatste honderdvijftig jaar en uit eigen en een privé collect ie zijn winterlandschap pen te zien. De tentoonstelling duurt tot en met dertien maart. LEIDEN - De Leidse bevolking heeft volgens politiewoordvoer der Graveland op vrij rustige wij ze de jaren '82 en '83 verwisseld. Hoewel er in totaal dit weekein de zo'n tachtig keer voor kerst bomenbrandjes en vuurwer- koverlast moest worden uitge rukt, is het volgens Graveland nergens uit de hand gelopen. In tegenstelling tot voorgaande ja ren hoefde de politie nergens charges uit te voeren. Wel moesten er op oudejaarsavond rond tien uur op de Tomaten- straat twee 'diensthonden' wor den ingezet om baldadige jeugd te verdrijven die stenen wierp naar brandweerlieden die een kerstbomenbrand probeerden te blussen. Zoals de laatste jaren traditioneel is geworden, bezorgden de To- matenstraat en omgeving (wijk Cronestein) politie, brandweer en reinigingsdienst heel wat overlast Vrijdagmiddag moes ten surveillerende agenten met een tuinslang een beginnend brandje doven op het dak van een schuur. Tot en met gister avond moest de brandweer ver schillende keren naar Cronestein uitrukken om 'vreugdevuren' te doven. Een auto van de reinigingsdienst met daarin smeulend afval dat uit de Tomatenstraat afkomstig was, vatte zaterdagavond vlam pal voor het politiebureau aan de Zonnevcldstraat waar de reini- gingsambtenaren even een kof fiepauze hielden. Het vuur kon met een brandslang uit het bu reau worden geblust. Mamixstraat Traditioneel woedden er in de ou dejaarsnacht ook in de omgeving van de Willem de Zwijgerlaan en De Kooi de nodige branden. Op de hoek van de Willem de Zwy- gerlaan en de Mamixstraat ging een aanhangwagentje in vlam men op. Toen jongeren hier een begin maakten met het omgooi en van containers waarin goede ren, vermoedelijk ook gasfles sen, waren opgeslagen van be woners van renovatiewoningen werden zij door een zevental agenten en twee politiehonden verdreven Daarna is het in dit stadsdeel vnj rustig gebleven. Rond drie uur 's nachts moest de politie nog verkeersgeleidend optreden op de Hoge Rijndijk omdat het verkeer ter hoogte van de Verdamstraat hinder onder vond van een kerstbomenbrand. Ook sneuvelden er fiink wat ruiten tijdens de jaarwisseling. Van kleuterschool De Loopplank aan het Regenboogpad m de Meren wijk werden tien tot twaalf rui ten ingegooid evenals van een aantal winkels in De Kopermo len. Daar werd uit een snackbar een paar honderd gulden en een nog onbekende hoeveelheid ta- baksartikelen ontvreemd. In de Maarsmansteeg werd by V èc D een grote winkelruit van dne by vier meter met een straatklinker ingegooid. De brandweer dichtte het gat dat gisteravond echter door onbekenden werd openge broken. Uit het warenhuis is een nog onbekende hoeveelheid (parfum)artikelen gestolen. Op nieuwjaarsdag, de dag die poli tie. brandweer en reiniging dit weekeinde het minste overlast bezorgde, waren er onder andere kerstbomenbrandjes in de Co- betstraat, Sunnamestraat en we derom op Willem de Zwygerlaan en in de Tomatenstraat Gisteren laaiden de vreugdevuren weer in alle delen van de stad op. Vooral een fikse straatbrand in de Stadshouderslaan hield de brandweer langdurig bezig. Tydens de jaarwisseling werden er ook weer de nodige woningen door inbrekers bezocht Uit een woning in de Jacques Perkstraat werden antieke, gouden en zilve ren voorwerpen gestolen Het schadebedrag is nog onbekend. Uit een woning in de Waldeck Pyrmorit .raat vi-rdween ren vi deorecorder Geld, sieraden en cheques vormden de buit van 'inkhmming' in een flat aan de Apollolaan en op nieuwjaarsdag werden uit de woning aan de Pla tanenrode (Merenwyk) een mun tenverzameling, enkele cheques. 350 gulden en maar liefst 380 strippenkaarten ontvreemd. LEIDEN Een bewoner van de Lange Scheistraat moest van ochtend rond half vier lydzaam toezien hoe zyn auto. een 2CV. een duik nam in het water van de Oude Singel. Om voor de politie onbekende redenen probeerde de man zyn auto in een parkeer vak langs de Oude Singel te du wen maar het gevaarte schoot uit zijn handen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3