c "Bewaren orde en veiligheid taak voor burger zélf' ^eidse agenda Bacterievuur bedreigt struiken in duinstreek Schoolstraat blijft open Rustige jaarwisseling in de regiogemeenten Leiden laat regio in kou staan' jtkzj/flx Stad en rand REGIO - De jaarwisseling in de Leidse regiogemeenten is zon der ernstige incidenten verlo pen. Alleen in Warmond moest de politie optreden tegen een groepje jongelui dat, om de feestvreugde te verhogen, een glasbak in de Dorpsstraat had omgegooid Er behoefde nie mand te worden gearesteerd. Rond negen uur in de avond van 31 december moest de Wasse- naarse brandweer uitrukken om een in brand gestoken tele fooncel aan de Ter Weerlaan in die gemeente te blussen. Ver moedelijk is de brand veroor zaakt door zelfgemaakt vuur werk. De PTT-cel brandde ge heel en al uit. Een begin van brand ontstond op het rieten dak van een wo ning aan de Oostdorperwdg in Wassenaar. Een vuurpijl was hiervan de oorzaak. Ongeveer een vierkante meter riet brand de weg. MAANDAG 3 JANUARI 1983 Wethouder Kohlbeck, Oegstgeest: OEGSTGEEST - De sa menwerking tussen de ge meenten in de Leidse re gio is tot op heden slecht te noemen. Dit is de me ning van de Oegstgeester wethouder Kohlbeck. "We moeten op tal van ter reinen tot een intensive ring van samenwerking komen, willen we de pro blemen het hoofd blijven bieden. "Kohlbeck doelt hier in de eerste plaats op het welzijnsbeleid, dat in iedere gemeente in zijn voe gen blijkt te kraken: "Dit beleid ligt onder een dubbel vuur, aan de ene kant heeft het de meeste last van de bezuinigingen (subsi diekortingen voor alle instellin gen), aan de andere kant wordt deze 'zachte' sector (welzi n) als minst noodzakelijke gezien. "Heel belangrijk acht hij daarom de totstandkoming van een re gionale schooladviesdienst: "De kwaliteit van deze voorziening zal nog beter worden als ook an dere gemeenten (alleen Leiden en Oegstgeest werken tot nu toe samen) besluiten toe te treden. "Ook bij het opzetten van een re gionaal kunstbeleid ziet Kohl beck de andere randgemeenten aan de kant staan. Zoals bekend is Oegstgeest de enige gemeente die naast Leiden gebruik maakt van de Leidse Kunstuitleen. Vooral de gebeurtenissen rond de stichting van een regionale ra dio-omroep zitten Kohlbeck dwars. Nadat in april '82 een be spreking in agglomeratiever- band had plaats gevonden om te komen tot zo'n stichting, bleek Leiden later op eigen houtje ver der gegaan te zijn en liet daarmee alle gesprekspartners uit de re gio in de kou staan. Volgens Kohlbeck druist dit tegen alle afspraken in: "De regionale solidariteit is dus ver te zoeken". Vorige week, heeft hij de hou ding van Leiden in deze kwestie reeds omschreven als Arrogantia Lugdunumensis oftewel Leidse ziekte. "Juist een gemeente als Oegstgeest, die in het verleden vaak werd verweten afstandelijk, eigenzinnig en elitair te zijn, wil juist nu het voorbeeld voor ande ren zijn. Je moet tenslotte niet al leen kijken naar de kosten, die bepaalde zaken in regio-verband met zich meebrengen, maar naar het uiteindelijke nut van zo'n sa menwerking", aldus wethouder Kohlbeck. MAANDAG Politie-districtscommandant, Van den Ban: REGIO - Het lage ophelderingspercentage van dertien procent, de ineffectiviteit van de politie in de sfeer van de kleine criminaliteit, onrustgevoelens onder de burgerij en weerstanden tegen het optreden van de mobiele eenheid (ME). Dit zijn ondermeer de problemen waarmee een verbetering van de relatie politie-burgerij heeft te kampen. Aldus verwoord door districtscom mandant van de rijkspolitie, ko lonel J. van den Ban, vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede ten over staan van de groepscommandan ten in zijn district. Hij zei voorts dat de politie moet beseffen voor haar taak slechts schaarse mid delen ter beschikking te hebben en daarbij nog is gebonden aan strikte regels. Daarom vindt hij dat de openbare orde in eerste in stantie niet met politionele mid delen moet worden gehand haafd. "Hier ligt een taak voor het gezin, in de woning, de vrien denkring, enz. enz.", aldus de po- litiekolonel. "De buurman is een veel betere surveillant. Zorg voor orde en veiligheid is ook een taak voor de alerte en actieve burger. Want de politie kan het gevoel van falen dat soms op scholen en in vele gezinnen heerst, niet goed maken". Volgens Van den Ban is verbete ring van de effectiviteit van het politie-optreden slechts te ver wachten van een beleidsmatige aanpak. "Zodat de schaarse mid- deien die ter beschikking staan in ieder geval zo doelmatig en doeltreffend mogelijk worden in gezet. Het woord - beleid zal dus ook in de toekomst veelvul dig hoorbaar zijn, niet vanwege haar modieuze klank of toon aard, maar omdat er van een be leidsmatige aanpak een essentië le kracht uitgaat naar de uitoefe ning van de primaire politie taak" Pers Op verzoek van de groepscomman danten is in het afgelopen jaar veelvuldig de pers ingeschakeld om getuigen op te sporen en zo doende zaken op te lossen. Zo kwamen naar aanleiding van een oproep in de landelijke en regio nale pers in het onderzoek naar de dader van de moord op de Kolonel Van den Ban tijdens zijn nieuwjaarstoespraak vanmorgen op het hoofdkantoor van het district Leiderdorp. Voorschotense mevrouw Pol man, 1000 tips bij de politie bin nen waarvan één leidde tot de aanhouding van de verdachte. Vreemdelingen In Voorschoten en Leiderdorp staan de meeste vreemdelingen van het district 's Gravenhage in geschreven. Namelijk respectie velijk 813 en 713. Van den Ban zei dat het de vreemdelingen dienst van de politie was opge vallen dat er bij sommige bedrij ven een lichte teruggang van het aantal legale c.q. illegale buiten landers valt te bespeuren. Verder werd geconstateerd dat in die be drijven waar arbeidsplaatsen vroeger door buitenlanders wer den ingenomen, nu vaak Neder landse arbeidskrachten die plaatsen hadden ingenomen. Vuurwapens Het aantal in beslag genomen vuurwapens is ten opzichte van 1981, in 1982 gestegen met 47 tot 233 stuks. De politie heeft een toename van de agressiviteit ge constateerd onder illegale bezit ters van een vuurwapen. i,; REGIO Duizenden bomen in deze regio zijn de afgelopen jaren geveld door de iepziek te. Er zullen binnen afzienbare tijd méér bomen sneuvelen: in totaal moeten er voor april ruim 3500 honderd iepen zijn gekapt in gemeenten langs de kust en in de bollen streek. De bomen variëren in leeftijd van acht tot ongeveer veertig jaar. Een deel is inmiddels omgehakt. Van Capellenveen wijst op de kaart de streek bij Noordwijkerhout victorie begint". "Je kunt wel zeggen dat daar de Tijdens bouw supermarkt De Planteziektekundige Dienst in Lisse, onderdeel van het ministe rie van landbouw en visserij, ver wacht dat het "hoogtepunt" dit jaar wel is bereikt. "We hebben de schimmelziekte, die genade loos iepen velt, nu wel onder controle", zegt T. van Capellen veen van de dienst. "In Noord- wijkerhout kan de vlag worden uitgehangen". Maar dat is maar voor korte tijd, want achter de nog gezonde bo men in de regio loert inmiddels alweer een, wellicht nog groter gevaar: het bacterievuur. Een* zeer groot aantal struiken in het duingebied, waaronder mei doorns en dwergmispels, heeft volgens Van Capellenveen door deze ziekte inmiddels het loodje Hij vreest dat deze ziekte in het ko mende jaar, na op de Zeeuwse ei landen een ware verwoesting on der fruitbomen te hebben aange richt, ook hier genadeloos zal toeslaan. "Vooral struiken zullen daarvan het slachtoffer worden, want zoveel fruitbomen hebben we hier niet". ven de aantasting. Vaak ver breidt de schimmel zich zo snel dat de boom begint te kwijnen en tenslotte helemaal dood gaat. Bij aantasting door de agressieve stam van de schimmel duurt dit proces vaak maar een paar we ken. De schimmel, en daarmee de ziek te, wordt verspreid door de ie- pespintkever. Daarvan zijn twee soorten: de grote en de kleine. De ziekte kan zich ook versprei den via de wortels. Dit kan wan neer oudere bomen dich bijeen staan waardoor wortels ver groeid kunnen zijn. Bij een hevi ge aantasting van een boom kan de schimmel via de wortels op de buurboom overgaan, dus zonder tussenkomst van de iepespintke- ver. Dit wordt het "oproleffect" genoemd. enige remedie. "Dat geldt ook voor de struiken die zijn aange tast door bacterievuur. Daar mag je zelfs niet eens hiee gaan sle pen, zo gevaarlijk is dat", zegt hij. Open haard Export VOORSCHOTEN - De School- straat blijft tijdens de bouw van de Aldi-supermarkt open voor al le verkeer. Het college van bur gemeester en wethouders heeft na pressie van de kant van de middenstand het plan laten va ren om tijdens de bouwwerk zaamheden de Schoolstraat auto- Parkeerverbod in Voorstraat tijdens markt VOORSCHOTEN - Op marktda gen mogen geen auto's meer staan op de Voorstraat vanaf zes uur 's morgens tot het moment dat de straat veegschoon is en de afsluithekken zijn verwijderd. Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten wil deze maatregel nemen omdat het marktbcdrijf bij het opzetten van de marktkramen wekelijks last heeft van geparkeerde auto's op de Voorstraat. De politie mag de ze automobilisten niet bekeuren omdat momenteel slechts een parkeerverbod geldt voor het smalle gedeelte van de Voor straat gelegen tussen de splitsing VoorstraaVMolenlaan en Vooor- straat 15 vanaf acht uur 's mor gens. Voor de Voorstraat in zijn geheel geldt een inrijverbod van af acht uur 's morgens tot een uur na afloop van de markt. Het college meent dat de straat ter hoogte van Aldi breed genoeg zal zijn om auto's te laten passeren wanneer één bloembak wordt verwijderd en een aantal par keerplaatsen worden opgeheven die zijn gesitueerd voor een be staande supermarkt. Overigens noemt zij deze maatre gel een proef en stelt zij nadruk kelijk dat zij de Schoolstraat ter plekke zal afsluiten wanneer blijkt dat de verkeersafwikke ling gevaarlijk is. Wethouder Van Dalen verwacht dat de bouw van de supermarkt in februari of maart zal beginnen. Schimmel Weer zeehond aangespoeld op strand van Wassenaar WASSENAAR - Voor de twee de keer binnen een week is op nieuwjaarsdag op het strand aan de Wassenaarse Slag een zeehondje aange spoeld. De politie van Was senaar heeft het diertje overgebracht naar het mari nevliegveld Valkenburg waar het is opgeha^M door een gehuurd vliegtuigje van het zeehondenopvangcen trum in Pieterburen. Van het zeehondje dat eerder de vorige week aanspoelde werd aangenomen dat het als gevolg van een storm on der de Engelse kunst van de moeder was afgedreven. De iepziekte is niet onbekend in Nederland: al in de jaren dertig sneuvelden er vele honderddui zenden iepen. Een jaar of tien ge leden sloeg een nieuwe, uiterst agressieve vorm van de iepeziek te toe. Het gevolg is dat achthon derdduizend iepen tot nu toe uit het Nederlandse landschap zijn verdwenen. De iepziekte wordt veroorzaakt door een schimmel de zich in de houtvaten (de kanaaltjes waar door de boom water en voedsel uit de bodem opzuigt en ver voert) vermenigvuldigt. Als reac tie op de schimmel vormt de iep in de houtvaten uitstulpingen, de houtvaten raken verstopt en het transport van water en voed sel stopt. Het gevolg is verdrogen en uitster ven van blaadjes en takken bo- het bacterie-vuur zal waarschijnlijk ook gevolgen hebben voor de export van "bac- terievuur-gevoelige" gewassen. Daar vallen weliswaar geen bloembollen onder, maar wel produkten van boomkwekerijen. "En we zitten hier niet ver van Boskoop af', zegt Van Capellen veen veelbetekend. Voorlopig heelt de Planteziekte kundige Dienst echter nog zijn handen vol aan de iepziekte, die in de verschillende gemeenten - bijvoorbeeld in Sassenheim - nog niet helemaal is bedwongen. "Het blijft natuurlijk altijd af wachten waar de ziekte weer op duikt", zegt Van Cappelenveen. Iepziekte is een hardnekkige ziek te waartegen weinig te doen is. De ziekte treedt op in verschil lende vormen. Zo deed in de ja ren zestig een agressieve schim melsoort een aanval op het bo- menbestand. Die soort kwam bij wijze van spreken zomaar uit de lucht vallen. "We weten niet waar die vorm van de ziekte van daan kwam", aldus Van Capel lenveen. Omhakken en verbranden is de Het weghalen van aangetaste bo men en het daarna opstoken in de open haard is een van de rede nen dat men de iepziekte nog niet helemaal onder de duim heeft. "Het gebeurt zelfs dat als de plantsoenendienst een boom heeft omgekapt en die daarna even uit het oog verliest, hele stukken van de boom zijn ge roofd door mensen die het hout in hun haard willen opstoken". Ze beseffen volgens van Van Ca pellenveen niet wat voor onheil ze daarmee aanrichten. "Ze ver spreiden op deze manier de ke vers die de schimmels overbren gen. Alleen het hout waarvan de schors is afgehaald mag worden vervoerd". Het beste is volgens Van Capellenveen om al het hout dat men voor de open haard thuis heeft liggen nog deze win ter op te stoken. "Het liefst voor mei, omdat dan de kevers weer uitvliegen". Tukje in de lift LEIDEN - Een 27-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats werd vanacht rond vier uur ruw in zijn slaap gestoord. De man had een slaapplaats gevonden in de lift van het Pelikaanhof en de ze met behulp van de noodrem tussen de vierde en vijfde etage vastgezet. Verontruste bewoners alarmeer den evenwel de politie die de man wekte, waarna hij met de lift naar de begane grond afdaalde om vervolgens de rest van de nacht door te brengen op het po litiebureau. Leiden - Kijkhuis. Vrouwenkerkkoor- straat 17. film The General en The Pale face van Buster Keaton, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, ini 123271. Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- v.d. Waalslaan, tel. 4641. Dronken Leidse veroorzaakt flinke ravage LEIDEN - Een 24-jarige Leidse veroorzaakte in de nacht van 1 op 2 januari om ongeveer kwart voor drie voor een flinke ravage door beschonken en zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn, achter het stuur van een perso nenauto plaats te nemen. Op de Churchilllaan ramde zij ter hoogte van de Klikspaanweg een tegenligger om vervolgens fron taal op een auto te botsen die werd bestuurd door een 31-jarige Leidse. Beide wagens werden to taal vernield. De 24-jarige vrouw liep bij de fron tale botsing een open hoofd wond en een vleeswond aan haar rechterknie op maar weigerde zich door de Eerste Hulp Dienst te laten behandelen. Ook was zij niet meer in staat om een blaas- test te ondergaan. Wel werd bij haar een bloedproef afgenomen. "Redelijke" Oegstgeestse belangstelling kunstuitleen OEGSTGEEST - Sinds kort be staat ook voor de inwoners van Oegstgeest de mogelijkheid om voor een gering bedrag gebruik te maken van de Leidse Kunst uitleen. Volgens de beheerder van deze instelling, Bert Kienjet, leeft er een redelijke belangstel ling onder de Oegstgeester bur gers om originele kunstwerken van Karei Appjel, maar ook van hedendaagse-, Leidse-, en min der bekende kunstenaars - in huis te halen. Vanaf oktober zijn er al een vijf tiental Oegstgeestenaren als abonnee aangemeld en groeit dit aantal gestadig, zeker na de re cente publicaties in de plaatselij ke bladen. Het totale aantal abonnees bedraagt op dit mo ment 515. Vooral veel Leidse stu denten maken gebruik van de gelegenheid om kunstwerken voor een periode van 3 maanden (eventueel te verlengen tot 6) te lenen tegen een vergoeding van 7,50 - voor de goedkoopste - op lopend tot 12,50 - voor de duurste - inclusief de all-risk verzekering. Kienjet betreurt het, dat vele mensen uit andere randgemeenten nog geen ge bruik kunnen maken van deze kunstuitleen omdat betreffende plaatsen (nog) niet zijn aangeslo ten. Carnaval De Wassenaarse carnavalsvereni ging De Deylknotsen houdt dit weekeinde weer haar traditio nele zaalvoetbaltoernooi. Op zondag 9 januari zullen daar voor in de sporthal aan de Dr. Mansvclkade negen teams aan treden die behalve uit de leden van de raad van elf van de eigen vereniging de carnavalsvereni gingen uit de omliggende ge meenten vertegenwoordigen. De sportieve carnavalvierders zullen verkleed in het veld ver schijnen. Tijdens het toernooi, dat om negen uur 's morgens be gint, is er voor de dames van de deelnemende verenigingen ge legenheid om tegen elkaar in het tafclvoetbaltoernooi uit te komen. OPGERICHT 1 MAART 1060 LEIDSCH £1 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 1 83,60 Maandabonnement 20,5 (machtiging per incassogiro) Directie: G Koopman Adj.dir N Qiiakernaat Plv Alg redactiechef Rubnekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Rome. Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2