'Goed begin'Kuyvenhoven Finse ijshockeyers verpletteren Flyers Droom van Lopes in vervulling bij Silvesterloop "Bobby Fischer komt terug.." Zege in "Katerkoers" en kampioenschap van Zuid-Holland Rally-rijder Kies in voorste linie Kassa rinkelt het meest voor Lendl en Navratilova Junior Cash in Davis Cupploeg van Australië Tijger als mascotte MAANDAG 3 JANUARI 1983 SAO PAULO (ANP) Een droom van de Portugese atleet Carlos Lopes is op oudejaarsavond in vervulling gegaan. Na diverse vergeefse pogingen bracht de 35-jarige Lopes eindelijk de traditionele Silvesterloop in de straten van Sao Paulo op zijn naam. Hij legde de 13,5 kilometer in de Braziliaanse hitte af in 39 minuten en 41,05 seconden. De Columbiaanse veteraan Victor Mora, die deze wedstrijd al viermaal won, werd ruim een halve minuut na Lopes tweede. Rosa Mota zorgde er als snelste vrouw voor dat er in Sao Paulo een dubbele Portugese overwinning gevierd kon worden. Lopes nam in 1970 voor de eerste maal aan de Silvesterloop deel en werd toen vijftiende. In 1971 en 1973 bleef hij op de derde plaats steken en in 1976 moest hij in het zicht van de finish als koploper de strijd staken met een spierblessure. Ditmaal nam Lopes nog voor de helft van de race de leiding over van de Tanzaniaan Zacarias Barye om vervolgens de marge met de achtervolgers gestaag te vergroten. Op de laatste heuvel voor de eindstreep passeerde de 38-jarige Mora nog José Joao da Silva, die in 1980 de eerste Braziliaan in 34 jaar werd, die in Sao Paulo weer eens won. De Brit Dave Clark werd als vierde de beste Europeaan. Henry Rono uit Kenya, van wie erg veel werd verwacht, moest na vijf kilometer opge ven. Hij had zijn voet verdraaid en ondervond hinder van een kniebles sure. Er namen ongeveer 700 atleten deel. Uitslagen: Heren: 1. Carlos Lopes (Por) de 13,548 km in 39 minuten en 41,05 seconden, 2. Victor Mora (Col) 40.14.08,3. José Joao da Silva (Bra) 40.41,04, 4. Dave Clark (Gbr) 40.47,07, 5. Zacarias Barye (Tan) 40.57,02. Dames: 1. Rosa Mota (Por) 47.21,0, 2. Matine Bouchounaux (Zwi) 49.24,0, 3. Cindy Wuss (VS) 50.31,0, 4. Kathy Molitor (VS) 52.21,0, 5. Fabiola Rueda (Col) 53.10,0. Carlos Lopes: 'eindelijk' eerste KIJKDUIN - Wielerveldrijder John Kuyvenhoven heeft zijn derde seizoenszege te pakken. Op het vernieuwde parkoers in Kijkduin schreef hij zaterdag de traditionele nieuwjaarskoers op zijn naam. De Leidse amateur eiste met de overwinning in deze "Katerkoers" tevens het kam pioenschap van Zuid-Holland voor zich op. Direkt na de start nam Kuyvenho ven de leiding in handen. Hans Steekers en Henk Baars vonden kort daarop de aansluiting Steekers moest in de derde ron de een gaatje laten vallen en PARIJS (AFP) Op nieuwjaars dag is op de Place de la Concorde te Parijs het startsein gegeven voor de vijfde rally Parijs-Dakar, via Algiers. De karavaan, die in totaal 10.000 kilometer moet af leggen, bestaat uit 120 motoren, 300 personenauto's en twaalf vrachtwagens. In de eerste klassementsproef van de rally bij Orleans veroverde de Nederlandse motorcoureur An ne Kies achter de Fransman Ser ge Bacou de tweede plaats. Kies deelde de tweede positie met de drievoudige winnaar van de mo toren-categorie, Cyril Neveu uit Frankrijk. De karavaan bereikte gistermid dag de Zuidfranse havenplaats Sete, vanwaar de oversteek naar Algiers wordt gemaakt. In de hoofdstad van Algerije start van daag het zware traject door de Noordafrikaanse woestijn. Anne Kies gaat in de derde etappe in de voorste startgroep op weg. Kies kon in de tweede klasse mentsproef, op een militair oe fenterrein in de buurt van Ni- mes, zijn hoge positie in het mo torenklassement niet geheel handhaven. Kies zakte naar de zesde plaats in het klassement, dat wordt aangevoerd door de Fransman Serge Bacou. In de au toklasse leidt het Franse duo Lartique-Destallats, dat de twee de proef op zijn naam schreef. haakte als eerste af. Aan Baars had Kuyvenhoven een zwaarde re kluif. Toen Kuyvenhoven hal verwege koers poogde te demar reren gaf de Diessenaar in eerste instantie geen krimp. Een nieu we serie demarrages van de Uni- vers-renner leverde wel rende ment op. Baars had nu geen ver weer, ook hij moest Kuyvenho ven laten gaan. De Swift-coureur dubbelde gedurende het reste rende half-uur het gehele deelne mersveld op zes man na en kwam als onbedreigd winnaar over de meet. Hans Steekers kreeg na zijn goede start met een terugslag te kampen. Ties Verha gen en Ronald Rol passeerden de Bollenstreek-coureur, die het uiteindelijk met een vijfde stek en een tweede plaats in het dis- tricts-kampioenschap moest doen. Alphenaar Michel Meere, de laatste door Kuyvenhoven ge dubbelde renner, eindigde als ze vende en werd derde van Zuid- Holland. Junior Martin Overdevest vocht met Noëll van der Leij een verbe ten strijd om de eindzege uit. Tij dens de slotronde ging de Leide- naar twee keer onderuit, hetgeen Van der Leij de kans gaf freew heelend als winnaar naar de meet te rijden. Buiten de tweede plaats restte Martin Overdevest de Zuid-Hollandse titel. De twee de stek bij het kampioenschap ging naar Bollenstreek-renner Dirk-Jan van Reek, die in de ju- niorenkoers als vijfde over de eindstreep kwam. Casper van der Meer uit Roelofarendsveen finishte als tiende, waarmee hij derde van Zuid-Holland werd. Bij de nieuwelingen werd het in Kijkduin een compleet Kat- wijks-Rijnsburgse aangelegen heid. Eddie Kouiss uit Katwijk won ondanks twee valpartijen met nipte voorsprong op Hans Kolenbrander (Rijnsburg), ter wijl de derde plaats voor René Guyt (Katwijk) was. Rob van Klink (Avanti) werd tweede en kampioen bij de liefhebbers. In deze koers was Kees Kerkvliet met een vijfde plaats de beste ve teraan, op de voet gevolgd door Cock van der Hulst en Herman Zuiderduyn. In Oss reed Eddie Kouiss gisteren bij wijze van test mee bij de ju nioren. De Katwijker sleepte een achtste plaats in de wacht. René Guyt eindigde bij de nieuwelin gen als vijfde. John Kuyvenho ven vond het met zijn zege daags tevoor welletjes en stapte na een valpartij af. Een interclub- ontmoeting tussen Swift en de Bollenstreek op het nieuwe Swift-parkoers bij Roomburg le verde gisteren winst op voor Martin Overdevest, gevolgd door Joris Zandbergen en Dirk-Jan van Reek. Volgende week volgt de revanche in Lisse. Reinier Goenendaal reed gisteren een superieure koers in Oss. De professional uit Sint Michielsge stel was na een valpartij bij de start ver achterop geraakt, maar won desalniettemin overtuigend. Hennie Stamsnijder, die twee maal onderuit ging, werd tijdens de slotronde gelost door de Tsjech Klauchek en moest met een derde plaats genoegen ne men. Na afloop uitte Stamsnijder de nodige kritiek op het par koers, waarop in 1984 het wereld kampioenschap zal worden ver reden. Achter de Denekamper volgden Bert Vermeire en Wil Brouwers als de nummers vier en vijf. Op Nieuwjaarsdag betoonde Stam snijder zich in het Twentse En ter, dichtbij eigen huis, wel de sterkste. De oud-wereldkam pioen had, ondanks een door een supporter veroorzaakte valpartij, aan de meet tien seconden voor sprong op Wil Brouwers. Reinier Groenendaal moest op 39 secon den met de derde plaats genoe gen nemen, daarachter volgden de Tsjech Sunvinek en Herman Snoeyink. NEW YORK - Ivan Lcndl uit Tsje- choslowakije en de Amerikaanse (van ongine Tsjechoslowaakse) Martina Navratilova hebben in 1982 het meeste verdiend in het proftennis. Lendl incasseerde ruim vier en een kwart miljoen gulden. Op de tweede plaats komt de Ar gentijn José-Luis Clerc met ruim anderhalf miljoen gulden Opval lend zijn dc hoge verdiensten van de Pool Wojtck Fibak. die in 1982 twee Grand Pnx-toernooien op zijn naam bracht Navratilova kwam uit op ruim drie en driekwart miljoen gulden, meer dan ooit een profspeelster verdiende. Ruim achter haar volgt Chris Evert-Lloyd (Ver enigde Staten) met één en drie kwart miljoen gulden. De succesvolste vijf Amenkaanse speelsters sloegen in totaal bijna acht en een half miljoen gulden bijeen. De ranglijsten (eerste acht) zijn: Heren: 1 Ivan Lendl (Tsj) 4.265 387 gulden, 2. José-Luis Clerc (Arg) 1.546.848, 3. Tomas Smid (Tsj) 1.446 764, 4 Jimmy Connors (VS) 1 424 887. 5. Wojtck Fibak (Pol) 1.398 712. 6. John McEnroe (VS) 1.377.389, 7. Guillermo Vilas (Arg) 1 315 633. 8. Johan Kriek (VS) 953 936 Dames: 1. Martina Navratilova (VS) 3 864 644 gulden. 2. Chris Evert-Lloyd (VS) 1 806 379. 3 Andrea Jaeger (VS) 1.109.085, 4. Wendy Turnbull (Aus) 972.533, 5. Pam Shnver (VS) 927 920.6 Bar bara Potter (VS) 707.439. 7 Betti- na Bunge (Wdl) 651 126, 8 Hana Mandiikova (Tsj) 595.961. MELBOURNE (ANP) - De 17-jari- ge Pat Cash is opgneomen in de Australische Daviscupploeg. die op 4, 5 en 6 maart in Adelaide te gen Engeland speelt. Cash, die vorig jaar de juniorentitel ver overde in Wimbledon en Fus- hing Meadow, boekt de laatste weken een serie successen in het Australische circuit Zo plaatste hij zich gisteren voor de eindstrijd van het toernooi om de open kampioenschappen van Victona. In die eindstryd ont moet bu Rod Frawley. Cash is de jongste speler in de na tionale ploeg sinds John Alexan der in 1968. De équipe bestaat verder uit Ale xander, Paul McNamec en Mark Edmondson. Een andere kandi daat, John Fitzgerald, moest zijn plaats wegens vormgebrek prijs geven. Peter McNamara is niet beschikbaar voor het duel. De winnaar van Australié-Enge land speelt tegen de Winnaar van Chili-Roemeniè. Koek Nationaal indoor-tenniskampioen Martin Koek heeft gistcTen in Dordrecht het nieuwjaarstoer- nooi op zijn naam gebracht In de finale verslag Koek Louk San ders met 6-4. Sanders gaf na de eerste set op wegens een hand blessure. SEOEL (SID) - Het organisa tie-comité van de Olympi sche Spelen die in 1988 in Seoel (Zuid-Korea) worden gehouden, hebben een tijger als mascotte voor het vier jaarlijkse evenement geko zen. Een commissie van vijf man had een aantal voorstel len gedaan, alle in de vorm van een dier. De reden voor de keuze van de tijger werd als volgt omschreven: de tij ger kwam tot het begin van deze eeuw in Zuid-Korea in groten getale voor en beli chaamt een groot aantal tra dities in het land. Er moet nog wel over de naam van de tijger worden beslist. BELGRADO - De Joegoslavische grootmeester Ljubomir Ljubojevic heeft verklaard dat hij er vast van overtuigd is dat Bobby Fischer weer zal terugkeren in de internatio nale schaakwereld. De Joegoslaaf zei niet waarop hij zijn overtuiging grondde. Bobby Fischer veroverde in 1972 in Reykjavik de wereldti tel in een tweekamp met Boris Spasski en trok zich ver volgens terug. Schakend Nederland, het officiële orgaan van de KNSB, meldde overigens in zijn nummer van oktober, dat Fischer zijn krach ten al gemeten had met een an dere grootmeester in Noord- Amerika, namelijk de in Califor- nië woonachtige Canadees Peter Biyiasas. Fischer, die onver wacht binnenviel bij Biyiasas, stelde de Canadees voor een aan tal vluggertjes met handicap te spelen. Twee minuten bedenk tijd voor hem, vijf voor Biyiasas. Fischer won alle zeventien partij tjes die werden gespeeld. EK-Jeugd In de voorlaatste ronde van de strijd om het Europees schaak kampioenschap voor jeugdspe lers in Groningen heeft de Deen Curt Hansen zich zondag naast Jan Ehlvest (Sov) aan de kop van de ranglijst geplaatst Hansen won in de twaalfde ronde van zijn landgenoot Schandorff, Ehl vest speelde remise met de En gelsman King. Van de Nederlanders haalde Ma nuel Bosboom dit weekeinde twee punten binnen. Hij won in twee zittingen van Friso Nijboer en van Mosje Pyernik (Isr). Nij boer verloor, na zijn nederlaag tegen Bosboom, zondag van Mark Condie (Sch). HEERENVEEN (ANP) De Nederlandse ijshockeykampioen Heerenveen heeft de eer ste wedstrijd in de kwartfinales van het Europese bekertoernooi tegen het Finse Tappa- ra Tampere kansloos verloren. Via de periodestanden 0-3, 1-3 en 1-5 werd de eindstand van 2-11 bereikt. Vandaag wordt, eveneens in Heerenveen, de tweede wedstrijd tussen beide ploegen gespeeld. De stand na de voorlaatste ronde I. Ehlvest en Hansen 10pnt. 3. Greenfeld 9 pnt. 4. Condie 8V^ pnt. 5. Bosboom (Ned) 7V4 pnt. 6. King 7 pnt. 7. Stohl, Damore, Gudmundsson, Miralles 6'/2 pnt. II. Klinger, Schandorff, Nijboer, Pia Cramling, Graf, Stanizewski, Hofmann en Utasi 6 pnt. De kansen van Heerenveen op het bereiken van de finaleronde (met vier ploegen) waren voor 3500 toeschouwers al snel tot nul ge reduceerd. Enerzijds bleef de Finse doelman Kampurri over eind tijdens het stormachtige openingsoffensief van Heeren veen, anderzijds kregen de Fin nen opgelegde kansen door ver- dedigingsfouten van de Friezen. Oynenius profiteerde van de eer ste twee en leidde zo de grote score in. Het scoreverloop was als volgt: 3. Oynenius 0-1, 11. Oynenius 0-2, 15. Litma 0-3, 25. Niuhkanen 0-4. 26. Van Wieren 1-4,31. Coivulahti 1-5, 36. Nurmi 1-6, 40. Ahokainen 1-7, 49. Sussi 1-8, 53. De Heer 2-8, 53. Lehtonen 2-9, 57. Lehtoncn 2 10, 58. Nurmi 2-11. Scheidsrech ter: Komppala (Wdl). Spengler Cup Dukla Iglava (Tsj) heeft voor de vijfde keer het traditionele kerst- ijshockeytoernooi in Davos om de Spengler-beker gewonnen. Dukla versloeg in de laatste wed strijd de winnaar van vorig jaar Spartak Moskou (Sow) met 5-2. Pas nadat de Tsjechoslowaakse ploef vyf doelpunten had ge maakt, scoorde Spartak kort voor het einde van de tweede pe riode tegen. Dukla was in alle op zichten beter en werd door Spar tak alleen op het gebied van dc overtredingen overtroffen. Spar tak kreeg 22 strafminuten, Dukla 14. De eindstand van hal toernooi om de Spengler-beker is 1 Dukla Iglava (Tsj) 8 pnt. 2. Spartak Moskou (Sow) 6 pnt, 3. Davos (Zwi) 2 pnt (16-19), 4 Kol- WK-junioren Op de voorlaatste dag van het toer nooi reeds is Sowjet-Unie we reldkampioen gshockey bij de junioren geworden. Sowjet Unie versloeg Finland met 7-2 en werd onbereikbaar voor dc concurren tie. De uitslagen op de voorlaat ste dag zijn: Verenigde Stalen - Noorwegen 8 3 (3-2. 3-0. 2-1), Tsjechoslowakye - West Duits land 9-0 (2-0. 6 0. 1-0) Sowjet- Unie - Finland 7-2 (0 1. 3-1, 4-0) Zweden - Canada 5-2 (3-0, 1-1, 1 1). Dc stand i> 1 Sowjet Unie 6 0 0 12 45-12 2 Tsjcchotlowakut 6 4 11 9 34-19 3 Zweden 6 4 0 2 834-18 4. Canada 8 3 1 2 7 24-24

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11