Vooral onder hervormden meer onkerkelijkheid Schiphol houdt "tax-free" goedkoop Gasgebruik 11% lager 'We zijn uitgekeken op het water' Aantal faillissementen naar record in '82 Opgeslagen Uniser-afval kan worden vernietigd Postbesteller bij 'Mies' te jolig Koemans sterkste man in streek Prins Sihanouk niet tevreden met coalitie Politie druk met knallende jeugd h C va,ia PAGINA 12 In tien jaar is in ons land het aan tal niet-kerkelyken met zo'n 3,5 procent gestegen, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statis tiek in een overzicht van de ker kelijke gezindten. In 1981 be schouwde 27 procent zich niet gebonden aan een of andere kerk; in 1971 was dat 23,5 pro cent. Vooral de Nederlands-hervormden moesten het ontgelden: 22 pro cent 'aanhang' m 1981 tegen 25 procent in 1971. De daling onder de rooms-katholieken was in ver gelijking daarmee gering met 1 procent (van 39 procent in 1971 naar 38 procent vorig jaar). Het aantal gereformeerden bleef na genoeg gelijk met een percenta ge van rond de 9. Tegenover de vermindering bij de ze kerken valt er een toeneming te constateren bij de aanhang van overige kerkelijke gezind ten. namelijk van 3,5 procent in 1971 tot 5,1 procent in 1981. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek merkt nog op, dat de ma nier waarop de bevolking naar de kerkelijke gezindte wordt ge vraagd dc beantwoording sterk beinvloedt. In een ander onder zoek - met andere vragen - liep de schatting van de onkerkelijk heid op tot ongeveer 40 procent. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Wekerom M. Goud- riaan Ouderkerk aan de IJssel. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Delft A. van der Veer Zwolle. Stacaravans voor gehandcapten De stichting 'Werkgroep Minder- validen te Utrecht', uitgaande van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, beschikt nu over acht aangepaste stacara vans voor gehandicapten die met vakantie willen Ze staan op campings in Soest, Zeist, Doorn. Ooltgensplaat, Kaatsheuvel en Paasloo. De caravans zijn ingericht voor vier tot zes personen. Buiten het hoogseizoen worden ze ook voor een lang weekeind verhuurd. De heer D. J. Teeuw, Neckardreef 1. 3562 CK Utrecht, telefoon 030- 623111, kan er alle inlichtingen over geven. IKV (I). Een delegatie van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV), vertegenwoordigers van de gere formeerde werkgroep ('deputaat- schap') voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk en het da gelijks bestuur (moderamen) van de gereformeerde synode had den gistermiddag, op verzoek van het IKV, een - wat wordt ge noemd 'informele gedachten- wisseling'. Het synodebestuur vertelde in dat gesprek hoe een synode is sa mengesteld en werkt en wat daarin de plaats is van een 'depu- taatschap' - een commissie die de behandeling voorbereidt - en van het moderamen. Wat betreft de synode-uitspraken werd gezegd, dat elke synode spreekt op grond van eigen ver antwoordelijkheid. Komen de zelfde onderwerpen in een vol gende synode opnieuw aan de orde, dan is wijziging van eerder genomen beslissingen door gaans alleen mogelijk op basis van nieuwe gezichtspunten. De deputatie van het IKV legde de nadruk op de noodzaak van een hernieuwde discussie over de politieke kanten van het vraag stuk van oorlog en vrede. Het IKV zal meewerken aan 'ge spreksplatforms' over het oor logsvraagstuk, waartoe de syno de in haar laatste besluit de plaatselijke kerken heeft opge roepen. Spanningen IKV (II). "Het is onaanvaardbaar, dat het vredesberaad van de ker ken zozeer kan worden bepaald door een naar verhouding kleine groep van militanten in de zoge naamde kernen". Dat schrijft de remonstrantse vereniging 'Waakt en Weegt' in een nota ge titeld 'De Remonstrantse Broe derschap en het Interkerkelijk Vredesberaad'. In december 1980 betuigdé de alge mene vergadering van bestuur van de Broederschap steun aan de kern van het IKV-vooorstel tot eenzijdige Nederlandse maat regelen om tot meerzijdige ont wapening te komen. 'Waakt en Weegt' constateert, dat de spanningen en tegenstellin- een in de plaatselijke gemeenten DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 door deze besluiten blijven voortduren. "Is de weerstand te gen het IKV geen reden om zich af te vragen of het beraad wel op de goede weg is?" De kerkelijke toetsing van het IKV-beleidsplan is, volgens "Waakt en Weegt' onvoldoende geweest. De samenstelling van de remonstrantse commissie 'oorlog en vrede' moet eens kri tisch worden bekeken. Om pas torale redenen zal de Broeder schap zich moeten beraden over de relatie tot organisaties als het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening), de tegenhanger van het IKV. De fi nanciële bijdrage aan het IKV zal in elk geval vrijwillig moeten zijn, zodat leden van het ICTO maar ook anderen zich niet be zwaard hoeven te voelen. Na invoering EG-belasting SCHIPHOL (ANP) - De passa giers op de Luchthaven Schiphol zullen weinig merken van de ex tra belasting die per 1 januari 1983 door de EG zal worden ge heven op een aantal artikelen dat op de luchthavens binnen de EG belastingvrij wordt verkocht. Dit heeft het hoofd commerciële projecten van de N.V. Luchtha ven Schiphol Th. van Alphen gis teren meegedeeld. Met ingang van het nieuwe jaar zaï, zoals bekend, de EG een extra belasting gaan heffen op alle arti kelen die buiten de EG worden geproduceerd en belastingvrij in winkelcentra op de luchthavens binnen de EG worden verkocht. Deze belastingen worden alleen geheven wanneer deze artikelen worden verkocht aan passagiers die binnen de EG reizen. Onder deze bepaling vallen onder ande re camera's, geluidsapparatuur, horloge's, rekenmachines etc. uit Japan en drank en sigaretten uit de Verenigde Staten. In overleg met de Luchthaven Schiphol hebben volgens Van Alphen de winkeliers hun assor timent aangepast. Voor een aan tal buiten de EG geproduceerde artikelen hebben de winkeliers vervangende produkten gevon den afkomstig uit EG-landen. Daarnaast zijn verscheidene arti kelen uit het assortiment ver dwenen die onder deze nieuwe belastingheffing gaan vallen Een artikel waarvan vaststaat dat de passagier er meer voor moet betalen is de havanna sigaar. De winkeliers zijn verder, na over leg met de Luchthaven Schiphol, met hun leveranciers gaan pra ten om na te gaan of er voor on der de bepaling vallende artike len niet tot een andere prijsstel ling kan worden gekomen, waar door ondanks de belastinghef fing deze artikelen op Schiphol niet duurder worden. „Wij stre ven ernaar om de pijn te voorko men, en als dat niet lukt de pijn te verdelen, zodanig dat de con sument er zo min mogelijk van merkt", aldus Van Alphen. DEN HAAG (ANP) - Het aantal bedrijven in ons land dat in 1982 op de fles is gegaan is met achttien procent gestegen in vergelijking met 1981. Volgens gisteren gepubliceerde voorlo pige tellingen door het CBS bedraagt het aantal bedrijven dat failliet is gegaan dit jaar 8.595 tegen 7.275 in 1981. Daar mee is het grootste aantal uit gesproken faillissementen in een jaar bereikt sinds 1900. Het ministerie van economische zaken heeft dit meegedeeld. Per provincie ziet het aantal bedrijven dat over de kop ging er als volgt uit (tussen haakjes het aantal in 1981): Groningen 290 (262), Friesland 365 (244), Drenthe 257 (151), Overijssel 566 (425), Gelder land 918 (797), Utrecht 534 (423), Noord-Holland 1409 (1460), Zuid-Holland 2030 (1600), Zeeland 206 (176), Noord-Brabant 1358 (1184), Limburg 586 (481), Zijp 76 (66). Het aantal failliete ondernemin gen bedraagt 7.090 (was 6.076). Het aantal besloten vennoot schappen dat failliet ging be draagt 3.535 tegen 2.940, ofwel een toeneming van twintig procent. APELDOORN (GPD) - De gasbe drijven zullen dit jaar 14,7 mil jard kubieke meter leveren aan de kleinverbruikers (vooral huis houdingen). Dat is ruim 9 pro cent minder dan in 1981 toen de afzet 16,2 miljard bedroeg. Per aansluiting is het verbruik nog meer gedaald: 11 procent. Oor zaak van dit verschil is de groei van het aantal aansluitingen op het gasnet. Dit jaar kwamen er bijna 100.000 bij. Voor een flink deel is de sterke da ling van het verbruik toe te schrijven aan de gemiddeld hoge temperatuur dit jaar. Als daar voor correcties worden aange bracht komt de daling per aan sluiting op ruim 5 procent. De af gelopen drie jaar daalde het gas verbruik gestadig. Zo nam het gemiddeld verbruik per aanslui ting van kleinverbruikers af van 3700 kuub in 1979 tot 3220 kuub in 1982. De VEGIN, vereniging van gasdis- Afghaans verzet vernietigt 10 Russische helicopters ISLAMABAD (AP) - Afghaanse verzetsstrijders hebben bij een aanval op een Russische basis in de Nangarhar-provincie in het oosten van het land vorige week 10 helikopters vernietigd en zwa re schade aan de basis toege bracht. Dit is gisteren door be trouwbare zegslieden uit het ver zet in Islamabad verklaard. Volgens de zegslieden zijn er 130 Russische en Afghaanse solda ten gedood of gewond geraakt. De Russische troepen en het gere gelde Afghaanse leger hebben een vergeldingsactie uitgevoerd waarbij 24 verzetsstrijders en 12 burgers zijn omgekomen. De Russen en Afghanen verloren ongeveer 24 man, aldus de zegs lieden. De aanval op de basis werd door vijftig verzetsstrijders uitge voerd met raketten en mortieren. Het bericht over de aanval werd verspreid uit naam van de 76-ja- rige guerrilla leider Yunis Kha- lis, die zelf nog geregeld aan de strijd deelneemt en beweert dat zijn troepenmacht uit ongeveer 30.000 gewapende mannen be staat. Lufthansa De Lufthansa sluit 1982 af met een positief resultaat, maar de voor naamste oorzaak daarvan is de opbrengst van Lufthansa's ne venactiviteiten. De vliegopera ties zijn dit jaar niet winstgevend geweest. Dit is bekend gemaakt door Lufthansa's nieuwe presi dent, de vroegere politicus Heinz Ruhnau. tributiebedrijven, denkt dat deze daling voornamelijk op rekening komt van een kostenbewust stookgedrag. Ook bij de zoge naamde klemzakelijke verbrui kers is sprake van een aanzien lijk lager verbruik. Naast bespa ring is hier de verslechterde eco nomische situatie van invloed. De afzet aan de grootverbruikers zal dit jaarf totaal 5,6 miljard kuub worden, zo wordt ver wacht. Ook in die sector daalde de gemiddelde consumptie per aansluiting. Voor deze categorie speelt de temperatuursinvloed een kleinere rol dan bij het huis houdelijk verbruik. Energiebe sparing is wel een belangrijke oorzaak, maar vooral de recessie doet haar invloed gelden, zo meent de VEGIN. laat desgevraagd echter weten, dat nog geenszins zeker is of en in welke hoeveelheden afval naar de AVR gaan. ROTTERDAM (ANP) - De nv Af val Verwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg verwacht in de loop van januari 1983 een begin té kunnen maken met de verwer king van ongeveer 10.000 ton chemisch afval van de Uniser- vestigingen in Moerdijk en Krimpen aan den IJssel. Een groot deel van de verwerking van de afvalstoffen zal echter be staan uit doorvoer naar het bui tenland, waar stoffen zullen wor den verbrand, die op dit moment bij de AVR niet kunnen worden verbrand. Van het Uniser-afval is 3500 ton af komstig uit een schip en de tanks van de voormalige EMK in Krimpen aan den IJssel en ruim 6000 ton uit de tanks van Uniser in Moerdijk, waar nu het afval verwerkingsbedrijf Afvalstoffen Terminal Moerdijk (ATM) is ge vestigd. ATM-directeur Nijdam Argentijnse magistraat treedt af BUENOS AIRES (AFP) - In Ar gentinië heeft een tweede rech ter van instructie die zich bezig houdt met de zaak van de "ver dwenen burgers, ontslag geno men wegens, morele uitputting", zo is in Buenos Aires vernomen. De rechter van instructie Pedro Narvaiz die eveneens was belast met het onderzoek naar de 'ver dwenen' mensen, gaf zijn functie toen op, nadat de opperbevel hebber van het leger geweigerd had inlichtingen te verschaffen i hij had gevraagd. HILVERSUM (GPD) - Het optre den van de Hilversumse post besteller Jansen in het pro gramma van Mies Bouwman afgelopen zaterdag (eerste kerstdag) is niet in goede aarde gevallen bij dc direcie van de PTT. Jansen moest samen met een Hilversumse collega kaar ten trekken uit volle postzak ken. Mies had een prijsvraag uitgeschreven. Tien mensen konden een reisje winnen. Om de trekking helemaal eerlijk te laten verlopen, had de presen tatrice twee postmensen uitge nodigd. Postbesteller Jansen gaf een vro lijke noot aan het programma door af en toe uit te roepen dat hij toch eigenlijk wel een fles Bokma verdiende als hij een winnende kaart uit de postzak ken haalde. Die uitlatingen zyn niet goed gevallen bij de PTT. Ook de directeur van het Hil versumse kantoor de heer P. Mansens, laat weten dat hij ontstemd is over het optreden van de PTT-postbesteller. Mansens zegt zich min of meer geërgerd te hebben aan het feit dat Jansen reclame maakte voor een „bepaald merk". Mansens wil ook niet bekend maken of en hoeveel flessen de postbesteller heeft ontvangen naar aanleiding van zijn optre den. Ook wil de directeur niet prijsgeven of er negatieve of positieve reacties van kijkers zijn binnengekomen. De drie prijswinnaars na afloop van de strijd om de titel "sterkste man van de rijn- en bollenstreek". In het midden Leidenaar Kees Koemans, geflankeerd door Jaap van der Plas (links) en Peter Smit. Geheel rechts scheidsrechter Gerard du Prie en geheel links zijn collega Cees de Vreugt. KATWIJK De Leidenaar Kees Koemans is winnaar geworden van de strijd om de titel "sterkste man van de Rijn- en bollen streek". Deze strijd werd giste ren onder grote belangstelling gehouden in het fitness-centrum Olympia in Katwijk aan den Rijn. Eerder deze maand werd een voor ronde gehouden, die een zege op leverde voor de Leidenaar Peter van Gent. Uit deze voorronde plaatsten zich negen deelnemers voor de finalestrijd van gisteren^ die onder leiding stond van Cees de Vreugd en Gerard du Prie. In de finale kwam Peter van Gent ditmaal niet verder dan een vijf de plaats. Na de vele zware on derdelen bleek Kees Koemans veruit de sterkste, met op de tweede en derde plaats de Kat- wijkers Jaap van der Plas en Pe ter Smit. De finale die werd ge houden van 's middags twee tot 's avonds elf uur, moest enkele keren onderbroken worden om de deelnemers te laten uitrusten. Langeraarse bejaarden tijdelijk in Huis ter Duin (Noordwijk) SINGAPORE (UPI) Prins Norodom Sihanouk heeft zijn politieke vrienden laten weten dat hij tijdelijk af wil van het actieve voorzitter schap van de zes maanden oude anti-Vietnamese coalitieregering van Cambodja. De Straits Times van Singapore schreef gisteren dat zij een niet onderte kend afschrift had gekregen van een brief van de Cambodjaanse leider waarin deze het nut van zijn samenwerking met de communistische Rode Khmer - een van de dne partners in de coalitie - in twijfel trekt. In de brief, die in het Frans is geschreven, verklaart Sihanouk dat hij een "langdurige periode van bezinning" nodig heeft om zijn deelneming aan de coalitie en steun die zij krijgt van landen als de Verenigde Staten en China, kritisch te bezien. In de brief, met stempel vertrouwelijk en op de post gedaan in Noord- Korea, waar de prins woont, zegt Sihanouk dat het hem niet zint dat China achter de Rode Khmer blijft staan. Ook klaagt hij dat zyn aanhang in Cambodja minder militaire en materie le steun van buitenlandse geallieerden heeft gekregen dan de Rode Khmer en de andere partner, de anti-communistische beweging van de Cambodjaanse oud-premier Son Sann. Prins Sihanouk schrijft dat hij er zich bezorgd over maakt dat Thailand, dat aan Cambodja grenst alsook aan de gebieden waar de coalitie ope reert. tegen hem is. Hij vraagt om een opheldering over de houding van de regering in Bangkok. TER AAR/NOORDWIJK - "Het is hier mooi, maar geef mij maar Langeraar". Een bewoonster van Huize Aarhoeve in Langeraar, geeft haar gevoelens weer in de lift van het statige hotel Huis ter Duin in Noord wijk. Zij is één van de zeventig bejaarden die thans in Noordwijk verblijven. Een noodzakelijk verblijf; Huize Aar hoeve wordt namelijk grondig opgeknapt. Sinds 24 augustus van dit jaar ver blijven de bejaarden van het Langeraarse bejaardenhuis Hui ze Aarhoeve in het befaamde Huis ter Duin aan de Noordwijk- se Koningin Astrid Boulevard ("grand hotel, kurhaus"). Alleen de bewoners van de bejaarden- woninkjes konden blijven zitten. Het stichtingsbestuur van Huize Aarhoeve had het plan opgevat om het tehuis grondig op te knappen. Volgens dit plan moe ten de kamers ruimer worden, wordt er een nieuwe vleugel aan gebouwd en moet onder andere verder bij iedere kamer een was gelegenheid komen. Een opera tie van vele miljoenen guldens. Een probleem was de tijdelijke huisvesting voor de bejaarden. Want één zaak was duidelijk, de bejaarden konden niet tijdens deze werkzaamheden in huis blijven. Nu is het meest gebruikelijke met dit soort ingrijpende verbouwin gen van bejaardenhuizen, dat er - noem het maar woonbarakken - worden neergezet. Een recent voorbeeld hiervan is Nieuwkoop waar een dergelijke noodvoorzie ning werd neergezet. Het be stuur van Huize Aarhoeve dacht er anders over. In navolging van gemeenten als Lisse en Noord- wijk heeft het bestuur een be roep gedaan op de mogelijkhe den die Huis ter Duin biedt. En zo kon het, dat in augustus de verhuiswagens voor de deur de Langeraarse bejaarden ston den. Inpakken en wegwezen naar Noordwijk. En natuurlijk ging het personeel (25) mee. Het hele hotel werd afgehuurd. (Over de kosten hiervan weet voorzit ter N.J. Pieterse van het stich tingsbestuur nog niets te mel den. "Dat weet je pas achteraf') "In het begin is het allemaal wel leuk maar na een paar maanden ben je wel uitgekeken op al dat water. Ik had aan de muur een foto van een mooi schip hangen. Die plaat heb ik verruild voor een foto van m'n broer in de Keu kenhof want anders zie je^veral water", aldus Eijk, secretaresse hoeve. Winter i waterig zon- er een straf windje aan de kust. De winter doet zich langzaam maar zeker steeds meer gelden. Voor de be jaarden (met een hoge gemiddel de leeftijd) een moeilijke tijd. Ze voelen zich volgens hun zeggen "opgesloten" en verlangen on danks al dat moois, weer terug naar hun vertrouwde stekkie aan de Langeraarse plassen. "De moeilijkheid is dat je niet meer naar buiten kunt. 's Zomers kon je nog eens lekker buiten gaan zitten. Maar dat doe je nu niet meer", aldus mevrouw Van Eijk, Even een frisse neus halen: (89). K. van Kessel (99) ter Duin. "En de zee... ach, de meeste be jaarden willen toch altijd graag in de buurt van hun kinderen zit ten". Kerstmis Wat de meeste bejaarden "erg veel goed" heeft gedaan is de viering van kerstmis. De tafeltjes in de eetzaal zien er fraai uit met hun kerstkleedjes; kerststukjes en bomen fleuren het geheel nog eens extra op. Maar bovenal heeft het optreden van afgelopen vrijdag van het Langeraars ge mengd kerkkoor voor een enor me opsteker gezorgd. "Dat was zo fijn. Maar weinig bejaarden waren naar hun kinderen en dat zij toch hier in Noordwijk een vertrouwde kerkdienst konden meemaken, deed de mensen veel goed", zegt mevrouw Van Eijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ne gen vergunninghouders zijn gis teren in Alphen met de verkoop van vuurwerk begonnen. De po litie heeft gelijk al de hele dag de handen vol gehad om het en thousiasme van de knallende jeugd enigszins te temperen. "Een gekkenhuis", noemde een woordvoerder van de politie het. Een tiental jongelui raakte aan de politie zijn vuurwerk kwijt. In de Van Nesstraat werd met zwaar vuurwerk een glasbak "opgeblazen". Het afsteken van vuurwerk is nogal wat telefoontjes op het po- slechts toegestaan op oudejaars- litiebureau binnen, avond vanaf tien uur 's avonds De politiemensen in zowel de sur- tot twee uur 's nachts, maar aan veillancewagens als in burgerwa- deze bepaling in de algemene po- gens proberen de ergste "brand- litieverordening heeft de jeugd jes" te blussen. Jongelui, die weinig boodschap. Er komen worden betrapt op het afsteken van vuurwerk, moeten het res- tant inleveren en krijgen een for muliertje van de agenten, waar op nog eens duidelijk staat wan neer vuurwerk wèl mag worden afgestoken. De jongelui mogen het in beslag genomen vuurwerk op oudejaarsdag tussen 12.00 en 16.00 uur weer op het politiebu reau ophalen. Knapen, die jonger zijn dan 18 jaar, mogen helemaal geen vuurwerk bij zich hebben. Als zij hun in beslag genomen rotjes willen terug hebben moe ten ze hun ouders vragen naar het bureau te gaan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12