Washington is 'echt' terug Tm Profliga definitief van de baan Liverpool niet te stoppen Ajax, Feyenoord en Roda wachten op geld Timman naar Wijk aan Zee Leiden veegt Torino: 93-68 Spaans protest tegen "Aken' Externe geldgevers stoppen subsidie bij oprichting Brazilië en Mexico melden zich aan Scharn komt niet terug op beslissing DINSDAG 28 DECEMBER 1982 MUNCHEN (ANP) - Drie Neder landse clubs, Ajax, Feyenoord en Roda JC wachten nog op het geld dat hen toekomt van de toernooien, die voor het begin van de competitie in West-Duits- land werden gespeeld. De ver enigingen hebben via de sectie betaald voetbal van de KNVB hun eisen bij de UEFA gedepo neerd. Het drietal Nederlandse clubs bevindt zich overigens in goed gezelschap, want ook Not tingham Forest, Dukla Praag en Standard Luik hebben nog geen afrekening ontvangen. In de zomermaanden werden de toernooien te Neurenberg, Kas sei, Aken en Hannover geregeld door het sportbureau S.A.M. te München. Het bureau liet de clubs, die de toernooien organi seerden een garantiesom storten en maakte vervolgens de fout het aantal te verwachten toeschou wers te hoog te schatten. Alleen het duel tussen Hertha Berlijn en Real Madrid leverde in die perio de winst op. S.A.M. had in augus tus een tekort van ruim 260.000 gulden op de begroting en meld de de clubs die om hun geld vroegen, dat men zich moest wenden tot de organiserende verenigingen. Dat was ongeveer de laatste handeling van S.A.M. Het bureau van de 32-jarige Jo- chen Haupt bestaat namelijk niet meer na een uitgesproken faillis sement. De benadeelde clubs hebben zich via hun nationale bonden tot de Europese voetbal unie gewend, die de klacht doorschoof naar de Westduitse bond. De UEFA maakte de DFB er tevens op at tent dat de organiserende vereni- Ruud Paauw is met vakantie gingen de regels hadden overtre den door in zee te gaan met een niet erkend bureau. De UEFA stelt zich dan ook op het stand punt dat de clubs die in Aken, Neurenberg, Hannover en Kas sei de toernooien organiseerden, de verplichting hebben de deel nemende verenigingen schade loos te stellen. De Westduitse voetbalbond beves tigde dat er een onderzoek loopt, maar wilde voorlopig nog geen commentaar geven. Het bedrag dat S.A.M. niet heeft uitbetaald moet rond de 400.000 gulden lig gen. WIJK AAN ZEE (ANP) - Jan Tim man zal toch spelen in het Hoog ovensschaaktoernooi, dat op 14 januari te Wijk aan Zee begint. Nederlands eerste grootmeester had aanvankelijk afgezien van deelneming omdat het toernooi niet paste in zijn opzet van het schaakjaar. Timman is echter op zijn standpunt teruggekomen nadat de organisatie plotseling een gat van drie deelnemers in de grootmeestergroep moest vul len. De schaakbond van de Sowjet- Unie zegde namelijk af voor Mik hail Tal, Joeri Balasjov en Lev Psachis (en ook voor Krilov, die in de meestergroep zou uitko men) nadat de deelneming van Viktor Kortsjnoi definitief was. De andere opengevallen plaatsen zullen worden bezet door Jona than Speelman (Gbr) en Vlasti- mil Hort (Tsj). In de meester groep valt Hans Böhm (Ned) in. Met Timman, Speelman en Hort in plaats van het Sowjet-trio is het toernooi op sterkte gebleven, na melijk categorie 13 van de We reldschaakbond. ZEIST (ANP) - De Spaanse voetbalbond heeft een pro test ingediend bij de Europe se voetbalfederatie (UEFA). De Spanjaarden willen dat de kwalificatie-interlandwed strijd tussen Malta en Neder land (0-6), die vorige week zondag in Aken plaatsvond, ongeldig wordt verklaard. De Spaanse voetbalbond heeft de opvatting, dat Nederland door de plaats van handeling, vlakbij de Nederlandse grens, is bevoordeeld. Vol gens de Spanjaarden is dat van invloed op de gang van zaken in kwaltficatiegroep zeven, waar ook Spanje toe behoort. De Spanjaarden willen dat de interlandwedstrijd ongeldig wordt verklaard en dat deze opnieuw dient te worden ge speeld op een plaats dicht in de buurt van Malta. De UE FA heeft evenwel in een eer der stadium Malta toegestaan de wedstrijd in Aken af te werken. HAARLEM - Dus daarom wil Theo Kinsbergen die Wilson Washing ton zou graag hebben. Ongeloof lijk, wat één man in zo n korte tyd teweeg kan brengen binnen een ploeg. Eerst laat-ie zijn team genoten barsten door met de noorderzon te vertrekken en ver volgens keert-ie terug om die zelfde formatie tot een ongeken de hoogte op te stuwen. Het kan raar verkeren in het wereldje van het basketbal waar de stelling dat grenzen er zijn om overschre den te worden met de dag vaster vormen gaat aannemen. Neem nou het Blitz-toernooi. Daar stond Washington opeens weer, terug alsof er niets aan de hand was. Hij bakte er weinig van en dat gaf des te meer aanleiding tot het fronsen van de wenkbrau wen, zeker gezien in het licht van zijn overhaaste vertrek een drie tal maanden terug. Maar nu het Haarlem-toernooi, een dag later. Daar trok diezelfde speler zijn ploeggenoten mee naar een ni veau dat Elmex Leiden tot nu toe Leiden Torino 93-48 (35-35) Leiden - Washington 27 (15), Wiley 20, Wiel 20, Hftfens 16 (7), Van den Berfh 10 (10). Torino - Ford 20, Brumati 18, Vechlatto 12. W'ansley 10. nog nimmer wist te bereiken. En wat valt er dan nog te zeggen. Sprakeloos dus Dat was zeker ook Giovanni Asti, de coach van Ber- loni Torino. Deze club, de huidi ge nummer twee van Italië en al leen al uit hoofde daarvan toren hoge favoriet voor de eindover winning in de eerste Haarlemse basketbalweek, weet nu ook wie Wilson Washington is. Geen kin derachtige jongens, deze Italia nen met drie internationals en twee Amerikaanse ex-profs in de gelederen. Maar in de wervelen de show die Washington en Lei den gisteren ten beste gaf ver bleekte de Italiaanse ster als sneeuw voor de zon. Het verschil aan het eind: 25 punten. Zoiets was in Nederland nog nimmer vertoond. Italiaans basketbal geldt, in Euro pa althans, als het beste wat er is en gelijk opspelen tegen een ver tegenwoordiger uit dat land heet al heel wat te zijn. Vandaar dat er waardering was bij het Haarlem se publiek (2000 man) toen Lei den een helft lang gelijke tred hield met Torino: 35-35. Er werd DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de Stich ting Nationale Sporttotalisator zullen hun bijdragen aan het betaalde voetbal onmiddel lijk stopzetten wanneer de clubs overgaan tot de oprichting van een zelfstandige Profli ga. Het betaalde voetbal zou hiermee een bedrag van 8,2 miljoen gulden per jaar (WVC 2,6 en SNS 5,6) verspelen. Staatssecretaris Van der Reijden deelde dit vorige week donderdag mee aan vertegenwoordigers van de KNVB, FBO (clubs), WCS (spelers) en WON (trainers). Na afloop van die voor het betaalde voetbal cruciale vergadering op het ministerie van WVC - gespro ken werd over continuering van de bijdragen aan de bedrijfstak - vond men (nog) geen aanleiding deze subsidievoorwaarde, die eveneens is terug te vinden in het tweede vierjarenplan voor het betaalde voetbal, kenbaar te maken. Toch moet juist deze voorwaarde (buiten de toezegging van de staatssecretaris dat hij zich in de Tweede Kamer sterk zal maken om de overheidssubsidie aan het betaalde voetbal op hetzelfde peil als voorheen te handhaven) als belangrijk, zo niet als het be langrijkste uitgangspunt voor de komende vier jaren van gezond making (tot en met het seizoen 1986-1987) worden gezien. Verdeeldheid Op initiatief van Ajax en AZ'67 vonden vanaf oktober van dit jaar verschillende FBO-vergade ringen plaats over de mogelijke oprichting van een Profliga, al dan niet onder de vlag van de KNVB. Onderlinge verdeeldheid tussen met name de clubs uit de eerste- en eredivisie leidde er destijds toe dat de Liga-gedachte voorlopig in de koelkast beland de én dat Ajax en AZ'67 uit on vrede met het in deze door het FBO-bestuur gevoerde beleid uit de eigen belangenorganisatie stapten. De onderlinge verdeeld heid zorgde er bovendien voor dat er van de drie clubafgevaar digden die kandidaat waren ge steld voor het bestuur betaald voetbal (Couwenberg, Harmsen, De Vries) en tot taak hadden de verwezenlijking van een Profliga te bespoedigen, slechts één (Cou wenberg) werkelijk zitting nam in dit college. Een compromis werd gevonden in twee gescheiden vergaderingen van de clubs uit de eerste- en ere divisie. De FBO zal naar aanlei ding van deze bijeenkomsten binnen enkele maanden een bui tengewone algemene vergade ring van het betaalde voetbal uit roepen om het toekomstbeeld te bespreken zoals de clubs dat zien voor de ere- en eerste divisie. In de wetenschap dat die zienswijze de onlangs nog aangehaalde rela tie met het amateurvoetbal scha de zou kunnen berokkenen, reis de KNVB-bonds voorzitter Jo van Marle een dag voor de verga dering van de externe geldgevers met alle belangenorganisaties al af naar Den Haag voor een ge sprek met de staatssecretaris. Samenhang Van der Reijden deelde de volgen de dag mee dat het betaalde voet bal een nauwe samenhang heeft met het amateurvoetbal en dat de externe geldgevers daaraan juist het motief ontlenen om de ze sectie te subsidiëren. Hij liet voorts weten dat wanneer de clubs hun plannen tot verzelf standiging door zouden zetten, zijn ministerie de subsidie zeker zou beeindigen. De Stichting Na tionale Sporttotalisator (toto-lot to) sloot zich hier onmiddellijk bij aan. De SNS stelt zich op het standpunt dat men slechts finan ciële bijdragen levert aan pure sportorganisaties en dat zeker niet zal doen aan zelfstandige be drijfstakken. Daarmee lijkt de oprichting van een Profliga definitief van de baan te zijn. Temeer daar met na me de clubs uit de eerste divisie weten dat zij het hoofd nooit bo ven water kunnen houden wan neer de 8,2 miljoen gulden van WVC en SNS weg zou vallen. Lo gisch dus ook, dat deze clubs zich nooit achter een voorstel zullen scharen dat deze bijdra gen in gevaar brengt. Gerard Slager (directeur van de FBO) beschouwt de waarschu wende vinger van de externe geldgevers overigens al overbo dig. Volgens Slager is het nooit de bedoeling van de clubs ge weest om zich volledig los te ma ken van de KNVB. „Men maakt zich angstig over iets wat er hele maal niet is", reageert Slager. "Plannen" „Geen enkele club wil zich losma ken van de KNVB, en zeker het FBO-bestuur niet. Daarom brengt de opmerking van de staatssecretaris ook geen enkele wijziging in de huidige plannen van de clubs. Die plannen zijn er alleen maar op gericht een betere structuur voor de KNVB te zoe ken. Gaan we namelijk op deze manier verder, dan zal SC Amersfoort zeker niet de laatste club zijn die het betaalde voetbal moet verlaten. En of je dan over een Liga praat of over wat einders maakt niet uit. Het basisprincipe van een Liga is het voornaamste. Dat bepaalt dat de clubs door een onderlinge overeenkomst aan elkaar zijn gekoppeld en op die manier twee speelbare com petities in stand houden. Hoe je dat precies moet gaan invullen, wij denken bijvoorbeeld aan twee competities van achttien clubs, en welke machtsverhou dingen daarin van kracht zijn, moet nog worden ingevuld. Als we alleen dat Liga-principe maar niet uit het oog verliezen". Dit laatste was volgens Slager ook de reden waarom de FBO-dele- gatie vorige week donderdag niet reageerde op de dreigende opmerkingen van Van der Reij den. „Dat had de zaak alleen maar uit zijn verband kunnen rukken", meent Slager. „Boven dien zijn wij van mening dat dit soort zaken niet in een dergelijke vergadering met de overheid be sproken moeten worden. De structuur van de KNVB is een in terne zaak voor het 'voetbal'. Jammer alleen dat de bond zelf niet met structurele voorstellen komt, maar dat aan de clubs overlaat". Momentopname van het duel West Ham United-Swansea City. Aluin Martin middenvan Swan, zorgt in samenwerking met Sandy Clark voor opruiming. West Ham won met 3-2. LONDEN (ANP) - Liverpool lijkt in de Engelse eerste divi sie niet te stoppen. Gisteren sloeg de ploeg op eigen veld opnieuw toe door met 5-2 van het toch lang niet kinderach tige Manchester City te win nen. Liverpool heeft aan de kop van de ranglijst nu een voorsprong van vijf punten op Nottingham Forest, dat thuis Coventry City met 4-2 versloeg. Het op de derde plaats staande Manchester United kwam voor eigen pu bliek tegen het onderaan- staande Sunderland niet ver der dan een zeer teleurstel lend gelijkspel (0-0). Kenny Dalglish was bij Liver pool de grote man met drie treffers. Hij opende de score in de 17de minuut en zes mi nuten later was het al 3-0 na succesvolle inzetten van Neal en opnieuw Dalglish. Voor de rust werd het 1-3 (Cross), maar Souness herstelde in de 62e minuut de marge van drie doelpunten. In de laatste drie minuten scoorden beide ploegen elk nog een keer, eerst Dalglish voor Liverpool en tot slot verdediger Caton voor de bezoekers. Coventry, dat na een slechte competitiestart tamelijk on opgemerkt de bovenste helft van de ranglijst was binnen geslopen, verraste bij Not tingham Forest door met een kopbal van Whitton de lei ding te nemen. Acht minuten later was Forest van de schrik bekomen en stond de gelijkmaker op het scorebord dank zij de fors gebouwde Schotse verdediger Willie Young. Coventry had echter nog een spectaculair doel punt van Melrose in petto (42ste minuut). Op slag van rust was het alweer gelijk uit een strafschop van Robert son, toegekend nadat Gilles pie Wallace onderuit had ge haald. Doelpunten van Birt- les en Proctor na de hervat ting betekenden voor Coven try het einde West Ham United slaagde er in op te klimmen naar de vierde plaats door met 3-2 van Swansea te winnen. Stand aan kop: Liverpool Nottingham F- West Ham Uh. Watford West Bromwich Aston Villa Coventry City 20-43 20-38 20-36 20-34 20-33 20-31 20-31 21-31 WU 16 Nl£T AL LEEM DG m OCX DE £W I hard gewerkt en vooral goed ver dedigd. Dat op zich deed al pret tig aan. De waardering sloeg, na rust, over in bewondering toen Leiden voor het eerst dit jaar echt los kwam. De vonk die Washington, dominerend onder de borden, deed overslaan zorgde voor een laaiend vuurtje bij met name Ha- gens en Van den Bergh en op eens was er nog maar één ploeg die basketbal speelde. De 51-41 tussenstand was een logische af spiegeling al betekent zo'n voor sprong tegen een Italiaans team weinig. De vraag was hoe lang met name Washington zijn con ditionele achterstand kon ver hullen. Tot twee minuten voor tyd dus en 'op' was hij geenszins. Kinsber gen haalde zijn wonderdokter toen evenwel naar de kant en het ovationele applaus duurde tien tallen seconden. Het was dan ook verbijsterend om te zien welk een ravage hy en zijn maten hadden aangericht In een festi val van rebounds (51), breaks en dunks was Berloru Torino finaal onder de voet gelopen. Men moet terug in de tijd tegen North Caro lina om een gelijke prestatie van een Leids team te kunnen note ren. Washington is terug. Dat is nu echt duidelijk AD VAN KAAM ZURICH (ANP) - De voetbalbon den van Mexico en Brazilië heb ben zich tot nu toe officieel aan gemeld bij de Wereld voetbalfe- deratie voor de organisatie van de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap 1986. Columbia, dat als organisa tor was aangewezen, had zich, wegens financiële problemen, te ruggetrokken. Ook Canada en de Verenigde Sta ten hadden belangstelling ge toond, maar officieel hebben die landen de FIFA nog geen bericht gezonden van hun belangstel ling. De ïnschrijvingstermyn sluit op 10 januari. Na die datum zal de FIFA zijn eisenpakket aan de kandidaten voor de organisa tie toesturen, waarop de bonden vijftig dagen de tijd hebben om hun antwoord naar Zunch te stu ren De beslissing over de eind ronde van het toernooi van 1986 wordt op 20 mei van het komen de jaar genomen door het dage lijks bestuur van de FIFA, Ui dan in Stockholm (Zweden) ver gadert. De Braziliaanse FIFA-voorzitter Havelange heeft al laten weten dat de kandidatuur van Brazilië by hem de nodige twijfels op roept gezien de slechte economi sche situatie in het grootste land van Zuid-Amerika. Voor Mexico geldt in feite hetzelfde. Beide landen, die eerder de eindronde organiseerden, Brazilië m 1950 en Mexico in 1970, overtreffen Columbia in ieder geval in de be schikbare stadionaccommoda ties. ARNHEM (GPD) Haico Scharn heeft gisteravond het KNAU-be- stuur meegedeeld dat hij met in gang van 1 januari 1983 zijn func tie als midden- en lange afstand- trainer definitief neerlegt. Vorige week hadden trainings coördinator Herman Buuts en het KNAU bestuur er by Scharn op aangedrongen enkele dagen bedenktijd te nemen. Er werden ook oplossingen aangedragen voor de grieven die Scharn had, zoals het niet mee op stage mo gen met een groep atleten van de concurrent van de KNAU spon sor Gisteren was Scharns bedenktijd om. Vanuit Texel, waar hy deze week een stage met achttien atle ten leidt, deelde de Arnhemmer mee geen reden te zien terug te komen op zyn ontslagaanvraag Dit ook al omdat hy als KNAU- bondstrainer herhalingen van conflicten vreest. Scharn treedt 1 januari als part-ti mer in dienst van een Ameri kaanse sportschoenengigant Daar krijgt hy tot taak het bege- leni'-n van «iti. t.-n 'het grootste deel van de midden-afstandse- lectic van de KNAU), het organi seren van trainingsstages, het verzorgen van buitenlandse wed- stryden enz. Binnen de KNAU beraadt men zich nu over de vraag of het zin vol is actie te ondernemen nu Scharn zyn tot 1 oktober 1983 lo pend contract voortydig heeft af gebroken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9