Stoptrein reed door rood licht i:ni "De trein schoot de lucht in en brak" Ooggetuige over botsing, chaos en hulpverlening Beveiligingssysteem ontbrak Verdachten op straat uitgekleed Slachtoffers omgeslagen schip nog niet gevonden Ongelukken sinds '45 Scholier bekent moord op twee oude vrouwen DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Binnenland Van alle kanten - omwonenden, passerende automobilisten komt er hulp. De passagiers van de Nord-West-Express en de NS- stoptrein helpen elkaar zo goed en zo kwaad als het gaat bij het verlaten van de coupés. Een dik kwartier na de botsing zijn brandweerploegen met motorza- gen en chirurgische noodteams aanwezig. Ze gaan direct aan de slag, maar kunnen pas op volle toeren werken als om v\jf over elf de spanning van alle bovenlei dingen in de buurt is verdwenen. Chaos Het is een verschrikkelijke chaos. De Nord-West-Express D-236 - afkomstig uit de richting Utrecht - boorde zich met een snelheid van naar schatting 40 km per uur in de kop van de stoptrein 5037 Leiden-Rotterdam, die 90 km per uur zou hebben gereden. Het koetswerk van de stoptrein is over de lokomotief van de Nord- West-Express geslagen; van het onderstel is niet meer over dan een verwrongen hoop staal waar uit hier en daar restanten van de rode zittingen steken. Dat dit ongeval niet meer levens heeft gekost, is verbazingwek kend. De stoptrein moet betrek kelijk leeg zijn geweest. NS-di- recteur Ploeger: „Hoeveel passa giers er in de trein hebben geze ten, is moeilijk vast te stellen. Vandaag is het een soort 'derde kerstdag' en dat geeft een heel ander beeld dan normaal. Een gunstige omstandigheid is, dat de scholen dicht zijn". Russen De schade aan de Nord-West-Ex press lijkt mee te vallen. Alleen de lokomotief 1220 en het eerste rijtuig zijn ontspoord en stutbal ken moeten voorkomen dat ze omvallen. De D-236 is samenge steld uit treinstellen afkomstig uit Kopenhagen, Berlijn en Mos kou. Uit de Sowjet-wagons stap pen omstreeks één uur ongeveer tien mannen en vrouwen, ge kleed in dikke bontjassen. In eerste instantie verklaart de Rotterdamse politie dat het een Russische delegatie op weg naar Engeland betreft, die om 'veilig heidsredenen' van de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) in de trein moest blijven. Later wordt die verklaring ingetrok ken. De Russen zouden in de Ex press-trein zijn gebleven omdat zij de post die zij bij zich hebben niet wilden achterlaten. Zij wor den nu afgevoerd door auto's met bordjes van het Corps Diplo matique. In de kofferbakken ver dwijnen grote verzegelde post pakketten en zakken. Overstuur Om half twee houdt het gesnerp van de motorzagen op. De drie doden zijn geborgen en de Ne derlandse Spoorwegen hebben het idee dat zich geen slachtof fers meer in het wrak van de stoptrein bevinden. Er komt weer stroom op de bovenleidin gen te staan en er kan worden be gonnen met het wegrangeren van de onbeschadigde rijtuigen. In zijn woning onder aan de spoor dijk - nog geen 30 meter van de plek des onheils - heeft het echt paar Dik bezoek van NS-mede werker R. Visser. Hij probeert de bejaarde man en vrouw wat tot rust te brengen; zij zijn hevig overstuur. Mevrouw Dik: „Voor hetzelfde geld waren ze ons huis binnengekomen". Het echtpaar was op het moment van de botsing niet thuis. Zij: „Ik was net even een kwartiertje boodschappen aan het doen. Toen ik terugkwam, reden de brandweer en de politie net onze tuin in". De teckel van de Diks was wél in huis tijdens de klap. De hond zit met angstig gespitste oren op de schoot van zijn baas na te trillen. Mevrouw Dik: „Ik ben zó geschrokken dat ik niet heb kunnen helpen. Er is hier één passagier binnen geweest Hij had alleen een zere nek en belde met zijn ouders om te zeg gen dat hij nog leefde". ROTTERDAM - „De deur van de cabine van de D-trein ging open en de machinist rolde naar bui ten, recht in m'n armen. Hy kreunde: "de baan was vrij" en toen zakte hij in elkaar. Om me heen hoorde ik geschreeuw en gehuil. Het was afschuwelijk". De Rotterdammer die dit vertelt, zag het ongeluk bij de Schiebrug in de havenstad gistermorgen omstreeks tien voor half elf ge- door Peter van der Maat Een hevig geschrokken conducteur wordt tussen twee helpers afgevoerd naar een Rotterdams ziekenhuis. (Foto ANP) beuren. Hij bevindt zich dan in een garage waar zijn auto wordt gerepareerd, pal naast de spoor baan. „Het gaf een enorme klap. De gele trein schoot de lucht in, knakte en sloeg over de D-trein. Ik rende naar buiten maar kwam in een dikke stofwolk terecht. Pas toen die was opgetrokken, kon ik verder". ROTTERDAM (GPD) - De botsing tussen twee treinen in Rotterdam, gistermorgen om tien voor half elf, was niet gebeurd als de drie betrokken baanvakken waren voorzien van ATB (Automatische Trein Beïnvloeding), een extra beveiligingssysteem dat treinen tot stilstand brengt wanneer de machinist een sein te snel of ten onrechte voorbij rijdt. Vrij kort nadat het ongeluk was gebeurd waarbij drie doden en 20 gewonden vielen, stelde NS vast dat de stoptrein uit de richting Den Haag-Schiedam 716 meter eerder door rood was gereden. De machinist van deze stoptrein, de 49-jarige J. J. Heijnen uit Rot terdam, is om het leven geko men. De twee andere slachtof fers zijn de 57-jarige J. G. de Jong uit Den Haag en een gister avond nog niet geïdentificeerde vrouw. Van de 20 gewonden zijn er vier zeer ernstig gewond. In totaal negen gewonden zijn in Rotterdamse ziekenhuizen opge nomen. Hiertoe behoort de ma chinist van de aangereden D- trein. Hij heeft een shock opgelo pen. De elf andere gewonden zijn poliklinisch behandeld en kon den in de loop van de ochtend hun reis vervolgen. Het viersponge baanvak tussen Rotterdam CS en Schiedam raakte door de botsing geheel versperd. Met behulp van vier hijskranen zijn de wrakstukken gisteravond uit elkaar getrok ken. In de loop van de afgelopen nacht en vanmorgen zijn sporen en bovenleiding gerepareerd. Vermorzeld De botsing deed zich voor even ten oosten van de bruggen over de Delfhavense Schie, juist op de splitsing van sporen van Schie dam naar Rotterdam CS (en Bra bant) en naar Rotterdam-Noord (en Utrecht). Aan de westkant van deze bruggen toonde het sein rood voor de stoptrein uit Den Haag, wegens de komst van een D-trein uit Utrecht die op weg was naar Hoek van Holland. De D-trein, een lokomotief met zes wagens, moest het spoor oversteken waarop de stoptrein WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs regenbui 9 half bew. 10 regenbui 0 regenbui 9 licht bew. 10 licht bew. 8 licht bew. 9 licht bew. 9 onbewolkt 8 zwaar bew. 9 licht bew. onbewolkt - onbewolkt 15 sneeuwbui 8 mist 10 licht bew. 9 hagelbui 7 regenbui 2 geheel bew. 1 half bew. 7 onbewolkt 9 onbewolkt 7 onbewolkt 9 onbewolkt 15 licht bew 16 onbewolkt 15 onbewolkt 14 zwaar bew. 7 onbewolkt 16 mist -3 10 half bew. licht bew. half bew. licht bew. geheel bew. 14 1 13 3 Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palm as zwaar bew. 20 15 Beiroet onbewolkt 17 0 Tel-Aviv onbewolkt 11 Tunis licht bew 6 reed. Juist toen de lokomotief dit spoor kruiste, werd hij aangere den door de stoptrein, twee trein stellen van elk twee wagens. Ondanks het veel grotere gewicht van de 40 km per uur rijdende D-trein - de lokomotief weegt 108 ton en de hele trein ongeveer 225 ton - werd hij ongeveer 15 meter teruggeduwd door de 170 ton we gende, rond 80 km per uur rij dende stoptrein. Daarbij werd de voorste wagen van de stoptrein volledig vermorzeld door de lo komotief. De wrakstukken van deze wagen kwamen dwars over de lokomotief heen te liggen, waardoor tegelijk alle vier spo ren werden versperd. Ook de eer ste wagen achter de lokomotief en de drie andere van de stoptrein werden ernstig bescha digd. Knelpunt Het baanvak waarop de botsing is gebeurd, behoort tot een van de acht knelpunten van het NS-net door de overbrugging van de Delfhavense Schie, maar dit as pect heeft geen rol gespeeld bij het ongeluk. Indien het baanvak was ingericht voor ATB was het ongeluk niet gebeurd omdat de ATB-techniek dan had ingegre pen. Op zulke baanvakken krijgt de ma chinist voortdurend automatisch aanwijzingen hoe snel hij seinen mag passeren dan wel of hij er voor moet stoppen. Reageert de machinist niet direct op de aan wijzingen, dan brengt de ATB- beveiliging de trein geheel tot stilstand. AMSTERDAM (ANP) - "Het doen of laten uitkleden van verdach ten op straat is volstrekt schan delijk. Deze praktijken van de politie getuigen van een diepe minachting voor een van de meest elementaire mensenrech ten: het recht op eerbiediging van de privacy" Dit schrijft het Amsterdamse advo- catencollectief De Binnenstad in een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie van justitie. Aanleiding tot de brief was de aan houding van een verdachte be gin december in Amsterdam Volgèns het collectief moest de ze verdachte op straat zijn onder broek uittrekken. Op de rechtzit ting zouden twee politie-agenten uit de hoofdstad hebben ver klaard dat deze handelwijze "heel gewoon" is. De advocaten vragen de commis sie om de minister van justitie. Korthals Altes, te vragen .of hij bereid is instructies uit te vaardi gen over deze handelwijze van de politie. Ook zou de leiding van het politiebureau Warmoesstraat in de hoofdstad en het openbaar ministerie in dit arrondissement hierover ter verantwoording moeten worden geroepen. Op het ogenblik is 1300 km spoor weg van ATB voorzien, terwijl het hele NS-net thans bijna 3000 km lang is. Niet alle baanvakken zullen met ATB worden uitge rust. Volgens de plannen van NS, die opgenomen zijn in het lo pende Meerjarenplan Personen vervoer en dus de instemming hebben van de minister en de Tweede Kamer, wordt het stuk Schiedam-Rotterdam CS in het tweede kwartaal van 1985 van ATB voorzien. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag een bezoek aan de plaats van het ongeluk gebracht. Eerder op de dag waren daar NS-president drs. Leo F. Ploeger aangekomen en de voorzitter van de Spoorwe- gingevallenraad prof. dr. V. J. A van Dijk uit Utrecht Een overzicht van de situatie na de treinbotsing uit de lucht linksonder twee rijtuigen van de Nederlandse stoptrein, daarboven twee wagons van de internationale Nord-West Express (waarvan één gekanteldIn het midden een verwrongen rijtuig van de stoptrein met daaronder de locomotief van de internationale trein. (Foto ANP) GRAVE (ANP) - De stoffelyke resten van de drie slachtofTers van het ongeval - zondag - met een Westduits motorjacht op de Maas bij Grave waren gister avond nog niet geborgen. Het jacht werd op het droge ge bracht maar de slachtofTers wer den met in het schip aangetrof fen. Vermoed wordt dat de lichamen van het kind en de twee vrouwen door de stroom uit het wrak zyn gesleurd. De oevers van de rivier zijn met helikopters afgezocht, maar ook daar werd niets gevon den. Het zoeken naar de vermis ten gaat door, aldus een woord voerder van de politie. Eerder op de dag bleek het niet mogelijk om het jacht te bergen met behulp van een kraanwagen vanaf de brug over de Maas. Daarop zagen enkele brandweer beden kans om vanuit een kooi stalen kabels rond het jacht te bevestigen Die kooi werd vanaf de brug neergelaten tot vlak bo ven het snelstromende water. Nadat de kabels waren bevestigd, werd met behulp van een lange kabel het jacht naar de kant ge trokken. Dat gebeurde met een zware autolier, die was neergezet in de weilanden langs het water. Voor het Uchten van het schip werd een speciale takelwagen gebruikt met een brede wielba sis. Alleen met zo'n wagen is het mogelijk te werken vanuit de drassige weilanden UTRECHT (ANP) - Het ernstigste ongeluk in de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen gebeurde op 8 januari 1962 bij Harmeien. Daar botsten toen twee reizigerstreinen frontaal op elkaar. Er waren 93 doden en 151 gewonden te betreuren. Zo zag de voorkant van de trein eruit die in de richting van Hoek van Holland reed, r Treinongelukken met doden sinds 1945 Doden Gewonden juli 1951 Gouda 2 20 november 1952 Rotterdam 2 20 februari 1953 Gouda 1 1 juni 1953 Weesp 2 9 oktober 1954 Eist 6 11 mei 1955 Oldebroek 2 2 mei 1955 Geldermalsen 2 8 augustus 1956 Amsterdam CS 1 3 november 1956 Dalfsen 2 20 augustus 1957 Woensel 7 20 november 1960 Woerden 2 10 februari 1961 Geldrop 1 8 januari 1962 Harmeien 93 151 augustus 1964 Westervoort 5 52 augustus 1967 Beesd 2 7 mei 1971 Duivendrecht 5 34 april 1973 Driebruggen 1 17 mei 1976 Schiedam 24 11 oktober 1976 Goes 7 7 februari 1978 Westervoort 1 25 augustus 1979 Nijmegen 8 30 juli 1980 Winssum 9 21 december 1980 Warmond 2 3 De meest recente treinongelukken gebeurden bij Avenhorn (februari 1981) en Lunteren (november 1981). Daarbij vielen geen doden maar ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Een 20-ja- rige schober uit Amsterdam, die vorige week vrijdag werd aange houden op verdenking van moord op de 86-jange vrouw P.C.J, van Tuijl-Horn en die moord bekende, heeft ook toege geven op 9 juni de 87-jarige M. Awick-Aue om het leven te heb ben gebracht. Dit heeft een woordvoerder van de pobtie in Amsterdam gisteren bekend ge maakt Mevrouw Van Tuijl-Horn werd donderdag dood in haar woning in de Kijkduinstraat in de hoof- stad aangetroffen met een mes in het hart. Het bchaam was gedeel telijk ontkleed. Een bejaarden- helpster ontdekte het misdrijf. De pobtie beperkte het onderzoek tot de kennissenkring van de vrouw, omdat er geen sporen van inbraak waren en zij bekend stond als bangelijk en haar wo ning altijd goed afgesloten hield. Uit een buurtonderzoek kwam naar voren dat ook de schober wel eens bij de vrouw op bezoek kwam. Hij is een zoon van de be jaardenhelpster De jongeman bood zelf aan naar de pobtie te gaan als getuige. In zyn verklaring kwamen volgens de woordvoerder echter zoveel te genstrijdigheden voor, dat een nader onderzoek werd ingesteld. Vrijdag bekende de jongeman mevrouw Van Tuijl-Horn te heb ben vermoord na haar huis te zijn binnengedrongen met de be doeling haar sexueel te misbrui ken. Hij verklaarde zich sterk tot oudere vrouwen aangetrokken te voelen. Uiteindelijk bekende hij ook de moord op mevrouw Awick-Aue. „Bibliotheken in de knel door bezuinigingen11 UTRECHT (ANP) - Door de bezuinigingsplannen van het kabinet komen ook de biblio theken in de knel. Daarvoor waarschuwen de provincies in een brief aan de Tweede Kamer. Via een wetswijziging wil het rijk zich minder met de bi bliotheken gaan bemoeien. Maar volgens het interpro vinciaal overleg voor cultuur wil het rijk in feite onder het mom van decentralisatie be zuinigingen afwentelen op la gere overheden, zoals provin cies. Het rijk wil gaan beknibbelen op de rijksbijdrage voor bi bliotheken. Dat zal beteke nen dat er gesneden moet worden in het personeelsbe stand, vrezen de provincies. Ook de service komt in het gedrang in 1982 om van die zacht-romige chocolade- en vanillevla te genieten, jammer! Ma am... gelukkig 1983 heeft weer 365 dagen waarop u... MENKEN-LANDBOUW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7