VS en China fel over Afghanistan "Voor Suriname regering in ballingschap" C D Strafbataljon voor Poolse activisten Wat Libanon van Israël wil OPEL-NIEUWJAARSSHOW Kom naardeOpel-Nieuwjaarsshow t/m31december. Vitor Crespo L moet regering EiH Portugal leiden Sneeuwbericht Massale demonstraties tegen Sowjet-Unie Verzet valt vliegveld aan Chin a Sen in Nederland Hinderlaag in Libanon Gesprek PLO met Kreisky LISSABON (DPA) - De Portugese minister van onderwijs en we tenschappen Vitor Pereira Cres po (49) moet de nieuwe rege ringsleider van Portugal worden. Dat is het resultaat van dagenlange onderhandelingen tussen de af tredende minister-president Francisco Pinto Balsemao, de top van zijn sociaaldemocrati sche partij en de coalitiepartners in de regerende "Democratische Alliantie". Pereira Crespo was minister in de centrumrechtse regeringen van de afgelopen drie jaar. Buitenland DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Skicondities De afgelopen dagen is er weinig verandering gekomen in de ski condities. Dicht bij Nederland zijn de wintersportmogelijkhe den gering, terwijl ze in de Alpen redelijk tot goed zijn. Hieronder volgt een kort sneeuw- overzicht per land. De vermelde sneeuwhoogten zijn gemiddel den in centimeters, met in de lin kerkolom de lage en in de rech terkolom de hoge pistes. BELGIË Ardennen geen mogelijkheden DUITSLAND Harz ca. 20 Sauerland geringe mogelijkh. Eifel geen mogelijkheden Duitse Alpen tot 80 FRANKRIJK Haute Savoie 35 125 Alpes du Sud 20 115 OOSTENRIJK Vorarlberg Tirol ZWITSERLAND Berner Oberland 15 40 Graubuenden 40 85 Wallis 45 90 Weersverwachting In het Alpengebied worden zonni ge perioden verwacht en blijft het vrijwel overal droog. In de dalen komt overdag lichte dooi voor. De vorstgrens ligt op onge veer 1500 meter. Vitor Pereira Crespo PEKING/WASHINGTON (UPI/DPA/Reuter) - Zowel de Verenigde Staten als China hebben gisteren de derde veijaardag van de Sowjet-bezetting van Afghanistan aange grepen om felle kritiek te leveren op de Russische acties in dat land. President Reagan zei dat de "Amerikanen de Afghanen nimmer zullen vergeten". China ziet de inval als een bewijs dat "de Sowjet-Unie de wereld wil beheersen en daarom ook een be dreiging voor China vormt". In verscheidene hoofdsteden heb ben Afghaanse demonstranten gisteren Russische vlaggen ver brand en Sowjet-kantoren met rode verf besmeurd. In de Indiase hoofdstad New Delhi marcheerden 500 Afghanen naar de ambassade van de Sowjet- Unie. Vooraan de stoet liepen jonge meisjes die "weg met Rus land" zongen. Voor de ambassa de werd een Sowjet-vlag ver brand. Radio-Teheran meldde dat in de Iraanse hoofdstad zich duizen den Afghaanse vluchtelingen verzamelden voor de Russische ambassade. Ze riepen leuzen en droegen portretten met zich mee van de Iraanse leider cyatollah Chomeini. Brief Luther De oudst bewaard gebleven brief van de Duitse kerkher vormer Martin Luther (1483-1546) bevindt zich in het Augustijnerklooster in het Oostduitse Erfurt, waar Luther in 1505 als monnik in trad. Naar het Oostduitse persbureau DDR meldde gaat het om een brief die Lu ther in 1514 richtte aan Georg Spalatinus, de hofkapelaan en raadsman van Frederik de Wijze, keurvorst van Hessen. Spalatinus was van meet af aan een actief aanhanger van Lu ther. Hy speelde een belang rijke rol bij de ontwikkeling van de reformatie. Boze boeren Ongeveer vijfhonderd Mexi caanse boeren hebben de stad Ocoyoac bezet uit pro test tegen een poging van de overheid land te onteigenen. Afgelopen weekeinde kwam het tot botsingen tussen poli tie en boeren, waarbij dertig personen werden gewond. Ongeveer honderd boeren heb ben het gemeentehuis bezet in de 110.000 inwoners tellen de stad, 45 kilometer ten wes ten van Mexico-stad. Zij zeg gen met hun actie door te gaan tot de regering bereid is te onderhandelen. Luie directeur De 46-jarige onderdirecteur van een gevangenis in Butz- bach, in de Westduitse deel staat Hessen, blijkt sinds acht jaar ambtelijke stukken die bij hem binnenkwamen, niet te hebben afgehandeld. Op zijn bureau thuis lagen 2700 stukken uit de jaren 1974-1982. De autoriteiten stelden een on derzoek in. toen er steeds meer klachten van gevange nen kwamen dat er niet op hun verzoeken werd gerea geerd. Ode aan computer Het Amerikaanse weekblad Ti me heeft de computer uitge roepen tot 'man van het jaar' omdat die het afgelopen jaar 'in goede of in slechte zin gro te invloed heeft uitgeoefend'. Vijf en vijftig jaar lang was de 'man van het jaar' van Time een mens of een groep men sen. Maar op het titelblad van het nu verschenen nummer prijkt een beeldscherm. De Israëlische premier Begin, de Britse premier Thatcher en het buitenaardse wezentje uit de film 'E T.' waren ande re kandidaten voor de titel. beschuldiging dat de betogers in werkelijkheid Iraniërs waren, die de ambassade binnenstorm den en een Sowjet-vlag stalen met de "oogluikende toestem ming" van de Iraanse machtheb bers. Er was geen officiële beves tiging van het incident. Het consulaat van de Sowjet-Unie in Genève werd beklad met rode verf. Via een anoniem telefoontje werd gezegd dat de verf het sym bool was van "het bloed van alle Afghanen, die zijn afgeslacht door de Sowjet-troepen". In New York trokken 300 Afgha nen van het Sowjet-consulaat naar het kantoor van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Ae- rofiot. In de Westduitse hoofd stad Bonn gingen 500 mensen de straat op. Het was deze kerst drie jaar gele den dat de Sowjet-Unie een troe penmacht van tienduizenden mi litairen zond naar het buurland Afghanistan. De troepen zetten president Hafizullah Amin af en brachten Babrak Karmal aan het bewind. Amin vond daarbij de dood. Sindsdien zijn ten minste 3 miljoen Afghanen, ruwweg een vijfde van de totale bevolking, het land uitgevlucht. Op het moment ver blijven er ongeveer 105.000 Sow- jet-müitairen in Afghanistan. Moskou, dat beweert dat het tus senbeide kwam om de Ameri kaanse en Chinese bemoeienis in Afghanistan te stoppen, hoonde gisteren de recente verklaring van president Reagan dat de Amerikanen de Afghanen nooit zullen vergeten. Het officiële Russische persbureau Tass noemde Reagans verklaring "provocerend" en een "laatste salvo in de schandelijke anti-Af- ghaanse propagandacampagne". PESJAWAR (DPA/Reuter) - Af ghaanse guerrillastrijders heb ben 40 Sowjet- en Afghaanse sol daten gedood bij een aanval op het vliegveld van Jalalabad. Dit heeft een persbureau van Af ghaanse vluchtelingen gisteren in de Pakistaanse stad Pesjawar meegedeeld. De aanval had volgens het persbu reau (AIP) plaats op 22 decem ber, hoewel reizigers die vorige week in Jalalabad waren vertel den dat ze niets hadden gemerkt van deze aanval. De stad ligt 80 km van de Pakistaanse grens aan de ingang van de Khyber-pas. Volgens AIP vielen vijftig op standelingen de luchthaven aan met mortieren en granaatwer pers. Aan de kant van het verzet waren volgens AIP geen slacht offers. AIP, Afghaanse Islamiti sche Pers, heeft geen banden met één bepaalde verzetsbewe ging. Nucleair akkoord China Frankrijk PARIJS (AFP) - Het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs heeft gisteren bevestigd dat kort geleden tussen Frankrijk en Chi na een akkoord voor samenwer king op nucleair gebied is geslo ten zoals uit betrouwbare bron in Peking was vernomen. Het ak koord, aldus de woordvoerder van het ministerie, werd in no vember tussen de commissaria ten voor kernenergie van beide landen gesloten. Op het commis sariaat voor kernenergie gaf men te kennen dat het akkoord in Pa rijs is getekend. Het protocol is voorzien van een programma voor samenwerking in de jaren 1983 en 1984, dat stil zwijgend verlengd kan worden en dat vooral de uitwisseling van deskundigen betreft. WASHINGTON Nabij de Russische ambassade in Washington staken demonstranten gisteren de Sowjet-vlag in brand als protest tegen de be zetting van Afghanistan. (Foto: AP). WARSCHAU (DPA) - In Polen moeten mensen die ervan ver dacht worden leden of activisten van de verboden vrije vakbond Solidariteit te zijn, aan militaire oefeningen deelnemen. Zij zijn in een soort strafbataljon bijeen gebracht. Dit staat in berichten die de laatste tijd veelvuldig over dergelijke kampen zijn versche nen in publikaties van de onder grondse organisatie van Solidari teit. Het bestaan van de straf kampen was kort voor kerstmis door de woordvoerder van de Poolse regering, Jerzy Urban, in Warschau tegengesproken. In een op 16 december gedateerd nummer meldde het onder grondse tijdschrift van Solidari teit "Tygodnik Mazowsze" uit Warschau dat er in november 12 "strafbataljons" met elk een paar honderd mensen in verschillen de delen van het land waren. De meeste "bewoners" waren kort voor de voor 10 november geor ganiseerde demonstraties plotse ling "opgeroepen". Een groot deel van hen was vroeger om ge- Veroordeeld Een van de belangrijkste leiders van Solidaritéit, de 33-jarige Piotr Bednarz, is gisteren in Wro claw tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Volgens het officië le persbureau PAP werd bewe zen geacht dat hij na het afkondi gen van de staat van beleg op 13 december vorig jaar was voortge gaan met vakbondsactiviteit en protestacties had georganiseerd. Bednarz was plaatsvervangend voorzitter van de onafhankelijke vakbeweging in Wroclaw. Na de arrestatie van de voorzitter van deze afdeling, Wladyslaw Frasi- niuk, op 5 oktober jl. was Bed narz hem opgevolgd. Zelf werd hij op 7 november opgepakt. Bednarz werd volgens een spe ciale procedure gevonnist. Dat betekent een straf van ten minste drie jaar, zonder dat beroep mo gelijk is. Met het oog op de slech te gezondheidstoestand van Bed- 3 op- WASHINGTON/PITTS BURGH - De voormalige president en eerste minister van Suriname Henk Chin a Sen is vanochtend in Neder land aangekomen om hier in een reeks van gesprekken binnen de Surinaamse ge meenschap de ontwikkelin gen in zijn vaderland te eva lueren. Hoewel het hem al lerminst duidelijk is welke politieke toekomst Surina me wacht, overweegt hij de vorming van een regering in ballingschap als een van de middelen waarmee de demo cratisch gezinde Surinaam se oppositie zijn afkeer van de dictatuur van Desi Bou- terse gestalte kan geven, zo zegt hij in bijgaand gesprek dat onze correspondent in Washington Henk Kolb gis teren voor zijn vertrek uit de VS met hem had. door Henk Kolb Chin a Sen (internist) is er van overtuigd, dat hij bij het bloedbad dat Bouterse on der zijn politieke tegenstan ders onlangs heeft aange richt, ook tot de slachtoffers zou hebben behoord, als hij in Suriname was gebleven. Hij wilde zich uit de politiek terugtrekken en na een bij- scholingscurus in het Ame rikaanse Pittsburgh terug keren naar het ziekenhuis in Paramaribo, waar zijn plaats was opengehouden. Dat zou in februari hebben moeten gebeuren, maar Chin a Sen zegt: „Nu terug keren, zou zelfmoord zijn". De bundeling van de democra tische krachten die Surina me, voornamelijk in Neder land vooralsnog, op de been kan brengen, is noodzakelijk om de kans op een omwente ling te vergroten. Dat is al eens eerder geprobeerd, zon der succes en met slachtof fers - is er nu wel kans op slagen? Chin a Sen zegt vast besloten dat die mislukking geen reden is om het niet op nieuw te proberen. „Het volk", verklaart hij, „staat niet achter Bouterse. Bij verkiezingen zou hij nog geen procent van de stem men krijgen". De geneesheer, bij de politiek betrokken geraakt op grond van omstreeks dezelfde overwegingen die hem no pen tot zorg voor de zieke medemens, vindt het een goede zaak dat Nederland en de VS de ontwikkelingshulp hebben opgeschort. „Ont wikkelingshulp moet je niet geven aan een terreur-be- wind. Er is in Suriname geen druppeltje rechtszeker heid". Heeft hij dan zijn buik niet vol van de politiek? „Nou", zegt hij, „Het is wel érg frustre rend hoor. Maar er is in die twee jaar na de staatsgreep veel gepresteerd. Ik kon niet in het machtsspel meeden ken. Misschien had ik dat wel méér moeten doen". Aan het bewind na de staats greep hebben aanvankelijk nog vrij wat respectabele meegedaan. Hoe was dat mogelijk, terwijl toch al velen van het begin af aan hebben doorzien dat van deze nieuwe machtheb bers weinig goeds viel te verwachten? Chin a Sen: „Wij hebben ons verkeken. Terwijl wij in de voortuin bezig waren...". Hij maakt de zin niet af, teneinde zich te verweren tegen een be schuldiging die hij in de vraag bij nader inzien meent op te merken. Hij spreekt over zijn programma van vier punten dat de vernieu wing van Suriname moest verzekeren: een nieuwe grondwet; een referendum over de grondwet; opheffing van de noodtoestand; ver kiezingen op grond van een nieuwe wet op de politieke partijen. „Het ging mij om de naleving daarvan, om een terugkeer naar de parlementaire de mocratie. Toen bleek dat dit niet kon, dat men niet van plan was daaraan oprecht mee te werken, ben ik weg gegaan. Toen was het afgelo pen". (februari '82). Hij wil niets zeggen voorlopig over de rol van de jurist André Haakmat, zijn vriend, die hij vanwege eigen onervaren heid in de politiek naar Su riname terughaalde (februa ri '80). Haakmat pendelde tussen de macht van de mili tairen en Chin a Sen en hij verwijt de voormalige presi dent en premier thans een uiterst slap beleid. Beiden hebben er thans behoefte aan, zo lijkt het, te laten zien dat in beginsel goedwillen de civiele politici eigenlijk machteloos waren tegen over de 'gun-slingers' in de kazernes. „Ik ben bezig mijn ervaringen van die twee jaar op schrift te zetten", zegt Chin a Sen. „Dat moet een boek worden en daarom wil ik over Haak mat nu niets zeggen". Hoe moet dat gaan met een rege ring in ballingschap? „Ik heb er wel. aan gedacht, maar ik heb geen staatsrech telijke scholing. Ik weet er te weinig van. Eerst wil ik in Nederland (twee weken lang) op een 'fact finding' missie". „Vroeger", voegt hij er nog aan toe, „was het in Surina me een kwestie van militai re macht of een burgerlijk bestuur. Nu is het een zaak van een linkse dictatuur of democratie". ADVERTENTIE Israël en Libanon stellen verschil lende prioriteiten met betrek king tot de vandaag begonnen onderhandelingen. De Libane- zen hebben herhaaldelijk ver klaard dat de terugtrekking van alle buitenlandse troepen van hun grondgebied en het herstel van de volledige soevereiniteit van de Libanese regering hun voornaamste doelstellingen zijn. Maar een hooggeplaatste Israëli- BEIROET (AFP) - Een bus van het Israëlische leger is gistermid dag in de buurt van de Zuidliba- nese plaats Ghazieh, ten zuiden van Sidon, in een hinderlaag te rechtgekomen. Hierbij zijn twee Israëlische soldaten gedood en zeven gewond. Dit hebben cor respondenten in het gebied ge meld. De bus is beschoten door onbeken den die later wisten te ontko men. Israëlische troepen hebben direkt na het incident de omge ving afgegrendeld en* een zoekaktie ingesteld naar de da ders. De Israëlische militaire autoritei ten in Jeruzalem hebben gezegd dat er géén doden zijn gevallen. Er zou slechts een Israëlische soldaat zijn gewond. sche regeringsfunctionaris gaf te kennen dat voor Israël andere prioriteiten gelden. De voor naamste zorg van de regering- Begin is volgens hem de norma lisering van de betrekkingen met Libanon. Jeruzalem wil dat er een einde komt aan de staat van oorlog. Ze streeft open grenzen en een vrij handelsverkeer tus sen de beide landen na. Op de tweede plaats wil Israël een regeling die veiligheid van Noord-Israél garandeert. Ze be pleit de instelling van een veilig heidszone van 45 kilometer in Zuid-Libanon. De Israëlische re gering sluit niet uit dat majoor Haddad, sinds lang een Libanese bondgenoot van Israël, hierbij een rol krijgt toebedeeld. Ten slotte wil Israël ook spreken over de terugtrekking van de buiten landse troepen uit Libanon. "Dit is ons prioriteitenschema, we ho pen dat de andere kant daarte gen geen protest zal aanteke nen", aldus de Israëlische rege ringsfunctionaris. Maar berichten over een Libanees werkdocument voor de bespre kingen maken duidelijk dat er wel Libanese protesten zijn te verwachten. Volgens een Liba nees nieuwsagentschap, dat goe de kontakten heeft met de Liba nese president Amin Gemayel, legt de Libanese regering de na druk op een terugtrekking van de troepen en wil ze niets weten van een blijvende rol van Israël in Zuid-Libanon, direkt of via Haddad. Het agentschap schrijft dat het werkdokument vijf punten telt: de terugtrekking van alle buiten landse troepen, het herstel van de volledige soevereiniteit van de Libanese regering over Liba non, internationale en vooral Amerikaanse waarborgen, de verwerping van Israëlische eisen voor controleposten in Zuid-Li banon, en "volledige naleving van alle VN-resoluties" inzake de Israëlische invasie in Libanon. PALMA DE MALLORCA (AP) - De Palestijnse leider Yasser Ara fat en de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky zijn gisteren meer dan twee uur bijeen ge weest in het vakantieverblijf van Kreisky op het Spaanse eiland Mallorca. De twee leiders spraken over "de bevrijding van de Palestijnen en het streven naar een oplossing voor de problemen van het Pale stijnse volk". Het is niet bekend of zij ook spra ken over een eventuele uitwisse ling van krijgsgevangenen tus sen Israël en de PLO. Het weekblad Newsweek meldde deze week dat er in Wenen voor het eerst direkte kontakten wa ren geweest tussen de PLO en Is raël over de vrijlating. Waarom Opel J een goed voor- nemen in 1983 is, kunt u zien op de Opel- Nieuwjaarsshow bij alle Opel-dealers. Want daar kunt u kennismaken met alle Opel-modellen 1983, de nieuwe Opel Rekord, de ekonomie van de nieuwe diesels en de vele speciale nieuwjaarsaan biedingen, zoals de Kadett Flash, de Ascona Special, enz., enz. Boven dien maakt iedere bezoe ker kans op o.a een reis naar Parijs voor het hele gezin. Uw Opel-dealer staat klaar om u feestelijk te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6