„Zwembaden moeten elkaar zeker niet dood concurreren" [Le/cfee agenda Bewoners Winkelhof moeten lawaai en stank (nog) dulden Wassenaarder legt kiel uniek schip Wassenaar mag toch appartementen bouwen Nieuwe voorzitter De Does pleit voor overleg "Kritiek provincie op Wassenaar onterecht' Zeehondje aangespoeld op strand Wassenaar Stad en rand DINSDAG 28 DECEMBER 1982 DEN HAAG/LEIDER- DORP De bewoners van de appartementen in het Leiderdorpse com plex 'Winkelhof zullen de geluids- en stankoverlast van 'Tenn-Bowl' voorlo pig moeten gedogen. Dat heeft de afdeling geschil len van de Raad van State, waarbij de bewoners pro test hadden aangetekend, bepaald. De Raad van State heeft die uit spraak gedaan tegen de achter grond van een nog lopend be roep van de Vereniging van Huiseigenaren bij de Kroon. In afwachting van dat beroep vroeg de Vereniging alvast om 'Tenn- Bowl' te verbieden teveel geluid en stank te produceren. De Raad van State vindt dat de be woners van Winkelhof best de uitspraak van de Kroon kunnen afwachten en dat de gemeentelij ke hinderwetvergunning voor Tenn-Bowl' voorlopig geldig blijft. Het bowling-, tennis- en partycen trum is al sedert de oplevering van Winkelhof gevestigd op het dak van het complex. Al vanaf het allereerste uur kwamen er klachten van degenen, die in het zelfde complex appartementen bewonen. Bij 'Tenn-Bowl' zou te veel muziek worden geprodu ceerd, er zou teveel worden ge vlagd en de technische installa ties zouden veel te veel herrie maken. Dat deze klachten eerst nu, ruim twee jaar later, tot een officieel bezwaar worden gebun deld komt omdat de eigenaar van Tenn-Bowl' zich er steeds onverschillig tegenover heeft op gesteld. Bij telefonische klach ten werd steevast de hoorn op de haak gelegd, zo meldt de Vereni ging van Huiseigenaren. Tenn-Bowl' op haar beurt meldt al twee jaar zonder "serieuze klach ten" te draaien en zich ook niet te kunnen verenigen met de on langs verleende hinderwetver gunning van de gemeente Lei derdorp. In deze vergunning stelde de gemeente dat er vol doende isolatie en luchtbehande lingsinstallaties moesten worden aangebracht, inclusief isolatie. De eigenaar van 'Tenn-Bowl' vindt dat er al genoeg technische voorzieningen zijn. De bewoners kunnen af en toe hooguit consta teren 'dat er ergens wordt gebar becued', aldus eigenaar Den Hol lander in zijn verweerschrift. En: de snackbar onder zijn sport complex zou veel meer overlast veroorzaken. Het ontluchtings- systeem van deze snackbar zou de grote boosdoener zijn van de overlast, die hèm wordt aange- Den Hollander stelt voorts dat de voorgeschreven inrichting hem 80.000,- zou kosten. Een dergelij ke investering is hem te kost baar. En het dak zou nooit de door de gemeente gewenste schoorsteen van 12 meter lengte kunnen dragen. Overigens is het nog onzeker of de Kroon het beroep van de Vereni ging van Huiseigenaren in be handeling zal nemen. De Vereni ging heeft waarschijnlijk de ter mijn overschreden waarin een hoger beroep moet worden aan getekend. Ondanks bezwaren omwonenden DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Wassenaar mag 91 woningen bouwen aan de Wiegmanweg in deze gemeen te. Er zullen 36 twee/drieka mer- en 55 één/twee/drieka merwoningen verrijzen. De be langen van de 1500 woningzoe kenden, die Wassenaar telt, gaan voor de bezwaren van en kele bewoners. Dat heeft de Raad van State, waarbij drie bewoners van de Wiegmanweg een AROB-procedure hadden aangespannen, beslist. De bewoners maken er bezwaar tegen dat Gedeputeerde Staten de gemeente Wassenaar groen licht hebben gegeven voor de bouw van de woningen. Ze zijn bang dat de bouwwerkzaam heden schade aan hun huizen zullen toebrengen. Bovendien zullen hun huizen straks onge twijfeld minder waard worden. De bewoners vinden dat er aan het bouwplan zelf nogal wat gebreken kleven. De bodem is slecht, de bebouwing te dicht, en bovendien is er geen onder zoek ingesteld naar de bodem gesteldheid. Als de woningen er komen zullen ze, zo menen de bewoners, binnen de kort ste keren zijn verkrot Dat de welstandscommissie van Was senaar het plan heeft goedge keurd zegt de bewoners van de Wiegmanweg niets. "Gezien de al tot stand gekomen wanstal tige en onpraktische bouwwer ken in de dorpskern kan daar aan geen enkele waarde meer worden toegekend". De gemeente Wassenaar vindt echter dat er al voldoende re kening is gehouden met de wensen van de bewoners. Zo wordt aan de westkant slechts in twee in plaats van drie lagen gebouwd. Aan de oostkant ver valt de vierde laag. Er zijn ook voldoende parkeer plaatsen gepland. Wat de angst voor schade aan de huizen zelf betreft: dat is volgens B en W een zaak tussen bewoners en bouwer. LEIDERDORP - Koud vier maanden na het beëindigen van zijn wethoudersloopbaan is Jos Verdier alweer terug in het Leiderdorpse "publieke wereldje". Nu als voorzitter van het bestuur van het zwembad "De Does", een functie die hij op 1 januari overneemt van de heer Van Ark. Jos Verdier is in het dagelijks ie- ven werkzaam bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Die baan kost hem erg veel tijd, maar toch accepteert hij nu weer een andere functie bij. Daar zijn drie redenen voor. "Het zwem bad is een ontzettend belangrijke welzijnsvoorziening. Verder is een niet onbelangrijk aspect dat mijn dochters erg graag zwem men. Vroeger heb ik altijd ge daan wat ik leuk vond, nu doe ik iets wat mijn dochters leuk vin den. Bovendien heb ik acht jaar betaald werk verricht in Leider dorp, nu eens onbetaald". Van Ark is achttien jaar bestuurs lid geweest van het zwembad, de laatste twee jaar als voorzitter. "Als je zoiets achttien jaar doet dan moet je ermee kappen. An ders ga je verzanden", is zijn mo tivatie. Tijdens een gesprek met de scheidende en komende man wordt echter al gauw duidelijk dat het beleid van het zwembad- bestuur de komende tijd niet zal veranderen. Beiden zijn het roe rend eens: het zwembad heeft een belangrijke plaats in Leider dorp en moet die behouden. Dure vakanties Verdier: "Ik denk dat een zwem bad in een gemeenschap als Lei derdorp meer betekent dan al leen maar een zwembad. Het is een sportvoorziening, heeft een sociale functie en is een recrea tieve voorziening, zeker voor de minst draagkrachtigen die niet meer het geld hebben voor dure vakanties". Van Ark deelt die mening en is vrij optimistich over de toekomst. "Ik ben er van overtuigd dat als er steeds min der geld komt mensen weer goedkopere recreatie gaan zoe ken en dan komen ze weer bij de zwembaden". Heel belangrijk vinden zij het dat er in regionaal verband overleg op gang komt over een aantal za ken, zoals energiebesparing, de prijs van het kaartje en over nieuwbouw van zwembaden. De een moet de ander niet doodcon- curreren. "Wil je overleven als zwembad dan is het heel belang rijk dat er een gezamenlijk beleid wordt uitgestippeld. Het moet niet een spel zijn van vrije krach ten", meent Verdier. De tekorten van de zwembaden vliegen ondertussen omhoog. Leiderdorp steekt zeer gunstig af bij de andere gemeenten. "De Does" heeft een jaarlijks tekort van 'slechts' 350.000 gulden (ter vergelijking Poelmeer in Oegst- geest heeft een jaarlijks tekort van ongeveer 900.000 gulden). "Het zwembadbestuur", ver- Verdier (links) en Van Ark, de nieuwe en de scheidende voorzitter van het bestuur i zwembad "De Does". i het Leiderdorpse klaart Van Ark, "is zeer bewust van het feit dat ze omgaat met ge meenschapsgeld. Ze woekert met iedere gulden". En Verdier: "Ik ben ontzettend trots dat de privatisering al opgeld heeft ge daan. Wat dat betreft mag de Lei derdorpse politiek best trots zijn op het zwembadbestuur". Afbraakbeleid Toch blijft ondanks de in verhou ding lage tekorten de vrees aan wezig dat het gemeentebestuur de subsidiestroom naar het zwembad in financieel moeiliike tijden zal of moet beperken. Ver dier weet uitstekend hoe politici handelen in tijden dat er moet worden bezuinigd. Vorig jaar halveerde hij zelf het school zwemmen nog. Hij zegt dan ook: "Het tekort mag zo hoog zijn als de samenleving goed vindt. Laat de politiek het maar zeggen". Sluiting van het zwembad wijzen Verdier en Van Ark echter af. De nieuwe voorzitter: "Het is ver schrikkelijk verleidelijk om te zeggen: in het verleden, toen het welvaartspeil hoog was, heeft ie dere gemeente eigen welzijns voorzieningen gecreeerd. Nu het Voor invalide echtgenote slecht gaat, gaan we die en die zwembaden sluiten. Dat is een afbraakbeleid. Dat moeten we door dat regio-overleg voorko men". Eventuele bezuinigingen zullen ze ker niet van hogerhand moeten worden opgelegd, meent de ex- wethouder. Overleg - vooral met particuliere instellingen, zoals het zwembad moet voorop staan. "Wij doen een beroep op de politiek om een discussie aan te gaan met de particuliere in stellingen. Ik denk dat wjj en de politiek daar behoefte aan heb ben. Dat is een ernstig beroep. De politiek moet met de instel lingen in discussie gaan omdat er minder geld is. Dan hoeven we die afbraakpolitiek niet te voe- Van Breda: het geheim van het schip verraad ik niet" WASSENAAR - "De vra gen die aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holand zijn ge steld over het inschrij- vingsbeleid voor woning zoekenden in Wassenaar, zijn niet juist. Men zal toch eerst moeten wach ten op een raadsbesluit hierover". Dit is de reactie van de Wassenaar- se wethouder van huisvesting, Greep, op het dreigement van de provincie om de hulp van staats secretaris Brokx in te roepen om het Wassenaarse inschrijvings- beleid te veranderen. De provin cie wil dit doen om de gemeente te dwingen ook woningzoeken den uit de regio in te schrijven voor woningwetwooningen. Het statenlid E. Kohier (PSP/CPN/ PPR) had het dagelijks bestuur Wassenaarse wethouder Greep: WASSENAAR - Wassenaarder Van Breda hoopt volgend jaar ook eindelijk eens zelfstèndig, samen met zijn invalide vrouw, op vakantie te kunnen gaan. Dat heeft de familie namelijk jaren lang niet of nauwelijks gekund. Reglrechte oorzaak hiervan was de invaliditeit van mevrouw Van Breda. Te veel, "vooral kleine dingen zijn niet op invalide men sen berekend", zo zegt hij. De Van Breda's zijn wel eens met een georganiseerde reis voor in validen meegeweest, maar die is niet zo bevallen. "Je blijft dan zo verschrikkelijk afhankelijk", zegt hij. "Met z'n driehonderden op zo'n grote boot. Dan voel je je weer net alsof je in de kerk zit. En altijd en overal: Mag ik even passeren? Dat leidt op den duur tot ergernis" "Neen, met onze eigen boot kun nen we weer zelfstandig op vakantie. Hebben we met nie mand iets te maken. Zetten we zelf koffie en kunnen we op ons eigen toilet". Van Breda heeft het schip geheel Zelf ontworpen en helemaal op het gebruik ervan door een inva lide gericht. Het ontwerp was zó goed dat de eigenaar van een jachtwerf het bijna ongewijzigd kon overnemen. De professione le scheepsbouwer heeft de romp gebouwd. "Het ontwerp is robuust en origi neel", legt Van Breda uit. "Er is geen tweede van in de gehele we reld. En bij alles ben ik uitgegaan van het gebruik door een invali de". Zo zijn bijvoorbeeld de ramen op zó'n hoogte geplaatst dat zijn vrouw altijd naar buiten kan kij ken. Aan het comfort en de vei ligheid heeft hij zelfs bijzonder hoge eisen gesteld. Veel wil hij hierover niet kwijt. "Het grote geheim van de boot schuilt onder de waterspiegel. Kijk, het schip moet geen gera- niumbak worden die bij wind kracht vier over de wateren tolt. Neen, de boot moet vooral vlak liggen. Teveel deining is funest". Ook de besturing is aangepast aan het gebruik door een invalide. "Zij moet ook het gevoel hebben de reis te kunnen leiden", vindt hij. Momenteel legt hij zelf de laatste hand aan het mahonie houten stuur. "Ga er maar op staan, dat moet ie kunnen heb ben". DINSDAG Leiden - Kapelzaal K&O-gebouw, film 'Passion' van de Franse cineast Jean- Luc Godard, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Der sub jectieve Faktor*-Helke Sander, 20 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwesteeg 11, openbare lezing Rozekruisers Genoot schap met als onderwerp 'De sleutel tot het Gnostieke Pad', 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, 21 i Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. WOENSDAG Leiden - Vijf Meihal, zaalvoetbaltoer nooi W Leiden voor F-junioren. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag met tekenfilms, 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - Vijf Meihal, zaalvoetbaltoer- LEIDEN - Geboren: Malu dv. F.S. Krens en G.P.M. Schouten; Anna Ca- tharina dv. A.A.A. Ouwerkerk en E. van der Vijver; Petra Marieke dv. C. Hoge- woning en M. Klok; Chantal dv. J. r neke dv. G.A. Ravensbergen en M A. van Velzen; Thijs Maarten: zv. C.H.M. Buurman en L.A.M. Schermer Voest; Annefleur Elizabeth Wilhelmina dv. I.G.F. van Leeuwen en H.J.W. Rietdijk; Johnny zv. R. Nijgh en D.P. van Beien; Steven zv. H. de Ruijter en T. Lanz; Har- men zv. H. de Ruijter en T. Lanz; Bra- him zv. E. Amessarou en I. Akdim; Renske dv. A.H. Hoogeveen en J.G. Fre- sen, Johanna Cornelia dv. N.M. Mol en J.N. Palsgraaf; Pieter Cornelis zv. P. Ketting en J. Dubbelaar; Alexander zv. J.P. Bleiji en M. Pavlovié; Linda dv. C.L.A.M. van den Dries en L.W.B. Groen; Alexander Frans zv. R.P. Otten en W.M. Voerhuis; Tjibbe zv. T.C. Dou- ma en D van Waveren; Fleur Selinde dv. E.R. Kleijwegt en C.M.A. de Wit; Giovanni Salvatore zv. T.R. Ayala en K.M. Goldstein; Sarah Maria dv. J.W. Stuijfzand en M.M.J. van Doornik; René zv. A.J. Eradus en J. Honsbeek; Hichem zv. N. Faousi en N. Benissaid; Collinda Maria dv. A.T. van der Zon en H.J. Blok; Cennet dv. A. Karaman en F. Ilyas; Ma rijke dv. F.G. Vlietstra en H.C. Poel; Jo- zina dv. A. Brouwer en J. van Leeuwen; Petronella Ella dv. G. Harteveld en M.K. van der Plas; Claudia Aniêla dv. C.P. Berdowski en W.J. Boers; Mourad zv. M. Mokhtafa en S. Kaaouachi; Annica Neeltje dv. P.G. Blok en C.W. van der Steen; Marieke dv. D. Kruit en A.P.C.T. van der Berg; Lindsey dv. R.A. van Dam en C. van Rossen; Sandra Johanna dv. J.M.A. van der Meer en C. Haasnoot. Frank Petrus Johannes zv. A.P.E. van der Meer en J.A. Jonker; Myrddin dv. A. 't Hooft en Y.H.H. Strijbos; Karin Pauli ne dv. A.J. Buwalda en F.P.Buerman; Vakkas zv. V. Altinbas en D. Baytemur; Stephanie Frangoise dv. M.T. Paterson en F L.M.J. Beeckmans de West Meer- beeck. Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, optreden dichter J.P. Abrahams, 22 uur. Werkgroep Dienstweigen, geen spreek uur tot 6 januari, teL 149324/216180. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrjj advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. teL 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Leidse Volkshuis Apothekersdijk 33, i teL 149180; rechtsspreekuur voor vrou wen. 9.30 tot 11.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 24 dec incl. za en zo tot 8 uur: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. van zo 8 uur tot vr 31 dec: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaer- straat 31, Leiderdorp, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, i v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - Op het strand tussen Meijendel en de Wasse naars e Slag in Wassenaar is vanmorgen een jong zeehondje aangespoeld. Volgens deskundi gen is het dier als gevolg van de storm onder de Engelese kust, de afgelopen dagen, van de moe der afgedreven en in de Neder landse kustwateren verzeild ge raakt. De dierenambulance uit Noot dorp heeft in de loop van de och tend het een meter lange dier opgehaald en zal het in het zee honden-opvangcentrum in Pie- terburen afleveren. van de provincie, Gedeputeerde Staten, hierom gevraagd. Volgens wethouder Greep is Koh ier echter nog wat te vroeg met zijn vragen. "De zaak is alleen nog maar in een raadscommissie behandeld". Bovendien is er vol gens hem een misverstand in het spel. "Wij willen best mensen uit de regio inschrijven, het is alleen zo zinloos, de kans op een wo ning is zeer klein". Vooral de raadscommissie heeft er toendertyd op aangedrongen de zaak van het wel of niet inschrij ven eens hoog op te spelen bij de provincie. Greep gelooft overi gens niet dat wel inschrijven ge volgen heeft voor het Wassenaar se huisvestingsbeleid. "We gaan en kunnen niet bouwen voor wo ningzoekenden uit het gewest 's- Gravenhage. Daarvoor krijgen we de contingenten (=toewijzing van woningwetwoningen) ook niet". Deze situatie zal er niet rooskleuri ger op worden nu Zuid-Holland nog minder woningwetwonin gen van het ministerie krijgt toe gewezen. "Wij mogen al blij zijn als we in 1983 aan de Luifelbaan kunnen bouwen en in 1984 op de plaats van Huize Nieuw-Ryks- dorp", aldus de wethouder. OPGERICHT 1 MAART I860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damlate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 61,25 Per post 83,60 Jaarabonnement 233.50 Per post 322.90 Losse nummers 0.85 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie. G. Koopman Adj.dir.: N Qüakemaat Adjunct-hoofdredacteur Piv Alg. redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2