Maxis: niet met Kwantum Rekencomputer al honderd jaar oud Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten EG zet Nederland onder druk Wettelijke rente verlaagd Ondernemingsraad ziet niets in overname Billiton stopt met mijnbouw in diepzee Open haarden Combinaties van allesverbran- ders of open haarden en cen trale verwarming zijn in het algemeen onvoldoende be veiligd. Dat blijkt uit een on derzoek van de Dienst voor het Stoomwezen van het mi nisterie van sociale zaken. In de afgelopen drie jaar zijn naar schatting 10.000 van der gelijke combinaties geinstal- leerd. Het benutten van schoorsteen warm te via warmtewisselaars leidt regel matig tot oververhitting en ontploffingen, doordat een veilgheidsklep volgens de voorgeschreven normen ont breekt. Informatie kan wor den aangevraagd via postbus 51 in Den Haag onder vermel ding van 'veilige open haar den'. Eenmalige uitkering Vier op de vijf mensen die daar recht op hebben krijgen nog dit jaar de eenmalige uitke ring uitbetaald door hun ge meente. Het gaat om mensen met een minimum-inkomen. Dit blijkt uit een telefonisch onderzoek bij een aantal gro te gemeenten, zo is meege deeld door minister De Ko ning (sociale zaken) in ant woord op vragen van Tweede Kamerlid Willems (PSP). Het ministerie zal nagaan in hoe verre er sprake is van extra administratieve belasting van de gemeenten. Gero Gero (bestek) heeft dit jaar een omzet bereikt van 45 miljoen gulden. Dat is ruim vijftig procent meer dan de 29,7 mil joen in 1981. Het netto-resul taat zal naar verwachting la ger zijn dan de 2,3 miljoen van vorig jaar. De lening van de staat is, vier jaar vroegd, afgelost. Gero, met een goed gevulde orderporte feuille, verwacht ondanks de recessie aanhoudende groei. Gelderse Tram Houders Van ongeveer 29 pro cent van de aandelen van de Gelderse Tramwegmaat schappij hebben Venture Fund Rotterdam laten weten, dat zij hun aandelen onder de voorwaarden van het uitge brachte bod zullen aanmel den. Venture Fund bezit al 49 procent van de aandelen en biedt per aandeel van zend gulden nominaal 500 gulden ih contanten. Bonden en ondernemingsraad van de tramwegmaatschappij heb ben laten weten geen be zwaar te hebben tegen de overname. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 27 december. Boerekool per kg 71-83, waspeen AI per kist 4,30-6,60, All 3,50-5,00, BI 5,70-9,30. Aanvoer: 107 ton. Prei A per kg 0,40, prei B per kg 46-48, knolselderij 37-48. LEIDEN - Leidse veemarkt, dinsdag. Weekaanvoer 5169 stuks, waarvan 3639 vandaag. Te specificeren als volgt: 93 slachtrunderen, 186 stuks gebruiksvee, 10 graskalveren, 2112 nuchtere kalve ren, 516 varkens, 47 biggen, 631 schapen of lammeren en 44 bokken of geiten. Prijsnoteringen slachtrunderen (per kg geslacht gewicht) zelfde als maandag; nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00; slachtzeugen 3.25-3.30. Prijsnoteringen gebruiksvee (per stuk): melk- en kalf- koeien 2000-3050; varekoeien 1800-2550; pinken 1150-1800; graskalveren 750- 1250; nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 400-625, idem zwart 400- 625, nuchtere kalveren Amerikaans 150- 325; biggen 130-135; schapem 205-250; lammeren 205-290; weidelammeren 170- 215; geiten 20-115. Toelichtingen (resp. aanvoer-handel-prijzen): slachtrunde ren normaal-redelijk/vlot-prijshoudend; kalf- en melkkoeien idem; vaarzen en pinken idem; varekoeien idem; graskal veren minder-redelijk/vlot-prijshou- dend; nuchtere kalveren hoger-redelijk- prijshoudend; varkens minder-redelijk- stabiel; lopers en biggen ruim-redelijk- stabiel; schapen en lammeren normaal- vlot-stabiel; geiten minder-vlot-stabiel. AMSTERDAM (ANP) - De groepsondernemingsraad van KBB-dochter Maxis wil niet in zee met Kwan tum Hallen. Eerder had ei genaar J. Steenbergen van Kwantum Hallen laten weten belangstelling te hebben voor de overname van de "gezonde delen" van het Bijenkorf-con cern. Volgens de ondernemingsraad van Maxis is Steenbergen slechts geïnteresseerd in enkele vesti gingen. Men wil bij een noodge dwongen verkoop van Maxis- Praxis slechts akkoord gaan met een koper, tiie in staat is de totale organisatie te handhaven, met behoud van de volledige werkge legenheid. Bovendien, aldus de onderne mingsraad, staat de heer Steen bergen bij het personeel bekend om zijn slechte sociale beleid. Bovendien kan de raad zich niet voorstellen, dat het KBB-be- stuur en de Maxis-directie over zullen gaan tot verkoop aan een dergelijk soort zakeman. Vorige week werd bekend, dat het KB B-concern in ernstige finan ciële nood verkeert. Ontmante ling is volgens de KBB-directie onontkoombaar en er wordt ge vreesd voor het verlies van 1500 arbeidsplaatsen. Desgevraagd geeft de heer Steen bergen van Kwantum Hallen toe dat er contacten zijn gelegd tus sen KBB en adviseurs Kwantum Hallen. "KBB zoi af willen van de Bijenkorf-vesti gingen, met uitzondering van die in Amsterdam en Rotterdam. Maar ik ben niet geïnteresseerd in overname van slechte onder delen", aldus Steenbergen, die verder geen mededelingen wilde doen over het stadium van on derhandelen tussen KBB en Kwantum. De ondernemingsraad van Maxis wacht intussen met spanning op de besluitvoomemens van de KBB-top. De raad is er voorals nog niet van overtuigd, dat een volledige ontmanteling van het concern noodzakelijk is. Als KBB zou worden gedwongen door de banken onderdelen af te stoten, is de gezonde Maxis-tak echter inderdaad voor derden aantrekkelijk. TOKIO - Japan zal in het begro tingsjaar 1983 (april 1983 tot en met maart 1984) een economi sche groei beleven van 3,4 pro cent, zo luidt een officiële ra ming van het Japanse economi sche planbureau (EPA). Dit jaar zal er een groei zijn van 3,1 pro cent. In het begrotingsjaar 1984 zal de economie eveneens groeien met 3,4 procent. r AMSTERDAM (ANP)- De Britse reisorganisatie Magic Bus verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Als gevolg daarvan zijn honderden reizigers, voor het merendeel jongeren, in het buitenland blijven steken. Boven dien zijn er velen gedupeerd die voor deze week reizen haddón geboekt. Het Amsterdamse kantoor van Magie Bus stelt op het ogenblik alles in het werk om die boekingen zo veel mogelijk doorgang te laten vinden. so Woltjer, had gesteld over Uni lever, die "probeert haar marga rineverkoop uit te breiden ten koste van roomboter". Dit ge beurt door introductie van een nieuwe margarine met, aldus Woltjer "een zogenaamde boters- maak". Alleen al in Nederland hoopt Unilever het eerste jaar 5000 ton af te zetten. DEN HAG (ANP) - Nederland heeft ondanks herhaalde verzoe ken geweigerd de Europese Commissie inlichtingen te ver strekken over heffingen door Ne derlandse produktschappen. Dit heeft de commissie, het "dage lijks bestuur" van de Gemeen schap, verklaard in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees parlement, de Deze maand 25.000 meer uitkeringen DEN HAAG (ANP) - Het aantal personen dat een uitkering ont vangt krachtens de werkloos- heidsweg (ww), de wet werkloos heidsvoorziening (wwv) en de rijksgroepregeling werkloze werknemers (rww) bedroeg eind november 585.000. Dat is bijna 25.000 meer dan een maand daar voor en 160.000 meer dan eind november 1981. Dit blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging van het aantal mensen dat een uitkering ontvangt krachtens deze drie regelingen houdt - over het jaar gezien - ongeveer gelijke tred met de stij ging van het aantal bij de ar beidsbureaus geregistreerde werklozen. christen-democraat Ernst Mül- ler-Hermann. Müller-Hermann had geïnfor meerd in hoeverre de door Ne derlandse produktschappen geïnde heffingen bij de invoer van vruchtesappen, visconser- ven, diepgevroren spinazie en wijn van invloed zijn op de con currentie voor binnenlandse pro- dukten en voor produkten die uit andere landen van de Europese Gemeenschap worden inge voerd. Een landgenoot van Mül ler-Hermann, Jahn, had enige tijd geleden soortgelijke vragen gesteld. De commissie zegt ondanks vele tot Nederland gerichte verzoe ken niet over de inlichtingen te beschikken die voor het beant woorden van de vraag nodig zijn. "De commissie zal echter niet aarzelen een beroep te doen op de procedures van het EEG ver drag om deze inlichtingen te ver krijgen". Tevens heeft de Europese Com missie besloten dat de verkoop van een nieuwe margarine waar van de smaak die van boter bena dert (Morgen) niet kan beletten. Maar op grond van een Europese richtlijn over etikettering en re clame moeten de EG-landen de nodige maatregelen kunnen ne men om te voorkomen dat de consument wordt misleid en de ze margarine met boter zou ver- Dit heeft de commissie verklaard in antwoord op vragen die een Nederlandse lid van het Euro pees Parlement, de socialist Eis- DEN HAAG (ANP) - De wettelij ke rente - dat is de rente die een schuldeiser krachtens de wet kan eisen van een schuldenaar die in gebreke is gebleven met de betaling van een geldsom - wordt met ingang van 1 januari verlaagd van 12 naar 9 procent per jaar, aldus een mededeling van het ministerie van justitie. Aanpassing van de wettelijke rente gebeurt bij algemene maatregel van bestuur als de rentestand daartoe aanleiding geeft. Daarbij wordt uitgegaan van het promes- sendisconto van de Nederland- sche Bank (rente die de NB bere kent aan andere banken) en van de rekening-courantrente, die grote banken in rekening bren gen aan goede debiteuren. ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN VIGbmht 32.90 32.90 WfüCwrl 24.00 23.50 WtttUCDC. 101.00 100.00 Wnlhavrn Asd 166.00 165.50 WolUrs Simwo 73.00 74.00 V/jtn 24.30 24.40 Wijk en Her62.00 6S.00 BELEGGINGS INSTITUTEN DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Economie teem voor het oogsten van de mangaanknollen. Billiton heeft daarvan 100 miljoen voor zijn re kening genomen. Behalve de moeilijke bereikbaar heid van de mangaanknollen is er ook de kwestie van het zee recht. Het onlangs ondertekende zeerechtverdrag bepaalt dat alle diepzee-exploitatie dient te ge schieden onder beheer van een internationaal gezagsorgaan. De Verenigde Staten hebben zich steeds verzet tegen dergelijk overkoepelend lichaam, dat er met name op aandrang van de Derde Wereldlanden is geko- LONDEN (AP) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Lockheed toonde deze week een nieuw ontwerp: de zogenaamde tweeling Jumbo. De twee Jumbo's vliegen zij aan zij onder één enorme vleugel en hebben samen zes motoren in plaats van acht. De Lockheed-experts zeggen dat dit tweeling model veel minder kosten met zich meebrengt. Het kan hetzelfde aantal passagiers vervoeren als twee Jumbo's apart. DEN HAAG - Billiton Internatio nal Metals BV, een volle dochter van Shell, stapt uit de diepzee- mijnbouw vanwege de slechte vooruitzichten voor de wereld- nikkelmarkt. Billiton heeft een aandeel van ongeveer dertig pro cent in de Omco, de Ocean Mine rals Company, waarin vier be drijven deelnemen. Naast Biliton zijn dat de Ameri kaanse concerns Lockheed en Amoco (elk dertig procent) en het Nederlandse Boskalis-West minster (tien procent). Tesamen hebben zij ongeveer 350 miljoen gulden gestoken in de ontwikke ling van een gepatenteerd sys- PAGINA 17 Het Arnhemse automatiserings- en adviesbureau RAET Softwa re and Computerservices, aanvankelijk een afdeling van de toenmalige Heidemaatschappij (nu voor 20 procent in handen van de Nieuwe Heidemij Holding) herdacht vorige maand met een expositie in het gebouw Rijnpoort in Arnhem het feit, dat de computer 25 jaar geleden in Nederland haar intrede deed. Rond die tijd begon het Arnhemse bedrijf ook haar activitei ten. door Peter Bloemendaal Geloof het of niet: de allereerste basis voor de computer, zoals wij die vandaag kennen, werd al gelegd tijdens het leven van de Engelse uitvinder Charles Babbage... die leefde van 1792 tot 1871. Babbage, in zijn jonge jaren al een intelligent en technisch gericht knaapje, wijdde letterlijk zijn hele leven aan een oplos-, sing van maar een vraagstuk. Hoe laat ik een machine aan dë hand van in die machine vastgelegde instructies ingewikkelde berekeningen maken, sneller dan de mens kan. Babbage - die heel dicht bij de oplossing kwam maar de voltooi ing ervan niet meer mocht meemaken - raakte in de loop der jaren dermate bezeten van zijn plannen, dat hij bijna letterlijk dag en nacht in de weer was en voor zijn directe omgeving nau welijks te genieten. Het ontwerp voor zijn 'analytische machine' zag hij nimmer werkelijkheid worden, maar tijdens zyn leven kwam wel de 'verschillenmachine' gereed. Een apparaat, dat jarenlang is gebruikt voor astronomische berekeningen. Tussen Babbage en het jaar waarin de eerste volledige elektroni sche computer ter wereld werd geïnstalleerd, zitten de activitei ten van vele uitvinders en technische heden die steeds weer iets nieuws bedachten en zo de weg effenden voor de ENLAC: 's werelds eerste elektronische computer, die in 1946 gereed kwam. Een fraai staaltje techniek, maar letterlijk een bakbeest van een apparaat. 30.000 kilo De ENIAC woog 30.000 kilo. telde 18.000 elektronische buizen, verbruikte 200 kilowatt elektriciteit en had een ruimte van 140 vierkante meter nodig om opgesteld te kunnen worden. De ENIAC kon twee getallen van tien cyfers in 0,0028 sec. ver menigvuldigen. De voorloper van de ENIAC, de nog elektro- mechanisch en met relais werkende Mark I, deed daar nog zes seconden over. De eerste echte computer op de markt was de Univac-1, een Ame rikaans apparaat dat in 1951 in gebruik werd genomen door het Amerikaanse bureau voor volkstelling. Ook dat was nog een onhandelbaar geval, dat een kleine zaal van het kantoor vulde. IBM - nu een van 's wereld grootste producenten van compu ters - kwam in datzelfde jaar op het lumineuze idee om de aller grootste computer ooit gefabriceerd in elkaar te zetten. Amen- kanen doen altijd alles in het groot en wat gegevens over deze IBM-gigant boekstaven die bewering. Het apparaat woog 113 ton, telde 58.000 elektronenbuizen en werd pas in 1958 operatio neel bij de Amerikaanse kustwacht. Eerste in Nederland Een jaar eerder, in 1957, maakte ook Nederland met de computer kennis. Bij de toenmalige Heidemij in Arnhen werd de eerste computer, een IBM, in ons land geïnstalleerd. "Een duidelijk voorbeeld van wat de techniek van vandaag vermag", jubelden de kranten toen. Ook dit apparaat was niet een van de kleinste maar verschilde al heel wat met de ENIAC uit 1946. Deze IBM had 'slechts' de helft van een flinke kantoorruimte in het Heide- mij-kantoor nodig. Met de komst van deze IBM was ook de RAET geboren. Aanvan kelijk als automatiseringsafdeüng van het Heidemy-concern, la ter steeds meer zelfstandig uitgroeiend tot het internationaal opererend bedrijf wat RAET nu is. Het bedrijf is de sluis gewor den, waardoor tal van overheden en onderdelen van het bedrijfs leven de weg naar automatisering hebben gevonden. Wereldprimeur "Wat de techniek van vandaag vermag" was vorige maand dan ook uitvoerig te zien in het gebouw Rijnpoort in Arnhem. Alle mogelijke toepassingen, verpakt in computers, lokten honder den vertegenwoordigers van overheid en bedrijfsleven uit bin nen- en buitenland naar Arnhem. Daar werd 's werelds eerste computer gepresenteerd uit het programma van het Amerikaan se bedrijf Hewlett Packard. Voor de kenners; een 32-bits-appa- raat met een ongelooflijke verwerkingssnelheid en een berg mo gelijkheden die tot nu toe niet in de kleinere systemen mogelijk Deze computer toont bijvoorbeeld een schitterend gedetailleerde en gekleurde modeltekening van de Space-Shuttle, in no-time haarfijn op het beeldscherm gezet. Of een ontwerp voor een woning, vanuit alle mogelijke hoeken gezien. "Een apparaat, waardoor de tekentafel bij ontwerpers straks op de vuilnisbelt ligt", likkebaarden deskundigen. De welbekende chip, die dit alles mogelijk maakt, heeft in haar ontwikkeling overigens nog lang niet het plafond bereikt. Een chip ter grootte van een speldekop kan op dit moment zo'n 100.000 componenten bevatten. Deskundigen verwachten dat dezelfde chipje in het jaar 2000 één miljoen componenten kan bevatten. Met andere woorden: nog meer informatie op dezelfde minimale ruimte. Het bedrijfsleven zal er nauwelijks nog omheen kunnen. Zelfs de meest geharde tegenstanders van automatiseren zullen uitein delijk moeten erkennen dat de chip meer en meer de overhand krijgen. Steeds meer bedrijven schaffen zich dan ook computer systemen aan om efficiënter te kunnen werken. Toekomst Het principe van de Engelsman Babbage (laat een machine aan de hand van vastgelegde instructies berekeningen uitvoeren, snel ler dan de mens kan) is vandaag gemeengoed geworden in com puters waarvan het formaat is geslonken tot een hanteerbaar en fraai ogend apparaat op het bureau. Of - nog kleiner in zakuit- voering, met als het even kan een elektronisch opgewekte stem erin die netjes elk getypt getal in het Engels herhaalt. Nu nog bestuurd door middel van een toetsenbord (lijkend op dat van de aloude typmachine) straks ook simpelweg reagerend op uitgesproken bevelen: de spraakherkennende chip is al, zy het in proef, realiteit. Computergestuurde robots, die zichzelf na bouwen. behoren ook al tot de mogelykheden. Microcomputers zijn al enkele jaren door hele horden hobbyisten tot absolute heilige koe verklaard, heiliger nog dan de auto waarin diezelfde chip overigens ook al aardig wat plaatsjes heeft veroverd. 328,00 335,00 115.20 115.00 197,00 197.00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 3770 38500 Zilver onbew 855 955 BUITENLANDS GELD B^lg francOOOi Portugese etc (1001 Csn dollar Franse frsnc (100) ZwH* franc II001 Z weed se k roon 100) Oost shilling II00) Spaanse peseta 1100) AMSTERDAM (ANP) - Een tur bulente koersontwikkeling zoals in Wall Street, waar de Dow Jo- nes-index gisteren op een nieuw historisch hoogtepunt van 1.070 belandde, was vandaag voor het Damrak niet weggelegd. Hier ging men voorzichtig nog wat verder omhoog, waarby Akzo op 36,10 een koers bereikte, die dit jaar nog niet eerder was voorge komen. KLM begon 2 hoger op 145, maar kon deze prijs niet behou den en midden beurs werd 144.50 betaald. Kon. Olie was 0,60 beter op 93 evenals Uni lever op 194.20. De koerssty- ging van deze internationals werd afgeremd door de dollar koers. die ca. anderhalve cent af brokkelde tot 2.6175 Philips verbeterde 30 cent tot 27,50 en Hoogovens 20 cent op i 1.5 Dt oblifattomarkt was op nieuw vast

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17