Belastingverhoging noodzaak voor VS 'Alleen de kerken kunnen zich nog uitspreken' Douaniers gaan hun boekje te buiten -C Minister Regan (financiën): Aftrekbaarheid van schilderwerk bepleit "Warme chocola, riep Moeder, maarWder dacht al aan een Cuba Libre. Haal voor Oudjaar de nieuwe zomergidsen. Jacht straks afhankelijk van het weer Kapitein stukgeslagen Carebeka nog spoorloos UIT EN THUIS MET DE ANWB. AyV Zonder kaartje in trein 'Maar binnen was het waip, want daar scheen de zori'. Haal voor Oudjaar de nieuwe zomergidsen. UITEN THUIS MET DE ANWB. DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Varia DEN HAAG (ANP) - Douanebeambten van EG-lan- den die toeristen uit andere EG-landen vragen hoe lang zij willen blijven en wat zij denken te doen, gaan buiten hun boekje. Dit blijkt uit het antwoord van de Europese Commissie op vragen van een lid van het Europees Parlement. De EG-landen "dienen staatsburgers van andere lid staten op hun grondgebied toe te laten wanneer de ze een geldig paspoort of persoonsbewijs overleg gen. De ambtenaren van deze staten zijn dus niet bevoegd vragen te stellen over de duur en het doel van hun verblijf', zo zegt de commissie in antwoord op vragen van de Westduitse socialist Dieter Rogal- la. In feite worden toeristen die dit is overkomen uitge nodigd hun beklag te doen bij het "dagelijks be stuur" van de gemeenschap: de commissie merkt namelijk op dat het burgers van de gemeenschap altijd vrij staat zich met concrete klachten tot haar te wenden. Rogalla's vragen hadden betrekking op Engelse doua niers. De commissie zegt niet van deze praktijken op de hoogte te zijn, maar neemt niettemin de gele genheid te baat om ze te veroordelen. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, meent dat er aan belastingverhogingen in de Verenigde Staten niet meer valt te ontko men nu blijkt dat het tekort op de nationale begroting voor het op 1 oktober begonnen financiële jaar 1983 de 200 miljard dollar gaat naderen. Dit heeft de officiële woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van financiën, Marlin Fitzwater, gisteren verklaard. Volgens Fitzwater is minister Re gan nog bezig na te gaan of een belastingverhoging noodzakelijk is. "Hij maakt serieus studie van de harde werkelijkheid van de begrotingssituatie. Niemand heeft een grotere hekel aan be lastingverhogingen dan Don Re- DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers in het schildersbedrijf hebben gisteren in een telegram aan premier Lubbers gevraagd van buiten-schilderwerk een aftrekpost voor de belasting te maken. Voor het kerstweekeinde maakte Lubbers bekend dat het ministerie van financiën deze week met een uitgewerkte regeling zal komen voor de fiscale aftrek van kosten voor groot onderhoud aan de woning. Duide lijk werd al wel dat alleen hoge onderhoudskosten aftrekbaar zullen zijn. De schilders denken dat hun werkzaamheden niet onder de regeling zul len vallen en zijn derhalve teleurgesteld en verbaasd. In het telegram wijzen zij erop dat de werkloosheid in hun bedrijfstak ruim dertig pro cent bedraagt. Dit percentage komt overeep met bijna 10.000 man. Als buiten-schilderwerk niet aftrekbaar wordt, verwachten zij een verdere stijging van de werkloosheid onder schilders. De Bouwbond van het CN V toonde zich al eerder, evenals de schilders, teleurgesteld over het gegeven dat alleen kosten voor groot onderhoud aftrekbaar zullen worden. Bij groot onderhoud moet worden gedacht aan daken, rioleringen en funderingen. ADVERTENTIE "Je zou er dorst van krijgen, van al die warme plaatjes", sprak Vader veelbete kenend. Moeder was al op weg naar de keuken. In de huiskamer bladerden Vader en de Jongens verder in de nieuwe reisgidsen die ze gisteren bij de ANWB hadden gehaald. "Tenerife", dacht Vader "dat lijkt me wel wat!'De huiskamerdeur ging open. "Warme chocola", riep Moeder. Maar Vader dacht al aan een Cuba Libre. ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft besloten deze winter sluiting en opening van de jacht bij wijze van proef te la ten afhangen van de toestand van het veld Het besluit is genomen op advies van de Jachtraad, aldus Braks' mi nisterie gisteren Een dergelijk systeem wordt ook in Engeland toegepast. De situatie in het wintersei zoen zal van dag tot dag wor den gevolgd aan de hand van waarnemingen van het KNMI, weeramateurs en bui tendienstambtenaren van de directie Faunabeheer van het ministerie. gan, maar hij moet realistisch zijn", aldus de woordvoerder. Regan is een van de grootste steun pilaren van het conservatieve economische beleid van presi dent Reagan. Twee maanden ge leden zei hij nog zich tegen elke poging tot belastingverhoging te zullen verzetten. "Ik denk er niet over", antwoordde hij toen op vragen van journalisten of een belastingverhoging het ant woord op het begrotingspro bleem zou kunnen zijn. Bij die gelegenheid zei Regan ook spijt te hebben gekregen van zijn medewerking aan de belasting verhoging van honderd miljard dollar van de afgelopen zomer omdat die geen baat heeft ge bracht. Een maand geleden zei hij te voelen voor uitstel van de belastingverlaging van juli ko mend jaar met zes maanden. Dat zou veertien miljard doUar kun nen opbrengen. Uit berekeningen van het ministe rie van financiën is gebleken dat het tekort op de federale begro ting voor het lopende financiële jaar tot 200 miljard dollar zal toe nemen als het beleid niet wordt gewijzigd. Aanvullende bezuini gingen op de overheidsuitgaven kunnen hooguit twintig miljard opleveren. OMAHA (AP) - Debbie Keefe-Prochaska uit San Francisco legde zich moedeloos ter neder op de bagageschijf van het vliegveld Eppley in Oma ha nadat haar vlucht naar Denver was geannuleerd wegens een sneeuw storm. Het vliegveld Stapleton in Denver werd daardoor onbereikbaar. Ten minste 56 vluchten van het vliegveld Eppley gingen niet door. GRONINGEN (GPD) - Er is nog geen spoor gevonden van Care- beka-8-kapitein J. van der Pol uit Leek. De zoekacties voor de noordwestkust van Spanje - waar het schip donderdag op de rotsen liep - gaan nog steeds door. De kans dat hij nog levend wordt gevonden wordt echter ui termate gering geacht. Aangeno men wordt, dat hij is verdron ken. De kapitein bleef op het schip nadat de bemanning van boord was gehaald. Hij is spoor loos sinds de Carebeka-8 vrijdag in twee stukken brak. De rederij Carebeka in Groningen wil overigens niets horen van be richten dat de kapitein zich op het schip zou hebben vastgebon den. Aangenomen wordt dat hij gebruik heeft gemaakt van de zo genaamde leefiijn die op zee bij slecht weer wel meer wordt ge bruikt. Bij Carebeka gaat men er voorlopig vanuit dat de heer Van der Pol van het schip is gespoeld. Het is de Groninger rederij niet be kend waarom de kapitein het schip niet wilde verlaten. „We hebben in het geheel geen con tact met hem gehad. We hebben het voortdurend geprobeerd, maar deze pogingen lukten niet", aldus een woordvoerder van Ca rebeka. Het schip was zonder la ding op weg van La Coruna naar San Ciprian. De bemanning - die uit enkel Ne derlanders bestond - is inmid dels weer thuis. Zij werden don- ROOSENDAAL (ANP) - Pim Gaanderse (36) is met ingang van 1 januari 1983 benoemd tot hoofdredacteur van het Bra bants Nieuwsblad in Roosen daal. Hij volgt Cor Meerbach op, die binnenkort vervroegd uittreedt. Gaanderse werkt al sedert 1 september 1979 bij het Brabants Nieuwsblad waar hij aanvankelijk chef-redacteur en later adjunct-hoofdredacteur was. Daarvóór was Gaanderse onder meer voorlichter van de gemeentepolitie Eindhoven en een waterschap. derdag door helikopters van het schip gehaald en voor een me disch onderzoek overgebracht naar een Spaans ziekenhuis. Af gezien van te verwaarlozen ver wondingen heeft geen van de tien geredden nadelige gevolgen ondervonden van de scheeps ramp voor de kust van Noord- west-Spanje. LEIDEN - Zonder treinkaartje reizen: dat kan goed gaan als je je opsluit op de w.c. of als je zo'n mooi verhaal vertelt dat de conducteur tot tranen toe is geroerd, maar in de meeste ge vallen zul je toch een bekeu ring krijgen. Voor de Leidse kantonrechter stonden gister morgen twee mensen die ervan werden verdacht zonder kaar tje te hebben gereisd. De eerste verdachte, een keurige dertiger, had eerste klas ge reisd op 28 februari van dit jaar. En u had geen kaartje'' vroeg de rechter. "Jawel, maar toen de concducteur zei: uw kaartje graag, heb ik geant woord: waarom vraagt u dat niet aan die lui die daar zitten. In de eerste klas zaten name lijk mensen onderuit gezakt die duidelijk geen eerste klas kaartjes hadden. Maar het eni ge dat de conducteur tegen hen zei was: dat jullie eerste klas reizen, dat is nog daar aan toe, maar haal jullie voeten wel even van de banken af'. De verdachte vond dat on rechtvaardig en liet daarom zijn kaartje niet zien. En ja: kon de conducteur niet even zijn naam noemen, zodat hij, de reiziger, melding van het ge beurde kon maken bij de auto riteiten van de spoorwegman? Daarvan was deze niet ge diend. Hij duldde het niet dat de reiziger de rollen omdraai de. Mijn naam? Niks daarvan! "Ik wil uw naam weten", zei hij. "Maar weet u wat nou het vreemde was: mijn kaartje lag ondertussen gewoon op het ta feltje! Die conducteur wilde dat kaartje gewoon niet zien". De verdachte die in Amsterdam m de trein was gestapt werd in Den Haag in zijn kraag gevat door twee spoorwegagenten. Kijk dan, ik heb wel degelijk een kaartje, had hij gezegd. Te laat, antwoordden de agenten, dat kaartje had u dan maar eer der moeten geven. De verdachte scheen vervolgens ook nog te hebben gezegd: staan jullie met zo slap te lul len, jullie met je 30.000 gulden per jaar. Maar toen de rechter gistermorgen de verdachte, die er niet uitzag als iemand met een jaarinkomen van 30.000 gulden per jaar, met deze uit spraak confronteerde, zei deze: "Dat kan ik me niet meer her inneren. Ik had een feestje ge had..." Dat hij echter wel degelijk een kaartje had gehad kon hij ook nu nog bewijzen. "Kijk, me neer de rechter, dit is het kaar tje. Heb ik bewaard, want u be grijpt dit vergeet ik nooit Hij werd vrijgesproken. Geintje Hij zat nooit, maar dan ook echt nooit in de trein, de tweede verdachte die moest voorko men, omdat hij ervan werd ver dacht zonder kaartje te hebben gereisd. "Maar hoe kan dat dan?" vroeg de rechter. "Wie zat er dan op 15 augustus '81 tn de trein"' Ik door Wim Brands les van u". Waar was hij dan geweest op die dag? wilde de officier van justi tie weten. "Ja, weet ik veel'. Had hij dan geen bewijs, kon hij dan niet zeggen: op die dag heb ik—'Toe nou", antwoord de de verdachte. "Jij hebt toch ook geen bewijzen van alles wat je op 365 dagen hebt ge daan". "Maar", vervolgde hij even later, "ik denk dat iemand een gein tje met me heeft willen uitha len. Ik moest ook een keer in Haarlem voorkomen voor pre cies hetzelfde". Maar zou die persoon dan alles van hem weten: zijn leeftijd, zijn voornamen? De officier van justitie verbaasd. De ver dachte niet: "U ziet het". Hij vond ovengens dat die con ducteur maar eens moest voor komen. "Dan kan die man zeg gen: hij was het met". Alsof een conducteur zich alle ge zichten van mensen die zonder kaartje hebben gereisd nog weet te herinneren. In elk geval besloot de rechter de zaak aan te houden. ADVERTENTIE "Dit keer moeten we er eens op tijd bij zijn", had Moeder op besliste toon gezegd. Dus was Vader door de barre kou naar de ANWB gegaan om de nieuwe reisgidsen van 1983 te halen. Wat waren het er veel. En wat hadden ze nog een keus. Het werd een mooie avond. Buiten vroren de takken van de bomen. Maar binnen was het warm, want daar scheen de zon. ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241. Lutherse bisschop uit Namibië: "Ons volk hunkert naar vrede, vrijheid en onafhankelijkheid". Dat zei de lutherse bisschop Kleopas Dumeni uit Namibië (Zuidwest-Afrika) op een pers conferentie in Helsinki. De bisschop - die in het strijdge bied tussen Namibië en Zuid- Afrika woont en steeds voor zijn leven moet vrezen - riep op om inzake de Namibische kwestie naar de stem van de kerken te luisteren. Dumeni is een van de kerkleiders die zich in Zuid-Afrika en Nami bië verzetten tegen de Zuidafri- kaanse aanwezigheid in dat land en die kritiek uiten op de wester se landen die nog altijd geen op lossing voor dit probleem heb ben gevonden. De westerse in dustrielanden hebben grote be langen in de beide landen. Bo vendien zijn de betrekkingen tussen de regering van de Ver enigde Staten en die van Zuid- Afrika sinds de regering-Reagan aanmerkelijk verbeterd De synode van de (zwarte) evange lisch-lutherse kerk van Namibië - waarvan bisschop Dumeni voorzitter is - deed al een jaar geleden een dringend beroep op al haar zusterkerken om voor Na mibië te bidden en Namibiërs die in ballingschap leven te hel pen. Ook werd de zusterkerken gevraagd, van hun regering te ei sen, dat deze opkomt voor de on afhankelijkheid van dit land, voordat alle Namibiërs in de vrij heidsstrijd zijn omgekomen. De Namibische Raad van Kerken verklaarde in juli dit jaar, dat in dit land in feite een 'volkeren moord' woedt. En de rooms-ka- tholieke bisschoppenconferentie van Zuidelijk-Afrika hekelde het Zuidafrikaanse optreden in Na mibië niet minder fel. De westerse landen, zo zei bis schop Dumeni in Helsinki, heb ben het Namibische volk tot slaaf gemaakt. "Als een blanke sterft, worden daaraan hele ko lommen in dc krant gewijd, maar tegelijk zijn de westerse landen financieel verantwoordelijk voor de dood van duizenden zwar ten". "De kerken zullen niet zwij gen over het bloedvergieten en het onrecht dat het Namibische volk wordt aangedaan. Ze zijn de stem van de mensen zónder stem, de enige oppositiegroepe ring in het land die zich nog kan uitspreken". "Wij hebben", zo vervolgde de Na mibische bisschop, "journalisten geïnformeerd, bisschoppen en andere kerkelijke leiders uitge nodigd voor een tocht door het land en hun alle ellende laten zien. Zij voelden allen met ons mee, maar wat gebeurt er? Niets!" Graham Een evangelisatiebijeenkomst van de Amerikaanse baptisten- prediker Billy Graham in het sta dion van de hoofdstad Nassau van de Bahama-exlanden (ten noorden van Cuba) bracht niet minder dan 25.000 mensen op de been; 10.000 méér dan de paus op diezelfde plaats wist te trekken, zo meldt het bericht daarover. Op de Bahama's wonen zo'n 250.000 mensen, van wie er 27.000 baptist zijn en 25.000 rooms-katholiek Graham neemt de laatste jaren dui delijk een andere houding aan te genover het probleem van oorlog en vrede dan ten tijde van de Vietnam-oorlog, toen hij wel 'Gods eigen machinegeweer' werd genoemd wegens zijn steun aan het Amerikaanse regerings beleid. Nu pleit hij van Washington tot Moskou voor het verwijderen van alle atoomwapens en bacte riologische en chemische wa pens. "Wij leven in de gevaarlijk ste periode van de hele geschie denis", zei hij in november tij dens een bijeenkomst in Amster dam ter voorbereiding van een wereld-evangelistencongres in ons land volgend jaar. "Door een technische fout of door een blun der van de politici kan er een oor log met kernwapens ontstaan, waardoor de mensheid in enkele minuten totaal kan worden ver nietigd". Grahams pleidooi voor terugdrin ging van de bewapening wordt hem niet door iedereen in dank afgenomen. Voor het eerst was hij niet aanwezig toen Reagan tot president van Amerika werd beëdigd. Bezoek. De paus hoopt op 5 maart een bezoek van tien uur aan het Middenamerikaanse land Nicaragua te brengen. Dat verklaarde aartsbisschop Miguel Bravo van de hoofdstad Mana gua tegenover een krant. Het Vaticaan heeft het bericht dat de paus op zijn reis door Midden- Amerika ook Nicaragua zal aan doen nog niet bevestigd. In een officiële boodschap aan het Vati caan zegt de Sandinistische rege ring van het land, dat de paus met een bezoek een grote bijdra ge aan de vrede zou leveren. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bcrkel-Rodenrijs B. van "t Veld Nunspect, te Gouda J Smil Hil versum; aangenomen naar Kla- zienaveen-Zwartemeer (Dr.) kan didaat P den Hertog Den Dol- der; bedankt voor Ooltgensplaat en voor Tholen A. Visser Nieuw- land-Oosterwijk (ZH). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Nieuwolda-Wolden- dorp (Gr.) F. H. von Meyenfeldt Hilversum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Zuid hom (Gr.) H J Begeman Bun schoten. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Opperdoes H. H. Klomp Zwaagwesteinde. die bedankte voor Aldegrove (Cana da); bedankt voor Zeist J. Brons Urk Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hamilton (Canada) en voor Moerkapelle D. Hakken berg Llsse, voor Woerden J. J. van Eckeveld Zeist, voor Kat wijk aan Zee J Mijnders Vee nendaal. Doopsgezinde Broederschap: be roepen te Joure D. Broers, pasto raal medewerker Enkhuizen. Overleden. In Zwijndrecht is op 51 jarige leeftijd plotseling overleden de gereformeerde pre dikant H. J Koffhe Ds Koffne begon zijn loopbaan in Lelmut- den, waar hu van 1957 tot 1962 predikant was Emgc weken ge leden vierde hu nog zun zilveren ambtsjubileum. Sinds 1977 was hu werkzaam in Zwijndrecht Groote Landt Morgen om 12 uur wordt ds Koffne ui Zwundrecht (aan de Jeroen Boschlaan) begra ven. Flets en koffie. In een gedenk boek over het 60-jarxg bestaan van de gereformeerde gemeenten »n Den Haag en Scheveningen vertelt de schrijver, drt. J Schip per, dat nog m augustus 1949 de Scheveningsi' kerkeraad besloot, dat alleen kerkleden die daar voor toestemming van de kerke raad hadden zondags op de fiets naar de kerk mochten komen Diezelfde kerkeraad liet sinds 1953 - uit ruinigheidsotvruvgingm - na de kerkdienst alleen koffie schenken voor de ouderling die de preek had gelezen De andere kerkeraadsleden mochten toekij ken. Alleen als een echte dommee »n de dienst was voorgtgaan. kregen dUe broeders koffie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13