„Relatie met Suriname uniek in de wereld Excellentie Dat gaat maar door! Lage pr ijzen bij Sheli. Nieuwe strip in deze krant Shell helpt, óók met lage prijzen 0 DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Hebt u André van Duin in Willem Ruis z'n Lotto Show zien dollen met het tableau vivant van Rem brandts Nachtwacht"?. Prach tig, nietwaar, zoals al die figuren van Rembrandts beroemdste schilderij in de lijst stonden ge rangschikt, aangetakkebost naar de etsen van het origineel, stok stijf stilstaand, alleen het hondje verried door wat nerveuze bewe gingen dat we niet met het schil derij zelf te maken hadden maar met een menselijke nabootsing ervan, een zogeheten „tableau vi vant". Het was dit jaar al de 38e „opvoering" die een gezelschap uit Berg en Terblijt, bij Maas tricht, van De Nachtwacht gaf. Er is dus blijkbaar vraag naar zulke „levende schilderijen", hoe ouderwets en uit de tijd het in dit televisietijdperk ook mag aan doen. Hoewel, wat heet ouderwets. In The Sunday Telegraph van 5 decem ber las ik dat sinds 1933 ieder jaar van begin juli tot eind au gustus gedurende zeven weken in het openluchttheater van Lagu- na Beach in Californië elke avond voorstellingen worden ge geven van tableaux vivants. Amerika op zijn ergst, waar kunst wordt omgezet in een foef je", heeft iemand eens gezegd. Maar de belangstelling is steeds overweldigend, want hoewel de plaatsen tussen de 20 en 60 gul den kosten zijn alle voorstellin gen in januari al uitverkocht, en staan er in de weken van de voor stellingen iedere dag lange rijen mensen te wachten die hopen nog een niet afgehaald kaartje te kunnen bemachtigen voor wat Net Schouwspel van de Mees ters" word genoemd. Er is inmiddels een wachtlijst van 27 jaar voor diegenen die in aan merking willen komen voor een plaatsje onder de 2500 stemge rechtigde leden, die een kleine contributie betalen en in ruil daarvoor voorrang krijgen bij het reserveren van kaarten. Bo vendien hebben zij stemrecht bij de verkiezing van de „Board of Directors", die uit negen leden bestaat en goedkeuring moet ver lenen aan de nieuwe plannen die de Pageant Director, de Schouw speldirecteur, ieder jaar indient voor de voorstelling van volgend jaar. U begrijpt, in Laguna Beach is geen sprake van amateuristische Spielerei. De 2600 plaatsen van het openluchttheater zijn iedere avond bezet, men beschikt over 20 full-time employees en een 300-tal vrijwilligers. Er komt ieder jaar zo'n 10 miljoen gulden binnen en hoewel de onkosten zeer hoog zijn (waaronder f 1.250.000 voor de huur van het theater), blijft er toch nog altijd zo'n f 550.000 per jaar te verdelen over voor 64 col lege scholarships oftewel 64 stu diebeurzen. Er zijn twee complete bezettingen van vrijwilligers, die om de week optreden, en dus niet hun hele zo mervakantie aan dit vrijwilli gerswerk vastzitten. Advocaten, winkeliers, lorry-divers, inge nieurs, studenten, huisvrouwen, kortom „iedereen" wil graag meedoen, zoals dat bij ons in Die ver bij de befaamde jaarlijkse Shakespeare-voorstellingen al tijd het geval was. Sint-Andries, een van de figuren in Leonardo da Vinci's „Laatste Avondmaal" (een vast nummer) wordt bij voorbeeld al veertien jaar door een gepensioneerde chemicus uit gebeeld, George Cunningham, die daarvan zegt: „Ik tel de se conden af door met mijn tenen op en neer te wippen in mijn tennis schoenen die achter de tafel schuil blijven. Daardoor weet ik precies hoe lang het nog duurt voor de lichten weer uitgaan en ik mij even kan krabben". Wat krijgen die 2600 toeschouwers nu eigenlijk te zien? Het doek is dicht, de presentator vertelt iets over de schilder en het meester werk dat zij zo meteen uitgebeeld zullen zien, dan gaat het gordijn open, het orkest speelt een toepas selijke melodie, de vrijwilligers binnen de grote gouden lijst (die 3 meter hoog en 10 meter breed kan zijn) staan gedurende 90 se conden stokstijf stil, dan doven de lichten weer, het gordijn gaat dicht, de presentator bereidt het publiek voor op een van de vol gende 24 driedimensionale schil derijenimitaties, na enkele minu ten gaat het doek weer op, etcete ra... Die uitbeelding van „Dansers oefe nend aan de bar" van Degas, „Le Pècheur a la Ligne" van Renoir, „Baders in de Seine" van Seurat, „Sint George en de draak" van Fritz Preiss, enzovoort enzovoort schijnen zo levensecht, zo natuur getrouw te zijn, dat altijd een van de uitbeeldingen bij open doek wordt opgezet en weer afge broken, zodat de toeschouwers hun groeiende twijfel of er wel van „echte mensen" sprake is weer kunnen vergeten. De kunst is niet om een driedimen sionale uitbeelding te geven van een tweedimensionaal origineel, maar om met driedimensionale middelen toch een vlakke, twee dimensionale indruk te wekken. Dat gebeurt door een bepaalde belichting, door gebruik van acrylverf die het licht niet weer kaatst, door de kledij van stijf ge schilderd katoen te maken dat niet begint te wapperen in de wind, en door trucages. Zo is de tafel in Da Vinci's „Laatste Avondmaal" sterk hellend ge maakt, en slechts 25 centimeter breed, waardoor hij enerzijds toch even breed lijkt als op Da Vinci's muurschildering, maar anderzijds „vlak" en tweedimen sionaal lijkt. DEN HAAG - Net een beetje gewend aan haar nieuwe werkkring aan het Haagse Plein en aan de vele facetten van de Nederlandse ontwikkelingssamen werking, moest de WD-minster voor ont wikkelingssamenwer king, Eegje Schoo, een zware knoop doorhak ken: het opschorten van de hulp aan het Su riname van bevelheb ber Bouterse, na de moord op vijftien oppo santen. Onder welke omstandigheden kan deze hulp worden her vat? Mevrouw Schoo (38): „Als we weer de indruk hebben dat daar ontwikkelingen zijn die leiden tot meer democra tische verhoudingen. Dan gaan we opnieuw met de Tweede Kamer praten en ik hoop dan ook weer net zo'n brede steun te krijgen als nu met het opschorten. Ik kan daar geen definitieve uit spraken over doen". - Maar kunt u zich een hervat ting van de hulp voorstellen zolang Bouterse nog aan de macht is? „Dat lijkt me buitengewoon on waarschijnlijk. Maar ik blijf niet voor niets heel vaag. Ik hoop op positieve ontwikke lingen". „Op dit moment is er geen spra ke van dat het verdrag van 1975 kan worden uitgevoerd. Daarin staat vermeld dat Ne derland en Suriname een ge meenschappelijke verant woordelijkheid hebben voor de ontwikkeling van Surina me. Alle beslissingen worden gezamenlijk genomen. Daar voor moet je voldoende we derzijds vertrouwen hebben, en dat hebben we nu in geen geval." „De laatste maanden was er al sprake van een afnemende ontwikkelingsrelevantie, maar het opschorten van de werking van het verdrag heeft daar niets mee te ma ken". - Heeft de hulp tot nu toe eigen lijk wel effect gehad? „Dat is moeilijk vast te stellen. Er zijn bijvoorbeeld drie gro te landbouwprojecten in uit voering. Een ervan, een olie- palmproject, is een technisch juweel, maar economisch een sof. Als een project niet bij draagt aan de sociaal-econo misch ontwikkeling van Su riname, moet je je afvragen of je het geld niet anders moet besteden." Minister Schoo „We weten al langer dat de ont wikkeling van een pas onaf hankelijk land een schoksge wijs proces is, dat door ber gen en dalen gaat. Maar ook dit heeft op zich niets te ma ken met onze beslissing de hulp op te schorten". - Is er niet overwogen een on derscheid te maken in projec ten die wel en die niet opge schort zouden kunnen wor den, met als doel de armsten in de Surinaamse samenle ving te ontzien? „We hebben in eerste instantie alleen het hulpoverleg stop gezet, om onszelf enige ruim te te geven om te onderzoe ken of een gedifferentieerde aanpak mogelijk was. Maar vanwege de verdragsbepalin gen kan dat niet. Wij hechten zeer aan juridische argumen ten, omdat we het verdrag als zodanig in stand willen hou den, inclusief de beloofde steun van in totaal 3,5 miljard gulden. Dan is er ook nog het praktische probleem dat al het geld op één gironummer terecht komt, dat met één tussenschakel dat van Bou terse is." „Humanitaire hulp komt voor lopig niet ter sprake. Daar zijn trouwens andere kanalen voor. Die worden ook ge volgd in andere landen met regimes waar je evenmin mee aan tafel wil zitten. Maar als het schrikbewind (in Surina me) blijft, en de mensen arm lastig zouden worden, dan kun je humanitaire hulp gaan geven, maar dan onder een andere noemer, buiten het verdrag om." - Als je de maatregel vergelijkt met andere landen waaraan wel hulp wordt gegeven, In donesië bijvoorbeeld na de generaals-coup in 1966, komt al snel het verwijt van 'selec tieve verontwaardigi-ng' om de hoek kijken? „Ik wil geen vergelijking ma ken tussen de regimes van Indonesië toen en Suriname nu. Belangrijk voor my is dat sinds die tijd de mensenrech ten, ook bij ontwikkelingssa menwerking, steeds belang rijker zijn geworden in het Een van de goede van deze krant voor bet Jaar 1983 is om te beginnen met een gloednieuw stripver baal. Vanaf maandag 3 ja nuari wordt u dagelijks een kijkje gegund in "Avond land". Om alvast een tipje van de sluier die over deze natie bangt op te lichten, bet vol gende: A vond land is een westerse de mocratie die u binnenkort van nabij zult leren kennen. Het is een kleine staat met een trots verleden en een problematisch heden. In bet parlement van bet land zijn vele partijen vertegenwoor digd, maar de Sociaal Libe rale Middenpartij zit zo comfortabel, dat zij altijd in staat is de regering te vor men. De minister-president Is er rotsvast van overtuigd dat zijn natie een veelbelovende toekomst beeft, en zijn poli tieke optreden is dan ook van een compromisloos op portunisme. Hij interesseert zicb zeer voor de geschiede nis van zijn land, boe wel bij daar weinig van weet. Met de economie is bet van bet zelfde laken een pak. Niette min deelt bij zijn opvattin gen gaarne mee aan journa listen, als hij tenminste zijn faalangst kan overwinnen. De secretaris-generaal is zo ongeveer de enige in het land, die de bele boel een beetje kan overzien, alleen al door zijn lichaamslengte. Hij maakt daar een passend misbruik van. De minister-president woont in een eenvoudige bal f vrij staande woning, samen met zijn echtgenote - die actief is in diverse vrouwenorga nisaties van behoudende snit - en zijn drie kinderen. Een dochter van 16 die uit sluitend belangstelling beeft voor discotheken, een DE K0NIN6IN OFWEL HET 6IAAT6HOOFD, HEEFT HET HAPT OP DE TDNó zoon van 12, die bij de ver kennerij is en een dochter van 4 die nog nergens bij is, maar veel belooft. Tenmin ste als we afgaan op de uit spraken die zij nu reeds doet. De generaal en de admiraal proberen met wisselend suc ces gebrek aan strategisch inzicht te verdoezelen met behulp van enorm enthou siasme voor de moderne technologie. De koningin is het ceremonië le staatshoofd; zij steekt haar sympathie voor uiterst linkse bewegingen nauwe lijks onder stoelen of ban ken. Zoals u ziet lijkt dit kleine land in niets op enige staat die we kennen. Des te beter kunnen wij ons er mis schien aan spiegelen... Deze krant vormt in 1983 bet gratis paspoort voor een da gelijks bezoek aan Avond land, onder het motto "Ex cellentie". beleid. Dat staat ook nog eens uitdrukkelijk in het re geerakkoord". „Ten tweede hebben we met Suriname een unieke relatie. Met Indonesië is bij de onaf hankelijkheid niet een derge lijk verdrag gesloten. Dat land wordt veel meer behan deld zoals andere ontwikke lingslanden. Maar met Suri name werken we op basis van gelijkwaardigheid, een gedeelde verantwoordelijk heid, dat is uniek in de we reld. En verder hebben we een bedrag (3,5 miljard gul den) in één keer toegezegd, dat is bij andere landen nooit gebeurd". We stappen over van het spe ciale geval Suriname naar de belangrijkste wijziging in het beleid van de afgelopen ja ren: meer nadruk op de in schakeling van het bedrijfsle ven bij ontwikkelingssamen werking. Leidt dat tot een verschuiving van de aan dacht voor de armste groe pen en de armste landen naar de al iets meer geindustriali- seerde ontwikkelingslanden? „De komende jaren moeten we duidelijk maken dat het Ne derlandse bedrijfsleven al veel doet voor ontwikke lingslanden, al dan met in sa menwerking met ons depar tement. Niet uit charitatieve oogmerken, maar dat kun je ook niet vragen. Maar nu al leidt meer dan zestig procent van de bilaterale hulp tot or ders voor het Nederlandse bedrijfsleven". „Het gaat er mij niet in eerste instantie om dat die zestig procent tot bijvoorbeeld ne gentig wordt opgeschroefd, dat zou een heel verkeerd spoor zijn. De kernvraag is, in hoeverre die zestig procent kwalitatief kan worden ver beterd. Ik heb daarover ook met staatssecretaris Bolke- stein van exportbevordering regelmatig overleg afgespro ken. Het bedrijfsleven moet leren beter in te spelen op wat werkelijk nodig is. Daar voor is meer openheid nodig, en een verandenng in het denken. Maar ik sluit ander zijds ook niet uit dat in de toekomst meer dan die zestig procent via het Nederlandse bedrijfsleven zal gaan lopen." Uit een enquête van de Natio nale Adviesraad Ontwikke lingssamenwerking blijkt dat het bedrijfsleven weinig be langstelling heeft voor de armste landen. „Ik kan mij voorstellen dat het midden- en kleinbedrijf ac tiever wordt in het verhogen van de export naar de Derde Wereld, inderdaad in éerste instantie naar de wat rijkere ontwikkelingslanden. Lan den waar de mensen gemid deld 260 dollar per jaar ver dienen, daar is niet zo'n grote markt. Maar er zijn ook wel voorbeelden waar dat toch kan. Zo traint KLM bijvoor beeld de medewerkers van Air Tanzania". ,Een ander voorbeeld dat ik laatst tegenkwam, en wat mij nogal trof, is een contract met Indonesië. Nederland levert een aantal baggerschepen, en daarnaast helpt ze de lokale industrie om zelf ook een aantal te bouwen" „Voor Nederland worden ken nis en diensten een steeds be langrijker exportartikel. We moeten kijken of we dat van uit ontwikkelingssamenwer king kunnen stimuleren. Ik denk juist dat daar voor Ne derland een belangrijke groeipool voor de export kan zitten. Het midden- en klein bedrijf kan hier een belang rijke rol spelen, ook vanwege de grotere flexibiliteit in de produktie en ten e kleinere markten. Ik wil op dat gebied een nieuw initia tief nemen. Een probleem daarbij is wel met wie je daar over in gesprek moet gaan" Ex-staatssecretaru Dik win handelt bevorderingde voor ganger van Bolkestexn, heeft geschreven dat er op uw de partement minder strenge normen gehanteerd moeten worden bij de beoordeling of een activiteit van het Neder landse bedrijfsleven wel aan de ontwikkelt ngseisen vol doet. Ligt dat ook in de lijn van deze regering? „Het kan zijn dat het daarop uitkomt Maar de ontwikke- Ungsrelevantie zal nooit op de tweede plaats mogen ko men. Het kan zijn, en ik fan taseer nu wat dat we bij de criteria meer gedecentrali seerd te werk gaan. dat we meer ruimte moeten hebben om ter plekke de interpreta tie van de criteria te bekijken. Het kan zyn dat criteria die we hier in Den Haag hebben bedacht minder belangrijk zijn in bijvoorbeeld Sri Lan ka." - Veel landen zouden meer heb ben aan het openstellen t-an onze markt, dan aan de hele ontwikkelingshulp bij elkaar. „De belangrijkste exportont wikkelingen zullen straks uit de technologie en de dien sten moeten komen, en de omschakeling daarop wordt vertraagd door het protectio nisme. Gelukkig staat Neder land officieel op een anti-pro tectionistisch standpunt Op dat gebied heb ik voorlopig ook geen behoefte aan meer bevoegdheden" „We leven nu in een econo misch slechte tijd. Het is al niet mogelyk vast te houden aan onze belofte jaarlijks an derhalf procent van het natio naal inkomen aan ontwikke lingshulp te spenderen, sinds de schatting van dit nationaal inkomen is verhoogd. Minis ter Ruding van financiën heeft in deze tijd van bezuini gingen een redelyk afhou dende houding om deze ach terstand in te lopen. Maar in ternationaal is het een be langrijk symbool. Zoals in het regeerakkoord is over eengekomen, zullen we over enige jaren dat percentage (volgens de nieuwe schatting van het nationaal inkomen) weer halen." - Is er nog wel eer aan te beha len, nu de publieke opinie zich minder druk maakt om ontwikkelingssamenwerking dan in de tijd van Pronk „Bij veel mensen is het beeld ontstaan dat ontwikkelings hulp vaak weggegooid geld is. We moeten naar buiten brengen, dat er altijd van de duizend projecten wel een aantal mislukt, dat is mets bijzonders. Maar we moeten vooral de aandacht richten op het feit dat het wèl helpt. Het besef dat we wat kunnen doen, is een beetje weggeëbd. Dat hangt ook samen met de eigen machteloosheid van de „In mijn vorige fünctie (voor zitter van de Emancipatie- raad) heb ik ook gemerkt dat mensen die het wat minder getroffen hebben, eerder dat gevoel van machteloosheid hebben wanneer het econo misch slechter gaat. In de trant van: nu kunnen we he lemaal wel ophouden Ook veel vrouwen hebben dat ge voel van machteloosheid. Daar wil ik wat strijdbaar heid in brengen... en optimis- ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - ook langs desnel- weg - is de benzine scherp geprijsd Maar ook voor allerlei andere arti kelen betaalt u geen cent te veel. En tijde lijk betaalt u voor'n flakon ruitontdooier* zelfs héél weinig. Voor f 1,50 (normaal f 3,15) krijgt u hartje winter uw ruiten moeiteloos boven nul. Zodat u 'n uitstekend zicht houdt op de weg én op de lage prijzen bij Shell.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11