Leiders in cel: strijd gaat door Gesprek Libanon met Israël Massale amnestie in Griekenland Tass: eigen rol Europa noodzaak 1 Onrust rond rede koningin Elizabeth II Paus vraagt christenen om gebeden "Polen heeft Solidariteit nodig" Vliegongeluk in China: 23 doden PROFITEER ER VAN! JP.Groeneveld en Zn. Buitenland MAANDAG 27 DECEMBER 1982 LONDEN (AP) - De Britse ko ningin Elizabeth II heeft ge weigerd in te gaan op de eis van progressieve partijen om verwijzingen naar de Falk- land-oorlog uit haar jaarlijkse kersttoespraak te schrappen. De van tevoren op de band opgenomen tekst werd door radio en televisie in Groot- Brittannië en de landen van het Gemenebest zonder ver anderingen uitgezonden. De politieke storm ontstond vrijdag toen de tekst van de rede bekend werd. In de toe spraak werd goedkeurend gesproken over het Britse recht om de Falkland-eilan- den op Argentinië te herove- Linkse parlementariërs ver klaarden daarop dat de ko- ningin haar constitutionele grenzen doorbreekt en zich direct met de politiek bezig houdt. De conservatieven on der leiding van premier Mar garet Thatcher beschuldig den op hun beurt links ervan te trachten de koningin te verwikkelen in een debat over de oorlog. In de aan het begin van deze maand opgenomen toe spraak zwaaide de koningin lof toe aan de Britse maritie me macht. "Eerder dit jaar in de Zuidatlantische Oceaan zorgden de koninklijke mari ne en de koopvaardijvloot er voor dat onze zeelieden, sol daten en piloten de Falklan- ders 8000 mijl ver over de oceaan te hulp konden ko men. Daarbij toonden ze het vakmanschap en de moed waarop bij de verdediging van elementaire rechten een beroep op wordt gedaan", al dus de koningin in haar 8l/2 minuut durende redevoering. Later in de toespraak was er nog een korte verwijzing naar de oorlog toen de koningin de 47 Gemenebestlanden be dankte voor hun "immens geruststellende houding" tij dens de Falkland-crisis. VATICAANSTAD (ANP) - Op eerste kerstdag heeft paus Johannes Paulus II Gods ze gen afgesmeekt over de stad Rome en over de wereld in de traditionele zegen "Urbi et Orbi". Rond zestigduizend gelovigen hadden zich voor deze zegen op het St. Pieters plein verzameld. Tientallen radio en tv-stations hebben de plechtigheid uitgezonden. In zijn kerstboodschap nodig de het hoofd van de r.k. kerk de christenen van alle kerk genootschappen en alle gelo vige mensen uit om zich in gebed te verenigen met de katholieken, wanneer dezen volgend jaar het "heilige jaar der verlossing" vieren. De ka tholieke gelovigen riep hij op om het H. jaar op passende wijze in hun parochies te vie ren. "In het geheim der verlossing door Christus zijn alle men sen verenigd, want de verlos sing geldt voor alle mensen", aldus de paus die, ingaande op de betekenis van het kerstfeest eraan herinnerde, dat God "in de nacht van Bethlehem voor allen mens geworden is". In zijn boodschap herinnerde de paus vooral aan de diepe verbondenheid van de kerk met al degenen, die lijden. Mijn grootste wens is, aldus de paus, dat het licht van de kerstnacht al degenen be reikt, die lijden, waar zij ter wereld ook leven en onder welk lot zij ook gebukt gaan". De paus richtte zijn kerstgroe ten in 41 talen aan de hele we reld, maar in het bijzonder aan zijn vaderland Polen. Kerstmis is voor de Polen van bijzondere betekenis, al dus de paus, die zei "op de geboortedag van onze heer vurig te bidden, opdat al mijn broeders en zusters, en voor al degenen die lijden en die weggehaald zijn van hun dierbaren, nieuwe hoop en nieuw licht verkrijgen". WARSCHAU (UPI) - Een vijftal gevangen zittende topleiders van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft een verklaring opgesteld waarin ze beloven de strijd voor de herleving van hun bond te zullen voortzetten, als het moet vanuit de gevangenis. De vijf mannen, die al sinds een jaar geïnterneerd waren, werden de afgelopen week offi cieel gearresteerd wegens samenzwering tegen de staat. De met de hand geschreven verkla ring van de Solidariteit-activis- ten staat gedateerd op 10 decem ber, minder dan twee weken voor hun officiële arrestatie en twee dagen voordat generaal Wojciech Jaruzelski de opschor ting van de staat van beleg aan kondigde. De verklaring is uit de Bialoleka-gevangenis in War schau gesmokkeld. Ze is onder tekend door in totaal acht vak bondsleiders, indertijd allen lid van de nationale commissie van Solidariteit. Alle acht zaten sinds de afkondiging van de staat van beleg, vorig jaar december, vast. Vijf van de ondertekenaars waren onder de zeven vakbondsleiders wiens arrestatie afgelopen week werd bekendgemaakt op het mo ment dat andere geïnterneerden werden vrijgelaten. De vijf zijn Andrzej Gwiazda, Seweryn Ja- worski, Karol Modzelewski, Jan Rulewski en Grzegorz Palka. De overige drie ondertekenaars zijn Janusz Onyszkiewicz, An toni Tokarczuk en Andrzej Sobier<g. Zij waren onder de vrijgelaten geïnterneerden. De opstellers van de verklaring zeggen in het stuk dat ze naar aanleiding van behaalde recente maatregelen van de autoriteiten vreesden binnenkort te zullen worden gearresteerd of naar af zonderlijke interneringscentra te worden gezonden. Ze besloten een verklaring uit te geven, om dat het misschien de laatste gele genheid was een gezamenlijk standpunt in te nemen. De vakbondsleiders benadrukken allen te zijn gekozen in de leiding van het vakverbond Solidariteit en een vertrouwensmandaat te hebben gekregen van de vak bondsleden. "Geen beslissing van de autoriteiten kan ons dit mandaat afnemen. We willen met nadruk verklaren dat we de verplichtingen die we op ons hebben genomen niet zullen op geven, omdat we een morele ver plichting hebben ten opzichte van onze leden. We zullen blijven vechten voor de rechten van on ze vakbond binnen het bestek van onze mogelijkheden", aldus de verklaring. De onderteke naars willen op de eerste plaats streven naar het herstel van de officiële registratie van Solidari teit. Paus Johannes Paulus II heeft te kennen gegeven uit te zien naar zijn reis naar Polen in het heilige jaar 1983. "Ik blijf hopen dat het mij gegeven is opnieuw een pel grimage te maken naar de vrou we van Jasna Gora (de zwarte maagd van Czestochowa)", zo zegt hij in een brief aan de Poolse primaat. WARSCHAU - Lech Walesa en zijn vrouw Danuta woonden in de buurt van zijn huis een kerkdienst bij. Gedurende de feestdagen weigerde hij elk contact met journalisten. ATHENE - Alle Grieken die hun land na de burgeroorlog van 1947 tot 949 hebben moeten verlaten en naar Oosteuropese landen zijn uitgeweken, zullen volgend jaar mogen terugkeren zonder dat ze daar een speciale vergunning voor nodig hebben. Dit heeft de Griekse premier Andreas Pa- Vondst Bij het Griekse eiland Rhodos zijn op 35 meter diepte in de Egëische Zee goederen ge vonden die zich aan boord bevonden van een schip dat waarschijnlijk in de zesde eeuw voor Christus is ver gaan. Het ministerie van cul tuur in Athene sprak van een belangrijke oudheidkundige vondst. Tot dusver zijn onder meer ver scheidene kruiken (amforen) omhooggehaald. Orkanen De Fillippijnen zijn in 1982 ge troffen door niet minder dan 21 orkanen, die het leven hebben gekost aan 237 men sen en voor bijna 67 miljoen dollar (181 miljoen gulden) schade hebben aangericht. De krachtigste en meest ver woestende orkaan was 'Nan cy' die halverwege oktober van het noorden naar het zuiden over de eilandenarchi pel trok. Daarbij werden soms windsnelheden van 185 kilometer bereikt. Er kwa men 68 mensen om, 65 wer den vermist en 106 gewond. 68.000 huizen werden ver nield terwijl er meer dan 10.000 gezinnen dakloos zijn geworden. Hartelijk Het Russische partijblad Praw- da heefi een ongewoon harte lijke boodschap van de Chi nese regering gepubliceerd, die ter gelegenheid van de 60ste veijaardag van de Sow- jet-Unie in Moskou is ontvan gen. De boodschap stond bovenaan een reeks gelukwensen aan het adres van de Sowjet-lei- ders. "China hoopt oprecht een geleidelijke normalise ring tot stand te brengen en betrekkingen van goede na buurschap te vestigen", al dus het schrijven waarin ook gesproken werd van "de gro te Sowjet-volkeren". Miss-bussiness Eric en Julia Morley die het voor het zeggen hebben bij de verkiezingen van Miss World, willen de rest van het kapitaal van het organiseren de bedrijf verwerven. Zij be zitten al eenderde van de aan delen. De rest is in handen van de Schotse brouwerij Belhaven. Voor de transactie is 675.000 pond sterling (2.9 miljoen gulden) nodig. MOSKOU (AFP/Reuter/UPI) - De Sowjet-Unie heeft West-Europa zaterdag opgeroepen zich niets door 'Washington' te laten dicte ren en te kiezen voor de weg van ontspanning, 'de enige redelijke weg', zo stelde het officiële pers bureau Tass. In het Tass-com- mentaar wordt de Europese lan den min of meer opgeroepen het bondgenootschap met de Ver enigde Staten te ondermijnen of om zelfs te breken met de VS. "Ze zouden moeten beseffen dat hun belangen nu wel zeer uiteen lopen". Verder kregen de VS een veeg uit de pan van Tass wegens hun plannen West-Europa militair en politiek afhankelijker van de VS te maken. Het persbureau wijst erop dat sinds de oprichting van de NAVO in 1949 'radicaal' ver anderd is. Toen beschouwden de VS de Europese landen als 'va zalstaten' maar vandaag de dag is West-Europa economisch en mi litair machtiger dan de VS. Tass stelt dat Washington door sanc ties de handelsrelatie tussen oost en west ondermijnt met de be doeling de West-Europese eco nomische onafhankelijke positie te verzwakken. Tass veroordeelde het streven van het Amerikaanse 'imperialisme' om de Westeuropese landen mee te slepen in zijn 'kruistocht tegen het communisme'. "West-Euro pa staat nu voor de keus om in het spoor van Washington het pad van confrontatie met de communistische wereld te vol gen of zich bewust te zijn van zijn historische rol en zijn verant woordelijkheid en de enige rede lijke weg volgen, die van verster king van de 'detente' en van vreedzame samenwerking". ;n een artikel in de Pravda, het communistische partij-orgaan, was eerder de Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Wein berger, aangevallen. Deze had te genover een senaatscommissie verklaard dat de Russen aan een 'gevaarlijke militaire opbouw' bezig waren. De Pravda noemde dat een verdraaiing en verkeerde uitleg van de militaire doctrine van de Sowjet-Unie, "om deze agressiever te laten uitkomen". pandreou met Kerstmis over ra dio en televisie bekendgemaakt. Het gaat om 30.000 tot 40.000 per sonen. Al eerder zijn enkele tienduizen den Grieken geremigreerd, maar dit gebeurde druppelsgewijs en waarvoor een vergunning van de veiligheidsautoriteiten vereist was, die een langdurige procedu re vergde. Papandreou's beslissing betekent de bekroning van een reeks maatregelen die zijn afgekon digd sinds in oktober 1981 zijn socialistische regering aan de macht kwam. Enige maanden geleden is met parlementsmeer- derheid het „nationaal verzet" erkend; dat wil zeggen alle bewe gingen die tijdens de Duitse, Ita liaanse en Bulgaarse bezetting van 1941 tot '44 georganiseerd verzet hebben gepleegd. Dus ook de linkse EAM, die verreweg de grootste was, maar in de burger oorlog die op de bezetting volgde van rechts het etiket „commu nistisch en misdadig" kreeg. De communisten werden er vooral van beschuldigd in de laatste fa se van de burgeroorlog duizen den kinderen met geweld naar de andere zijde van het ijzeren gordijn te hebben overgebracht, het zgn. „pedomazoma", waar aan rechtse regeringen zelfs een postzegel hebben gewijd. De lin kerzijde houdt vol dat dit terwil- le van hun eigen veiligheid is ge beurd, veelal met toestemming van de ouders en in samenwer king met het Rode Kruis. De regering-Papandreou heeft ook een einde gemaakt aan wij zij noemde „de Feesten van de Haat", waarbij rechtse regerin gen tientallen jaren lang op be paalde data linkse schanddaden en overwinningen op de „comu- nistische benden" herdacht, met als hoogtpunt de 31e augustus, de „Dag van de Griekse Militaire Deugd". Vooral in Athene werd, jaarlijks op de 4e december, gevierd hoe in een eerdere fase van de burger oorlog, in december 1944, de ma rechausseekazerne aan de voet van de Acropolis dagenlang weerstand bood tegen linkse par tizanen die heel de hoofdstad wilden bezetten. Er vielen hierbij 44 slachtoffers aan gezagstrouwe door Frans van Hasselt zijde. Dit jaar werd het een zeer rechtse aangelegenheid, doordat junta- en koningsgezinde ele menten de officiële rechtse op positiepartij Nieuwe Democra tie, die haar organiseerde, voor de wielen reden. Enkele weken tevoren had de rege ring de erkenning van het natio naal verzet officieel erkend met de eerste herdenking sinds veer tig jaar van de opblazing van het spoorwegviaduct Gorgopotamos in Centraal-Griekenland, de eni ge verzetsdaad die door de EAM en de rechtse organisatie EDES gezamenlijk is gepleegd. De te rugkeer van de vluchtelingen uit Oost-Europa vormt het sluitstuk van wat Papandreou noemt de nationale „Omopsychia" (gelijk gestemdheid). Of alle vluchtelingen definitief zul len terugkeren blijft de vraag, maar in ieder geval zullen zij nu ook voor een korter, toeristisch verblijf worden toegelaten. Pa pandreou zei dat talloze, ook zij die een goede betrekking heb ben en zelfs jongelui die niet in Griekenland zijn geboren, wor den verteerd door nostalgie. Sommige van de landen waar zij hebben gewoond, inclusief de Sowjet-Unie, maken echter be zwaar tegen het uitkeren van de volledig pensioenen over alle ja ren dat ze er hebben gewerkt. De Griekse premier verwachtte dat ook voor deze problemen oplos singen zullen worden gevonden. Van de tienduizenden die reeds te rugkeerden, behoren velen nu tot de zgn. „Communistische partij van het Binnenland", een kleinere Griekse partij, <üe zich afzet tegen de stricte pro-Mos- kou-koers van de orthodoxe communistische partij. Regen en hier en daar een kleine overstroming, maar in de straten en huizen van Mos kou overheerste de kerststem ming. *In het ziekenhuis van Hyannis in Amerika werden de tijdens de kerstdagen geboren baby's met een "kerstmutsje" uitge dost. Maria, de dochter van de Spaanse premier Gonzalez be zocht het kerstkinderfeest dat de Spaanse socialisten in Ma drid organiseerden. Het kerstfeest in Bethlehem trok dit jaar aanmerkelijk min der pelgrims. HONG KONG (AFP/Reuter) - Volgens de laatste cijfers zijn bij het vliegtuigongeluk op de lucht haven van Kanton in China 23 personen, onder wie twee Ameri kanen, om het leven gekomen en zijn twintig anderen ernstig ge wond. Dit heeft het Chinese persbureau Nieuw China be kendgemaakt. Tot nu toe zijn de lijken van vijf tien slachtoffers geïdentificeerd. Onder hen is Neil David Kon- heim van het Amerikaanse reis bureau Panda. De overige geï dentificeerde slachtoffers zijn Chinezen. De identificatie van de acht anderen was nog niet vol tooid. Dit heeft een vertegen woordiger van de Chinese lucht vaartmaatschappij meegedeeld. De oorzaak van het ongeval was gisteren nog onbekend. Er was eerder beweerd dat zich een ex plosie aan boord van het toestel had voorgedaan voordat het in brand vloog, maar dit is ontkend. Het in Honkong uitkomende pro-communistische dagblad Wei Wei Po liet weten dat het toe stel een enorm gat in de romp had. De Chinese televisie liet zaterdag voor haar doen zeer snel beel den zien van het brandende toe stel op de luchthaven van Kan ton. In China worden vliegtuig ongelukken alleen gemeld als er buitenlanders aan boord zijn en het toch bekend zou worden. ADVERTENTIE Koop uw JERUZALEM - De onderhandelin gen tussen Israël en Libanon zul len morgen in Chalde, even ten zuiden van Beiroet, beginnen, als er tenminste niets tussen komt. De Israëlische regering gaf zon dag een officiële verklaring uit, werd aangekondigd dat door Jaap van Wesel de onderhandelingen iedere dinsdag in Libanon en iedere donderdag in Israël plaats zullen vinden. De plaats die Israël voor onderhandelingen heeft uitgeko zen is Kiriat Shmone, Öi Noord- Galilea. Ook de libanesc regering heefi nu bevestigd dat de onderhandelin gen morgen zullen beginnen, al is in Beiroet geen officiële ver klaring uitgegeven. Er kunnen echter nog spaken in de wielen komen, omdat er in de buurt van Chalde de laatste dagen hevig wordt gevochten tussen de christelijke falangisten en dru- zen. De druzen, die nu al weken strijd voeren met de christenen in het Sjoef-gebergte, hebben de bergen rond Chalde veroverd, zodat de plaats van onderhande lingen, een hotel aan het strand, in gevaar dreigt te komen. Het aanvankelijke optimisme dat de Israëlische regering uitstraal de over de kansen van slagen van de onderhandelingen, zijn weg- geèbt. Minister van defensie Sha ron, die afgelopen donderdag naar Beiroet reisde om een Liba nese handtekening te krijgen on der 'zijn' beginselakkoord, dat hij eerder in Beiroet had bereikt, keerde met lege handen terug. In dat 'akkoord', waarover Sharon met door Gemayel gemachtigde mensen had onderhandeld, stond dat partijen zouden onder handelen over een overeenkomst die een einde maakt aan de staat van oorlog, en dat bovendien de betrekkingen tussen Israël en Li banon normaliseert. Open grens, handel en toerisme moeten vol gens dat akkoord een de facto vrede teweegbrengen. Maar Sha ron meldde het Israëlische kabi net zondag dat de Libanezen van gedachte zijn veranderd en in dat 'akkoord' alleen maar een Israë lisch agendavoorstel zien. Sharon schreef die stap terug toe aan de Libanese premier Shafiq el Wazan en de Verenigde Staten, die volgens Sharon de Libanezen hadden aangemoedigd hun handtekening niet onder zijn do cument te zetten. Van zijn kant bevestigde premier El Wazan dat er geen overeenstemming is over de agenda, laat staan een begin selakkoord over de Israëlisch-Li- banese betrekkingen. Volgens premier Wazan zal Libanon lou ter over militaire zaken onder handelen die verband houden met de Israëlische terugtrekking uit Libanon. Zoals de zaken er nu voor staan, wordt in Jeruzalem dan ook een langdurig en moeizaam onder handelingsproces verwacht met veel ups en downs. Maar Sharon, die zjjn poot stijf wenst te hou den, is op een politiek succes uit, te meer omdat zijn positie ge schaad kan worden naar aanlei ding van het onderzoek van de staatscomissie inzake Sabra en Shatilla. Hij zal alles doen om een politiek akkoord af te dwin gen. Tot zolang zal Israël niet be reid zijn haar troepen uit Liba non ook maar een centimeter te rug te trekken - als het tenminste aan Sharon ligt. verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdag vanaf 8 uur tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Kuikenpoten perskc 25.- Kuikenfilet perkg 13.- Braad-grill kuikens (Pim. 950 gr.) per siuk 5.50 Kuikenrollade pcrkg13.- Drumsticks Perkg8.- Kipkarbonade Pcrk67.- Met Groeneveld het oude jaar uit 2 kg heerlijk gekruide Borrelhapjes 9.50 „Doordat wij uitsluitend eerste klas drooggeslachte kipprodukten verwerken is onze KIPFILET natuurlijk ook uitstekend geschikt voor de FONDUE. Tevens wensen wij U Voorspoedig Nieuwjaar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6