LEIDSCH DAGBLAD Bijenkorf saneert 'Prijs olie niet lager Flink herstel dure-huizenmarkt HEDEN INSCHRIJVEN! van daag De boom Veilingen willen heffing voor te goedkope bloemen Booreiland en platform in nood Het Motor hu is §0i VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36969 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Le<Jen Voor tei.nrs. z« colofon Bemanning opgepikt DEN HAAG (ANP) - Vijf helikopters hebben van ochtend 42 bemanningsle den van een booreiland in de Noordzee opgepikt na dat het gevaarte zware slagzij was gaan maken. Het booreiland, de Transocean 4. werd door Duitse sleepboten ge sleept en bevond zich op 60 mijl ten noordoosten van Den Helder en 50 mijl ten noordwesten van Leeuwarden. Er stond een harde wind (windkracht 8). Voor de reddingsoperatie werden twee KLM-Noordzee helikopters ingezet, twee Lynx-helikopters van de Koninklijke Marine en een helikopter van de Westduitse marine. Eerder op de ochtend haalden twee helikopters van de marine negen bemanningsleden van het accommodatieplatform Seafox dat 50 mijl ten westen van Den Helder in moeilijkheden was ge raakt. Het platform maakte wa ter, maar kon wel drijvende wor den gehouden. De Seafox werd door de Smit Lloyd 116 gesleept van IJmuiden naar een boorloka- tie van de oliemaatschappij Amoco UK op de Lemansbank nabij Great Yarmouth. Volgens een woordvoerder van Dutch Northsea Services in Den Helder, de eigenaar van het plat form, zijn vermoedelijk de schot ten voor een aan boord staande dragline losgeslagen door over komende zeeën. Mogelijk heeft een van die schotten het toe gangsluik tot de machinekamer vernield, waardoor het water in de machinekamer liep. Gepoogd zou worden zo snel mogelijk een bergingsploeg aan boord van het platform te brengen. AMSTERDAM De huizenmarkt heeft zich in november fors her steld. Opvallend is met name de toegenomen vraag naar wonin gen in de vrije (dure) sector. De belangstelling voor appartemen ten is daarentegen niet toegeno- Dat meldt de Postgiro-Rijkspost spaarbank in het maandelijkse bulletin Financieel Actueel, naar aanleiding van een 'bliksem-en- quète onder vijftig makelaars. Van hen constateerden er 32 een forse verbetering ten opzichte van september en oktober. Dat deze verbetering vooral in de duurdere sector plaatsvindt, wordt onder meer toegeschreven aan de regeringsplannen om groot onderhoud in ruimere ma te fiscaal aftrekbaar te maken. Ook het schrappen van de voor genomen beperking op fiscale af trek van hypotheekrente kan een rol hebben gespeeld. De verlaging van de hypotheekren te lijkt evenwel de grootste sti mulans. De oplevende vraag naar woningen liep parallel aan een drastische toename van het aantal hypotheek-aanvragen. Al thans bij de Postgiro-RPS, die spreekt van de druktste maand van het jaar. Het aantal aanvra gen verdubbelde zich in novem ber bijna ten opzichte van sep tember en oktober: van 2600 en 2800 naar 4600. Daarbij wordt evenwel de kantte kening geplaatst dat dit niet uit sluitend gevolg hoeft te zijn van de oplevende vraag naar huizen. De zich nog voortzettende rente daling kan ook hebben geleid tot het vernieuwen van bestaande hypotheken. Banken en overheid bepalen toekomst KBB-concern CHRISTENEN MIJDENBETHLEHEM Voor het Meedom DANS-CENTRUM ■y/mt o.l.v.Dyov.d.Tuijn Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden. Tel. 071-12 35 83 b.g.g. 120917 (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM - Het Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) wacht een ingrijpende sanering, die wellicht tot een volledige ontmanteling van het concern kan leiden en tot verlies van een groot aantal arbeidsplaatsen. Dit blijkt uit een rapport van het organisatiebureau McKinsey, zo bevestigt Dick Lammertink van de Dien- stenbonden-FNV. Het voortbestaan van het Bijenkorf concern hangt af van een financiële injectie van 200 mil joen van banken of overheid, aldus Lammertink. Saoedi-Arabië beslist: Veel bewolking Veel bewolking met voornamelijk in de nacht af en toe regen of motregen. Zacht weer met een temperatuur oplo pend tot ongeveer 8 graden. Tot matig afnemende zuidwestenwind. Het weer voor de tweede kerstdag gaat gepaard met een sneeuwval, die echter al vrij spoedig in regen overgaat. Minimum temperatuur is ongeveer 2 graden, ma ximumtemperatuur ongeveer 6 gra den. Omdat de sneeuw niet blijf liggen is er geen sprake van een witte kerst. 25 december 1982 Zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.32 uur. Maan op: 13.43 uur, maan onder: 02.05 Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.23 en 22.55 uur; laagwatcr 05.44 en 18.18 uur. 26 december 1982 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.33 uur. Maan op: 14.03 uur, maan onder: 03.22 WENEN (ANP) - Saoedi-Arabië, verreweg de grootste olieprodu cent van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC), is niet van plan zijn exportprijs van olie te verlagen of zijn produktie verder te verminderen. Dit heeft onderminister van olie Fahy Al- Chayyal meegedeeld. Volgens Al-Chayyal zal er volgend jaar een eind komen aan het overschot dat de prijzen dit jaar onder zware druk heeft gezet. Volgens hem kan er absoluut geen sprake zijn van een verlaging van de Saoedische olieprijs omdat die als basis geldt voor de olie prijzen van alle OPEC-leden. De OPEC heeft begin deze week op een vergadering in Wenen be sloten de basisprijs van 34 dollar te handhaven en de totale pro duktie van de dertien landen op maximaal 18,5 miljoen vaten per dag te stellen. Er werd geen over eenstemming bereikt over pro- duktieverdeling. BETHLEHEM (GPD) - Er zijn dit jaar vrijwel geen christelijke pel grims die het kerstfeest in het Heilige Land komen vieren. Voor Betlehem is Kerstmis meestal hoogseizoen, maar de stad biedt een verlaten aanblik: lege stra ten, lege hotels, lege kerken. Nazareth wordt met kerst gewoon lijk feestelijk verlicht, maar dit jaar gaat er geen lampje extra aan. Het gemeentebestuur heeft de traditionele kerstreceptie af gelast. Op aanplakbiljetten wordt meegedeeld dat dit een protest is tegen de bloedige moord op de Palestijnen in de vluchtelingenkampen Sabra en Shatilla. Behalve de slechte economische si tuatie in Europa en Amerika houdt de oorlog in Libanon pel grims en toeristen weg, zegt een sombere burgemeester Frej van Bethlehem. De Israëli's hadden dit jaar een stroom van duizen den christelijke Libanese pel- gfims verwacht, maar ook dat is erg tegengevallen. Er kwamen slechts 180 Libanese toeristen de grens over. Kortom: Israël beleeft een nog niet eerder gekend toeris tisch dieptepunt. Op de foto een Israëlische patrouil le voor de Geboortekerk. Eind vorig jaar werd bekend dat het Bijenkorf-concern grote ver hezen leed, waardoor 1500 ar beidsplaatsen op de tocht kwa men te staan. Een onderzoek van het organisatiebureau McKin sey, dat de opdracht kreeg de KBB door te lichten, voorspelt voor 1984 een technisch bank roet. Ook wanneer de sanering van 1500 arbeidsplaatsen is door gevoerd, blijft er een tekort van 300 miljoen gulden bestaan.Vol- gens McKinsey zouden er drie van de vijf Bijenkorf-vestigin gen, tien Hema's en vier Maxis- Trefcenters dicht moeten. Ook vindt McKinsey de winkels Noorwegen dreigt met verjagen EG-vissers OSLO (Reuter) - Het geduld van Noorwegen met de Europese Economische Gemeenschap is op en als het visserij-akkoord tussen de EG en Noorwegen niet uiterlijk eind dit jaar is goedge keurd, zal Noorwegen alle vis sersschepen uit de EG uit zijn wateren weren. Dat heeft de Noorse minister van visserij, Thor Listau, verklaard. "Wij kunnen niet langer aanvaar den dat interne moeilijkheden van de gemeenschap omvangrij ke problemen voor Noorse vis sers veroorzaken", zei hij. Dinsdag verwierp Denemarken compromisvoorstellen voor een gemeenschappelijk visserijbe leid waarmee tevens werd voor komen dat uitvoering werd gege ven aan de op 14 december met Noorwegen gesloten overeen komst. In de Noorse economi sche zone vissen ongeveer 450 Deense treilers en 150 schepen uit andere EG-landen. Brandbommen in politiebureau AMSTERDAM (ANP) - Bg het bu reau van de Amsterdamse par keerpolitie en bij een kraakpand aan de Weteringschans zijn afge lopen nacht brandbommen naar binnen gegooid. Volgens de poli tie werden door het raam van het politiebureau twee molotow- cocktails naar binnengegooid, die echter niet ontbrandden. Een soortgelijke bom kwam in het kraakpand terecht, die wel tot ontbranding kwam maar snel ge blust werd voordat er grote scha de werd aangericht. Van de da dels) ontbrak vanochtend elk spoor. van Perry Sport en het meubel warenhuis Mobell onrendabel. Dat geldt ook voor de Ameri kaanse winkelketen Macks die de KBB in 1980 voor 65 miljoen gulden aanschafte. Het organisatiebureau noemt drie mogelijkheden om tenminste een gedeelte van het concern te redden, variërend van totale ont manteling van het concern tot het voortzetten van enkele kern activiteiten. In ieder geval zal een groot aantal activiteiten moeten worden afgestoten. De raad van bestuur van het Bijen korf-concern heeft verklaard dat het rapport van McKinsey 'een inventarisatie van alle mogelijk heden bevat'. Uit deze opsom ming zal het bestuur nog een keuze moeten maken. In de ko mende weken wil de raad van be stuur daarover van gedachten wisselen met vakbonden en de ondernemingsraad van het con cern. Op de voorspelling van een technisch bankroet van het Bij enkorf-concern wilde de raad van bestuur niet reageren. 28 PAGINA'S en 16 PAGINA'S KERSTBIJLAGE Kerstbijlagc LcidscfvAlphcns Dagblad 1982 Dat bomen alles met ons milieu te maken hebben, mag als bekend worden verondersteld. Maar dat ze ook staan voor een Leidse theoloog, een kruideniersbedrijf, een vervallen Belgische gemeente en zelfs een jeneverdistUleerderij dat is toch even iets anders. Vandaag in de Kerstbijlage 1982: een veelkleurige boom waarvan elke tak een eigen verhaal vertelt. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - De gezamenlijke Nederlandse bloemenveilingen vinden dat er een importheffing moet komen wanneer buiten landse snijbloemen in ons land tegen te lage prijzen worden ver- In onze laatste advertenties berichtten wij u over onze grootse plannen voor de moand december. De verkoop van Opeis en OK-inruilwagens loopt fantastisch. Moor om de stap voor u nóg gemakkelijker te maken zijn wij bij de aankoop van een occasion met een OK-garantiebewijs extra gul met de inruitwoorde van uw huidige auto. Voor diegenen die een nieuwe Opel willen kopen: let even op de volgende „tijdelijke" aanbiedingen. Kadett Ekonoom f14.999,-, af fabriek. Ascona Special 4-deurs. 1.6 S, van f 25.310,- voor f23.445,-, incl. afleveringskosten, tectyl en ML Kadett Flash, incl. diverse accessoires, nu voor f18.191,incl. afleveringskosten, tectyl en ML Kadett Flair Sport, alleen bij het Motorhuis verkrijgbaar, /"J 9.995,—, incl. afleveringskosten, tectyl en ML Opel Rekord 2.0 S. 4-deurs, ind. diverse accessoires, type 1982, van f27.287,-, nu voor f24.000,—, ind. afleveringskosten, tectyl en ML Ook de Manto 1983 staat nu bij ons In de show room, vanaff23.130,~, ind. afleveringskosten, tectyl en ML Op al deze auto's gelden natuurlijk ook onze fasanerende inrullprijzen voor uw huidige auto. Het Motorhuls, in december alle dogen geopend voor mensen die 'n nieuwe Opel of een OK-inruilwogen willen kopen en weinig willen betalen. kocht. Het gaat daarbij vooral om anjers die juist in grote hoe veelheden op de markt komen wanneer in eigen land de bol- bloemen in bloei komen. Een pleidooi voor een dergelijke heffing hield de voorzitter van de Vereniging van Bloemenveilin gen in Nederland drs. G. Hoge- gom. Hg constateerde tegelijker tijd dat dc minister van land bouw op dat punt nog weinig ini tiatief heeft getoond. Drs. Hogewomng wees op het gro te belang van de sierteeelt (bloe men, bollen en bomen) voor de nationale schatkist. In 1982 werd voor 3' .-miljard gulden gei KI OT teerd. Daarvan kwam 2lA miljard voor rekening van bloemen en planten. Voor de sukses volle verkoop van uw huis 27 december 1982 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.34 uur. Maan op: 14.28 uur, maan onder: 04.43 Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.00 en 12.26 uur; laagwatcr 08.11 en 20.29 uur. SEOEL (Reuter) - De regering van Zuid-Korea heeft vandaag meer dan 1200 gevangenen ter gele genheid van Kerstmis amnestie verleend. DEN HAAG (ANP) - Een drietal WD-kamerleden vindt dat de zangeres Vanessa mans genoeg is om zelf uit te maken of zij in de film "De boezemvriend" voornamelijk optreedt als lustobject. De kamerleden Franssen, Rempt-Halmmans de Jongh en Jorritsma-Lebbink wijzen in schriftelijke vragen aan de verantwoordelijke bewindslieden het oor deel van de Filmkeuring over Vanessa's rol af. Volgens dat oordeel fungeert de zangeres in de film als lustobject en zou, volgens de kamer leden, haar rol niet veel meer inhouden dan enkele in het oog springen de, fysieke kenmerken van de dame in kwestie, waarmee gedoeld wordt op haar borstenpartij. De kamerleden vinden dat Vanessa, "in het licht van een modern emanci patiebeleid", zelf de vrijheid moet kunnen nemen desgewenst als lust object op te treden. Het bioscooppubliek moet zelf maar oordelen en niet de Filmkeuring, aldus het drietal. (ö*j Vondellaan 80, 2300 AA Leiden. Tel. (071) 76 93 13. Ambachtsweg 1,2222 AH Katwijk Tel. (01718)2 92 03. Koningin Julionaloan 46, 2251 EA Voorschoten. Tel. (01717) 22 36/25 59. Voor nog meer informatie over Opel kunt u verderop in ditblod terecht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1