"Het is gewoon een loterij" I lh Kwartet Europese subtoppers in sporthal Vbethorst s ©ommelsch Wis C Washington weer in gratie bij Leiden Berloni Torino favoriet Haarlemse basketbalweek 'Blitz' sterker bezet dan ooit Cubaan vraagt asiel in VS Raymond Ceidemans voelt zich gedupeerd door set-systeem Amersfoort in beroep Ajax winnaar zaaltoernooi DROMMELS LEKKER DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 LEIDEN - De kans is zeer groot dat Wilson Washington bij El mex Leiden de plaats zal innemen van de vorige week ontsla gen Robert Miller. Washington arriveerde gisteren op Schip hol en zal vandaag een gesprek hebben met coach Theo Kins- bergen om 'wat zaken' recht te zetten. Mocht net duo dat bij BV Amstelveen destijds zoveel succes oogstte in het reine komen dan heeft de club, in casu manager Frans van Egmond, ook nog een appeltje te schillen met de spectaculair spelende Washington. De Amerikaan verdween vlak voor de start van het basketbalseizoen en met medene ming van een aanzienlijke som geld naar zijn geboorteland. Van Egmond: "We zijn best bereid hem terug te nemen, alleen zal er wel een fiancièle regeling moeten komen. Alle kosten die zijn gemaakt zullen we van zijn resterende salaris aftrek ken. Maar eerst praat hij met Theo. Dan zien we wel verder." Sport >- LEIDEN - Tegelijk met het Blitz- toernooi gaat de zogenaamde Haarlemse basketbalweek van start. Elmex Leiden zal ook daar aan deelnemen, al begint de ploeg pas op 27 december. Op die dag moet direct worden aangetreden tegen de grote favo riet voor de eindzege, Berloni To rino. Deze ploeg staat nummer twee in de sterkste competitie van Europa, namelijk die van Ita lië. Naast Torino geldt Hapoel Ramat Gan, de winnaar van vo rig jaar. als een kanshebber voor de eindzege. Het toernooi begint op 26 decem ber. De eerste drie dagen wordt er gespeeld in de Beyneshal daarna verplaatst het toernooi, waaraan verder Haaksbergen, Osnabruck en Stars deelnemen, zich naar de Kennemersporthal. Daar wordt ook op 2 januari om 14.00 uur de wedstrijd tussen de voormalige teams van Levi's (met Mart Smeets) en Fiat Stars (met Ton Boot) gespeeld. Ameri kanen als Mike Rowland en Tom Schreurs komen speciaal uit de VS over voor dit stukje nostalgie. Het schema: 26 december: Stars - Hapoel (19.30), Torino - Osnabruck. 27 december: Osnabruck - Stars (14.00), Ramat Gan - Haaksber gen (19.30), Torino - Leiden 28 december: Osnabruck - Ramat Gan (14.00), Leiden - Stars (19.30), Torino - Haaksbergen 29 december: Haaksbergen - Osna bruck, Torino - Stars 30 december: Leiden - Haaksber gen, Torino - Ramat Gan 1 januari. Stars - Haaksbergen, Os nabruck - Leiden 2 januari: Levi's - Fiat, Ramat Gan - Leiden (16.00 uur) LEIDEN - Het kan, Tweede Kerstdag en al weer voor de elfde maal, dit keer een zeer interessant Blitz-toernooi worden. De bezetting namelijk is sterker dan ooit nu in de Vliethorst vanaf 13.00 uur een viertal Europese subtoppers samenkomen. Die kwalifica tie is beslist niet overdreven en dat onderkennen de organisatoren inmiddels zelf ook. Mike Wiley rechtszal namens Leiden opdraven tijdens het Blitz-toer- looi, dat tweede kerstdag voor de elfde maal wordt gehouden. (Foto Holvast). MIAMI (Reuter) - De vroegere coach van het Cubaanse basketbal team, Alfonso de la Cuesta, heeft gisteren in Miami politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Hij vertelde voor zijn leven te vrezen, omdat hij de behandeling van sportmensen door de Cu baanse autoriteiten had bekritiseerd. "De atleten worden behan- deld als machines", verklaarde hij onlangs voor het eigen gewin van de machthebbers". De la Cuesta werd na zijn uitspraak gedegradeerd tot het begelei den van laag ingedeelde teams. namen: Sunair Oostende, Crystal Palace Londen, Nashua Den Bosch en Elmex Leiden. In Voorschoten timmert men aan de weg en zelfs zodanig dat Jan van der Nat, initiatiefnemer naast Rob Knijnenburg. er al overpeinst om een officiële FI- BA-status voor het toernooi te verkrijgen. "Want", zegt-ie, "het begint inmiddels dusdanig inte ressant te worden dat we ons geen financiële miskleun kun nen veroorloven". Niet dat Van der Nat twijfelt aan de succesvolle afloop. De begroting van een ton vereist minimaal 1300 betalende toeschouwers en dat aantal haalt Voorschoten al tijd wel. "Maar", herneemt Van der Nat, "stel dat er zomaar een deelnemer wegblijft. Dan valt het hele evenement in duigen en dat kunnen we ons niet permite- ren. Met een officiële status ver klein je het risico omdat de bui tenlandse clubs dan weten dat hen een forse boete en/of straf te wachten staat als men niet komt opdagen We hebben hier nooit zo bij stil gestaan. Gewoon om dat daar in het verleden de nood zaak niet toe was". Die is er nu, met deze sterke bezet ting, dus wel. Het heeft overi gens heel wat voeten in aarde ge had om dit programma rond te krijgen. Crystal Palace heette in dit verband het grote vraagteken te zijn. De Engelse kampioen vroeg 15.000 gulden voor deze eendaagse oversteek en dat kon Blitz niet trekken "Maar", zo zegt Van der Nat, "nadat we de MECHELEN (GPD) - Voornaamste attractie op de mini-biljartvijfkamp, die vanaf zondag in Zundert wordt gehouden, is Raymond Ceulemans. Nog steeds, ondanks een drastische vermindering van diens aantal natio nale en internationale successen in de laatste jaren. De meest recente „misser" van Ceulemans viel afgelopen zondag op de Belgische televisie waar te nemen. De schier onoverwinnelijke driebandenspecialist greep voor de tweede achtereenvolgende maal naast de nationale titel in zijn favoriete spelsoort. Het set-systeem was rivaal Ludo Dielis opnieuw gun stig gezind. Al was daar een curieuze verlenging over twee caramboles van de derde, beslissende, set voor nodig. „Ik ben geklopt via elf-meter- trappen", vindt Ceulemans zelf. Wat is er met Raymond Ceulemans aan de hand? Dienen we ons on gerust te maken - of misschien wel te verheugen - over de ver mindering van zijn prestaties? Of is het puur toeval. Is Ceule mans gewoon wat schlemielig de dupe van de veranderde opzet van de toernooien, ook in België? Vorig jaar, een jaar dat voor hem werd overschaduwd door een door de bond opgelegde schorsing, haalde de Mechelaar slechts één nationale titel, die in het triatlon, een discipline die in België in dé plaats van de vijf kamp is gekomen. Dit seizoen staat ueulemans nog met lege handen. Werd hij steeds op het allerlaatste moment, in een finale over drie sets, uitge schakeld. In het 71-2 dóór Stany Buyle, in het bandstoten en het driebanden door Ludo Dielis. AMERSFOORT - De failliet verklaarde SC Amersfoort heeft gisteren hoger beroep aangetekend tegen de uit spraak van de rechter. De uitspraak is vastgesteld op 22 januari. Of het zover komt, is overigens de vraag. SC Amersfoort-voorzitter Joop Bakkenes wil het hoger beroep alleen handhaven als het aan de gang zijnde over leg met alle crediteuren het door de voetbalclub ver wachte resultaat oplevert. Zo niet dan trekt SC Amers foort het hoger beroep in. "Er is", aldus Bakkenes, "voor ons veel gunstiger cijferma teriaal ter beschikking ge nomen dan ten tijde van de behandeling door de Utrechtse rechtbank. Ik ben voorzichtig optimistisch". Met de onderhandleidingen zijn van Amersfoort-zijde belast mr. Van Zelm en cura tor mr. Pothof. Inmiddels hebben de spelers laten we ten er met volle inzet tegen aan te zullen gaan, mocht SC Amersfoort de competitie alsnog mogen uitspelen. De KNVB heeft de nog te spelen competitiewedstrijden voorlopig uitgesteld. Ook hier zijn echter nog financië le zaken, die geregeld moe ten worden. Daarover wordt onderhandeld. „Maar ook Ludo zal nog wel eens de zware klappen van het set systeem te incasseren krijgen", weet Ceulemans zeker. "Ademnood" Het valt niet aan te nemen dat Ceu lemans, op 45-jarige leeftijd, al op de weg weg terug is. Al is zijn superioriteit niet meer zo groot als vroeger. Maar dat komt door de verandering van de speelvor- men, vindt hij zelf. „Ik voel me niet op mijn gemak, tijdens zo'n partij over drie setjes van twin tig. Ik heb dan niet genoeg arm slag, kom zo te zeggen in adem nood. Zo'n systeem is nadelig voor de topspelers, de superiori teit zwakt dan af. Gaat de partij, zoals vroeger normaal, gewoon over 60 caramboles, dan maak ik me niet bezorgd. Ik weet, al heb ik misschien dan een minder goede start, dat ik halverwege toch afstand kan nemen. Die se ries komen er altijd wel op een gegeven moment". Het zijn de bekende geluiden. Top spelers, vooral in het drieban den, die klagen over de nieuwe toernooi-opzet. Van der Smissen en Van Bracht schamperen op het Nederlandse set-systeem, dat van de poules. Ceulemans is nij dig op de Belgische bestuurders omdat zij vasthouden aan het spelen in sets. Vorig jaar vier sets van 15, afgelopen zondag drie sets van 20. Rini van Bracht maakte zich zaterdag zelfs zo kwaad dat hij expres ging mis sen en daarmee het publiek de zaal uitjoeg. „Zo bont heb ik het nog niet ge maakt", glundert Ceulemans. „Ik speel tenminste gewoon mee. Ook al erger ik me constant. Daarom zijn die bondsbestuur- ders nog steeds zo vriendelijk te gen me. Ze waarderen het dat ik blijf spelen, ondanks alles. Maar het is wel iedere keer raak als ik een bestuurder van de Belgische bond tegenkom, als ik ze vraag of ze wel wijs zijn, waarom ze dat stomme systeem in stand blijven houden". Ook aan Ceulemans' geduld schijnt echter een einde te ko men. Als je hem mag geloven is de tijd niet ver meer dat hij wei gert te spelen als de kampioen schappen nog langer in sets wor-, den gespeeld. Het is trouwens een dreigement waarvan de Me chelaar zich al eerder bediende. Tot nu toe bleef het bij dreigen, omdat zijn sponsor nou eenmaal wilde dat Ceulemans de nationa le toernooien bleef spelen. Om zoveel mogelijk publiciteit bin nen te halen. Zoals afgelopen zondag, toen de in België toege stane "truireclame" minuten lang zichtbaar in beeld werd ge bracht. Breed front Het is juist door die geoorloofde sponsoring dat Ceulemans tot nu toe over zo'n breed front aan de slag is gebleven. Begin dit sei zoen tekende hij een vijfjarig contract bij zijn sponsor, maar binnenkort zal Ceulemans op nieuw een gesprek met zijn geld schieter aanvragen om zich over het al dan niet spelen van de na tionale finales te kunnen bera den. „Ik zal in ieder geval met mijn sponsor gaan praten hoe het verder moet. Ik kan me voor stellen dat, als hij het goed vindt, ik in de toekomst geen nationale kampioenschappen meer zal gaan spelen. Want hoe dikwijls is biljarten nou op de televisie? Al leen het driebanden wordt uitge zonden". „In mijn sponsorcontract is trou wens al opgenomen dat ik vanaf volgend seizoen maar twee natio nale finales hoef te spelen. Ik mag zelf kiezen en ik zal zeker en vast voor driebanden en triatlon kiezen. Daar ben ik nou eenmaal het sterkst in. Die driekamp, over 30 caramboles driebanden, 100 band en 150 kader, zal bin nenkort ook internationaal wel erkend worden. Want de vijf kamp, dat duurt toch allemaal veel te lang. Vaak ook is dan het libre beslissend, niet goed, want het is gewoon een loterij, dat spelletje. Zoals ook het spelen in sets een loterij is. Het kan toch niet, dat set-systeem. Daar moet wat op gevonden wordem, dat moet veranderen. Anders zal Ceulemans niet meer doorspe- Toch kan Raymond Ceulemans dit jaar met een gerust gemoed zijn pomerans tegen de bal stoten. In tegenstelling tot vorig seizoen, toen hij niet alleen door de bond maar ook door zakelijke proble men werd opgejaagd. Ceulemans zegt weer veel te kunnen trainen en zijn seizoen volledig af te stemmen op het Europees en we reldkampioenschap driebanden in respectievelijk Duinkerken en Aix-les-Bains. Want daaraan doet hij mee, omdat Ludo Dielis als regerend Europees kampioen statenloos is en Ceulemans dus voor de Belgische representant kan doorgaan. Anders is dat gesteld met het EK en WK bandstoten. Ceulemans zegt dat hij graag mee zou willen doen aan het WK in Rucphcn, maar zijn deelname daar somber in te zien. Ook op dat wereld kampioenschap is Dielis titel houder en zou er dan een tweede Belg mee kunnen doen. Maar die tweede Belg (Ceulemans) zou zich dan op het EK via een goede klassering moete plaatsen voor Rucphen. En dat is niet moge lijk, omdat alleen Dielis als Bel gisch kampioen aan het Euro pees titeltoernooi bandstoten kan meedoen. MILAAN (ANP) - Ajax heeft gis teren het internationale zaalvoet- baltocrnooi in Milaan gewonnen. Voor 6500 toeschouwers won de Amsterdamse ploeg in de finale met 6-5 van AC Milan. Bij rust leidde Ajax, dat in Johan Cruijff en Leo van Veen zijn grote uit blinkers kende, met 3-2. Inter Milan veroverde op het kunstgras voor eigen publiek de derde plaats door Nottingham Forest met 5-1 te verslaan Inter- aanvaller Altobelli werd met vijf doelpunten topscorer van het toernooi. Het speelschema 13.00 uur - Leiden - Oostende 15.00 uur - Den Bosch - Crystal Pa lace 17.00 uur - Blits - Trotters (pauze- wedstrijd) 19.00 uur - 3e - 4e plaats 21.00 uur - le - 2e plaats onderhandelingen met UBSC Wenen al hadden geopend bleek Crystal Palace plots water bij de wyn te willen doen. Wij op onze beurt hebben toen wat wyn bij het water gedaan en zodoende komt nu toch onze eerste keus En dat is leuk, want we hebben nog nimmer een team van de overkant hier gerien". B0 Crystal Palace, waar Leiden on der de naam Parker destijds tweemaal te gast was op het Nieuwjaarstoernooi, is Alton Byrd vertrokken. Hetgeen jam mer is, want deze kleine 1 65 me ter) Amerikaanse balgoochelaar is een passer en schutter van uit zonderlijke klasse. Palace brengt nu Dave Shutts en Gregg McRay als gastspelers van over de oce aan op de vloer. Daarnaast de beide (ex)internationals Paul Stimptson en Pete Jeremich. Coach is Dan Palmer. Sunair Oostende is sinds jaar en dag alleenheerser in België Een sterke ploeg die tweemaal van een finaleplaats in de Europa Cup I werd gehouden door Nashua. Hoewel men m België tegenwoordig met slechts één Amerikaan speelt beschikt Oos tende over flink wat buitenland se hulp. John Heath is de echte Yank, Mark Brown de genatura liseerde en Karl Reul de man rfiet twee paspoorten. Daarenboven heeft Oostende Rik Samaey on der contract. De beste Belg van dit moment, de Kees Akerboom van onze zuiderburen. Een hele goeie. De twee Nederlandse deelnemers behoeven nauwelijks ïntroduk- tie. Den Bosch komt uiteraard met Mitch Plaat, de ex-Leiden man die in die hoedanigheid al driemaal de trofee omhoog mocht houden. De ploeg van Ton Boot is de grote favonet dus de kans dat Plaat straks weer met de beker kan pronken is even zeer groot. Of Leiden een spaak in het wiel kan steken valt te betwijfelen. Hoewel Mike Wiley zeker een aanwinst is ontbeert de ploeg van Kinsbergen een echte cen ter. Wat dat betreft heeft men de oude schoenen (Miller) wel wat snel aan de kant gegooid. Op één been overeind bleven tussen de ze klasse-teams lijkt een te moei lijke opgave. Hoewel, de naam van Wilson Washington wordt nog overal gehoord AD VAN KAAM ADVERTENTIE mj mmftör fèommelsdi m Pils J&kE kL- .aw. Dal is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9