c Snoeiplannen in Kamer aanvaard ftuesotHt I^onkorting alleen na overleg vooraf D Geen contact gemeenten over plaatsing raketten Affaire-Metz (WD) "geregeld" Bijstand jongeren afgeschaft Snelle beslissing over bezuiniging gezinszorg De Ruiter: eerst overleg met kamer Voetballen oorzaak meeste ongelukken Minister wil bijdragen aan kindertelefoons DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De proble men tussen het WD-Tweede- Kamerlid Jaap Metz en de lei ding van de VVD-fractie zijn gis teren opgelost. De felle kritiek van Metz op de WD-top, die hij dinsdag in een verklaring uitte, wordt door waarnemend fractie leider Albert-Jan Evenhuis als „een emotionele uitbarsting" ge zien. Volgens Metz en de VVD- top is de zaak hiermee afgedaan. Dinsdag maakte het WD-kamer- lid Erica Terpstra bekend dat zij de bron zou kunnen zijn van het gerucht in het weekblad De Tijd, dat Metz WD-fractieleider Ed Nijpels zou hebben gechanteerd. Terpstra gaf daarbij toe dat zij over deze geruchten met De Tijd heeft gesproken. Volgens Metz werd in een dinsdag verspreide verklaring door Terp stra onvoldoende duidelijk uit gesproken, dat het gerucht vol strekt onwaar was. Omdat de WD-leiding dat dinsdag ook niet deed gaf Metz zelf - tegen de zin van de WD-top - een woe dende verklaring uit, en over woog zelfs de WD-fractie te ver laten. Metz eiste excuses van Terpstra, die dat in haar verklaring ook deed. Gisteren - nadat de gemoe deren bedaard waren - vond een gesprek plaats tussen Metz en WD-partijvoorzitter Kammin- ga. Daarin werd, volgens een ge zamenlijke verklaring van Metz en Kamminga, alles bijgelegd. De WD herhaalt in deze verkla ring dat er geen sprake van is dat Ed Nijpels door Jaap Metz is ge chanteerd. Volgens de WD heb ben de bronnen, waarop De Tijd zich vorige week baseerde, „on juiste informatie verstrekt". Daarmee valt de WD-leiding duidelijk Erica Terpstra af. Volgens waarnemend fractieleider Evenhuis, die in deze zaak als woordvoerder optreedt vanwege de betrokkenheid van Nijpels, zijn de problemen tussen Metz en de VVD ontstaan, omdat Metz op eigen houtje een verklaring heeft uitgegeven. Het is volgens Evenhuis de gewoonte dit soort zaken eerst in de fractie te be spreken. Dat wilde Metz niet. „Hij is nog een onervaren kamerlid en kende onze procedures nog niet zo goed. Hij voelde zich in de hoek gezet en reageerde zeer emotioneel. Jaap was daardoor voor onze argumenten niet ge voelig. Wij hebben hem gewaar schuwd dat hij zich op die ma nier buiten het fractieverband plaatste". Volgens Evenhuis kan Metz als een volwaardig lid van de WD-frac- tie blijven meedraaien. Metz be heert in de WD-fractie de porte feuille van landbouw en visserij. Ook Terpstra zal normaal kun nen functioneren. In die situatie kan natuurlijk verandering ko men als nieuwe feiten op tafel komen, zo gaf Evenhuis toe. Terpstra was niet voor commen taar bereikbaar. Zij is op winter sportvakantie in Oostenrijk. Aanvankelijk zou zij pas aan het einde van deze week vertrekken, maar de WD-leiding heeft haar in verband met deze affaire enke le dagen eerder weggestuurd. In het weekblad De Tijd van deze week wordt overigens beweerd dat Erica Terpstra helemaal niet „het prominente WD-kamerlid" is. dat de chantage-geruchten Jaap Metz. over Nijpels de wereld in heeft gestuurd. Volgens De Tyd- hoofdredacteur Arie Kuiper is er sprake van een mannelijk WD- kamerlid dat de chantage-verha- len heeft bevestigd. Wie dat is houdt De Tijd geheim. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is gisteren na drie dagen debatteren met nage noeg de gehele bezuinigingsoperatie van het kabinet-Lubbers voor 1983 akkoord ge gaan. Vrijwel alle voorstellen van het kabinet, die enkele honderden miljoenen guldens moeten opleveren, haalden vrijwel ongeschonden de eindstreep. Terugbezorgen losgeld beloond NULAND (ANP) - De familie Van der Valk uit Nuland heeft besloten tips te belo nen, die leiden tot het terug vinden van het nog vermiste losgeld van ongeveer 11 mil joen gulden of een deel er- De beloning bedraagt 5 procent van het terug te vinden deel en kan dus maximaal onge veer 550.000 gulden bedra gen. Volgens de Westduitse politie heeft de in Konstanz gearres teerde Giancarlo T. gezegd, dat de ontvoerders met twee groepen hebben gewerkt. Een groep bestond uit de 33- jarige Italiaan C.B., die dit weekeinde in Brussel werd gearresteerd en uit de 30-jari- ge G.L. De tweede groep zou bestaan hebben uit de 32-jange Ita liaan L.R. en de 36-jarige V.C., die allebei dit weekein de eveneens eveneens in Brussel werden aangehou den in het pand. waarvan de politie zeker is dat mevrouw Van der Valk werd vastge houden. Nadat de Kamer maandag al in meerderheid bezuinigingen voor een bedrag van 3,5 miljard gul den had goedgekeurd, stemde zij gisteren o.m. in met de afschaf fing van de bijstandsuitkering voor werkloze 16- en 17-jarige schoolverlaters. In ruil daarvoor kunnen de ouders van deze jon geren weer kinderbijslag krijgen. Ook verdwijnen de extra belas tingvrije sommen voor bejaar den en arbeidsongeschikten. De ze worden vervangen door een nieuwe aftrekpost. Verder wordt de vrijstelling voor het betalen van motorrijtuigen belasting voor invaliden afge schaft. Een uitzondering zal wor den gemaakt voor oorlogs- en verzetsslachtoffers, en bejaarde invaliden boven 65 jaar. Ook zal de volledige aow na overlijden nog slechts twee in plaats van vijf maanden aan de echtgenoot of echtgenote worden doorbe taald. ters van 16 en 17 jaar te schrap pen, kreeg de steun van CDA, WD en de kleine rechtse partij en. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) zei dat de grens voor zelfstandige inkomensaanspra ken bij 18 jaar moet komen te lig gen. Hij wil - tegen de zin van de linkse partijen - deze jongeren vergelij ken met hun leeftijdgenoten die nog op school zitten of invalide zijn. Die krijgen ook geen eigen inkomen. „De zorgplicht voor de overheid hoeft niet zo ver te gaan als nu het geval is", aldus De Graaf. De Graaf ging niet in op het ver zoek van PvdA en D'66 om de in voering uit te stellen, omdat bij veel jongeren die al sinds 1 juli werkïoos zijn verwachtingen zijn gewekt. Hij erkende dat, maar zei dat uitstel de financiële pro blemen van de overheid zou ver groten. 'Zorgplicht" Bejaarden Met de stemmen van CDA, WD, SGP en GPV vóór aanvaardde de Kamer het voorstel voor af- DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid) zal nog voor kerst be slissen of de gezinsverzorging nog eens 5.000 banen moet inle veren. Dat heeft de staatssecreta ris de Centrale Raad voor de Ge zinsverzorging gisteren in Den Haag meegedeeld. De gezinsverzorging, die de afgelo pen jaren al het nodige heeft in geleverd, is fel tegen de plannen WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Parijs Rome g Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. sneeuwbui sneeuwbui licht bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. regenbui half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew, regenbui licht bew. van de staatssecretaris om de ge zinsverzorging volgend jaar op nieuw 35 miljoen gulden te laten bezuinigen. Dat zou neerkomen op een verlies van 5.000 banen. Van der Reijden wil die bezuini gingen voor alle zekerheid alvast doorvoeren, omdat hij geen en kel risico wil lopen dat er nieuwe financiële tegenvallers zullen op doemen. Maar de Centrale Raad voor de Ge zinsverzorging vindt een derge lijke bezuinigingsmaatregel niet gerechtvaardigd gezien de nade lige consequenties ervan voor de kwaliteit van de hulpverlening. De raad vindt dat de staatssecre taris eerst maar moet afwachten of er geen overschrijding van het budget plaats zal hebben. Daar na kan hij altijd nog beslissen om alsnog te gaan bezuinigen, aldus de raad. Wel zei Van der Reijden dat er op dit moment geen concrete plan nen zijn om op de salarissen voor de gezinsverzorgers extra te gaan korten. Eerder deze week zei mi nister Brinkman tot grote woede van de raad en de vakbonden dat hij overweegt om bijvoorbeeld ook de gezinsverzorgers in na volging van de onderwijzers ex tra salaris te laten inleveren. Staatssecretaris Van der Reijden zei gisteren dat er momenteel geen plannen in die richting zijn. schaffing van de bestaande be lastingvrije sommen voor bejaar den en arbeidsongeschikten. De ze algemene aftrekregeling wordt vervangen door een (aan te tonen) aftrekpost via de rege ling van buitengewone lasten. De laagste inkomens gaan er iets op vooruit, omdat de minimum uitkering wordt verhoogd. Voor de meeste andere aow'ers en wa- o'ers betekent de maatregel ech ter een inkomensteruggang. De PvdA verzette zich tegen deze maatregelen, omdat groepen ge troffen worden die toch al fors moeten inleveren. Bovendien hebben bejaarden en arbeidson geschikten wel degelijk hogere lasten dan anderen. Staatssecretaris Koning (finan ciën) zei echter dat tegenover die lasten veelal ook weer minder uitgaven op andere terreinen staan. Volgens Koning heeft slechts een klein deel van de ge troffenen ook werkelijk recht op de vaste aftrek. Daarom is het be ter de buitengewone lastenrege- ling te veranderen, zodat alleen zij die de onkosten daadwerke lijk maken, recht op aftrek krij gen. CDA en WD waren het met hem eens. De extra-kosten van deze maatre gel (als gevolg van de verhoging van de uitkeringen) worden weer opgevangen door een verhoging van de assurantiebelasting van 6 naar 7 procent op 1 maart. Dit le vert 70 miljoen op. De Kamer ging daarmee akkoord met slechts CPN en PPR tegen. Het voorstel om de aow-uitkering na overlijden van de aow-gerech- tigde niet langer vijf maar slechts twee maanden aan diens echtge noot of echtgenote door te beta len, kreeg de steun van vrijwel de hele Tweede Kamer. Alleen PPR en CPN stemden tegen. DEN HAAG - Gisteren ontving minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) een delegatie van actiecomité Kindervuist. De kinderen wilden met de bewindsman praten over diens voornemen de kindertele foons af te schaffen. De 5-jarige Ferry begeleidde op zijn trompetje de zingende kinderen. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) zal niet met ge meentebesturen praten over eventuele plaatsing van kruisra ketten op hun grond, voordat de Tweede Kamer zich heeft kun nen uitspreken over de verdere voorbereidingen. Hij zei dit gis teren in een gesprek met de de fensiespecialisten in de kamer over een brief, die hij vorige week schreef. Amerikaanse militairen hebben nog tot de zomer de tijd nodig om samen met defensie inlich tingen te verzamelen over plaat sen, waar de 48 kruisraketten kunnen worden opgesteld. Pas daarna zal het kabinet voorkeur uitspreken voor een plaats en daarover met de Tweede Kamer overleggen. Oud-minister Van Mierlo ver wachtte dat dat moment in het voorjaar zou aanbreken, en be loofde vooraf overleg met de Ka mer. De Ruiter rekent er echter op dat het in de zomer zal wor den. Dat tijdstip valt vrijwel sa men met de afronding van de de fensienota van het kabinet. De Ruiter wil enige vertraging m de voorbereidingen voor lief ne men, om het Kamerdebat te combineren met dat over de de fensienota. Intussen gaat men op het departe ment door met het verzamelen van inlichtingen over mogelijke plaatsen voor de kernwapens. De Ruiter weigerde in te gaan op een verzoek van de oppositie, om bekend te maken welke plaatsen men op het oog heeft. Volgens de DEN HAAG (GPD) - De regering zal niet „zonder meer" korten op de salarissen van bepaalde groe pen ambtenaren en trendvolgers om begrotingsproblemen het hoofd te bieden. Wel zal in het overleg met de vakbonden wor den bekeken of in bepaalde sec toren loon kan worden ingele verd voor herverdeling van werk. Minister De Koning (sociale zaken) zei dit gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een kort debat over uitlatingen van minister Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) eerder deze week. ADVERTENTIE regenbui 13 4 half bew. half bew. half bew. regenbui Haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 Eensgezind verzette de Kamer zich tegen de suggestie die Brinkman wekte, dat begrotings problemen kunnen worden op gelost door op de salarissen van bepaalde groepen (hij noemde de gezinszorg) te korten. De Koning onderstreepte in de Ka mer het regeerakkoord, waarin nadrukkelijk staat dat gaten in de begroting niet mogen worden opgevuld door kortingen op sala rissen van groepen ambtenaren of trendvolgers. Maar tegelyk noemde hij een herverdeling van werk tegen inlevering van loon een kernpunt in het overleg met de vakbonden. In het overleg met de ambtenaren bonden wil de minister streven naar loonmatiging ten gunste van werktijdverkorting. Door de ruimere werkgelegenheid die dan ontstaat kan het aantal ont slagen als gevolg van bezuinigin gen in de collectieve sector wor den beperkt. „Dat is de lijn die we samen met de bonden moe ten proberen te trekken", aldus De Koning. De Koning erkende dat zijn betoog „nauw aansloot" bij de opmer kingen van zijn collega Brink man, die veel protest opriepen. Waar Brinkman echter sprak van salanskortingen zonder meer om bezuinigingen op de begroting op te vangen, bouwde De Ko ning „er een schakelde tussen": het vrijwillig inleveren van een stukje loon ten behoeve van ar beidstijdverkorting om daardoor ontslagen te voorkomen Brinkmans uitlatingen veroorzaak ten deze week veel opschudding in de Tweede Kamer, die juist debatteerde over de plannen van minister Dectman (onderwys) voor een eenmalige korting op de onderwyssalarissen. De rege ringspartijen konden met die korting instemmen onder het na drukkelijke voorbehoud dat het een eenmalige operatie zou zijn. CDA en WD steunden gisteren een motie van de PvdA, waarin staat dat de korting op de onder wyssalarissen niet het karakter van een precedent mag krijgen. Met alleen de fracties van WD en CDA vóór, nam de Tweede Ka mer de voorstellen van Deetman voor de korting op de onderwys- salanssen aan. De korting zal nu voor alle onder wijskrachten 1,85 procent bedra gen. Huishoudelijk, administra tief en technisch personeel op scholen met een salaris van min der dan 3066 gulden bruto per maand is van de maatregel uitge zonderd. MAASTRICHT (GPD) - Het voetballen in georganiseerd en ongeorgani seerd verband levert veruit de meeste ongevallen in de pnvé-sfeer op, gevolgd door de val van de trap, stoeien, hondebeten en ongelijke stoe pen en straten. Dat blijkt uit een onderzoek in de stad Maastricht Op andere plaatsen in het land is het vermoedelijk hetzelfde. Het veiligheidsinstituut in Amsterdam heeft gisteren de resultaten be kendgemaakt van een onderzoek naar ongevallen in de pnvé-sfeer, uit gevoerd in de afdeling eerste hulp van het ziekenhuis Sint Annadal in Maastricht. In nog drie andere ziekenhuizen in Groningen, Ede en Wa- geningen wordt een dergelijk onderzoek uitgevoerd. De resultaten van de laatste drie onderzoeken worden in februari be kendgemaakt, intussen wordt met 14 andere ziekenhuizen onderhan deld over het begin van een voortdurende registratie van ongevallen in de privé-sfeer die bii de eerst hulo worden aangemeld Overigens meldt zich bij die eerste hulp slechts het topje van de ijsberg van het totale aantal ongevallen dat zich in de privé-sfeer voordoet. Het landelijk aantal beloopt volgens een onderzoek van het Veiligheidsin stituut 2.3 miljoen per jaar, waarvan er 640.000 op eerste-hulpafdelin- gen terechtkomen en 53.000 moeten worden opgenomen. Volgens het Veiligheidsinstituut moet er dringend meer gedaan worden aan de pre ventie van dit soort ongevallen, dat de samenleving miljarden guldens kost. Hoewel de meeste (89 procent) van alle ongevallen in de privé- sfeer plaatsvindt (plus 7 procent in het bedrijf en 4 m het verkeer) wordt maar 8 procent van alle aan preventie bestede gelden uitgegeven aan de voorkoming van dit soort ongevallen Het meeste geld gaat naar de preventie van verkeersongevallen, 23 procent naar die van ongevallen in bedrijven. DEN HAAG (ANP) - Minister Bnnkman (WVC) wil maar een deel betalen van de 135 000 gud- len die nodig is. om de kinderte lefoon in Groningen, Rotterdam. Utrecht, Heerlen en Venlo vol gend jaar te behouden ÜOIVnI geld dat precies is heeft de minis ter gisteren, toen hij op zyn mi nisterie bezoek kreeg van onge veer 30 kinderen van Kinder vuist niet gezegd. Woordvoerder Flater (14 jaar) van Kindervuist heeft het idee dat de kinderen een beetje door de mi nister aan het lyntje zijn gehou den. De groep kinderen, uiteen lopend in leeftijd van 5 tot 15 jaar, heeft de minisiter gewezen op de noodzaak van de kinderte lefoons. Zy bliezen op toeters en zongen liedjes. De minister vond. volgens Flater, dat de kinderen met hun proble men desnoods ook ergens anders terecht kunnen, zoals bij een on- derwyzer of een politieagent Toen de kinderen vervolgens zei den dat ze daar met anoniem kunnen blijven, wees de minister op de mogelykheid van een be zoekje aan de dokter. Verspreid over het land zyn in to taal 17 kindertelefoons waar jon ge en oudere kinderen anoniem met hun grote en kleine proble men terecht kunnen. Voor een groot deel worden de telefoons bediend door vrijwilligers De 135 000 gulden waar Kindervuist om vraagt, werd tot dit jaar be taald door particuliere fondsen, in het kader van een in het "Jaar van het kind" (1979) begonnen experiment Ravenstein wil geen burgemeester RAVENSTEIN (ANP) - De go- meenteraad van het Brabantse Ravenstein (ruim 7500 inwoners) hoeft voorlopig geen nieuwe bur gemeester. Met acht stemmen voor en vijf tegen nam de ge meenteraad een motie aan, waar in de commissans van de konin gin in Noord-Brabant wordt ver zocht by wijze van experiment het komend jaar geen meuwe burgemeester voor te dragen Ravenstein zit sedert begin sep tember zonder burgemeester, omdat deze een benoeming el ders aanvaardde Sedertdien wordt het ambt waargenomen door de loco burgemeester De raad is dermate tevreden over het werk dat het college van b en w sedertdien heeft verzet, dat men een meuwe burgemeester voorlopig met nodig acht linkse partijen zou dat veel on rust kunnen voorkomen in ande re gemeenten. De minister meent echter dat het vergaren van de benodigde gege vens geen onrust hoeft te wek ken. Het gaat in hoofdzaak om openbare gegevens (zoals be stemmingsplannen en gegevens over de bodemgesteldheid), die veelal via andere departementen zullen worden opgevraagd De Ruiter wilde niet beloven dat het doel van het verzoek om inlich tingen wordt vermeld. De voorbereidingen die nodig zijn voor de plaatsing van 48 Ameri kaanse kruisraketten in ons land betreffen bunkers, opslagplaat sen, een commandocentrale, ga rages en huizen voor Amerikaan se militairen. Met inbegrip van familieleden gaat het volgens De Ruiter om twee- tot drieduizend personen die woonruimte behoe- Als parlement en kabinet in het vroege najaar van 1983 besluiten voort te gaan met de voorberei dingen voor de plaatsing, zullen rond de volgende jaarwisseling de nodige bouwvergunningen worden aangevraagd. In juli 1984 kan het werk worden aanbe steed, waarna ruim twee jaar voor de bouw beschikbaar is. Als de raketten komen, worden ze eind 1986 in ons land verwacht. ADVERTENTIE «F Gkoini Beta AicHEQt'i s in pi Gnofsi Bitaalpas Gegarandeerd tot f 101),- per cheque Zonder kosten erknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7