Onderhandelingen Israël-Libanon kunnen beginnen Waardering voor 'kerstgebaar', niet voor inhoud "Voorstel stap in goede richting" Nederland positief over voorstel Moskou -c Kremlin komt in Afghanistan geen stap verder Levenslag geëist in proces-Moro Waar zitje een uurtje onder hoog- Casino Scheveningen Suriname: "Opschorten hulp in strijd met de wet" Waar zingen ze niet de Zilvervloot als je gewonnen hebt? Casino Scheveningen DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 DEN HAAG (GPD) - Nederland reageert aanmerkelijk positiever dan de NAVO-bondgenoten op de jongste wapenbeheersings- voorstellen van de Russische leider Andropov. „Het zijn serieu ze voorstellen, die serieuze behandeling verdienen", zei minister De Ruiter (defensie) gisteren in de vaste commissie voor defen sie van de Tweede Kamer. Een grote doorbraak bij de onderhandelingen in Genève verwacht De Ruiter er echter niet van. De voorstellen van Andropov (aan Sowjet-zijde evenveel raketten voor de middellange afstand als het aantal Franse en Britse kernwapens bij elkaar) behelzen vol gens De Ruiter immers dat de Russen een fors overwicht in Europa zouden houden. Volgens De Ruiter tonen de voorstellen wèl aan, dat de onderhan delingen in Genève over de beperking van kernwapens in Euro pa niet dood zijn maar levend „Dit bewijst dat de Sowjet-Unie de onderhandelingen belangrijk vindt. Er is beweging en dat is positief', zei de minister. Buitenland GENÈVE - Pugwash, de beweging die wel het collectieve geweten wordt genoemd van weten schapsmensen, vindt Moskou's nieuwste ontwapeningsvoorstel een stap in de goede richting. Het aanbod van de Russische partijleider Andropov om het aantal Russische middellange-af- standsraketten terug te brengen tot het totaal van Franse en Brit se raketten samen, ofwel van 333 naar 162 stuks, is door de bewe ging positief ontvangen. Dat zegt dr. Herbert Scoville, een van de 39 wetenschapsmensen uit zestien landen, onder wie vijf Russen en acht Amerikanen, die samen deze dagen in ueneve ver gaderden in het kader van Pug wash. Scoville was ooit mede-di recteur van het Amerikaanse wa penbeheersing en ontwape ningsagentschap ACDA, is voor malig CIA-topman, en nam na zijn pensionering de leiding op zich van de Amerikaanse wapen- beheersingsvereniging. Hij was in de jaren '70 ontwapeningson derhandelaar in Genève bij de zogenaamde SALT-I-besprekin- gen over strategische wapens. Scoville noemt Andropovs voor stel „nuttig". „Ik wil niet als een optimist gekenschetst worden", zegt hij, „maar er zit duidelijk be weging in. Zolang je niet tlexibel onderhandelt kom je helemaal nergens". In elk geval zit er na een jaar onderhandelen in Genè ve ten minste van één kant een beetje beweging in, zegt hij. door Willem Offenberg Nu is het wachten nog op een Ameri kaans tegenvoorstel, en Scoville hoopt dat Washington zal afwij ken van de starre nul-optie. „Ra ketten te land zyn geen ant woord op de Russische SS-20-ra- ketten", zegt Scoville. Scoville gelooft niet in de geplande stationering van 572 Pershing- en kruisraketten in Europa, als stok achter de deur om de Rus sen tot concessies te dwingen. Als ontwapeningsonderhande laar in de jaren '60 heeft hij on dervonden dat dreigementen Moskou alleen maar uitdagen tot tegenmaatregelen. Zodra je be gint lanceerinrichtingen te bou wen, of zelfs maar beton te stor ten, zoals dat in Nederland ge beurt voor 48 kruisraketten, dan is het moeilijk werkelijke statio nering tegen te houden, zegt Sco ville. Een klassiek voorbeeld hiervan was de Droduktie van raketten met meerdere kernkoppen, de zogenaamde MIRV's, in de Ver enigde Staten als middel om de Russen te overreden diezelfde wapens niet te ontwikkelen. Met als onvermijdelijk gevolg dat Moskou extra haast maakte met de ontwikkeling van die raket ten. „En nu denken wij erover honderd miljard dollar uit te ge ven om ons tegen de MIRV te be schermen door middel van het zogenaamde MX-systeem", zegt Scoville. Hij verzet zich tegen dit plan, omdat de MX eerder als een magneet zou werken, dus eerder een Russische aanval zou aantrekken dan afstoten. JERUZALEM (GPD) - De onderhandelingen tussen Israël en Libanon zullen volgende week beginnen. Het openen van officiële onderhandelingen, die met Amerikaanse deel neming afwisselend in Israël en Libanon zullen plaatsvinden, is mogelijk geworden nadat Israël de voor Libanon onaanvaardbare eis om in Jeruzalem te onderhandelen had laten allen. In Libanon zal in Chalde onder handeld worden, even ten zuiden van Beiroet; in Israël zal het Ki- riat Shmoneh zijn, in Noord-Ga- lilea. Premier Begin heeft Kiriat Shmoneh uitgekozen als een Agenda symbool, omdat deze plaats het meest te lijden had van Palestijn se raketbeschietingen in het verleden. kwame onderhandelaars. De Li banese delegatie wordt geleid door Ghassan Tuheiny, voorma lig Libanees VN-ambassadeur. De Israëlische delegatie staat on der leiding van de directeur-ge neraal van het ministerie van buitenlandse zaken, David Kim- che, een van Israëls meest be- Werkolifant De Aziatische werkolifant heeft meer vrije tijd nodig en een achturige werkdag. Dat ver klaarde een Indiase deskundi ge gisteren naar aanleiding van een door het Wereldnatuur- fonds opgesteld rapport over sterftecijfers onder olifanten in gevangenschap. De olifanten werken nu als een paard en volgens de deskundige moeten ze meer tijd krijgen voor "sla pen, eten en omgang met de andere sekse". Op de been De 61 -jarige Barney Clark die on langs van een kunsthart werd voorzien, heeft gisteren de eer ste stappen naast zijn bed ge- zet.De Amerikaanse artsen die hem behandelen zijn zeer opti mistisch over zijn vooruitzich ten. "Ooit zal hij weer aan de tandartsstoel staan en ook een spelletje golf is voor de tand arts niet uitgesloten". Weer op reis De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gaat weer op reis; eind januari-begin fe bruari zal hij het Verre Oosten bezoeken. Japan, China en Zuid-Korea staan op het pro gramma. "Terroristen" Bijna 24.000 mensen bevinden zich volgens officiële cijfers sinds eind oktober in Turkse gevangenissen. Dat zijn vol gens de autoriteiten allemaal terroristen. Sinds de militairen ruim twee jaar geleden de macht overnamen zijn bijna 28.000 mensen door militaire tribunalen veroordeeld. Vrijgekocht De Duitse Bondsrepubliek heeft dit jaar 1425 Oostduitse gevan genen vrijgekocht. Veronder steld wordt dat de Westduitse regering meer dan 50.000 gul den per gevangene betaalt. De 'gcvangenenhandel' begon in 1964 op initiatief van Oost- Duitsland. Eerst betaalde de Bondsrepubliek met goederen, maar later wilde de DDR graag harde Westduitse valuta heb ben. Waarover precies onderhandeld gaat worden, lopen de versies uiteen. De Israëli's zeggen dat het gaat om de facto vrede, dat wil zeggen een akkoord dat de oorlogstoestand tusen beide lan den formeel beëindigt. Verder veiligheidsarrangementen in heel Libanon - dat heeft minister van defensie Sharon benadrukt - open grenzen, handel, toerisme en een Israëlische diplomatieke vertegenwoordiging in Beiroet. Dat alles op basis van wat de Is raëli's noemen een beginselak koord dat de vorige week door Sharon en nog steeds anonieme Libanezen is opgesteld. De liba- nezen noemen daarentegen dat „beginselakkoord" van Sharon alleen maar een aeendavoorstel. Ambassadeur Tuheiny zei voor de Libanese televisie dat er bij de onderhandelingen alleen over militaire zaken zal worden ge sproken, met terugtrekking van alle vreemde troepen in de eerste plaats. Het Libanese werkdocu ment heeft zes punten, die zich richten op het herstel van de Li banese soevereiniteit in heel Li banon, ook in het zuiden, waar de Libanezen geen bezwaar heb ben tegen veiligheidsregelingen onder toezicht van een interna tionaal leger, hetzij Unifil, hetzij de internationale vredesmacht die nu in Beiroet zit. Tuheiny leg de er de nadruk op dat Libanon pas in het kader van een algeheel Arabisch-Israëlische vrede over politieke zaken kan onderhande len. In Jeruzalem wordt gezegd dat on danks de publieke terughou dendheid van de Libanese rege ring in feite de zaak al bijna rond is, en dat de onderhandelingen niet lang zullen duren. Ook in Beiroet wordt gesproken over fe bruari als tijdstip dat alle vreem de troepen het land verlaten zul len hebben, Israël, Syrië en de PLO. Maar over normalisering van betrekkingen wordt door de Libanezen met geen woord ge rept, terwijl Israël zegt pas dan zijn troepen terug te zullen trek ken als er een akkoord met Liba non gesloten is. Daarom staat het lang niet vast dat de onderhandelingen snel rond zullen zijn. NAIROBI (UPIIANPj Zwarte rookwolken stijgen op uit een brandstof tank, die gisteren in de Keniase hoofdstad Nairobi vlam vatte door nog onbekende oorzaak. Door de brand is in Kenia en een aantal buurlanden een acuut tekort aan benzine ontstaan. DEN HAAG (ANP) - De positie van de Sowjet-Unie in Afghanis tan wordt steeds moeilijker. Dit blijkt niet alleen uit de, vaak ver warrende en tegenstrijdige, be richten van het slagveld. Ver- CAIRO (AP) De Chinese premier Zhao Ziyang bekijkt het gouden masker van koning Toet aii-Chamon, tijdens zijn bezoek gisteren aan het Egyptische museum in Cairo. De Chinese premier brengt een bezoek van vier dagen aan Egypte, daarna gaat hij op bezoek in tien Afrikaanse landen. ROME (DPA) - In het proces te gen de verdachten van de ont voering en moord op Aldo Moro heeft de officier van justitie in Rome tegen 34 aangeklaagde le den van de links stadsguerrilla- ADVERTENTIE Spanning? CasmoPsJhtavenin^n. Mr Hoe rolt het balletje? Wat is de volgende kaart? Spanning en ontspanning tegelijk. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 organisatie Rode Brigades le venslang geëist. De Italiaanse christen-democratische premier werd op 16 maart 1978 in Rome ontvoerd en op 9 mei 1978 dood gevonden. Aan het slot van zijn drie dagen du rende requisitoir eiste de officier van justitie, Nicolo Amato, voor de overige 29 aangeklaagden ge vangenisstraffen tot 28 jaar. Amato noemde de verdachte Ma rio Moretti de leider van de ter- reur-groep, die Moro ontvoerde en vermoordde. Het ombrengen van de prominente Italiaanse po liticus was het werk van Prospe- ro Gallinari. De meeste andere verdachten hadden aan de moord meegewerkt. Verwacht wordt dat het vonnis in januari zal worden uitgesproken. Het gaat in het proces om 269 aanklachten tegen de Romeinse "Kolonne" van de "Brigate Ros se" in het tijdsbestek van februa ri 1977 en oktober 1980, waaron der 17 moorden en 23 pogingen tot doodslag. schillende Russische diplomaten hebben laten doorschemeren dat het Kremlin niet afkerig meer zou zijn van een redelijke uitweg voor het Afghaanse probleem. Als de Russische leiders maan dag de balans zouden opmaken van driejaar militaire interventie in Afghanistan dan is deze heel wat negatiever dan zij verwacht ten toen ze aan hun avontuur be gonnen. De officiële standpunten zijn in die drie jaar niet veranderd. Er ligt een VN-resolutie die alle buiten landse troepen opdraagt Afgha nistan te verlaten. De Sowjet- Unie stelt dat het Rode Leger zal vertrekken zodra een eind komt aan "de buitenlandse inmen ging". Hiermee wordt de steun aan het verzet bedoeld. Maar al enige tijd doet een stroom van geruchten de ronde dat Moskou streeft naar een eervolle aftocht uit het zuidelijke buurland. De Russische media herhaalden de laatste tijd erg vaak dat Afgha nistan weer een niet-gebonden land moest worden. Met de machtswisseling in het Kremlin namen de speculaties verder toe, hoewel deze nog niet tot nieuwe openingen leidde. De hele Af ghaanse top was in Moskou voor de viering van de zestigste ver jaardag van de Sowjet-Unie en ook dit gaf aanleiding tot specu laties en geruchten. Dat Moskou veranderingen wil zien in Kaboel ligt voor de hand. De oorlog in Afghanistan is wel verder geëscaleerd, maar militair gezien kwam het Kremlin geen stap verder. Over de Afghaanse leiding binnen de democratische Afghaanse Volkspartij (DAVP) tussen de dominante Partsjam (vlag)-vleugel en de veel grotere Chalq (volk)-vleugel duren on verminderd voort. In een land waar bloedwraak een nog springlevende traditie is kan men verwachten dat deze ruzies vaak dodelijke gevolgen hebben. Het Kremlin wordt nog steeds geconfronteerd met een situatie die wel heel ver verwijderd is van de beoogde verzoening tus sen de twee vleugels. In verband hiermee is wel gespeculeerd over het naar voren schuiven van der de, zeer kleine groeperingen bin nen de partij. Maar waarnemers zien hierin geen echte oplossing voor de bestuurlijke problemen. Ondertussen wordt met span ning afgewacht of de besprekin gen die de Afghaanse leiders voerden in het Kremlin gevolgen hebben. PARAMARIBO (ANP) - Het op schorten van de ontwikkelings samenwerking met Suriname door Nederland is in strijd met het internationaal recht. Tot deze conclusie komt een aantal "Suri naamse deskundigen op het ge bied van internationaal recht en internationale betrekkingen", zo heeft het gecontroleerde persbu reau in Suriname SNA gisteren gemeld. Het persbureau deelt mee dat juris ten een verklaring hebben opge steld, maar er wordt niet gezegd wie deze deskundigen in het in ternationale recht zijn. In de ver klaring van de juristen staat dat de door de Nederlandse regering aangevoerde gebeurtenissen "geen grond vormen, die nako ming van de verdragsverplich tingen onmogelijk rnaakt". Ge steld wordt dat de sociaal-econo mische onderontwikkeling van Suriname de grondslag vormde voor het verdrag met Nederland en dat daarin niets wezenlijks is veranderd. In Suriname is geen sprake van een "wezenlyke ver andering der omstandigheden", aldus de deskundigen. De verklaring is een reactie op de Nederlandse nota van 10 decem ber, waarin het opschorten van alle overleg met betrekking tot de ontwikkelingssamenwerking wordt aangekondigd. In een offi ciële nota die vorige week zater dag naar Den Haag werd ge stuurd reageerde het militaire gezag in Suriname al met de eis de ontwikkelingssamenwerking voort te zetten. De juristen vragen zich af "waar Nederland het morele recht van daan haalt om in de interstatelij- ke verhouding haar vermeende morele verontwaardiging te moeten uitdrukken in de op schorting van de uitvoering van het verdrag". Zij stellen dat "de Nederlandse houding heel erg gaat lijken op betutteling en be straffing van een soevereine staat door het hanteren van het moreel verwerpelijke middel van donor-chantage". Hoewel je van de Russische lei der Joeri Andropov als goed communist niet kunt ver wachten dat hij kerst viert, weet hij met zijn laatste voor stellen voor nucleaire wapen beheersing toch aardig in te spelen op de gebruikelijke „vrede op aarde"-sfeer in het Westen. De reacties op Andropovs voor stel om het aantal Russische SS-20-, SS-4- en SS-5-atoom- raketten in Europa te beper ken tot de omvang van de Britse en Franse kernmach ten waren gemengd. De be reidheid van de Sowjet-Unie om met voorstellen te komen voor de onderhandelingen in Genève over beperking van deze nieuwe atoomarsenalen in Europa, werd door de meeste deskundigen wel ge waardeerd, de inhoud echter niet. De woordvoerder van de Ame rikaanse president Reagan hield zich met zijn reactie: „We zullen ze bestuderen", aardig op de vlakte. De felste reacties kwamen uit Groot- Britannië en Frankrijk, de enige twee Europese NAVO- landen met een eigen kern macht. Wie echter aan de nu cleaire troetelkinderen van president Mitterrand en pre mier Thatcher komt, kan meteen lik op stuk krijgen, zo bleek. Londen noch Parijs wensen hun nucleaire wa pens betrokken te zien bij de onderhandelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. door Ferry Mingelen Cheysson, de Franse minister van buitenlandse zaken, toonde zich gewoonweg „ge schokt" over dit idee. „Het Franse nucleaire systeem be hoort niet tot de NAVO, we zijn onafhankelijk", bena drukte hij. En hoewel de Brit se atoomwapens wèl deel uit maken van de NAVO, stelt mevrouw Thatcher prijs op een overeenkomstige behan deling. Zelfstandig De afzonderlijke Franse en Britse kernmachten zijn ont staan in de jaren '50. Groot- Brittannië en Frankrijk wil den zich toen niet zo onder geschikt maken aan de Ver enigde Staten, en met hun kernmachten de zelfstandige rol die zij in de wereld speel den, extra gewicht geven. De werkelijke functie van die kernwapens als afschrikking tegen eventuele agressie van andere landen (uiteindelijk bleef alleen de Sowjet-Unie in die rol over) was aanvanke lijk niet zo groot. Dat gold ze ker in de tijd dat de Verenig de Staten zó'n overmacht aan zware strategische kernwa pens op de Sowjet-Unie had den, dat niemand zich kon voorstellen dat Moskou ook maar hardop zou durven hoesten. Naarmate de Sowjet-Unie ech ter nucleair sterker werd, rees de vraag of de Verenigde Staten Europa in geval van een militair conflict nog wel nucleair zouden willen verde digen, met alle gevolgen voor het eigen Amerikaanse grondgebied. Een van de functies voor de 572 nieuwe NAVO-atoomraketten is nu juist, het gat tussen de Euro pese verdediging en de Ame rikaanse atoomparaplu weer op te vullen. Bestaansreden De huidige onzekerheid over de Amerikaanse bereidheid om met een nucleaire aanval op de Sowjet-Unie het voort bestaan van New York te ris keren wanneer Bonn of Am sterdam wordt aangevallen, heeft de bestaansredenen voor de Britse en Franse kernwapens alleen maar ver groot. De Britse en Franse kernmach ten vallen met hun gezamen lijke aantal van 162 kernwa pens voor de langere afstand natuurlijk geheel in het niet bij de duizenden nucleaire projectielen die zowel de Ver enigde Staten als de Sowjet- Unie opgesteld hebben. Kernwapens zijn echter geen gewone wapens. Eén Britse of Franse atoombom kan een stad als Moskou met de grond gelijk maken. Als er oorlog in Europa zou uitbre ken, dan weten de Russen dat ze bij een aanval op Frans of Brits grondgebied een ge voelige klap terug kunnen krijgen, ongeacht de vraag wat de Amerikanen doen. Dat vinden de huidige rege ringen in Parijs en Londen een veilig idee en ze zijn daar om niet van plan daaraan te tornen. Serieus Blijft de vraag nu wat de NAVO met Andropovs voorstellen aan moet. Of mén ze nu wel of niet serieus en oprecht vindt, ze dragen in elk geval bij tot de groeiende drang binnen de NAVO om in Ge nève serieus te gaan onder handelen. En dat betekent waarschijnlijk afstappen van de voor de Russen onaan vaardbare nul-optie, volgens welke de NAVO afziet van de plaatsing van de 572 nieuwe atoomraketten indien de Sowjet-Unie al zijn 333 SS- 20-raketten en de 250 verou derde SS-4- en SS-5-projec- tielen op de schroothoop gooit. „Het voorstel van Andropov is even onwerkelijk als de nul optie. Voordat we met onwer kelijke stellingname door gaan, wordt het nu tijd om se rieuze onderhandelingsvoor- stellen uit te werken", zegt een NAVO-deskundige. Hoe zo'n ontwikkeling in Ne derland echter uitpakt, daar over wordt in defensiekring doorgaans met vrees gespro ken. Want de vredesbewe ging zal het officiële loslaten van de nul-optie, en dus het praten over een beperkte plaatsing van de nieuwe ra ketten, zeker niet ongemei!'* laten passeren. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. Daar gaat alles in stijl en diskreet. Aan 24 speeltafels, aan de bar of restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus. tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6