Plan om afval al bij de bewoners zelf te scheiden Steeds Ruim 1,2 miljoen subsidie provincie Valkbrug medio januari weer voor verkeer open Aparte ophaaldienst in Leiden? Brandje brug Haagweg SUN RADIATOREN DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 LEIDEN - De vuilnisbak is in Nederland een echte vergaarbak. Van alles wordt er in gestopt. Veel te veel, naar de mening van vier Leidse burgers, om zomaar te worden weggegooid. Het komende jaar zullen zij de Leidse huisgezinnen benaderen met een nieuw afvalplan. Een plan dat een goede kans van slagen lijkt te hebben als de ge meente en burgers willen mee werken. Vooralsnog bestaat daar bij de initiatiefnemers die werk zaam zijn op het gebied van de milieuhygiëne niet de minste twijfel over. Twee van hen, M. Vos en W. de Groot, vertellen over de ideeën die - als het mee zit - eind volgend jaar in Leiden werkelijkheid gaan worden. Het grootste deel van het huishou delijk afval komt nog terecht op stortplaatsen of in verbrandings ovens. De Groot schetst de pro blemen die hiervan het gevolg zijn: vervuiling van grond, water en lucht en verspilling van grondstoffen die voor toekomsti ge generaties van levensbelang kunnen zijn. Om een paar voorbeelden te noe men: de ruimte om in de Rand stad afval te storten is eigenlijk op, uit de schoorsteen van de Leidse vuilverbranding komen milieubelastende deeltjes. Het zelfde geldt voor de afvalslakken van de vuilverbranding. Omdat deze 'slakken' zo giftig zijn weet, niemand waar het op den duur moet blijven. De Groot: "Als we het afval niet zouden verbranden maar vergis ten, krijgen we een prima gas. Gas, waarmee we onze bel in Slochteren kunnen sparen". In grote lijnen komt het plan dus neer op hergebruik van afvalstof fen? Vos: "Inderdaad, daardoor sparen we het milieu en kunnen we extra werkgelegenheid scheppen". Afval wordt winst? De Groot: "Ik denk van wel. De vraag naar schone afvalmaterialen is er en dat levert nu al geld op. Er ont staat langzamerhand een markt voor tweedehands plastics, ijzer, papier, blik, en we kunnen ook gas en veevoer maken". Ophaaldienst De kern van hun plan is volgens beide heren een ophaaldienst als aanvulling op de bestaande op haaldienst van de gemeente. "We willen alles ophalen wat geld kan opbrengen of het milieu ten goe de komt. Je kan denken aan: schillen, tuinafval, giftige stof fen, papier en glas. Hiermee is van alles te doen. Voorts denken we aan een bedrijf dat een bio gas-installatie exploiteert, de door Saskia Stoelinga herwonnen grondstoffen be werkt en geschikt maakt voor verkoop. Daarnaast zal dit be drijf ook de organisatie van het ophalen op zich moeten nemen. Eind volgend jaar hopen we zo ver te zijn, dat het bedrijf wat we nu voor ogen hebben, kan begin- Of het bedrijf er over een jaar ook daadwerkelijk staat hangt af van de medewerking van het Leidse huisgezin. Op de vraag hoe het met die bereidheid staat erken nen Vos en De Groot dat hier misschien een knelpunt ligt. "Wij zijn optimistisch over de wil van de mensen om zelf iets aan milieu en werkgelegenheid te doen. In hoeverre de gezinnen ook praktisch in staat zijn delen van hun afval apart te houden is een belangrijk punt van aan dacht". LEIDEN - Tevergeefs probeerde deze politieman gistermidag een klein brandje in de kelder onder het wegdek van de Haagbrug te blussen. Het gietertje en het teil tje bleken niet tegen het vuur op gewassen. De met perslucht uit geruste brandweer slaagde er wel in het vuur onder controle te krijgen. De brand is vermoede lijk door een groepje jongeren aangestoken. In de zwart gebla kerde ruimte werden onder meer smeulende dekens aangetroffen. De kelder deed geregeld dienst als schuilplaats voor sportvis- ADVERTENTIE Koos Sjardin levert alles uit voorraad. HANDELSMAATSCHAPPIJ BV jKOOS 'SJARDIN Rooseveltsiraat 40. Leiden Tel. 071-3128 22 Babysit centrale voor hele stad LEIDEN De Leidse Vrijwilli- gerscentrale heeft de babysit- centrale van de Merenwijk overgenomen. Het is de be doeling dat de babysit-cen trale nu de hele stad zal gaan bedienen. Volgens de vrijwilligerscentra- le is er een enorme vraag naar mensen die willen babysit ten. Vooral 's ochtends en tussen de middag bestaat er grote behoefte aan. De cen trale zoekt vrijwilligers; zo wel ouderen als jongeren zijn welkom. Wie een babysit no dig heeft, kan zich eveneens tot deze instantie wenden. Voor meer informatie (maan dag tot en met vrijdag, van negen tot vijf uur): Vrijwilli- gerscentralc, Langegracht 246a, tel. 149064. En wat betekent die aandacht dan? Vos: "In het komende halfjaar zal daar hard aan worden ge werkt. In de eerste plaats: er zal een onderzoek volgen naar deze bereidheid en de praktische mo gelijkheden. Ten tweede: we zullen proberen de Leidse bevolking actief bij de plannen te betrekken. Wij kun nen als vier keurige heren wel een plan bedenken, maar het komt erop aan, dat de Leidse be volking er zin in krijgt en op den duur het initiatief overneemt". Werkgelegenheid Als men het huishoudelijk afval gaat scheiden en de gewonnen produkten voldoende geld op brengen, betekent dit dan con currentie voor bestaande bedrij vigheid? De Groot: "Er is een kans dat er op den duur ver schuivingen in de werkgelegen heid optreden. Uiteindelijk komt er echter meer werk. Bovendien hebben we in de loop van 1983 nog volop kansen deze zaken vorm te geven. Hoe wil men hier in Leiden begin nen? "De hoofdlijnen van het plan staan nu op papier. Het plan past in het provinciaal afvalbe leid en in het gemeentelijk beleid voor milieu en werkgelegenheid Daarom hebben we wethouder Waal benaderd. B en W van Lei den hebben laten weten ons te willen ondersteunen. Geld is er natuurlijk niet, maar medewer king van de gemeente is belang rijk!". Voor 1983 is de hulp ingeroepen van het Centrum voor Milieu kunde van de Rijksuniversiteit Leiden. Van januari tot juli zul len zii acht studenten (gespeciali- Voor uitvoeren vier plannen Afval op de Leidse straten zoals hier de Steenstraat). Als het initiatief van de vier Leidenaars slaagt, komt er naast de gemeentelijke reiniging een ophaaldienst die "alles ophaalt wat geld kan opbrengen of het milieu ten goede komt". seerd in bedrijfskunde, econo mie, rechten, sociale weten schappen, afval technologie en miliehygiëne) begeleiden. Deze groep zal precies gaan bekijken en uitzoeken hoe het één en an der kan worden gerealiseerd. Zij zullen worden geconfronteerd met vragen als: Moet er één groot bedrijf komen of willen we liever een kleinschaliger aanpak? Wel ke rechtsvorm: coöperatie, stich ting BV enz.? Hoeveel werkgele genheid levert het op? Wat zullen de kosten zijn en baten? Hoe doen we het met ophalen? Medewerking In die tussentijd zal worden gepro beerd de Leidse bevolking bij dit project te betrekken door middel van discussie, onderzoek en arti kelen in kranten. Vos: "Wc zul len contact opnemen met Leidse verenigingen en organisaties die met dit plan te maken zullen krij gen. We moeten die pessimisti sche visie maar eens laten varen; we kunnen het zélf wel oplos sen". Mochten mensen ideeën hebben over de manier waarop een der gelijk plan uitgevoerd moet wor den, kunnen ze bellen naar W. de Groot (tel. 141888) of naar M. Vos (146553). De Groot: Nogmaals als alles goed gaat is eind vol gend jaar de oprichting een feit. Leiden is dan misschien een be drijf rijker dat goed is voor zowel het milieu als de werkgelegen heid". DEN HAAG/LEIDEN - De ge meente Leiden krygt ruim één miljoen gulden (f 1.282.500) sub sidie van de provincie voor het uitvoeren van vier grote werken. Aan één ervan, de bouw van een parkeergarage op het Sanders- complex. is een 'maar' verbon den. Leiden moet vóór 1 februari van het volgend jaar definitief la ten weten of die garage er wel of niet komt. De werken waarvoor de provincie Zuid-Holland een bijdrage geeft zijn, zoals gezegd, de parkeerga rage op het Sanderscomplex (f250.000); een half miljoen gul den om kleine bedrijfjes op gang te helpen in de oude Olga-fa- briek: twee ton voor de aanleg LEIDEN - Het universitaire weekblad Mare zal niet meer kosteloos worden verzonden. Studenten en medewerkers van dc Leidse universiteit zullen het blad in de toekomst elke week uit bakjes op centrale punten moeten pakken. Door deze maatregel bezuinigt de univesiteit 150.000 gulden. Wie Mare toch in de bus wil krijgen zal jaarlijks vijftien gulden moe ten betalen. van een loswal in het industrie terrein De Waard en byna 3.5 ton als bijdrage in het tekort voor de opknapbeurt van de Hoge Ryn- dijk (totaalkosten 18 miljoen). De 'maar' voor de parkeergarage heeft de provincie ingebouwd, omdat zij wil dat die snel zal wor den gebouwd. Aanvankelijk was die sluitingstermijn 1 november. Op verzoek van de gemeente Lei den is die naar begin 1983 ver schoven. Pas als de gemeente raad zwart op wit heeft gezet dat de garage er komt, zal het geld worden uitgekeerd. Om kleine, beginnende, onderne mers te steunen stelt de provin cie een half miljoen gulden be schikbaar. Die ondernemers krij gen van Leiden de kans om een 'stukje' van het Olga-complcx te huren. De subsidie moet worden aangewend om de vierkante-me- ter-pnjs, nu rond dc honderdvyf- tig gulden, te drukken. De gemeente Leiden stelt een con sulent aan die dc bedryfjes gaat begeleiden. Zodra het zaakje goed loopt, moeten zij op zoek naar een ander onderkomen. De plaats die vrijkomt kan dan weer worden ingenomen door een be ginneling. Wegdek bleek te smal LEIDEN - De Valkbrug kan ver moedelijk half januari weer wor den opengesteld voor het ver keer. De werkzaamheden aan de brug duren zo lang, omdat bleek dat het wegdek te smal was voor verkeer in twee richtingen. Dat antwoorden B en W op schrifte lijke vragen van de CDA-raadsle- den Van Zijp en Karstens. Het lag volgens het college aanvan kelijk in de bedoeling om be perkte onderhoudswerken aan de brug te verrichten. Geconsta teerd werd echter dat met name vrachtauto's bij het oprijden van de brug een deel van de linkerrij strook gebruikten. Door de voetpaden op de brug by het wegdek te trekken, kon dit probleem verholpen worden. De voetpaden waren toch overbodig geworden, omdat er ter weerszij de van de brug aparte fiets/voet gangersbruggen liggen. Dit werk maakte het nodig om in de onderbouw van de brug ver sterkingen aan te brengen, aldus B en W Het college geeft toe dat er geen overleg is gepleegd met het be drijfsleven. De tijd zou hiervoor hebben ontbroken. Wel is er met de politie en de NZH overleg ge weest over de omleiding van het verkeer. Het college heeft van- {oen met fïc/omk btadblieefd Op de helling (1) In de laatste Merenpost, het ad vertentieblaadje voor de Me renwijk, staat een merkwaar dig stukje. Onder een foto waarop mensen uit een ont wikkelingsland (India? Pakis tan?) staan lezen we: "De der de wereld. Honger, gebrek, kindersterfte en analfabetis me. Kortom, grote ellende. Maar "Piet de Merenwijker" heeft zo zijn eigen zorgen. U ziet hem gaan, met in zijn hand het probleem van het komende lozingsrecht Wat een sores..." Er zijn momenten waarop je een krant uit ergernis wel zou wil len opvreten; dit is zo'n mo ment. Zijn die Merenwijkers nou alle gevoel voor verhou dingen kwijt geraakt. Alsof de kommer en kwel van bewo ners van de Derde Wereld is te vergelijken met de welvaarts problemen waarmee de Meren wijkers worden geconfron teerdOf hebben we hier te maken met een staaltje ironie? "Nou, volgens mij gaat het hier om een tegenzet", zegt Meren- post-correspondent Van Kas teel. Dat antwoord behoeft eni ge toelichting: op de voorpagi na van dezelfde Merenpost staat namelijk ook een artikel van het duo Altink/Wansbeek, de academisch geschoolde kruisvaarders voor een betere wereld, lees: Merenwijk. "Ik heb de indruk", zegt Van Kasteel, "dat veel mensen zo langzamerhand genoeg krijgen van de acties van die mensen. Ik bedoel: het is heel mooi dat ze voor ontpoldering van de Merenwijk hebben gestreden. Maar ze gaan maar door. Zint hen iets niet, hup, dan gaan ze weer actie voeren. Sommige mensen denken: nu is het wel genoeg, Wansbeek en Altink". Maar wie heeft die ironische grap nu bedacht? Dat kan Van Kas teel niet zeggen. Zijn vrouw, ook correspondent, wil hij niet raadplegen, want ze ligt ziek in bed. Even later belt hy toch weer op: "Ik heb net m'n vrouw even een kopje thee ge bracht en haar meteen ge vraagd wie nou verantwoorde lijk is voor dat bericht. Een le- Het lot van "Piet de Merenwijker" geplaatst tegenover het leed 1 de Derde Wereld. Ironie zer, zegt zij. Maar wel iemand die anoniem wil blijven. Het moet inderdaad ironisch wor den opgevat". Op de helling (2) De klaroenstoot voor de actie 'Wansbeek en Altink op de hel ling' is dus gegeven. Hoe den ken de heren er zelf over? "Nee, ik ben daar niet over te spreken, over die foto en die tekst over de Derde Wereld, bedoel ik", zegt ir. Altink. "Het zal wel een idee van de redactie zijn geweest, want die mensen werken ons tegen. Ze schrijven commentaarstukjes in de trant van: er zijn wel belangrijkere dingen. Nou, wy hebben in middels een goede formule ge vonden: we sturen onze stuk ken direct naar de uitgever, zo dat de redactie er niets over heeft te zeggen". Zou het actiecomité Merenwyk geen conclusies kunnen trek ken uit deze reacties, anders gezegd, klaarblykelyk is een aantal Merenwijkers de acties spuugzat? Altink: "Ik vind dat wij verdomd belangrijk werk hebben ge daan in de Merenwyk, ik her haal: verdomd belangryk werk. En ik begrijp die redac teuren ook met. Die mensen willen alleen maar verhaaltjes over de vogeltjes, bijtjes en bloemen, kortom: dat het zo leuk en aardig is in de Meren wijk". Wie de met gal geschreven arti kelen van Wansbeek en Altink leest, krijgt de indruk dat zy het helemaal niet zo leuk vin den in de Merenwyk. Wordt het geen tijd eens te verhui zen? "Natuurlyk met. het is leuk wonen in de Merenwijk; alleen is er door het gemeente bestuur een aantal blunders begaan. Die stellen wy aan de kaak". Als één partij dit gekrakeel leuk vindt, dan is het trouwens wel de gemeente. Wie weet gaan de Merenwijkers elkaar in de toe komst zodanig te lijf, dat er geen enkele protestbrief meer arriveert op het stadhuis W.B. Televulling En Cees Hugens maar hopen dat Wim Kan voorlopig het bed moet houden. Want als de ou dejaarsconference van de door griep gevelde cabaretier niet doorgaat dan kan heel Leiden met een gerust hart naar het NOS-programma 'Muziek voor ons plezier' op het andere net kijken. Eerder dit jaar werd dit progrom- ma over amateurmuzikanten in Leiden opgenomen. VVV- adjunct Hugens had voor de NOS drie muziekgroepen op de kop getikt: de senioren van de showband K G, het Ne derlands Madngaalkoor en de, inmiddels uit elkaar geValU-n. popgroep The Line. In de Hor tus en op de Burchtheuvel werden een weekeinde lang opnamen gemaakt die pas vol gend voorjaar op het scherm zouden verschijnen Leidse amateurmuziek afgewisseld met sfeerbeelden van de stad "Maar", zo weet Hugens te mel den, "er is op oudejaarsavond een gat in de programmering gevallen. En dat ze nu juist de 'voorvertoning' van dit pro gramma als opvulling hebben gekozen, da s natuurlyk best aardig voor Leiden". Of juist niet. Misschien hebben de programma-indelers het programma waar ze de minste waarde aan hechten wel tegen over Wim Kan willen p: J V wege de uitvoering van werken in dit deel van de stad geen kans gezien meer maatregelen te tref fen om vertragingen te voorko- B en W verklaren dat het werk zelfs zo snel ter hand werd genomen, dat het niet op tijd in de gemeen telijke advertentie werd aange kondigd. Maar het college be strijdt de indruk van de vragen stellers dat reparaties aan brug gen in Leiden over het algemeen lang duren. Ook het werk aan de Leiderdorpse- brug, dat door de vragenstellers als goed voorbeeld werd aange haald, duurde - aldus BenW- enige maanden. Alleen de strem ming van het verkeer duurde slechts veertien dagen. De werkzaamheden aan de Valk brug moeten alle ter plaatse wor den uitgevoerd, terwijl veel werk aan de Leiderdorpsebrug in de werkplaats werd gedaan en on derdelen konden worden gepre fabriceerd, zo legt het college uit De totale tijd van voorbereiding en uitvoenng van dc werken aan de Valkbrug zou zelfs aanzienlijk korter zyn geweest dan van dc werken aan de Leiderdorpse brug. Oplevering 42 herstelde woningen Oranjegracht LEIDEN - Een blok van tweeën veertig woningen aan de Oranje- gracht zal morgen officieel wor den opgeleverd. De werkzaamheden, die zyn uitge voerd om de vyf jaar oude wo ningen in goede staat te brengen, zijn vandaag afgerond. De wo ningen zyn voor de winter tocht- vry gemaakt, de isolatie is verbe terd en er is een nieuwe centrale verwarming in de huizen aange bracht- Het ingenieursbureau Venema, dat toezicht houdt op de werkzaamheden, de gemeen te en de bewoners van de wonin gen zouden tevredenheid zyn over de uitvoenng van de verbe teringswerkzaamheden. De pro blemen die ontstonden by dc aanleg van de nieuwe centrale verwarming zijn naar ieders te vredenheid opgelost Na de wintermaanden zullen de resterende 188 woningen aan de Oraryegracht en omgeving wor den aangepakt. Koffieconcert in Holiday Inn LEIDEN Op Eerste Kerstdag wordt in Holiday Inn een kerst- koffieconcert gegeven. Mede werkenden zyn Els Zorn (so praan). Follyann Schónfelder (fluit), Attila Szabo (bassethoorn) !i Blijb Dover (piano). Zy voeren werken uit van Bach en Donizetti en brengen verder kerstliederen uit verschillende landen. Het concert begint 's ochtends om elf uur. HAARLEM - Aan de Hogere Technische School in Haarlem zijn onder anderen de volgende kandidaten geslaagd voor hun examen Civiele techniek: CA. Grannetia. werktuigbouwkun de: H J.C. van der Snoek. H M. van der Vossen, elektrotechniek: N W A Brink, vliegtuigbouw- kunde: J. Jesse.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3