"Julianaschool niet bedreigd met opheffing" eidse agenda Kerstconcert Exultate Deo: "Waar muzikaal hoogtepunt" Groene-golf Engelendaal verdeelt commissie Ouders haalden kinderen van school, maar: Oud-raadslid laakt grondverkoop Géén extra geld voor Sjelter, wél subsidie voor Speel-o-theek Stad en rand DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vrijd 17 dec tot 24 dec door: Apotheek Centraal. Breestraat 74. tel. 120552; Apotheek van Breest Smallen- berg, Loevestein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 c Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur r 13 30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, 'La femme de l'Aviateur'-Eric Rohmers, 20 en 22.15 uur Werkgroep Dienstweigeren - tot 6 janua ri geen spreekuur, inl. 149324/216180. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurt winkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 t LEIDERDORP - De Leiderdorp- se raadscommissie voor ruimte lijke ordening is verdeeld over de noodzaak om door middel van een zogenaamde groene golf de doorstroming van het verkeer op de Engelendaal te verbeteren. Een aantal leden vindt dat het geld (20.000 gulden) beter aan be langrijker geachte verkeersza ken kan worden besteed. Hierbij denkt men aan bijvoorbeeld ver keersregeling op het kruispunt Hoogmadeseweg/Acacialaan/Er- icalaan. Het college van burgemeester en wethouders heeft in principe al besloten tot aanschaf van het groene golf-programma voor de verkeerscomputer. Een van de doelstellingen van het college hierbij is om de Van der Valk Boumanweg en de Laan van Ou derzorg te ontlasten van het sluipverkeer. Exultate Deo, zoals het gisteravond, in actie was in sporthal De Vliethorst in Voorschoten. (foto Holvast). VOORSCHOTEN - Exultate Deo met medewerking van het Rijnlands Chr. Mannenkoor en solisten, het geheel onder lei ding van Sander van Marion, gaf in een overvolle sporthal "De Vliethorst" gisteravond een kerstconcert waarvoor bij na 1500 bezoekers bereid wa ren de gladheid te trotseren. Ze kregen er geen spijt van. Het 118 leden tellende 100-jarige Exultate Deo en de 88 leden van het Rijnlands Mannenkoor wisten een zeer hoogstaand en gevarieerd concert te geven met als solisten de Amerikaan se sopraan Patsy Gilliand, de bas Henk van den Brink, het harpduo Diana de Vries en Saskia Vol, Han Kapaan, hobo, Berdien Steunenberg, fluit en achter het orgel de eigen dorpsbeiaardier, Addie de Jong. Sander van Marion had ze allemaal onder zijn bewege lijke vingers. Direct bij de opening al bleek Sander van Marion's Intrada, waarbij alle zangers en zange ressen met een kaars in de hand zingend van achter de zaal naar voren kwamen, was de sfeer er, mede door de daar na volgende declamatie door Pieter van den Bos met een vrije vertaling van het Lucas Evangelie. Andere hoogtepunten waren de kerstcantate van het Rijnlands Mannenkoor "Cantique de Noél" van A. Adam met solisti sche medewerking en het 13e koor uit Haydn's Schöpfung: "De hemelen verkondigen de lof van God" door Exultate Deo, daarnaast uit de Mis van Ch. Gounod het Benedictus en Gloria eveneens door Exultate Deo. Twee meezingers, voor de pauze "Komt allen tezamen" en na de pauze "Ere zij God" zorgden voor de traditionele kerstsfeer, waarbij koren, bezoekers en orgel om het hardst zongen. Doodse stilte was er bij het op treden van de solisten, welke enige kerstliederen zongen en zowel de mezzo-sopraan, Patsy Gilliand, als de bas Henk van den Brink, voelden zich volle dig thuis in de grote hal. Het kerstconcert in de sporthal moet voor alle aanwezigen zo wel zangers als bezoekers een belevenis geweest zijn. Voor Voorschoten betekent het een waar muzikaal hoogtepunt aan het einde van het jaar. JOOP PEETERS. Wethouder Bezemer heeft duide lijk moeite om op dit moment te praten over de moeilijkheden die enige tijd geleden de Koningin Julianaschool in Leiderdorp be heersten. "Op dit moment kan de school het niet hebben om op nieuw slecht in het nieuws te ko men. Mijn probleem is te voorko men dat mensen elkaar van alles aanpraten". De openbare Koningin Juliana school (KJS) kwam de laaste tijd regelmatig in het nieuws. Strub belingen tussen het onderwijs- team en de ouderraad escaleer den tenslotte in het opstappen van de ouderraad. Diverse kinde ren werden van school genomen. Kortom, het 'zorgenkindje' on der de Leiderdorpse openbare door Henny van Egmond scholen zat diep in de proble- De hele ouderraad trad begin no vember af, na een ernstig me ningsverschil over het in dienst nemen van een nieuwe leer kracht voor kleuterschool De Ruigenhoek, die in de toekomst samen met de KJS een openbare basisschool moet wonen. De ou derraad had een andere kandi daat dan het onderwij steam in gedachte en verbond daar haar consequenties aan. "Dat gaf aan hoe ernstig het conflict was", vertelt Bezemer. "Allerlei me ningsverschillen die al jaren broeiden kwamen ineens naar boven. Achter de schermen wer den meningsverschillen uitge vochten en ik denk dat er ook ou ders bepraat zijn door mensen uit de oude ouderraad om hun kinderen van school te halen. Dat ging ook meespelen. Tussen de ouders zelf waren er ook me ningsverschillen. Er waren ou ders die in de richting van de Je- na-school wilden en andere die terug wilden naar het klassikaal lesgeven". Bezemer acht zeker de oude ouder raad gedeeltelijk schuldig aan de ontstane moeilijkheden. Volgens hem bemoeiden zij zich veel te veel met de inhoud van het on derwijs. Bezemer: "De vraag is of de ouders wel een zo diepgaande invloed kunnen opeisen in het onderwijs. Er zat flink wat des kundigheid in de oude ouder raad, ik kon het daarom ook wel begrijpen, maar uiteindelijk ligt de verantwoordelijkheid voor het onderwijs bij het team en niet bij de ouders". Twijfelen Allerlei "kleine dingetjes" waren volgens Bezemer de oorzaak dat ouders begonnen te twijfelen over de KJS. En dat kwam op een ongelegen moment. De laat ste jaren Was de school juist weer begonnen te groeien na jaren te hebben gebalanceerd op de grens van wel of niet opheffen. Omdat een aantal ouders hun kinderen van school heeft ge haald nadert die grens wederom. Toch zal de KJS niet worden op geheven, is de overtuiging van Bezemer. "De nieuwe aanmel dingen zijn vrij behoorlijk ge weest de laatste jaren. Dat gevaar is er voorlopig nog niet. Dat zou wel het geval zijn als de school aan de top heel dik zou zijn en aan de basis dun". De toekomst van de KJS wordt door Bezemer vrij zonnig inge zien. "De meeste moeilijkheden zijn nu opgelost. Er is gelukkig eindelijk een nieuwe ouderraad gekozen. We hebben afgespro ken met de drie partijen, de ge meente, het onderwij steam en de ouderraad, de zaak in een rustig vaarwater te brengen. De huidi ge sfeer biedt in ieder geval vol doende waarborgen". De ouderraad en het onderwijs- team zullen in het begin van het volgend jaar de ouders inlichten, over de plannen voor de nabije toekomst. Plannen die ook werkelijk zullen worden uitge voerd, aldus Bezemer. Hij hoopt dan ook dat ouders zullen beslui ten hun kinderen op de KJS te laten. "Wat ik nodig heb is dat het aantal leerlingen op die school op peil blijft. Meer duide lijkheid en rust zijn daarom het belangrijkste waarvoor moet worden gezorgd". LEIDERDORP - "Het enge met scholen is dat - net als met politieke partijen - als daar eenmaal twijfel bij de ouders komt of geruchten circuleren dan woekert die als een veenbrandje door". "Een zonnige toekomst", voorspelt wethouder Bezemer voor de momenteel met sneeuw bedekte koningin Julia- naschool in Leiderdorp. (foto Holvast). LEIDEN - Ondertrouwd: H. Steen voorden en N.M.J. Huiser; A.C.M. Bouwmeester en M. Labordus; B.C.M. Liezenberg en M.G.M. Korthals; J. Gun- ther en E.M.T.J. Wittcman, A. Groen en J.G. Pison; P W G de Jong en W.J. van Eerten. Geboren: Femke Elise Marie dv. R.I.M. van Vliet en M.L. Leistokow; Miranda dv. H. Tegelaar en G. Beijer; Maria Sop hia Helena Miranda dv. J. Aandewiel en H. Stukkei; Jeroen zv TP. Roosen en H.Y. Stokhuyzen; Machiel zv. B.G. Koolhaas en J.A. van Duijn; Sanéa dv. A. Maghrani en N. el Khaflfi. Judith UI- rike dv. P.C. Emmer en G.K. Grosse- Venhaus; Patricia dv. J. van der Mark en A. van der Boon; Antonius Adrianus zv. AC van Veldhuizen en J.B.M. Heemskerk; Daan zv. R. Veenstra en H. Njjsingh, Priscilla dv. F L. Kruit en F. Kroesemeuer; Ilse Kirsten Jacqueline dv. W.M. van Wanrooij en C.H.M. Hop, Julia Christine dv. R.J.A. Fiereg en P.M. Hoogcveen; Jürgen zv. L.J.M. Koek en B E. Henkei; Fatima dv. eM. Lamzira en Y. Boujakhrout; Salahadin zv. A. el Moussaoui en F. el Moussaoui; Cay Rin se zv. M.R. Kruk en M. de Bruin, Klaske Martsje dv. M.R. Kruk en M. de Bruin, Alida Maria dv. C. Francken A.M. Sa- ton; Wendy Miriam dv. A. Bliek en P. de la Rie; Ruben Stephaan zv. H.B. van Zuuren en W.J. van Dijk; Nafissa dv. M. Boutahri en A. Bentayeb; Jan Willem Frederik zv. J.G.P. van Huls van Taxis en C.E.B. Blgdenstein; Jan zv. J. van der Plas en J. Kromhout; Johannes Krijn zv. J.S Klaasse en A. Haasnot; Brenda dv. R. Pottinga en A. Schie- broek. Klaas zv. K.P. Hazenoot en L. Dool; Maartje Cornelia dv. J.A. Nijgh en G. van Rijn; Andreas Petrus zv. H. Me- chcls en M J J Koot. Boudewijn Johan nes Deen zv. D.W. Siekman en A.M. Ja- quet, Cathelijne Ernmv dv C. Hannema en H E. van Sprang; Niels Rudolf Adria nus zv. A A M. van den Berg en J.M.A. Bierman Overleden G Aten (1904) man; H. Olt- huis (1913) man; E F. Knoppert (1911) man; G Filippo (1889) man, P. Masurel (1896) man, T Walburg (1922) man. N. van Duin (1897) man, T A M. van Beek (1928) man; J.G. Kouwenhoven (1908) vrl. geh gew. met B.A. ter Horst; A. Guijt (1903) vrl geh. gew met J. Sierat; M Varki visser (1*J07) vrl. geh. gew. met N. van Duijn; C. Kluivers (1918) man; J.C M. Kok (1935) man, H G. Overbeek (1931) man; J Blanksma (1911) man; H. Kranenburg (1901) man; P. Credland (1906) man. GM Rewtjk (1906) vrl geh. gew. met C.J Koevoet; P.J. Dekker (1982) man; F.C.H. van der Linden (1923) man. B H A van der Ven (1911) vrl. geh. gew. met J Marijt. C. Beemer (1923) vrl. echtg. van D de Brueus; I. Wind (1952) vrl. echtg. van A.J. van Lim- bcek. D N van der Sar (1952) man, F B Hulsebosch (1982) vrl.; C. van Driel (1902) vrl. geh. gew met H. van der Hoogt. ZOETERWOUDE - Geboren Martijn Roeland Geux, Jasper Robcrtus Maria van dor Geest. Carina van den Bosch. Gehuwd Peter Hans van Eek met Anna Lucien Catharina Spaan, Albert Peter Zeilstra met Trgntje Maria Kuivenho- ven, Leonardus Adrianus Maria van Leeuwen met Annemieke Elisabeth Ma ria Rotteveel. Enige lichamelijk gehandicapten die gisteravond pleitten voor een speel-o-theek in Leiderdorp. OEGSTGEEST - Volgens het voormalige Oegstgeester raads lid H. van Vloten (WD) gaat de grond waarop de Springplank- school aan de Lange Voort heeft gestaan voor een bodemprijs van de hand. De gemeenteraad beslist vanavond over de ver koop van de grond aan een Noordwijkse aannemer voor de prijs van bijna een half miljoen gulden. Maar volgens Van Vloten had de gemeente een hogere opbrengst voor het stuk grond kunnen krijgen. "In het verleden is ge dacht dat die wel een miljoen gulden zou kunnen bedragen. Nu blijkt het nog niet de helft te zijn". Zij vindt dat in het belang van de Oegstgeester gemeenschap bij de verkoop een andere weg had moeten worden gekozen. "De gemeente had een van haar laat ste stukjes grond kunnen be houden indien was gestreefd naar een koppeling tussen een forsere verhoging van de onroe rend goedbelasting en de finan ciering van de Haaswijklaan. Dit is helaas niet gebeurd", al dus het voormalige raadslid. Een belangrijk bezwaar vormt voor haar tevens dat de voorge nomen bouw van een dozijn wo ningen op die plaats de leeg stand in Oegstgeest sterk zal be vorderen. "Op dit moment is het aanbod van woningen in de prijsklasse tussen 250.000 en 300.000 gulden al zo groot dat je je moet afvragen of je niet voor leegstand gaat bouwen. Want' vele Oegstgeestenaren hebben al de grootste moeite om hun huis in die prijscategorie kwijt te raken. Bovendien krijgen ad- spirant kopers al voldoende wo ningen in nieuwbouwwijk Haaswijk aangeboden". Hoorzitting Leiderdorp wijst uit: LEIDERDORP - Het so ciaal-cultureel centrum De Sjelter in Leiderdorp krijgt geen extra subsidie voor het jongerenwerk. Dat werd gisteravond dui delijk tijdens de hoorzit ting over het sociaal-cul tureel programma voor 1983. De commissie wel zijn bleek na ampel be raad niet gevoelig voor de bezwaren van De Sjelter. De hoorzitting was een flauwe af spiegeling van hetzelfde gebeu ren vorig jaar. Toen was de rij sprekers, die allen pleitten voor hun eigen instelling of vereni ging, aanzienlijk. Nu beperkte zich dat tot De Sjelter en de stichting Speel-o-theek in op richting. Voor de laatste was de uitkomst van de hoorzitting heel wat beter dan voor de eerste. De stichting Speel-o-theek kan zeer waarschijnlijk rekenen op een subsidie van bijna 10.000 gulden voor het komende jaar. De Sjel ter zal echter veel moeten bezui nigen. "We zijn ons er echt van bewust van het feit dat de gemeente het geld niet boven het hoofd groeit", begon Victor Molken- boer, voorzitter van het bestuur van De Sjelter, zijn pleidooi voor meer subsidie. In het kort schet ste hij de problemen van de stichting. Door de bezuinigingen van gemeentezijde moet het so ciaal-cultureel centrum geldkos- tende activiteiten afstoten. Vol gens Molkenboer zal vooral het jongerenwerk er dan aan moeten geloven, omdat juist die activi teit veel geld kost. "We worden gedwongen het jongerenwerk af te bouwen", aldus Molkenboer. Vrijwillgers Het probleem spitste zich vooral toe op de vraag of de gemeente de salarisbetaling van tien uren van een jongerenwerker voor haar rekening moest nemen of niet. De gemeente vindt van niet omdat zij die tien uur extra, zoals wethouder Gehner het betitelde, nooit heeft goedgekeurd. Vol gens De Sjelter maakt dat niets uit. Toen De Sjelter nog recht streeks van het ministerie van erm subsidie kreeg werd twintig uur jongerenwerker betaald. Omdat erm in tegenstelling tot de gemeente bij de bepaling van de hoogte geen rekening hield met de inkomsten bleef er geld over voor de tien uur extra jonge renwerker. Wethouder Gehner en de commissie welzijn willen niet voor die tien uur geld op ta fel leggen. Vooral niet omdat bij andere gesubsidieerde instellin gen beroepskrachten op straat komen te staan door bezuinigin gen van de gemeente. Volgens wethouder Gehner zal De Sjelter nog meer gebruik moeten gaan maken van vrijwilligers. Op dit moment werken er al ruim dertig vrijwilligers bij De Sjelter. Voor de speel-o-theek speelt een heel ander verhaal. De stichting in oprichting bestaat uit lichame lijk gehandicapten, leidsters van de kinderspeelzalen en ouders en werknemers van het activitei tencentrum 'Gading', die een uit leencentrale voor gedegen speel goed willen opzetten. De speel-o- theek gaat zich vooral richten op kinderen die anders niet in bezit kunnen komen van dat goede speelgoed, zoals kinderen van buitenlandse werknemers, ge handicapte kinderen en kinde ren uit sociaal-zwakkere mi lieu's, aldus voorzitter Kanbier van de stichting. Naast het uitlenen wil de stichting ook voorlichting geven over goed speelgoed. Belangrijk doel is verder de integratie van licha melijk gehandicapten te bevor deren. De lichamelijk gehandi capten uit de stichting, die zo werk krijgen, zullen zich name lijk vestigen in de nieuwbouw wijk Buitenhof-Oost. Via de speel-o-theek hoopt men dat de lichamelijk gehandicapten ge makkelijker kunnen opgaan in de maatschappij. De commissie welzijn steunt, zo bleek gister avond, dit initiatief. De speel-o-theek moet wel bewij zen dat er behoefte aan hun in stelling bestaat en samenwerken met het spel- en opvoedhuis in Leiderdorp. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Post uitsluitend Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Jaarabonnement 233,50 Per post 322.90 Losse nummers 0,85 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G Koopman Adj.dirN Quakemaat Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PM Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Rome, Madrid, Mexico I 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2