LEIDSCH DAGBLAD Politieke gevangenen vrij Zoeterwoudse broers bij vliegramp gedood s*: Werkloosheid volgend naar 17 procent jaar Derby in opdracht van Desi Bouterse naar Nederland Grote brand in Utrecht vermoedelijk aangestoken Proces op komst tegen kopstukken Solidariteit OESO somber over ons land: Belasting op pleziervaart voorgesteld Bomaanslagen in Sydney op Israëlische panden Geurtje aan kerstkaas DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36968 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leden VooMe'~s ze WÈÊm (Van onze verslaggevers) ZOETERWOUDE/ROT- TERDAM - Tot de tien slachtoffers van de ramp met het Nederlandse vliegtuigje in Frankrijk behoren de broers Van Marwijk uit Zoeterwoude. H. van Marwijk (29) en J. van Marwijk (35) waren beiden directeur van het gelijknamige kraan ver huurbedrijf. De broers waren samen met colle ga's van een kraanverhuurbe drijf uit Oldenzaal op weg naar een fabriek in Montceau-les-Mi- nes, ten zuidwesten van Dij on, om naar een nieuwe hefkraan voor hun bedrijf te kijken. Bei den waren gehuwd. J. van Mar wijk laat twee dochters van ne gen en vijf jaar achter. Het be drijf zal nu worden voortgezet door de enig overgebleven broer M. van Marwijk (36). De andere slachtoffers van het on geluk zijn: gezagvoerder W. Maertens (35) uit Soest, tweede vlieger F.W. Bensdorp (42) uit Parijs Tussen-LQ TROVES Huizen en de passagiers A. van Vreede (39) uit Tilburg, T.J.M. van Vreede (34) uit Chaam, K. Kamping (25) uit Espel bij Til burg, J.F. Lammers (32) uit Kam pen, H.J.J. Kuiphuis (58) en H.A.H. Kuiphuis (18) uit Olden zaal. Het ongeluk moet gisterochtend even voor half elf zijn gebeurd b(j Uchon, een dorp niet ver van Le Creusot in Bourgondië. In dichte mist botste het vliegtuig op 25 kilometer van de plaats van bestemming tegen een helling van een 650 meter hoge berg. Het toestel, een tweemotorige Piper Navajo Chieftain, was eigendom van Rijnmond Air Services BV, een luchttaxibedrijf van Rotter dam Zestienhoven. Een woordvoerder van het bedrijf liet vanochtend weten dat de oorzaak nog niet bekend is. Di recteur F.W.M. Stevens reisde gisteravond onmiddellijk af naar Uchon om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Oorzaak en toe dracht van het ongeluk worden onderzocht door de Franse lucht vaartautoriteiten. Van Nederlandse kant wordt ter plaatse een onderzoek ingesteld door zes man van de rijkspolitie dienst luchtvaart en een waarne mer van de Luchtvaartinspectie. Omdat aan boord van het vlieg tuig geen zogenaamde 'black box", die de vluchtbewegingen registreert, aanwezig was, is twij felachtig of de werkelijke oor zaak ooit kan worden vastge steld. UTRECHT (GPD) - Een felle uit slaande brand heeft vannacht een deel van de papierhandel Scherpenzeel in de Utrechtse binnenstad verwoest. Een grote loods met duizenden papier ba len en vermoedelijk vijf vracht wagens gingen verloren. Volgens voorlopige ramingen bedraagt de schade enkele miljoenen gu- lens. Brandstichting is volgens de politie niet uitgesloten. Het vermoeden van brandstichting ontstond toen de brandweer commandant op een verdachte plaats een brandhaard had ont dekt. Het is bekend dat bewo ners al jaren proberen het bedrijf uit deze woonwijk te krijgen. Zij klagen voortdurend over lawaai en verkeersoverlast van de talrij ke vrachtwagens die bij het be drijf dagelijks af- en aanrijden. Hoewel de gemeente Utrecht plannen had het bedrijfsterrein op te kopen, besloten B en W on langs hiervan af te zien. Door de bezuinigingen was er geen geld beschikbaar. Bewoners waren daar woedend over. voerder, mee dat hij alles in het werk zou stellen om hun vrijla ting te verkrijgen. WARSCHAU (UPI/Reuter) - De Poolse autoriteiten heb ben vandaag alle politieke gevangenen, die op grond van de staat van beleg in hechtenis zaten, vrijgelaten. Tegelijk werd meegedeeld dat zeven topfunctionaris sen van de verboden vakbond Solidariteit zijn overge bracht naar gevangenissen in afwachting van een pro ces. "Alle interneringskampen zijn op geheven", zo meldde het persbu reau PAP. De vrijlating is het ge volg van de uitspraak van het Poolse parlement van 18 decem ber, waarbij machtiging werd ge geven de staat van beleg met in gang van 31 december op te schorten. Met dien verstande, dat de maatregelen weer geheel of gedeeltelijk van kracht kun nen worden verklaard. Wat het proces tegen de kopstuk ken van Solidariteit betreft meldde PAP dat de betrokkenen op grond van een beslissing van het bureau van de hoogste open bare aanklager zijn aangehouden "in verband met lopende straf procedures". Waarvan de betrok kenen worden beschuldigd, werd niet gezegd. Mies wil alleen leuke onderwerpen Kamer aanvaardt bezuinigingsplannen PAGINA 7 Spoedig gesprek Libanon-lsraël Groen licht voor betalingscircuit PAGINA 15 (Van onze verslaggevers) PARIJS - De economische vooruitzichten voor de Wes terse industrielanden in de komende anderhalf jaar zijn slechter dan tot voor kort werd verwacht. Met name voor de Europese landen is er geen uitzicht op herstel tot mid den 1984. Het is niet uitgesloten dan in Ne derland volgend jaar de werk loosheid toeneemt tot 17 procent (nu 14 procent). Samen met En geland, België, Griekenland, Spanje en Ierland staat Neder land er dan wat werkgelegenheid betreft het slechtst voor. Dit zegt de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rap port over de vooruitzichten voor de 24 aangesloten landen in de periode tot midden 1984. Als be- Koude nacht In de nacht helder, weinig wind met minimumtemperatuur van min 1 tot min 5 graden. Overdag toenemende be wolking en tegen de avond van het westen uit regen, mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Middagtempera- tuur rond 2 graden. Matige en aan de kust vrij krachtige zuiden wind. 24 DECEMBER 1982 Zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.32 uur Maan op: 13.25 uur, maan onder: 00.51 langrijkste oorzaken voor de ver slechtering noemt zij de toene mende spanning op de wereld markt, vooral als gevolg van op levend protectionisme: nationale maatregelen ter bescherming van de eigen economie. Daar naast speelt mee gebrek aan ver trouwen in de toekomst bij con sument en ondernemer, waar door investeringen uitblijven. De 24 bij de OESO aangesloten lan den gingen er dit jaar gezamen lijk een half procent op achteruit. Voor volgend j&ar wordt een ge middelde economische groei van 1,5 procent verwacht, vooral dankzij Japan (3,5 procent) en de Verenigde Staten (2 procent). Van de Europese landen zijn de verwachtingen het gunstigst voor Engeland: een groei van 1 procent in 1983. In West-Duits- land zal economie zelfs verder af« brokkelen met een kwart pro cent. In Nederland zullen de particuliere bestedingen volgend jaar met 3,5 procent afnemen (dit jaar 2 pro cent) door de inkomensdaling. De kosten van levensonderhoud stijgen naar verwachting met 6,5 procent. DEN HAAG (ANP) - De op brengst van een belasting op ple ziervaartuigen moet ten goede komen aan de bevorde ring van de recreatieve water sport, en de eventuele schade als gevolg van die watersport. Dit staat in een rapport van de werk groep pleziervaartuigenbelas ting. De regering heeft zich in 1979 al voorstander getoond van deze belasting. De in te voeren belasting, die moet worden betaald door de houders van in Nederland liggende vaar tuigen, kan per provincie ver schillen. De belasting zal geba seerd moeten worden op de leng te van een vaartuig. Het basistarief, afhankelijk van de bootlengte, zou moeten variëren van 50 tot 150 gulden. Daarop zou een toeslag moeten komen voor het motorvermogen van 40 tot 400 gulden. Provincies krij gen de vrijheid om deze tarieven nog te verhogen. AMSTERDAM (ANP)- De poli tie van Amsterdam heeft van morgen een kraakpand ont ruimd aan de Vondelstraat in de hoofdstad. In het pand bevonden zich 15 krakers, die niet zijn aangehouden. Op straat hadden zich meer dan 100 sympathisanten ver zameld. De ruiten van een naast het pand gelegen hotel werden ingegooid. Straat en tramrails werden versperd met stenen, verkeersborden en ander materiaal (zie foto). De politie verdreef de actie voerders met behulp van traangas. Op een gegeven moment wer den vanuit een pand naast het hotel volle flessen wijn naar de demonstranten ge worpen. Uit protest gooiden deze de hotelruiten in. Daar op verscheen de hotelhouder voor een van de ramen met een geweer (inzetje). De man, opende het vuur op de actie voerders. Een demonstrant werd in het been getroffen. De meeste kogels kwamen terecht in een geparkeerde auto. De politie heeft de hotelhouder gearresteerd. Het gaat onder anderen om Andr- zej Gwiazda, voormalig onder voorzitter van Solidariteit onder Lech Walesa en organisator van de staking van augustus 1980 op de scheepswerven, en Marian Jurczyk, hoofd van Solidariteit in het gebied van Szczecin die vóór 13 december 1981 beschul digd was van "het belasteren van de staat". Tevoren hadden de autoriteiten al laten weten dat na de opheffing van de internering een "kleine groep" activisten van Solidariteit naar de gevangenis zou worden overgebracht en officieel in staat van beschuldiging zou worden gesteld. In tegenstelling tot de algemene verwachting komen enkele per sonen van wie werd aangenomen dat zij gerechtelijk zouden wor den vervolgd, niet voor op de lijst. Het betreft mensen die door de autoriteiten herhaaldelijk zijn gebrandmerkt als 'extremisten' en voorstanders van een 'politiek van confrontatie'. Lech Walesa, die vorige maand als eerste topfiguur van Solidariteit werd vrijgelaten, toonde zich in genomen met het bericht over de vrijlatingen. Hij betreurde het echter dat zeven van zijn colle ga's naar de gevangenis zijn overgebracht en terecht moeten staan. Hij deelde, via een woord- DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse vakbondslei der Fred Derby is in Ne derland in opdracht van legerleider Bouterse. Dit heeft een Surinaamse zegsman verklaard, die eraan toevoegde een bandopname te hebben ge hoord waarop de stemmen van Bouterse. minister Naarendorp en Derby te horen zijn. Volgens de zegsman, die anoniem wil blijven, heeft de Surinaamse legerleider Bouterse aan Derby opdracht gegeven de officiële le zing over de dood van vijftien vooraanstaande Surinamers te bevestigen. Paramaribo houdt nog steeds vast aan de lezing dat de vijftien "op de vlucht zijn om gekomen". De Surinaamse mili taire machthebbers zouden Ne derland willen overtuigen dat de officiële lezing juist is, om zo de hervatting van de ontwikkelings samenwerking te bewerkstelli gen. "Derby en de auditeur militair mr. Ramon de Freitas zijn tot op he den niet op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag geweest", aldus vanochtend een woordvoerder. Hij zei dat het mi nisterie ook geen initiatieven zal ondernemen om hen voor een gesprek uit te nodigen, maar een afwachtende houding aanneemt. Verkracht na bedreiging ZEVENAAR (GPD) - In haar wo ning in Zevenaar is gisteren een jonge vrouw verkracht door een man die even tevoren had ge dreigd met een mes haar éënjang dochtertje te vermoorden. De vrouw had de man in haar wo ning toegelaten nadat hij zich als personeelslid van het Gemeente lijk Energiebedrijf had bekend gemaakt. Na zijn daad verliet hij de woning met een geldkistje waann zich geld en papieren bevonden. SYDNEY (Reuter/AP) - Op het Is raëlische consulaat in de Austra lische stad Sydney is vanoch tend een bomaanslag gepleegd, waarbij twee personen gewond raakten van wie een ernstig. Vijf uur later explodeerde een twee de bom in een ondergrondse ga rage van een joodse club. Daarbij vielen geen gewonden. De eerste bom was voor de bevei ligde deuren van het consulaat gelegd. Consul-generaal Mosje Liba was op het tijdstip van de aanslag in zyn kantoor, maar hij bleef ongedeerd. Liba verklaarde dat de PLO de verantwoordelijk heid van de aanslag had op geëist, maar de politie wilde dat niet bevestigen. PLO-woord- voerder Kazak in Australië ont kende de beschuldigingen. In de wijk Double Bay waar vele joden wonen werd vanochtend ook een motel ontruimd na een telefonische bommelding. De politie doorzocht het gebouw maar kon niets vinden. LEEUWARDEN (GPD) Een groot aantal kerstpakketten voor het personeel van de Post-, Cheque- en Girodienst in Leeuwarden is vervangen toon bleek dat de kaas bedor ven was. Het betreft hier zo'n 800 pakketten, op een totaal van ruim 1300. De medewer kers mochten kiezen uit kaas, noten of wijn. De kaas was fa voriet, totdat bleek dat de smaak niet (meer) deugde. Directeur Vastenburg van de post-girodienst: „Er is bij ons een foutje gemaakt in de op slag. We hebben wat pech ge had. De leverancier treft geen verwijten, hij heeft zelfs snel gezorgd voor vervangende kaas" Dc waarde van het pakket bedroeg ongeveer een tientje.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1