de weekbladen RENTE PER MAAND Zes uur tafelen voor 1688,60 C Reportage HP M Een knus kerstdineetje voor de dagdromers DE TIJD KISEVIERS leidse spaarbank 5 DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 Ik schreef laatst over het boekje 'Charing Cross Road 84' van He- lene Hanff, waarin de correspon dentie tussen deze Amerikaanse schrijfster en de employés van een Londens antiquariaat tussen 5 oktober 1949 en oktober 1969 is afgedrukt. Wat mij gefrappeerd had was, dat Nora nog op 4 mei 1952 (zeven jaar na de oorlog, ik herinner er nog maar even aan!) aan Helene in New York schreef: „Dank je voor het pakket met eier- poeder dat vrijdag aankwam en ik was daarom ook zo blij, ik had je toch vagelijk iets gezegd over eieren die van de bon gingen, nou dat is dus niet gebeurd, dus het poeder was een geschenk van God voor onze weekend-cakes, enz." Naar aanleiding daarvan kreeg ik een brief van de heer J. van der Kamp uit Hilversum, bij wiens dorp waarin hij indertijd woon de een Engelse bommenwerper was neergestort. Daarbij kwam de Engelse vliegerofficier Par kins om het leven. De heer Van der Kamp kwam daardoor in contact met de familie van het slachtoffer, dat eerst als vermist was opgegeven: „Door die contacten bleek ons dat zij het in Engeland veel slechter hadden dan wij in Nederland. De Parkins bewoonden een villa in een uitgestrekte tuin met grote gazons. Deze waren gedeeltelijk omgespit om groente te kunnen verbouwen, die toen in Engeland nog erg schaars was. Bovendien zonden wij hun geregeld pakjes met vooral kaas en thee, artike len die daar nog bijna niet te krijgen waren en die wij weer volop konden kopen. Dat dit zich afspeelde in de jaren 1949, 1950, 1951 weet ik nog door het feit dat mrs. Parkins een jasje breide voor mijn zoon, die in 1950 is ge boren". Hebt u daar ooit bij stil gestaan, dat Engeland, dat geen bezetting heeft gekend en toch min of meer de oorlog voor de geallieerden heeft gered door de Blitzkrieg te winnen, in de naoorlogse jaren grotere armoede heeft gekend dan wij, en vooral: langduriger armoe en veel langduriger distri butie? Ik was nu zo geintrigeerd geraakt door dit fenomeen dat ik het eens heb nagezocht op oorlogsdocu mentatie. Om te beginnen ont dekte ik dat Bon no. 1 van de Rijksdistributiedienst, bestemd voor een halve kilo suiker in de periode van 16 toten met 29 okto ber, al in 1939 werd uitgegeven, voordat de Duitsers ons nog een vlieg kwaad hadden gedaan! Tien jaar later, op 2 november 1949, was in Nederland alleen de koffie nog op de bon. Hier volgt nu een lijstje van data, waarop de genoemde artikelen van de bon gingen, dus vrij verkrijg baar werden ook al was het dan lang niet altijd gemakkelijk ze ook metterdaad te verkrijgen): 17 aug. 1945 - zeepvervangende wasmiddelen, 8 sep. 1945 - vervangingsmidde len, 27 okt. 1945 kaarsen, patentolie, eenheidszeep, 1 dec. 1945 - koffiesurrogaat, 1 jan. 1946 - grutterswaren, peul vruchten en zout, 1 feb. 1946 - verse vis, 1 juni 1946 - benzine, rubberlaar zen, sommig aardewerk, 1 juli 1946 - houten meubelen, 1 nov. 1946 klompen, sommige vleeswaren, 31 jan. 1947 - inlands fruit, apr. 194 7 - appel- en peren- stroop, 15 mei 1947 - metalen keukengerei, 1 juni 1947 - lijnolie, 30 juni 1947 - sigaren, 1 aug. 1947 - petroleum, 10 feb. 1948 - rijwielen, banden en aardewerk, 7 mei 1948 - schoenen, 1 juli 1948 - melk, 7 nov. 1948 - brood, meelproduk- ten, suiker, jam, versnaperingen, 2 dec. 1948 - zeep en waspoeder, 20 dec. 1948 - thee, 28 dec. 1948 - eieren, 3 feb. 1949 - cacao, 23 juni 1949 - boter, vet, margarine, 1 juli 1949 - tabak. De wekkers waren overigens al op 17 augustus 1946 van de bon geko men: ,Jn de gemeenten gelegen buiten de mijnstreek kunnen de winkeliers de wekkers thaTis zonder gelijktij dige inname van bonnen verkopen. De winkelier dient de wekkers te verkopen aan hen die er het meeste behoefte aan hebben. Dat zijn voor al: oorlogsslachtoffers, arbeiders in continubedrijven, spoor- en tram wegpersoneel, personeel van trans portondernemingen, bakkers, landbouwers en schippers. De win keliers dienen een lijst bij te hou den van namen en adressen van de personen aan wie zij de wekkers hebben verkocht". Terwijl men in Londen nog in mei 1952 een gat in de lucht sprong voor eipoeder uit New York, gingen bij ons de eieren dus al op 28 december 1948 van de bon. Daarvoor was het overigens ook mondjesmaat ge weest met de eieren: dan weer eens één ei voor kleine kinderen, dan weer één vers ei voor boven de 20 jaar, of voor iedereen één paasei, of één ei voor de rijpere jeugd (20-25 jaar) of zelfs één klein ei (5e klasse) voor 20 jaar en jonqer. Pas op 12 maart 1947 kregen de restaurants per twee maaltijden één ei toegewe zen. Mondjesmaat dus. maar lang niet zo mondjesmaat als in Enge land! Bezuinigen, jaja... Maar weet u dat er nog steeds waan zinnig dure dingen te koop zijn op welhaast elk ge bied? Zoals bijvoorbeeld een gouden aansteker (inge legd met schildpad) voor iets meer dan tweeduizend gulden, terwijl zo'n lekkere weggooier minder dan een riks kost? En wat te zeggen van een simpel potje Engelse marmelade voor achttien gulden? Of een fris se permanent in het haar voor tweehonderdvijftig gulden? Varia En wat is nou het merkwaardi ge? Dat er kennelijk voor alles een markt is. Bij die dure kap per is het even druk als bij dat kapperszaakje op de hoek en voor de jam van bijna twee tientjes lijkt net zo goed be langstelling te bestaan als voor het potje huishoudkwaliteit van 1,89. Raar, maar waar. Overigens: zo onlogisch is dat ei genlijk niet. Door de nivelle ring kennen we niet meer zo duidelijk het traditionele ver schil tussen de maatschappe lijke klassen. Bijna elk gezin heeft een auto, dezelfde laatste modenieuwtjes worden ge kocht door Marietje van drie hoog achter en door Marie- Louise uit die beeldige bunga low. Decadent Maar op de een of andere manier wil Marie-Louise met haar man en kinderen zich toch nog on derscheiden van de grauwe massa: ze koopt incidenteel dure dingen. Een kristallen ka raf voor haar favoriete likeur voor bijna vijfhonderd gulden, terwijl een alleraardigst glazen karaf] e al voor twintig piek te koop is; een Alcantara over hemd voor haar man van 215 gulden, terwijl een keurig ka toentje al voor een tiende van die prijs te koop is. Wees eerlijk: iedereen heeft in het diepst van zijn gedachten wel eens die stille behoefte om lekker decadent met een blan co cheque een dagje onge stoord met geld te smijten en in plaats van het gebruikelijke balletje gehakt een smakelijk stukje wild zwijn op tafel te zetten. Want wie niet meer dro men kan, is een ongelukkig Voor die dagdromers hebben we een knus kerstdineetje samen gesteld, waarvoor de ingre diënten overigens in elke goe de delicatessenzaak te koop zijn. En, laten we u dat verze keren: daar staat het personeel allesbehalve duimen te draai- U gaat straks gezellig bood schappen doen voor vier vol wassen personen; de kinderen willen toch niets anders dan patat met appelmoes. En ge makshalve gaan we ervan uit dat in huis aanwezig zijn: zij den damasten servetten met bijpassend tafelkleed, een fraai servies, zilveren bestek en een prachtige zilveren meerarmige kandelaar, want stijlvol voed sel moet in stijlvolle ambiance genuttigd worden, nietwaar? Kaviaar We beginnen met het voorge recht. De kaviaar, de beste kwaliteit uit Rusland voorzien van het blauwe dekseltje, is op het ogenblik niet zo duur: 90 gulden per ons. Twee ons is voor vier volwassenen vol doende; daarnaast twee ons Noorse zalm die in Nederland gerookt is (want daar kunnen ze dat niet zo goed als hier, ver zekerden ons de kenners) 37 gulden en twee ons mooie, bre de, uitgesneden paling van 11- gulden per ons. Daar schenkt u bij een fraaie droge champag ne: de Dom Perignon, eventu eel ook in rosé-uitvoering, maar dat is eigenlijk een grapje voor de nouveau-riche. Prijs: 150 gulden. Eén fles is vol doende, dat scheelt weer. Als tussengerecht adviseren we u verse kreeft. Een beetje eng om te koken, weliswaar, maar je moet wat over hebben voor zo'n etentje. Kreeften kosten momenteel 40 gulden per pond; u hebt twee kreeftjes no dig en meestal zijn ze iets zwaarder dan een pond per stuk. Totaal: gulden. De garne ring is wat prijs betreft te ver waarlozen: wat citroen en pe terselie is voldoende. Een aar dige wijn daarbij is bijvoor- beeld de Coupe Louis Metai- reau, een Muscadet sur Lie uit 1980 voor 23,95: een stevige fruitige wijn, waarbij de pitjes en de schilletjes zijn meege- gist. Niets slechts over een tam konijn of een goed bereid kipje, maar een gefarceerde reerug is toch even iets geheel anders. Ander half kilo heeft u nodig en dat kost dan 180 gulden. Maar daar moet natuurlijk wel wat bij. Bijvoorbeeld: vier truffels (116 gulden), een potje morilles in truffelsaus (62,50), een potje cantharellen - verse zijn er he laas niet meer - voor 26,75, prei- selbeeren voor 3 gulden en ver se haricots verts voor een tien tje per pond met wat pommes noisettes van 4,50. En wat schenkt u daarbij? Een Aloxe Corton, een bourgogne van het huis Latour, een wijn met een geheel eigen karakter, wat truffelachtig, met een unieke afdronk. Prijs: 75 gul den. Een exotische fruitsalade gaat er altyd wel in. Maak die dan eens van vier verse kiwi's (18 gul den), een klein meloentje van een tientje, twee mango's (7 gulden), een doosje verse im port-aardbeitjes van 9,50 en twee sappige perziken van vyf gulden per stuk. Daar past ook een heel bijzondere wijn bij: de Chateau d'Yquem, een zoete Sauternes voor het lieve be drag van 210 gulden. Als u het wilt doen op z'n Frans, behoort er nu op tafel te ko- door Elly van Hoeven men een zogenaamde digesti ve: een beeldige cognac of een armagnac, dc mooiste kosten ongeveer 75 gulden per fles. Dat geeft de maag weer even een opkikkerde en maakt keu rig een plaatsje voor de kaas schotel. Vijf soorten, van mild tot pittig, is ruimschoots vol doende. Buitenlandse kaas soorten kosten gemiddeld 3.50 per ons. Daar hoort een keuri ge oude port bij. wc hebben een hele ..aardige'' voor u ge zien voor 245 gulden. En dan komt de koffie. Gezien, vanuit Afrika, halfpondspak- ken van 19,20. Iets bijzonders, verzekerde men ons. Nog een aardige liqueur erbij? Al die verrukkingen als Veille Cure, Drambuie, Grand Marnier, Cointreau en Chartreuse kos ten u rond de dertig gulden. Si gaartje voor de heren toe: een werkelijk fraaie after-dinner si gaar uit de normale produktie kost 25 gulden per stuk en de duurste sigaretten kosten 6.70 voor een pakje van twintig stuks. Zes uur En zo komen we dan op het lieve droom bedrag van 1688,60 in to taal, oflewel 422,15 per per soon. Daar gaat je kerstgratifi catie... Maar een mens moet al les proberen terug te brengen tot overzichtelijke proporties. U bent met dit diner op z'n minst zes uur onder de pannen en dan kost het een en ander u per minuut per gast slechts 1,17. Zoiets Ujkt toch meteen veel minder duur Maar tussen droom en daad staan wetten en praktische be zwaren. om met Elsschot te spreken. Uiteraard kan het kerstdiner met gemak voor een tiende van deze prijs op tafel gebracht en met evenveel ge noegen genuttigd worden. U heeft al een heel aardige Sau ternes voor nog geen twintig gulden en een lekkere port voor vijftien piek. En namaak- kaviaar is al te koop voor 3.50 per potje. En truffels passen toch niet bij een gebraden tam konijn. En het allergoedkoopste? Laat u gezellig uitnodigen voor de Kerstdagen. Dan hebt u al die sores niet van inkopen doen, koken en de troep opruimen. Zo'n uitnodiging kost u niets meer dan wat fraaie bloemen voor vijfentwintig gulden bent u dan de man. L/ri VRIJ NEDERLAND Behalve het nieuws over de door slaggevende rol van Nederlandse militairen bij de Surinaamse coup (zie LD/AD van gisteren) nog een verrassing in Vrij Neder land: Piet Keizer, verhalend van Ajax in de glorietijd, zijn 'stille oorlog' met Michels en het voet bal anno 1982- '83. Zuinig is hij overigens nog steeds met het prijsgeven van zijn gedachten: "zo jongens, nu de blocnotes dicht, een lekker kopje thee en dan praten we nog even ge- Bibeb praat met Annie M.G. Schmidt onder meer over de preutsheid van de VARA in de tijd van de familie Doorsnee: "Kontje mocht niet, er mocht geen sherry gedronken worden. Maar een plat pratende dienstbo de Sjaan mocht wel. En dat vond ik vreemd voor een socialistische omroep". Frits Abrahams bezocht het Rosa Spierhuis voor bejaarde kunste naars en snoof een sfeer van heimwee op: "Vroeger zaten we met zijn allen nog wel eens op een kamer te gillen met een fles wijn..". De Greet Hofmans-affaire bereikt deze week in VN een hoogtepunt met een gedetailleerde recon structie van de koninklijke crisis in 1956, gebaseerd op een on langs verschenen boek ('Van de prins geen kwaad') van Daniel Schorr. In de V&D-serie deze week drie generaties warenhuis- dynastie. In de nieuwssfeer komt VN met (duisterheid rond) de wachtgeld regeling van Ruud Lubbers en een nadere beschouwing van Hans-Jochen Vogel, wellicht de volgende SPD-bondskanselier. Martin van Amerongen berooft Elseviers (ex?) hoofdredacteur Ferry Hoogendijk van zijn laat ste waardigheid: de plot van zijn boek 'In het holst van Hilver sum' is gejat. Een greep uit het verdere aanbod: een VN-kerstkwis, een terugblik op Karl Marx, een kerstverhaal van Doeschka Meijsing, een speurtocht naar de echte dracula en een terugblik van A (Van Agt) tot Z (Van Zeil) op het politieke jaar 1982. Ageeth Scherphuis maakte een tocht langs kook clubs voor mannen. De bijlage gaat uitgebreid in op kerstpotten en homofilie; soul, soup en salvation. Het Leger des Heils in de welzijnsjaren. (hervormd nederland Volgens HP is er de afgelopen twintig jaar met succes een aan val gedaan op de publieke mo raal. Gezag, arbeid, huwelijk en dergelijke, het is niet allemaal meer wat het geweest is. In de eerste aflevering van een serie ar tikelen over deze "maatschappe lijke aardverschuivingen" pro beert John Jansen van Galen aan de hand van praktijkvoorbeel den een bevestiging te krijgen van de stelling van prof. Abram de Swaan dat de samenleving in de overgang is van een "bevels naar een onderhandelingshuis houding". De politiemens die zijn taken niet meer aankan, daardoor de ene automobilist wel en de andere niet verbali seert en daarover met de gever baliseerde aan de praat raakt ("Het publiek is kritischer ge worden, ja veel kritischer"). En de controleur bij het openbaar vervoer, die vaststelt dat de men sen zich vroeger "rot schaamden als ze zonder kaartje betrapt wer den; nu ben je een slijmerd als je wel betaalt". In het dubbeldikke (kerst)nummer laat HP ook dr. G. Puchiner, de chroniqueur van het Nederland se calvinisme, aan het woord naar aanleiding van diens on langs verschenen zes delen "Ont moetingen": "Een goed inter view hoort te zijn: musisch als een gedicht maar weloverwogen als iedere publicatie". Herman Vuijsje begeleidde Emile Crince le Roy, inkoper van De Bijenkorf, op diens zakenreis naar China, waar het adagium "Time is money, and money is important" evenzeer van toepas sing blijkt te zijn. Verder in HP een interview met ex-premier Piet de Jong ("Ik geloof niet dat ik al die tijd één uur slaap heb gemist") en met Sonja Barend ("Door angst en zenuwen hoorde ik vroeger niks. Het luisteren heb ik mij na jaren - God zij ge loofd en geprezen - eigen ge maakt. Daar heb ik vreselijk mee geworsteld"). Jos Schneider ten slotte recon strueert de kerstdagen van 1932, "de laatste kerst van Weimar". Het kerstnummer van Hervormd Nederland staat in het teken van het kind. Rudie van Roon schrijft over het feit dat kinderen al sinds Bethlehem afhankelijk worden gehouden en daardoor tot de categorie 'ontrechten' be horen. De rest van de bijlage haakt daarop in: kommer en kwel onder jeugd, kinderen in de overgang, stress bij kleuters, de kindertelefoon, een zwerfhuis voor kinderen, het kindertoneel dat allang niet meer onschuldig en lieflijk is, buitenlandse jonge ren en als klap op de vuurpijl het fenomeen kinderen op de troon. Daarnaast een artikel over de droom van Ronald Reagan om Noord- en Zuid-Amerika te ver enigen. Die droom wordt ver stoord door Cuba en Nicaragua en door de miljoenen armen in Zuid-Amerika: "Reagans wereld is de hunne niet. Zij worden van hun land verdreven door groot grondbezitters en internationale ondernemingen die van hun moestuintjes plantages hebben gemaakt, waar suikerriet, koffie en bananen voor de export wor den gekweekt". Reagan vergist zich deerlijk, meent HN, want dat er in de landen van bijvoorbeeld Midden-Amenka een burgeroorlog woedt is niet te wijten aan de wapenleveranties van Cuba en Nicaragua, maar aan de onhoudbare positie van het overgrote deel van de bevol king. Het weekblad heeft ook een ge sprek met de Argentijnse Regina Obrotsky, die nu vijf jaar in Ne derland woont. "Ik word soms boos, ik ben er niet tegen, maar ik vóel dat er iets verkeerd zit in die hele beweging hier van soli dariteit met Polen. Als in Polen de noodtoestand wordt afgekon digd, brengt dat in Europa een heel lawaai teweeg (-), maar Para guay bijvoorbeeld leeft drie-en- twintig jaar in dezelfde situatie als Polen. (-) In Argentinië pre cies hetzelfde. En niemand hier praat daarover". Het inmiddels beruchte Nypels-in- terview in De Tijd van vorige week heeft heel wat losgemaakt. Het weekblad is onder meer be schuldigd van "riooijournalis- tiek". Hoofdredacteur Arie Kui per probeert in een lijvig artikel het verhaal over de roddels rond de WD-fractieleider te verdedi gen. Het zich baseren op "anonieme" bronnen, zoals De Tijd heeft ge daan, is binnen de journalistiek "doodnormaal" zegt Kuiper. Hij benadrukt dat het interview tot stand is gekomen op aandringen van de VVD'er. Bovendien is Ny- pels met de weergave van het ge sprek akkoord gegaan. Kuiper begrijpt dan ook niet goed waar om iedereen over het verhaal heen is gevallen. Uitgangspunt voor het gesprek van de kant van het weekblad was "het feit" dat "Nypels een chanteerbaar persoon is, en ook daadwerkelijk gechanteerd is", aldus Kuiper. Een stelling die door het "slachtoffer" zelf wordt weersproken. "Ik ben niet ge chanteerd". De werkelijke aan leiding voor het gesprek blijft derhalve onuitgesproken. Wat Kuiper het meest dwars zit is de vraag waarom een verhaal over chanteerbare homofilie uit gerekend in het oorspronkelij ke katholieke - De Tijd moest staan. Kuiper neemt deze als ver wijt bedoelde opmerking zwaar op. "De Tijd neemt op het gebied van homosexualiteit geen afwij zend standpunt (meer) in. Er is beslist geen sprake van beweer de ketterjacht". Er mogen dan best wat "foutjes" (de roddel over Neelie Smit- Kroes bijvoorbeeld) in het artikel staan, maar toch: geen reden om het weekblad zo aan te vallen, moppert Kuiper verongelijkt. Verder in De Tijd: de heikele posi tie van de CDA-loyalisten en de toenemende intolerantie binnen de christendemocraten over af wijkend stemgedrag. En veel Cultuur vier reisverhalen van schrijvers, en een gesprek met de nieuwe prima-ballerina van het Nationale Ballet Karin Schna- beL views met prominenten. Zo praat prinses Irene, wier naam 'vrede' betekent, over vrouwen en vrede. De prinses meent, dat vrede rechtvaardigheid bete kent, dat ieder mens tot zyn recht kan komen. Zij vindt dat voor alles moet worden gezocht naar de wortel van het kwaad de vervreemding van de maat schappij. Dan durven ook vrou wen zichzelf te zyn. Renate Rubinstein vindt, dat vrede niet moet komen, maar blijven. Desondanks schreef zij over de 'vredesdrifY. "Er is een nieuwe klasse opgestaan van welzijns werkers en anderen die blijkbaar voor het eerst hebben gehoord dat er atoombom bestaat. En dat is dan de schuld van de slechte mensen". Ook een interview met On ana Fal- laci. Niet over vrede, maar over haarzelf en anderen "Mensen zo als ik hebben aanleiding gegeven tot het ontstaan van een hele ge neratie vrouwelijke journalisten, die beter een andere baan had den kunnen kiezen Verder praat in EM Wim Duisen- berg, directeur van de Neder- landsche Bank, over het in toom houden van het particuliere ver bruik om tot een economisch herstel te komen. Joop den Uyl steekt de hand (ook) in Neér- lands boezem over de gebeurte nissen in Suriname. En tot slot maakt Seth Gaaikcma reclame voor zichzelf èn EM in de vorm van een gratis grammofoon plaatje. ADVERTENTIE Maandrente-deposito's. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 1 tot lOjaar. Minimum storting f 15.000,-. Rente afhankelijk van looptijd tot maximaal 7,76% ef- fektief 7V2% nominaal). D[ DICHTBIJ HUISBANK.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13