c Gemeenten vrezen financiële lasten LEZERS SCHRIJVEN Kerkdiensten kerstavond en kerstnacht Te gladde rijksweg afgezet Soepeler Z.-Afrika-beleid Comité wil "opeten" eigen huis voorkomen Schip aan de grond bij Spanje FNV: tekort staat niet dekken met aardgasbaten Van der Lubbe De Camp Eigen bijdrage Onderwijs Volledig Groot Nieuws9 bijna klaar Varia DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) vreest dat veel ge meenten in financiële problemen komen bij de invoering van een nieuwe verdeelsleutel voor het geld dat van het rijk komt. Om de grootste nood te lenigen moet de regering jaarlijks 35 miljoen gulden extra beschikbaar stel len, vindt de VNG. Staatssecreta ris Koning (financiën) heeft dat geld echter niet. De belangengroep van gemeente besturen pleit voor de 35 miljoen in een reactie op de gisteren ge publiceerde plannen van minis- DRIEBERGEN (GPD/ANP) - Als gevolg van gladheid heeft de rijkspolitie gisteravond laat enige tijd de rijksweg A-9 (Velsertunnel-Alkmaar) voor alle verkeer afgesloten. Op dat moment waren al tiental len auto's van de weg af geg leden. Nadat strooiwagens het wegdek hadden bewerkt, werd de A-9 weer voor ver keer vrijgegeven. Vooral in het Westen onder vond het verkeer veel hinder van de plotseling optredende gladheid. In de ochtendspits vandaag hebben zich op de grote door gaande wegen in het land geen problemen voorgedaan door de gladheid. ter Ruding, staatssecretaris Ko ning (beiden financiën) en staats secretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) voor een nieu we verdeling van het geld uit het Gemeentefonds. Éénderde van de gemeenten (waaronder Lei den) gaat er op vooruit, de rest levert in. Bovenop de bezuinigingen van vier tot vijf procent per jaar waar de gemeenten al mee kampen, is die extra tegenvaller voor veel gemeenten een onoverkomelijk probleem, waarschuwt de VNG. Zij zullen hun begrotingen niet meer sluitend kunnen krijgen. Staatssecretaris Koning zei giste ren in een toelichting op de plan nen, dat er simpelweg geen extra geld is om de scherpste kantjes van de herverdelingsoperatie af te slijpen, zoals de VNG wil. Ove rigens zei hij, dat dankzij een overgangstermijn van tien jaar de meeste gemeenten niet meer dan één procent per jaar hoeven in te leveren. Hij acht dat overko melijk. Het wetsontwerp van de bewinds lieden biedt de gemeenten de ge legenheid in beroep te gaan te gen de vaststelling van de uitke ring die ze voortaan krijgen. Staatssecretaris Van Amelsvoort verwacht dat maar weinig ge meentebesturen dat zullen doen. De kans dat ze de helft van de kosten van het (dure) onderzoek naar hun klacht moeten betalen (als die wordt afgewezen), be schouwt hij als een doeltreffende drempel. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet- Lubbers lijkt minder dan zijn voorgangers bereid tot economi sche maatregelen tegen Zuid- Afrika. Internationale verplich tingen van Nederland, Neder landse economische belangen en de economische situatie van Zuid-Afrika's buurlanden wor den thans in één adem genoemd als elementen die bij het nemen van economische dwangmaatre gelen in overweging worden ge nomen. Dit blijkt uit verklarin gen van de Nederlandse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. Hugo Scheltema. Gevolgen voor de Nederlandse economie van economische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika zijn weliswaar genoemd door verschillende ministers van buitenlandse zaken, maar dit ge beurde niet in één en dezelfde DEN HAAG (GPD) - Begin februa ri volgend jaar zal de vaste Twee de-Kamercommissie voor socia le zaken en werkgelegenheid een mondeling overleg hebben met staatssecretaris De Graaf over de problematiek van het „opeten van het eigen huis", het interen op eigen vermogen voor een wo ningbezitter die na twee en een half jaar werkloosheid in de bij stand belandt. De voorzitter van de commissie, CDA-kamerlid Kraaijeveld-Wou- ters, zegde het comité Behoud Eigen Woning gistermiddag toe dat in het overleg zeker ook aan dacht zal worden geschonken aan het pleidooi van een woord voerder van het comité om „die onzaligmakende bijstandswet snel te veranderen". De woordvoerder van het comité deed zijn oproep bij de aanbie ding van een op het Haagse Bin nenhof in elkaar gezet imitatie huis. Op deze wijze protesteerde het comité tegen de „inlevering van baan en huis". GRONINGEN (ANP) - Het Groningse vrachtschip Care- beka 8 is vanmorgen bij de noord-west punt van Spanje aan de grond gelopen. Er zijn elf man aan boord. Volgens een woordvoerder van de reder Carebeka bv in Gro ningen loopt het schip gevaar te kapseizen. Bij het schip zou een helikopter zijn om de bemanning van boord te ha len. De Carebeka 8 (1.599 ton) was woensdagavond leeg vertrok ken van La Coruna naar San Ciprian, allebei in Spanje. De oorzaak van het aan de grond lopen van het schip is nog on bekend. Akkoord omroep korter werken HILVERSUM (GPD) - Werkgevers en werknemers in de omroep zijn het er gisteren over eens ge worden de prijscompensatie per 31 december 1982 (2,28 procent) te blokkeren en dat geld in de loop van het volgend jaar te ge bruiken voor het realiseren van arbeidstijdverkorting. Over een zelfde afspraak met betrekking" tot het verlagen van de vakantie toeslag van 8 procent naar 7,5 procent kon men het gisteren nog niet eens worden. Van werkgeverszijde is het werk- gelegenheidsfonds van 4,5 mil joen - een resultaat van de om- roepstaking in 1981 - beschik baar voor de financiering van ar beidstijdverkorting. Het inhou den van de prijscompensatie le vert ongeveer tien miljoen gul den op. DEN HAAG (GPD) - De FNV wil geleidelijk de dekking van de overheidsuitgaven door aard gasbaten afbouwen. Daardoor wordt voorkomen dat bij uit putting van deze bronnen de gemeenschapsvoorzieningen onder extra druk komen. De beschikbare opbrengsten moe ten worden besteed voor ver sterking van de economie. Dit staat in de nota "Energie, ons een zorg!", waarmee de FNV bijdraagt aan de Brede Maat- schappeljke Discussie. De FNV zegt voorts, dat de ener gievoorziening niet te veel af hankelijk moet worden gesteld van kernenergie en steenkool. Kernenergie is te duur en te onveilig. Er kan meer aan ener giebesparing worden gedaan. Zon en wind zijn goede alter natieve energiebronnen. De nota vindt het voorlpig onge wenst op grote schaal kolen toe te passen. Het aandeel van 40 procent in de elektriciteits- produktie, waarop de overheid mikt, is te hoog. Winsten van energiebedrijven, die niet nodig zijn voor verant woorde bedrijfsvoering moe ten ook voor energiebesparen de investeringen en alternatie ve energiesystemen worden gebruikt. In dit verband be pleit de noodzaak versnelling van onderzoek en toepassing van zonne-energiesystemen en windturbines. Vooral wind energie, gecombineerd met op slag, kan een veel grotere bij drage leveren, aldus de FNV in haar rapport. zin met door Nederland aangega ne verplichtingen jegens andere landen. Bij de behandeling van de kwestie Zuid-Afrika in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties stelde de Nederlandse verte genwoordiger echter tot twee maal toe het economisch belang van Nederland en de economi sche situatie van Zuid-Afrika's buurlanden op één lijn met inter nationale verplichtingen. Hij ver klaarde namelijk dat boycot maatregelen (zoals een olie-em bargo, investeringen en import stop) "in overeenstemming moe ten worden gebracht met zowel internationale verplichtingen die Nederland heeft aangegaan als met onze economische belangen, en die van dc Zuid-Afrika omrin gende landen". r«A JARENLANG VERKEN "w EN SPAARZAAM LEVEN r NU IN DE BUSTAND ONS HUIS AFGEVEN VOOR EIGEM HAARD - -J-wmö[cvEmm waard De belangenorganisatie Behoud Eigen Woning hield gisteren op het Haagse Binnenhof een demonstratie tegen het "opeten" van het eigen huis door mensen in de bijstand. Met interesse uw artikel gelezen in de krant van enige dagen gele den aangaande het voorstel van de heer C. Walle een straat in Lei den te noemen naar Marinus v.d. Lubbe. Naar mijn mening is een hele straat iets te veel van het goede, maar twee huizen op de 5e Binnen vestgracht tegenover de Hortus (eigenaar C. Walle) lijken mij meer geschikt om de naam te dragen "het Van der Lubbe huis" en dan permanent als het Van der Lubbe museum voor be zoekers open te stellen. Dit lijkt mij beter voor het imago van C. Walle als voorvechter van de ar beiders. P. Devilee Seringenstraat 56 Leiden In het in de door de Leidenaren steeds gewaardeerde rubriek "Steeds" van 16 december jongstleden verschenen artikel "Camp-twist" zijn enkele on- waarheidjes geslopen. Daarom verdient dit artikel een correctie. Ongekroonde koning van de Camp ben en voel ik me niet, noch in realiteit, noch in ironi sche of cynische zin. Van ruzie, zoals in dat artikel gesuggereerd, was en is over het genoemde on derwerp wel helemaal geen of nog geen sprake. De buurtver eniging Maredorp vernam het een en ander en reageerde slechts daarop tegenover de ge meente en daarbij in de door de buurt en buurtvereniging ge wenste richting. Adam van Doorninck meende niet iets en reageerde daarop niet als per soon, maar de BUURTVERENI GING MAREDORP meende iets en reageerde daarop, toevallig ondertekend door Adam van Doorninck, die als lid van het se cretariaat, dat ook andere perso nen behelst, toevallig aanwezig was, toen de brief moest worden opgesteld en zo snel mogelijk de deur uit moest. Overigens heeft Jan Boer natuur lijk het volste recht, om iets bij de gemeente aan te vragen en met de gemeente over iets in on derhandeling te treden en zo ook over het gebruik van het Vrou- wen-kerk-plateau. Dat staat bui ten kijf, zo ook als het recht van de buurtvereniging in deze. Maar een smeuïg stukje was het ar tikel wel over de Camp. En als zodanig waardeert de buurtver eniging en waardeer ik die aan dacht voor deze leuke buurt in herwording. Want deze wijk ver dient deze aandacht zowel als an dere. En wel omdat er ten behoe ve van de stad en van deze wijk (deelbuurt) daar hard wordt ge werkt en gezwoegd door de win keliers, de horecabedrijven (waaronder ook Jan Boer en zijn medewerkers), bewoners, Bewo nerswerkgroep de Camp en de Buurtvereniging Maredorp om er een mooi, goed, gezellig, pret tig, leefbaar en gezond wijkje van te maken, waardoor het dat ook in steeds toenemende mate wordt. Daarom is het dat derge lijke stukjes over de Camp alleen maar gewaardeerd worden.... mits ze natuurlijk de waarheid niet al te zeer geweld aandoen en geen ruziestemmingen suggere ren, die er niet zijn, daar ze an ders die ruziestemmingen zou den kunnen scheppen. En dit zal, veronderstel ik, de bedoeling van zulke stukjes niet zijn. Maar voor het overige alle lof en hulde voor het feit en de manier van het in de belangstelling brengen van ons dierbare wijkje. A. van Doorninck jr. Lange Mare 71a Leiden Een bijdrage voor medicijnen van 2,50 per recept. Hoe is het mo gelijk? Vooral voor bejaarden is dat niet op te brengen. Voor beeld: wij aow'ers betalen per maand eerst 197 aan het zieken fonds. Dat is per jaar 2364. Ou deren maken meer gebruik van de arts dan jongeren, zeg vier keer per maand een recept. Dat is per jaar 120 gulden. Samen is dat 2484 per jaar. Aan belasting betalen wij 1600. Daarbij komt nog een hoge huur (nieuwbouw). Moeten wij ook demonstreren op het Binnen hof? Dan wel per ambulance, want de meesten kunnen dan niet meer. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden Het onderwijs staakt. Over dit on derwerp maak ik me nu echt kwaad. Beseft het onderwijzend personeel dan niet dat staken en demonstreren onzinnig is? Zij, die onze jeugd alles moet bij brengen voor hun toekomst, hebben het slechte voorbeeld ge geven. Je zin niet gekregen? Hup, staken. Mooi voorbeeld voor onze toe komst. Zelfs de christelijke scho len doen mee. Dat de sfeer daar hopeloos is en de kinderen er nu al onder lijden, overziet men dit niet? Vele kinderen haken nu af, gaan van school en hun toe komst is foetsie. Liever thuis zit ten en doemdenken dan op school in de zenuwen leven. De leraren zijn veranderlijk, alles is gespannen. En dan die van nu en we weten niet beter of klassen van veertig tot vijftig leerlingen zijn gewoon. Discipline is overal noodzakelijk en dat wordt de jeugd nu minder geleerd. Het resultaat: een ban deloze troep voor de toekomst. Waar zijn wij toch mee bezig? Be zin u toch bij alles wat u doet, mensen. In de bezettingstijd was het slechter, ik kan het weten. Eerst de Japanse en toen de Ber- siap tijd. Onrust zaaien is gemak kelijk. Maar schep vrede, eerst in je eigen omgeving, dan daarbui ten. De jeugd keek tegen leraren op en nu? Ik heb geen cent res pect meer. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Wat u een ander aandoet, slaat toch terug. Hitier bleef niet de baas, de Japanse keizer ook niet in mijn geboorteland Indo nesië. We moeten inleveren. Laten we al les langs de politieke weg doen, via onze vertegenwoordigers in de politieke partijen. Geen ande re weg is een juiste weg. Het wekt alleen agressie op van de jeugd en woede van de opvoe ders. Is dit de bedoeling van het onderwijzend personeel? Met het oog op het kerstfeest zeg ik: bid liever tot God en alles zal recht komen. De minister van onderwijs kan niet alles. Wij op voeders hebben nu de klappen op te vangen van uw daden. En jeugd van nu: wanhoop niet. Er zijn anderen, die het nog slechter hebben dan wij en die kunnen nog gelukkig en in vrede leven. Achter alles schijnt toch de zon. - Schrijf naar de betreffende mi nister Deetman van mens tot mens. Leg alles uit en sta ook open voor zijn beslissingen. Ge zegende feestdagen en vrede met elkaar, ook in 1983. Mevr. E.G. Meijer Potgieterlaan 56 Hazerswoude Rijndijk Bij drukkerij Jongbloed in Leeu warden wordt de laatste hand gelegd aan de 100.000 exempla ren tellende beginoplage van de 'Groot Nieuws-Bijbel', de volledi ge bijbel in de omgangstaal. De officiële aanbieding van de nieu we bijbel is vastgesteld op 2 maart. De verkoop in de boek winkels begint op 3 maart. Jongbloed - in 1862 gesticht als kantoorboekhandel - heeft al vijftig jaar naam als bijbeldruk- ker. Tien jaar geleden besloot de firma definitief tot verdergaande specialisatie op het gebied van de dundruk. Een gewaagde stap, want men maakte zich daarmee meer afhankelijk van een be perkt aantal opdrachtgevers, die bij voortduring wereldwijd op zoek zijn naar de goedkoopste en beste produktiemethoden. In 1976 kocht Jongbloed in Enge land een speciaal voor deze druk kerij ontwikkelde pers. Het nieu we was dat deze pers dundruk mogelijk maakte op papierrollen in plaats van op vellen. Al in 1979 kon de drukkerij een tweede pers aanschaffen. Van de 'Groot Nieuws-Bijbel' wor den twee edities gedrukt. Een met en een zonder de in rooms- katholieke en lutherse kring er kende 'deutero-canonieke' boe ken. De dikste uitgave telt onge- Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Geertruidenberg-Ma- de-Hooge Zwaluwe W. M. M. Moonen Amsterdam (laatstelijk predikant te Ilpendam), te Em- meloord J. Heegsraa Oudwoude- Westergeest (Fr.), door de synode tot zendingspredikant (studen tenpredikant te Jogjakarta in dienst van de hervormde Raad voor de Zending en de Zending van de Gereformeerde Kerken) kandidaat drs. J. Veenboer Oegstgeest. Gesprek. Het moaeramen (dage lijks bestuur) van de synode van de Gereformeerde Kerken praat op 29 december in Leusden met mensen van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het ge sprek in besloten kring wordt 'informeel' genoemd. Stijging. De afdeling Werelddia- konaat van de hervormde Gene rale Diakonale Raad heeft tot en met oktober van dit jaar belang rijk meer geld binnengekregen dan in dezelfde periode van vorig Conferentie. Op 5 en 6 januari houdt de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk een predi kantenconferentie op 'Woud- schoten' in Zeist. Er staan refera ten op het programma over de thema's 'Woord en wereld' (waar bij de theologie van K. H. Mis- kotte ter sprake komt), 'Impres sies van een bezoek aan Oost- Duitsland' en 'Apostolaat en be lijden'. Leven en vrede Vrede. De kerken van Zweden, Noorwegen, Denemarken, Fin land en IJsland hebben een in ternationale conferentie over vrede en ontwapening aange kondigd, die in april 1983 in de Zweedse stad Uppsala wordt ge houden. Het thema is: 'Leven en vrede'. Uitgenodigd worden ver tegenwoordigers van de kerken overal ter wereld, zowel in Oost als West, uit rijke landen en uit ontwikkelingslanden. Postzegels. De Hongaarse poste rijen hebben een serie van zes postzegels uitgegeven met motie ven uit het Vaticaan. De zegels tonen kunstwerken uit de 'Hon gaar de Kapel' in de crypte van de Sint Pieter. Op één is de inwij ding van deze kapel (oktober 1980) door de paus te zien. Hon garije is het tweede Oosteuropese land dat de paus op een postzegel afbeeldt. Cultuurraad. Volgende maand wordt in het Vaticaan een 'inter nationale raad voor de cultuur' geinstalleerd. De paus heeft die opgericht. De raad moet de cul turele activiteiten van de curie afdelingen coördineren en sa menwerken met de bisschop pencolleges, de rooms-katholie- ke universiteiten en internatio nale organisaties. Ook zal hij de cultuurpolitiek van de regerin gen volgen. (gez. evangelisatiecommissie), ds. Schuurman en ds. Cziria (Rijnsburg), mmv 'The Revival Singers', zang, orgel en trompet. Geref. K.: Triumfatork. 10 nam. ds. Kos- LEIDERDORP Herv. Gem. en Geref K. Dorpsk. 10 nam. mevr. ds. Westera; Scheppingsk. 10 nam. ds. v.d. Bom. mmv cantorij. Rk Kerk: 8 nam. jongerenviering, 10 nam. viering met koor, 12 nam. jonge- a 10 nam. are. Remonstr. Gem.: kerstavonddienst, mevr. ds. Bosman (tijd niet opgegeven). Rk Kerk: 7.30 en 11 nam. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 6.30 nam. kerstfeest zondagsschool, 10.30 nam. ds. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 11 r ds. Goverts. Rk Kerk: 8 nam. gezinsviering, 10 r viering met koor St. Caecilia, 12 r jongerenviering mmv 'Octopus'. NOORDEN Rk Kerk 12 nam. NOORDWIJK Herv. Gem. Kerk, kerk Voorstraat 10.30 r gersma en ds. v.d. Lee, Geref. ds. El- kerkkoor; herv. kerk aan Zee (Hoofdstr.) 10.30 a ds. Kuiper en ds. Keuning, mmv Noord- wijks dubbelkwartet. Rk Kerk: Zee 7.30 nam. viering voor schoolgaande kinderen en ouders, 11 nam. viering met koor en samenzang: Binnen 7 nam. gezinsmis met kinder koor, 9 nam. viering met koor en solis ten (van 8.30 nam. af samenzang met koor), 11.30 nam. viering met jongeren koor 'De Westenwind'. LEIDEN; Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 nam. oecumenische kerstnachtdienst Loidse Studentenekklesia, 7 nam. kerst dienst voor de kinderen in Lokhorst- kerk Pieterskerkstraat, eveneens uit gaande van de Ekklesia; Marekerk 11 nam. ds. Dronkers, mmv Molenwijkkoor, Maranathak. (L. Morsweg) 11 nam. ds. Koolstra; Regenboog (Merenwijk) 7.30 nam ds. v. Leeuwen, bijz. aandacht voor de jeugd, medew. tienerkoor en kinderkoor. 9.30 nam. ds. Hortensius en pastoor v. Well, medew. Regenboogkoor; Bevrijdingsk.iMontgomerystr.) 11 nam ds. Rietveld. Diakonessenhuis 8 nam. rk. dienst, H Delemurrc. Geref. Kerk. Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 nam. prof. mr. Reuge- brink, Leiderdorp, medew. Leids Poli- tiemuziekgezelschap, samenzang be kende kerstliederen; Petrak. (Surinamestr.) 11 nam. ds. Hor tensius. mmv Petra-jeugdkoor, samen zang en relimusical 'Verwachtingen rond kerstmis'. Maranathak (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. vang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10 nam. ds. Steinhart, Alphen aan den Rijn, medew. jongerenkoor en blokfluit- groep; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr): 9.30 nam. ds. Koek, mmv koor en Caroline van Oyen. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 nam ds Bosveld, mmv Glory Sisters. Leger des Heils (Hooigr,): 11 nam. kerst- nachtdienst in Vredoskerk, Burggra- venlaan, medew. zangbrigade, muziek korps en jong-soldaten. Oud-Kath K. (Zocterw.singel): 10 nam Rooms-Kath. K.: Haagweg 8 nam. jon gerenviering, mmv Petrus-Leonardus- jongerenkoor, 10.30 nam. nachtmis, met Herensingel 8 nam. gezinsviering. 10 nam. viering met koor, 12 nam. viering rnet jongerenkoor 'The Lord's Folks'; Rijndijk (Lciden-V.schoten) 8 en 12 Steenschuur 9.30 en 11.30 nam. lat nachtmissen; Boshuizerkade 7.30 nam. gezinsviering, mmv kinderkoor, 10.30 nam. samen zang, 11 nam. viering met koor; Lammenschansweg 7 nam. gezinsvie ring. 9 nam. viering met koor, 11.30 nam. viering mmv Petrus-Leonardus- jongerenkoor; Haarl.straat 9.30 nam. viering met koor (orgelmis van Joseph Havdn en samen zang van kerstliederen). 12 nam. nacht mis. mmv jongerenkoor. H. Rijndijk (zie Zoetorwoude). ABBENES: Herv. Gem. 10 nam. ds. Bergsma. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk; Geref. K.: 10 nam. gez. dienst, ds. Fern- hout. mmv fluit en koor van de koffie bar 'Joy' (Alphen). Rk Kerk: 11 nam. jongerenviering. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 11 nam. ds De Jonge, mmv kerkkoor; Goede Herderkerk. Ten Harmsenstr., 11 nam. ds. Verheul; De Bron (Ridderveld) 7 nam. ds. Moll, mmv jongerenkoor en combo. 11 nam. ds. Oosthoek, mmv Jubilate Deo. Albania- nae (Diamantstr.) 7 nam. ds. Nieuwen- huis; Ashram (Marsdiep) 7 nam. ds. Mulder; kerk Oudshoornseweg 10.45 nam. ds. Oort, mmv NPB-koor en jonge renkoor 'Oudshoorn/. Geref. K.: Salvatorikerk 11 nam. ds. Stolk. Bapt.gcm. (Molenwerfstr. 1): 10 nam. ds Koekkoek, mmv 'De Lichtdragers'. Leger des H (Corn, de Vlamingstr.): 10 30 nam. Rk Kerk Bonifaciusk. 8 nam. viering met kinderkoor, 11 nam. viering met pa rochiekoor (Ned. zang); Piusk. 8-15 nam. samenzang. 8.30 nam. viering met zang, koperblazers en solo ing. 10.45 zang. 11 nam. viering (meer stemmig latijn) met kerstliederen en ko perblazers; De Bron 7 nam. gezinsviering met de Bron-zangertjes, 9 nam. viering mmv de 'Fountain Folks', 11.30 nam. viering mmv de Bron-cantorij. BODEGRAVEN Herv. Gem Dorps kerk 10 nam. ds. Richter, mmv evangeli satiekoor. koperkwartet en kinderkoor; Salv.kerk zie geref. kerk; in Nieuwer- brug om 10.30 nam. zangdienst in geref. Geref. K.: 10.30 nam. (in Salvatorkerk), spr.: Dik van Wensveen, mmv Sheha- rimkoor en 'Shelter'. BOSKOOP: Herv. Gcm. Dorpskerk 7.30 en 9.15 nam. ds. Vlasblom; De Stek 7.30 nam. kerstavond. Rk Kerk: 7 nam. gezinsviering, 9.30 en 12 nam.; 10.30 nam. in 'De Stek' HAZERSWOUDE Rk Kerk dorp 7 nam. gezinsviering, 9 nam. viering met jeugdkoor, 11 nam. viering met koor; Anker 6.30 gezinsviering. 9 nam. viering met parochiekoor, 11.30 viering met jon gerenkoor; Rijndijk 8 nam. viering met Bernardus- HILLEGOM: Herv. Gem. gez. dienst met geref. en chr. geref. kerk, 10.30 nam. ds. Krispijn, mmv kerkkoor en trompet. Rk Kerk: Mart. 7 nam. viering met jon gerenkoor, 9.30 nam. viering met da meskoor, 12 nam. viering met koor (La tijn); Jozefk. 7 nam. gezinsmis met kinder koor, 9.30 nam. viering met Exodus- HOOGMADE: Rk Kerk: 7.30 en 11 nam. DE KAAG: Herv. Gem. 11 nam. ds. Kolkman. Rk Kerk: 9 30 nam. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 10 nam. ds. Aarents. Rk Kerk: 9.30 en 12 nam. KATWIJK /VAN ZEE Herv Gem N Kerk 8 nam. interk. kerstsamenkomst LEIMUIDEN: Herv. Gem. 10.30 nam. ds. Schalk, mmv Woerdens mannen koor. Geref. K.: 11 nam. ds. Los. Zwijndrecht. Rk Kerk: 9.30 viering met dameskoor, 12 viering met jongerenkoor. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 nam. ds. 't Hoofl. Rk Kerk Agathakerk 9 nam. viering met jongerenkoor, 12 nam. viering met groot koor; Poelpolder 8.30 nam. gezinsdienst, 11.30 viering met koor; NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 11 nam. ds. Van 't Hof. Rk Kerk: Victork. 8.30 nam. viering met koor, 11 nam. met jongerenkoor; Jozefk. 9 nam. met koor 'Rokazano', 11.30 nam. met 'Evolutiekoor'. OEGSTGEEST: Herv. Gem en Geref. Kerk Pauluskerk 11 nam. ds. Vegter, mmv 'Cappella pro Cantibus'. Van Wijckerslooth: 3 nam. mevr. ds. Visch. Rk Kerk Will.kerk 4 30 nam. kleutervie ring. 7.30 nam. gezinsmis met jeugd koor, 9.30 nam. viering met dameskoor. 11.30 nam. viering met gemengd koor. OUD-ADE: Rk Kerk 9.30 nam OUDE EN NIEUWE WETERING Rk Kerk 7 nam. gezinsmis. 10 nam. nacht- ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. 8.30 nam. viering met combo. 11 nam. met koor; Petrus-B. 9 en 11 nam. RIJNSATERWOUDE Herv Gem 7 nam. kerstwijding, georganiseerd door de chr. school en commissie kinderne- vendienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 11 nam. ds. Smaling. Veiling 'Flora': 10.30 nam. ds. Vermeu len, Valkenburg. Rk Kerk: 9 nam. RIJPWETERING Rk Kerk 9 en 11 nam., met koor. SASSENHEIM: Herv. Gem. en Geref Kerk 10.30 nam. in geref. kerk, hr. Hof- fenaar. Rk Kerk: 8 nam. viering met koor, 11 nam. met jongerenkoor. TER AAR: Herv. Gem. 9 nam. ds. Klem Kranenburg, mmv 'Looft den Heer'. Geref. K.: 11 nam. ds. Broer, mmv go spelgroep 'Indicators' uit Renkum (uit gaande van plaatselijke evangelisatie commissie). Rk Kerk: Aardam 6 nam. gezinsviering. 9 nam. viering met koor en koperensem ble; kerk Langeraar 7 nam. gezinsviering, 9.30 nam. nachtmis, 12 nam. jongeren viering. VALKENBURG: In herv. kerk 7.30 nam. ds. Vermeulen, mmv Harmonie Valkenburg en Marry van der Mey, zang. VOORHOUT: Herv. Gem. 11 nam. ds. Brokerhof en ds. Baas. Rk Kerk: 8 nam. jongerenmis, 11 nam. nachtwake, met koor. VOORSCHOTEN Herv Gem. Dorps kerk 10 nam. ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 nam. ds. Blanken, in samenwerking met Aulagemeenschap. Geref. K.: 10 nam. ds. De Zwart. Rk Kerk: Laur.kerk 7 nam. kindermis, 9.30 en 12 nam.; M. Godskerk 7 nam. gezinsmis, 10 nam. WADDINXVEEN: Rk Kerk Kruiskerk 12 nam.; Ontmoetingskerk 12 nam. WARMOND. Herv. Gem. 11 nam. ds. Mackaay, Leiden. Rk Kerk: 9 nam. viering met jongeren koor, 12 nam. viering met groot koor. WASSENAAR: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpskerk 8.30 en 10.30 nam. ds. v.d. Meulen en ds. Steenstra; Kieviet- kerk 10.30 nam. ds. v. Bruggen en ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 nam. ds. Werner, mmv jongeren. WOUBRUGGE: In rk. kerk 8.30 nam. ds. Roos en ds. Aalders. Rk Kerk: 11 nam., mmv 'Kings Kombo'. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. en Geref. Kerk 11 nam. in herv. kerk, kand. Tase- laar, Alphen. Rk Kerk: 8 nam. avondmis, 12 nam. nachtmis. ZOETERWOUDE: Herv Gem. 8.30 nam. ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan 9.30 nam Chr. Dienaark. 9 nam., 11.30 jongeren- nachtmis; H Rijndijk (Meerburg) 7 nam. viering met kinderkoor, 9 nam. met dames- en herenkoor. 11.30 nam. met jongeren- ZWAMMERDAM: Herv Gem. en Geref Kerk 11 nam. in herv. kerk, ds. Haak man en ds. Buikema.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12