c J Creatief met 'spuitbus Goede voornemens in de tuin Anders koken Nieuwe folder van Nibud over kostgeld Een blokkenbaan maken Verantwoord meubel ontwerp in blanke eenvoud Keurmerk voor Hang- en sluitwerk Zo doe je dat Nieuwe fixer niet en spijkert DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 Extra Blank-houten meubels zijn geen nieuwigheid meer. Voor een wel aantrekkelijke prijs zijn er best goeie dingen te koop. Pas nieuw is het Galaxi-meubelas- sortiment, waarvoor Hubo een aantal ontwerpers aan het werk heeft gezet. Het is een complete serie: een le dikant dat ook als zitbank te gebruiken, een hang-legkast i hele tienerkamer kan worden die ook in een Kiem kamertje past, een qua vormgeving voortreffelijk geslaagde lage tafel (waar je ook op kunt zit ten!), een buro, een stoel-kruk, een nachtkastje en een boe kenkast. Duidelijk dus: een „tiener-meu belprogramma", zoals het door de leverancier ook wordt ge lanceerd. Toch zal het door zijn vormgeving ook voor veel jon ge gezinnen heel aantrekkelijk zijn. Aan de afwerking is veel zorg besteed; het blanke gre nen is erg zorgvuldig afge werkt. Een plezierig aspect is ook dat iedereen naar eigen smaak de „finishing touch" kan geven: blank aflakken, beitsen, met transparante kleurvernis behandelen enz. Alle meubels zijn afzonderlijk (in de ongeveer 250 Hubo-zaken in Nederland) verkrijgbaar. Een bureautje dat jarenlang dienst kan doen. Met creatief spuitwerk bedoelen we niet het extra mooi opspuiten van een slagroomtaart of iets der gelijks (hoewel dat ook een leuke hobby is), maar tekenen, schilde ren of grafisch bezig zyn met een verfspuit en sjablonen. Misschien kent u van vroeger - uit de tekenles op school - nog wel die kleine, metalen mond- spuitjes, die je voor nog geen gul den bij de boekhandel kocht. Ei genlijk was (of is, wantje kunt ze nog kopen) zo'n spuitje niet meer dan twee metalen buisjes, die d.m.v. een scharniertje loodrecht op elkaar gezet konden worden. Onlangs is een nieuw „keur merk" voor inbraakwerend hang- en sluitwerk geïntro duceerd. Voor elektrische ap paraten, gastoestellen en bouwmaterialen kennen we respectievelijk de Kema-, Gi- veg- en Komo-keurmerken; thans gaan aan de vastgestel de eisen voldoende hang- en sluitmaterialen het SKG- keurmerk dragen. (KSG staat voor Stichting Kwaliteitscen trum Gevelelementen). Er zijn drie kwaliteitsklassen, aangeduid met respectieve lijk een, twee of drie sterren, ofwel „standaard" (voor „ge wone" huizen), „zwaar" (voor duurdere eengezinswonin gen, vrijstaande huizen enz.) en „extra zwaar" (voor bun galows, landhuizen of bedrij ven). Nederland is hiermee het twee de land ter wereld waar een normalisatie en keuring van materialen op dit gebied wordt gehanteerd. Het minis terie van justitie kenschetste bij monde van het hoofd van de afdeling „voorkoming misdrijven" het thans inge voerde keurmerk als een be langrijke mijlpaal. Als keu ringsnorm geldt NEN 5089, waarin de kwaliteitseisen voor inbraakpreventie sloten en beslag officieel worden vastgelegd. Het korte pijpje kwam in het flesje of busje met vloeibare verf of inkt, terwijl het langere buisje dienst deed als „blaaspijp". Als je dan een herfstblad of zoiets op een wit vel papier legde, en een keertje door de mondspuit blies, kwam er onder het herfstblad- sjabloon een prachtig wit geble ven silhouet vandaan Welnu, op dat principe berust (zo ongeveer) dè expressiehobby van de jaren tachtig: Airbrush, ook wel „schilderen met lucht" genoemd. De techniek is door de jaren heen wel wat „geavanceer der" geworden. In plaats van de mond maken we nu gebruik van een zeer nauwkeurig te regelen luchtstroom, afkomstig van een kleine compressor of uit een spuitbusachtige cilinder. Het mondspuitje zelf is vervangen door een soort veredeld luchtpi- stooltje (vorm en grootte als van een vulpen) waarmee het moge lijk is rag-fijne en ijl-dunne ne veltjes te produceren. Met behulp van allerlei soms erg ingewikkelde en uit vele delen bestaande sjablonen, kunnen we de meest fantastische spuitteke- ningen maken. De echte be roeps-kunstenaar maakt ze zo mooi en gaaf, dat ze met meer van foto's te onderscheiden zijn. Sterker nog: in de reclamefoto grafie worden vaak de meest „echte" advertentiefoto's met de airbrush-techniek „nabehan- deld" (geretoucheerd) of „afge werkt", zodat het allemaal nog mooier, beter en kostbaarder lijkt. In (duurdere) tijdschriften komen we trouwens regelmatig airbrush-werk als illustratie te gen, nagenoeg altijd in kleur. Let er eens op, want ze zijn echt de moeite van het bekijken waard. Airbrush is echt niet alleen een creatieve techniek voor profes sionals. Integendeel, in de afge lopen jaren zijn steeds meer „amateurs" zich voor deze boeiende techniek gaan interes seren. Dat is mede veroorzaakt door de wat vriendelijker gewor den prijs van spuit en compres sor. Een complete set (zonder compressor, maar met luchtbus) is er al vanaf zo'n f50,-, hoewel de geoefende „spuiter" toch een duurdere uitrusting zal preferen. Om met deze techniek kennis te maken, is zo'n beein-set echter alleszins de moeite waard. Sinds begin dit jaar is er bovendien voor het eerst in het Nederlands een heel goed en uitgebreid boek over Airbrush verschenen, onder de titel Gaade's Airbrush Boek. Het 160 pagina's dikke stan daardwerk kost f59,50. Dat is niet goedkoop, maar het staat dan ook vol met inspirerende kleurenfoto's en duidelijke in structie-afbeeldingen in zwart wit. diverse spuittechnieken, voorbereidingen, het zelf maken van maskers en sjablonen, spe ciale effecten, het bespuiten i (modelbouw)auto' s en andere bijzondere toepassingen. Het wordt uitgegeven door uitgeverij Gaade te Amerongen en is niet alleen verkrijgbaar bij de boek handel, maar ook by speciaalza ken voor grafische en schilders- benodigdheden. waar u de spuitjes en compressors even eens kunt zien. Aan het begin van een nieuw jaar zit iedereen barstens vol nieuwe plannen. De zon komt weer op ons af, klimt hoger en hoger. Dat is voor de bolbloemen een sein tje om de neuzen boven de kille grond te steken. Als eerste lente boden kunt u deze maand de ge le winteraconieten en dc geluid loze sneeuwklokjes verwachten. Omdat er buiten, in de tuin, niet zo veel te doen valt, haalt u uw noti ties eens voor de dag om te zien wat u straks, over enkele weken, in de border wilt wijzigen door vaste planten te verzetten. Als u geen „groen dagboek" bezit is dit de maand om er eentje aan te leg gen. verdiepen, vooral wanneer u het Snoeien van jaar op jaar kunt volhouden en de data vergelijken waarop crocussen en tulpen, het blauwe druifje en de eerste judaspen ning of muurbloem bloeide. Daarbij kunt u ook het waterle ven in uw vijver betrekken. Werkelijk heel boeiend. Geen vorst? Als het niet vriest, dan kunt u best een kuil graven om de vijver, die u al zo lang had willen hebben, aan te leggen. Wat doet u met de grond die uit de kuil komt? For meert u daar een rotstuin van, op een goed drainerende onder laag? Of denkt u aan een veen- tuin, nu er weer overal grote turf- blokken te koop zijn? Als het niet vriest kunnen bomen en heesters worden gesnoeid. Wat de struiken betreft dient u echter wel onderscheid te maken in heesters die voor 1 juli bloeien en daarna. Gaat u Chinees klokje, boerenjas- mijn, spierstruik-soorten als Spi raea X Vanhouttei. bruidsblocm of Deutzia, Weigelia, ranonkel struik- en sierappelsoorten nu met de snoeischaar te lijf, dan loopt u het risico dat u de takken met bloemknoppen eruit knipt. Even terzijde: een tak van het Chinese klokje, of van de gele kornoelje nu in een vaas gezet, kan binnen leuk gaan bloeien. Maar echt snoeien kunt u veel beter uitstellen tot na de bloei. Dat geldt voor alle struiken die op het oude hout bloeien. Dat is niet het geval met bijvoor beeld de vhnderstruik of Budd- leia. de meeste soorten van Enca en Calluna, heidestruiken dus. pluimhortensia, vele hertshooi- soortcn en andere, die na 1 juli bloeien Zij vormen juist bloemknoppen op het hout dat zich dit groeiseizoen vormt Deze kunnen nu dus wel sterk worden ingekort. Hoewel er iets voor is te zeggen om er toch mee te wachten tot de grootste vorst- kanscn zijn verdwenen. Anders kan het gebeuren dat de gesnoei de takken diep invriezen, zodat u nog eens de dode einden moet wegknippen. Rozen snoeit u pas begin maart, in dit verband. Hg is al weer aan het zorgen voor de oogst van overmorgen. e keuken, „La Nouvelle Cuisine", is een term die zo'n tien jaar geleden werd inge voerd voor een ontwikkeling die al enige tijd aan de gang was. Een ontwikkeling waarbij koks tot de overtuiging kwa men dat ze op een andere, mo dernere, manier moesten gaan werken. De grote gastronomen wilden iets nieuws: lichte ge rechten, verse produkten van het seizoen, kortere kooktij den. De eigen, natuurlijke smaak van alle toegepaste in grediënten komt hierdoor veel beter tot zijn recht. In de tien jaar nadien is er veel gebeurd. De pioniers begon nen in Frankrijk, altijd al het paradijs der lekkerbekken. Maar de nieuwe beweging vond al snel aanhangers in an dere landen. Ook bij ons liet men zich niet onbetuigd, en het is verrassend om te zien hoe in enkele jaren tijd het ni veau van het restaurant-eten is verhoogd. Tientallen koks en restaurateurs strijden om een plaatsje op de „hitparade"; het niveau waar op wordt gewerkt is internatio naal bekend en geprezen; de creativiteit keerde terug in de keukens. De klantenkring van de restau rants bleef niet onkundig van al deze vernieuwingsdrang. Er is een kritisch publiek ont staan, met veel kennis va ken op het gebied van de gast ronomie, de kunst van het be reiden en genieten van eer steklas gerechten. En ook in heel veel huishoudens wordt anders gekookt dan vroeger. Er wordt geëxperimenteerd met nieuwe ingrediënten, met verrassende sauzen, met ge durfde combinaties. Men is be wuster gaan eten. Gezonder gaan eten ook, want er is een ware rage ontstaan over de ge zondheidsaspecten van voed sel. Dat is wel een beetje over dreven, want laten we toch goed beseffen dat voedsel op zich niet in staat is ons „ge zond" te maken. Er zijn ge rechten die minder goed voor ons zijn, die ons veel te veel overgewicht bezorgen, die ons weinig waardevolle bestandde len bieden. En er zijn gerech ten die minder vet en zwaar zijn, waar de vitaminen en mi neralen nog volop in aanwezig zijn. In Frankrijk waren het vooral Paul Bocuse, de wereldbe roemde meester, Michel Gué- rard, de man van de slank heidskeuken, en de gebroeders Troisgros die de nieuwe keu ken tot ontwikkeling brachten. In Nederland werden zij al spoedig nagevolgd door man nen als Jaap Klosse, Paul Fa- gel en John Halvemaan. Bij na volgen bleef het niet - de Ne derlandse cuisiniers hadden, en hebben nog steeds, een op merkelijk creatieve bijdrage aan de keuken van vandaag. Eén van de meest in het oog springende kenmerken van die nieuwe manier van koken zijn de tot het uiterste minimum te ruggebrachte kooktijden. Geen vis meer die van de graat valt, geen tot pap gekookte groenten. Alles wordt precies „beetgaar" bereid. Een voor beeld is misschien wel aardi ger. Asperges werden vroeger wel drie kwartier gekookt, bleekselderij wel een uur. Bei de groenten beschouwen we tegenwoordig na twintig minu ten koken al als volmaakt. De snoeren van boormachines zijn nog steeds tekort. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek naar twintig slagboor machines. Het onderzoek omvatte zowel 10 mm als 13 mm slagboormachines met prijzen van f 150 tot f 400. De Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek acht een snoerlengte van drie meter voldoende om in een door snee huis te klussen. De snoeren van de onderzochte boren liggen hier over de he le linie onder. Ze varieren van 1,7 tot 2,6 meter. Onder zocht werden ook een aantal linksomdraaiende boorma chines. Deze kunnen schroe ven zowel in- als uitdraaien. Voor het aandrijven van hulpstukken is linksom- draaien echter gevaarlijk. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting heeft de brochure „Kostgeld" geheel herzien. In een tijd waarin nog nooit zoveel mensen „inwoon den" en-of op kamers woon den als nu blijken er zowel van de kant van de verhuurder als van de huurder vaak vragen te bestaan over de hoogte van het kostgeld. In direct verband daarmee staat de vraag op wel ke wijze het kostgeldbedrag berekend kan worden, of er be paalde maatstaven voor zijn te geven, welke dat (kunnen) zijn en hoe ze vastgesteld kunnen worden. De brochure van het NIBUD is geheel gewijd aan de antwoor den op vragen als: hoe kunnen bepaalde vergoedingen wor den berekend aan kostgangers (of dat nu „vreemden" zijn of bijvoorbeeld eigen kinderen met een salaris), wat wel of wat niet berekend kan worden en welke richtgetallen aangehou den kunnen worden. Daarom staan in de folder aanbevelin gen en berekeningsvoorsteilen die uitgangspunt kunnen vor men bij het vaststellen van het kostgeldbedrag. Aan de basis van de bereke ningswijze ligt het „verbruik in huis" per persoon per maand. Afhankelijk van de mate waar in een kostganger gebruik maakt van een aantal zaken in huis kan de hoogte van het kostgeld worden bepaald. Om dit wat gemakkelijker te ma ken zfjn ook voorbeelden op genomen, die de lezer ter ver gelijking naast zijn eigen situa tie kan leggen. Het boekje heeft natuurlijk twee kanten. Ook de kostganger zelf kan er voordeel van hebben. Aan de hand van voorstellen en suggesties kan hij ook bepa len of de hoogte van een ge vraagd kostgeld redelijk is. („Kostgeld", uitgaven van Ned. Instituut voor Budgetvoorlich ting, prijs f4,50 inclusief ver zendkosten, te bestellen door overmaking van dat bedrag op giro 368700 van NIBUD, Den Haag). U herinnert zich waarschijn lijk nog wel de indrukwek kende „blokkenbaan- shows" op de televisie. Het materiaal voor zo'n blok kenbaan is makkelijk zelf te maken. Neem vuren lat ten van bijvoorbeeld 5 bij 2 cm en schuur ze over de volle lengte mooi glad, ook scherpe hoekjes. Schuren voor het zagen bespaart u straks een flink stukje werk. Ook het afwerken kunt u het best doen voordat u de latten tot blokken zaagt. Het eenvou digst is het ze met blanke lak (twee lagen) af te werken. Leu ker is: ze in enkele verschillen de kleuren schilderen. Geef ze dan ook eerst een laagje blanke lak, dan dekt de verf beter. Zet de gelakte exemplaren schuin tegen de wand om te drogen. Als lak of verf volkomen droog zijn, klemt u er een aantal op elkaar om de blokken op maat te zagen. Schrijf de zaaglijnen met een winkelhaak rondom af en zaag nauwkeurig langs de lijntjes, met een kleine, fijnge- tande (en vooral scherpe) handzaag of met de kapzaag. Als lengte voor de blokken kunt u 15 cm kiezen, eventueel ook een aantal van 7,5 cm erbij. Werk de kopse zaagkanten glad af. Dit gaat heel goed met een schuurstaal. Wie een boorma chine heeft (vast opgesteld) kan het sneller doen met de ronde schuurschijf. Tenslotte kunt u dan alle kopse kanten met lak of verf afwerken. Leg de blokken (plat) op een stuk plasticfolie, om de kopse kan ten te laten drogen. Hoe méér blokken, hoe groter de blokkenbaan opgebouwd kan worden. Er zyn allerlei varia ties mogelijk, zoals bijvoor beeld beginnen met één rij, die overgaat in een dubbele rij enz. Kinderen kunnen er uren mee bezig zijn...erg leuk om achter eenvolgens die hele blokkenfi- guur te zien omkegelen! Voor zichtig bij het 'opzetten', na el ke meter een of twee blokken weglaten en die pas by het laatst invullen. Het zit er ik in dat de kinderen de blokken ook zullen gaan ge bruiken om er allerlei bouw sels van te maken. Ook hier geldt: hoe meer blokken, hoe groter de mogelijkheden. Een erg duur speelgoed hoeft het niet te zijn. Let er bh aankoop van de vuren latten wel op dat ze goed recht zyn en dat er aan de kanten geen uitgebroken kwasten e.d. in zitten. Een variatie op de "nietmachi ne" is de Fixer die zojuist door Black en Decker is geïntrodu ceerd. Met één en hetzelfde ap paraat kan men nu behalve nieten ook spykerljes verwer ken. Om van nieten over te schakelen op spgkeren, hoeft alleen het magazyn even ver wisseld te worden. In de nieu we Fixer passen nietjes met pootlengten van 6, 10 en 14 mm, en (met het afzonderlijke nagelmagazijn) spijkers van 14 mm lengte. De slagkracht van het apparaat kan helemaal worden aange past aan het materiaal; er zit een stelknop op die van 1 tot 7 kan worden geregeld. Bij 1 krijgt de niet of de spijker een bescheiden tikje op zijn kop (om in zachte materialen te werken), bg stand 7 komt de volle energie van het 1500 Watt „zware" elektro- mechanisme in werking, zodat je zelfs in erg hard hout kunt werken. Nu is 1500 Watt natuurlijk een Om van "nieten" over te gaan op spijkers moet alleen het ma gazijn worden vervangen, enorm vermogen, maar ener gie kost 't nauwelgks, want er wordt per niet of spgker slechts gedurende een fractie van een seconde elektriciteit afgenomen. Verder is de Fixer goed bevei ligd; alleen als het „neusje" op het materiaal gedrukt wordt, kan het slagmechanismc in werking treden. Het apparaat kan dus nooit (per abuis of op- zettelyk) als „pistool" mis bruikt worden. Ook tegen overbelasting is de Fixer geze kerd, hij schakelt zichzelf dan enkele seconden uit om weer „op toeren" te komen. De pnjs van deze bevestigings machine. die bg Lalryke dhz- klussen zgn nut kan bewgzen, is nauwelijks hoger dan die van goede handtackers: f 149.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11